Haiti's Bus DERDE BLAD Zaterdag SO Augustus 1913 ftJlaiSdienat maar Ned. Oost Indië. De verzending van brieven enz. beeft deze week plaats als volgt: Over Marseille, Dinsdag 2 Sept. (Laatste baslichting 6 uur 15 min. 's avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt met deze gelegenheid geen cor respondentie verzonden voor Atjeb en Onderhoorigheden, Sumatra s Oost kust, Polembang, Riouw, Bangka, Billitou en Borneo. Over Napels, Woensdag 3 Sept. (Laatste buslichting 12 a 15 ra. na middag). Over Brindisi, Vrijdag 5 Sept. (Luatste busliohting 12 u. 30 m. na middag Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At- Jeh en Onderhoorigheden en Suma tra's Oostkust. Over Marseille Zaterdag 6 Söptemb. (Laatste buslictiling 6 uur 40 min. 'a morgens). Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor geheel N -O. Indië. Over Rotterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 6 September. il.natste bu'slicliting 2.35 's mor gens). Het port van met deze gelegenheid verzonden brieven bedraagt 5 oeut per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk, en dal van druk werk één cent per 50 gram Om nog met deze mail te kunnen worden verzoudeD moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 u. 3D m. des avonds ten postkantore bezorgd zijn. (Atjeb, Sumatra's Oostkust, enz. wordt met deze gelegenheid met ver zonden], NAAR SURINAME. Vrijdag 5 September. Laa.tsle bus- lichting 7.45 's avonds. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dal bedoeld wordt de buslichting aan t Hooldpostkantoor in de Zijlstraat. Buitenlandsch Overzicht D© Baïkamvutkaam Turk ij'e en B u 1 gar ij e. Naar de N. 11." Ct.' meldt, verneemt de Temps: Volgens telegrammen uit Bulgarije te .Weeuen ontvangen, dankt Bulga rije er niet aar. om nu reeds met Tur kije rechtstrééksche onderhandelingen over Adrianopel a an te knoopen. Het; zou er de voorkeur aan geven, door bemiddeling van een groole mogend heid met Turkije te onderhandelen, om den grondslag van zijn standpunt, hetwelk het verdrag van Londen vormt, niet te verliezen. Als de onderhandelingen eenmaal begonnen zijn, zouden ze mogelijk rechtstreeks fxsschen Sofia en Kon- stantinöpel kunnen worden voortge zet. Oe Porie spreekt tegen, dat het le ger van Adrianopel nog afdeelingen ten Westen van de Marilsa heeft staan, alsmede dat er ooit een afdee- ling naar Kirdzjali gezonden is. S echts naar Ortakeui is een afdeeling vertrokken, die nu naar Koetsjoeka- wnk is gegaan, werwaarts de bevol king var. die plaats hen verzocht te komen, omdat ze de wraak der Bul garen vreesde. Die afdeeling is thans te Adrianopel terug. Detroónv "an'Albanië. Aan de „Temps" wordt uit Berlijn geseind, dat Duitscbland geen candi daat voor den troon van Albanië zal stellen, maar den candidaat dien Oosteni'i jk-IIongarije en Italië aange wezen wenschen te zien, zal steunen. Kroning van koning Con st a n t ij n. De „Südslavische Korrespondenz" verneemt uit Grieksnhe bron, dat do kroning van koning Conetantijn in Mei 1914 zal plaats hebben. Die plech tigheid wordt nog belangrijker door bet feit, dat zij zal worden gevierd volgens de gewoonten van het Byzan- tijnsehe Rijk. De Koning zal worden gekroond met de kroon en behangen met den pui-peren mantel der Byzantijnsehe keizers, die thans nog op den Mont Athos worden bewaard, en die mot groote plechtigheid naar Athene zul len Worden gebracht. Allerlei D e Vereenigde Staten en Mexico. Donderdagmorgen kwamen de bo richten, die een breuk tusschen de re geeringen der Vereenigde Sta ten en die van Mexico aankondigden. Don derdagmiddag echter kwamen -1 reeds telegrammen, die meldden, dat de of- ficieuse Amerikaansehe onderhande laar Lind, die