NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9259 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 27 augustus isj3 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.2U Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (koin der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 vk Advertentitfn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 *3* 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. CeiHustre'erd Zondagsblad, 'voor Haarlem" I 0.3714 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. DIT NUMMEll BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 28 AUGUSTUS. Orgelbespeling in de Groote Kerk, van 2—3 uur. De Kroon: Biosc. voorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. St. Bavo. Smedestraat: Biosc. voor stelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Rusthoek, Bloemend aal: Concert. HaanHennntormeer: Gemeenteraads vergadering. Stadsnieuws OmOas Ileen. Ia het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lozers een artikel „Een slecht overwogen Raadsbesluit' in de rubriek Om Ons Heen. DE UITKEER ING VOOR OUDEN VAN DAGEN. De secretaris der Rente-commissie te Haarlem, de heer H. "A. van Abs, schrijft ons: Zooals u hekend zal zijn, treedt op 3 December a.s. art. 3G9 der Inva liditeitswet in werking, d. w. z, dat personen, die op dien dag den leel- tijd van 70 jaar hebben, bereikt, recht op eene rente hebben, welke weke lijks, voor de eerste maal op Dins dag 9 December '1913, ten post kan tore wordt uitbetaald. Deze rente be draagt f 2.per week of indien man en vrouw ieder recht op rente heb ben, f 3-— per week. Daartoe moeten echter die personen aannemelijk ma ken. dat zij in het tijdvak van 10 ja ren, dat onmiddellijk voorafgaat aan de vervulling van het 70ste jaar of in hei tijdvak van 3 December 1903 tot 3 December 1913. te zamen in ten minste 156 kalendenveken in de Ur men van verzekering zouden zijn ge vallen, indien de verzekering bij den aanvang van dat tijdvak reeds had bestaan. In het algemeen kan wor den aangenomen, dat ieder, dia bin nen het Rijk arbeid in loondienst heeft verricht tegen loon van niet meer dan f 1200.— per jaar, in de termen van verzékeringsplicht zou zijn gevallen. Het verzoek om rente wordt ge daan door de invulling van een for mulier. Aangezien het voor vele u- den \an dageu moeilijkheden zal op- le\eren zoo'n formulier in te vullen, zijn door den minister van Landbouw Handel en Nijverheid, op voordracht van den Burgemeester, in elke ge meente één of meer personen aange wezen, die hij de invulling van het formulier de behulpzame hand zul len bieden en de verstrekte opgaven zullen onderzoeken. Voorts is in verschillende distric ten waarin het Rijk is verdeeld, eene commissie, geituuiiid ren tc-coni mis sie. benoumu, welke over de al- of iiict-toëkenhiiig van rente adviseert. Door deze commissie is de ge meente Haarlem verdeeld m 5 godcel ten; in elk deel zal een door den Mi nister van L-. N. en II. aangewezen persoon voor dc invulling ucr aan vragen werkzaam zijn. Hoe die verdeeimg is geschied, v\el ke persoon in elk ueel werkzaam zal zijn en aan welk adres en up welken t.jd hij in den regel zal zijn te spre ken, blijkt uit de hieronderslaande lijst. Teneinde hou, die moenen aan spraak op eene rente te kunnen doen gelden, zooveel mogelijk te bereiken en dien ouden van dagen tevens