Dasblad DSRDE BLAD ïteBSdag 10 September 1913 Ainsterdamsche Kooi LXXXIX. De aanstaande feesten. Da September-revue en de Septembermaand. Do wethouderskeuze. In zijn nieuwe Septerober-revue, ju den suggestieven titel draagt: [oei'uü! We Jubelen!!! heeft Rido een abellied, dat aldus aanvangt: Hoera! Hoera! we j"abelen! We juichen in liet rond, We jub'len van den avond Tot den vroegen morgenstond. Als da t den toon moet. aangeven do dagen van 9—15 September, moet er nog veel veranderen. [Amsterdam viert het. onaflmnke- van 9—15 Sepiember. die dagen valt het Koninklijk Be- fcefc, de tentoonstellingen zijn dan ten, er zal vuurwerk en illuminatie kleederdrachten-feest, spovtbe- optocht en wat niet alï Maar jtoral veel zang en dans. Wié kan licit feestvierende Amsterdammers jfenkeu zonder hossen; wie kan zich Amsterdam denken op feestdagen fonder straat-bals, zonder dansende jaartjes rondom straatorgels? j Intusschen er zal heel wat moeten willen de feesten hier geani- worden. Hebben de tentoonstel- jiugen do mensohen het geld uit den juk geklopt? Bij do viering van den Koninginnedag was er reeds een ze matheid te bespeuren. Wel zag hun de gebruikelijke walgelijke too- b celen, maar de niensöhen gingen al vroeg huis-toe" en ieder was het er eens, dat <leze Koninginnedag teel minder druk gevierd wordt dan In vorige jaren het geval was. En over de aanstaande feesten" hoort men in het geheel niet spreken Rot schijnt wel, dat er geen animo is en. zooals ik hierboven schreef, de zijn waarschijnlijk op 't Lunapark en in oud-Amsterdam uït- gofuifd. September is anders de aloude nmnd voor de feestelijkheid, voor plots na de rust der zomermaan- fcn ontwaakt ui (.gaans-leven. De tempels der kunst hebben dan hun poorten wijd. open, het zoo herfstachtige van de boomen en do mystieke nevel-waden hoeden tot uitgaan, de avondschemer vroeg en Amsterdam steekt al Speedig ,,na den eten" zijn gezelligo lichtjes aan. Als de winkelstraten vroeg haar uitstralen, als langs onze jnoole grachten met de herfstloof- inline boomen de lichtjes gloren in de ijle nevels, dan wordt het echt ge- fflllig, mooi groote-stadsleven. in September zet ook Artis zijn hekken open voor de stadgenooten. die in onzen wereldberoemden dieren tuin de kostbare dierenverzameling en den prachtigen plant-aanleg en de Woetnversieringen kunnen bewonde ren tegen den matigen entréeprij3 van 25 ets. Waarom eigenlijk vrecm jelir/gen dit voorrecht niet hebben en Jen halven gulden moeten offeren, is mij een raadsel. Er is iets sympa thieks in, de stadgenooten te bevooi-- deelen, maar honderden menschen ui; Amsterdam's naaste omgeving, 1 die hier Artis willen bezoeken, profi- Itecren toch ook graag van de prijs vermindering. "Ji bovendien, hoe zal men controleeren of een bezoeker een Amsterdammer of Haarlemmer ol Hilversummer is Ik heb Artis dezer dagen bezocht op een mooien, zooien zomerdag, die door liet kleurig bladerdak der boo mén wel oen herfstdag leek, zoo mooi .van toon. Honderden waren met mij naar den dierentuin gegaan. Ze genoten volop in den tuin, dio nu wel op z'n fraaist is, Ue kinderen aaiden de papegaai kopjes, gaven sausjes aan de apen en koekjes aan de olifanten Coba en Nel ly, die evon bekend zijn als populaire burgers, bewonderden de prachtige staarten van pronkende pauwen en merkten op, dat de giraffen met hun lange halzen lekker veel taartjes zou den kunnen eten. Zo keken en won- delden en genoten zo aten broodjes en deponeerden de papieren netjes in de daarvoor bestemde korven. H-eusch, in dit opzicht gaan we voor- Dit, no groote attracties van Artis zijn od het oogenblik de Orang-Oetangs ca hei Nijlpaarden-jong, dat men doordat liet weer zoo gunstig was do laatste dagen in -het buiten-bassin kon laten en dus buitengewoon goed waarnemen. Deze attracties, om 't zoo eens te noemen, trekken dan ook alle dogen verreweg het meeste publiek. Bij