zich reeds te Vera Cruz bevond, was teruggeroepen naar de hoofdstad Mexico. De ommekeer is dus wel snel gegaan. Als reden voor de terugroeping van Lind wordt opgegeven, dat men plot seling te Mexico ontdekte dal gene raal Huerta, als provisioneel president volgens de constitutie niet aan den strijd om het presidentschap mocht deelnemen, zich dus niet bij de aan staande verkiezing candidaat mag stellen. Dat hij dit niet zou doen was wed zoo wat de voornaamste eisch van de Vereenigde Staten eu de zoo plotselinge ontdekking van de Mexi j caansche x-egeering opent dus de mo-j gelijkheid dat men het nu wel met elkaar eens zal kunnen worden. Tegenover de bedreigingen van de Unie om wapen invoer in Mexico vun beide partijen onmogelijk te maken en om alle Amerikanen uit Mexico zich te doen terugtrekken, is dus de Mexicaansche regeering gezwicht. Want dot men nu eensklaps na weken lange besprekingen en nadat op grond van de nationale waardigheid en zelfstandigheid een terugt rekken van Huerta was geweigerd, zon hebben bemerkt dat de constitutie zelf voor- schrijft, wal men den Amerikanen wilde weigeren, is natuurlijk slechts een doekje voor het bloaden. Trou- wens, de eerbied voor de constitutie schijnt bij Huerta niet zoo groot, dat hij zich alleen door zulk een bepaling zou latexv weerhouden, om zijn tijde lijk presidentschap met een blijvend te verwisselen. Hoe dit echter zij, de nieuwe hou ding der Mexicaansche xegeering geeft kans op een minnelijke regeling dor bestaande moeilijkheden en de tele grammen van Vrijdagnacht uit Was hington gaven dan ook den indruk, dat op zulk een regeling wordt gere kend. Echter zijn wexler telegrammen ontvangen, die deze weer tegenspre ken, liet is nu in deze nieuwe phase van hot conflict en na. de uitvoerige tele grammen onnoodig" thans op de quaestie dieper in Le gaan. De gebeur tenissen gaan blijkbaar zoo snel, dat beschouwingen op grond dor immers direct weer veranderende berichten gevaarlijk zijn Het betoog van den Mexicaanschen minister G.nn.boa, die uiteenzette dat Mexico een inmenging in zijn binnen- landsche. aangelegenheden niet kon toelaten, wilde het niet voor immer zijn zelfstandigheid opgeven, heeft bij bezadigde Amerikanen wel indruk gemaakt. Berichten per koerier ontvangen zesgen, dat de Mexicaansche onstan- dclingen tusschen 17 Juli en 28 Juli drieduizend mau verloren, en naar Durango terugtrokken. De bondstroe-1 pen verloren vijfhonderd man. De revolutie in China. De Cliineesc-he minister-president Shxung-Sji Ling, heeft den vertegen woordiger van (le „Ostasiatisehe Lloyü" een onderhoud toegestaan, en verklaarde (naar de Tel. meldt) dat de regeering besloten heeft, vijf tot zes groote militaire districten te schep pen, waarbij telkens drie of vier pro vincies samen een district zullen vor men. Deze militaire districten zouden onmiddellijk onder het ministerie van Oorlog reSsorteeren. De tutua 'zouden woi'den afgeschaft, en het burgerlijk bestuur der provin cies zou in handen van een gouver neur worden gesteld, terwijl do pro vincies zelve als zoodanig blijven be staan. Het plan om regeerings-distric- ten te scheppen, die onmiddellijk on der Peking zouden ressorteeren, heeft men laten varen. Naar de px'emier voorts verklaarde, houdt hij zich thans- bezig met het vraagstuk be treffende do regeling der financiën.Hij vexnvacht bepaald, dat de provincies, zoodra de orde is hersteld, weder x-e- gelmatig zullexi bijdragen in de kos ten der centrale regeering. Omtrent de Belgische leening was hem officieel niets bekend; hij be schouwt do afsluiting eener dei-gelij ke leening dan ook voor onwaar schijnlijk, daar de ovex-eenkomst met liet vijf mogei dheden syndicaat