Mevr. G. v. i BRINK, De gowonden werden onmiddellijk" naar hot ziekenhuis te Büchenbeuern ■vervoerd, in welke plaats groote op winding heersohle, daür men de na men dor zwaar gekwetsten nog niet had kunnen vaststellen. HARRY THAW WEER GEPAKT. Uit de nadere mededeel ingen om trent de deportatie van Thaw uit Canada blijkt, dat deze deportatie ge schied is op last van Doherty, minis ter van justitie en waarnemend mi nister van binnenlandsche zaken. Doherty heeft onvlirent zijn handel wijze een officieele verklaring open gemaakt. Hij zegt daarin, dat hij in overeenstemming met de wet lieefi gehandeld. De immigratie-auto riteiten hadden het beroep van Thaw tegen het !>evel tot zijn uitzetting uit het land als ongewenscht immigrant verworpen en dus moest zijn uitzet ting volgen. Wel is wuar hadden de rechtsgeleerde raadslieden van Thaw bij de rechtbank de grond wettigheid van de bepalingen der iinmigratiewct aangevochten, maart de minister is 'an oordeel, dat deze door advocaten opgeworpen excepties toch niet de uit voering der wet mogen vei hinderen. Er bestaat een wet met bepalingen tegen de toelating van ongewenschte immigranten en die wet moet worden nageleefd als men zou 111 ooien wachten op rechterlijke beslissing omtrent de grondwettigheid van dezo bestaande wet, dan zou dat luire toe passing practise!» onmogelijk maken. En om dat te voorkomen, heeft do minister eenvoudig last gegeven, om volgens do bestaande wetsbepalin- den ongewenschten immigrant u-it het land to verwijderen. Volgens den correspondent van de Times 1a men in Canada algemeen voldaan oyer dat optreden van den minister, die aldus de manoeu vres van Thaw's advocaten tot mis lukking heeft gebracht. Zooals bijv. de Evening Post zegt: „Het is vor- frisschend dat deze jammerlijke war boel door het zwaard van het gezond verstand eenvoudig is doorgehakt." Thaw Is met een auto over do grens van New Hampshire gebracht en daar door de Canadeezen vrijge laten. Onmiddellijk is hij toen door de Amerikaansche autoriteiten in hechtenis genomen, en onder bewa king gesteld, in afwachting van de komst dor New-Yorksche overheden SPOORWEGONGELUKKEN IN ENGELAND. In het eerste kwartaal van 1913 zijn er in het Vereenigdc Koninkrijk, volgens do N. R. Ct., 284 menschen bij een spoorwegongeluk omgekomen, tegen 245 ln hetzelfde kwartaal van 1912, en 2457 gewond tegen 2189. Van de gedooden zijn 30 «reizigers en leden van het personeel van spoor weg of aannemer. Van de overige 134 zijn 107 ntenselten die gedood zijn door zich op de sporen te hege ven, zelfmoordenaars en anderen. Van de gewonden zijn 789 reizigers en 1565 leden van personeel. DE WERKLOOSHEID TE BOEDA PEST. Naar uit Boedapest tyin de Tel. ge meld wordt, bevinden zich daar lor stede op het o ogenblik 60.000 werk bro zen en in het geheele land ongeveer 200.000. Daar de weorri.indslcassen der vakvereeniginoren bijna uitg:-put zijn. wil men een groote actie op" touw zetten, om hulp voor de werkloozer» te verkrijgen en zal men de regeerrn-g en liet stadsbestuur verzoeken, onmid dellijk voor do ï'joorlige werkverschaf fing te zorgen. DE CHOLERA TE BOEDAPEST. Aan de Tel. wordt gosoind: De directeur van den geneeskundi gen dienst te Boedapest heeft een on derhoud gehud met don correspondent aldaar van de „Lokal Anzeiger", aan v.ien hij o.n. liet volgende verklaar de; Ik moet tot mijn leedwezen be vestigen, dat Boedapest, door de cho lera hesmot is. Ik heb er totmitee nog niet in het openbaar over willen spre ken, omdat alleen verdachte verschijn selen werden waargenomen, In 167 gevallen werd het vermoeden geuit dat de betrokken patiënten door de cholera waien aangetast. liet bac- tcriologlBo.li onderzoek moest echter eerst volledige bewijzen leveren, voor ik liet publiek de verontrustende waar lieid wil met'edeolen. De haard dor ziekte schijnt, iuderdtuwl de Doboszy- straait te zijn, waar óén geval van cholera Asiatica werd geconstateerd. De directie der waterleiding heeft ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Kawi vertrok 11 September van Batavia naar Rotterdam. Het sU Malang (thuisreis) passeer- de 12 Sept, Gibraltar. I-let st. Merauke thuisreis) vertrok 12 Sept. van Gibraltar. I-Iel st. Rindjani (uitrens) vertrok 12 September van Lissabon. