liUliVS ÖAOSLAD WKAAH. TWEEDE BLAD ffoeasdag 10 September 1913 OM ONS HEEN No. 1809 Reishsrinneringen. Het tweede "van Koning Ludwigs beroemde kasteden is Herren chiem- sce, twee uur spoTens van Münchcn. Na de epoorrels een klein tochtje per tram, dan staan we aan een stoom bootsteiger, want Herren chiemsee ligt op een eiland, bet Herreninsei 5n de Chiemsee. Lieflijker tafereel is nauwelijks te denken. Nauwelijks hebljen we gelegenheid gehad, het tweede eiiond van het meer, het Fraueninsel, van verre te bezien, ot de boot ligt aan hot Herreninsei aan en door een poëtisch bosch wandelen wc in de stille, die het verblijf op een eiland zoo aantrekkelijk maakt, naar hot kasteel. Wie zich hier haast heeft ongelijk, maar als we hei slot binnen gaan bh'kt veer, hoe het moderne fcerïstenlevcn op snelheid berekend is. want onze medepassagiers van de boot zijn ons al voorgegaan en we zouden voor den volgenden rondgang twee uur moeten wachten, wanneer niet in de buurt een andere gids aan wezig was, die niets liever wil, dan ons dat. bezwaar (natuurlijk tegen passende bolooning) besparen. En zoo zijn we welhas/st op weg in dit schitterendste van Ludwigs ge bouwen. ITcrrenchieimsce is zeker 'minder oorspronkelijk gedacht, dan Neusclvwnngau, want het is in hoofd taak een navolging van het beroemde slof te Versailles. De Bciersche koning vereerde de figuur van zijn Fransclien naamge noot Lodevijk XIV en zoo vinden we hier een gelijksoortigen parkaanleg (weliswaar onafgemaakt) en tal van zalen, die het paleis te Versailles eveneens bevat, zooals al blijkt uit hunne Frnnsclie benamingen Salie des gardes du roi, première anti chambre, Salie de l'ooil de boenf, chambre de parade, Salie du conseil. Statig gaat de gids, zorgvuldig de loopers op de parketvloeren houden de, voor ons uit, telkens nieuwe deu ren en daarmee nieuwe pracht ont sluitende. Dit is misschien minder artistiek, maar zeker oneindig rijker dan Neuschwangaualles schittert van verguld, het oog duizelt van mar mer, van kostbaar hout, van zware draperieën en kostelijke spiegels. De laatste niet liet minst. Ook hier vin den wc de fonkelende spiegelgalerij, nabootsing van die, waarin te Ver sa il'cs in 1871 de koning van Pruisen tot Keizer van Duitschland gekroond werd. En te midden van deze pracht van glas en beelden en marmer en ingelegde vloeren plotseling een eigenaardigheid, die bijna kinderlijk is, namelijk twee zuiver tegenover elkaar gesnelde spiegels, waarin dus degene die er tusschen gaat staan, zich eindeloozo malen weerkaatst ziet. Slechts enkele keeren zijn de tal- looze lichten in deze schitterende ga lerij voor koning Ludwig ontstoken en dan was hij er alléén i 'Weinige malen heeft hij geslapen te midden van de ontzaglijke weelde van dit koninklijke slaapvertrek. Nu be woont niemand het meer en trekken de drommen vreemdelingen er alleen maar door. onder aanvoering van de strakke gidsen. Daarin ligt iets tragisch, want wat Ludwig bereiken wilde is toch ook in zijn soort een ideaal, de opperste schoonheid van de stof. Telkens meent de bezoeker hei mooiste te hebben gezien, dan gaat weer een deur open en krijgt hij opnieuw als een droom van goud en kleuren voor zijn ver wonderd oog. Hij luistertal niet meer naar do loodzware verklaring van den gids, door wien dat schilderij cn deze draperie vervaax-digd is, maar tracht in zich op te nemen zóó dat hij dien vasthouden ban, een beeld van dien oveivloed van lijn en kleur en glans. En inderdaad, als ik de on- noozele zwarte prentjes