SöpEembéV behoort ook een Sep tember-revue en Rido heeft wederom gezorgd dat de beminnaars yap dit genre in het. Panopticum bun gading kunnen vinden. Do revue boat, zooals ik zei „Hoera!!! We jubeieuüi en is bedoek- als een parodie op de jubel feesten. Nu moot men 't mei de hcdie- lingen van een revue nooit te ernstig Wonen De revue is nu eenmaal geen tooiieelwerk dat logisch gebouwd is Haar ecu vast, plan. Vluchtig en luchtig geeft ij in tn- fereelen. meest zeer lós van sikaar beelden. liefst sarcastisch van aciuec-la dingen van den dag. Geestige parodie op de jubelfeesten '-I men luttel vinden in deze Soptem- ber-revue, wel echter heeft Rido met zÜn bekende handigheid en flair tal ten xene-s bedacht, die „het noen' en 'die Mslftoihv IR höetó' 3. IC. 'do twöstop scène, waarin Prof. Treub die zoo als men zich zal herinneren in een der dagbladen zoo legen dozen dans te velde trok optreedt. Dan noem ik ook het seen'et je ..Tn ober Baiiern" waarin de komische .Toll. Buzian zoo allerkodd'gst op treedt als Mirzel en Isidore Zwaaf, d e grooto man in deze revue, de nu al beroemde Pietje als Seppel. Zoo zijn er meer „Schlager", ik zou nog kun nen wijzen op de allerdolste scenes als Zwaaf het zangkoor „De hooge c" dirigeert en op het „T.ove me-and- the-world-is-miiW koor. Do E. N. T. O. S. wordt bespot en „de .oenian, die vergeten is", treedt op. kortom het is een revue die veel te zien en te lachen geeft al ontbreekt de fijne geestigheid die met de zotte kanten der onafhankclijkhcidsfeest- vïerir.g spot. We hebben onze Wethouders Jilta en Del prat herkozen. Dut de lieer Del- prat herkozen zou worden stond wel vast, maar de ze lol van Dr. Joseph us Jilta wankelde als hij een aardbeving. Fofih heeft tot aller verbazing de Baad zij hèt ook met een geringe meei-derheid hem weder op bet bc- stoelte der eero gebracht. Iedereen had gedacht dat de, im mers nu zoo sterke, sociaal-democra tische fractie een wethouder zou heb ben geleverd en algemeen zag men reeds den heer Wibaut in het college van B. en W. Ik heb ook in een mij ner vorige brieven de voorspelling gewaagd, dat de heer Wibaut tot wet houder zou worden verkozen, maar... gissen doel missen. Hel heeft eigenlijk ten slotte ook maar weinig gescheeld. Wat is de reden, dat hij niet geko zen werd, terwijl ook do liberalen in den Raad roet wethouder Jitta altijd overhoop liggen? De zaak zit zóó. Voor de stemming hebben de libe ra Le raadsleden den heer Wibaut ge vraagd-: „Zegt u nu eens oiiomwoii den als u tot wethouder gekozen, wordt, neemt u dan de benoeming aan?" De heer Wibaut heeft daarop geantwoord: „Laat u de verantwoor delijkheid daarvoor maar aan mij. over." Hij hield dus, zooals meu dat noemt, een slag om den arm. Men vreesde toen dat misschien de Fede ratie der S. D. A. P. de aanvaarding van een wethouderszetel zou afkeu ren, doch ik verneem dat dit niet ge schied zou zijn. Maar intusschen hebben we dus maar weer den beer Jitta, wiens eer ste optreden na zïju herbenoeming weder een echec voor hom werd. Wc hebben hier in Amsterdam nog gebrek aan badhuizen. Nu zal er een nieuw bijkomen, maar het ging er om of de gemeente het in eigen beheer zal nemen of, zooals B. eu W. voor stellen, subsidie zal verleenen en het doen exploiteeren door de bekende veiièëniging „Handwerkers Vrienden kring". Wethouder Jilta verdedigde dit laatste, docli de raad verwierp het. Zoo ging het vroeger met wethou der Jitta's voorstellen en zoo zal het in de toekomst wel gaan. Toch heeft men' hem als wethouder herkozen... - Het zal een toer zijn voor het Col lege van B. en W., zooals het thans samengesteld is op den duur met don zeer deinocratLsohen raad 'samen te werken, AMSTERDAMMER. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij kouinkl. besluit zijn ben-oemd: tot ontv. dir. bel., invoerrechten en acc. te Ter A-pel, M. llinkes, id. te Tubbergen; tot ontv. dir. bol. to Delft, J. M. du Celiiée Muiier, ontv. dir. bel. en acc. te Voorburg; tot ontv. dir. bel. to Rotterdam (3de kant.), J. Blok, ont vanger dir. beL, invoerr. en acc. te Kampen; tot ontv. dir. bol., en acc. te Goldormalsen, T. A. Hermsen, id. te Wijlhe; tot id. te El-burg, S. Tack, id. te Onderdenaam; is ingetrokken de benoeming tot ontv. dir. bel. en acc. te Zwijndrecht van C. Rambonnet en is hij bevestigd in zijne tegenvv. betr. als otv. to Loenen; is benoemd tot ontv. dir. beL en acc. te Zwijndrecht, J. Ivruyff, id. to Sliedrecht. Is ingetrokken do benoeming van A. Noe tot tijdelijk leeraar R. li. B, S. to Winterswijk, en is, voor hot 'tijd vak van 1 Oct. 1913 tot en niet 31 Aug. 1914, benoemd tot leeraar aldaar, dr. W. van Eeden Jr., te 's-Gravenhage. Is ingetrokken do benoeming vun P. Muller tot tijd. ïeeraar R. li. B. S. te Zierikseo. Is met ingang van 1 Nov., aan don dir. van het telegraafkant. te Arn hem, C. C. Gorter, op verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Zijn benoemd bij de genie, bij den staf, tot kapitein, de le luits. D. van den Berg en W. van der Hout, beiden van dien staf. Zijn benoemd met ingang van 15 Sept. bij-,de inf., bij hun tegenw. kon», tot le luits., de 2e luits.: C. P. Garjeaune, 2de reg.A. R. van der Woude en B. Brinkman, 3de reg.W. H. Snijders, 4de reg.; S. Veldmeijer, 5de ieg.; F. A. Kunne, 9de reg-; F. M. J. Stuvel en W. P. Landzaat, 10e reg.; S. O. Roosjcn, 11de reg J. G. Arentz, II. J. Bellen en J. W. von Mans velt, 12de reg.; L. J. Tli. Wolf- fensperger; C. J. A. van der Heem en A- Wilpd"Versprille,"13de reg.; C. de Ruyter, 14de reg,; H. Swart', loo reg.; J. II. Alma en G. W. C. B. Geel, 'l7de reg., laats tgen. acij._bij 't 'korps; J. D. Lier, 18de reg.; F. Schouten en D. II. Th. Idsinga, 19de reg.; J. J. D. H. Verschoor, 20ste reg.; F. II. El>- bink en W. Gerlaeh, 21ste reg.; V. P. J. Harmsou, 4de conip. wielrijders; bij do mik administratie, i>ij 'het pers. der kwartiermeesters, bij hun tegen woordig korps, tot le lul.-kwartierm. de 2de luiL-kwartievm. F. Fokinga, 11de reg. inf.; B. F. Westerweel, -le reg. vest.-art.; J. "Martens. lSde reg. in?.; M. Krurssïnk, lstè reg. huzaren; J. MIchielsen, 4dé rog. veld-ant.; S. Kuiper, 4de reg. hu*i ren; W. F, 01- dert. reg. genietroepen; A. E. üom- beko, 1ste reg. vest.-art.; J. Wabeko, 21ste reg. inf. J. van Embden Am dros, 9de reg. tof., en is benoemd met ing.-van 21 Sept., bij de inf. der landweer, in zijn tegenw. dirtr., tot landweer-le-luiL, de id. 2de-luit. J. M. G. de Kruyff, 4óste district. Bij besch. v. d. Min. van I.andb. zijn, voor het tijdvak van 9 Sept. 1913 tot 1 Sept. 1914, wederom benoemd tot tijd. leeraar aan de IlijkstUin- bouwwinterschool te Boskoop W. L. Thieme te Rotterdam, en Cl: r. Kok to Leiden. WONINGCONGRES. Dinsdag werd het Internationaal Wkmiin gefrnghea fzooiltgclzat. Aan de orde was bet onderwerp: verbetering van woningtoestanden op het platteland. Als algemeen rapporteur 'hierover trad op de heer W. Thompson te Richmond (bij Londen), die een over zicht gaf van den inhoud der rappor ten o.a. van den hear J. H. Faber (Ne derland). De rapporteur verklaarde o.a. be zwaar le hebben tegen de toepassing van eischen welke voor stadswonin gen geschreven zijn, op den bouw van woningen ten plattelande en wees o.m. op hetgeen in Oostenrijk op het gebied van woningbouw ten plattelande door hel particulier Initi atief is lot stand gebracht. Voorts be val hij zeer aan de lezing van een rapport van het Engelscli Ministerie van Landbouw omtrent den bouw van cottages in Engeland. De eischen, daar aan een goede ar beiderswoning ten plattelande gesteld zijn vrij boog. Er moeten minstens één woonkamer en drie slaapkamers in zijn, bovendien een keuken en an dere inrichtingen. Uit de rapponien blijkt dat wat voor -het eene land ge schikt is 'niet steeds voor het andere' land past. In' sommige