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Amsteldijk, van Philadelphia naar Rotterdam, passeerde 12 Sopt. 7 uur 55 voorm. Do\er. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Menelaus, van Batavia naar Amslercftm, passeerde 11 Sept. Gi braltar. net st. Sarpedon, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 Sept. Gi braltar. KON. HOLL. LLOYD. Het st Salland (uitreis) passeerde 12 Sept. Dover. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. l'let st. Celebes (thuisreis) passeer de 12 Sept. Gibraltar. Het st. Plores (uitreis) vertrok 11 Sepi. van Suez. Het st. Prinses Juliana .tbu-sreis) vertrok 11 Sept. van Colombo. fend feu ï.s aan allo employe's de groot, ste zindelijkheid voorgeschreven. Don- derdag weiden vier nieuwe gevallen van cholera geconstateerd, waarvan één oiuler zeer eigenaardige omsian. digneden. Een arbeider werd weg..-i« verzot tegen de politie naar liet l>u- reau getransporteerd. Gedurende het verhoor aldaar viel de man neer en vertoonde hij alle typische veisciiijn. selen van cholera. Onmiddellijk werd hij naar de ba ral; ken van het zioketu huis vervoerd, liet politie-bureau go sloten, alle aanton die met hem in aanraking waren geweest, geïsoleerd en hst geheele gebouw ontsmet. Stoomvaartberichten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regeL CorsetBóre, Keizersgracht 717 'erseffep A'dam. Teleff. 176 Ateliers voor reparation "B VICTORIA-^.ATER omrlahhstein. Natuurlijk Mineraalwater, geeft vermengd met limonade- of andere siropen een heer lijke drank. Een hengst werkzasm middel legen oude miagiwelen en verstopping. Do snelle cu zekere uitwerkingen, die met Stomoxygen verkregen 1 den, mankten het wijd en zijd tot een gezocht huismiddel. Stomoxygen is een volkomen gevaarloos zuurstof- preparaat en is iu iedere apotheek te verkrijgen. Men noemt, hel beste drie- maai daags, en wel iederen keer éétt of twee tabletten lusschen de maal tijden. Do uitwerking bij ontstem ming van de maag, verstopping on de vele kwalen, die liet gevolg daarvan zijn, zijn werkelijk schitterend, zuur in de maag verdwijnt, men heeft geene hartkloppingen meer. Pijnen in de lever en in de nieren, ovenals in den rug treden niet meer op. De zenuwen worden gesterkt. Stomoxy- gen wordt dioor vele doktere van o zien voorgeschreven, omdat de zuur stof. die het bevat, eene werking te weegbrengt, die men wel niet gunsti ger kan waarnemen. Het is algemeen bekend, dal zuurstof de lucht verbe tert; zij zuivert en sterkt ook do maag en de nieren en doodt do kiemen, die vaakt de oorzaken van zware ziek ten zijn, Iedere Apotheker on Dro gist verkoopt Stomoxygen, of, Indien hij het niet zou hebben, kan hij liet verschaffen. Een proef zal iedereen bevel gag oven, dal do beambten voort-jvan uitmuntendheid van dit pre- aan niet meer met do bloote handend paraat overtuigen, nan de reservoirs mogen werken. Bui- (Knipt dit uitf) GROOTÜOEKWET. Bij kou. besluit is bepaald, dat de Greotboekwet zal in werking treden op 1 Jon. 1914. HET VREDESPALEIS. Het Vredespaleis werd gedurende de vijf eerste dagen dezer week door 3140 personen bozneht. Des Zaterdags en Zondags is het gebouw voor het publiek geslote n, zoo meldt de „Tel.". MR. TROELSTRA. Mr. Troelstra is, naar do Tel. meldt, aangewezen als vertegenwoordiger der Sociaal Democratische Arbeiders partij in Nederland op het partij-con gres der sociaal-democraten, dat deze maand te Jena gehouden