zoo volledig mogelijk bekend te maken, bij wien zij zich voor het doen vau eene aanvrage kunnen vervoegen, wordt beleeLuciijk verzocht, uio 1 Wordt beleeldenjii verzoent, uie üjst onUer het reuactioncelc gedeelte uwie couiant op te nemen. Weluchl kou hot vorenstaande daarbij tevens in uen een lil anderen vorm dour u kuneii worden vermeld, hetgeen in 'i belang van vele 70-jarigeu wel wen- tcliclijk is. RENTECOMMISSIE DISTRICT HAARLEM. De door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel benoem de tusscbenpersonen zuilen voor de invulling van aanvraag formulieren ter bekoming van eene rente ingevolge de art. 3G9 en 370 der Invaliditeitswet, uls volgt werkzaam zijn: De heer J. P. J. van Rijn, Tcmpe- liersstiaai 51, (spreektijd dagelijks van 5—8 uur nam.) voor het stadsge deelte liggende ten oosten van hot Spaarne. De heer C. Sorgdrager, Bureau Gein. Arbeidsbeurs, Nieuwe Gracht no. 3. (spreektijd dagelijks van 9 Lot 4 ur.). voor hei stadsgedeelte, begrensd door de volgend© straten: Nieuwe Gracht (zuidzijde), Kinderhuissingel (westzij de) tot den spoorweg naar Den Hel der, zuidzijde van dien spoorweg tot de grens der gemeente, Zijlweg (noord zijde), Zijlstraat (noordzijde) van Zijl- brug tot Ged. Oude Gracht, Ged. Oude Gracht (oostzijde en noordzijde) lot Spaarne, Spaame (westzijde) van Ged. Oude Gracht tot Nieuwe Gracht. De heer A. Nagtzaam, Langedijk stront 25 (spreektijd dagelijks van 8—10 voorm., van 23 en van 6—8 nam), voor het stadsgedeelte, be grensd door de volgende straten Spaarne (westzijde) van de Ged. Oude Gracht zuidwaarts tot grens der ge meente. Ged. Oude Gracht (zuidzijde? van het Spaarne tot de Groote Hout straat. Groote Houtstraat (oostzijde) van d© Ged. Oude Gracht tot, Hout- brug en verder in rechte richting tot grens der gemeente. De. heer F Storm, Bureau Raad van Beroep (Ongevallen en Invaliditeits wet). Spaame no. 92 rood. (spreektijd dagelijks van 9—5 uur), voor het stadsgedeelte, begrensd door de vol gende straten: Groote Houtstraat (westzijde) van het Vcrwulft tot llout- brug en verder in rechte richting tot grens der gemeente, Verwulft (zuid zijde). God. Oude Gracht (westzijde) van liet Verwulft tot Zijlstraat, Zijl straat (zuidzijde) van de Ged. Oude Gracht tot Zijlbrug, Zijlweg (zuidzij de) tot grens der gemeente. Mejuffrouw M. I. Fleisohmaiin, Kruisweg 70c rood, (spreektijd dage lijks van 9—12 uur voorm.), voor het stadsgedeelte, begrensd door de vol gende straten: Noordzijde van den spoorweg naar Den Helder van den Kinderhuissingel tot grens der ge meente. Kinderhuissin/rel (oostzijde) tot Nieuwe Gracht, Nieuwe Gracht (noord-zijde), Spaarne (westzijde) van de Nieuwe Gracht tot de grens der gemeente. Tot zoover de mededeelingen van den heer Van Abs, die voor tal van personen in Haarlem van belang zijn Onze redactie noodigt daarom be langhebbenden uit, deze mededeel in- geai zorgvuldig te bewaren. Daar cou- rantpapier evenwel vergankelijk is, zal de directie van Haarlem's Dagblad eerstdaags voor geabonneerd en koste loos afdrukken verkrijgbaar stellen op steviger papier. Medegedeeld zal worden wanneer die aan ons Bureau, Groote Hout straat 53, zullen kunnen worden af gehaald. BESCHRIJVING VERBODEN. In den iregel vindt men het wel aan genaam wanneer van een nieuwe stichting, instelling of onderneming een beschrijving gegeven wordt. Het gemeentebestuur