het uitgeven van andere bons vóór 15 Fe- bx-uari 1914 niet toelaat. Binnenland DE KABINETSWISSELING. Het Koninklijk Besluit, waarbij eervol ontslag is verleend aan de le den van het ministerie-Heemskerk, en de leden van het kabinet-Cort van der Linden tot minister worden be noemd, luidt, zooals het is opgeno men in de Staatscourant van gister avond, als volgt: I-let heeft II. M. de Koningin be haagd, bij besluit van 29 Aug. 1913 no. 1, met ing. van 29 Aug. 1913 le. op het daartoe door hem ge daan verzoek, den lieer mr. Th. Heemskerk eervol ontslag te verleo- nen als Minister van Binnenlandsche Zaken, onder eervolle ontheffing van het beheer van het Dep. van Justitie, ad int., met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diénsten door hem aan II. M. en aan d.en lande bewezen; 2o. te benoemen tot Minister va;x Binnenlan-dsche Zaken den lieer mr. P. W. A, Cort van der Linden, oud- Minister van Justitie, lid \an den Raad van State; alsmede, bij besluit van 29 Aug. 1913 no. 2: 10. met ingang van 29 Aug. 1913, op het daartoe door hen gedaan ver zoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren: jhr. mr. R. de Marees van Swinde- ren, als Minister van Bu'tenlandsche Zaken: mr. M. J. C. Kolkman, als Minister van Financiën; 11. Colijn, als Minister van Oorlog, onder eervolle ontheffing van het be heer van het Dep. van Marine, ad int.; mr. L. H. W. Regout, als Minister van Waterstaat; A. S. Talma, als Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; J. H. de Waal Malefijt, als Minister van Koloniën; met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen .aan TL M. en aan den lande bewezen 2o. met ing. van 29 Aug. 1913 te be noemen tot Minister van Justitie, den heer mr. B. Ort, advocaat-generaal bij den Iloogen Raad der Nederlanden; tot Minister van Marine, den kapi tein ter zee J. J. Raiabonuet; tot Minister van Financiën, den heer A. E. J. Bertiing, directeur der registratie en domeinen tot Minister van Ooriog, den gep. kolonel der artillerie N. Bosboom, gc- neraal-majoor-titulair lot Minister van Waterstaat, den heer dr. C. Lely, oud-Minister van Waterstaat, lid van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal tot Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, den heer mr. M- W. F. Treub, lid van de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal tot Minister van Koloniën, den heer mr. Th. B. Pleyte, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart 3o. tijdens de ontstentenis van een Minister van Buïtenlandsche Zaken het beheer van het Dep. van Buiten- londsclie Zaken, met ing. van 29 Au- gustus 1913, ad int., op fce dragen "aan II. M.'s Minister van Blnnenlandsche Zaken, den heer mr, P. W. A. Cort van der Linden 4o. met ingang van een later te be palen dag te benoemen tot Minister van Bui ten landsche Zaken, den heer Jhr. dr. J. Loudon, Hr. M.'s buitenge woon gezant en gevolmachtigd Minis ter te Washington. UIT DE STAATSCOURANT. Bij konink. besluit is benoemd tot gewoon hoog!eeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Ilijks- univ. le Groningen, om onderwijs te geven in elem. wiskunde, analytische, beschrijvende en hoogere meetkunde, dr. J. A. Barrau, lioogl. aan de Teclin, lloogeschool, met toekenning van ge lijkt. eervol ontslag uit laatstgen. be trekking. Js aan A. M. Brouns. op verzoek, met ing. van 1 Nov., eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Stein. WEDER EEN INBRAAK TE AMSTERDAM. Wederom hebben inbrekers een be zoek gebracht aan een tijdelijk onbe woond huis. Donderdagavond weid nl. ontdekt, dat dieven huisgehouden hadden in perceel Weesperzijde <10, bewoond door den heer J. A. van Dongen, bandelaar in granen en