van het Iwek- je over Herrcncbiemsee opsla, vind ik althans nog iets terug van de schitte ring van pracht, waarmee koning Ludwig zijn leven, helaas tevergeefs, heeft trachten te vullen. Het is een heerlijke tocht, dien niemand als hij Münchcn bezoekt, verzuimen mag. Of hij zou gevaar loepen, verdacht te worden van wat een Miinchensc'he dame ons op de heenreis zei, namelijk dat do Mün- oheners ten onrechte do reputatie van bierdrinkers bobben gekregen, maar dat de ware proevers eigenlijk de vreenidelingeix zijn. Wij behooren daar niet bij. Want do middag vindt ons op het water van de Chiemsee en als we weer in den trein zitten klettert het ferm tegen do ruiten, zoodat de paarden van den hótel-onuiibus, 's avonds in Bcrcliles- gaden. ons door een waren modder poel naar het hötel brengen. Een haastig avondmaal en we ver dwijnen naar de verscliillendc depen dances, waarin de hütelhouder ons heeft verdeeld. Den volgenden mei-gen heeft de zon weer medelijden gekregen en laat het plaatsje lierchtesgaden in al zijn schoonheid zien. En gering is die niet. Allerbekoorlijkst ligt het dorp in hel dal tusschen prachtig begroeide bergen. Mocht ik hier nog wat blij ven denkt de verrukte reiziger. Maar 't is bom niet gegund, bet reisplan wil gehoorzaamd wezen en het toeval verkiest zelfs, dat de weinige uren, voor Derchfesgaden beschikbaar, nog in het ingewand der aarde zullen wor den doorgebracht. We zijn hier in de- streek van de zout mijnen. Vernuftig als de menschen zijn, wanneer het er op aankomt vreemdelingen te lokken, hebben zij hier verlaten mijngangen als gelegen heid voor een uitstapje ingericht. Wat er te doen is begrijpt aanvankelijk niemand, wanneer hij over oen tamelijk wrakke brug een snel- slroomcnd water gepasseerd is en een laag gebouw voor zich riet, ge stoffeerd door een allermerkwaardig ste mensc.henmenigte. Daar wandelen dooi- elkaar tientallen dames, in een en hetzelfde costuum, een zwart jacquet, witten pantalon cn hooge rijglaarzen, met een soort van baret op tiet hoofden tientallen hoeren roet een witte muts als hoofddeksel, waarover een soort van zwarte fez, een zwarte kiel en pantalon, mot op den rug een soort van loeren zadel. Groot is de pret, wanneer dames en heeren van de reisgezelschappen, na zich afzonderlijk in daarvoor bestem de zalen te hebben verkleed, elkaar weerzien en menig groepje wordt in deze eigenaardige klcedij vereeuwigd. Of het vuil of nat is in de mijn Vol strekt niet, rnaar de gangen zijn smal en als de dames daar binnen gingen met japonnen, waarin ze niel kunnen klimmen en nauwelijks loopen, met meterhoeden en hoedenspelden, zou de tocht niet mogelijk wezen. Bij liet tourniquet, voor een ijzeren lick. wachten we onze beurt. Einde lijk komt er een leege.... ja, hoe moet ik liet noemen voor. Verbeeldt u een ouderwetscli houten hobbelpaard niet houten randen om de voeten op to zotten en zóódanig verlengd, dat er een dozijn menschen achter elkaar op kunnen zittenstelt u voor, dat zoo'n houten gevaarte op wielen loopt cn door een electromotor wordt voort bewogen. Dat is het wonderlijke ding waarop we, achter den bestuurder, gaan zitten. De deur gaat open, de motor wordt ingeschakeld on we rol len met een kalrn vaartje de maar pover verlichte smalle gangen van de veriaten zoutmijn binnen. Alles is gedaan om den tocht be langwekkend te maken; op een rui me open plek stappen we van ons voertuig uf en gaan verlichte afbeel dingen bekijken van Het werk in de zoutmijn of een groote klomp zout bezien en