wordt. VROUWENKIESRECHT. Het hoofdbestuur der Veroeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft volgens do Tel., aan den minister van Binnen landsche Zaken een adres gezonden, waarin de zaak van liet vrouwenkles recht warm verdedigd wordt, mede op grond van een citaat uit het ge schrift van mr. Gort van der Linden „Richting en beleid der Liberalo Par tij". Wat daar van het kiesrecht voor werklieden wordt gezegd, past. zegt adrossante, geheel op de hedendaag- Eche vrouwenbeweging. V ROUWEN B ETOOGING. Het uitvoerend centraal vrouwenco- mité voor een betooging op Woensdag 17 dezer te "s-Gravcnhage heeft, vol gens de Tel.. aan den burgemeester kennisgegeven, dat, het in 't voorne men van het comité ligt een groep vrouwen, als stille, zwijgende getui gen op het Binnenhof te zamen te breng-ü, op genoemden dag, de3 mid dags te 12 uur, zoodat deze groep zoo is opgesteld, dat de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal, die zich ter vergadering begeven, do vrouwen, wier wenach is „grondwet telijke gelijkstelling van man en vrouw." kunnen overzien. Voor het houden dezer betooging heeft het comité den burgemeester vergunning verzocht, onder de ken nisgeving, dat bij de demonstratie ge waakt 2al worden tegen luidruchtig; heid, in welken vorm ook, van de zij de der vrouwen. Pers-Overzicht TWEE NIEUWE STAATSRADEN. De benoeming van de twee nieuwe staatsraden geeft aan de Nieuwe Courant aanleiding tot de volgen de beschouwing De twee uitnemende juristen, die den raiul ontvielen, zijn aldus door two uitnemende Juristen vervangen. Het internationaal privaatrecht, wij len Asser s glorie, zul er door beiden vertegenwoordigd worden in de eer ste plaats door den hoogleeraar in dien lak van wetenschap, bonevens in hol handelsrecht en zeerecht, prof. D. Josephus Jitla, die aan de Ani- stordamsche universiteit Asser heeft1 opgevolgd, maar ook door mr. Th. 1 Heemskerk, die (ineenen wij) aan de werkzaamheden der Staatscommissie voor de codificatie van het internatio naal privaatrecht vóór zijn minister schap deel heeft genomen. De leegte, dio Asser als kenner van het volken recht, en als bijzonder adviseur in de zaken onzer biiitenlnndschc poli- tiok achterlaat, zal bezwaarlijk aan te vullen zijn. Het politic-ko element in den Raad van State, door het scheiden van den nieuwen kabinetsformateur oenigs- zins vprzwakt. wordt aangevuld door de benoeming van dien3 voorganger als zoodanig, mr. Th. Heemskerk. Hun richting is zeer verschillend en in zooverre mag deze eerste belangrij ke benoemingsdaad van het ministe rie nis ten teeken worden aange merkt, dat het van bevoorrechting van geestverwanten of uitsluiting van niet-goestverwanton afkeerig is. Een rijko parlementaire ervaring en een in do praktijk verkregen kennis van den arbeid der verschillende departe menten, benevens het algemeene in zicht in staatszaken, dat een langdu rig leiderschap van den ministerraad geeft, zijn het deel vun den afgetreden „premier" en geven aan zijn mee ning o\er zaken van wetgeving min stens aanspraak op dien invloed, wel ke aan de udviezon van den Raad van Stuto pleegt te worden toegekend. Uit het feit, uat mr. Heemskerk voor een benoeming tot Staatsraad in aanmerking heeft wenschen te ko men. mag zeker niet worden afgeleid, dat hij zich van het terrein der prac tised;» politiek voorgoed terugtrekt wél dal hij voorloopig daarin geon rol wenschl te spelen en in elk goval voorshands te blijven „oxtrupuiie- mont.wr". Als leider der anti revolu tionaire partij, hetzij in. hetzij buiten de Kamer, zal men blijkbaar in de door de jongste verkiezingen gescha- pen omstandigheden niet zien optre den. wilde sterveu, dat ik de misstappen mijner jeugd door mijn volgend leven zou kunnen herstellen. Ik had dus het recht oen weinig geduld, zoo niet ©en weinig medelijden van je te