NÏEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9263 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 19S3 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per posj 1.65 0.02 M 0.37 y% 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Adminisfratie 724, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot ds plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Wagens do feestviering op IRSsendag a. 3. ter geüsgon- hoid van dan Verjaardag van Koningin WilheSmina sa! ons bied op dien dag vroeg©»* en slechts in vier pagina's verschijnen. AGENDA ZONDAG 31 AUGUSTUS. Muziek in Den Hout. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Apollo-Tlieater: Biosc. voorstelling. Geb. St. Bavo: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stel ling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert. MAANDAG 1 SEPTEMBER. Feestelijkheden Koninginnedag. Buiten-Societeil: Concert Haarl. Muziekkorps. 3 ui- De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Geb. St. Bavo: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Melkinrichting Van Bruggen; Con certen. Stadsnieuws O m O n s li e e n. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikei „Gemeentepolitiek en dagbladpers", in de rubriek Om Ons Heen. SOC-„TROU MOET BLYCKEN". Concert'in do sociëteit ,,Ti;ou moet blvcken" op Zondag 31 Augustus 1913, 's avonds 8 1, 5 uur, te geven door hel Orkest der Concert-'Vereeuiging Haar lem's Muziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Krietie. Programm a: 1. Cornelius Marscli, Mendelssohn. 2. Ouverture ..Peter Schmoll" Weber 3. Fantaisie de l'opéra comique cs- pagnolc „El Metodo Corritz", llco. 4. Scène et valse de l'opèra „Gretna Green", Giraud. 5. Fantasie aus der Oper ,,Die Zi geunerin", Balfe. 6. „Tutti in Maschcra", Italiaan se he ouverture, Perdrotti. 7. a. Ave Maria, Gounoud. b. Menuetto, Paderevvsky 7. Gilda Wal/er aus „Der Vice-Ad- miral", Millöcker. 9. Grande fantaisie de l'opéra comi que ,,La belle Ilélène", Offenbach Coenen. Matinee op Maandag 1 September 1918, 's namiddags te 3 uur, te geven door het Orkest der Concert-vereenl- ging Haarlem's Muziekkorps, direc teur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma 1. Volksliederen. 2. Marche Militaire, Kriens. 3. Ouverture zum Namenstage Kal eer Franz, Beethoven. 4. Vorspiel zum Biihnenvveihfest- epii-i „Parsifal", Wagner. 5. Bullei de l'opéra „Les Vêprcs sl- ciheraiès", Vcrdi. 6. Ouverture „Le Père GaUlard, Rc- bei'. 7. Fantaisie de l'opéra comique „Les Cont.es de Hoffmann", Offenbach. 8. Walzer uus dor Operette „Die keuseüe Susannu", Gilbert. 9. Fantaisie de l'opéra „Le Postil lon de Lonjumeau", Adam. ORGELBESPELING ia de Groote- of Sint Bavokerk alhier, op Dinsdag 2 September 1913, des na middags van 1—2 ure, door den hoer Louis Robert. Programma: 1. Praeludhun und Fuge f kl. t, J. S. Bach. 2. Suite du douxième Ton, Louis Nicolas Ciéram- bau'.t. (Iü7ö—*i749). Plein jou (Gay). Duo (Gay). Trio (gratieusement), Basse do Cro- nionie (Gay), Flutes, Récit do Ka zan! (Guyement et gracieus ement), Caprice sur les grands jeux (Gayo- ment). 3. Trio (fur volles Werk), Jo seph Rheinbergcr. 4. Entréo (en for- nie de cariliou) Th. Dubois. 5. Ada- gielto, L. Boëllmaun. 6. Choral: Mas Gott thut das 1st wofoLgethan, Alex. Guilmant. Aangehouden. Op lost der justitie is P. M., die vrouw G. van 't H. een oor en de punt van den neus had afgebeteu, ter zake van zware mishandeling door de po litie gearresteerd. ART. 369 DER INVALIDI TEITSWET. II. Op de gemeentelijke Arbeidsbeurs zaten we gisterenmiddag even met den heer Soi'gdrager te praten, luis terden belangstellend naar wat hij vertelde van den tact waarmee je met de oude menschen, die bewijzen voor hun recht op rente moesten leveren, moest omgaan* en kregen van - ac moeilijkheden die het beroep van „tusschenpersoon" aankleven de dui delijkste bewijzen. Want, al was 't over twaalven, er kwam toch nog tweemaal een oud moedertje binnen sloffen, om te vragen of ze de rente mocht hebben. Dan moest de invul ling van het formulier beginnen, en de heer Sorgdrager begon zijn vra gen te stellen, steeds langzaam en duidelijk sprekend, en zoo af-en-toe eens herhalend wat hij al gezegd had. 