andere dingen, die op de zout-exploitalie betrekking hebben. Dan komen we al wandelende op e n punt, waar de gids zegt„Meine Da- men und Herren, hier rutschen wir hinunter", en jawel, daar zien we in het schemerduister van een matige eiectrïsche verlichting een houten baan, tamelijk steil, die we zullen gaan ufdalen. Vooraf wordt zorgvul dig consigne gegeven de gids gaat voorop en de anderen scharen zich achter hem, elk telkens de schouders van den voorman vasthoudende. En opeens, na. vrljwat schikken en schui ven, daar gaat de trein en met een knap vaartje glijdt het gezelschap de baan af en komt, dank zij een krach tig remmen van onzen vooraxan, zachtjes op den beganen grond. Dan gaat de tocht verder. We wan delen door lange gangen, gaan trap pen op en komen ten slotte bij een meer, dat omgeven door een vierkant van eleclrische lampjes, een eigen aardig tooneellje oplevert. Hier moe ten we varen nnar den overkant. De vlet is met meer dan een dozijn men schen overvol en er worden, als het ding door de booinbewegingon van den gids gaat schommelen, hier en daar gilletjes gehoord, totdat de man verzekert, dat hel zoutmeer maar één meter diep is. Na deze „glückliche Fahrt" rut schen we nog tweemaal, eens in com pagnie, den tweeden keer elk afzon derlijk, en dan staat ons uitgerekte hobbelpaard weer klaar voor den terugtocht. Zonder liet te merken zijn we toe,li hoog gekomen, want de gids kondigt aan, dat we nu op eigen snelheid, van de helling af, naar be neden gaan en dat vooral niemand rechts of links buigen moet, daar dat gevaarlijk is.' En inderdaad, we schieten met een vaart de donkere gangen in, door bochten en krommingen, die ons dui delijk doen beseffen, waarom een uniforme en gemakkelijke kleedij hier onmisbaar is. En na anderhalf uur in het ingewand der aarde, komen we, de oogen sluitend voor de helle zon, in de wereld van het daglicht terug. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De Sa[kanvuë!kaan De onderhandelingen tusschen Turkije cn Bulgarije. De besprekingen tusschen de 1 urksch-Bulgaarsche onderhande laars droegen Dinsdag een zeer alge meen karakter. Dc Turksehe gedele geerden stekten geen grenslija voor en deden evenmin eenig voorstel ten aanzien van de nationaliteitsquaestle. Dc Bulgaarsche gedelegeerden ver zachten preciseeririg van deze quaes- tie in afwachting van de schriftelij ke voorstellen, die hun zullen worden gedaan. De gedelegeerden besloten deze eerst in een particuliere zitting Je behandelen, zonder aanwezigheid van raadslieden of secretarissen en zonder notulen te houden. Daarna eerst zal een officiecle bijeenkomst plaats hebben. Hedenavond zal deze informeele bij eenkomst plaats hebben. 't Bulgaarsche standpunt. Generaal Savof verklaarde aan den correspondent van de „Neue Frele Presse" te Konstantinopel, dat er geen sprake is van een Turksch-Bul- gaarsche entente. De Bulgaarsche ge delegeerden hebben alleen opdracht over de nieuwe grensregeling en over de uitwisseling der krijgsgevangenen te onderhandelen. Bulgarije ziet vol strekt niet van Kirk Kilisse af. Ge neraal Savof hoopte dat weldra over eenstemming zal worden verkregen over Adrianopel. Savof verzekerde verder dat Bulgarije volstrekt geen agressieve bedoelingen tegen Grie kenland of Turkije heeft. Indien ech ter, legen alle verwachting in, de on derhandelingen zonder resultaat moch ten blijven, is het leger gereed om zijn plicht te doen. Bulgarije rekent niet meer op Europa, maar op de wijs heid van de Turksehe staatslieden, opdat