1 sulei's 3ms Wil A AS. TWEEDE BLAD Zaterdag 23 Augustus 1013 Maarlemsche HandeHsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk besluit Tan 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 189? No. 58 6n van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging bier tex stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken Tan Information en het incasseeren yan duhieuee vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geind 3 pet. pro visie wordt geheven. in Mei en Juni 1913 zijn 49 vorderin gen tot een bedrag vair f 1104.09 be taald, 21 vorderingen. worden afbe taald; 13 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden hot recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging do heereni Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarue 94 alhier, die desgewenseht ook in proceduren en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreflende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering de rechtsgeleer den in hand6n gesteld moet 10 ct. voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet Worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot ie vra gen aan den inzender der vordering. Over in de slad woouachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelmge of telephonische inlich ting; verlangt men do informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor informatien op buiten de slad wonende personen f 0.00 pl.m. 5 ct. portovergoediug moet worden betaald. Aan tiet kantoor Jansweg 11 zijn coupons 10 ct. verkrijgbaar, waarop nien aan hot bureau van den Burger lijken stand op liet Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk inforniatiën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar geiestigde en bij den Ned. Bond van Ouderl Infor. en Sehuidinvordering- hureaux en Handelsverenigingen aangesloten vereenïgingen. Deze in fon natiën kosten 25 ct. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed inforines- ren, vooral naar nieuwe cliënten een'e bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Oinler alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond. waarbij 18 vereenïgingen m do voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweeiaaua- delnksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan gereden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan liet geheim on geschonden moet blijven en die als v aarschuwïngsmiddel uitstekende d.ki.steu bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts f3.50 jaarlijksche contributie vraagt, ia dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar' al het opgenoemde niet het eemge is wat de Ilaarlemsche llan- delsvereeuiging doet; steeds lieett zij een open ocg gehad voor alle zaken, dis hare leden ïn 't bijzonder en onze gemeente in t algemeen betroffen en altijd neeft zij daarvoor gesproken. F is i 11 01 o n (Nadruk verboden). 201 lu de eerste plaats moest echter ge zorgd worden, dat het geld voor de valsciie wissels van Laurent voor houden was. LI ij ging naar de beurs en twee da gen later had hij heit gold geleend. Den 25sten Augustus werden de honderdduizend francs betaald en voor hem cp zijn schrijftafel Jagen de tien valsche wissels, welke Laurent naar de galeien hadden kunnen zen een. Wat zou hij er mee doen? Ze bewaren Waartoe liet was een bewijs van schande. Hij wilde ze zoo spoedig mogelijk vernietigen, zoodat er geen spoor meer van zou overblijven. De misdaad bestoud slechts voor hem alleen, was aan hem alleen bekend. Hij stak een kaars aan en hield de wissels een voor een in de vlam. Hij i Het zou te ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn ln het be stuur drie commisaiën gevormd en ia daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich mot bet Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goede tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te moer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging 'doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller beiang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Een reisje met de Eed. Relsrereeilglng. i Voor het eerst heb ik een reisje met de Ned. Reisvereeniging medege maakt en wel dat van 4 tot 10 Aug. naar Zwitserland en Italië. Het aantal deelnemers was 320. Vooraf was mij het zeer doelmatig in gerichte programma voor de reis toegezonden, waaruit bleek dot de trein Maandagmorgen G.17 uit Den Haag (Staatsspoor) vertrok en behal ve een half uur oponthoud te Keulen, ineens doorging tot Schafhausen en Neuhausen, alwaar we 's nachts te on geveer 1 uur zouden arriveeren, Eerlijk bekend heb ik daartegen wel wal opgezien en ben dan ook 3 Aug. naar Keulen gegaan, alwaar ik den volgenden dag den extra-trein heb afgewacht. Maandag 4 Aug. 'e middags 1.15 ver trok ik dus uit Keulen en aan de wit te vlag die één der commissarissen voerde, wist ik dadelijk, dat ik mij bij hem had te vervoegen. De tochtgenooten waren verdeeld in 10 groepen. Voor elke groep was één commissaris aangewezen die een vlag voerde van een bepaalde kleur. Groepsgewijze werden de reizigers voorzien van een knoopje van dezelf de kleur. De meeste Haarlemmers waren ingedeeld bij wit, waarvoor commissaris was de heer D. Bremer. Het geheel stond onder drie hoofd leiders. Mijn plaats werd mij aangewezen en de kennismaking met de bereik bare tochtgenooten was spoedig ge maakt. En voort ging het. nu en dan aan een station stilhoudend, wat steeds aanleiding was, dat de restau- ratïewagentjes als 't ware bestormd werden en armen en handen uit den trein naar bier, koffie, mineraalwa ter en vruchten grepen. Na Coblenz waren het de prachtige Rijnoevers, die voor ons den tijd voorbij deed snellen, maar na Rudes- heim moest de conversatie het hare doen om het langdurige van dezen eersten dag wat te temperen. Maar iedereen beijverde zich om de gezelligheid er in te houden en we kwamen dan o'ok nog welgemoed te Schafhausen aan", waar de meesten die daar in hotels waren onderge bracht den trein verlieten en de ove rigen, waarbij ook ik behoorde, naar Neuhausen doorstoomden. liet was een vreemd gehoor, toen de trein stilhield direct het donderend geraas te hooren van den Rijnval in wiens onmiddellijke nabijheid we wa ren. Voor geheele bewondering was echter weinig tijd, daar we direct naar onze hotels moesten, waar het souper siond ie wachen. Door ecu gids werden we langs allerlei paadjes fhepaald de kortste weg I) naar ilolei Scuweizer Hol gebracht. In een zeer ruime zaal, liet liet souper, niettegenstaande het nachte lijk uur, zich good smaken, waarna ieder zich naar zijn kamer begaf om eeriige uren welverdiende rust te ge nieten. Voor ro ij was dat boter gezegd dan gedaan, daar hot bulderend leven van den Rijnval op mijn kamer overwel digend was. Ik was dan ook gedwon gen de ramen goed ie sluiten, om het lawaai eenigszins te tempered. De langdurige reis deed echter haar in vloed gelden, althans ik sliep eenige uren gced en ontwaakte ungeveai 5 1/2 uur frisch eai welgemoed. Mijn eerste werk was, om door liet vensier mijn nieuwsgieriglieid te )>e- vredigen en to zien waar ik mij be vond. Mijn pen is niet in staat mijn verrukking te beschrijven over hot prachtige natuurtafereel. Mijn kamer was juist zoo gelegen dat ik een prachtig gezicht op dezen won der vol len Rijnval had. Ln mijn reisboek hud ik gelezen dat de Rijn daar 160 Meter breed en de val 30 Meter was, zag met voldoening hoe het