mem's Dagblad wil aak. tweeds blad [aandag 1 September 1913 litenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan v Balkan-vulkaan is weer aan 't jooven. Toch blijft 't nog romme- want do I u a s t i e van Adrianopel ft iK>S geregeld worden. (u!?arije heeft eindelijk besloten, fctc onderhandelingen met Tur- taan te knoopsn, daar het zich utaigd heeft, dat de Europeesche gentlheden niet voornemens zijn. |l met het verdere verloop van de riscli-Buigaarsche quaestie direct l-Hiloeïen. eigens mcdedeelingen uit Konstan- opcl zouden de verschillende mo- idheden daartoe Bulgarije den ad hebben gegeven- hal is dus het slot-accoord van den (Ikuiistrijd. Bulgarije, overtuigd, il er toch geen quaestie meer van is, II de Europeesclie diplomaten iets Hen doen, can Turkije tot teru; lig van Adrianopel en Thracio jodznken, gaat directe onderhande lden met Turkije daarover aan- noopon. Men is al bezig onderhandelaars te noemen. Ileel spoedig zullen ze naar ïislontiii opel ve rt rek ken 01 liet Bulgarije veel zal baten Uit Konstantinopel wordt geseind, ut Turkije wel direct met Bulgarije il onderhandelen, maar alleen óp [Onvaorde, dat Bulgarije verklaart, at de quaestie-Adrianopel definitief D gunste van Turkije is beslist, zoo- at Turkije dezo vesting dus behoudt il alleen onderhandeld wordt over e vaststelling van de grens, dio bui- in Adrianopel zou vallen. Die slimme Turk 1 Er Komt nog een gerucht, dat Italië ossclien Bulgarije en Turkije middelaar wil optreden. Veel waar- hecht men daaraan evenwel niet. ffussclien Turken en Bul garen. lUit Konstantinopel wordt aan de bandag Ct. geseind: In den omtrek van Iürdjali en Dja- idcre hebben voortdurend gevechten lists tusschen Bulga-arsche benden oTurksche vrijwilligerstroepen. Men szokert, dat in een gevecht, dat 'fljdug plaats vond, de Bulgaren ICO an verloren, terwijl bij de Turken man sneuvelde en een groot gewond werd. De lievolking van deze streek en imiuldjina zal zich krachtig tegen Ni bezetting der Bulgaren verzetten. De v r e d e. [Ook 't Grieksche leger gaat demobi- iecren, irvisc h-M ontenegr ij n- schegrens. Servisch-Biügaarscho grens- imeslie is geheel ten genoegen van ontchegro opgelost, aldus wordt uit lolgrndo geseind. Allerlei [Verbond tusschen China e n Japan? Uit Berlijn wordt aar ;eind: Uit Petersburg wordt bericht, dat liina en Japan oen alliantie-verdrag ibben gesloten. ïvolutie in China. Uit Shanghai wordt gemeld, dat een door het Roode Kruis uitgerust imschlp uit Nanking 3150 gewon- leii heeft gehaald. Van dit aantal zijn SOCö vluchtelingen en 150 opstandelin- De gewonden, bijna allen ern- t!ig. zijn naar de hospitalen der reemdelingenkolonie overgebracht. Set stoomschip is den volgenden dag fcaieiom naar Nanking vertrokken. Ku meldt de „TeL". Ui t Mexico. Dc Duitsche, Engelse he-) Oostenrijk ste, Belgische, Spaan sche, Fransclie tri Italiaausche kolonies in Mexico hftibc-n aan hare regeering een tele- iram gezonden, waarin zij verzoeken dut ia het belang van Mexico en der tuilen landers, de voorloopig© rejec ting ten spoedigste door al de mo gendheden zal worden erkend. t aan de Temps" Amsterdarasche Kont LXXXVIII. Een querulant en een arme slokker. Tot do waarlijk niet te versmaden geneugten van de groote stad en leerzaam tevens behoort het stil observeeren in do verschillende café's van allerlei slag menschen en typen, die vooral in den nacht, tegen het sluitingsuur zich in de volkomen eigenaardigheid van hun wezen ver- toonen. Men moet daarvoor niet zijn in de „nette" Kalvorslraat-, Rembrandt- plein-eofé's en zooveel andere, waar de „nette burgerij" een biertje pleegt te verschalken