een eervolle vrede zal kunnen worden gesloten. De onafhankelijkheidsverklaring van Wcsl-Thracic. Een voor de Bulgaren zeer onaan genaam bericht koiui uit West'l'hra- ciê. Volgens mededeellngèn uit Kon stantinopel hebben de Moh'amme- daansolie bewoners van Gumuldjina en van de omgeving dier stad geseind, dat zij na eenigen tegenstand te heb ben overwonnen, de Bulgaren heb- ben verdreven, en de onafhankelijk- i heid van Wost-Thracië hebben afge- 1 kondigd. Zij hebben een voorloopig bestuur ingesteld en daarvan aan de gezanten der mogendheden kennis gegeven. Dit optreden van de bewoners van het gebied tusschen de Maritza, de I oud-Bulgaarsche grens en de Aegeï- sche Zee gelegen, heeft in de Bul- gaarsch-Turksche onderhandelingen een nieuwe quaestie doen ontstaan. Voor de Bulgaren is het wellicht een reden te meer om de onderhpndelln- 'gen met Turkije te bespoedigen, ten einde do vrije hand te krijgen In West-Thracië. Turkije heeft zich be reid getoond, den Bulgaren de wes telijk van de Maritza gelegen gebie den over te laten. Zouden de onder- handelingen worden gerekt, dan zou Turkije wellicht in, de rioodzalcelijk- heid kunnen komen, dit aanbod niet i langer gestand le doen, daar de radica le elementen, die van den afstand van Thracisch gebied aan Bulgarije nieis willen weten, wel eens de overhand kunnen krijgen. Tot nog toe hebben de Bulgaren het Thracisch gebied, dat hen bij den vrede van Boecharest werd toegewezen, niet kunnen bezet ten, docli den Grieken verzocht voor loopig hunne troepen in Dedeagatsj te laten. De Grieksche regeering heen de inwilliging van dit verzoek afhan- kelljk gemaakt van een internatio naal mandaat. Bij de onderhandelingen te Kon stantinopel is gebleken, dat de voor- loopige regeling, die niet den Bulgaar- Echen diplomaat Natsjèwitsj was op gemaakt, vrijwel onveranderd za! worden afgesloten. En Talaat-Bey heeft gezegd, dat de i Porte besloot, naar aanleiding van de gebeurtenissen in West-Thracië, voor- loopig niet tusschenbeiden te komen, .- omdat zij geen moeilijkheden wil doen ontstaan. Maar de Porte zal de onge lukkige bewoners van die streek, die j haar hulp hebben gevraagd, niet In [den steek laten, doch bij de overeen- komst met Bulgarije waarborgen el- seheti voor de Turksehe en Grieksche 5 bewoners van West-Thracië, I Tusschen Oud- en Jong-Turken. Omtrent de botsing tusschen Oud en Jong-Turksohe officieren te Adrla- ijiopel, waaromtrent wij reeds het een en ander mededeelden, wordt thans uil Konstantinopel nader aan den ,.Berl. Lokal-Anzeiger" geseind Op den eersten dag van het Bc-iramfecsl i waren de minister van oorlog Izzet- pasja, de generaals Hoersjit- en Abook-pasja, de vali Hadsji Asel en anderen in de zaal van den konak bijeen om de gelukwenschen van de officieren en de notabelen uit de stad in ontvangst te nemen. Enver bey kwam ook en feliciteerde allen, be halve generaal Aboek-bey. Hoersjit trachtte de beide tegenstanders te ver zoenen en wilde Enver-bey naar A- boek brengen. Toen Enver-bey echter tegenstribbelde, riep Aboek „Laat dien joersjl (een Turkseh scheld woord) zijn gang maar gaan", waar op Enver den generaal een auder i scheldwoord naar het hoofd wierp. Deze werd toen zoo boos, dat hij op Enver bey een revolverschot loste en. hem aan'den arm wondde. I-Iet gebeurde werd onmiddellijk naar Konstantinopel geseind, waarop van daar telegrafisch order werd ontvangen Aboek zijn sabel af te ne men en hem te arresteeren. Toen nu officieren van de comité-partij bij Aboek kwamen om de