Imu's Dagbud WK A AAL. TWEEDE BLAD Dinsdag 16 September 1913 OM ONS HEEN No. 1809 Gevonden voorwerpen. Dezer dagen is er in ons blad op ge wezen, dat Kamers van Arbeid inlichtingen vragen, die bij andere Rijksinstellingen, de Rijksverzeke ringsbank en de arbeids-inspectie be kend zijn. Naar aanleiding daarvan werd mij verzekerd, dat de bedrijfs belasting, die natuurlijk van de lijs ten dor Rijksverzekeringsbank groo- ten dienst zou hebben, die niet ter bo schikking krijgt. Het Rijk is dus niet een centraal beheer met allerlei tak ken van dienst, die elkander steunen en aan de twee staaltjes, die ik hier boven geef, zou men zeggen, dat er aan de practijk wat hapert. De admi nistratie, om het kort te zeggen, Is niet administratief genoeg. Zoolang dat gebrek aan eenheid alleen ambtenaren hindert, is er vooi ons geen reden om ons daarmee te bcmoc-ien. Maar het wordt erger, wan neer particulieren, die toch al genoeg te doen hebben, aan 't werk worden gezet en dit is dan ook de reden, waarom de opmerking over het invul len van die lijsten van 14 dagen ar beidsloon en arbeidsduur gemaakt Is. De gemeente Haarlem is ook al sinds jaren bezig een gedeelte van baar werk aan particulieren op den hals te schuiven, die dit gewillig ondergaan ik bedoel het bewaren van gevonden voorwerpen. Vroeger was dat anders, toen nam de politie elk gevonden voorwerp, klein of groot, behoorlijk van den vin der aan, schreef he| in, bewaarde het op 't bureau en diende voor tusschen- persoon, wanneer de eigenaar zich kwam aanmelden. Op zeker oogen- blik is dat veranderd Wel wordt se dert dien tijd nog altijd aanteekenbig gehouden van wat als gevonden aan gegeven wordt, maar in de meeste gevallen krijgt de eerlijke vinder hel voorwerp zelf weer mee naar huls, met de vriendelijke opdracht, het daar maar te bewaren totdat do bezit ter zich komt aanmelden. Met welk recht weet ik niet. Hoe men een particulier aldus tot bewaar der van gevonden voorwerpen kan aanstellen, weet waarschijnlijk nie mand, maar het feit is daar cn de gelukkige vinders onderwerpen er zien heel gemoedelijk aan, waarschijnlijk denkende, dat zij er toe verplicht zijn. Voor zoover ik weet is daar niets van aan. Zeker, het is verboden ge vonden goed voor zichzelf te behou den en het ligt dus voor de hand, dat 'de vinder het bij de politie aangeeft, maar daar houdt dan toch ook alle wettelijke verplichting op. Nu behoort de politie haar taak te beginnen en zich als plaatselijk gezag met de be waring van 't gevondene te belasten. Waarom ze dat niet doet? De ver klaring is, dat de politie geen ruimte heeft om al die voorwerpen behoor lijk te bergen en geen personeel om er hel oog op te houden en het pu bliek te woord te staan. Een geldige verontschuldiging schijnt dat niet: wanneer de eene of andere tak van dienst niet goed ingericht is moet ze verbeterd worden dat is logisch, maar niet, om de taak dan maar aan anderen, die er niets mee te maken hebben, over te dragen. Een uitzondering wordt gemaakt wanneer kostbare voorwerpen wor den aangebracht door personen, bij wie die niet al te best bewaard schlj nen, houdt de politie ze zelf. Die grens zal wel niet gemakkelijk te Lrek- ken zijn en het moet wel pleizierig wezen, wanneer aan arme, maai' doodeerlijke lieden een duur stuk op dezo wijs niet wordt toevertrouwd. i Maar ook voor de verliezers is de bestaande regeling niet zonder nadec- len. Het is toch altijd gemakkelijker, zijn eigendommen terug te halen bij een openbaar bureau dan bij een par ticulier, die niet thuis behoeft tc we zen cn dus dikwijls ook niet aanwe zig is. Bovendien slaat de verliezer altijd voor moeilijkheden als: „moet ik hier een fooi aanbieden?" zoo ja „hoeveel?" Bij de politie la een rustig overleg over deze vraag veel gemak kelijker. Er is nog een ander gevaar. Een eerlijke vinder hoeft, zoodra hij