vuur ze verteerde, zoodat er slechts een wei nig aseh van overbleef. Nu was elk spoor verdwenen. Hij zuchtte diep. O dat hij ook de gedachte aan het geen zijn broeder had gedaan, aldus van zich kon verdrijven. Waar zal hij nog eindigen, mompelde Michel. Een koude rilling voer hem door de leden, de toekomst van zijn broeder scheen hem al zeer somber toe. Hij had nu echter geen tijd meer te verliezen. Nu de wissels betaald waren, moest hij zich spoedig het. geld verschaffen voor de betaling aan het einde vnndc maand, en dat was over zes dagen. Den volgenden morgen begaf hij zich naar- Parijs, maar ondanks alle moeite, die hij deed. vond hij nie mand, die hem het geld wilde leenen. Mismoedig keerde hij 's avonds naar Nogent terug. Den dag daarop ontving hij een brief van den bankier Ver nier „Waarde Mictel „Op de beurs heb ik vernomen dat gij heden stappen hebt ge daan om u uit een oogenblikkelij- ke moeilijkheid te redden. Ik vernam tevens, dat ge niet ge slaagd waart. Waarom, mijn vriend, hebt ge u niet liever tot Na liet ontbijt, 3at precies 7 uiir plaats vond, stond een bezoek aan den Rijnval o p't- programma en na verza meling met hen die in Schafhausen waren achtergebleven en met extra trams naa.v Neuhausen waren ge komen, begon de heerlijke wandding naar den Rijnval, het slot Laufcn, Kanzeii, Fisclietz, om eindelijk rnet de bekende kleine bootjes langs het woe dende water naar den overkant te varen. Deze wandeling is heerlijk indruk wekkend en op verscheidene punten kan nien op verschillende manier dezen grootschen Rijnval bewonde ren. Voor lien die wat zenuwachtig zijn aangelegd of zich niet beroemen kun nen bepaalde waterrotten te zijn, ie ovc-rvaren in die kleine bootjes vlak langs dien kokenden Rijn va; wel wat te emotievoL Voor mij zelf en voor mijne 13 medevarende lotgenoo- ten, was ik blij, goed en wel weer aar. wal te zijn. Daar ik in één der eerste bootjes plaats kreeg en slechts twee boutjes ter bescliikkmg bleken, had ik aan de overzijde al den tijd nog op mijn ge mak en onder genot van een kopje lekkere koffie van dit prachtige land schap te genieten. Uit den aard der zaak duurde het eenigen tijd voor dat het geneeie gc- ze'fdiap was overgebracht. Na de overzetting begon de op- marsch naar het station, waar een extra trein ons naar Zurich bracht Na aankomst aldaar werden de 10 groepen in t we een verdeeld. De eer ste groep ging in het Hotel du Nord dadelijk dineeren, terwijl voor de an dere groep rijtuigen voorkwamen om een grooten rijtoer te maken. Bij de eerste groep behoorende, liet het diner zich goed smaken. We von den daarna nog tijd om één der hoofd straten door te wandelen. Na terug komst van de tweede groep, begaf on ze groep zich in de rijtuigen en mank te een prachtige toer door de slad en langs het meer. Bij een restauranl aan het meer stapten we even uil en genoten daar in den tuin langs liet meer van het verrukkelijk natuur schoon. Na dezen rijtoer was hot alweer tijd om verder le gaan en ongeveer 31/2 uur vertrokken we met den trein naar Arth-Goldau, waar we te half vijf aankwamen. We begaven ons naar hei .tandradbaanstation, waar 3 treinen gereed stonden om ons naar Rigi-Kalm te brengen. Met prachtig weer. zoo/ils ons gezelschap dat trof, is deze reis, die bijna 11/2 uur duurt, onvergetelijk. Hoe hooger men komt, hoe prachtiger de- schitterende verge zichten. Ook deze reis is tamelijk emotievol, daar men langs afgronden gaat, waar van het gezicht, hoewel angstig, won dermooi te noemen is. Maar het is nog niet te vergelijken bij het gezicht, wanneer men op eten top is aangeko men. Ket was de eerste keer, dat ik deze hoogte van 1800 meter bereikte, en stond lang in bewondering, om al