Hmüleh's Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 13 September 1913 Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909. No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging Ihier ter stede opgo- WdM met het doel de belangen der lo den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van informatiën en het lncasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl Yan alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Mei en Juni 1913 zijn 49 vorde ringen tot een bedrag van f 1104.09 be taald, 21 vorderingen worden afbe taald; 13 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het ree: t. op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenho'tz en A. TI. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die dcsgewenscht ook in prooeduten en faillissementen gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering der rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het'recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde vooi-schot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephomsi lie inheri ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend,, terwijl voor informatiën op buiten de stad wanende personen, f 0.60 pi. ui. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons 10 ct verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen aan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register Ingeschreven personen. Verder zijn voor de ieden verkrijg baar legitimatlekaarten, waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daur gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl. Infor. en Scfculdinvoidering- bureaux en Haudelsvereeni gingen aangesloten vereenigmgen. Deze in formatiën kosten 25 ct Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed in/ormee- ren, vooral naar nieuwe cliënten «ene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden Inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarsdhiuwingsmiddel uitstekende diensten bewijet. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, sledhts 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te ir daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsche Han delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd iheeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld; dat het hare be doeling is, in deze ridhting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie oommissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze oommissièn bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeens M;d<lemslandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging docr lid te worden, het werk, dat zij doet 'en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook In uw eigen be lang. HET BESTUUR. Tan ie Residentie en haar bewoners. CCXV1I. Zoo langzamerhand gaat in Den Haag het besef doordringen dat de opening van het Vredespaleis een feit van groote beteekenis voor ons land is. Op den dag van de opening is een keerpunt gekomen in de wijze van waardeering van Carnegie's geschenk. Had men in het algemeen tot dus ver wel niet smalend, maar toch ook niet vvaardeerend over het paleis ge sproken, de enorme belangstelling, die op den 28en Augustus door vreem delingen aan den dag ge'.egd is, heeft een weinig het besef doen opgaan dat er toch iets meer in de opening zat dan men algemeen vermoedde. Van oriticus wend de Hagenaar belang stellend toeschouwer tot een nieuwe gebeurtenis hen tot een begin waardeering bracht. Dat nieuwe de onthulling van de Karnebeek- bron. Aan het tot stand komen daarvan hebben zooveel mannen en vrouwen van naam meegewerkt, bij de onthul ling deden zooveel personen van in- vloed van hun belangstelling blijken, dat het naar buiten opviel. En als de voorzitter van de Camcgie-stlchting zoo'n holde verdient, nu dan gaat v.en Hagenaar vanzelf ook gunstiger den ken over de instelling zelf. Ten slotte is hij van de belangrijk heid van het pnlei9 overtuigd ge raakt door den toevloed van vreem