na schouwburg of va riété, maar in de pijpenla'achtige hierkneipen; desnoods voor „den blik ken trommel" alias toonbank in een zeemanskroeg, in ©en eieren-en-zuur- huis, kortom in nach(gelegenheden, waar nachtvlinders, uitgaande jon gelui, zwervers en al zulke vogels van diverse pluimage neerstrijken n& het middernachtelijk uur. Ik geniet vaak, stil alleen achter mijn biertje gezeten als ik luister naar de gesprek ken, gevoerd door zulk een staal kaart van „ongeregeld goed". In een van de vele pijpenla-bier- kricipen dan, dio Amsterdam rijk is, heb Ik mijn type ontmoet, van wïen ik u in dezen brief een en ander ver tellen wil. Zóó oogenschijnlijk een man als zoovele café-zwetsers. Hij had spoedig zijn stamtafel gevonden, v.aar hij al dra het hoogste woord had en met zulk een aplomb over de politiek en de dingen van den dag oreerde, dat hij populair werd en een kring van aandachtig luisterende be wonderaars kroeg. U kent het type mogelijk wel. Ze weten alles, spreken óf goedgunstig uit de hoogte de men schen inlichtend, óf op ruzietoon als ze tegenspraak verwachten nog voor die er was. Onze man in kwestie was er zoo een en in 't begin had zijn woord ge zag aan de stamtafel. Al spoedig werden zijn stokpaardjes vervelend en kreeg men in de gaten, dat hij steeds op hetzelfde thema te bordu ren «at, kwam zijn eigen voortreffe lijkheid en de schande dat men hem, terwijl hij heel normaal was, gerui- meii tijd in een krankzinnigenge sticht bad opgesloten. De man was, naar me al spoedig bleek een querulant. Een goedige, ze ker, maar een van dat taaie, lustige soort, dat je niet loslaat. Dat je vast houdt met de volharding van een ter rier, hemel en aarde beweegt om je te overtuigen, dat hem onrecht is aange daan en die je er onmiddellijk van verdenken tot „het complot" te be- hoorc-n. Op een onzalig oogenbiilc was de man te weten gekomen, dat ik „aan de krant" was en toen werd ik vor- volgd, weken lang. Hij kwam eerst heel vriendelijk een praatje maken, vroeg mijn oordeel over dingen van politiek en kunst en redeneerde in derdaad eenigen tijd als een verstan dig mehsch. Maar 't duurde niet lang of daar kwam het. Dan ging hij ver tellen over de justitie, die omkoop baar was en onrechtvaardig, over de medische wetenschap, die van de psy chiatrie geen verstand had en over wat hem wedervaren was bij zijn op sluiting in een krankzinnigengesticht. Zijn stem daverde door 't lokaal als hij op pathetische wijze zijn banvloe ken slingerde naar do slechte justitie en hij fluisterde als hij allerlei ge heimzinnigheden vertelde, die daar achter de muren van ,,'t gekkenhuis" geschiedden als hij „onthullingen"! cteed uit het particuliere leven van of ficieren van justitie, rechters, dokters advocaten. Ik had hetzelfde liedje met mijn ge wone goedmoedige beleefdheid al eenige malen gehoord en kon 't niet helpen, dat ik ten slotte van eenige ongedurigheid blijk gaf. Toen is hij me „aan de krant" ko men vervolgen met ingezonden stuk ken. Eerst had hij een romantische biografie geschreven, drie schoolca hiers vol, met de noodige onthullin gen en geheimzinnigheden. Bladzijden lang normale taal en gedachtengang, dan plotseling weer waan-philosofie en tcmig gezeur. Wantrouwend keek-ïe me aan, toen k hem met een mooi praatje uileen- zette dal zijn pennevrucht niet kon worden opgenomen. Ik las in zijn blik: ,dat is er ook zoo een, die heult mot de justitie en met de dokters". Hij gaf den strijd niet op. Na zijn driedeeligen roman kwam hij met een «roesten vloed bijdragen en ingezonden stukken over alles en nog wat. Zóó taai was hij, dat de por tier, toen 't niet meer uit te