fou- rage, die met zijn familiie tijdelijk te Zandvoort vertoeft. Kasten bleken opengebroken te zijn, en op de vloe ren vond men ledige étuis. De dieyen zijn vermoedelijk met behulp van een volschen sleutel binnengekomen. Wat er vermist wordt, kon nog niet worden opgegeven, daar de familie nog te Zandvoort vertoeft. DE INBRAAK OP DE NICOLAAS WITSENKADE. Onmiddellijk na het bekend wor den van 'de bijzonderheden van de inbraak bij den heer Ilymans, op de Nicolaas Witsenkade, te Amsterdam, uitte de politie het vermoeden, dat de buit wel in het water zou geworpen worden, daar deze in hoofdzaak be stond uit namaak-zilver. Dit vermoe den is thans bewaarheid. Donder-, dagmiddag hebben rechercheurs uit een sloot aan de Ilustenburgerstraat bij de Van der Helststraat, een tascli opgevischt, waarin zich de geheele buit van de inbraak op de Wisenka- de bleek te bevinden. PENSIOENBFGFLING VOOR HET PERSONEEL DER S.S. EN DER IL IJ. S. M. Ingediend is een wetsontwerp hou dende machtiging tot het aangaan van overeenkomsten met de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en met de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, in zake de pensioenregeling voor haar personeel. Dit wetsontwerp strekt om eene be langrijke verbetering te brengen in de regeling der penSoenen voor de na gelaten betrekkingen van het perso neel van beiob Maatschappijen. Terwijl volgens de tot dusver gel dende bepalingen alle nagelaten bo- trekk'ingeu te zamen een pensioen ontvangen ten Ixedrage van 5/120 van de gemiddelde bezoldiging door den overleden deelgenoot in de' laatste vijf jaar genoten, vermeerderd met 1/120 voor elk dienstjaar door dien deelgenoot volbracht, zal voorlaan het pensioen der weduwe ten minste 15/80 dier gemiddelde bezoldiging be- drergert, vermeerderd met 1/80 voor e>lk dienstjaar boven de tién. Het aldus berekende weduwe-pensioen zal voorts worden verhoogd met 1/5 van het pen- sioeiisbedrag voor elk kind beneden de achttien jaren, met dien verstan de. dat door die verhooging het we duwe-pensioen ten hoogste zal kunnen worden verdubbeld. Do hierbij voor deze pensioenen go- stelde nieuwe maxima, te weten voor het weduwen.pensïoen 49/160 der ge middelde bezoldiging en f 735, zijn gelijk aan de maxima welke thans voor de pensioenen van de weduwen en wezen van burgerlijke Rijksamb tenaren gelder. Bepaald is dat in de gevallen waar in de tot dusver geldende berekening tot een hooger pensioensbedrag zou leiden, die berekening ook in het ver volg zal worden toegepast. Tot dekking van de lasten zal van de deelgenooten der fondsen 1 pCt. hunner bezoldiging.meer als doorlon- penile korting worden gevorderd. Bo vendien zullen nieuwe deelgenooten voortaan in de fondsen moeten Stor ten eene afloopende korting ten be drage van het verschil tusschen de bezoldiging, waarop zij worden aan gesteld en f 400, met dien verstande dat deze afloopende korting slechte voor de helft zal worden geheven van de nieuwe deelgenooten, wier vangsbezoldJging niet meer dan f G00 bedraagt. Een eventueel© vergrooting van de tekorten der fondsen, welke uit de voorgestelde nieuwe regeling zal voort vloeien, zal door de maatschappijen en den Staat, en wel elk voor de helft, worden gedragen. De contante waar de van het ongedekt blijvende deel der lasten zou volgens de berekening van den adviseur der Mij. tot Ex.pl. xan Staatsspoorwegen op ongeveer f2 600.000 zijn te ramen, waarvan de Staat dus de helft voor zijn rekening zou nemen. FEESTDRUKTE EN ZAK KENROLLERIJ. Bij de Haagsche politie zijn niet minder dan acht gevallen van zak kenrollerij aangegeven door perso nen, aan wie in de drukte van Don derdag tijdens de opening van het Vredespaleis, en des