van Heem stede maakt daarop voor een dee1! van hot prachtige Wandelbosch een uit zondering. Althans, wij vinden op de Belvédère de volgende waarschu wing: II et is verboden de Bel védère ie beschrijven. We zouden niets liever gedaan heb ben, dan eens oen enthousiaste be schrijving geven van dezen uitzicht toren, maar na zoo'n heslist verbod heeft onze redactie daarvan afgezien. C. W. S. In hot begin van de volgende maand zullen .vooir het personeel van de Centrale Werkplaats dor H. S. M., als sprekers optreden de hoeven Moll- maker, ambtenaar bij de Staatsspoor en lid van den gemeenteraad te Utrecht en Van Veem. van Tilburg, be ambte hij de S.S. aldaar. Solideo Gloria. Naar men ons mededeelt heeft de Chr._ Zangvereen. Soli Deo Gloria, dir. de heer J- Fxenzel, hare medewer king toegezegd voor opluistering van de feestelijkheden op 17 en 18 Septem ber a.s. vanwege de Commissie In het Amsterdumsclie Poortkwartier tot vie ring van do herdenking van Neêr- lands Onafhankelijkheid. Bezoek. A.s. Zaterdag zal het personeel der drukkerij van de firxna Joh. Ensche dé en Zn. met hunne vrouwen een be zoek brengen aan de tentoonstelling op boekdrukkerij gebied, de I. G. T. A. Daarvoor zal de fabriek worden stil gelegd. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water was hedenmorgen te 6 uur 62 graden en oan 12 uuir 's middags 64 graden. Propaganda. Naar men ons bericht zullen met September op de Botermarkt weder om worden geplaatst een tweetal tentjes, ter propageering van den dranltslrijd. Geruimen tijd geleden werd dit propaganda-work, indertijd ter hand genomen door de Jongelie- deiicjyb, stil gelegd, doch nu zal het door anderen weer worden voortge zet. B. EN W. ARBEIDEND IN DE OPEN LUCIIT. Gladstone hakte in zijn vrijen rijd hout v-oor zijn gezondheid, ook B. en W. van Haarlem achten zwaren ar beid in de open lucht voor zich nood zakelijk. Althans wij lezen in Raads stuk no. 310: „Wij deelen u ten slotte nog mede, „dat door ons pogingen worden aan- gewend, om te trachten den fon tein - „bak van vóór het Paviljoen Welge legen" naar de plaats waar de „nieuwe fontein zal worden ge- „bouvvd, over te brengen." Heel vlot schijnt het werk nog niet te gaali, daar B. en W. zoo voorzich tig van „pogingen" en „trachten" spreken. Maar dat is ook tc begrijpen, mei dH zonnige weer en als je zulk werk niet gewend bent! Wij zouden maar liever als Glad stone, hout hakken. MEDEGEVEN VAN WAPENEN AAN MILICIENS. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat aan de miliciens, welke na eindiging van liun diensttijl hij de militie naar de landweer over gaan en bij de landweer op dezelfde wijze zijn bewapend als hij het leger, het wapen dat aan hen bij het leger in gebruik is gegeven, zoomede het bij hen als militieplichtige in gebruik zijnde ledergoed, zal worden mede- gegeven, wanneer zij als milicien voor do laatste maal voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn ge weest en met groot-verlof vertrekken. - Bij elk wapen M. '95 worden mede gegeven 1 monddeksel, 1 schroeven draaier, 1 slaartstuloborstcl, 1 invet- konrd, 1 loopborstel, 1 saaien (flanel len) lap. pl.m. 0.005 K.G. geweervet, pl.m. 0.005 K.G. vlaswerk, 1 vetkoker c. q. 2 vetdoozen, alsmede 1 voor schrift betreffende de regelen bij het bewaren van de wapenen in acht te nemen (in het zakboekje). Deze bepaling is niet van