iets vond, zijn eerlijkheid bewezen door het voorwerp dadelijk bij de politie aan te geven. Deze vertrouwt het hem toe, beter gezegd, doft hem de taak op om het te bewaren en gemoedelijk wandelt hij er mee naar huis en legt het ergens weg in een kast, tot dat de eigenaar verschijnt. Maar die komt nietl Wat wel komt is geldgebrek bij den eerlijken vin der. Nu wordt de strijd groot. Daar ln die kast ligt een ding, dat misschien twintig gulden waard is en waarvan de eigenaar zich misschien nooit meer aanmelden zal. Een gewillige buur man of vriend kan gemakkelijk alB eigenaar dienst doen, zich aanmel den bij de politie en een volkomen juiste beschrijving van het „verlore ne" geven, omdat hij het een uur ge leden van alle kanten bekeken heeft Weldra ïs het voorwerp te gelde ge maakt en de opbrengst gedeeld ik zeg niet, dat het vaak gebeurt, maar het kan voorkomen en de ware eige naar loopt nog kans, dat hij, zich la ter aanmeldende, voor een oplichter wordt aangezien. De meeste bewaarders bezwijken voor deze verzoeking niet; goed, maar dan toch loopen zij nog een hoogst onaangename kans, dat het hun toe vertrouwde voorwerp wegraakt. Maar ecu heel klein gedeelte van het menschdom bezit een brandkast, de groote meerderheid moet dingen van waarde bergen in een lade of een kast. Als het voorwerp daar uitvalt, onder een meubel rolt en opgeveegd wordt, of wanneer een klein kind bet in de knuistjes krijgt en uit het raam werkt, dan is het toevertrouwde pand verdwenen en loopt de bewaarder, wanneer de eigenaar zich tevergeefs heeft aangemeld om zijn eigendom te rug te halen, gevaar van een proces verbaal wegensverduistering. Als het mij ooit overkwam een voor werp van waarde te vinden, dan zou ik hot in de Smedestraat aanreiken en wanneer de inspecteur van dienst mij als bewaarder wou aanstellen zou ik met een beleefden groet ten spoe digste verdwijnen. Riep hij mij terug, dan zou ik hem vertellen, dat ik al lerlci bezwaren heb tegen het bewa ren van andermans goedethische, practische, economische, sociale en- zoomeer en dat de politie tegen die taak veel beter is opgewassen. Dan bergt de politie het ding zelf wel op en daarmede doet ze, wat toch feitelijk der politie en niet der bur gerij is. J. C. P. Buitenlandscli Overzicht De Baikanvulkaan Turkijeen B u 1 g a r ij e. Do onderhandelingen tusschen de Bulgaarsche en Tuvksehe gedelegeer den te Konstantinppel over den vrede tusschen Turkije en Bulgarije dunen nog steeds voort. Een officieel bericht meldt dat de Turkscbe en Bulgaarsche gedelegeer den tot overeenstemming gekomen zijn over de hoofdpunten van de grensquaestie. De definitieve regeling zal geschieden In do eerstvolgende zitting, die morgen, Woensdag, zal plaats hebben. Goemoeldjina. Bij de ontvangst van een deputatie uit het voorloopig bestuur van Goe- moeldjina verklaardo do Turksche minister van biiuieailandsche zaken, dat de Porto de beweging tot verkrij ging van onafhankelijkheid noch kon aanmoedigen noch direct steunen, hij Ik-IooWo echter in don loop van do Turksch-BuJgaarscho conferentie te zullen opkomen voor de geheiligde rechten van de bevolking van Goe moeldjina en naar hij hoopte, met succes. De minister ried do deputatie aan do bowoneis vam do stad tot kalmte aan te sporen. 't Legeren do vloot van Griekenland. Eenigen tijd geleden is de En gel - sche marine-commissie, die ter be schikking van Griekenland gesteld was ter reorganisatie van de vloot, weder naar haar vaderland terugge keerd. Over de praostaties van deze commissie was men echter blijkbaar in Griekenland zoo tevreden, dat men het wenechelijk heeft geacht nogmaals de hulp van Eiurolsche marine-officie ren in te roepen. Die hulp werd wel willend toegestaan en binnenkort zul len nu negentien of twintig officieren benevens eenige burgerambtenaren van de Engelsche marine naar Grie