avonds, horloge of portemonnaie werd ontrold. Onder hen was een onderwijzer, die op deze wijze zijn geheele maandsalaris moest missen. Minder ongelukkig was een heer, die het kostbare horloge met ketting, dat hij gewoonlijk draagt, den feestdag had vervangen door een nikkelen horloge met phan- tasieketting, welke voorzorg een ge lukje bij een ongelukje mag heeten, nu horloge en ketting hem werden ontrold. HET VREDESPALEIS. Vrijdagmiddag te half twee uur ls de marmeren buste van Koning Ed ward VII van Engeland, als vredes vorst, door de „Peace Society" te Londen aangeboden aan het bestuur der Carnegie-stichtmg ter plaatsing In het Vredespaleis, onthuld. De Engelsche gezant bij ons I-lof, Sir Alan Johnstone, had zich bereid verklaard, deze buste te onthullen en hield een rede waarin hij op de be- teekenis van den persoon van den overleden Engelschen koning wees. Vervolgens snrak de heer 'Francis Win. Fox. president der .Peace So ciety" to Londen, een rede uit. De heer Van Karnebeek aanvaard de daarna het geschenk namens de Carnegie-stichting. Ook nog eenige andere personen voerden 't woord. Bij de overdracht was ook aanwe zig de lieer J. A. G. van der Steur, architect van 't Vredespaleis. Te vier uur had iu het Vredespaleis een nieuwe onthulJingsplechtigheicl plaats de aanbieding vau het borst beeld van Sir Randal Cremer doof de „International Arbitration Lea gue" te Londen aan het bestuur der Carnegie-slichÜrig. De heer Carnegie bad zich bereid verklaard, de onthullingsrede te hou den. van het slot sprak de heer Carne gie Slechts enkele woorden van hulde over dezen Heiligen Tempel des Vre- des, die onder zoo gunstige voorteeke- nen gisteren door Hare geëerbiedigde Majesteit dé Koningin is geopend en die op mevrouw Carnegie en op mij zelf een indruk heeft gemaakt verre boven onze verwachtingen. Toen wij de plaats onzer bestem ming naderden, klonken tonen van een hemelsche muziek ons tegen van het groote. heerlijke orgel, dat ons in hoogere sferen voerde. De eene verrassing volgde op de an dere toen we onzen rondgang deden door het Paleis. Geen enkele aan merking was te maken, alles was vol maakt, het was in één woord een ju weel. bat blijft het en zal het steeds in onze gedachten blijven. Wij wenschen den voorzitter, den heer Van Karne beek. en zijn sfaf, die met hem saam- gewerkt heeft, geluk en in het bij zonder richten wij een gelukwensch tot de bouwmeesters van dit kleinood, dat zijn heilige roepingvrede te brengen over de wereld, waardig is. Ook audere personen voerden nog 't woord, o.a. de heer Evans, een een- voudlg werkman, voorzitter van de I. A. L., die een rede hield over Randal Cremer, die hij een der nobelste figu ren van de vredesbeweging noemde. Ook sprak nog Thomas Burt, de nestor van 't Engelscho Lagerhuis. Nog is gisteren aan het bestuur def Carnegie-stichting aangeboden ter plaatsing in het Vredespaleis een schilderij „De Vrede", een beroemd kunstwerk van William Strutt, en ge titeld „Een klein kind zal hen gelei den". Het is het geschenk van de Engel sche vredesvrienden. De zetel en de bureaux van het Hof van Arbitrage gaan 1 September van het lokaal aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage over in het Vredespa leis aan den Scheveningschen Weg. De heer Van der Steur blijft voorloo- pig als architect aan het Vredespa leis verbonden. In 't gebouw „Concordia" te 's-Gra venhage, had de Haagsche afdeeling van den Bond „Vrede door Recht" een bijeenkomst georganiseerd, ter eere van Sir Wm. Randal Cremer. Doel van de bijeenkomst was om de beteekenis van het werk van Randal Cremer voor de vredesbeweging in 't licht te stellen. Verschillende sprekers voerden het woord, waaronder