delingen, die opzettelijk naar hier komen om het te beziohtigen. Gaat het niet van binnen, dan alleen maar van buiten. Geldelijk zal het paleis een enorm voordeel voor de stad \v den. Daar kunnen de hoteliers v meepraten. Te klagen heeft dit pilde op bet oogenblik zeker niet. De landbouw tentoonstelling bracht heel wat ver tier en van buiten stroomden de land- bouwkenners toè. Voor wie Den Haag niet kende, was het soms alsof er alleen boeren woonden. O" dagen dat uit de provin cies excursies naar de tentoonstelling georganiseerd waren, leek" de stad overstroomd door mannen met petten en vrouwen in oud-modische, dikke japonnen. Donderdag waren er niet minder dan 5000 over Den Haag los gelaten. De tentoonstelling zelf is een succes. De belangstelling is enorm. Op den- zelfden dag als hier boven bedoeld, waren er een 50.000 bezoekers! En niet alleen bnitenmenschen. Wel vormen die de meerderheid, maar de Hage naars nemen met een ferm totaal de tweede plaats in. Dit lijkt vreemd, want de kennis van een residentiemensch van land bouw werktuigen, koeien, varkens, zuivel en schapen, is zeker heel gering. Ik kan het drukke bezoek dan ook alleen verklaren uit een nieuwsgierig heid naar een leven en bedrijf, dat aan verreweg do meesten alleen bij name en dan nog soms bij een ver keenden naam bekend is. Gaat deze tentoonstelling nair wensch de Sporlfiguratie aan de Boorlaan, de Ndtst heeft het leelijk la ten zitten. Ze is doodgegaan zonder uitgeleefd te hebben wat niet weg neemt dat ze een f 55.000 te kort heeft d. w. z. dat behalve het waarborg fonds van f 50.000 nog f 5000 moet worden bijgepast. Wie dit doen zullen is nog niet bekend. De historische optocht heeft behal- e een fiasco, ook een merkwaardig tooneel geleverd. Toen liet duidelijk ging worden dat de stoet veel te Iaat zou wegtrekken, kwam de burgemeester op Houtrust en vroeg aan den voorzitter van bei comité hoe laat het vertrek plaats zou vinden. Hij moest dit weten om het uur aan de Koningin mee te dee- len. Geantwoord werd om 2 uur, maarom 2 uur was er nog geen denken aan en de burgemeester, die omstreeks dien tijd nog eens kwam kijken, werd eenigszins driftig. Toe» het bij 3 uur werd en de Commissie den stoet heel kalmpjes, alsof ze pre cies op tijd waren, twee malen op het veld wou laten rondtrekken, werd het mr. Van Karnebeek te machtig en hij zei tegen de Commissie op kernachti ge manier zijn meaning, zoodat ieder verbaasd stond, die onzen burgemees ter kent. Er was geen woord Fransen bij dit onderhoud en ten slotte belet te de burgemeester zelf den ommegang op het veld en joeg den stoet, reeds voordat hij eenmaal rond was, ge woon Iloulrust afl SINTRAM. BEURS-OVERZICHT van de Firma E. SASSEN en Co., Parklaan 14 B, Telefno. 2061. 6-12 Sept. 1913. Het nog steeds ziob op een onna tuurlijk hoog peil handhaven, van den rentestand moet ongetwijfeld als verklaring worden aangenomen voor de blijvende lusteloosheid aan de in ternationale beurzen. Zij die meen den, dat na de beëindiging van den Balkanoorlog, niets meer aan een krachtig herstel in dem weg stond, zien zich in deze verwachtingen nog steeds teleurgesteld en het laat zich aanzien dat de disconto-politiek der centrale banken voorloopig nog niet veel uitzicht op een lagerem rente stand en daarmede eene verlevendi ging van den hundei geeft. Wel bob den de centrale cffèdietiustellingen der voornaamste landen, hoofdzake lijk door het verhoogen van net dis conto, de vraag naar geld weten te beperken en blijkens de banksta en flinke reserves kunnen vormen, en is ook de uitgifte van nieuwe waarden nagenoeg tot stilstand gekomen, zoo dat ook door deze beperking -Ie vrees voor complicaties is afgewend, doch of de voornaamste banken hierin aan leiding zullen vinden spoedig het hooge disconto-tarief te verlagen, valt te betwijfelen. Daartoe zijn de ©isofcen der Balkan- staten die elkander in het loffelijk streven naar verbetering en ontwik keling niet alleen doch ook in de grootte