verwaol»- ten. Van dien dag af heb ik geen en kel verwijt verdiend, en. ik kan vrij moedig zeggen, hoe ik sedert heb ge leefd. Spreek, broeder, ik vrees, dat men Je omtrent mij bedrogen hoeft, ik ben er zeker van. Spreek, opdat ik mij kaï. verantwoorden. Ik heb drie beschuldigingen te gen je. -- Spoedig, zeg zo. Miohel. Waar van beschuldigt ge me? Gij zijl een falsaris Zooeveu hebt go me reeds dat woord naar het hoofd geslingerd, maar or nog geen verklaring vari ge geven. Om uw speelschuld van honderd duizend francs te betalen, waarom gij van de club verjaagd zijt. hebt gij tien yalsclio wissels gemaakt, elk van tien duizend francs, van mijn hand- teokening voorzien en gesteld op uw naam. Die wissels hebt gij in omloop gebracht. Dat heeft u weinig moeite gekost, want mijn naam was tot he den vlekkeloos. Op den vervaldag heb4 ik do wissels betaald, om onze eer te' redden Michel de Soulaimes kan zijn broeder todh niet naar de galeien zen den. Gij hadt juist gedacht, ellende ling, gij wist dat bij mij de eer boven KAMERONTBINDING. Onder dit opschrift bevut „De Standaard" een driestar van den vol genden inhoud; Van meer dan éón kant wordt de vraag gefluisterd, waarom de aanvra ge om ontslag van de heeren Heems kerk c.s. niet is afgewezen. Bij con flict had de Koningin dan immers de Kamer kunnen ontbinden, cu zulk een ontbinding, zoo voegt men er dan bij, zou hoogst waarschijnlijk tot eeri zeer gewijzigde samenstelling van de Tweede Kamer geleid hebben, niet Onwaarschijnlijk zelfs tot een meer derheid voor rechts. Ingang vond die gedachte vooral na den verraesonden uitslag in Rot te rduin I. Daar sloeg de electorale opinie vierkant om. Kilieve, waarom zou gelijke uitslag niet ook elders te verwachten zijn geweest? En we geven toe, de schijn was er voor, maar dit neemt niet weg, dal we Kroon en Volk geluk wenschen, dat men van liooger hand niet op de ze overijlde godachte is ingegaan. Roods op zichzelf kan toch volstrekt niet toegegeven, dat de kans op zeer gewijzigden uitslag zoo schoon stond. Men kent die manier van Kamer ontbindingen uit de periode van den ouden Heemskerk, maar men weet ook, hoe jammerlijk steeds al zuike proefnemingen mislukten. Vooral zoo kort na een pas afgoloopen stembus waakt er dan altoos een geest van verzet onder de kiezers op. Men wil zich geen wet laten stellen. Door zulk een ontbinding voelt het kiezersvolk zich in zijn zelfbesef gekwetst. Maar er is meer. Van Links heeft men in Juni een bijna potsierlijke politiek aangedurfd, niet als geleid door de drijfkracht van een politiek beginsel, maar uit wre vel tegen het Christelijk element. Dit was van Links een politiek mis drijf. Van dat misdrijf hebben zo thans de verantwoordelijkheid, en als het moet, de gerechte straf te dra gen. Alleen zóó leert men ook aan de Linkerzijde zulke politieke halswa- gerij uf. Juist daarom zou het door en door verkeerd zijn, do Heeren van Links thans van deze zeer ernstige verant woordelijkheid te ontheffen. Ze moeten die dragen ten einde toe, daar alleen zóó liet volk het onge- rechtfgc van zulk een politiek spel leert inzien. O-i. hed dit zelfs in 1907 onze hou ding tegenover het kabinet-Do Moes ter moeien zijn. Men had ook dit ka binet zijn strafperiode moeten laten uitzitten. Dat men toen op een ongelegen oo- genblik den levensdraad van dit ka binet afsneed, is ons zeiven straks be taald gezet. Zonder overdrijving dient toch bele den, dat 't „hinc illac lacrynae hier op ten volle voor ons toepasselijk is gebleken. EEN DREADNOUGHT? Het llilvereumscho blad Vooruit" van het Unie liberale Kamerlid Do Jong schrijft; Wanneer de heer Rambonnet inder daad gunstig gestemd mocht blijken voor Dreadnoughtsplannen en hij voor nemens is, zooals de „Nieuwe Cou rant" mededeelt, een aanvraag voor eon pantserschip van 2KHW ton op zijn he.groot.ing to brengen, lijdt