ook eenige Engel- schen. Vrijdagmiddag was er voor autori teiten gelegenheid 't Vredespaleis to bezichtigen. Daarvan is een zeer druk gebruik gemaakt. De Koninkl. Militaire Kapel gaf een muziekuitvoering. Pers-Overzicht HET NIEUWE MINISTERIE. De Nieuwe Rott. Courant schrijft: Een Kabinet treedt op, dat beslist vrijzinnig is en als zoodanig erkend zal willen worden. Het is geen zaken kabinet met vrijzinnige mannen, maar een kabinet van eigen huize. De namen van verschillende der mi nisters laten daaromtrent geen twij fel. Het moge dan geen concentratie kabinet zijn in engen zin, aan het concentratie-program gebonden, zijn geest zal die van de concentratie na. bij komen. Ons welkomstwoord kan daarom hartelijk zijn. Overigens...."blijft ook vcor ons afwachten de boodschap. Van hel ministerieel program is im mers nog slechts bioksgewijs een en ander bekend. Het schijnt, dat daar op de grondwetsheiziening en, ho pen wij, het algemeen kiesrecht in een voorloopig kiesreglement een voorname plaats zullen innemen. Deza oorgenomen grondwetsnerzie- ning geeft klaarblijkelijk ook de re den aan, waarom de kabinetsforma teur do portefeuille van Binnenland- sche Zaken voor zich zelf heeft behou den. hoewel men hem eer aan Justitie of Financiën zou hebben mogen ver wachten. Blijkbaar heeft de heer Van dei- Linden aun de grondwetsherzie ning op het ministerieel© program zoo groote Leteezenis gehecht, dat hij gemeend heeft, de verantwoordelijk heid voor <iie hervorming zelf in do eerste plaato te rnoeteu dragen. Uf het juist gezien is? Wij hadden ons een ander staats raad als (ie aangewezen man, om do grondwetsherziening te leiden, ge dacht. 1-Iet kabinet zou door dié keuzo in aanzien, kracht en voortvarend heid hebben gewonnen, en de kans op welslagen, in ieder geval op spoe dig welslagen, van de grondwetsher ziening ware vergroot. Dan had mr. Cort van der Linden zelf zich kunnen geven aan de zorgen van een ander, op dit oogenblik wel het moeilijkste, zij het misschien niet liet dankbaarste, departement, dat nu althans wat parlementaire erva ring betreft een weinig stiefmoeder lijk bedeeld is het ministerie van Fi nancien. Het kabinet-Heemskerk heeft zijn minister Kolkman gehad, en wij vreezen, dat de heer Bertiing een zwaren dobber aan de aanvaar ding van diens desolaten boedel zal hebben. Voor belangrijke reeds be staande verplichte uitgaven ontbreekt de (lekkingnieuwe eischen zullen aan de schatkist gesteld worden. Het is een doornig struikgewas, waar de Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJ E. Vacantie is een tijdperk van rust, waarin geschokte zenuwen en ver moeide spieren gelegenheid hebben te herstellen en na afloop waarvan de mensch met vernieuwde kracht cn frischheid weer aan den arbeid gaat. Nu ik dezen volzin heb neergeschre ven lijk; hij me zóó mooi toe,, dat ik liet auteursrecht daarop ernstig ver klaar te reserveeren tegen betaling van tien gulden per keer zal ik verlof geven, den volzin af te drukken in Nederlandschp en buïtenlandsche standaardwerken, 't Is alleen maar jammer, dat de volzin niet waar te. Dal over die geschokte zenuwen en vermoeide spieven zou er nog mee door kunnen, als we in onze vacantie werkelijk ook rust namen, maar dat lijkt er niet naar: integendeel, we rennen Europa door als wc een groo te. Nederland door aio we een kleine en maken veel te inspannende uitstap jes in de omstreken, als we heelómaal geen portemonnaie hebben. Maar vol- komen onjuist is. het slot van den volzin over drt met vernieuwde kracht en frischheid weer aan den arbeid gaan. Nooit ben ik ongeschikter om weer aan mijn werk te beginnen, dan aan 't einde van mijn vacantie. Vrienden en kennissen hebben