luws fku WMAAM. TWEEDE BLAD IVoensilag 27 Augustus 1913 OM ONS HEEN No. 1797 Een slecht overwogen Raadsbesluit. Hoewel napleiten mijn' gewoonte niet is en ook niet worden zal, wil ik enkele opmerkingen maken over liet zonderlinge besluit van den Ge meenteraad op 13 Augustus, nu juist l i dagen geleden, waarbij aan de Feestcommissie voor 1913 een bedrag van hoogstens f 1500.werd toege staan, onder voorwaarde, dat door de burgerij een gelijk bedrag zou bij eengebracht worden. Met andere woorden schonk deze f 1000.dan gaf ook de gemeente die som en niet meer. Wie de discussie aandachtig leest, moet wel den indruk krijgen, dat de Raad een middel zocht ooi van de zaak af te komen. Iedereen kon ge makkelijk narekenen, dat de Feest commissie van de vier weken die haar nog restten, onmogelijk veer tien dagen missen kon om de inge zetenen tot bijdragen aan te sporen. Zeer terecht heeft dan ook de Com missie het bijltje er bij neergelegd en in verschillende stukken, die soms weliswaar meer lang dan krachtig waren, aan den Raad de .scluild ge geven, dat Haarlem nu geen opch- lucht-feesten hebben zal. (1) Aan deze zaak valt nu niets meer te veranderen, maar het kan toch zijn nut hebben, eens na le gaan, onder welke onjuiste motieven de Raad haar heeft doen mislukken. Ik begin met den geest van het debat. Onder aanvoering van den heer Modoo, werd een zuurzoete discus sie gehouden, doortrokken van het besef, dal adressanten wilden feest vieren van liet geld vao de gemeen te. Hel werd gezegd door Mr. Thiol. En wat is de waarheid? Dat eenige middenstanders tot het feestplan den stoot hebben gegeven, dat het daarna door vertegenwoordigers van verschillende vercenlgnigcn is over genomen, en dat ten slotte allerlei personen die drukke bezigheden hebben, zich lieten indeelen in sub commissies tot voorbereiding en re geling, niet omdat zij er luk op wa ren, met een hoogen hoed en een strik op de borst in'de voorste rijen te staan, maai' 'óm dó'dr een' aardig gezellig feest wat vertier in de ge meente te brengen, wat zij achtten in haar belang te zijn. Daarvan heeft de Raad niets be grepen. Iiij Heeft in. de requestran- ten alleen maar een troepje pret- iriSkcrs gezien, dat het zich ge makkelijk wou maken met de kos ten. De trouwhartigheid, waarmee gevraagd werd om een creoiet en biet om een subsidie, omdat inen hoop had, dat de ontvangsten hoo per zouden zijn dan de raming zoo dat wellicht minder dan de gevraag de f 2500.noodig zouden zijn, is door den Raad niet opgemerkt. Men bleef dood op de stelling: dat, geen geld uit de gemeente kas kon worden gegeven, wanneer de burgerij zelf niet bijdroeg. Aan die „burgerij" moeien dien miduag de ooren wel getuit hebben, want ze werd op verschillende manieren in 't debat gebracht. Do heer Modoo, grapjes makende ten koste van oen ander, sprak van de geestdrü- tige burgers, die om de commissie heengesohaard heetten te zijn, een voorstelling die hij puur uit zijn verbeelding haalde; de heer Visser verlangde, dat de commissie eerst bij de ingezetenen rondgaan zou; de lieer Ribbius zelfs beklaagde de brave burgerij, die wel wou bijdragen, maar door dc schuldige commissie daartoe niet genood'igd was, on de heer Thiêi ontkende, dat het gewet- r n i u b t n (Nadruk verboden). 231 w deur was open. De markies had haar alleen dichtgetrokken, maar' niet gesloten. 