van de uit te schrijven konin gen schijnen to willen overtreffen, te groot. Do bedragen welke voorloonig noodig schijnen te zün vaiieoron tus- schen de 500 en 700 millioen francs. Het is bij zulke groote cischen zeker niet af to keuren, dat de geldmarkt voorloopig nog in bedwang gehouden wordt. Door de mindere levendigheid in handel en industrie, zijn de eisohen van die zijde den laatste® tijd, groo- tendeels door de hooge rente, minder geworden, welke omstandigheid zal kunnen bijdragen om het najaar zon der groote bezorgdheid ten opzichte der geldmarkt te gemoet te gaan. Intusschen gaat er op de voor naamste beurzen niet veel om. Alleen Wallstreet zorgt nu en dan voor wat meer levendigheid, doch met groote omzetten gaat dit meestal niet gepaard. Deze week werden overigens ver schillende gegevens bekend, die aan leiding zouden kunnen geven tot rui meren handel, doch het schijnt dat men ginds ook nog niet een bepaalde richting durft inslaan. Zoo zou het bericht, dat de tariefwet thans in beide Huizon is aangenomen, onder andere omstandigheden, wegens de onzekerheid welke daardoor is weg genomen, een ferme rijzing in het le ven geroepen hebben, maar thans ging uit feit nagenoeg onopgemerkt voorbij en schonk men meer aan dacht aan geruchten als zou de Union uit de opbrengst der South. Paciflc- aandeelcu tot uitkeering van een bonus overgaan. De veronderstelling schijnt dan ook niet gewaagd, dat men in de Unie toch niet met zooveel vertrouwen de toekomst ingaat als men van Amerika gewend is. Langen tijd werden de slechte oogstberichten genegeerd of als overdreven voorge steld. <tech nu thans het regeerings- rapport is verschenen, valt niet te ontkenner, dut de maisoogst met «en cijfer van 63 1 tegen 82.1 in 't vorig jaar een zeer pover figuur maakt en ook het cijfer, den stand aangevende der voorjaarstarvve met 75.3 tegen 90 8 nu met bepaald meevalt. De ont vangsten der spoorwegen zullen door het mindere vervoer ongunstiger cij fers te z en geven, vooral nu deze vergeleken worden met de opgaven van zulk een bij uitstek gunstig jaar als 1912 voor den landbouw was. Hierbij komt nog, dat de loon- kwestie tussbhen de oostelijke spoor wegen en de arbeiders nog steeds niet geregeld is, terwijl thans weder bericht wordt dat de machinisten en stokers van de spoorwegen ten Wes ten van Chicago besloten hebben her ziening te vragen van de thans van kracht zijnde loontarieven. De ge stadig verminderende opgave van het aantal onuitgevoerde orders bij de Steel Corp. maakt dor. indruk, dat de hernieuw ie levendigheid, waarvan kort te voren melding gemaakt werd, slechts van voorbij gaanden aard Is geweest. Zelfs op de verlaagde prij zen schijnt de verwachte koopbewe ging in de staalindustrie nog niet in te treden. Dit alles zou nog geen reden wezen om ten opzichte van Amerikaansche fondsen terughoudendheid aan den dag te leggen, want het is bekend dat W'allstreet steeds de toekomst verdis conteert en wanneer geen andere fac toren tegenwerkten, zou men ook thans na de inzinking der laatste maanden eerder stijging dan daling mogen verwachten. Doch het schijnt, dat president Wilson de stille kracht j is, die voorloopig een onbelommerden opbloei in den weg staat. Hij heeft te kennen gegeven, dat na behandeling der wet op hot geldwezen een geheele reeks nieuwe trustvvetten op afdoe ning wachten en dit schijnt min of meer verlammend op den onderne mingsgeest te werken. Ook scnijnt men over de geldmarkt i nog niet gerust te zijn. Wel behoeft niet gevreesd te worden voor een groote geldschaarschte ,doch het zou toch wel kunnen blijken dat geld in het najaar met anders dan tegen hoo ge rente verkrijgbaar is, niettegen staande de hulp der regeering. Nu schijnt aan deze regeeringshulp meer waarde gehecht te worden dan noodig is want door dat de regeering de gel den die zij bij de banken in het Zui den uitzet aan de banken in het Wes ten grootendeels onttrekt, komt deze hulp slechts op een verplaatsing van het