houden was. liet cor-signe kreeg liem niet meer toe te laten. Zoo af en toe kwam ik hem toen nog wel eens tegen of zag hem zit ten 's nachts, telkens® in een andere pijpenla, want, querulant als hij was, maakte hij aan al zijn „Slamtische" ruzie. In den beginne groette hij me nog, maar zijn groet werd koeler naar mate het denkbeeld weer bij hem postvatte dat ik tot een of ander com plot tegen hem behoorde. Waar do man van leeft, begrijpt men niet. 1-Iij is altijd vrij goed ge kleed, woont vermoedelijk hier or daar op een dakkamertje in dc groo te stad, eet als hij wat geld heeft en scharrelt zijn schamel kostje en z"n potje bier op met een beetje handel, denk ik, en nu en dan zal hij wel van giften leven. Nu, onlangs zag ik den man langen tijd weer eens terug, in een bierkneip, in gezelschap van een ty pe, hem volkomen waardig. Ook een zwerver die. graait naar de kruimpjes van den levensdisch der hoofdstad, Een Engelschman, die leeft va vertalen zoo'n beetje en van het les geven voor een of twee kwartjes de les. Een gentleman, ongetwijfeld, maar een zwerver toch ook, een lobber een schamel stukje brood'. De typen hadden elkaar gevonden en op een goeden avond had ik 't ge noegen in de kneip hen te kunnen beluisteren. Mijn querulant, die in de Neder- landsche pers voor zijn gedachte-kin deren geen plaats kan vinden, kwam op het lumineuse denkbeeld een stuk dat klinkt als een klok te schrijven voor een EngeLsch blad. En nu las hij het zijn vriend voor. Met den noodl- gen pathos ik kon het stuk regel voor regel hooren lezen werd er de omkoopbaarheid der veile Nederlana- sche pers in beschreven. Eerst een lange omhaal over coat- litie en concentratie, de houding tier pers, wier omkoopbaarheid over de geheele linie ten duidelijkste geble ken isbij het Hoogerhuis-proccs en toen Domela Nieuwenhuis wegens Majesteitsschennis tot gevangenis straf veroordeeld werd. De socialisten, aldus wordt in .hel artikel van mijn querulanten vriend betoogd, zouden eigenlijk -ten slotte de menschen moeten zijn bij wie eer lijkheid en recht te vinden is. Maar... en nu komt zijn stokpaard je: dat zijn ze ook niet, want ze weten dmt duizenden onrechtmatig in krank zinnigengestichten worden opgesloten en ze lalen geen woord van protest hooren. Ze heulen met justitie, man nen der medische wetenschap enz. Men 'begrijpt de rest. De Engelschman luisterde vol aan dacht en liet tot duidelijk begrip ver schillende woorden en 'zinsdeelen her halen. Maar... hij begreep. En, Air. So and So, in welk blad zullen we dat nu geplaatst krijgen? In de „Daily News" zei Mr. So and So onverstoorbaar. De ongen van mijn querulanten vriend schitterden van genot. In de Daily News, een artikel van hem; de omkoopbare Hollandsche persmuskie ten zouden groen zien van nijd. Of Mr. Scf and So het voor hem vertalen wilde? Zeker, voor vijf gulden. De eene nachtzwerver keek den an deren aan, en in elkanders oagen la zen zij, dat bet malligheid was om over zulk een vermogen zoo licht vaardig te spreken. I am unfortunated, zei de queru lant. Buct I am poorer than you, zei de Engelschman langzaam. Nu wer den tal van confidenties gewisseld, waaruit bleek dat de Engelschman door den tijd eon erfenis te wachten is; ja, en als die los komt... Daar kun je voorschot op krijgen, zei de ander direct happig, denkend aan z'n vijf gulden. Tegen matige rente; I'll introduce you. w De Engelschman ging er niet op in. Iioo de onderhandelingen zijn af- geloopen, weet ik niet. De beide ty pen gingen bij het klokje van gehoor zaamheid druk redeneerend heen &n of ooit de lezers van de Daily News zuilen genieten van de fulminatie over