7.ij keek naar huiten langs den oever. Zij hoorde voetstappen en zag een man, die de steeg naast de fabriek in sloeg. liet was te donker om zijn gelaat le herkennen, maar Laurent was het niet. Zeker de een of andere wande laar. Het was Roiuain Goux. Zij bleef niet aim de deur staan, maar ging weer naar binnen, uit vrees dut de markies én Gilberte terug zou den komen. Hoe zou zij dan haar te genwoordigheid in dit eenzamo ge deelte van den tinn verklaard heb ben? Zij zette zich dicht hij de deur op een ba rile, dié geheel overschaduwd was door de takken van een wilden wijngaard met dorkerroode bladeren. Kort daarop werd de deur geopend. tlgd is geld te geven, wanneer de burgerij niet bijdraagt, ledereen zei, naar men ziet, dus zoo ongeveer het zelfde en niemand kwam op de ge dachte, dat het betoog iedoren rode lijken ondergrond misto. Om dat te gevoelen diiont mon zich eerst af to vragen, wie en waar toch wel dio bijdragende burgerij Is. Waneer men daaronder wenschl to verslaan personen uit nagenoeg allo elanden, die naar maté van hunne krachten bijdragen verleenen, dan zeg ik, dat de burgerij niet bestaat. Dc kring van personen, bij wie lijs ten voor dit" en dergelijk doel met kans op succes aangeboden kunnen worden, is zeer klein, ze omval niet meer dan een paar honderd perso nen, zoo als ieder, die wel eens een beroep op „de burgerij" gedaan heeft, zeer wel weet. Zij zijn lid van allerlei nuttige en onwaarschijnlijke vereenigingen, zij teekenen op lijs ten voor uiterst verschillende zaken; menschen, wier taak het is, hand- teekeningen te verzamelen, weten hen precies te vinden. En ik maak van deze gelegenheid gebruik, oin| eens dankbaar te gewagen van het vele, dat zij door hunne offervaar digheid oprichten en in stand hou den. Maar de burgerij vertegenwoordi gen zij niet, ze zijn er zelfs geen af schaduwing van. Wanneer dus in den Raad met grooten ophef gespro ken wordt van de burgerij die toonen moet, enz:,,, van de ingezetenen, die het bewijs moeten leveren dat... enz., dan heeft men het over een fictie, over een onwezenlijk begrip. Als de Raad dat had kunnen of willen in zien, dan zou hij gekomen zijn tot liet verleenen van een crediet uit de gemeentekas, omdat dc gemeentekas vormt de bijdragen in de algemecnc kosleji van al de belastingplichtige gemeenlenaren. De financiën der burgerij worden dus vertegenwoor digd door de gemeentekas. En nu kan men natuurlijk het standpunt innemen, dat uit de ge meentekas geen cent mag worden uitgegeven voor feesten. Maar dat beginsel wordt door den tegenvvoor- digen Raad niet gehuldigd. Wel werd er een beetje geloofd en gedongen, de een wou f 2500,geven, de an der f 15C0.vast, de derde f 1500.— hoogstens, pale weg f 1000.maar het kloeke woord: „we mogen het geld van onze belastingen niet voor feesten gebruiken", werd niet ver nomen. Ilct zou ook vreemd geklon ken hebben, na het feest hij de ge boorte van Prinses Juliana. Maar Mr. Thiel, wellicht bang voor een vergelijking, betoogde, dat dit heel, wat anders was geweest: toen gaf de gemeente een feest en liet dit orga- nisceren door „Koninginnedag", lioo spoedig is inderdaad een rnensch met woorden tevreden, immers do arbeid van de gemeente beperkte zieli toen tot het betalen' van do kosten, en dit zou ook nu haar taak geweest zijn. Alleen met dit verschil, dat het ditmaal de verceniging „Ko ninginnedag" niet was, maar een andere organisatie en dat het feest belangrijk minder kosten zou. De afwijzing van het verzoek zou nog gerechtvaardigd, zijn geweest, wanneer men zoo maar in een on verschillig jaar, om gemeentegeld tot feestvieren gevraagd had. Maar ill wijs er op, dat de heer Nagtzaam al léén de aanleiding tot feestvieren on voldoende vond. Daarin steunde hem niemand. Hoe is liet dan toch moge lijk, dat men, een karig subsidie op onaangename wijs toestaande, daar- aun een voorwaarde verbond, waar van mon weten kon, dat ze onuit voerbaar was? Ik kan het alleen ver klaren door aan te nemen, dat ver schillende Raadsleden het gemakke lijker hebben gevonden, achter enke le woordvoerders aan te stappen, dan hun eigen weg te gaan. Zoo werd de formule goedgekeurd van een voorwaardelijke