't Stelde 't eerste der oude moeder tjes, een oud meegewerkt vrouwtje, van 71 jaar, dadelijk op 'r gemak. En ze vertelde achtereenvolgens, hoe oud ze was. wa&r geboren, wanneer ge trouwd, sinds-hoe-lang weduwe... en daarop, na al de gewone vragen, kwa men de cardinale punten. Hoe lang ze gewerkt had, en wanneer, en of ze daarbij in dienstbetrekking van een ander was geweast? Ja, daar kwamen de moeilijkheden al. Want 't vrouwtje vertelde wel, dat ze tusschen 'r 60e en 70e jaar geruimen tijd gevvas- schen had voor mevrouw zus, en ge mangeld voor juffrouw zoomaar dat hielp eigenlijk niets. Want ze had niet bij de menschen aan huis ge werkt, maar in 't eigen woninkje de waseli gedaan voor haar klanten. En daardoor stond ze niet meer in dienst betrekking tot een ander, maar werd volgens de wet beschouwd als eige nares eener onderneming, weshalve ze niet in de termen zou vallen De heer Sorgdrager zag, wijl iiij no teerde, meelijdend naar 't moede, af getobde vrouwtje. En trachtte haar toen uit te leggen, waarom ze niet teveel hoop erop moest hebben, waar om „de heeren in Den Haag" wel eens zouden kunnen zeggen dat zij niet in de termen viel. Ziet u, volgens de wet staat u lu dezelfde verhouding tot de menschen, waarvoor u gewasschen hebt als me neer(en de heer S. noemde den eigenaar van een groote wasseherlj en bleekeri'i Daar moest ze toch om lachen, 't oude vrouwtje. Jawel ijverde de heer Sorg drager u ontving misschien voor dal werk een haiven gulden in de weck, en hij, met zijn groote onder neming, misschien wel vijfhonderd halve guldens. Maar dat doet er nici toe, "t beginsel is hetzelfde 1 't Vrouwtje kuikte, begreep wel waarom 't ging. Toen ze opstond, om weg te gaan, vroeg de heer Sorgdra ger nog evenKomt u nu hier eens terug, als u nog te binnen schiet dat u ander werk hebt gedaan in die jaren? Want 't kan daarvan afhan gen, hoor! Bodenk u nu eens goed hebt u soms een paar jaar lang gere geld boodschappen voor een buur vrouw gedaan, en daarvoor geld ge kregen? Al is 't maar een cent per week geweest? Want ziet u, dan waart u in dienst van een ander. Nee, die dingen niet, dat niet... weifelde 'l vrouwtje, peinzend even. En toen, ineens met 'n blijen lach op 't oue gezicht: Maar nu weet ik 't all Ik heb twintig jaar laug ïederen Zondag sto ven gezet in de kerk, dan was ilc er altijd van zessen tot éênen en 'k wier ervoor betaald Mooi, daar hebben we 't dan toch. Gaat u nu nog maar 'es zitten. En ijverig ging ze toen vertellen van 'r stovenzeltcn, waarmee ze twee jaar geleden pas was opgehouden. De naam en 't adres van don koster werden genoteerd, en blij vertrok 't oudje met de verzekering van den heer Sorgdrager dat 't nu wel gaan zou De tweede bezoekster was 76 jaar oud. Op 'n papiertje hadden ze 't voor 'r geschreven, want haar hoofd was zoo zwakoch, zoo naar. Niks best, meneer, en 't is Fr zoo licht in. Ze praatte zenuwachtig, beverig door, met af-en-toe 'u nerveus trekken in 't oude gezicht. Ja, de dokter had gezegd: Ze leefde op 'r zenuwen. VYaascken mocht niet meer van 'm, en ze had heel d'r leven hard ge werkt maar nou ging 't niet meer. Waarachics meneer, 't gaat niet meer Druk praatte ze verder, van dat ze zoo ongelukkig in d'r huwelijken waa geweest. D'r eerste man 6tierf na twaalf