het geen twijfel, of hij zal zich op den fel3ten tegenstand der vooruitstrevenden heb ben voor te bereiden. Wij denken er geen oogeriblik aan het voorbeeld na te volgen van do Hotte rdamscho vrij libera Ion bij de wethoudersl lorioem ing. Als een vrijzinnig Kamerlid zijn stem zou gt-veri aan de onzinnig? Dreadnoughtplannen, zoo terecht als doelloos gecritiseerd aJs de heer Vin Gijn het in zijn bekende nota deed. zou hij op even ergerlijke wijze de stembusuitspraak van Juni nogeeren, als in Rotterdam geschiedde. Het is inderdaad schoon als de heer Van Kameboek liet Vredespaleis aan <h> regeering overdraagt en de heer Tvdeinan op de interparlementaire Unie over vrede en arbitrage spreekt. Ons inenschenverstand is misschien te veel verduisterd, al3 we niet kun nen beseffen, dat juist deze -.lannen zich ontpoppen als de Nederland serie militairisten „pur sang". De leek meent, dat het dierbare vaderland zich niet moet laten meesleepon Ln het kielzog der rampzalige slachtoffere van Kruplahrikanten en gein tere 3- seorden bij pantserp laten 1 o.verant.iea om te getuigen van zijn liefde voor het vredeskleaal. Als de heer Rambonnet dan ook zijn pantserschip van 21090 ton zal 3tellon tegenover Engclsche en Japansche Dreadnoughts, zullen wij er feestelijk voor bodanken „de verze keringspremie" te honoreeren, waar van ,,Dc Nederlander" spreekt. Waar wij ons in de verkiezingsda gen ten sterkste hebben verzot tegen de krankzinnige opdrijving der mili taire uitgaven, die reeds moer dan een vierde der belastingpenningen verslinden, hopen wij vari harte, dat de vrijzinnigen van stonde aan den alles gaat. Laurent hoordo zijn broeder ver baasd aan. Te vorgeefs vroeg hij zich af. wat Michel bedoelde. Wat zegt ge daar vroeg hij. Do waarheid. Dus, de wissels, die gij l>etaald •hebt, de wissels, waarmee ik mijn speelschuld hctauld heb....? Gij bekent dus Zeker, ik beken dat ge zoo edel moedig zijt geweest, mij te redden. Dus, ge zegt dat die wiseels valsch waren en gij beschuldigt mij? Miohel lachte beleedigend. Laurent staarde hem aan, zonder hem te hegrijpen. Komaan, zeide hij, luister, Michel. Er bestaat lii&r ecu misver stand Den dag na dien, waarop ge mij bevolen hadt te Nogent te komen, waar ik u allen vergaderd vond, den dag daarop hebt ge mij door een ver trouwd persoon tien wissels doen be zorgen. van uw hundteekening voor zien en op mijn naam gsteld. De markies haalde zijn schouders op en antwoordde niet. Verbansd zwoeg 1-aurent en dacht na. Hij trachtte zijn geheugen zooveel mogelijk te hul.p te roepen. Na een lang stilzwijgen ging hij voort Michel, broeder, ik smeek Je mij te antwoorden. ■neer Rambonnet zullen aanzeggen, dat zij van zijn Dreadnoughtplannen niéts moeten hebbent DE TAAK DER CONCEN TRATIE. Met (u. I.) Vaderland schrijft over bovengenoemd onderwerp. Het vol gende is er aan ontleend Wij hopen van harte, en we weten, dat we in dat opzicht de groote meer derheid der kiezers achter ons heb ben, dat de voeling tusschen de drie partijen en tusschen de drie Kaïner fracties, die er in het afgoloopen jaar was, zal blijven bestaan, en dat op hechter grondslag dan ooit, nu voort durend contact veel misverstand uft den weg heeft geruimd, en aanleiding gaf tot onderlinge waardeering, zelfs daar waar vroeger wantrouwen heersohle. En dan achten wij het in de eerste plaats van hot hoogste gewicht, dat de drie Kamerfracties over alle ge wichtige vragen, die zich zullen voor doen en die zullen niet weinig zijn onderling overleg zullen plegen, opdat onder het ministerie Cort van der Linden niet meer mogelijk zij wat we op 21 December 1907 hebben aan schouwd, n.l. dat bij gemis aan on derling overleg een deel der vrijzinni gen meewerkte om da rechtschen weer aan de regeering te roepen. Het Concentratieprogram was eon com promis, welnu ook in de Kamer zal er op