toestemming, dia feitelijk een weigering was. En wan neer ik dat betreur moet tegelijk hulde gebracht aan den voorzitter, dio het voorstel om een crediet to verleenen, "warm verdedigde. Marie, lieve Marie, zeide een zachte stem. Zij stond op en viel in do armen van Laurent O, Marie, Marie Hoe innig lief hol) ik jol ,i Mijn Laurent, wat hen ik nu ge lukkig 1 Het is mij, sedert gij hier zijt, bij mijn geliefde moeder, onder de oogeu van Michel en Gilberte, ot ik niet moor zoo ver van mijn familie bon verwijderd. O, mijn Laurent, ik spreek alle dagen met je moeder over je. Pas op, je niet te verradenZij kon misschien bemerken Neen, zij spreekt altijd het eerst over je met zacht verwijt, dat go niets van je laat hooren. Anne moeder, zeide hij wee- nend. Maar nooit met toorn. Zij heeft je lief en zoekt een verklaring voor je langdurige afwezigheid. En ik zelf neem je verdediging op mij en zog haar, dat ge weldra zult terugkeeren. Dan wordt zij langzamerhand kalmer en daar ik zie, dat het haar moeder hart goed doet, om over je te spreken, vraag ik haar naar alle bijzonderhe den uit je kinderjaren. Ik ken je le ven van je geboorteuur af, even goed alsof ik zelf je moeder was. Wat zijt ge toch goed. En de markiezin vermoedt niet, Ja', te betreuren is het inderdaad.' Het bekrompen inzicht van den Raad, ik kan het niet anders noe men, heeft een aardig, goedkoop, al gemeen feest belet en den geest tot initiatief voor dergelijke onderne mingen in Haarlem weer voor lan gen tijd gedoofd. liet kan zijn, dat (le heer Modoo daarin een persoonlijk succes ziet anderen zullen met mij van meening zijn, dat de Raad zeer verkeerd heeft gedaan door de volmaakt belang- looze jilannen van de Feestcommis sie, die in 't belang der gemeente waren opgezet, aldus onmogelijk te maken. J. C. P. (1 Het Comité Plan 1913 zal, zoo als bekend is, in de maand Novem ber eenige feestelijkheden orgam- seeren, maar dan natuurlijk bin nenshuis. liuitenlandsch Overzicht De Vereenigdo Staten en M e xi co Na ontvangst van de mededeel ing dat Li rui Mexico zal verlaten, had pre sident Wilson besloton nog gisteren zijn Boodschap over Mexico aan hot Congres te daer toekomen, maar op verzoek van de Mexicaansche RogeeT ring heeft do President dat nog een dag uitgesteld. De onderhandelingen met. Huerta. door bemiddeling van Lind zijn geëin digd. Elke voidore bespreking zal nu moeten geschieden met den zaakgelas tigde in Mexico. De Boodschap van den president zal een vriendschappe lijk karakter dragen. De president wijst op' Arnerika's vriendschap voor, Mexico. Maar verklaart tevens dat hij blijft gekant tegen.de ongeregelde re- geeringstoestanden aldaar, waarbij de rogeeringsmacht in handen is van eer zuchtige individuen. In de Boodschap wordt formeel mee gedeeld dat de regeering van Huerta niet zal worden erkend. Dit de Vereer.igde Stateai zal aan geen der partijen in Mexico noch aan regeering noch aan rebellen wapens of munitie worden verstrekt, en jnesident Wilson zal zoo noodig de grensbewaking versterken ten einde deze politiek te kunnen doorvoeren. Men vermoedt te Washington, dat het verzoek van Huerta aan Wilson, om de uitvaardiging van diens bood schap een dag uit te stellen, leiden zal tot een tegemoetkoming, hetzij van de zijde van Lind of van die van Huerta, waardoor een definitieve schikking mogelijk zal worden. De toestand in den Balkan. Bij de onthulling van liet standbeeld Karageorge hield de koning van Ser vië een rede, waarin hij aan het leger dank bracht voor het bijeenbrengen tier gelden en er aan herinnerde, dat het naar Kossowo getrokken was ar het vroegere grondgebied der Seirviers had veroverd en tevens de residentie der. keizers. ,iDo geest van Karageorge", zoo zei- do hij, „zal met welbehagen neerzien, oij) het