jaar, en de tweedewel, we waren weer 'n half j'aar van de koperen bruiloft af, toen-ïe zei: Nou, moeder, nou zal je 't toch maggen beleven 1 Zeg nou maar niks, zeg nou maar niks! zei ik. En nee hoor, vlak daarna wead-ie ziek en ging ook al dood. Toen ben 'k weer gaan wer ken, vierentwintig jaren achter me kaar 't Ondervragen van de oude stum per vlotte met best. Want de eejiige twee „diensten" die ze zich wist te herinneren, waar ze lang aan huis had gewerkt, dateerden van vóór d'r eerste huwelijk. Ze verwarde zich in jaartallen, merkte 't tenslotte dat hei tóch niet ging en klaagde toen weer over 't hoofd, dat zoo zwak was De heer Sorgdrager maakte er ten slotte maar 'n eind aan. Dit ging tóch niet. En hij beloofde toen, bij de kinderen der oude vrouw om ophel dering te zullen vragen. Misschien konden die 'r op 't spoor brengen, misschien hadden ze er meer van onthouden. Zenuwachtig bedankte ze, stapte beverig weg ROBERT P. STUKKEN VAN DEN RAAD. Ontslag-aanvrage. De heer P. Noè, onderwijzer aan de 2e school voor M. U. L. O. alhier, vraagt als zoodanig ontslag. Regeling van Rechts positie. xDe lieer Nagtzaam stelt de navolgen de motie voor: De Raad, van oordeel, dat de regeling der rechtspositie van het personeel van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis gewenscht is, noodigt B. en W. uit in overleg te treden met het college van regenten van genoemd gasthuis, opdat zoo spoedig mogelijk een dergelijke rege ling tot stand kome". De heeren A. van Rossum, mr. J. H. Thiel, E. Levert, L. Modoo en A. Rinkema stellen de volgende motie voor: De Raad, gezien zijn besluit van 27 Aug. 1913 tot vaststelling van een Ambtenaren reglement; Overwegende, dat ook van het per soneel van liet St. Elisabeths-gast- huis de rechtstoestand behoort te worden geregeld; Noodigt B. en W. nit om, na ge pleegd overleg met regenten van die instelling, een desbetreffend voorstel aan den Raad te doem Fee st vergadering. De afdeeling Haarlem van do Ned. Vereeuiging tot afschaffing van al coholhoudende dranken, zal, zoo wij reeds met een kort woord meldden, de volgende maand haar 70-jarig be staan herdenken. Dit feit zal de afdeeling feestelijk vieren en wel in de helft der volgende maand, waarvoor reeds de groote con certzaal der sociëteit Vereeuiging is bestemd. Het programma zal o.m. \ermelden eenige muzieknummers, zoowel van een muziek\ereeniging, als van een violist met pianobegeleiding. Tevens zal er een kort woord ge sproken worden, én door den afdee- lingsvoorzitter, èn door een der hoofd bestuurders van de veneeniging, ter wijl de heer Wertmeijse van Leiden voor vele Haarlemmers een zeer goe de bekende., zal worden uitgenoodigd om te spieken. Ook zal de medewerking worden verzocht van het gehoel-onhouders zangkoor „De Korenbloem", dir. de heer W. Biele, en de avond zal wor den besloten door een mooi tableau, waarvoor de aid. zich bereids heeft voorzien van zeer gewaardeerde hulp. Nog zal door de afdeeling worden getracht le komen tol een z.g. blauwe week, in welke week men zich voor stelt, propaganda op verschillende wij ze toe te passen, zoowel door verga deringen als anderszins, terwijl dan, tevens oen tombola zullen worden ge-, houden en een verloting, een en an der op een nader te bepalen avond. Voor deze verloting zal aan de le den worden verzocht eenige voorwer pen af te staan. De verschillende commission, daar voor saaingesteld, zijn reeds druk in de weer orn deze feestviering zoo goed mogelijk te doen slagen. MUSEUM VAN KUNSTNIJ VERHEID. In het Museum van Kunstnijver heid zal op algemeen verlangen de serie platen uit Ned.