kapitaal neer. Niettemin schijnt de toestand in 1 algemeen niet ongezond en mochten op politiek gebied geen verrassingen te wachten zijn. dan zal Amerika haar reeds zoo vele malen c-nderhreken weg naar nog grooteren voorspoed onge twijfeld voortzetten. Een gunstig ver schijnsel Is ln dit velband de vaste houding der obligatiemarkt. Bij ge brek aan nieuwe emissies worden thans de oude obligaties meer gezocht en dit zal indien deze beweging aan houdt de ondernemingen weder met meer vertrouwen een beroep op de geldmarkt doen uitbrengen, waardoor zij door nieuw bedrijfskapitaal weer in de gelegenheid kunnen worden ge stold de zaken tot ontwikkeling te brengen. Ter beurze van Amsterdam was hel ln de afgeloopen week, onder het voor uitzicht op twee vacantiedagen, zeer stil. In de Amerikaansche afdeeiing ging nog. voor wat spoorweg waarden be treft, het meest oru in Unions die op geruchten van het uitkeeren van een boniUB van 152 5/8 tot 157 l/l konden opkomen. Ook South. Pacific kwamen op den bevredigenden uitslag der in schrijving van 91 7/16 tot 93 3/4 op. Atchison Tope ka kwamen van 97 tot 98 3/8 op. De kleinere shares bleven nagenoeg onveranderd. Va® de industrieel© waarden gin gen opnieuw AmaJgamateds aan liet hoofd der beweging. Op de gunstige koperstatistiek, een voorraad op einde Augustus aanwijzende van slechts 38.314.000 pond togen 53.595.000 pond op ultimo Juli, kondon Amalgamateds van 76 1/2 tot 77 7/8 verbeteren. Steels kwamen, niettegenstaande het aantal onuitgevoerde orders op nieuw met 17G000 ton verminderde, voo 64 1 8 tot 65 9,16 op. Am. Can. Comp. verbeterden 1 Car Sc Foundry bijna 2 Am. Smel- tings 1 3/4 Op de lokale markt ging eveneens zeer weinig om. Van ppfroleurnwaar- den was er eenige handel in Konin klijke die op geruchten van een op handen zijnde nieuwe splitsing der aandcelen van 63112 tot 6355:8 op- kwamen Annde-elen Geconsolideerde moesten daarentegen een zestal procenten la ten vallen. Rubberwaarden hadden te lijden onder de flauwe rubberprijzen te Londen. Amsterdam Rubber reageer den van 174 tot 164, Bandar van 725/8 tot 711/2, Oost Java van 1261/2 lot 114, Serbadjuti Sumatra van 137 tot 133, Ned. Rubber van 69 tot 65. Voor Scheepvaartaandeelen blijft de stemming voortdurend opgewekt en de berichten over de vrachten- markt blijven gun6tig. Aandcelen Java China Japan lijn monteerden van 122 3/4 tot 124 11/16. De overige waarden bleven nagenoeg onveranderd, met uitzondering van aandeden Oostzee, die van 121 r 8 tot 118 5,8 terugliepen. Marine waarden prijshoudend en iets hooger voor de 4 1 2 bouds. Tabakken toonden in dit, voor deze afdeeiing doode seizoen, nagenoeg geen variatie. Deli Maatschappij kwa men van 612 tot 61912. Rotterdam Drii zelfs van van 355 tot 375 op. Van Mijnwaarden trok deze week een opwaartsche beweging in Bomer waarden de aandacht. De gewone aandeden verbeterden van 601/8 tot 63 1/4, de preferente van 93 tot 97 5 8 (na 102), terwij! de cumulbewijzen, na van 53 tot 553/4 te zijn opgeloopen weder tot 525/8 inzakten. Redjang Lebong konden op berichten van bet aanboren van 'n nieuw rif van 2111,2 tot 228 opkomen, doch moes'en dit avnns weder verloren laten gaan en zagen hun koers tot 199 verminderen op berichten van overstroomingen in dc mijn. Van diversen verdienen Westersui ker vermelding, die van 217!','4 tot 225 konden opkomen. Staatsfondsen waren voor wat N. W. Schuld betreft, vast gestemd Brazilianen waren iets beter van toon, terwijl Russen nagenoeg onver anderd waren. Geld op prolongatie 4 3/4%. Ds Feesten te Amsterdam. Vrijdag was 't in Artis buitenge woon druk. Daar werden de voor be reidingen gemaakt voor Binnenland De TWEEDE KAMER, vergadering van de Tweede Ka- toot, Din'riagruemlddag te 3 uur, arcen bijeengeroepen ter benoeming van de commissiën tot onderzoek der geloofsbrieve® van de nieuwgekozen leden. De vergadering zal verdaagd worden tot den volgenden middag 1 uur. in welke zal worden overgegaan tot het opmaken van eeri