dat schoon te genieten. Het fluitje van één der hoofdleiders bracht me tot de werkelijkheid terug. We moesten verzamelen om aan te liooren in welk gedeelte van het hotel onze kamer gelegen was. Hier moes ten we overnachten om zoodoende in de gelegenheid te zijn,zoowel den zons ondergang al-s den volgenden morgen den zonsopgang te kunnen bewonde ren. liet hotel bestaat eigenlijk uit drie hotels en ik trof het, dat mijn kamer in het hoogste hotel gelegen was. Na ons verfrischt te hebben, verce- nigden we ons in één groote zaal o nite dineeren. maar na den eersren gang, trok de natuur mij weer zoo aan, dat ik het verdere diner er aan gaf en mij weer ging verlustigen in het prachtige uitzicht. Met kaarten gewapend, vond ik alras het trio Mönch. Eiger en Jungfrau van het Berrier-Übeiiand in het verschiet. De aanblik van deze sneeuwreuzen is voor hen die dit nog nimmer zogen, om nooit te vergeten. En dan het Vierwaldstattermeer, het Zugermeer en verderop nog andere meren. In één woord, wonderschoon! Maar he laas, na al dat genieten moest ik ont waren dat zich wolken vormde;* juist in de richting waai de zóu gmg dalen Al heel spoedig verdween dan ook de zon .ichter ce wolken en van het aan schouwen van den zonsondergang kwam niets. Integendeel, de '.volken pakten hoe langer hoe meer samen en al spoedig flikkerden de lichtstra len door 'le lucht, wat ook al weer op deze hoogte voor den vreemdeling ziin bekoring had. Met het oog op het vroege opstaan begaven we uiis vroeg ter ruste, otu 's morgens 4 uur door bellen en bla zen op den Alpenhoorn gewekt te worden. Ik voor mij had dit wekken niet noodig, daar ik reeds om 3 1/2 uur, ria uit het raam gekeken te heb ben, tot mijn leedwezen moest ont waren, dat een wolk ons weer te pak- mij gewend, dan aan te kloppen bij onbekenden? Ik bied je van ganscher harte mijn hulp aan. URBAIN VERNIER." Michel liad wel aan Vernier ge dacht, maar hij had voor hem zijn waren toestand niet willen blootleg gen, omdat de bankier toch reeds had geraden, dat de wissels van Laurent valsch waren. Hïi wilde het tegen over Vernier ontkennen en de eer van Laurent redden, zelfs voor hen. die reeds wisten, dat die eer verloren was. Wanneer hij echter het edelmoedi ge aanbod van den bankier niet aannam, dan bleef hem geen uilkomst meer over, het was zijn laatste mid- del. ji Hij begaf zich naar de Lieve Vrou westraat. De bankier maakte geen enkele toe speling op Laurent. Het was alsof (ie graaf niet voor hem bestond en alsof hij niets van de valsche wissels afwist De markies was er hem dankbaar voor. Hij keerde naax Nogent terug en toen hij op het kantoor kwam, zeide hij Mijnheer Jactel, hier is het geld, dat u aan liet einde van de maand voor de betalingen noodig heeft. kén had. Rij het onenen van hel faam viel de vochtige koude me op 't lijf en noodzaakte me, het raam weer direct te sluiten. Later scheen de wolk wat te zak ken, waardoor ik" een vrijer gezicht had en een eigenaardig eenzaam go- voel kreeg. Want toen had ik de wolk ornler mij en zag niets dan in l.et verschiet een enkelen bergtop. Van zonsopgang was echter geen sprake en hoewel we dus hierin niet gelukkig waren, heb ik niemand hier over hooren mopperen. Het schoons, dat we dnri ook reeds gezien hadden, was wel zóó veel, dat dit gemis niet zoo werd gevoeld. Na het ombijt ging het weer per zelfde tandradbaan berg-af en ni heel spoedig werd het uitzicht weet vrij en konden we ons verlustigen i het zien van de heerlijke vergezich ten. Te ongeveer 7 unr kwamen we be houden te Arth-Goldau aan en spoed den ons naar den Gofhard-sjjoorweg, om langs het Vierwaldstattermeer, door de meest grootsehe natuur, door Keertunnels en den grooten Gothard- tunnel