-Indië, uitgege ven door de firma Kleynenberg, Boïs- sevain Co., die zooveel belangstel ling heeft getrokken, nogmaals te be zichtigen zijn. Een tentoonstelling van medailles 'en plaquetten is in voorbereidingop deze tentoonstelling zullen ook bul- tenlaiidsche artistenDuitsche, Fran se he, Belgische, Zwïtsearsche en En- gelsche vertegenwoordigd zijn. Zondag as. is de toegang kosteloos ran 10—4 uur. DE WETHOUDERSBENOEMING. Aanstaanden Dinsdag zal een nieuwe wethouder gekozen moeten worden in de plaats van den heer Hulswit, die geen herbenoeming wenscht.1 Wie zijn opvolger zijn zal staat niet ast. Indien de Raad wenscht, dat op nieuw een deskundige als wethouder voor de lichtfabrieken optreedt, dan kan hij tevens betreuren, dat tegen woordig bij de Raadscandidaten voor eerst naar politieke kleumen zoo goed als niet naar speciale bekwaamheid gevraagd wordt, want een electrc- tedinLsch of werktuigkundig inge nieur, die hier voortreffelijk passen zou, bezit de Raad n iet- Allerlei personen worden nu als aanstaand wethouder genoemd, de heeren Rinkema, Mr. Slingenberg, Mr. Thijssen, Mr. Ribbius, Weyland en Modoo. Beweerd wordi, dat de heeren Rinkema en Weyland er niet toe bereid, zouden zijn, maar zonder deze heeren ook maar in het minst onaangenaam te willen wezen, mag toch wel er aan herinnerd worden, dal 'het boel iets anders is of men do Vraag: „wil u deze benoeming aan nemen?" stelt vóór- of nadat iemand inderdaad gekozen is. Deze beido Candida ten komen in aanmerking omdat zij In eenig ver band staan tot (hot vaoeerende wet houderschap: do lieer Rinkema als bouwkundige, der techniek dus aan verwant en de "heer Weyland omdat uit zijn betrekking het beheer eener electrische centrale liem niet vreemd is. De drie juristen varen, zoo als de Eugelschen dat noemen, in dezelfde boot; op ben is van toepassing do wel vaker geuite (bewering, dat een wethouder voor de lichtfabrieken bij voorkeur geen technisch man nvoet wezen, daar hij anders licht in do verzoeking komt, mee te gaan bestu ren. Argumenten zijn als potdeksels, met een beetje schaven of vijlen pas sen ze licht. En wij, die den heer Hulswit dikwijls als wethouder van de lichtfabrieken hebben hooien roe men omdat 'hij technisch op de hoogte was, kunnen ons wel voorstel len, dat later aan zijn opvolger huldo wordt gebracht, hoewel de techniek hem vreemd was. De candidatmir-Mpdoe lijkt ons, eerlijk gezegd, minder gelukkig. Zijn verdienste zit voornamelijk, niemand zal dat tegenspreken, in zijn c r i t i- schen geest., terwijl van een wet houder juist scheppende en adminis tratieve qualiteiten geëischt worden. Contróle op een wethouder is den heer Modoo zeer goed toevertrouwd, wij zouden niet gaarne zien, dat hij, die als raadslid dikwijls goede din gen zegt, als wethouder in zelfcritiek vervicL Daarmee Is nog nooit iets ver kregen of tot stand gebracht. Tramvertraging. Vrijdagavond omstreeks half tien geraakte op het nieuwe baanvak bij Sloterdijk door het achteruit rijden van de tram de stroombegel tus schen de geleiddraden, die losgetrok ken werden, en waardoor de beugel onbruikbaar weid. Een volgende van Amsterdam komende tram sleepte de defecte naar Haarlem. Een en ander veroorzaakte 20 minuten vertraging. PLAN VAN UITBREIDING. Binnenkort zal wei in den Raad het plan van uitbreiding ter sprake ko men voor de gronden, hoofdzakelijk toebOhoorende aan den hoer Zoeher on gelegen tussclien den Schoterweg en bet Spaarne. Onze aandacht wordt gevestigd op de wenschelijkheid oui een weg ie maken, die in aansluiting met den Jansweg, dwars over een gedeelte van bovenbedoelde gronden, een ver binding tot stand brengt met de Re gulierstraat, waarvoor natuurlijk een nieuwe brug over den Schotersingel, uiet ver van de Kennemerbrug, noo- d:g zou zijn. Onze zegsman ziet daar in een veel betere verbinding met het SchOterkwartier, welke bovendien ten goede