de omkoopbaarheid der Neder- landsche pqrs, wie zal het zeggen? Voor deze zwervers waren de emo ties echter weer een brokje belangrijk leven. AMSTERDAMMER. Binnenland 'ONTBINDING STAATSCOMMISSIE. Bij koninklijk besluit is de Staats commissie (.ingesteld 20 Juni 1906) aan welke een onderzoek werd opgedra gen: a. omtrent den economischen toestand der landbouwers in Neder land, mede in verband met de ver schillende rechtsvormen, onder welke de grond wordt gebruikt, en b. om trent den economischen toestand der landarbeiders in Nederland, mede in verband met het klein-grondbezit, ontbonden met dankbetuiging voor de door 'haai bewezen diensten. Van do leden der Staatscommissie zijn benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, prof. mr. P. A. Diepenhorst, te Amsterdam; tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau, J. Smid, to 's-Gravenhage, S. Koenen, te Bennehom, en IT. A. Iiuender, te Eibergen. Verder had in de commissie o.; zitting de lieer J. H. Wentholt Haarlem. ANDREW CARNEGIE. Men meldt ons uit Amsterdam Andrew Carnegie is Zaterdagmid dag in de hoofdstad aangekomen. Hij blijfi daar tol lieden, Maandag. Carnegie heeft eenige commission van Engohchen en Nederlanders ont vangen, die zich de bei-ordering der vredcsdenkbeelden en de menschlle- vendheid ten doel stellen. AUDIéNTIES. De Minister vau Landbouw, Han del en Nijverheid houdt up Woens dagen te 2 uur audiënties aan hel departementsgebouw. ONTROLD. Men meldt ons uit Rotterdam Vrijdag is in de Hoogstraat al hier van den Franse-liman M. G. de IL, die in het Hotel de France lo geert, een portefeuille ontrold, in houdende 400 aan geld. NÉDERLANDSCHE HANDELS- HOOGESCHOOL TE ROTTERDAM. Hot dagelijksch bestuur der Neder- landscho Ilandelshoogcschool deelt mede, dat Mr. Dr. G. W. J. Bruins van 24 September as. af eiken Woensdag en Zaterdag om 2 uur n.m. boven de Beurs in de lokalen van do Ilandelshoogesohool ingang Beurs- stecg belangstellenden in staat zal stellen hem te spreken over de Tlan- delshongeschool, terwijl tevens gele genheid zal worden gegeven tot in schrijving. ONGELUKKEN. Donderdag had de 21-jarige eenige zoon van den arbeider G. J. ten Broek,, te Spankeren, naar de N. A. Ct. meldt, bij het laden van hoornen non liet station Loenen het ongeluk om tusschen de buffers van twee wa gens beklemd te geraken, met het on gelukkige gevolg, dat hij onmiddellijk dood was. Het ongeluk is ontslaan, doordat terwijl hij een wagen wilde voortduwen, men een tweeden wagen achter hem aanduwde. De Tel. meldt: Te Wildervank kreeg öe 77-jarl- ge arbeider H. Poortman een slog met de riem van een electrische dorschmachine op het hoofd. De r •as direct dood. Vrijdagmorgen had de 86-jarige W. S.. Ie Hnrdinxveld, het ongeluk, met peren-plukken van de ladder te vollen, met het noodlottig gevog. dat hij een poar uur daarna overleed. Vrijdagmorgen had te Hardinx- veld het 21/2-jarig meisje van den he«r M., hot ongeluk, al spelende te water te vallen, met het noodlottig gevolg dat het verdronk. Het 5-jarig zoontje van de echte lieden Damoisseaux te Geleen Beek (Limb.) is, naar de N. R. Ct. meldt, verdronken. Het lijkje werd spoedig opgehaald, EEN TEGENVALLER. De Enscliedeër G. Duspoel, die op Pinlcsterdrie zich te Tilburg uitgaf voor een zoon van den heer Van Heek, een auto huurde, zich daarmede naar ,ijn geboorteplaats liet brengen, daar den chauffeur onthaalde en toen over de Duitsche grens het hazenpad koos zonder iets van dat alles te betalen, is thans door do Enschedesclie politie aangehouden en naar Almelo overge bracht. Vermoedelijk was hij geko men om er de onafhankelijkheids- feesten mede te vieren. Sport en Wedstrijden Cricket. HAARLEM—H LLVERSUM. Het weer was mooi, het veld liep goed en de pitch was in vrij zuiveren stand, maar al deze omstandigheden bicken niet voldoende om een Hilver- sum-elftal naar 't Haarlem-veld te lokken. Slechts 8 spelers verschenen op het groene tapijt en op den gelen looper, om in 2 innings samen 56 runs te maken, dus ieder gemiddeld runs voor 2 keer batten. Captain v. Booven keek somber in 't rond. 