bepaalde punten een compromis moeten kunnen worden gevonden als de mannen van de Concentratie ten minste bij de ineening blijven, dat wat 't zwaarst i3 ook het zwaarste moot wegen. Maar daarnaast is er nog even ge wichtig werk voor de Concentratie te doen, en wel de organisatie van de vrijzinnigen in den lande, die op vete plaatsen nog zoo alles te wenschen overlaat dat men haast niet begrijpt, dat bij zoo ordeloos leger de veld tocht nog gewonnen kon wordon wel den bewijs tevens op hoevele geest verwanten de vrijzinnigen kunnen, re kenen. En die goede organisatie is niet be vorderd. maar integendeel dikwijls onmogelijk gemaakt door het bestaan van' drie fracties onder de vrijzinni gen, wier respectieve ijvor zich uit den aard der zaak ook wilde toonen in de oprichting van zooveel mogelijk eigen kiesverocnigingen. Ileel anders zal de zaak echter wor den, wanneer drie partijen in onder ling overleg do organisatie ter hand nemen, en elkander de vrije 'hand la ten maar tovons elkaar steun bieden om in elke plaats een kiesvereeniging op te richten, die het meest overeen komt met de kleur der vrijzinnigen in eon bepaald district, en wanneer men dan alle vrijzinnige kiosvereeni- gingen brengt onder een bestuur, waarin de drie fracties der vrijzinni gen zijn vertegenwoordigd. Als dat ge schiedt zal het gevoel van saamhoo- righeid dat onder de kieavereenigin- gen van de verschillende kleur dik wijls weinig merkbaar was, nieuw loven krijgendaardoor zullen tal van vrijzinnigen die tot nog toe zien van iedere organisatie verre hielden, omdat lid te worden van do eene or ganisatie maar al te veel had van par- tij kiezen tegen de andere organisa tie, zich genoopt voelen tot practisciie toepassing van der vaderen leer, dal oendracht macht inaakt. En dus doende zal men in de eerste plnuts het aantal vrijzinnige zetels belangrijk zien toenemen. Zwolle heeft laten zien, dat wij door onvol doende organisatie niet eens weten hoe sterk wij eigenlijk zijn. EEN INTERVIEW DAT GEEN KLAARHEID GEEFT. Onder dit opschrift lezen wij in een aitikel van dr. Nolens, in de „Nieuwe Venl. Ct. Den heer Treub, van wien bekend is, dut hij het Staatspensioen principieel bestreden hoeft, laatstelijk bij de be handeling van de Invaliditeitswet, werd gevraagd wat zijn standpunt is tegenover hut vraagstuk der Staats- pensionneering. Zijn antwoord was een verwijzing naar zijn stemming over het amende- rnent-Borgesius op art, 369. Dat amendement bedoelde de over gangsbepaling van dat artikel (rente aan 70-jarigon zonder premiebeta ling) uit te breiden tot niet-loon arbei ders. Nu is hot moeilijk te aohtorhalen, welke motieven tot het stemmen voor ol tegen een amendement lolden. Natuurlijk neemt men het motief aan, dat de stonirner-zelf aangeeft. Maar het zal velen, evenals mij, wel niet duidelijk zijn, hoe de verwijzing naar deze stemming het standpunt tuin kan geven, dat iemand tegenover het Staatspensioen inneemt. Vooral niet als die stemmer het Staatspen sioen bestreden heeft op de wijze, zoo als de heer Treub dat deed. De heer Treub wilde uitbreiding der door de verzekeringen bedoelde voor zieningen buiten de grens der loon arbeiders. Ook andere tegenstanders van Wat wilt ge Dus ge hebt mij niet wïïton red den Ik kon hot niet. Dus ge hebt die tien wissels, waarvan ge spraakt, niet op mijn naam afgegeven Neen. En ge hebt ook niemand' gezon den, om ze in ij te bezorgon Ik weet niet. waarom gij die leu gen zoo hardnekkig volhoudt. Ge wout beter dan iemand wat er ge beurd is. Be$j>nar mij dus uw hui chelarij. Gij zult mij daarmee toch nooit overtuigen. De waarheid is zon neklaar bewezen. Wie heeft de wis sels, waarvan ik sprak, in omloop gebracht? 