hun gegeven opdracht le volvoeren, boden de offi cieren van zijn divisie tegenstand en er ontstond een verwoede vechtpartij met sabels en revolvers, waarbij vijf officieren gedood en omstreeks twin tig gewond werden. Of men er ten slotte in geslaagd is Aboek te arresteeren, wordt niet ge meld. liet nietiwc Servische gebied. De koning van Servië heeft het be- eluit tot annexatie van het veroverde gebied geteekend. i Bij dit besluit worden de grenzen aan de Bulgaarsche zijde vastgesteld volgens de bejialingen van het vre desverdrag van Boecharest, aan de Grieksche zijde overeenkomstig hét Serviscli-Griéksclie verdrag, aan. dc Alhaneesche zijde voorloopig volgens de scheidingslijn, aangenomen door de conferentie te Londen, totdat de speciale internationale commissie de grenslijn definitief zal hebben vastge steld, aan de zijde van Montenegro volgens de scheidingslijn van de mi litaire operaties, totdat een definitie ve grenslijn zal vastgesteld zijn en aan de zijde van Bosnië en Herzego- wina overeenkomstig de vroegere grens. Albcsncezcn in Montenegro. Men meldt uit Cettinje, dat Alba- neeztn liet klyiilcnegrijnsche grond gebied binnendringen, in den omtrek van Toezi, en daar plunderden en daar diefstal pleegden. Twee Montc- ncgrijnsche gendarmes werden ge dood. Dit bericht wekt zekere ontstel tenis onder de bevolking. Cholera in Roemenië. Volgens het officieele bulletin zijn er naast 553 oude choleragevallen 112 nieuwe gevallen geconstateerd, lil het geheel dus 665 gevallen; SG lij ders zijn overleden, 15 genezen 004 zijn nog in behandeling, bovendien zijn er nog in het hospitaal van Tur- nagoerelle 50 zieke soldaten, in dat te Soelena 55 herstellenden, in dat te Silistria 50 zieken. Allerlei Japan en China. L'lt dc telegrammen uit Tokio blijkt, dat de gebeurtenissen te Nanking aanleiding hebben gegeven tot ernsti ge anti-Chineesche betoogingen In Japan en tot betoogingen tegen de re- geering, met wier houding de Japan- sche nationalisten volstrekt niet In stemmen. In nationalistische kringen in Japan spreekt men dan ook de meening uit, dat de.moord op Abe, den directeur van de politieke afdee- ling van. het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, verband houdt met de ontevredenheid in brce- de lagen der bevolking over de door de regeering jegens China gevolgde politiek. Abe, vroeger legatie-secre taris te Peking, werd beschuldigd van een veel te lauwe houding tegenover China. Volgens de „Daily Telegr." wakke ren de politieke partijen en de persin Japan de agitatie aan en al de onte vredenheid en ontstemming, die de anarchistische toestanden Sn China 5» de laatste twee jaren hebben opge hoopt. komt nu naar aanleiding van de incidenten te Nanking tot een uit barsting. Men wijst er op. dat Duitschland in 1807 alleen omdat een paar Duit- sclie zendelingen waren vermoord, zich in Kiautsjan nestelde en dit op treden wordt Japan ten voorbeeld ge steld. De Japansche regeering, die wel met groote voorzichtigheid op treedt, schijnt niettemin voornemens do Japansche vloot in de Chineesche wateren te versterken. De Spanjaarden in Marokko, In officieele telegrammen over het gevecht bij Tetoean wordt medege deeld, dat een majoor, een kapitein, vijf luitenants en 66 man gewond wer den en dat een kapitein en een luite nant kneuzingen bekwamen, 6 man sneuvelden. 