candidaten- ijst voor het voorzitterschap en ver der tot de aanbieding der Staatsbe- grooting voor 1914. De Hbld. verslaggever vertelt daar» van: In de Kerklaan stond het pubiielj in dubbele haag geschaard tot san den hoofdingang vuri Artis en reik halzend drukten de kinderen zich te gen het ijzeren hek Bij de haltepunten van de tramlij nen 9 en 10 waren orde-commissaris sen opgesteld om de gasteu, die van heinde en ver per trein waren aonge komen en die zich dan ijlings naar Artis spoedden, te ontvangen en te recht te wijzen. En in Artis zelve, waar een aantal commissarissen onder leiding van den heer H. C. Buurman, zich in de groote veranda had opgesteld, weiden al de „boertjes en boerinnetjes" ont vangen. Daar werden dan hun kaar ten gecontroleerd en gevraagd, of ze '6 avonds na negen uur nog naar hunne haardsteden kunnen terugkee- ren. Tndien dit mogelijk is, moesten ze nog huiswaarts; wie te ver af wo nen werden ondergebracht in hotels of pensions. Voor dat allee heeft het comité de uiterste zorg gedragen. En goede, waarschuwende lessen krijgen ze opk, die bontgekleed© vreemden. De heer Molkenboer en al de andere heeren ze kunnen dien prachtig uit- yedosten menschen maar niet genieg op hun hart drukken om. voordat zë zich naar het Enfosterrein begeven, hun juweelen en andere kostbaarhe den in veiligheid te brengen. Want daar zijn er or.der die 1-o^rinr.eijes. aar heugellasoh en oorijzer voor duizenden aan waarde bii zich dragen eri de ges oen en doeksnolden van do boertjes vertegenwoordigen niet zel den eveneens een aardigen duit. a's dan van de binnenkomende de kaar ten zijn gecontroleerd, voor legios is gezorgd en de namen iter deelnemers zijn jn geschreven, komen ze allen, groep voor groep zooals ze zijn bin nengekomen, „onder 't mes". 7e wor den gekiekt. Daar was nog menig spannetje, dat nog nimmer was „ge portretteerd". Maar dan wordt hun ingefluisterd, dat al die groepjes in een heel groot album worden verzameld en dat dit album bestemd is voor onze l'onin- gin. Nou, dan mot 't maar", zegt een oud boert ie uit 't Gooi e® z'n mum- metende mond or.der den typischen haviksneus trekt een breeder® sriins. Hii oefent zich al vast cm Hare Ma- leste:t vriendelijk onder de eozen te komen. En het kteine. g-el-irerimpsl- de nerkamenten «v-rirl i.je vun z'jn ega lacht nog breeder. „Zóó nK-Je niet k: I-re. zegt haar ma®, „je lijkent wel cer>. kraaikop!" Moederiïe sluit fluks haar tf-nde- k>o?en mond en, zenuwachtig, ging ze r«>seeren. Een, troepje Dombvrg-sche boerin netjes komt glunder lachend aanloo- pen. ,,Wat moeten we doer., meneer, ons poriret is klaar!" vragen m een der studenten die fungeert als ordecom missaris. ,,n»n tuin incman. jongedochters en al den beesten een Zeeuwschen groet brengen, lacht de vriendelijke jonk- ma®. „Mag dat meneer?" „Vandaag mag allee!" En weg wande'eii ze, arm in arm geklonken en hun frissche, pa rel klare lach klinkt door de paden van den Dierentuin en jaagt een zwarte lama verschrikt naar zijn nachthok. Om elf uur is de menigte der nieuws- rierigen in de Kerklaan aangegroeid lot een viif. zesdubbele haag. en tel kens als een groepje langs komt in hun schilderachtige kieedij verdrin gen zich de Amsterdammers, die met wisten dat er nog zóóveel zwart-zijden schorten en d to overdoeken, nog zoo veel gebloemde jurken met breeden schoot in ons land worden gedragen. In den Artistuin heb ten honderden leden met hun darre^ 'n plaatsje «e- zocht en ze verlustigen zich in het ongemeen bonte schouwspel. Bij de groote veranda hebben twee vrouwtjes uit Laren plaats genomen, ze zijn wijd gedost in haar japon van zwart merinos met puiMigen overdoek van gebloemde lila zijde waar lange zijde franjes afhangen. Naast die twee Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVOND-PRAATJE. De bewoners van het Teylersplein en omgeving hebben per request bij den Raad geklaagd over de baldadig heid an de lieve jeugd en verzocht, dat plein te laten bestraten of er plantsoen