zal komen aan de bewoners van Spaamdam, die gewoon zijn door dit kwartier hoen, maar veel minder gemakkelijk, Haarlem te be reiken. Op den lichtdruk vóór ons ziet dit plan er wei aannemelijk uit, hetgeen zeker ook toe te schrijven is aan de bekoring van de rechte lijn. Of er geen bezwaren tegen zijn in te brengen kunnen wij thans (we hebben de tee- kening pas in huis) niet nagaan; in elk geval kan het geen kwaad, de aandacht van den Raad op het denk beeld te vestigen. (Zie vervolg Stadsnieuws onder do Laatste Berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen aan den politiepost te Bloemendaal, een broche bij Van Wageningen, Kin- heimweg 7, te Bloemendaal, een por- temonnaie met inhoud; aan het bur van politie te Overveen, een boekje ten name van J. van Meurs te Haar lem, van de vereeuiging „II. Vincen-j tius van Paulo". SCHOTEN. BENOEMING TIJDELIJKE WET HOUDERS. De Raad dezer gemeente zal a.s. Dinsdagavond vergaderen, o.m. ook voor dc benoeming van twee tijdelij ke wethouders. HAARLEMMERMEER. genoemd. Onze vroegere plaatsgenoot de heer T. Tilstra, die met ingang van 1 April 1.1. ongevraagd werd ontslagen nis onderwijzer aan de Christel, schooi, welk ontslag in hoogste Instantie werd goedgekeurd, is thans weer be noemd als onderwijzer aan een Chris telijke school te Amsterdam. V rouwenkiesrecht. Op een nader te bepalen dag in de maand October zal door de afdeeling Haarlemmermeer van den Bond voor Vrouwenkiesrecht te Hoofddorp een groote propagandasergadering wor den belegd, waarin de heer Roodhui zen, lid der Tweede Kamer, als spre ker zal optreden. Schadelijk drinkwater. Vanwege het gemeentebestuur is p do gemeentepomp, staande aan het marktplein te Hoofddorp, de waar schuwing geplaatst: „Schadelijk drinkwater". Daar wegens het droge weer der laatste dagen bij velen liet regenwater opgebruikt is, zal dit een groot ongerief zijn voor vele bewoners van Hoofddorp. Het is met de drinkwatervoorzie ning over het algemeen, zoowél in de dorpen als in de buitenwijken, nog niet zoo rooskleurig gesteld. We zul len maar hopen, dat eenmaal deze zaak nog eens in orde zal komen. OVERREDEN. Te Ommelanöerwijk 'Veenda n) is de 19-jarige dochter var. den arbeider Wijngaard onder de paardentram ge raakt. Voor- en achterwiel gingen haar over liet lichaam. De dood volg de onmiddellijk. Gisterenmiddag stak een rijluig- ivaarin de heer Ten Kate, kunst schilder te 'a-Gravenhage, met zijn echtgenoote gezeten waren, de i is van de stoomtram der Staat-sspu >r bij de Javabrug over, toen een stoom tram uit de richting Den Haag juist was gepasseerd, terwijl onmnw-:!! ;k daarna een stoomtram ui', do rich ting Scheveitingcn i.ud-.-rde, welke blijkbaar door den koetsier niet v.us opgemerkt. Door laatstbedoelde stoomtram werd het rijtuigje aange reden en zwaar beschadigd. Mevrouw Ten Kate werd uit het rijtuigje ge slingerd en geraakte onder de stoom tram met het noodlottig gevolg dut, toen zij in de Roode Kruis-kliniek aan dc Jan van Nassaustraat werd opge nomen, reeds bleek overleden te zijn. Ook de koetsier, die gewond werd, is in genoemde kliniek opgenomen. ZIJN ZUSJE DOODGESCHOTEN! Spelende met een vuurwapen heeft een 13-jaiige knaap te Eschar on z:jti 3-jarig zusje in het hoofd getroffen, zoodat het kind reeds na een paar uren is gestorven, zoo meldt de Iel. TE SNF.L GEREDEN, De ..'s-Hert. Ct." meldt, du', (e hard rijden dc oorzaak is ran de treinont sporing bij Tilburg. De afstand van 's-Hertogenbosch tot Tilburg zou in elf minuten zijn afgelegd, terwijl daarvoor 21 minuten is bepaald. BRAND. De groote boerderij var J. de Vla ming te Dubbeldam is gisteren afge brand. WEIGERING VAN RIJKSVOOR SCHOT. Naar „Het Volk" verneemt, hooft de thans afgetreden regeer:eg afwijzend