1Iel Amerikaansehe lariefonlwerp. Het taricfontwerp is in den Senaat aangenomen met 44 stemmen tegen 37. Binnenland NEDERLAND EN TIMOR. De Portugeesche en Nedei landsche RegeerJngen lebben in gemeen over leg aangewezen tot scheidsrechter in het Nedcrlaiidsch-Portugeesch grens geschil op Timor den heer or. C. Lar dy, lid van het Hof van Arbitrage voor Zwitserland, tevens gezant van dat rijk te Parijs. F. BEYERINCK. Te 's-Gravenhag© is in den ouder dom van 80 jaren overleden de hoer F. Beyerinck, oud-resident van Soe- rabaja. De hoer Beyerinck werd in 1881, na het gouvernement 31 jaar te Heb ben gediend, op zijn verzoek gepensi- onnoerd. Meerdere malen mocht liij tcvre- denheidsbetuigingen van de Indi sche Regeering verwerven voor de wijze, waarop hij bij bijzondere gele genheden zich van zijn taak kweet. EEN VLIEGMACHINE BIJ EXECU TIE VERKOCHT. Ten gevolge eener civiele vordering werden Maandag op de villa Nieuw Crayenhorst. tusschen Soesterbc-rg en Amersfoort, ten laste van den lieer S. Scholtens, bij executie eenige goe deren verkocht, waaronder een nieu we vliegmachine met Anzani motor, zoo me hit de Tel. In vennootschap met de gebr. Schol tens legde luitenant Gordijn zich in dertijd toe op de constructie va.n een vliegtuig, waarbij de vleugelslag kon worden toegepast. De vliegmachine met motor werd voor 75 eigendom van den Heel' A. Staalte Soest. EEN MOOIE SCHENKING. Door de erfgenamen van wijlen me vrouw do Wed. A. J. Blydenstein te Enschedé is Ier beschikking van de vereen i ging Ziekenzorg aldaar gesteld een bedrag van f 10.0CO ten behoeve van de inrichting der nieuwe zalen van liet ziekenhuis der genoemde ver- eeniging. Onze Lachfioek BOOSAARDIG. Schrijver. ...Als u eens wist, boe- veel port ik jaarlijks voor het zenden van in ■uscripten uitgeef! Criticus. Hm Eigenlijk oioes ten er ook voor manuscripten rond- reisbiljeUen zijn! Een jongmenscti vroeg ecii3 aan Mozart, hoe hij het moest aanleggen, om te loeren componeeren. Mozart keek lachend hem aan en sprak: ik geloofe dat u daar nog veel '.e Jong voor is. Maar, gaf de ander ten antwoord, u componeerde al, toen u veel Jonger was. Zéker, zeker, zei de geniale man, r ik toeb nooit gevraagd hoe ik 't leeren moest.; DOOR EEN VALLEND STUK STEEN GETROFFEN. Maandagavond is op liet Westeihde te Amsterdam een ongeiuk gebeurd, dai nog betrekkelijk goed Js afge'oo- pen. Van bet baloon op de tweede ver dieping van perceel Westeinde 15. in gebruik bij de Levensverzekering- Maatschappij La Nationale, eigenares de Galerij-Maatschappij, viel plotse ling een der zandsteenen consoles, een gewicht vertegenwoordigend van naar schatting 1» KG., naar bene- di-n. Het stuk steen kwam terecht op bewoner van de UtrechtSche- dwarsstraat, die juist passeerde. Ra kelings ging het langs zijn gelua? en raakte den man op den linkerschou der. Door den schok zakte hij ineen. Hij klaagde over pijn in den .rugs per autoziekenwagen werd hij naar het gasthuis vervoerd. Men vermoedt, dat het stuk steen verweerd was. LANDBONWTENTOONSTELLING TE •s-GRAVENIIAGE. Het was Dinsdag al bijzonder vroeg dag op de tentoonstelling. Reeds om 6 uur was men in de veestallen druk de weer om alles in orde te ma ken en vóór achten stond reeds ieder op zijn post en waren de hoofdbe stuursleden van de Kon. Ned. Land bouwtentoonstelling op liet terrein aanwezig. Niettegenstaande liet vroe ge ochtenduur rikketikten de tourni quets aan den hoofdingang bij He! doorlaten van den stroom publiek die reeds kwam opzetten. Er werd dan ook andermaal Koninklijk bezoek ver vacht. Koningin en Prins s\enschten, .•!