landen- wensch-t men dat de bewoners der huizen eigenaars daarvan worden. In Engeland daarentegen is men daarop niet gesteld; men wenscht zijn spaargeld aan te wenden om zijn persoonlijken toestand te verbeteren. Wat de vraag aangaat, hoe de' wo ningbouw bevorderd moet worden, en de slechte woningtoestanden moeten worden weggenomen wees spr. er op, dat in Engeland bijna alles is over gelaten aan de plaatselijke autoritei ten en bet levert bezwaar op, dat de eigenaars van slechte woningen als kiezers invloed uitoefenen op de ge meentebesturen. Spr. zou wensohen, dat evenals de verkooper van bedor ven visch ook de verhuurder van slechte woningen werd gestraft. Spr. hecht meer waarde -aan een goede wet met 't woord „moet' ér in, dan aan .tal van'Wetten, die slechts de bevoegdheid ver-iconen aan de plaatselijke overheid om in te grijpen, gelijk deze in Engeland bestaan. Er moet eene krachtige ccnbrale autoriteit- zijn op het' gebied van" de woningverbetering, die behoorlijk wordt ingelicht "omtrent de plaatselij ke toestanden en waar noodig, ter stond ingrijpt. Spr. hecht overigens meer waarde aan den- bouw van goe de nieuwe woningen dan aan de af braak van de slechte. Want indien er geen voldoende nieuwbouw is, krui pen do uit de slechte woningen ver dreven lieden in andere huizen, waar zoodoende overbevolking ontstaat. Men moet geen slechte 'buizen afbre ken zonder iets beters er voor in de plaats te stellen. In Ierland zijn bij de woningverbe tering ten plattelande, de oude hui zen dan ook niet afgebroken, voordat de nieuwe gereed waren. Op di6 wijze zijn in de laatste ja ren daar 42030 cottages gebouwd. Veel goed is in Ierland gedaan door de small holdingsact, die aan een"land arbeid er de gelegenheid geeft een stuk grond te krijgen om een ootlage op te bouwen, indien hij daarom vraagt. Als gevolg van deze wet zijn tweemaal zooveel arbeiderswoningen ten platte lande gebouwd, als onder do Engel- sclio Woningwet. Spr. verklaart voorts, zich volko men te vereenigeii met de positieve conclusies der verschillende rappor ten on hoopte, dat dit congres wel zal bijdragen om den landarbeiders be tere verblijven to verschaffen, waar in zij kunnen uitrusten van hun moei- znmen dagelijkschen arbeid. Daarop begonnen de discussiën. Na uitvoerige besprekingen kwam 't volgende onderwerp in behandeling, n.l. „Overbevolking van woningen''. Algemeen rapporteur was de heer N\ uschler uit Stuttgart. lieden worden de discussies over dii onderwerp voortgezet. Dinsdagavond werden de Congres sisten door het Iiaagsche Gemeente bestuur ontvangen aan een feest maal. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DÉ HOOFDSTAD. (Vervolg 1ste dug). De audiënties. Gistermiddag verkende II. M au diëntie aan. de militaire autoriteiten.' Tal van "opper-, hoofd- en subalterne officieren van het leger en vlag- én andere officieren der vloot, maakten van deze gelegenheid gebruik om hunne opwachting te maken bij H. M. do Koningin. Ondanks het regenweer stonden op den N. Z. Voorburgwal tal van kij kers om bet komen en gaan van de vele audiëntiegangers in uniform ga de te slaan. Ditmaal bood de mili taire audiëntie tevens de gelegenheid, om een vergelijking te maken tus- schen de oude uniformen en de nieu we van groen-grijze stof met de shako met voor- en achterklep. Te half vijf nam de audiëntie voor civiele autoriteiten een aanvang, welke heden werd voortgezet. Daar verschenen Commissarissen der Ko ningin in verschillende gewesten, o. a. mr. dr. W. F. van Leeuwen, Commissaris in Noord-IIolland, leden van Gedeputeerde cn Provinciale Staten van verschillende provincies, burgemeester, wethouders en raads leden van fal van genieenten. De burgemeester van Amsterdam hield een rode. H. M. de Koningin antwoordde, dat zij met groote ingenomenheid kennis had genomen van het heugelijk feit der voortdurende voorspoedige ont