naar Milaan te sporen. Deze spoortocht, die zeven uur in heslag neemt, is wel zoo interessant, dat men zich geen oogenblib verveelt. De meest schitterende natuur krijgt men hier te genieten. De woeste en schui mende rivier de Reuss is telkens te zien en levert mooie uitzichten. De Keertunnels bij Wassen zijn daarom zoo eigenaardig, dat men telkens kan zïon den tunnel waar men straks zal uitkomen. Het kerkje bij Wassen doet liier goeden dienst, waardoor ook tel kens' te constatecrcn is, dat men ge koerd is en dat men zich zooveel hoo per bevindt dan daar straks. Deze Keertunnels zij» gemaakt orn steeds hoover te komen, om zoodoen de eindelijk clen Golhardtunnel te be reiken'. 1-Iet was bij het passeeren van al deze tunnels, op deze reisroute in het geheel ongeveer 60, een eigenaar dige bedrijvigheid in den trein, om telkens de raampjes te sluiten en dan weer te openen. Want wee, als men in een tamelijk langen tunnel de raamp jes niet gesloten houdt/ De kolendamp vervuilt don in hooge mate de atmos feer. Daardoor is de tocht door den Gothard-tunneldie een kleine 20 mi nuten duurt, wel wat benauwd en men herademt wanneer na het pas seeren, de raampjes open kunnen en men de frissche lucht weer kan ina demen. De verdere reis naar Milaan is. wat natuurschoon betreft, niet meer zoo interessant, en kan men zich dan ook wat kalmer neer zetten, daar het openen en sluiten der raampje? en het reikhalzen naar al het natuur schoon wel wat afmat en eenige rust wéltcom is. Van de Residentie en haar bewoners. CCXIV. We leven hier in het teeken van den vrede. Vredescongres, Vredes paleis-opening. Vre&es-receplies, v re des-gastmalen, vredes-uitstapjes, vre- des-gepraat en vooral vredes-men- üchen. Don I-laag is er vol van. In alle straten, in alle cafés treft men ze aan. De dames veelal in reform ha ren gladgestreken, laag uitgesneden japonnen de hoeren met lange pele rines, groote schoenen, veel haren en droomerige oogen. Zijn al die apos telen van den wereldvrede gekleed naar het ideaal, dat zij zich voorstel len, dan heeft de wereldvrede geen mooi voorkomen. Het innerlijke laat ik buiten beoordeeling. Nu kan liet ook ziin, dat het vegeta risch congres, t welk vlak na de vre desbeweging gehouden wordt, veel af gevaardigden telt, die ook den vrede komen helpen geboren worden, waar door bet uiterlijk van de vredes- gedelegeorden naar dat van hc-t vege tarisme overhelt. Iteel amusant schijnt men het haar ia de Ridderzaal niet te maken. Bui tengewoon druk zijn de vergaderingen niet bezet, misschien, ook wel omdat de accoustiek van de zaal niet be paald tot de goede behoort. Achter ln is van het gesproken woord-niets te verstaan. De belangstelling voor het congres is anders nogal groot- Vergis ik me niet dan zijn er een 700 afgevaardigden of leden ingeschre ven, maar de keeren, dat ik de ver gaderingen bijwoonde, was misschien de helft opgekomen. Voor Den Haag wordt het congres een buitenkansje. De hotels zijn prop vol en de commissie, die tot taak heat den leden onderdak te bezorgen, heeft beroep moeten doen op een aantal in gezetenen om menschen te logeeren te nemen. Voor de afgevaardigden lijkt me dit niet bijster aangenaam, Hij was zoo opgeruimd, nu hij van een zwaren last bevrijd was, dat Jac tel het opmerkte, maar hij zweeg er "over. hel ging heen. Op het kantoor zaten Jactel en Mi- rador naast elkaar te werken en. dicht bij ben stond Lazare Beerman, die oen papier in een kartonnen doos, zocht. Lazare kon een gebaar van ver wondering niet weerhouden, toen hij Michel tegen den eersten boekhouder hoorde zeggen, dat het noodige geld aanwezig was. Toen de markies het kantoor ver laten had, zeide Mirador De patroon heeft het