me diezelfde ondervinding, wat hun persoon be treft, toevertrouwd, zooals ilc die nu Bub rota aun de lezers mededeel. Mochten we in onze jeugd vernemen,, dat door de'wet van dc inertie of traagheid voorwerpen, die in rust zijn, daarin willen blijven, met den mensch (althans met menigcu mensch) schijnt het niet anders ge stelek Natuurlijk zonder ik Wouter uit. Die gaat, hoe vreemd het ook klinken moog, elk jaar een zomerreis je doen, gewoonlijk naar Abkou of Breukelenin geen geval komt hij over de grenzen, want dat Franschcn en Duitschers' Fransch en Duitsch spreken, neemt hij hun persoonlijk kwalijk „waarom," zegt hij, .spreken zo geen HoUandscli, zooals ik én an dere fatsoenlijke menschen! Al die vreemde tulen zijn. maar aanstellerij en geurmakerij. Is het ergens voor noodig om je mond te verdraaien cn je tong in een knoop te leggen oyi te zeggen„Comment vous portez vous?" of: „Wie geht es IhnenV" als je eenvoudig en duidelijk vragen kunt: „hoe maak je '17" Maar ik -dwaal af, want ik wou zeg gen dat Wouter, als hij uit Abkou of Breukelen terugkomt, altijd zegt„ik voel me zóó opgewekt en uitgerust, Je kunt het niet gelooven," aan welke verzekering evenwel daarom geen waarde mag gehecht worden, omdat hij nooit iets uitvoert noch uitgevoerd heeft, derhalve niet vermoeid raakt cn ten slotte dus ook niet uitgerust kan wezen. Eens heb ik iemand gesproken, die bij 't onderwijs was en openhartig zei„hoe langer mijn vacantie duurt, hoe moeilijker kan ik weer aan mijn werk gaan. En zoo denken we er ulle- inaal over, mensch en dier, behal ve „Behalve?" „Behalve de tijgers in Artis. Geef mij maar vacantie, inplaats van een troep lastige jongens aan wie ik ge leerdheid moet stampen in hun weer spannige hoofden. Eerst als ik, net als die tijgers, achter de ruiten van mijn kamer voortdurend loop heen en weer te sluipen, m-oel ik noodza kelijk weer aan mijn werk. -Eerder niet. Maar ik zeg je, Fidelio, dat kan wel een jaar of wat duren. Je weet niet, met hoe weinig bezigheid een mensch toe kan." Van deze laatste verklaring ben Ik geschrikt en toen ilc uit zijn huis weg was.heb ik loopen soezen over de ver houding van de waarde van den ar beid en de beteekenis van vacantie. Alsof het spel zoo sprak vond ik thuis in een tijdschrift een artikel, waarin betoogd werd, dat geest en lichaam van den mensch het best onderhou den worden door dagelijksche inspan ning. Zou dan de oplossing van het geval niet wezen, dat de mensch he laas niet instaat is te begrijpen wat goed voor hem is en daarom aan de ©looping van de rust de voorkeur geeft boven de opbouwing van den arbeid? 't Mag wezen hoe hel wil, maar op dit oogenblik ben ik nog maar alleen in staat, om te schrijven over dingen, die met vacantie in verband staan. Over vervoermiddelen, tram, spoor en boot en wat ik in den vacaniielljd mocht opmerken, dat daaraan ont brak. Dus-niet -over de vereeuiging Koninginnedag, hoewel die mc-t haar tentoonstelling van de tractatie aan de jeugd en de prijzen voor volksspc len een eigenaardige reclame maakt. Een jaar of wat geleden zeiden de menschen wel eens, dat ze geen iid van de vereeiyiging wilden Wórden, omdat de feesten soms voor 't groote publiek zoo weinig toegankelijk wa ren nu wordt, o.a. door het. festival- op de Groote Markt en het rondtrek ken van een muziekkorps, meer op dén openbaren weg gefeest, met het gevolg natuurlijk, dat honderden naar het kantoor van de firma Em- rile en Bixxger stroomen om zich als lid op te geven, zoodat de heer Din ger, de ijverige penningmeester van de vereeniging, mij verzekerd heeft, dal hij geen oogenblik tijd meer over heelt om zich te wijden aan de licht-, steen- en hóek-drukkerij, aan de