toepas sing voor de miliciens: a. die bij de landweer van de her halingsoefeningen zullen zïj'n vrijge steld; b. die in geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere buiiengewone om standigheden bij de landweer niet of voórloopig niet in werkelijken dienst zullen behoeven te komen c. die binnen het Koninkrijk geen haardstede hebben d. die, naai' het oordeel van den commandeerenden officier, in zooda nige levensomstandigheden verkeeren dat hot luin niet mogelijk is, de wape nen enz. behoorlijk te bewaren of te doen bewaren e. die bchooren tot de compagnieën bospitaa Isoldaten. Werf Hubertina. Heden werd door den architect J. J. van Noppen namens de directie der N. V. werk „Hubertina", ondershands aanbesteed hot uitbreiden met nieuwe gebouwen en het gedeeltelijk verbou wen van bestaande gebouwen der werf „I-Iubertina". Ingeschreven weu'd door de heeron: M. Nederkoom, voor f 75200. W. A. van Zanten, voor f 73900. Schiphorst en Philips, voor 72000. B. Hagen, voor f 69280. Aan welke laatste de uitvoering zal AVOND IN HET LEGER. Bekeild is dat een korporaal op zekeren dag zijn superieur verkeerd begrepen had en bij de theorie door een milicien tegengesproken worden de, hem toesnauwde: „ais do kapi tein zegt, dat de aarde stilstaat, dan slaat ze stil begrepen?" Nu is liet begrijpelijk, dat in 'het le ger discipline moet heerschen, maar als die tegen wat wij om ons lieen op merken ingaat, konit ze ons toch be denkelijk voor. Onze kamp-correspon dent bericht ons vandaag: „Om drie uur ongeveer werd de oe fening gestaakt, in de veronderstel- „ling, dal de duisternis was ingeval len."- Hoe zou het gaan met een milicien., die 's morgens te twaalf uur zijn tentleger opzocht, in do veronderstel ling dat do nacht was aangebroken? KONINGINNEDAG. Men meldt ons De vereeniging „Koninginnedag* stelt, zich voor, gedurende de laatste helft dezer week in een étalage, waar toe haar door den heer P. G. Otter, Groote Houtstraat No. 2, welwillend de gelegenheid is geboden, allerlei zaken ten toon te stellen, die betrek king hebben op de aanstaand© feest viering. Men zal er kunnen zien de versnaperingen, welke den kinderen bij de feestviering des morgens zullen worden aangeboden, maar niet enkele exemplaren daan an, doch alle in groote stapels. Verder de prijzen, welke de leerlingen in onderlinge wedstrijden zullen kunnen winnen. Eveneens zul lap er liggen de prij zen, bestemd voor de volksspelen, waardoor die étalage or eene zal schijnen van een coniestiblesvvinkel, terwijl voor de noodige afwisseling zal worden zorg gedragen door het exposeeren der diploma's en medail les voor het muzick-tostival, waaraan een 27-tal vereenigingon deelnemen. Bekroo n d. Op de juhileumstentoonstelling te Antwerpen is aan een inzending Gla diolus der firma P. Bijvoet en Co. te Oveneen een verguld zilveren medail le toegekend. (Weekbl. v. Bloembak lencultuur). Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: G. Weijnands, Heerensingei 129 F, een broche. H. Prehen, L. Lakenstraat 7 rood, eene portemonnaie. Th. Klinkenberg, O ran j eboo mstr aal 167, een handwa gen. E. KLabau, Teylerstraat 10, een pakje waschgoed. J. van Maa- nen, Vooruitgangstraat 92. een xij- vcielzadelkleedje. en een horlogeket ting. H. Gouka, Zoinervaart 18 I, een vest. J. P. Derr, Weverstraat 9, een lorgnet in étui. H. Otto, Bar- revoetestraat 10, een armband. TL Groene veld, LinsohO lenstraat 77, een lorgnet. J. Roodenburg, Leidsche- straat 107, ee uD. K. kerkboekje. B. v. d. Bogaurde, Zuider Buiten- Spaarne 70 rood, een halskettiing. T. de Vries, Bercklieijdestraat 17 xd. een broche. J. van Aken Zonne stee® '10, een spoorstok met diesel- liaak van een boerenwagen. J. Ti chelaar, Tulpenstraat 28 rood., eea» kinderscEoentje. B. Diesbergen, 2e Vooruitgangsiraat 11, een duimstok. J. Groot, Gen. Joubertsuraat 57, een rijwielpomp. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Hit de Omstreken SCHOTEN. OVERDRACHT VAN „VERGUNNIN GEN". Door de vereeniging van Vergunning houders te Schoten is een vergadering belegd, raar aanleiding van het af wijzend praeadvies, dat B. en W. vun Schoten hebben uitgebracht op het verzoek van de vereeniging, om de .vergunningen" te mezen overdra gen. De verordening leeft nl. aan dit overdragen paal ©d perk gesteld, toen eenige personen iiun werk er van maakten om vergunningen te verkrij gen en die dan weer aan anderen over te doen. Op verzoek der vergunninghouders zijn toen maatregelen getroffen tegen liet overdragen van vergunningen. Maar nu eerige vergunninghouders hun vergunning willen overdragen, worden zij door die maatregelen be lemmerd. Vandaar het verzoek tot wijziging der verordering. B. en W. praeadviseerden echter afwijzend, om dat zij meenden, dat de verordering goed werkt er. het bovendien onbillijk zou zijn tegenover degenen, wien dc overdracht vroeger geweigerd is, nu de verordering te gaan. wijzigen. De heer Hooy zal in de bedoelde ver gadering do zaak bespreken, naar xnen ons meedeelt. SANTPOORT. HET ONAFIIANKELIJKHEIDS- FEEST. De' uitslag van. de volksspelen was Dinsdagmiddag: Tonloopen (jongens): le prijs Royer, 2e pr. C. Wigchert, 3a pr. D. Wessehnan, 4e pr. P. Fransen, 5e pr. Rodenburg; Wedloop met hin dernissen (jongens) le pr. M. de Ko ning, 2e pr. Ivo Kuyl, 3e pr. Fr. üeuischmatin, 4e pr. Meinders, 5e pr. G. Pellemans; Peking—Parijs wedstrijd (jongens): le pr. P. Span jaard, 2e pr. D. Droog, 3e pr. W. dc Bic, 4e pr. J. Duyn, 5o pr. W. de Raadt. Zakloopen (meisjes): le pr. Turnus Koning, 2e pi', Sti-en Stals, 3e pr. An na v. Duyn, 4e pr. Lena Vos, 5e pr Vera Glas: Rozenknippen: le pr. Joh. W. Handgraaf, 2e pr. Cato v. d. Hey- den, 3e pr. Marie Ros, 4e pr, Maartje Viller, 5e pr. Anna Lodewijks; Turf rapen (meisjes): le pr. M. Bierman, 2e pr. Duineveld, 3e pr. Jacoba Rui tenbeek, 4c pr. Johanna Wigchert, 5e pr. Engeline Koreman. De Ilittenroce had plaats om half twee, op een baan van 150 M. Men moest heenrijden, aan het eind kee- ren, afstappen, een parapluie uit een standaard nemen, opstappen en de laatste 50 M. met opgestoken para pluie rijden. Voor berijders en paarden was het een zwaar werkje, en liet gaf wel tot vermakelijke momenten aanleiding. Den eerstei prijs (f 20) won W. Scltoorl, den tweeden (f 10) den zelfde, den darden (f 5) C. Schipper en den vierden f 2.50) P. Nijssön. Om 3 'uur volgde h et ringstekenom kunstvoorwerpen. Met een sabel moest de ring gestoken worden. De uitslag was dat van de dames den eersten prijs (een servies) won M. de Broeder den tweeden (een schemer lamp) W. Grapendaal. den derden (een bouillcir) mej. Maarschalk en den vierden (een parapluie) W. Sekkes. Van de hem en won den eer sten prijs (een regulateur) K. Bedel, den tweeden (een