nieuwe Servië en zijn helden". In antwoord op een toespraak ver klaarde do Koi-ing zich gelukkig te achten wegens tie sympathie, die men tc Belgrado zijn huis toedraagt, daar immers de liefde van het volk de steun is van dén troon. liet aantal op Grieksch gebied aan gekomen vluchtelingen bedraagt thans reeds 129,000. Onder de te Saioinki aangekomen vluchtelingen meer dan 10.000 bevinden zich 290U Bulgaren. Al die vluchtelingen kciuen uit 'i'hracie en er komen nog steeds meer aan. UeTurlteu in ïhricic. Het is voor Turkije wel een zeld zaam moeielijke maand Ramazan, die het dit jaar dóórleeft. Gewoonlijk is dezo vastenmaand een maand van rust. Politiek en zaken rustten. Wa ren er ergens opstanden uitgebroken, dan waren die gewoonlijk in liet be- giu van de vastenmaand geëindigd, want iedereen wnde in Ramazan thuis zijn. cm de godsdienstigo voorschrif ten stipt te kunnen naleven. In dit jaar is dat alles anders. Voordat do heilige maand begon wei d Adriaaoj;el hernomen. Het Turk se lie leger rukte op, marchecrdo «.ver de to Londen aangegeven grenslijn nu ar de Maritza overschreed zelfs dio rivier, en hield eerst halt bij de oude grens van Bulgar ije. Dit wekte greote verontwaardiging, zoowel in Bulga rije als in E ure pa. De mogendheden zonden Turkije een nota; maar- do Porie antwoordde: J'y suis, j'y reste. Nu echter is de maand Ramazan aangebroken, en nu komt een soort van katterigheid de Turken plagen.', zij gevoelen zich diep rampzalig, dat zij niet alleen gelukkig is, door over je te spreken. Het liefst spreekt zij over je eerste jeugd. Ilct is mij, alsof ik nog nader aan je gehecht hen, nu ik zoo al die kleine voorvallen ken. Het komt mij bijna voor, alsof ik je altijd gekend en als kind met je gespeeld heb, en of ik Je daardoor nog inniger bemin. Laurent vroeg haar naar allen, van wie hij gescheiden was. Zij was wel verplicht hem te zeggen, dat de mar kies nooit zijn naam uitsprak. Diep bedroefd boog Laurent het hoofd. Je moet den tijd afwachten, tot je broeder wat gunstiger voor Je ge stemd is, IaurenL Op het oogenblik acht ik het beter, dat hij je niet weer ziet. Wanneer je moeder aan tafel soms je naam uitspreekt, dan neemt zijn anders zoo goedig en vriendelijk gelaal een sombere uitdrukking aan, en in zijn oogeu lees ik toorn, ja, toorn en diepe verachting. Hij zal het mij nooit vergeven. Geduld en moed, mijn Laurent. Blijft Marie-Ross jc niet over? Zult go niet altijd bij je moeder en jo broe der je lente-fee hebben, die de bloe men dor liefde weer in hun hart zal doen bloeien En ik, Marie, ik vrees, dat zij je eenmaal eveneens zullen verachten en dat je met mij den last van hun toorn zult moeten dragen. Want niet alleen hebben de ambtena- ren, officieren en soldaten sedert vier maanden geen tractemeont gekregen, zo kunnen nu niet eens kalm Rama zan vieren. Bairam staal voorde deur het groote feest der Turken. En dat. kost geld. Do Porte zal voor den Bal- rani één maand salaris moéten uib'oe- talcm, Iloe zij echter aari het geld 'ko men moot. weet niemand; 420.000 T.P.1 zijn nqg ter beschikking bij de Ban- qiie CHtomane, 500,000 T.P. zou de Ré gie. des tabacs betalen, dat is 920.000 T.P. Een maand tractement voor do ambtenaren is ongeveer 220,000 T.P. Dus schieten er 700.000 T.P. over, en die heeft het leger hard noodig. 