dreigend gevaar nog tijdig afgewend, 'papa Jactel. De ouuo boekhouder schudde het hoofd en antwoordde niet. Ook hij had gevreesd voor het einde van do maand. Lazure Beerman had het papier ge vondc-n, dat hij zocht. Terwijl hij langs Jactel heen ging zeide hij Ik was er ook bang voor, want het schijnt, dat de zaken van onzen patroon in den laatsten lijd zich niet voordeelig lieten aanzien. Hij ging terug naar zijn plaats en hervatte zijn werk. Mijnheer Mirador, zeide Jac tel, ik lioud u voor vanavond niet Om in een vreemde etad de vrijheid,: die een hotel biedt te moeten ruilen voor den plicht zich aan de orde van een particulier huis te moeten onder werpen en kan« t6 loopen de deur '8 avonds orn 10 uur gesloten te vin den, het lijkt me een onaangename kant van ec-n bezoek aan Den Haag,' dat voor een congresbezoeker in den regel veel genoeglijke zijden zal hebben. Maar voor dc-n wereldvrede moet een apostel wat over hebben. Tusschcn Gedeputeerden en ge meente zal spoedig een principieel waagstuk uitgevochten worden. Verleden jaar besloot de raad tot het oprichten van een gemeentelijke hypotheekbank en tot het doen uit geven van pandbrieven tot een be drag van 2 millioen gulden. Het geven van hvpothec-k zou mo gen geschieden bij besluit van B. en W. Hiertegen rezen bij Gedeputeerden bezwaren. Met de hand Èan art. 137 Gemeentewet, dat voor het koopen. ruilen of vervreemden van gemeente- eigendom een besluit van den Raad eischt, betoogden zij dat over elk lee- nlnvsbesluit de raad zich zou moeten uitspreken. Tegen deze meenïng is door B. en W. met kracht opgekomen. Hun ar gumenten laat ik thans ter zijde, ze doen niets ter zake, omdat Gedepu teerden er niet op in gingen. Volgens hun meenïng is het oprich ten van de hypotheekbank een gevolg van de uitgifte van grond ïn erfpacht en daar voor erfpacht uit den aard der zaak telkens een raadsbe sluit noodig is, m-oenen Gedeputeer den dat in dat, 't welk een (hypothe caire leening sluit op een eigendom van de gemeente, ook de raad gekend moet worden. Niet zonder reden hebben B. en W. don raad meegedeeld dat deze mee nïng hun onjuist voorkwam en do raad scheen hier zoo van overtuigd dat hij 'bet bezwaar van Gedeputeer den geheel genegeerd heeft. Of deze nu aan de verordening hun goedkeuring zu'llen onthouden, zal de toekomst moeten loeren. Doen ze liet, dan kan wel als zeker aangenomen worden, dat de gemeen te in beroep zal gaan. riet zcoveeüste conflict tussdlien toezicht van de provincie en bestuur van de- gemeen te zal dan to the bitter end uitgevoch ten worden. SINTRAM. BEURS-OYERZÏCBT van de Firma E. SASSEN CO. Parklaan liB. Telet no. 20G1. 16—22 Aug. 1913. Aanvankelijk was in de afgeloopen wek de beurs vast gestemd en werd aan het optreden van Turkije weinig aandacht geschonken, in de overtui ging dat de groote mogendheden steeds over de te volgen gedrags lijn eensgezind blijven. Toen echter later over de verhouding tusschcn Mexico en Amerika ongunstige be richten binnenkwamen, werd de stemming weifelend, waarin ook. na het bekend worden van geruststellen der berichten, niet veel verandering kwam. Door de groote belangen welke zoowel Europa ais Amerika In Mexico hebben, is bet verklaarbaar dat de ontwikkeling der gebeurtenis sen met belangstelling wordt gevolgd en dat liet verlangen om nu eindelijk de zoo noodige rust te zien wèderkee- ren, met den dag grooter wordt. Nu schijnt president Wilson in het be lang der Amerikanen die in Mexico bezittingen hebben, zijn invloed le willen gaan aanwenden om orde en rust in het naburige land op vreed zame wijze te doen herstellen. Deze pogingen stuiten echter op het ver zet v3ü Iluerta, die er de Amerikaan- sche regeering een