poriemanteau) J. Nijssen jr.. den derden (twee schil derijen) C. Warmen hoven en den vierden (een Buitsclie pijp) G Aiders, Gedurende alle nummers' was er muziek op het feestterrein, en na af loop had de prijsuitdeoling door de heeren De Groot en Rakels plaats. Om kwart voor negens 's avonds werd de fakkeloptocht opgesteld in de Molenstraat- Het fanfarecorps Wil heimina ging voorop, de zangvereni ging Vox Humana was in den stoet en het geheel was als lichteptocht uit stekend geslaagd. Een 500 lampions waren uitgereikt, een vijftigtal fak kels en een aantal petroleumflam- bouwen Verlichtten bovendien den stoet. Natuurlijk was gansch het dorp op de been, en vooral de wagen der boogschutters, versierd met groen en behangen met de door de vereeniging behaalde prijzen en de groep versier de fietsci s had veel succes. De stoet ging van de Molenstraat langs Bredero5C.li©weg, Noorierdorp- slraat, Rijksstraatweg, om Schoon oord naar „Spoarnberg" en vervol gens langs den Stationsweg, Duin- lustweg, Buiulustbrug Café Klauwers (Stations-Koffiehuis) waar ze werd ontbonden. Niog dient vermeld, dat 's middags Cocadorus op het feestterrein, zijn welbekende succesvolle oraties had afgestoken. De burgemeester en de oud-minis ter J. T. Cieruer woonden "s avonds het feest bij. Vanmiddag om één uur heeft de harddraverij plaats. Er zijn een groot aantal deelnemei-s. vanmorgen werd geloot, en de heer C. Olv uit Am sterdam is als handicapper opgetre den. HEEMSTEDE. Meer en Bosch. Woensdag werden alhier on liet ge sticht Meer en Bosch do Onafhnnke- liikheidsfeesten gevierd, Verschillen de spelen werden uitgevoerd onder leiding van broeder Hoekendijk. Zoowel patiënten als broeders wa ren in dankbare stemming voor dezen ge not vollen dag. MOORDAANSLAG. Te Heemskerk (N.-IL'l heefi de tui nier Ee N., na huiselijk ongenoegen met zijn vrouw gehad te hebben, met een geweer, voorzien van scherp kruit, op haai' geschoten, zonder haar noemenswaardig leisel toege bracht te hebben. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt door de po litie, dio tegelijkertijd het geweer in beslag nam. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Mevr. Wertheam v. Heukeiom, Am sterdam, Boulev. Barnaart 26. 5 p. N. Soidehneyer, Amsterdam, S'.j: .on straat 8. Door den jachtopziener W. van Keulen is proces-verbaal opgemaakt tegen E. D., een jongen van ongeveer 11 jaar, die in de duinen bezig was strikken te zetten. Twee strikken zijn door hem in beslag genomen. Door de politie alhier is aangehou den de 15-jarige A. V. uit Amster dam, die alhier zwervende werd aan getroffen. Ilij is naar Amsterdam te ruggebracht. Binnenland EEN DRAMA. In de Lobardstraat te Arnhc-m is gisteren een vreesol ijk drama nf .'e- speeld. Te vijf uur in den namiddag kreeg de politie kennis, dat een vrouw in een woning aan die straal met afgesneden lials op bed lag. Een ingesteld onderzoek toonde aan. dat dit gerucht maar al te waar was. Men vond de vrouw badende in invr bloed. Toen de politie de woning doorzocht vond zij den man dood op den zolder. Hij had zich door ophan ging van hot. leven beroofd. Aangeno men wordt dat de man. zekere Cr oa sen. een gepensionneerd Oost-Indisch militair, die dikwijls misbruik nmakt van sterken drank, eerst zijn vrouw en daarna zichzoif doodde. Hij had dikwijls oneenighc-id ine', zij:; vrouw. De lijken zijn docr de