- orens zicii haar de hoofdstad te be geven, de inzendingen rundvee ia oogenschouw te nemen. Het was nog :iet half negen toen het Vorstelijk Echtpaar met gevolg het tentoonstel lingsterrein binnenreed. Dadelijk nadat Koningin en Prins de voor hen bestemde zetels in liet Paviljoen hadden ingenomen begon de revue van het rundvee in den ring. I-Iet puikje van den Ncderlandschen veestapel trok voorbij» l.:et geheel gaf een bijzonder moo-i beold van den uitmuntenden staut van onzen vee stapel. Met de revue was bijna een uur gemoeid. Toen de lange optocht was voorhij getrokken gingen Koningin en Prins in gezelschap van de leden 'van hun gevolg en de verschillende autoritei ten, de uitgestrekte veestallen bezich tigen. waar inmiddels de runderen weer netjes in hun boxes waren on dergebracht. De Vorstelijke bezoekers doorliepen alle 7 stallen, voortdurend door vragen om inlichtingen blijk ge rend van hun belangstelling. FEESTEN OP ENTOS. Door het bestuur van Entos is be sloten, ter gelegenheid van de Anx- sterdamsche feestweek. buitengewone feesten in te richten op de 'entoon- stellingsterreinen en op Oud-Amster dam en Luna-park. STAKING VAN KOR 11: Te Nieüwendam is op bouwwerf van de iirnu Leutsch eene staking omdat de firma op den Het Koninginnefeest aan neel (ongeveer 70 man) verlof verleende en than dag op hei loon kortte, deling van den heer Ru van de afd. Amsterdam 5N DUUR. de schceps- a De Vries uiigebroken, middag van het perso- ongevra3gd :s dien mid- Door bemid- s. secretaris van den Me- r e u i i e t o n (Nadruk verboden). 35) En wanneer ik dat nu niet kan Er kunnen toch wel gegronde rede nen bestaan, die mij hei stilzwijgen opleggen Voor de justitie niet. Duurbij weei zij zeer goed een getieirn Ie be waren, wanneer het de eer eener fa milie h< t r<;fi,. Spreek dus gerust. Neen. Dun geeft u aanleiding tol aller lei verimdorstclliugen. Dat staat u vrij. Ook verberg"ik u niet, dat deze omstandigheden zeer breedvoerig vernxeld zullen worden in de instruc tie. die ik aan liet gerechtshof zal op zenden. Dat is uw recht. Neen, mijnheer, het is alleen mi.ii plicht, en het spijt mij, dat u inij niet heeft willen inlichten, wuar- door gij u de onaangenaamheid be sparen zoudt, in de openbare terecht zitting op deze vragen te moeten ant woorden. Ik zal dan dezelfde antwoorden geven. ik hoop, dat de rechtbank zich daarmee tevreden zal stellen, maar wanneer u een ongeluk treft, dun heeft u het alleen aan u zeiven te wijten. Eenige oogenblikkcn later verliet de heer Lément het kantoor, na liet lijk van Jactel naar het stadhuis te heb ben doen overbrengen. Michel geleidde zijn moeder naar haar kanier. Hij wilue haar alleen laten, maar zij riep liem terug, llij kwam weer bij haar. Mijn zoon 1 Verlangt u iets, moeder? vroeg de markies. Ja, mijn zoon, ik had je wat te vragen. Wat dan, moeder f Vermoedt ge het niet Neen, moeder. Wat ge zooeven niet aan den rechter van instructie hebt willen zeg gen, Michel, moet ge mij zeggen. O, moeder Spreek. Wat is er met dat geld gebeurd Ik twijfel niet aan je, maar men zal je ondervragen, de rechter had gelijk en je eer zal afhangen van hetgeen ge zult antwoorden. Ik zal niets zeggen, moeder. Niels Neen, moeder, nooit 1 Hel is dan wel vreeselijk, wat ge zoo angstvallig veroergt. Het betreft een vriend, en ik heb geheimhouding beloofd. Maar tegen mij, nujn zoon, te gen mij Ook tegen'u, mooder, moet ik zwijgen. Mismoedig liet. zij het hoofd op de borst zinken. Daarna vroeg zij met zwakke stem: Het betreft toch geen lid van onze familie? Neen, moeder., Toch niet je broeder Laui'ent Hij drukte de banden tegen zijn borst, als om zijn ontroering te be dwingen. Neen, moeder, zei- hij, nauw hoorbaar. Dan is het goed, mijn zoon. Ga, ik boud je niet langer terug. I-lij verwijderde zich. Alleen gebléven, vouwde de blinde haar handen en zei half luid Mijn God, heb medelijden met mijn beide kinderen I Heb medelijden met Laurent, lieb medelijden met Michel I Zij leunde met het hoofd tegen, den rug van haar stoel en weende in stilte. Zij had alles begrepen.