verwijt van maakt dc Mexicaansche regeering niet te willen erkennen en ook niet gene gen schijnt te zijn aan het verlangen van Amerika om zich voor het pre sidentschap niet verkiesbaar te stel len, toe lu geven. Daar er van Ame- rikaansche zijde niet veel lust schijnt te bestaan om gewapenderhand in te grijpen, schijnt de tegenwoordige toe stand nog lang te kunnen aanhou den. terneer daar de opstandelingen er hun voordeel in zullen zien, juist thans zich flink te roereD ten einde aan Amerika den eisch tot het doen instellen van onpartijdige verkiezin gen gemakkelijker te maken. Tc laat oin nog invloed op de no- tecringen uit te oefenen, kwam het bericht dat president Wilson ae on derhandelingen met Iluerta, na het ontvangen \an een, volgens zijn ver-' klaring onbeschoft antwoord, heeft afgebroken. Intussehcn lijden handel en indu strie geweldige schade en wachten velen die geld in Mexicaansche onder op. maar als gij mij morgenavond zoudt willen helpen om de boeken voor ds verschillende betalingen in orde te maken, dan zoudt gij mij veei genoegen doen. Als u liet noodig oordeelt, mijn heer JactcL Versta mij goed, mijnheer Mi rador, ik noodzaak u er niet toe, het is slechts een verzoek. 't Is go id. mijnheer Jactel, ik zal komen. Het sloeg zes uur. i Om dezen tijd werd het kantoor ge sloten. Eenige minuten later nam Lazare Boerman den trein, die naar Parijs vertrok. Aan het station stapte hij in een rijtuig en liet zich naar het huis van Bertignolles brengen. DE MOORD. Bertignolles stond juist op het punt om uil te gaan. Het rijtuig stond op de binnenplaats te wachten. Remain ontmoette zijn meester in de gang. Toen Beriignolles den jongen man zog bleef hij staan. 13 er nieuws? vroeg Jiïj. Ja. Kom. llij nam hem mee naar zijn kamer, waar li ij alle deuren sloot. De beide mannen stonden tegea- nemlngea gestoken hebben nog steeds met ongeduld op een verbetering in den toestand. Dooi* dat verschillende Mexicaansche waarden aan de N. Yorksche beurs verhandeld worden, worden ook de Amerikaansche waar den min of meer aangedaan, hetzij dan dat deze ondernemingen zijde- lings belang hebben in Mexico of door het in- of uitvoeren v.in goederen door deze stagnatie schade lijden. Overigens is ook de toestand Jt> Amerika nog niet zoodanig dat een revolutie en een door liandelshetrek- kingen nauw verbonden naburig land, aan. het economisch leven ongemerkt zou kunnen voorbijgaan. Door de slapte in handel en industrie woar- vun den laatsten tijd onmiskenbaar de bewijzen geleverd zijn, valt het ge heel of gedeeltelijk sluiten van een af zetgebied, hetzij den vrijwillig of nood gedwongen, nog meer dan anders op. Er wordt den laatsten tijd in de t'nia sterk geklaagd over de vermindering der orders in den staalhandet en waar dit gepaaid gaat met lagere prijzen is het te vreezen dat, bij de steeds klei ne.- wordende winstmarge in de laat ste jaren, hetgeen er bij de tariefver laging niet op zal verbetorende winsten bij de staalfabrieken indien deze toestand nog eenigen tijd mocht aanhouden, sterk zulten verminderen. Het kan nu niet moer worden ont kend dat de oogsten dit jaar vooral wat maïs betreft, een veel geringere opbrengst zulten geven dan 't vorig jaar. zoodat de stimulans welke ge meenlijk van een goeden oogst pleegt uit te gaan ook achterwege z--«I blij ven. Het is dan ook verklaarbaar dit de farmers, wanneer een ruime oogst is binnengehaald vrijgeviger met bet doen van bestellingen zijn, dan wan neer de oogst slechts middelmatig is. Ook de sporen zullen minder vervoer krijgen en bijgevolg ook minder uit geven voor materieel, vooral nu om trent de door dc arbeiders gevraagde loonsverhoogiixg en de door de spoor wegen gevraagde