Etno grafie, dactylografie, stenographic, iconographie, geographie, monogra phic en zeven en dertig andere onder deden van de graphisehe kunst, om dat hij maar niets anders te doen had. dan nieuwe leden vau de veree niging Koninginnedag inschrijven, die tegen elkaar opboden voor een hooger contributie. „Ik een gulden!" zei A. „Ik een daalder," verklaarde B. „Ik twee gulden," riep C. Daarop verhoogde A. tol vier en C. tot zes en B. weer tot tien gulden, anderen kwa men er bij en verhoogden op hun beurt, zoodat de heer Binger bij het hooren van die hooge bedragen, ont zet uitriep„heeren,heeren, ik prijs uw vaderlandsliefde, maar daarom hoeft u zich niet te ruïneeren I" Die er bij waren, stortten tranen van aan doening, er moeten nu nog, in weer wil van de warmte, heele plassen in de gang van 't kantoor liggen I Hier moet ik even rusten, want zoo- als in. de vorige regels heb ik nog nooit gejokt, beter gezegd gefanta seerd. De pruttelende ingezetenen van voorheen laten den heer Binger rustig aan zijn grafische kunst en melden zich voor het lidmaatschap evenmin als vroeger aan. Maar daar ik, zooals ik zei, op dit oogenblik alleen- nog over vacantieza- ken schrijven kan, keer ik tot mijiï opmerkingen over tram, boot en spoor terug, drie onmisbare elemen ten voor den bloei van eén gemeente. Jammer maar dat de onze zoo klein is, zóó klein, dat de monumenten, die wij Haarlemmers stichten, altijd bul ten Iiaaïlern terecht komen. De bank voor de Geneslet staat in Bloeinen- daal, en al kon dat misschien kwalijk anders, omdat hij daar gewoond en gewerkt heeft, dat het Hildebrand- monuinent verrijst op Heemsteedsch grondgebied is jammer, omdat er in Haarlem zooveel herinneringen aan de Camera Obscux-a bestaan. Maar ik zie het hoofdschudden van Dr. Sche pers, dien ik als de vader van deze gedenkteeken-planxxen een monumen taal man zou willen noemen, en hoor hem zeggen „gij kleinhegrexisde, wai doet hel er toe, of Hildebraiid-staat op Haarlemsclxen of Heemsteedschen grond; zijn beteekenis als schrijver vau de Camera Obscura giixg immers ver over zulke denkbeeldige grenzen Uit!" Hij heeft gelijk, driewerf gelijk en ik buk dus voor zijn woord, al vind ik het wat jammer dat het monu ment op die plaats van zelf wel de herinnering zal moéten opwekken aan den nijdigen Nurks, terwijl er zooveel sympathieker figuren in de Caincra voorkomen. Want vlak bij, waar nu het huis van dokter van Linden Tol staat, zijn de tooneeltje3 met Nurks afgespeeld in het oude „Wapen van Amsterdam"; daar Leeft hij smalend gesproken over de gul- taarspeelsters en de zangeres met haar „Fleuve du Tage", daar heeft de aankomende kellner, wien hij vroeg of hij de rok van zijn vader droeg, geantwoord: „ik heb geen va der meer." Daar is de nagedachtenis van Nurks blijven hangen als een schrik en ontsteltenis voor bezadig de lieden. Laat hij, de zure, de wran ge, op hel monument niet op den voorgrond komen, zooals de heer van. Linden Tol ook niet^op den voorge vel, maar op den zijgevel van zijn huis, een voorstelling uit het ver- maarde verhaal „Nurks in den Haar lemmerhout" heeft laten maken. De lezer moet die op zijn Zondagswan deling maar eens gaan bekijken. Intusschen ben ik alweer afge dwaald, daar ik immers alleen ver vacaniiezaken als tram, boot en spolor schrijven kan! En ziedaar mijn plaatsruimte besteed, zoodat ik aau xiiijn 'onderwerp niet eens meer toe komen kan. Is dat misschien een bewijs, dat hier d« leer sterker wa3 dan dc na tuur cn dal ik, weemoedig terugden kend'aan de vacantie die voorbijging, toch al weer midden in het werk en de geschiedenis van den dag ben ko men te slaan? F1DELIQ,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9