't Is dan ook wel teleurstel lend a-s men zijn enthusiast werken voor een vereeniging op een dergeijke wijze beloond ziet. Hij zelf kon zich maar half geven door een vinger- blessure en slaakte een zucht van verlichting, toen de Vertooning afge- loopen was, na het volgend verloop v. d. Berg wint den toss en stuurt Hilversum naar 't wicket, terwijl de aanval van Schmeink en Hartman is toevertrouwd, daar Boeljon eerst le gen ét eind der innings verschijnt, v. Booven en R, Kunst verschijnen als opening-spaar. Beiden staan voorzich tig te spelen en slechts langzaam riist de score. Op 16 bowlt Hartman een extra goed gepitchten bal, waar v. Booven leolijk naast speelt en voor 6 kon retireeren. 't Is wel zeer spoedig, maar nu is de, toch al geringe, te genstand vrijwel geheel gebroken. Hartman is den Hilversummers (e machtig. Klingenspoor wordt mooi door Kreunen achter 't wicket gevan gen v. Steenbergen door Hartman gecleaned. Beiden voor 0. Wium en J. Kunst weten rr.et resp. 4 en 6 same:: de dubbele cijfers te halen. J. Ze- verijn en Bollee construeeren samen weer een bril. Een alleen is maar ver drietig, komt en spelen we met ons twee en dan is 't al gebeurd. R. Kunst draagt met glorie zijn bat door de innings en keert niet een, van veel geduld getuigende 8 not out naar t kleedlokaal terug. Ieder houdt er zoo zijn eigen manier op na. Zoo blokt hij full pitches op leg met ae meeste accuratesse, negeert systematisch le deren hal op off en heeft een inge- kankerden haat tegen runnen. Toch geloof ik, dat hij met voldoenden steun en niet te veel ongelukjes het in een 2-weekschen wedstrijd wel tot een honderdje zou weten te brengen. Schmeink die 't genoegen smaakte bijna voortdurend op hem te mogen bowlen en goede ballen soms nog voor 5 zag snicken, nam geen enkel •"icket voor '16 runs. Hartman daarentegen hield een frissche opruiming en had de prach- cijfers 7 voor 12. Meester Extra de eenige, die in de dubbele cij fers kwam. Hierna gaat Haarlem in eenigs- zins gewijzigde volgorde naar de mat, Kreunen en Maas openen op 't bow len van Klingenspoor en Wium. Ze geven aanvankelijk een zekeren In druk. maar weldra is Kreunen door een werkelijk goeden bal van Wium gebowld voor 5. Oostenbroek doet op Klingenspoor :n harden zwaai en zit voor 0 weer op de tribune. Bouwmeester toont zien direct het matige bowlen geheel mees ter en heeft in weinige oogenblikken den bal reeds verscheidene malen met de boundary in aanraking gebracht, onder welke bedrijven Maas zeer mooi door Klingenspoor wordt gevan gen, waarna Bouwmeester een bal op if le nönchalant behandelt en ach ter 't wicket wordt ingepikt voor 22, veel te weinig voor hem. Hartman, de linksche batsman, houdt door deze eigenschap de fielders wakker en Hartog ondervindt dat men ook op ballen buiten 't wicket bij een appeal voor 1. b. w. wel eens wordt uitgege ven. Aardige verrassingen wetc-n somige umpires den spelers toch te bereiden. Schmeink timmert er in een oogenbiilc 37 bij elkaar om even als Hartman een slachtoffer van Klingenspoor (e worden. Kruseman behandelt het bowlen met 't grootste gemak en v. d. Berg wordt door den substitute kranig in de slips gevan gen. Boeljon geeft nog enkele fraaie standen te genieten en dan is 't uit. Ilel totaal wordt 158. Kruseman 32 not out. Klingenspoor neemt 4 voor77. Bullee 2 voor 2G, terwijl Wium met 4 voor 36 mooie cijfers behaald heeft, "eer gaat Hilversum in om nu nog r te falen op 't bowlen van Boel jon bijgestaan door Oostenbroek. Aan fast.