300.000 man staan tusschen Tatsjal- da en de Maritza; iederen dag komen er nieuwe uitgaven bij. De leveran ciers verlangen geld, de gouverneurs der 'ophieuw onderworpen gebieden hebben allerlei roodig; verbrande dorpen moeten worden opgebouwd, bruggen geslagen, en in vele dorpen heorsolit nu reeds nood, zoodat maat regelen moeten worden genomen tot het onderhoud der bevolking. Daarvoor is noodig, geld, geld. en nog eens geld! De correspondent van de ,,Timc3in Konslantinopel meldt dan ook aan zijn blad: leidende Turksche staatslie den verklaren eenstemmig, dat de Last voor het onderhoud van een leger van 300.000 man voor Turkije te zwaar is, en dat een snelle en afdoende oplos sing moet worden gezocht. Dit is dui delijk. en die regeling meet in de eer ste en voornaamste plaats Adrianopel en Thracio. gelden. Een regeering. die ,,au. bont de son latin" is, en de vraag hoé aan geld te komen niet meer be antwoorden kan. die haar ambtena ren hief kon betalen, is toch niet in staat voor ombepaalden tiid een zoo groote kvrermorht op voet van oorlog té onderhouden. Maar hoe kan daaraan, een einde woeden gemankt? Turkije heeft, zoo zegt de „Westm. Gazelle". d.rie muideieri, om aan dién toes Land een einde te maken: het kan óf den oorlog met Bulgarije hernieu wen, met het plan door de overmacht snel den toestand te regelen; 6f het kan zijn leger ontbinden, met het. ge volg, dat Bulgarije dan spoedig Adria nopel zal hebben bezet, óf het kan met Bulgarije en de mogendheden een overeenkomst aangaan, waardoor de Turksche suzereiniteit en de bescher ming der heilige plaatsen wordt er kend. Het eerste middel zal Turkije wel naanvaarden. Want Rusland heeft het gewaarschuwd, dat in dit geval de oorlog, ook tusschen Rusland en Tur kije zal uitbreken. Het Is echter de vraag of de regeering te Konslanti- nopel macht genoeg bezit, om Biwev- bey en zijn troepen van <vm dwaashsid terug ie houden. 1-Ie! vv» rek van Ta- laat-bey en Izzcd-pasja naar Adriano pel had geen ander doel, dan Enver- Ixty op het gevaar van den toestand te wijzen en hem van onberaden stap pen terug to houden. Het tweede middel kan niet worden toegepast, zoolang - Bulgarije geen overeenkomst is tot stand gekomen. Zcédat dus alieen het aauknoopen van. on.clerlian-delin&en met de Bulga ren overschiet. 'Nti kómen uit Sofia wol-besliste be lichten, dat Bulgarije niét aan on derhandelingen met de Turken denkt; maai' wij weten wel dat/diplomatieke ontkenningen niet- altoos letterlijk moeten worden opgevat. Uit Konstamtinopel wordt tenmin ste gemeld, dat Natsjewitsj last kreeg van de regeering te Sofia, om met de Porte directe onderhandelingen aan te knoopen. Te Parijs meent men, dat Bulgarije voornemens is afstand te. doen van Adrianopel, indien het ge heel Noord-Thracië, met Lcelè Door gas en Kirk-Kilisse krijgt. De „Daily News" verneemt, dat de vroegere gouverneur van Macedonië, Hussein Hilroi pasja, thans gezant te Weenen, last om ving met den Bulgaar scheu gezant te Weenen te onderhan delen. De „Süd-Slavische Korrespondenz" verzekert, dat Natsjewitsj sedert veer tien dagen geregeld met de Porte on derhandelt. En de „Frank?. Zlg." verneemt, dot aan beide zijden de hartelijke wens:ii l>estaat allo hangende quaestics op te lossen, en dat er gegronde hoojj ba- staat, dat dit zal gelukken. Het Duitse he Onafhanke- lijkheidsfeest. Over de bevrijdingshal, waar do Duitsché Keizer met de bondsvorsten hebben deelgenomen aan het Or.ru- hankelijkheidsfeest, schrijft de Frank forten" Zeilung het volgende: Niet vor van Regensburg beheer- schen twee geweldige, indrukwekken de monumenten den Donau. Op een hoogenbergrug bij üonau- stauf rijst de dooi- Dorische zuiien ge schraagde Walhalla-tempel omhoog en bij Kellioini rust op den steiileni Michelsberg de indirukwekkendo koo- Houd moed, zeg ik je, houd moed, Laurent Zij zaten naast elkander op de bank, in dier. heerlijken zomeravond, onder den prachligeii sterrenhemel, in den zochten maneschijn, en zij voelden zich ondanks alles oneindig gelukkig. Zeer zacht vroeg Laurent aan Ma rie-Rose Waar is mijn moeder od 't oogen blik Zij is in gindsch prieel. Ongetwij feld denkt ze aan je. Hoe gaarne zou ik haar eens willen zien, haar naderen, haar