kenland vertrekken. De positie van de leden dezer commissie zal van geheel anderen aard zijn dan die van de vo rige, die trouwens maar zeven leden telde en sleohts advisee rend optrad. De leden der nieuwe commissie tre den in dienst bij de Grieksche vloot dragen de Grieksche uniform en zijn verantwoordelijk voor do taak, die hun wordt opgedragen. De voor deta- chee-ring bij de Grieksche vloot aan gewezen officieren hehooren tot ver schillende takken van. dienst, er zijn specialiteiten bij op het gebied van het torpedowezen, officieren-machi nisten, scheepsbouwkundigen enz. Ko lonel Sir Edward Rcben, die het plan heeft opgemaakt voor de vlootbasïs te Rosyth, zal, op speciaal verzoek an de Grieksche rececring, tijdelijk aan de commissie toegevoegd worden. De vloot zal dus gereorganiseerd worden door Engelschen en het leger zal evenals tot dusverre van de voor lichting van Fmr sche desknrdigen blijven profiteeren, ondanks de on voorzichtige woorden, die koning Con- stantijn te Berlijn heeft geuit en die do Pranschen zoozeer ontstemd heb- ben. Generaal Eydoux, het hoofd van de Fransche leger commissie in Grie kenland, heeft nl. in een onderhoud met een berichtgever van „Excelsior" dezen medegcdeei'd, dat hii na afloop van zijn vacanlio het in Griekenland begonnen werk zou gaan voortzetten. C&Ina on Japan. China heeft alle eischen door Japan gesteld ingewilligd. Of echter nu hier mede de zaak uit is? Do correspondent van de „Daily Telezr." te Tokic meent van niét. Hij zegt, dat de anti-Chineesche bewe ging in Japan onverzwakt voortduurt en steun vindt, zoowel in kringen van het leger als bij andere invloedrijke groepen. De oorlogszon ri ij in Japan wil in elk geval, of Chinn toegeeft of niet. China leeren. dat Japan m niet een cruantité negligeahle is en de correspondent, die zegt dat velen ïn Japan een finarcieele crisis in China verwachten, die tot Jan-arische tus- schenkomst zou nopen, verwacht dat een gewapend optreden van Japan in China zeer waarschijnlijk is. In do „Times" deelt de correspon dent to Sjanghai mede, dat de hou ding van generaal Tsjang-hsoen, de bevelhebber der noordelijke troe pen te Nanking reden geeft tol ern stige bezorgdheid. Deze generaal be schikt over 35.000 man. en tracht zijn leger steeds te versterken. En deee le germacht schijnt bereid, den reuera al tot zelfs in de gevaarlijkste avonturen te volgen. Do inwoners van Nanking verlaten bij duizendtallen de stad. Klachten over plundering en geweld daden baatten niets en lokken alleen nieuwe wraaknemingen uit. Generaal Tsjang-hsoen moet. een aantal regee- ringspersonen uit den tijd van de oude Mantojoeregcering hebben terug Do buitonlar.'Joris zullen de macht, die do regeer in g te Peking kan oefe nen, afmeten naar wat zij tegenover Tsjangeoon weet te bereiken. Allerlei Bedreiging togen minis ters in Z u i d-A f r i k a? Onlangs heeft Poutsmneen der Zu ul-Afrikaanscho arboidersiedders, verklaard, dat do vrede op 5 Juli In Carlton Hotel to Johannesburg na do ongeregeldheden aan den Rand was gesloten „op de punt van de revolver" en dat de vertegenwoordigers der ar beiders tot minister-president Botha ©n generaal Smuts, den minister van financiën, zoude» hebben gezegd ,Als er nog eens geschoten wordt, gaat gij er aan". Dezo bewering is echter door gene raai Smuts beslist tegengesproken. Nu heeft echter, volgens een Reu- terbcricbt uit Johannesburg, de secre taris van den arbeidersbond Bain verklaard, dat na de onderteekenini van de voorwaarden, waarop I et werk zou worden horvat, al degenen, die daarbij aanwezig waren geweest zich naar het balkon van het Carlton- hotel hadden begeven en van daar zagen, dat do soldaten hun geweren reeds op de menigte op straat hadden gericht. Bain beweert er zeker van te zijn, dat als er maar -één schot go- lost ware, Botha, Smuts, noch kolonel Frater, <le