-bowlen schijnen ze in Hilversum niet te doen, tenminste niemand west iels te vertoorien, dat op tegenstand lijkt, terwijl R. Kunst zich ditmaal geheel te buiten gaat, een bal op off wil spelen en hem in z'n eigen palen terecht doet kernen. 'k Zon 't nooit weer doen als ik hem was. 't Is een gevogeld komen en aann en 't totaal wordt met 5 extra's 19. Boeljon heeft het ntef f© Ian«r laren duren en 5 voor 6 genomen. Oosten- broek 2 voor 8. Haarlem wint dus met innings en 92 runs. 't Eenige wat ik Hilversum kan aanraden is met de grootste mo gelijke sne'heid een enkele reis naar de tweede klas te nemen, om er niet; mec-r uit terug te koeren, alvorens er betere krachten in 't elftal zijn geko men. Want winr weïnïcr cnnacifeït n>©f geringe animo gepaard gaat is iedere kans op succes uitgesloten. De volledige scores zijn: Hilversum 1ste innings: v. Booven bowled Hartman 6 R. Kuagjgnot ont 8 Klingenspoor c. Kreunen b. Hart- man 0 v. Steenbergen b. Hartman 0 Wium b. Hartman 4 J. Kunst c. Kreunen b. Hartman 6 J. Zevereijxi b. Hartman 0 Bollee 1 ,b. w. Hartman 0 Extra's 13 Totaal 37 Haarlem bowlingcijfers: O. M. R. W. Schmeink 9 4 16 0 Hartman 8 1/6 4 12 7 2de innings: v. Steenbergen b. Boeljon 4 R. Kunst b. Oosten broek 2 Klingenspoor c. Bouwmeester Boel jon 0 Bollee b. Oostenbroek 5 Ze ve re ij n b. Boeljon 1 Wium c. Maas Boeljon 0 (dit was een mooie vang). C. Kunst c. Oostenbroek Bceljon 5 v. Booven not out 0 Extra's 5 Totaal 19 Bowlingcijfers Haarlem: O. M. R. W. Boeljon 5 5/6 3 6 5 Oostenbroek 5 8 2 Haarlem batten: Kreunen bowled Wium 5 Maas c. Kiingenspoor Wium 16 Oosterbroek b. Klingenspoor O Bouwmeester c Kunst Boltee 22 Hartman b. Klingenspoor 17 Hartog I. b. w. Wium 2 Koster b. Wium 7 Schmeink b. Klingenspoor 37 Kruseman not out 32 v. d. Berg c. su hst. Bollee Boeljon c. Bollee Klingenspoor 9 Extra's 9 Totaal 148 Bowlingcijfers Hilversum: O. M. R. W. Klingenspoor 19 2 77 4 Wium 16 6 36 4 Bollee 6 26 2 2e Klasse: ALBION-ROOD EN WIT II. Rood en Wit verschijnt sieo'ets met 9 man. Captain v. Lennep verliest den toss, zoodat de Gruyter en Mes man voor R. en W. o-penen. De Gruyter kan weer gauw ver dwijnen, na slechts 1 run gescoord te hebbeilj Julian, die Ihierua inkomt gaat op dezelfde wijze (1. b. w.) uit, zonder iets gemaakt te hebben. Een hoogst productieven stand krijgen we nu tusschen Mesman en v. Spengler. Zij brengen 'liét van 2"voor 4 op 3 voor 72. Dan woixil v. Spengler via zijn been gebowled vcor een zeer verdien stelijke 36. Dc 4 volgende batsmen kunnen sameu slechts 11 runs aan het totaal toevoegen, hoofdzakelijk door toedoen van C. Elias. Eland, als laatste man, blijft nog een iïjd met Mesman samen, doch als bet totaal 156 is. wordt Mesman door N. v. d. Sladt gebowled, na een keurige «5. Eland blijft met een goede 16 not out. E. Elias had de beste bowling cijfers met 3 voor 34. Albion gaat nu batten, doch kan 't niet verder brengen dan tot 151. Op J. E. v. d. Stadt na met 12 kan nie mand de dubbele cijfers halen. Mes man had het meeste succes met den bal. Hij nam C wickets voor 10 runs. de Gruyter bowlde ook goed en nam 3 voor 15. Albion 'heeft de follow on en gat nogmaals in. Nu wordt het totaal slechts 26, hoofdzakelijk door uitste kend bowlen van v. Spengler door uil- Eland ,di© respectievelijk 4 voor 14 en 4 voor 2 