ge laat van nahij aanschouwen, zonder dat zi| mijn aanwezigheid gewaar wordt- Het is me. of ik haar in vele jaren niet gezien leb. Zal je voorzichtig zijn? Ja, ik zal niet tot haar spreken. Zij zal niet vermoeden, dat ik er ben. Helaas, zuu lien ik dan genoodzaakt, mij voor mijn moeder to verbergen. Wat zou ik haar moeten antwoorden, wanneer zij mij ondervroeg'? De schepselen, die mij 't dierbaarst op de wereld ziju, zijn van mij gescheiden, Mijn moedor weet van niets, dat is waar, en zij mag ook van niets weten. Een onvoorzichtigheid zou mij kun nen verraden. Ik zal niet tot haar spreken, wees daar zeker van. Nader haar dan voorzichtig en 1 loop over de grasranden, opdat zij je pol van den bevrijdingshal; aan het diepe dal, waardoorheen de Aitmöhl asiel» naar den Donau spoedt. Bedde heerlijke bouwwerken, die zoo geheel op hun plaats zijn in het heroïsche landschap, getuigen van den kunsten,narszin en het romantisch patrloti&ch gevoel van den praehtlie- vernlen Lodewij'k I, koning van Beie ren, op wiens initiatief zij verrezen. In liet Walhalla wilde de koning vari Beieren den leidenden geesten van het volk een blijvend monument scheppen. In den koepel der vrijwording ech ter huldigde hij de Duitsché -.onhrsid, voor zij nog werkelijkheid geworden was. Dit laatste bouwwerk heeft eigen aardige lotgevallen beleefd. Op 19 October 1812, daags na de in wijding van het Walhalla, werd de eerste steen gelegd, een schillet end feest werd gevierd. Een lied, dat Lo- dewjjk I ze!f gelicht had, werd er ge zongen, waarin de begaafde vorst zong over de tweedracht en eenheid van het Duitsché volk. In een zaal van het „Deutschen Hof" stonden een tafel met 03 cou- \erls; daaraan namen de vorstelijke personen plaats, terwij! het geschut bulderde Koning Lodewijk i rac'nt een toast uit op het gemeenschappelijk Duitsohe Vaderland, dat niet minder was dan een ander land, -lat zich be gon te voelen, dat zich door geen vijand meer liet onderdrukkm. Maar lang zou het nog duren eer het monument voltooid werd Nauwe lijks was men begonnen met de uit werking van de plannen van 'a ko- nings gevierelen architect F ried rich von Gartner, of de bouwmeester stierf. Zijn opvolger Leo von KI en zo wide het werk volgens een ander ontwerp voltooien, toen een gebeurtenis plaats had, waardoor de werkzaamheden weer onderbroken werden en de ge rechte vrees'ontstond, dat -Je vrijwór- dingskoepel nimmer voltooid zou wor den. Op 19 Maart 1848 legde Lodewijk I, krankzinnig geworden, den kroon ne der. Een jaar later deelde hij aan ko ning Otto I van Griekenland het ge beurde mede in een eigenaardig schr ij ven: ,,1-k moet (en dit spijt- mij het meest) opgeven om de reeds begonnen bevrijd ingskoepel te voltooien, het gc- denkteeken aan de heerlijke jaren 1813-14—''15". En in een brie' aan den beeldhou wer Wagner schreef de onttroonde vorst: „het eenige wat noch duor hem (koning Maximïliaan II) noch door mij kon worden uitgevoerd, :s de 1 e- vrijdingskoepel. Dat ilc niet meer heerschei» kan, kan ik wel, maar dat- ik daaraan niet werken kan, kan ik niet verdragen. Ik wil het u erk vol tooien, het bevel daartce fc^b ik roc 1 - gegeven, weliswaar in langer tijd en minder kostbaar, maar de omvang blijft geweldig en waardig wordt het". Volgens de oorspronkelijke bepalin gen moest de koepel op zijn laatst in 1354 klaar zijn, maar nu geschiedde het langzamer. Uit financiëele overwegingen kon den de muren niet uit gehouwen steen worden opgetrokken,'maar moest bak steen worden gebruikt en de indruk van rolsteen slechts door een kunst matige pleisterlaag worden' teweegge bracht. Maar eindelijk werd het werk, dank zij de volharding van Lodewijk I, vol tooid, Gp den top van den Michels- berg verhief zich de geweldige koepel bouw hoog