justitie in be slag genomen. DOOR DEN TREIN GEDOOD. Maandagnacht werd de pl x-giver- ker C. van Druilen te Escii door een van Den Bos©!; komrwlon trem bij wachtpost 47, tusschen Esch cii Vusht, overreden.'De man, die dienst deed als plaatsvervangend overweg- wachter, was onmiddellijk dood. MINISTER TREUB EN' HET STAATSPENSIOEN. Een redacteur vau liet Persbureau Vaz Dias, te Amsterdam, heeft eon onderhoud gehad met onzen nieuwen minister van Landbouw, Niji t: held e i Handel, en vertelt daarvan: liet ligt voor de hand, dut minister Treub niet wenschte vooruit ie loe pen op hetgeen straks de Troonrede van het Kabinet-Gort v. d. Lind.-i zal brengen. Maar iets van zijne inzich ten van het oogenblik wilde nir. Treub toch wel doen blijken. Wat zijn standpunt is tégenover hei, vraagstuk der Staatspensioncc- We), zei mr. Treub, een eersto aan wijzing daarvoor is toch wel mijn stemmen voor liet amendemeut-BoK- gesius c.s. bij de Invaliditeitswet, tot uitbreiding van het getal dorgenen, die Staaspcnsioen zouden erlangen. Uitbreiding buiten de grens door minister Talma gewenscht en door mij van meet-af-aan bestreden der loonarbeiders Mijn principieele tie- strijding kwam vooral hierop neer, dat ik meende. niet zooals ande ren, dat men van staatswege de uitkeering niet tot een klasse eer be volking moet beperken. Zoowel an Katholieke zijde als van die der geestverwanten van minister 'Talma, wilde men de memorie van toe lichting is immers daar, om het dui delijk uit te wijzen de bedoelde grens niet overschrijden. Dit is, ging dc heer Treub voort ten deels mijn principieel bezwaar geweest, door mij van 1906 al verdedigd. En de financieele bezwaren tegen het Staatspensioen? vroeg ik. Deze wegen steeds het zwaarst bij mij,antwoordde mr. Treub Iu mijne in de Kamer gehouden redevoeringen liet ik die bezwaren steeds het meest gelden. De kosten, door het Staats pensioen gevorderd, kwamen mij te drukkend voor oni de mede-verant woordelijkheid er voor op mij le ne men, in verhand mei dc uille-jolnq die van verschillende kanten aan dc bewuste co>icenlralic-par af/raaf zou worden gegeven. Dus u acht liet financieele bezwaar toch nog steeds overwegend? De heer Treub keek mij glim lachend aan. Ik acht het niet onmo gelijk om aan dat bezwaar cenïgs- zins tegemoet le komen. U vraagt mij in welk toeken het nieuwe Ka binet wat Staatspensioen betref'., staat. Welnu, laat mij u zeggen dal het niet „anti" en ook niet „pro" is. Mel deze ietwat vage aanduiding moet gij u voor liet oogenblik verge noegen. Hoofdzaak voor mij is. da! de principieels Itnoop reeds is doorge hakt, nl. bij art. 369 Invaliditeits wet, toen de 70-jarigen Staats pensioen hebben gekregen, liet is dus eigenlijk geen vraag meer, wat het principieels betreft. En hot verdere zult u in de komende Troonrede moe ten zoeken. Daarover kan ik mij thans niet uitluien. Dat de financi eele toestand van het oogenblik niet schitterend is; dat voorzichtigheid de buodschap moet heeten, wie zal het ontkennen? Maar omtrent de pïa het ontkennen? Maar omtrent de plannen van het nieuwe Kabinet, in verband hiermede, en mei zooveel meer dat u mij zoudt trachten '.e ont lokken, laat ik mij niet verder uit. i Stel u tevreden met hetgeen ik u machtig le publïceeren, van ons on- derhouQ. Wij hadon hol genoegen, nog ge-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1