te laten aanleggen. Hoe dit geneesmiddel werken moet is mij niet heel duidelijk. Denken adressan ten misschien, dat de kwajongens door het zien van de bloemen zóó verteederd zullen worden, dat ze niet alleen geen baldadigheid meer ple gen, maar met gietertjes aankomen om ln tijd van droogte de bloempjes te begieten en die lieve begonia, die op haar aanminnige steeltje geknakt was, zorgvuldig op te binden, opdat zij nog in 't leven blijft T Ik stel de vraag alleen, beantwoor den durf ik die niet, omdat ik ook ervaring heb van jeugdige baldadig heid. Een stevig ijzeren hek wordt langzaam, maar zeker, totaal ont- rainponeerd, de ingang is zoo vaak vernield, dat een hangslot alleen nog de toevlucht der wanhoop is. En een middel tot verweer is er niet. Zelfs een bewaker er bij zetten zou niet helper, want die moet toch op zijn tijd gaan eten en drinken en juist in de oogenblikken dat hij weg is, nemen w ees daar maar zeker van de rakkers hun kans waar. Het instellen van een dagveilig heidsdienst, tegenhanger van den nachtveiligheidsdiensL zou niet ba ten, want binnen veertien weken kennen de kwajongens de gezichten, zoogoed als die van de Haarlemsche rechercheurs. 't Is onaangenaam wanneer je eigendom, zonder dat Iemand pr ple zier van heof(, zóó vernield wordt. En aan den anderen kant kun je het non de bengels niet eens al te kwalijk nemen, omdat baldadigheid nie-t an ders is dan levenslust, die den ver keerden kant uitspat. Kon die maar in de goede richting geleid worden 1 Er is, jaren geleden, door den ge meenteraad besloten om een groote openbare speelplaats te stichten aan de Leidschevaart, omdat de jeugd zich daar zou kunnen vermaken en geen kattekwaad meer uitvoeren in de stad zelf. Je hóórt er niet meer van. Het tegenwoordig© jonge ge slacht zal, vrees ik, niet meer van de opvoedende kracht van een speel terrein profiteeren en of de zonen van dat geslacht er hun overmaat van levenslust kunnen laten uitwaaien iijkt me nog onzeker. Al3 de bewoners van 't Teylersplein bij den Raad eens klaagden over de traagheid, waarmee deze speelplaats behandeld wordt, zouden ze misschien beter hun doel bereiken, dan met een ■plantsoentje. Zal de lieve jeugd het monument voor Hildebrand, dat binnenkort aan 't einde van den Dreef zal geplaatst worden, met rust laten? Of zal het noodig wezen, er een ugent op post te zetten, die behalve aan het beeld van den erooten Nicolaas. ook bescher ming verleent aan den charmanter) Van der Iloogen, den verlegen Pieter Stastok, het onderdrukte diaken huismannetje en den schreeuwerigen, rijken Jan Adam Kegge, die allen wel op het voetstuk zullen worden afge beeld We weten nog niet. hoe het gaan zal, maar er is kans op, dat de fon tein. waarop het beeld zal worden geplaatst, geen spuitende, maar een spuwende fontein wezen zal. Beschei denlek wensch ik gevraagd te heb ben, of dat wel wenschelijk is. Zeker, ik vertrouw dat de beeldhouwer den straal des vernufts van Hildebrand niet zal w illen nabootsen door een waterstraal uit 'smans eigen mond, maar zijn die geheimzinnige we zens, die we gewoon zijn Najaden en Tritons te noemen, dan zoo bekoor lijk, wanneer ze stralen waters uit werpen Of de leeuwen, aan wie we op fonteinen diezelfde vernederende rol toebedeelen Dat is toch geen hou ding voor den Koning der Dieren. Het lijkt me ongepast en, zacht gezegd, ook onpasselijk toe. Maar we zijn nog niet aan een plan toe en zullen dus maar afwachten, of niet de ontwerper, als er dan toch met alle geweld water gespuwd moet worden, die taak zal toebedeelen aa® wie er het naast aan toe zijn, de vis- schen. Ik weet wel dat baarzen en snoeken ook nooit in zoo'n houding aangetroffen worden, maar het past toch meer bij hun aard van „natte dieren", dan bij den leeuw, die als bewoner van bosschen en woestijnen, toch tot de droge dieren moet worden gerekend. De beeldhouwer zal voorzichtig moeten wezen hiermee, dat hij de figuren van de personen op het ge- donktcckcn niet zóó