wikkeling van Amsterdam, alsook dat hior het feit van Neèriand's onafhan kelijkheid met groote geestdrift werd gevierd. Het was haar en haar huis steeds een groot genoegen geweest, de aangename betrekkingen met Am sterdam te onderhouden. H. M. droeg bij deze audiëntie een crème-kleurig toilet. De Prins was in ad'inir aalsuniform. Prinses Juliana naar het Vondel park. Ondanks den onploizierigen regen, die den geheelen Dinsdagmiddag neersieperde uit do zwaar-grauwe lucht, stond toch om drie uur een dichte haag belangstellenden op den Dam te wachten. Men had gehoord, dat de kleine prinses zou uitrijden. Toen om kwart over drie een hof- rijtuig de klc-ihe steentjes opreed, groeide de wachtende menigte snel aan en om half vier juichte het pu bliek, terwijl het prinsesje door zuster Marring in het rijtuig werd getild. Nog namen in dit rijtuig plaats freule Van de Poll cn een hofdame. Met twee rechercheurs te fiets voorop, twee re chercheurs én twee hereden politie agenten achter het ópen hofrijtuig, reed de 'kleine sioct door den hoofd ingang van het Vondelpark naar het bekende dfgerêllö gedeelte van het park nabij de Kattelaan.' Ook hter had zich een aantal personen verza meld, "dat vol belangstelling toekeek, toen de miniatuur-paraplu ie van de prinses dichtgeklapt en het kindje in haar blauw rogenmanteltje en storm- IVèedjc pp hét grint werd neergezet. Het prinsesje cn haar geleidsters, waarbij zich thans ook de heer C. W. li. Sc.holton Jr,, voorzitter van liet „Vondelpark" had gevoegd, wandel den langs paden en bloemperken en dè kinderschare, die buiten de afzet ting zich had opeengehoopt en snel aangroeide, toen om vier uur do scholen uitgingen, wuifde en groette. Dan groette het gcliandschoende handjo van de kleine Juliana terug en zo sloeg haar lunge, blauwe regen cape over len schouder en bleef staan kijken naar de kinderen, die samen drongen. De wandeling duurde tot vijf uur. Toen werd weer plaats genomen in het hofrijtuig en de terugtocht aan vaard. Evenals bij het uitrijden trad ook nu de wacht in het geweer. Do serenade op den Dam. Volle trams brachten reeds gerui- men tijd voor negen uur, het aan- vangsuur van de serenade op den Dam aan het Koninklijk Echtpaar door Amsterdamscho muziek- en zang- vcreenigingon, hondorden en honder den naar het centrum der stad. Maar die velen zogen zich wel teleurgesteld in hun verwachtingen, daar het Dam plein door de politic geheel was af gezet niet alleen, maar ook de toe gangswegen or heen over eenigen af stand voor 'het publiek afgesloten wa ren. Blijkbaar was men bang voor verstoring der orde en levensgevaar lijk gedrang, wanneer het publiek tot aan of tot op den Dam was toege laten. Zoo vertoonde de Dam-omgevïng gisteravond ongeveer denzelfdeu aan blik als enkele jaren geleden bij de teploo voor het Belgische Konings paar. lienige rijen publiek waren toegela ten in een boog tusscben Damrak en Rokin. Daar achter waren weer agen ten opgesteld. Niet nunder dan ~350 agenten waren aan deze afzetting te pas gekomen, benevens een dertigtal politieruiters. Op verschillende plaatsen van het plein waren intusschen genoodigden toegelaten. En onuertusschen verzamelden zich iu de groote ruimte van de Koren beurs de zangers en de leden der deel nemende muziekkorpsen, om zich on der hun vaandels te scharen en later door de Beurspassagc en langs den Nieuwend ijk op te trekken naar den Dam. Als het half negen heeft gebeierd, flakkeren in de verte de eerste wal mende fakkels en oven later marchee- ren de zangers op. Zoo trokken ze op, al die 2500 zan geressen en zangers de jonge vrou wen en meisjes hadden zich grooten- óeeis in lichte japonnetjes gestoken en.oiu het hoofd droegen ze luchtige doekjes van lulle of kam. 11e; wae frisch op het Damplein en toen onder het opmarchoeren fijntjes de regen nc-ertiskêlde. werd liet nóg frisscoer. Maar gelukkig hield spoedig die