chef der politie, nog maar één minuut geleefd zouden hebben. En Mathews, de secretaris van den mijnwerkersbond. beweert dat twee leden van de arbeiderspartij ieder een geladen revolver gericht nadden ge houden on elk der ministers en dat deze, als de troepen hadden eesch.v ten. onmiddellijk daarop neergeveld zouden zijn De ministers schijnen dus, er moge dan van een uitgesproken bedreiging geen sprake zijn geweest, tcch wol in ernstig gevaar hebben verkeerd. D e t u nn el onder het kanaal Het denkbeeld om Frankrijk en En geland door een tunnel te verbinden stuit weliswaar niet meer op zooveel tegenstond als nog betrekkelijk kort geleden, geheel overwonnen is hij ech ter nog niet, z.ooals blijkt uit hetgeen de militaire medewerker van de „Ti mes" schrijft: „Hoe groot ook de com mercieel© voordeelen van de tunnel misschien zullen zijn, of wij al of niet groote waarde hechten aan de waarborgen, die wij aan onze zijde kunnen scheppen en of bij het natio nale risico hoog of laag schatten, vaststaat, dat een tunnel onze zorg zal vermeerderen en een ommekeer zal brengen in de wijze, waarop onze verdediging moet worden geregeld. Het zou dus, zoolang in Engeland nog geen nationaal leger bestaat, een dwaasheid zijn ons natuurlijk isole ment op te geven, nieuwe gevaren te voeren aan die, welke ons reeds bedreigen en den last op ons te nemen va.n een landgrens en van grooter continentale aansprakelijkheid". De toestand te Dublin wordt hoe langer hoe ongunstiger. De werkgevers hebben de verdere on derhandelingen rnet de arbeidèrslei- ders afgebroken en zij schijnen voor- nemeVis, d-3 uitsluiting van de leden vart' den Trar.sportarbëidersbond met kracht door te zetten. Het aantal sta-j kér's, uitgestotenen en werkloazen j neemt zeer tea en de invloed van het1 arbeidsconflict blijkt duidelijk uit hel acer yojaniinilerde verkeer in de stra ten van de lerscho hoofdstad. Ook de patroons in de bouwvakken hebben nu konnis gegeven, dat ze met het oog op de methoden van den Ier- schen transports rbeidersbond, hebben bestoten voortaan geen leden van de zen bond meer in dienst te nemen. De houding van Rusland. De „Times" verneem t uit Peters burg, dat do ensas, welke m de be trekkingen tusschen China en Japan is ontstaan, do Russische regeering ernstige zorgen baart, wijl de loop, dien de gebeurtenissen zouden kun nen nemen. Rusland er toe zou kun nen noodzaken te kiezen of zijn tegen woordige positie in Oost-Azië prijs te Kiezen, of ai-iters tot kracuug© acue over te gaan. Maar op het oogenhlik zou Rusland veel liever blijven bij haar polities van harmonie met Japan in de L>ost- Azaatische vraagstukken te ageeren. Deze politiek zou er op uitdraaien, dat op den djuur Mongoli en Noord- Mantsjoenje aan Rusland komen. Daarom hebben do gematigde eisohen door Japan gesteld inzake het gebeur de te Nanking, instemming gevonden in Rusland. De „Times" verneemt uit Peking, dat de eisohen van Japan ook inslui ten, dat generaal Sjangsoen aftrede als gouverneur van de provincie Kiangsoe. Dat nu is de moeilijkst in te willigen eieoh van alie, welke door Japan aan China zijn gesteld, al is het ontslag van Sjangsoen wensche- lijk. Binnenland 'T HOF IN DEN HAAG TERUGGEKEERD. Uit Den Haag meldt men dat d» Koninklijke Familie Maandagmorgen in de residentie is teruggekeerd. Ter weerszijden van het Koninklijk Paviljoen stond een klein, buiten op het Stationsplein, een talrijk publiek, dat de Koninklijke Familie hartelijk toejuichte. In auto's werd naar het Huis ten Bosch gereden. PRINS HENDRIK vertrekt as. Woensdag naar Gent lot een bezoek aan de intern, tentoon stelling aldaar, en wordt Vrijdag op het Loo terugverwacht. DE BRAND TE NOORDW1JK. De N. R. Ct. meldt nog: We kunnen over den brand in de speelgoedfabriek nog nader mededoc- len, dat het gansche complex gebou wen, met letterlijk