4 >1 i| Ik. Wie heeft er voordeel van ge trokken Ik. Ziet ge wel. Ik heb honderdmaal liever de openhartige bekentenis, dan uw verfoeilijke veinzerij. Maar wat ik niet beken, ia do misdaad waarvan ge mij beschul digt. Nogmaals f Ik zweer het u bij al do liefde, die ik nooit heb opgehoudon voor u te koesteren, ik zweer het u bij mijn moeder, ik zweer het u, ik zweer het u, Michel wendde zijn hoofd vol ver- Staat9pen6ioen stemden vóór art. 369,' althans niet tégen, want het artikel werd zonder hoofdelijko stemming aangenomen, maar betwistten dat do overgangsmaatregel als staatspensi oen kan worden opgevat. Maar de heer Treub kreeg door het amendement-Borgesius c.3. de gele genheid om in art. 369 zijn stelsel toe- gopast te zien. M. i. is het niet duidelijk hoe een verwijzen naar deze stemming een standpunt tegenover het vraagstuk der Staatspensionneoring kan aange ven. Bedoeld schijnt te zijn dat de lieer Treub bij de behandeling van art. 369, de stemming over het amendeineiit- Borgesius en de aanneming van hot artikel, reeds niet zóó afkeerig was van Staatspensioen, niettegenstaande zijn felle bestrijding, cn dat die af keer nog is verminderd. Zou liet niet eenvoudiger zijn te zeg gen ik ben door de omstandigheden van meening veranderd Wat hot interview -daaromtrent le vert, geeft geen.klaarheid. Evenmin geeft klaarheid het ant woord op de vraag: lm welk teeken het nieuwe Kabinet staat, wat Staats pensioen betreft. Dat antwoord luidde; „Welnu. Iaat mij U zeggen, dat bet niet .anti" en niet ,,pro' is." Zoo'n antwoord i« voor den burger orakeltaal. Men kan er allerlei verklaringen aan geven. Zoo b.v.hot nieuwe Kabinet is niet zoozeer „tegen" dat 't stukje Staats pensioen volgens sommigen in art, 369 liggend, zou te niet doen, indien dat mogelijk wasmaar het is ook niet „voor" in dien zin. dat het verder Staatspensioen in eigenlijken zin zal invoeren. Ook zijn er nog wel andere verkla ringen le geven. Maar hei antwoord is vaag. Het nieuwe Kabinet zal misschien op meer andere vragen zoodanig ant woord moeten geven. Men zou,b.v. kunnen vragen: be schouwt gij u als extra-parlementair kabinet" of als een parlementair? liet antwoord zou kunnen zijn niet extra-parlementair, want de iieeren Lely en Treub behooren er toeniet parlementair, want het kabinet heeft geen parlementaire meerderheid. Gemengd Nieuws OVERSTROOMINGEN IN GALlCIe. Uit Przemysl wordt geseind: De Save is tengevolge van de hevi ge regens buiten hare oevers geireaen cn heeft een aantal straten in de voor steden onder water gezet. Het mili taire badhuis en de pontons werden door den stroom meegesleurd. Eén persoon is om 'het leven gekomen. Sadona en Visznal staan gedeelte lijk onder water. Ook op andere plaatsen zijn door du overslrooming verwoestingen aange richt.' HET VLIEGONGELUK TE BÜCHENBEUERN. Uit Berlijn wordt aan üe „Tel." ge seind De krijgsraad te Coblenz heeft on middellijk een onderzoek ingesteld naur.de oorzaken van het vliegonge luk op de Hundsrtick en vastgesteld, dat den vlieger, Schneider, geenerlei schuld treft. Donderdagochtend nog was hij met een passugier op den Albatros-tweedekker uit het militaire vhegstation te Longchamp vertrokken om met nog een anderen vlieger liet iiianoeuvTc-terrein van het 15de le gerkorps te verkennen. Een steeds Uichter wordende nevel belette deu beiden vliegers echter hun voornemen ten uitvoer te brengen on deed hen besluiten een tusschenlanding te Bü chenbeuern te ondernemen. Daar ble ven zij undorhulf uur, waarna zij be sloten den terugtocht naar Long champ te aanvaarden. Tegen half tien verhief zioh het eerste vliegtoestel, dat weldra uit de blikken der toe schouwers verdween, die zich in genoten gotalo op de landingsplaats hadden verzameld. Spoedig daarop steeg ook hot twoe de toestel opnauwelijks had het zich echter van den grond verheven, of het werd door een zijdelingschcn rukwind aangegrepen en tusschen do toeschouwers gewonpen. Ofschoon de zen onmiddellijk uiteenstoven en zich op den