ontworpt, dal er peliikenis op andere menschen uit te halen is. Van het begin af aan toen de Camera Obscura verscheen, heeft men willen beweren, dat met de eene figuur deze. met de an "ere gene be doeld was zoo werd als het model, waarnaar Nurks geschetst was, een eerwaardig man genoemd, die, naar luid van betrouwbare verklaringen, een van de gemoedelijkste menschen is geweest, die bestonden. Zoo zou iemand ten onrechte een klad worden aangewreven. Beets zelf wou daar ook nooit van hooren „ik heb", zei hij, „niemand bepaalds met mijn per sonen r»p 't oog gehad". Toch wordt met groote beslistheid beweerd, dat de koepel, waarin de heer Bruis zijn vriend den dokter opzocht in „Hoe warm het was en hoe ver", die ie van den heer Van Tu berg en aan de Leid schevaart en een van onze ingezete nen verklaart, nog stellig te weten waar de nieuwsgierige jeugd voor over op straat lag om naar het kook- vergulden van baas Do Groot te kij ken. Ik laat die twistappelen voor wat ze zijn, omdat deze soort van vruch ten niet naar mijn smaak Is. Maar gelukkig is het, dat de gemeente, door een gezaghebbende stem daaraan herinnerd, edschen zal, dat het monu ment aan haar in eigendom worde overgedragen. Verbeeldt u, dat het eigendom bleef van da afdeeiing Haarlem van H Algemeen Nederl. Verbond en dat die afdeeiing eens geldgebrek kreeg ('t kan voorkomen) en dat de penningmeester met een kruiwagen kwam en T beeld wegreed naar een koopman in alles, om er klein geld van te maken het zou zóó ontstellend wezen, dat de leeu wen, voor wier verschijning ik nog altijd bang ben, twee weken lang van pure akeligheid zouden weigeren te spuwen. Zooiets is nu onmogelijk ge worden de gemeente krijgt en houdt het monument en als het ooit bij den uitdrager terecht mocht komen (denk aan den beker va® Maximiliaan te Vee re), dan zal de gemeente in elk geval de opbrengst krijgen. Maar voorshands is daarvoor geen nood een gemeente, die 5.2 procent van haar ingezetenen vraagte n k r ij g t. is nog niet aan den ioatsten cent toe. Wel zijn we een gemoedelijke sa menleving. wij in Haarlem. Heb ik niet in dit blad gelezen, dat een melkrijder uit de Haarlemmermeer niet meer met zijn paard ln de stad mag komen, vóórdat het dier van zijn kreupelheid genezen is? Dat Is een voortreffelijke maatregel, omdat hij den eigenaar noodzaken zal aan de gezondheid van het beest goede zorg te besteden, maar in een groote stad zou dat niet gaan, omdat men daar niet precies ieder paard zoo kent. Hier wel, wij kennen elkaar, elkaar^ paarden en honden, alleen de katten niet, omdat die t© veel op elkaar ge lijken. Is er misschien karis op, dat deze maatregel van tijdelijke uitbanning ook toegepast wordt op menschen? Zou het aanbeveling verdienen, om bijvoorbeeld aan Grietje of Mietje te zeggen..hoor eeris kind. zoolang die winkelhaak in je Jurk niet gemaakt is, mag je niet in de Groote Hout straat komen Dat zou voor de slor dige moeder wel een goede prikkel wezen. Of kan het zijn nut hebben, om wanneer onze voornaamste win kelstraten geasphaltecrd ziin, de toe gang te verbieden aan lieden, die tabak pruimen, wat een onfriseche en voor de gezondheid schadelijke ge woonte is Zoo zou het voorbeeld van het paard van den melkrijder kunnen worden nagevolgd. Alleen weet ik op dit oogenblik niet. of rijks-, provin ciale- of gemeentelijke wetten en ver ordeningen zich tegen zooiets verzet ten. Je kunt dat bij den heerschen- den overvloed van wetten zoo «niet weten. Wat mij wel verbaasd heeft, is dat dezer dagen een gemeente voor de overneming van een en ander tien duizend gulden hebben wou, terwijl de andere gemeente maar óén gulden verkoos te geven. Ileeft de gemeente Haarlem, die 10.000 vroeg, daarmee lichtelijk overvraagd, of was de eene gulden, die Bioemendaal voor eenige vaarten en wegen wou betalen, wat je noemt een schande bod 1 Van zóó'n prijsverschil, dat is ze ker, hoor jo onder particulieren nooit 1 J FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5