namen. Rood en Wit II beëindigde dus haar seizoen met ecu fraaie overwin ning met een innings en 79 runs. (Zie vervolg ie Blad). Stoornvsmrtberiehten STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Rembrandt (uitreis) vertrok 29 Aug. van Colombo. ROTTERDAMSCKE LLOYD. Goentoer (thuisreis) passeerde 29 Aug. Finisterre. Menado vertrok 30 Aug. van Rotter dam naar lava Merauke (thuisreis) arriveerde 30 Aug. te Suez. Wilis (uitreis) vertrok 30 Aug. van Suez. ÏIOLLA ND-AM ER IK A -LIJN. Oosterdijk, van Newport News naar Rotterdam, passeerde 29 Aug. 7 u. nam. Lizard. Potsdam arriveerde 3-D Aug. van New-York te Botterdam. Scestdijk van Rotterdam naar New-York. Bo i timore en Newport News, passeeide 29 Aug. Lizard. Willehad arriveerde 29 Aug. van Rotterdam te Quebec. Zijkiijk arriveerde 29 Aug. van Mon treal te Cüxbaven. STOOM VART MIJ. OCEAAN. Dardanus, van Batavia naar Am sterdam, posseerde 29 Aug. Perim. STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Kangoan (uitreis) arriveerde 30 Aug. te Sabang. Vondel vertrok 30 Aug. van Amster dam naar Batavia. F u i 1S t o fi (Nadruk verboden). 27) j Arf&stvalüg tracht zij den lap hken te verbergen, maar da markies [heeft 't reeds gezien. I —Geef hier, moeder. Waarom? Het moet. Geef mij dien lap. ivanneer straks het gerecht hier zullen wij alles zeggen en die hp kan misschien dienen om den tnisüadïger op te sporen. Hoe zou die lap daartoe kunnen meewerken? Dat weet ik niet, moeder, maar geef hier. Michel ziet de blinde met verbazing aun. Waarom aarzelt zij? Eindelijk geeft zij toe en stelt den Rp aan haar zoon ter hand. Het is een stuk zeer gewone stof, donker van kleur en tamelijk kaal ge- Heten, De markiezin laat het hoofd han- 8e». Een zware zucht welt uit baar "oezem op. De keukenmeid Icomt terug, vergo oid van den commissaris van politie en twee gendarmen. Zoodra hij vernam, dal er een mis daad was gepleegd, heeft de commis saris, alvorens zich naar den markies de Soulaimes le begeven, naar den officier van justitie te Parijs getele grafeerd, om hem van het gebeurde in kennis te stellen. Ondanks het vergevorderde uur, Is er een aantal nieuwsgierigen mee gekomen, dal zich voor den ingang van liet kantoor verdringt. De twee gendarmen blijven voorde deur op post staan en weerhouden de steeds aangroeiende menigte. De commissaris van politie treedt binnen, om het voorloopig onderzoek te doen. Staat u mij toe, mijnheer, mijn moeder naar hare kamer terug te brengen? Zeker, mijnheer de Soulaimes. Alleen verzoek ik u, zoo goed te wil len zijn terug te komen, want ik moet u eenige vragen doen, antwoordt de commissaris. Mijn moeder is ongesteld, mijn heer. Zou u dit onderzoek niet tot morgen willen uitstellen? Wel wat mevrouw da markiezin betreft, mijnheer, zegt de commissa ris beleefd, maar u? Het zij zoo, mijnheer, ik ben tot uw dienst. Do markiezin staat met moeite van haar stoel op. Geleund op den arm van Gilberto en van Michel, verwijdert zij zich met wankelende schreden. Ilaar knieën knikken, haar beenen kunnen haar nauwelijks dragen en zij is zoo bleek als een doode. De commissaris van politie, de heer Sarazin, loopt in het kantoor heen en weer, terwijl hij op den te rugkeer van den markies wacht. Hij geeft een gendarme bevel, de keukenmeid te gaan roepen. Eenige oogenblikken daarna trad zij binnen. Wat kan je me omtrent de mis daad vertellen? vraagt hij haar. Het was haar onmogelijk eenige In lichtingen te geven. In de keuken had zij don noodkreet gehoord en zij was er op toegesneld, na de markie zin. Zij voegde er bii: Mevrouw de markiezin zal er u zeker meer van kunnen vertellen, want zij moet tijdens