beschikt op de zeven hangende aan vragen op rijks voorschot voor woning bouw. Binnenland ART. 129 t. m. 132 INVALIDITEITS WET. Bij Kon. besl. van 25 Aug. is be paald, dat de artikelen 129 t. m. 132 van de Invaliditeitswet zullen in wer king treden op 3 Dec. 1913. DE LANDBOUWERSSTAKING TE SCHOONOORD. De 500 stakende landarbeiders te Schoonoord hebben niet 115 tegen 67 stemmen besloten niet op de voor waarden der landbouwers in te gaan. De staking Ls algemeen. STOOMTRAM- Vrijdag is de lijn van de Noorder- stoomlram SchagenAlkmaar feeste lijk geopend. Onder de genoodigden waren de heeren Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, Commissaris der Koningin in deze provincie, en P. D. J. Ferf, lid der Eerste Kamer. ONGELUKKEN. In de Sarphatistraat te Amsterdam ls gisteren de heer II. E., militair apotheker 1ste klasse, onder een auto mobiel geraakt. In het Militair Hos pitaal is hij eenige uren daarna aan de bekomen zware inwendige kneu zingen overleden. Op het terrein van 3e E, N. T. O. S. te Amsterdam is gisteren een bejaard man, die struikelde, zoo ongelukkig gevallen, dat hij bijna onmiddellijk dood was. ONGELUK TIJDENS EEN OPTOCHT. Tijdens de viering van het onafiian- kelijkheidsfeest had te Nisse (Z.) Vrij dagmiddag een ernstig ongeluk plaats, zoo meldt de „Tel.". Toen de historische optocht rond ging, sprong de disselriem van een praalwagen stuk, waardoor de paar den schrokken en op hol sloegen. Paarden en wagen kwamen in een diepen waterput terecht. Eenige personen konden bijtijds van den wogen springen, maar een vijftal geraakten met paarden en wagen in den pit Zij bekwamen tal van meer of min der ernstige verwondingen. Een van hen, zekere K afkomstig van 's Heer-Abtskerke, bleef langen tijd bewusteloos Na langdurige pogingen slaagde een geneeshe.*r er in, hem in het leven terug te roepen. De knaap mocht echter niet ver voerd worden. De optocht werd onmiddellijk ont bonden. Heel de feeststemming in het dorp was verdwenen. Letteren en Kunst JUBILEUM J. H. RöSSING. Den 7d«m September a.s. zul het 25 jaar gèledeu zijn, dat de heer J- H. Róssing als t«"toneelcriticus aan „liet Nieuws van den Dag" verbonden werd. Leger en Vloot „LYNX EX „HERMELIJN De torpedobooljagers „Lynx" en „Hermelijn" vertrekken lieden van Nieuwedïep naar Oost-Indië. Gemengd Nieuws EEN GEVECHT MET ZIGEUNERS. Gendarmen, die te Montpellicr kwa men om een kampement van 100 zi geuners te doen ontruimen, werden met revolverschoten ontvangen. Een gendarm werd gedood, één zwaar ge wond. terwijl 7 andere licht gewond werden. De zigeuners ontvluchtten. Tachtig zigeuners werden la'er do-'-r de politie in verzekerde bewaring ge houden. EEN „PEBELSTRAAT". De gemeenteraad vun Limoges heeft aan de dochter van Bebel een brief van rouwbeklag verzonden en daarin mede gedeeld, dat een straat in die stad naar Bebel genoemd zal worden. WERVELSTORM IN JAPAN. Een telegram uit Tokio meldt: Er is groote schade aangericht door een wervelstorm. Tai van mens hcu- levens zijn verloren gegaan; honder den bruggen zijn verwoest. Zeventien kinderen kwamen om op den berg Ko- ma ga take. Ir. Tokio staan vijftiendui zend huizen onder water. Aan de spoorwegen en aan de te velde staande gewassen is aanzien lijke schade toegebracht. VERDUISTERINGEN. Uit een onderzoek is gebleken, dut de verduisteringen bij dc filialen van de Algem. Electriciteitsmaatschappij te Ilelsingfors 660.00Ü Mk., bedragen. STAKING. Uit Grasnyj wordt geseind: Alle arbeiders van de naphtawerken in het Terekgebied hebben den arbeid nedergelegd. Sport en Wedstrijden Voetbal. Zondagmiddag 2 uur spoelt Heem stede 1 een vriendschappelijke match tegen de Racing Club Haarlem I, op het terrein van Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1