on welkome regen weer op. Even vóór negen uur s.cnd de bree- do zangersschare opgesteld en daar achter, rondom het Eendraclitsbeeld, "do muziekkorpsen het stafmuziek- korps der Kon. Ned. Weerbaarheids- vereenïgïng het Ilaarlemsch Mu ziekkorps, de Ainstcrdamsclie Post- harmonio, de Harmonie der St. Jo seph Gezellenvereeiiiging, de muziek veieeniging Orpheus. De flambouwen werpen haar on zeker schijnsel over die menigte van 2500,:.zangers en, verder op den ach. tergrond, staan ter rechter- en linker zijde do mannelijke oil Vrouwelijke padvinders, klourigo lampions dra gend aan lange slokken. Voor wie do,ar hoog ziiri gereten achter breedo ramen ol op do balkons, moet de aan blik van den Dam mot zijn walmende lichten, het gescliitter der politio- hetmen en de opeengepakte zangers- schare wol een fantastisch gezicht op leveren. Hen. die op den beganen grond slaan, hindert het voorLiurenJ uun- en uitgloeion der electrischa reclame-lichten op de daken, die sto rend werken op den harmonischen indruk van het geheel. Negen uur. Aller blikken wenden zich naar het balkon vail het paleis, waar een: viertal goud-klotirïge zetels gereed staan. De balkondeuren staan open en naar buiten treden H. M. de Koningin, gekleed in een gewaad van witte zijde, waarover zij een breede shawl draagt van zijde, omzoomd door een rand van wit bont. In het kapsel ziet men do diamanten parure licht- sprankels uitschieten. Ilar© Majesteit neemt plaats. Ach ter H. M. staat Prins Hendrik, ge kleed in generaalsuniform, en zien wij nog op het balkon Amsterdam's burgemeester, jhr. RoëJI, en den grootmeester van H. M., baron Sirte- ma van G revest ins. De kleine pad- vindster laat haar vaandel salueeren bij het verschijnen der vorstelijke per sonen en nu wordt ook terstond door de koren het Wilhelmus ingezet. Op zijn hoogen dirigeerstoel zwaait d© heer Anton Tierie zijn staf, waarmee hij wonderen verricht. En als dan do laatste tonen van het derde couplet zijn weggestorven, klinkt eerst zwak het applaus, dat aldra aan alle kan ten van den Dam wordt overgenomen en dan luid opklinkt. Dan volgen de andere liederen Bede voor het Vaderland, Zegekoor uit het Oratorium „Josua", het ko raal „Dankt allen God den Heer", liet koraalgezang wordt door Prins Hendrik met ongedekten hoofde aan gehoord. Wederom klinkt, thans nog langduriger, het applaus. Het Wilhel mus wordt nog eens gespeeld door ean tweetal muziekkorpsen en daarna begint terstond, in volmaakte orde, de afmarsch van zangers en musïcL De vorstelijke personen hebben zich voor enkele oogenblikken in het pa lcis t e i" t g get tokkenen hier worden door de Koningin en Prins Hendrik ontvangen de heer Tierie en het ge- b.eele bestuur van het Aubade-comité, de hoeren A. I. de Haan, M. Degen, C. Hoppe, C. II. F. Schneider, J. M. Looman, G. van der Lugt, J. C. van Gelderen, F Benning Dzn.. J. N. Bosch, S. Duits. Tii. P. G. Jansen, G. Maste, F. van Parreeren, G. J. van Zanten, J van Oeveren. Ilare Majesteit liet zich de heeren voorstellen en onderhield zich, even als Prins Hendrik, met ieder hunner. De Koningin gaf te kennen, dat het haar zulk een groot genoegen was ge' weest, de uitvoering der oud-Holiand- sche liederen te mogen aanhooren. Zij had Jiet werkelijk heerlijk gevon den, er naar te luisteren en verzocht den heeren, haar dank over te bren gen aan at de uitvoerenden. Prins Hendrik zeide, vooral getrof fen te zijn door het laatste lied, dat hij in Dtiilschlund zoo vaak had ge hoord, doch in Nederland nog nooit zoo schoon had Jioorea ten uitvoer brengen. Z. iv. 11 informeerde belangstellend naar het aantal zangeressen en zan gei's en vernam met groote ingeno menheid, dat de medewerkenden aiui de serenade ailen ingezetenen van de hoofdstad waren. Den heeren comité- leden werden ververschingen gebo den. Intusschen was beneden op den Dam het défilé yan de duizenden uit voerenden begonnen. De