de misdaad hier geweest zijn. De heer Sarazin schudde het hoofd Dit behoorde tot bet werk van den rechter van instructie. Hij had al leen liet voorloopig onderzoek le doen. Hij zond de keukenmeid weg. Bijna op hetzelfde oogenblik trad de markies de Soulaimes binnen. Michel was zeer ontroerd door dit groote ongeluk, en had moeite zijn koelbloedigheid te bewaren. Na zoo veel jaren van ingespannen arbeid en stipte eerlijkheid zou.zijn naam toch dóór een faillissement"geschandvlekt worden. Mijnheer, zei hij tegen Sarazin, ilc bid ii, stel een nauwkeurig on derzoek in en verliesgeen minuut, of ik ben verloren. Mijn eer, mijn le ven, berust in uwe handen. Wanneer wij nog intijds den ellendeling vin den, die de misdaad heeft gepleegd en met hem het geld, dat hij mij ont stolen heeft, dan ben ik gered. An ders is het mei mij gedaan. Sarazin zag hein. medelijdend aan eri wilde hem met eenige troostwoor den trachten lot kalmte te brengen. Het geld, dat men mij ontstolen heeft, hernam Michel, moest die nen voor mijn betalingen. De nacht verloopt, en wanneer de dag aan breekt ben ik geruïneerd. Kunt u dan geen geld leenc-n, om dit ortheil te voorkomen? Ik steek reeds in schulden. Ik zie geen uitkomst meer. De diefstal komt op een zeer on gelegen oogenblik, zei Sarazin, en in gedachten voegde hij er bij: Wan neer de diefstal tenminste niet op het rechte oogenblik is gekomen. Zij begonnen een nauwkeurig on derzoek in te stellen, teneinde ecnlg spoor van den moord te kunnen ont dekken. Weldra vonden zij de gereed schappen, die Romain Goux bij zijn overhaaste vlucht had achtergelaten, maar dat was ook alles. Vervolgens beschouwde Sarazin het slot van de brandkast. Hij mompelde: Het is zeker geen inbreker van beroep geweest, want op deze wijze zou iiij den geheelen nacht noodig hebben gehad, om de kast open te breken. Blijkbaar is bij gestoord door de komst van den boekhouder. Hoe komt hot echter, dat deze nog zoo laat in den avond op het kantoor kwam? Hij moest do betalingen in orde maken voor morgen. Het gebeurde wel meer, dat Jactel hier 's avonds terugkwam, om te werken. Do moordenaar had dat zeker niet verwacht. De commissaris stond nog altijd op lettend naar het slot van de brand kast to kijken. -- Zonderling, zei hij Slechts de Engelschen eri de Amerikanen breken op dio manier een brandkast open. Zij boren vier gaten om het slot heen en zagen het dan met een eiaalzaag uit. Maar dat werk duurt minstens zes of zeven uren, en men moet er minstens met z'n tweeën voor zijn. Wanneer wij hier dus te doen heb ben met slechts één misdadiger, dan is hij een nieuweling. Hoeveel geld was er in kas, mijnheer de Soulai mes? Weet u dat met zekerheid? Vijftigduizend francs. Aan wissels? Neen, aan goud- en zilvergeld en. bankpapier. Kent u wellicht de nummers van die bankbiljetten? Neen. Dat is jammer. Dat zou ons van veel nut kunnen zijn. De commissaris "wandelde, met de handen in zijne zakken, het kantoor op en neer. De boekhouder was ree-ds met zijn werk begonnen, zei hij. de lamp brandt op zijn lessenaar en zijn boeken liggen ojpen. Michel zat met het hoofd in de handen in diej» gepeins verzonken. Wie kan deze misdaad gepleegd heben? Het was een onoplosbaar raadsel. Eensklaps herinnerde hij zich al les wat er op dien vreeselijken arend gebeurd was, van dal hij het huls verliet, om met zijn dochter langs de Marne te gaan wandelen, totdat hij teruggekeerd was. Hij dacht aan den man. dien hij als een misdadiger over den tuin muur had zien klimmen en dien hij herkend had, evenals Gilberte. Het was Laurent, zijn broeder. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5