grond wierpen, kon toch niet verhinderd worden, dat vijf per- soneü op slag gedood en vijftien an deren ui in ol meer zwaar gewond uertien. De levensgevaarlijke verwon dingen werden door de nog draaien de schroef veroorzaakt, die de getrof fen personen vreeselijk toetakelde. Het vliegtuig zelf, dat niet langer aan het stuur gehoorzaamde, kantelde en bleef daarop met de schroef naar on deren loodrecht slaan. De vlieger on diens passagier bleven, daar zij aan hun zetels vastgebonden waren, on gedeerd. achting af. i Ik zweer bet u, zeg ik. Er is 's morgens een man bij mij gekomen, die zoide dat gij hem had gezonden. Ik liet hem binnen komen. Hij gai mij elf» wissels, waarvan ge spreekt. Er was geen brief bij, dat erken ik. Ik begreep dat ge mij wildet redden, on danks alles, en ik was geroerd, tot tranen geroerd. Die man zeide •nij,- dat het onnoodig was u te gaan l>e- dunken. Ge verboodt liet mij. Men zou mij, helaas, niet ontvangen. Ge bo handeldet mij met groote gestreng lwid, hoewel gij mij reddet, ten koste van uw vermogen, zelfs op gevaar af naar ik vermoed uw handels zaak te benadeelen. Toch kon ik dat niet aannemen en wilde u voor uwo grootmoedigheid en broederliefde danken. Ik gaf dien man een brief mee. een zeer kort briefje. Ge zult het u nog wel herinneren. Het bevatte slechts deze woorden „Wanneer gij ooit behoefte hebt aan mijn leven, noem het." Die woorden, broeder, wilde ik nu, terwijl ge ongelukkig zijt, komen herhalen. Ziedaar, waar voor iik bier ben. Hij greep naar de hand van MicheL Broeder, wanneer mijn leven u tot iets nut kan zijn. neem het. Maar Michel trok zijn hand terug. De diepe rimpels bleven op zijn voor hoofd zichtbaar. Dezelfde onverzoen lijke verachting bleef op zijn gelaat uitgedrukt, Welk oen weefsel van leugens, zei de hij. Waarom geeft ge u zoo veel moeite? Den brief, waarvan ge spreekt, hob ik wel ontvangen, én daarmee hebt ge waarschijnlijk uw leugen van heden voorbereid. Muur waarom tracht ge mij niet die leugen te overtuigen Ik heb u niemand ge zonden, en de wissels, die ik nu zes dagen geleden betaald heb, waren niet van mij, al droegen zij mijn handteekening. Dat is zonderling, mompelde Laurent ontsteld. Ja, wol zonderling, nietwaar? zeide.de markies. Ogo gelooft mij niet, ge ge looft mij niet? Neen, zeker niet O I broeder, hoe bobt ge zoo aan mijn liefde kunnen twijfelen Hoc koudet ge gelooveu, dat ik zoo diep gezonken zou zijn O mijn God Wel heb ik misslagen begaan, hoewel die voor liet grootste deel vergeeflijk waren, maar ik ben er zwaar voor ge straft. Hij droogde zijn tranen. Komaan, hernam bij terstond daarop, genoeg zwakheid. Ik moot mij verdedigen, en hoe onwaarschijn lijk en afschuwelijk zulk een beschul diging ook moge zijn, ik moet die vermoedens van mij afwerpen, maar hoe? HobT Hij zocht, hij dacht na, maar hij vond niets. Ik kan u slechts herhalen wat Mc reeds gezegd heb, Een man is namens u bij mij gekomen, 0 ik herinner liet mij zeer goed. Van dat vrcesclijke tijdstip mijns levens is niet de gering ste bijzonderheid uit mijn geheugen verloren gegaan. Ik zal u dien man beschrijven. Waarom vroeg MicbeL De markiezin hoorde dit pijnlijke gesprek zwijgend aan. Geen woord ontsnapte aan haar lippen. Zij le- woog zich niet. Haar gelaat alleen drukte den angst cn de wanhoop uit, die zich van haar liart hadden mees ter gemaakt. Neen. ik zal u alles zoggen, hernam Laurent. Ge moet aan mijn woorden geloof slatin. Het doet mij lo veel lijden, dat ge mij van zulk eene laagheid kunt verdenken. Do man, die ntijjn uw naam die wissels kwam brengf h. was groot en sterk ge bouwd. Hij scheen vijftig of zestig jaar te zijn, want zijn haar was grijs cn hij droeg een langen baard. Hij had een bruine jas aan, geheel dicht peknoo.pt, en een broek van dezelfde kleur, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10