boven de omgeving, zooals de koning het zich gedroomd had. il- les in marmeren erts 6n de 34 godin nen der zege zagen 'glimlachend "p de spreuk, waarmede Lodewijk zijn geschenk aan het Duitsché vaderland vermaakte: „Mochten de Duitschec? nooit vergeten wat den bevrijdings kamp noodzakelijk maakte en waar door zij overwonnen hebben". Op 18 October 18G3 werd do beviij dingskoepel ingewijd. Deze plechtigheid was zeer bes/hei den. De koning van Beieren van w li eer was immers slechts, een particu lier man. Geen regeerend v rst ver scheen op het feest, slechts enkele vertegenwoordigers der Duitsché v>r- slenlioven waren aanwezig. Ander maal werd het. lied van Lodewijk I „Heil Eueh tupfere Mauner, muti.gc Krieger" gezongen; de oude generaal Wrange!, Pruisische gedelegeerde, bracht een hoch op dea krankzinnigen vorst uit. De t o e s t and in China- Do berichten omtrent de toestanden te Nanking ziju tegenstrijdig en ver- ward, maar de Pekmgsche correspon dent van de limes" zegt, dat in elk geval vaststaat-, dat Nanking nog niet door de regeeringsschepen is ingeuc- men. In de geheel ei Wngtsevallsi trouwens heerscht nog een chaotische toestand. Overal komen nog plaatse lijke woelingen en opstariden voor, hetgeen to wijten is aan de weinige doortastendheid van autoriteiten en rcgoeringslroepen. De handel sta.ut schreden niet zal hooren. Kom spoe dig terug. O, heb dank, lieve Marie, voor zooveel goedheid Laat mij eerst, eens gaan zien, of jo moeder er nog zit. Spoedig dan, Mario, spoedig, want de minuten zijn kostbaar. Zij ging heen en kwam een ooger.- blik later terug. Ga, zei zij- Je moeder is op haar stoei in slaap gevallen. Het weer is zoo zucht, dat ik niet vrees, dat zij kou zal vatten. Gu. nu kan je haar zonder gevaar naderen. En pü, Marie? Ik biiif hier de wacht houden. Je broeder zou terug kunnen komen en je ontmoeten Wanneer bij komt, zal ik jo tijdig waarschuwen. Je denkt aan alles. Hij verwijderde zich met liet hart vol vreugde. Hij kende den tuin se dert lange jaren en hij wist, hi welk prieel zijn moeder het liefst zat. Weldra had Marie-Rose hem uit liet oog verloren. Bij het priëel gekomen, blijft Lau rent eerst op een afstand staan. Zijn moeder zit daar. Zij slaapt in een gemakkei ijken tuinstoel, mot het hoofd op den arm gesteund. Om haar tegen dc koelte van den avond ie be schutten, heeft Marie-Rose haar een deken over de knieën gelegd. Zij is kalm en glimlacht in haar geheel en al stil in het Zuiden ook in Sjanghai. Middelerwijl maken concessiejagers van de geldverlegenheid der regeering gebruik om hun slog te slaan. Zij gé ven voorschotten en verzekeren zich of) deze wijze concessies voor spoorwe gen.leveranties van oorlogsmn ferioel e. <1. (ot nadeel van den Briisehen on dernemingsgeest, zegt de correspon dent, daar geregelde zaken, die op den steun der Britse.he regeering aan spraak zouden kunnen makeii, niet kunnen worden gedaan, nu En gel an J de eenige mogendheid is die zich aan de afspraken voor een gemeenschap, pelijke jxditiek houdt. Destaking teLonden. Maandag is de reeds aangekondig de staking der schilders ie Londen uit gebroken en in verband met Joopende geruchten zag men hierin reeds hot begin van een groote staking in het geheele Londensclie bouwbedrijf. Jn do Eagelsche avondbladen echter wordt een verklaring ojK-nbaar ge maakt van den secretaris van een der grootste vakvereeni gingen, waarin wordt gezegd, dat de berichten om trent de waarschijnlijkheid van een groote staking in de naaste toekomst „zeer overdreven" zijn. Wel is een be weging voor loonsverhooging in gang maar de onderhandelingen zijn vol strekt nog nüet geëindigd. Dc b estand is geenszins hopeloos en wij zijn nog vol vertrouwen, zeide deze vakver- eenigirigsleider, dat we met vredelie