toestemming tot ver hooging der vrachttarieven nog geen beslissing gevallen is. Voeg daar nog bij dat de tariefwet nog steeds niet is afgedaan en bij invoering nog eenigen tijd remmend op het handelsverkeer zal verken, de wei op de circulatie- middelen van de zijde der bankiers op veel tegenstand zal stuiten en hot vooruitzicht bestaat dat in het najaar de geldmarkt nog een ornsttgeti tijd zal moeten door maken, dan is het duidelijk dut de tegenwoordige toe stand nu niet direct zoo rooskleurig is om daarop vrocie verwachtingen :e bouwen. Van de eerste teekenc-n, die den weg naar beterschap aangeven, is r.og steeds niet voel te Iremerken. In e eerste plaats zal, willen handel en indnsti ie weder op gezonde basis tot ontwikkeling komen, de fundamen- t.vte gesteldheid der beleggmgsniarkt steviger moeten worden. Er zal eerst meer vraag naar obligation moeten komen, welke vraag dan weder lot nieuwe emissies zal aanmoedigen en zoodoende het geschokte vertrouwen herstellen zal en de banken weder vrijgeviger in bet verleen en van c re dt et zal doen maken Dit vertrouwen zal slechts langza merhand kunnen ierugkeeren e:i slechts dan wanneer de regeering niet met nieuwe wetten tegen ae trusts do onrust zou Komen vernieuwen, waarop, nu men lot de conclusie komt, dat de bestaande wetgeving en de plaats gehad hebbende ontbindin gen niet tot de ge wensen ie verjaging vnn den loonstupdaard hebben geleid, wel kans zou beslaan. Indien ook de tarief verlaging niet tot verlaging der prijzen van de verbruiksartiketen zal leiden, lijkt een nieuwe en nog scher pere aanval der tiusts onvermijde lijk. In de afgeloopen week was de hou ding der industrieele afdeeling van de Amerikaansche rrarkt min of meer gedrukt.. Comm. Steels liepen van 641/4 tot G31/8 terug. Car en Foun dry van if 1/4 tot 46 1/8, terwij! Anui!- gomateds hun koers van 75 3/8 tot 7411/16 zagen verminderen. De ko- porprijs blijft zich nog op een tame lijk hoog peil handhaven en wan neer de staking in het Lake-district niet spoedig zal worden bijgelegd, zal, daar ook uit Mexico de ioovoer voorloopig nietgroot zal zijn, de k - perprijs eer moeten stijgen dan dalen. Dat niettemin koperwaarden niet harder rijzen, zal ongetwijfeld moe ten worden toegeschreven aan do omstandigheid., dat de tegenwoordige koperprijs min of meer kunstmatig is en bij opheffing van de belemme ringen der productie weder spoedig zal terugloópen. Am. Can. Comn. rea geerden van 33 7/8 tot 32 15/16, terwiil Hide en Leather van 2313/16 tót 22 11/16 reageerden. In spocrvvegaandeelen ging niet veel om en de fluctuaties, die plaats hadden, waren doorgaans van ongun- stigen aard. Nu de publicatie der gunstige jaarverslagen heeft uitge werkt. vestigt, men meer do aandacht over elkaar. Spreek, zeide Bertignolles. De secretaris vertelde heni, welke pogingen Michel de Soulftïmes had aangewend om geld te krijgen. Tol heden had Romain gedacht, dat de toestand van de fabriek hopeloos was. te meer daar de markies een paar dagen geleden tachtigduizend francs uit de kas van den boekhou der Jnctel had genomen, en daarom trent geen ophelderingen had willen geven. Hij scheen echter het noodige geld geleend te hebben. I)e betalingen konden plaats hebben. Bertignolles had dit verhaal zwij gend aangehoord, maar zijn oogen. dio fonkelden van haat. bewezen, hoe diep hij zich teleurgesteld voelde. Mijnheer Romain Goux, zeide hi.i, ik wil niet, dat die betalingen plaats zullen hebben. Hoe kan ik het verhinderen ilefc geld is in de brandkast. Dan meet u hei er uit nemen. Een diefstal 1 O Gij kunt met dal geld doen wat ge wilt. Geef het aan de armen, wanneer gij het niet begeert. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5