vorstelijke bezoekers vertoonden zich weder op het balkon en minzaam groette de Ko ningin de wuivende en juichende rijen dio langs trokken. .De kleine jongens en meisjes, dié zoo cordaat hun stem metjes aan die der grooteren hadden gepaard, groetten de Koningin door langdurig handgewuif. Langzaam, heel langzaam vermin derde do menigte. Uit al de ramen van het paleis keken de hooiden van belangstellenden naar het aardige schouwspel daar beneden. Orustreeks kwart vier tien hadden de jaatsten zangers en zangeressen, do laatste zangers en zangerass-: plein verlaten, bij wie zich de genoo digden, die op den Dam stonden, had den aangesloten, en werd het publiek tot aan het Paleistrottoir toegelaten. Dat was weer het merkwaardige schouwspel van een stormloop van alle kanten naar het Paleis, die plot seling door het agenten-cordon op het Trottoir werd tegengehouden. Langen iijd li'e- f de dichte menigte voor het Paleis staan, nu eu dan go- jich aanheffend, in de hoop dat H. I. nog eens zou verschijnen. Daarna verspreidde de menigte zich om het feestgewoel op straten en pleinen 1 gaan verhoogen. Tweede dag. Onze Amsterdamsche correspondent meldt Hedenmorgen werden de audiënties voor civiele autoriteiten voortgezet en tevens in den voor- en namiddag aan comrnissiën audiëntie verleend. Verschillende deputaties van verec- n.igingen, genootschappen en corpo raties maakten bij H. M. hunne op wachting. Ook nu weer sloegen vele nieuws gierigen achter het Paleis, het va et vient der talrijke audiëntie-gangers gade. In den laten namiddag maakte hel Koninklijk Echtpaar den eersten rij toer. Om bij vieren verschenen de hofrij- tiu'gen voor het Paleis. Nadat de vor stelijke personen en de leden der hof houding hadden plaats genomen, zet te de stoet zich omstreeks 4 uur in beweging. Luide werd onze Lands vrouwe en Prins Hendrik door do 6p den Dam verzamelde menigte toege juicht. Het hoerageroep en de kreten „Leve de Koningin" en „Leve de Prins", daverden door de lucht. Do Koningin en de Prins beantwoordden minzaam de toejuichingen. De tocht ging naar het terrein der Amsterdamsche IJsclub, om een klein gedeelte van het Sportfeest, dat 1 reeds tegen ,écn uur een aanvang had genomen, bij to wonen. Langs den geheelen weg naar het Sportterrein vielen het Vorstelijk Echtpaar hartelijke bewijzen van ge negenheid van de zijde van het pu bliek ten deel. Gereden werd langs de Mozes- en Aaronstraat, N. Z. Voorburgwal, Spui, Singel, Leidsche straal, Leidsche plein. Weteringschans, brug Rijks- Museum, Stadhouderskade, Jan Luy- kenstraat, Van der Veldestraat, ter wijl door den ingang aldaar uc-t Sportterrein werd binnengereden. De tribune voor de Koninklijke Fa milie bestemd, was op het terrein aan de zijde van liet Rijksmuseum opge slagen, terwijl de iribunee voor hc-t publiek aan de daar tegenover gelo gen zijde en terzijde van het .sportter rein waren .opgericht. II. M. zou gedurende ongeveer een half uur de vrije-oefeningen, staaf- oefenirigen enz. van den Amsterdarn- flehen Turnbond bijwonen. *8^.--., - - -■ - Om ongeveer kwart vóór vijf zou den. H. M. cn Z. K. H. wederom hel sportterrein verlaten, om naar hc; palcis terug te keeren. Daarbij wordt gereden laugs de v. d. Veldestraat, Paulus Potterstraat, Hobbcinasiraut, Stadhouderskade, Nassaukade, brug Bosboom To ussai instraal. Nieuwe Passeerdcrstraat, Marnixstraat, Ro zengracht. Westermarkt, Raadhuis straat, N. Z. Vooruurgwal, Mozes- en Aüronstraat en Dam. INT. CONGRES VOOR RED DINGSWEZEN TE WEENEN. Bij koninkl. besluit zijn benoemd tol i leden van de Nederlantlsche delega tie op hel van 9 tot 13 sept. e. k. te Wceuen te houden 2de Internationaal Congres voor roddingswezen. de hee ren A. D. Muller, hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, tevens tot voor zitter der delegatiedr. C J. Mijn- Iieff, seer, van acn Kon. Natïorialen Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken Het Oranje Kruis; dr. D. Romeyn, geneesk. insp. der spoorwegdiensten, en L. van der Steen van Ommeren, off. van gezono hcid 1ste klasse. Dc afvaardiging van dr. C. J. Mijn- lieff zal geschieden buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. Stadsnieuws DE INVALIDITEITSWET. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 8 September 1913 is in de plaats van mej. M. I. Fleischmaim, die als zoodanig heeft bedankt, benoemd tot tusschonpersoon voor het invullen van aanvragen om rente, bedoeld bij de artt, 3G9 en 370 der Invaliditeits wet, de lieer A. van Bildorbeek, wonende alhier aan de Pieter Kies- straat no. 29 rood. De heer Van Bilderbeek zal werk zaam zijn voer het sta'isgedeHte, be grensd door: Noordzijde van den spoorweg naar Den Helder van den KLnderhuissingel tot grens der ge meente, Kinderhuissingel (oostzijde), tot Nieuw© Gracht, Nieuwe Gracht (noordzijde), Spaarne (westzijde) van Nieuw© Gracht tot grens der gemeen te. Ouden van dagen, d. w. z. zij, die op 3 Doe. a.s. 70 jaar of ouder zullen zijn, wonende in dat stadsgedeelte, kunnoii zich voor hot doen van een© aanvrage om rente, bij genoemden heer vecvecg&n, die daarvoor in den regel zal zijn te spreken op werkda gen van 5 tot 8 uur 's namiddags. Cr es eend o—Ca e cilia. Het Mannenkoor Crescendo—Caecl- lia heeft op de laatst gehouden ver gadering benoemd tot directeur den heer II. F. Kools. van Amsterdam, die Vrijdag a.s. zijn eerste repetitie zal leiden voor genoemde vercenl- gi"g. Men zie hiervoor de advertentie. KERK-CONCERT. Het in de laatste jaren geregeld t©- rugkcerende kerk-coucert van de da mes A. Noordew ier—Reddingius en P. de HaanManifarges met hair artistieken medewerker den heer A. LI. H. Verheij als organist biijft i>p het Ilaarlemsch kunstlievend publiek zijn groote aantrekkingskracht uit oefenen. Gisteravond was de Groote Kerk weer flink bezet. Het prosrramma van deze uitvoering was voor een zeer belangrijk deel gewijd aan den groot meester Bach. Als opening speelde d© lieer Verheij d© machtige, maje stueuze Fantasia et Fuga in g-moll. Dal was waarlijk eminent orgel spel. Meesterlijk van 'technische uit voering niet alleen, maar grootsch vooral door stijl en lcai-akter. Dit aan- vangsnummer stempelde al aanstonds deze muziek-séance tot eeno van lioo- go artistieke voornaamheid, maar bleek er ook tegelijk het niet meer te overstralen glanspunt van. Later gaf de heer Verheij nog de Toccata-, Ada gio en Fu^ra in C-dur. Hier was meer de virtuosUeH zij het dan in den edelst denkbaren zin aan het woord. Dat de Rotterdam- sclie musicus voor de hier gesteld© eischen niet uit den weg heeft ta gaan bleek o.a., uit de duidelijk en mooi rhytmisch gespeelde groote !>©- daal-solo in de Toccata. Het Adagio gaf liem de welkome gelegenheid een proefje van zijn regisireerkunst af te leggen welke gelegenheid hem trouwens ook in de begeleiding der zangnummers allerminst ontbrak. Ja, nu ik toch over registneeren spreek mag ik hier wel even uiting gevon aan een kleine persoonlijke bedenking dio ik heb tegen Verheij's al te klour- wisselende begeleiding, speciaal van Bach's gewijde zangmuziek. Daardoor komt m.i. de eenheid en de grootheid, van stijl wel eens 'in gevaar; en het vasthouden van een (zinrijk gemodi ficeerde) grondstemming schijnt mij, artistiek gesproken, van veel meer be lang dan de op zich zelf aangename veelzijdigheid van klankscliakeering. Overigens aan Verheij, ook als intel- ligent-muzikaal begeleider, niets dan lof. Do beido dames deden zich aller eerst hooren in twee Duetten van Bach uit de Cantate's 91 en 78. De beide prachtstemmen, dio toch niet wezenlijk sympathiseeren, paanden zich dank zij waarschijnlijk veel ernstige s'.udfe voortreffelijk aan elkaar. Het was een groot genot haar wissel- en samenzang vooral in d«

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9