- De rechter van instructie zette te Parijs het onderzoek ijverig voort. Omtrent do eerlijkheid van Mirador kreeg hij trouwens gunstige berich- teu, maar minder gunstig luidden de inlichtingen omtrent zijn particuliere leven, llij verleerde veel geld en spe culeerde tamelijk aan do Beurs. Gaume deed een onderzoek bij Pier re Ckiffard, den vriend, bij wien Mi rador, volgens zij.n verklaring, don nao'ut van de misdaad was geweest. Chiffard was kantoorbediende, evenals Mirador. Hij woonde op een kamer op dc. vierde verdieping op den Boulevard Beauinarcliais. 1-Iij was zeer verbaasd over het be- zoek van iemand, die zei beambte der geheime politie te zijn. Maar, mijnheer. zei hij, ik heb niets met de politie te maken. Gaunie stelue hem gerust. Boven dien zag hij er nogal niet verschrik kelijk uit. Hij had een b^ed, goedig gelaat en een vriendelijk lachje speel de meestal om zijn inond. Hij had in zijn voorkomen veel weg van een ge. zelen rentenier. Neen. mijn waai de heer, zcide Gaume, liet betreft u niet persoon lijk, maar een zekeren Mirador, dien u waarschijnlijk wel zal kennen. Mirador? M ei zeker, ken ik hem. Hij is oen van mijn beste vrienden Uitmuntend ik wilde u eenige inlichtingen omtrenx hem vragen. Tot uw diensl, maar hij heeft tech niets uitgevoerd, die beste Mi rador Och neen, zoo goed als niets. Hij wordt alleen maar beschuldigd Yan diefstal en moord. Mirador? Ja. Och kom. u schertst. Ilt spreek in vollen ernst. llij is gevangen genomen, wel is zijn schuld nog niet. bewezen, maar er rust een zware verdenking op hem, Ik zal ook de laatste zijn, die aan zïjri schuld gelooft. Dus u denkt dat hij onschul dig is Wis en zeker. Hij is een vroolijko jongen, wel wat lichtzinnig, maar doodgoed en eerlijk als goud. Tot eea diefstal is hij niet in staat, veel min der ;ot een moord. Help mij dan, zijn onschuld aan het licht te brengen. Niets liever dan dat. Zeg mij maar. wat ik daarvoor doen moet. Nauwkeurig antwoorden op de vragen, die ik u stellen zal. Met genoegen. Ik zal u alles zog gen wat ik weet en ik hoop, dat het voldoende zal ziin om de onschuld van dien armen Mirador te bewijzen. Is Mirador gisteravond hij - wees: Ja, of liever vannacht. Het was ongeveer half één, toen hij kwam. - lleeft u niets buitengewoons bij hem opgemerkt Volstrekt niet. Hij zei aüeen „Ik had eigenlijk niet moeten komen, want ik heb dien goeden papa Juclel beloofd, dat ik hem op hei kantoor zou komen helpen, maar ik ben lie ver bij mijn vrienden." Kent u Mirador al lang? Ten naastenbij twee jaar. Verteert hij veel geld Och, dat hangt er van af.. Waarvan Of hij aan de beurs gewonnen heeft. Zoo, spendeert hij Ja, en vrij hoog ook, maar hij is slim en voorzichtig, meestal win! hij en dan verteert liij liet geld. Is de fortuin hem eens wat ongunstig ge weest, dan is hij wat zu'jiiger. Hij verteert niet meer dan hij kan schulden heeft bij, voor zoover ik weet, niet. eet u ook, waar hij gisteravond geweest is. voordat iiij bij u kwam Neen, dat heeft hij mij niet ver- told. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5