vende middelen ons doel. zullen kun nen bereiken. Tusschen de arbeiders en do werkgevers tn de bouwvakken zijn hnri.gc-nde quaesties steeds op zeer redelijke en verzoenende wijze be handeld. Dat k'inkt nu wel geruststellend, maar in tusschen is Maan dn ca vond het bericht gekomen, dat een aantal eleclriciens werkzaam in het hoofd kantoor der posterijen en aan de werk plaatsen der admiraliteit het werk hebben neergelegdomdat werkwil lige schilders, niet tot eenige organi- satie hohoorend. door de admiraliteit in dienst zijn gesteld. Dat is dus weer de methode der sympathiestakingen, die wordt toege past en als men eenmaal hiermede begint, is het einde niet te voorzien. liet aantal stakers in verband met de actie der schilders, bedraagt nu reeds meer dan 11,000, volgens de eene opgave, niet meer dan 3000 ech ter volgens de andere opgave. Jack Johnson. Jack Johnson is te Londen aange komen, maar hij is toch gezwicht voor de bezwaren, die tegen zijn optreden zijn ingebracht, en in overleg met «'e directie van de music-hall, waar hij zou optreden, is besloten dat zijn op treden voorloopig zal worden uitge steld. Binnenland KONINGIN'S VERJAARDAG. De Koningin heeft aan de burg» meesters het verlangen te kennen g» geven, dat de openbare feestviering van haar verjaardag niet op Zondag 31 Augustus, doch op Maandag 1 Sep tember zal plaats hebben. De burgemeesters worden ullgenoo- digd daarmede rekening te houden en de ingezetenen met dit verlangen in kennis te stellen. KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. Nader kan worden medegedeeld dot het Koninklijk Echtpaar op 4 Septem ber. behalve het Raadhuis en het eta blissement Fijenoord, ook de am bachtschool aan de Tamboerstraat en de gemeentelijke vuilverbranding zal bezoeken, terwijl ook weder een vaar tocht in hot programma is opgeno men. HET NIEUWE MINISTERIE. De Nieuwe Ct. verneemt nader, dat de overdracht van de portefeuil les reeds Vrijdag zal geschieden, den- zeifden dag dat de benoemingsbeslui ten in de Staatscourant verschijnen. Wanneer jiir. dr. Loudon, gezant to Washington, tot Minister van Buiten- landsche Zaken benoemd mocht wor den. zal, zoolang hij van ziju post nog niet in Den Haag zal zijn aangeko men om de portefeuille te aanvaarden, het beheer van het departement van Buitenlandsche Zaken tijdelijk wor den opgedragen aan mr. Cort van der Linden, minister-president in het nieuwe Kabinet. Bij hetgeen wij gisteren reeds over eenige ministers hebben meegedeeld, ontleenen wij het volgende over den lieer Dertling De heer A. E. J. Bertling werd den 13den December 1860 te Assen gebo ren en heeft dus den 52-jarigen leef tijd bereikt. Op 23 Mei 1882 trad hij op als surnumerair dor registratie en slaap. Hij nadert eenige schreden over het zachte gras, dat het geluid van zijn voetstappen versmoort. Het prieel is dicht begroeid. Hij komt achter baar stoel, daar valt hij op de knieën, vouwt zijn handen en beschouwt aandachtig het eerbied waardig gelaat zijner moeder. TIii stamelt, als een gebed: O moeder, moeder, ik zal tot u terugkeeren- Ik zal weer uwer waar dig worden. Ontzeg me uw liefde niet, moeder, sluit uw hart niet voor mij. Hij neemt den zoom van haar kleed in de hand en drukt er zijn lippen op, ovenals hij het gedaan heeft op den dag, toen de familieraad hem ter dood veroordeelde. Hoe weinig het ook moge zijn, het i; iets van zijn moeder. De markiezin beweegt zich niet. Zij slaapt nog altijd en hij hoort haar kalme, gelijkmatige ademhaling. Zacht staat hij op. Hij heeft alle voorzichtigheid uit het oog verloren. Zijn oogeu vullen zich met tranen. Hij bukt zich over dé blinde heen en drukt een zuchten kus op liuar voorhoofd en tegelijk valt er een traan od. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5