alles, wat er in was, een prooi der vammen is gewor den. Over de oorzaak van den brand verkeert men geheel in het onzekere deze onzekerheid wordt nog grooter, as inen bedenkt, dat de fabriek we gens den Zaterdagmiddag stil slond. De directeur, de heer Donkelaar, en de bcdrijfschef, de heer Wicpjes, wa ren van huis voor het opnemen van een paar bestellingen. Een der werk lieden heeft een half uur vóór het uitbreken van den brand de ronde nog gedaan door alle gebouwen, doch hoegenaamd niets ontdekt, dat onge woon was. Men vermoedt, dat op de een of andere wijze kortsluiting ls ontstaan. Twee uur na het uitbreken was er gcon enkel deel van het groote ge bouw, dal niet brandde. Tegen eif uur in den avond was het meeste ver brand. De muren, die nog niet ornge vallen waren, weiden met brandhn- ken omvergehaald, om onheilen tc voorkomen. De voorraad afgemaakte speelgoederen, trappen, kisten, kru: wagens enz. enzdie een prooi tiet Mammen is geworden, wordt geschal jp ruim 25 duizend gulden Terwij! voor ruiin 8 duizend gulden onver werkt hout (ceder-, eiken-, grenen- ei: mahoniehout) is verbrand. Voorts zijn tal van machines en werktuigen verbrand. TWEEDE KAMER. De tijdelijke voorzitter van de Twee- do Kamer der Staten-Generaal, de heer Fr. Lieftinck, zou heden. Dins dag, door de Koningin op het Huls ten Bosch ontvangen worden ter af legging van de eeden (beloften, ver klaring), en worden gemachtigd ln de vergadering van Woensdag ziju inedc leden te beëedigen. VOORZITTER TWEEDE KAMER. De Tel. meldt nog: ln verband met wat wij reeds schreven over de voorzitters-nomina- lio voor de Tweede Kamer, kunnen ij definitief meedeelen, dat Dinsdag avond in de bijeenkomst der vrijzin nige fracties een poging zal worden gedaan om jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, afgevaardigde voor Gouda, als eerste candïdaat der vrijzinnigen aan gewezen te krijgen. Het Ls echter zeer twijfelachtig, of de heer Van Doorn een candidatuur wil aanvaarden. Voorts blijven mr. R. J. II. Palijn en mr. D. Fock in aanmerking komen. Al dezo hoeren zijn Unie-liberaal. Wat den tweeden candïdaat betreft zijn de vrijzinnigen op het ©Ogewbl|,k verdeeld. Een deel van hen wil daar voor een sociaal-democraat, een an der-deel wenscht echter jhr. mr. 0. van Nispen tot Sevenaer, den afgetre den katholieken voorzitter. TENTOONSTELLING. De minister van marine, kapitein ter zee lïambonnet, en de minister van koloniën, inr. Pleyte, zullen Za terdag 20 dezer te Amsterdam bijwo nen de opening van de tentoonstel ling, welke bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Aardrijks kundig Genootschap in het Gemeen teniuseum aldaar wordt gehouden. KINDEREN EN DE BIOS COOP TE ROTTERDAM. Nu de door den Gemeenteraad on langs vastgestelde verordening betref feilde de toelating van kinderen tot bioscopen bij Gedeputeerde Staten zer provincie, geen bedenking heeft ontmoet, zal deze verordening den 2(ien dezer maand in werking treden. Van dien datum af zullen mitsdien de voor kindervoorstellingen bestemde films zijn onderworpen aan de goed keuring van de daartoe door B. en W. benoemde cqmniissie. Die commissie zal bestaan uit de heeren S. Bakker, ambtenaar voor de kinderwetten, S. de Jong Ezn. en J. S. Verburg, beiden hoofd eener school. HEVIGE VECHTPARTIJ. Zondagnacht omstreeks 3 uur heeft op den Zeedijk te Amsterdam een he vige vechtpartij plaats gehad. Op no. 38 woont een oppassend huisvader, wien het geraas en getier van ziju bu ren begon te hinderen, en om stilte verzocht, ln plaats daaraan te vol doen, drongen de kerels als wilde beesten binnen en wilden den uian te lijf. Deze nam de vlucht. De moeder van den vluchteling, de houdster van een sigarenwinkel op no. 58, kwam tcu tooneele en noemde de indringers bij minder vleiende namen, vragende of mannen tegenwoordig de baas zijn. i Wacht maar, oude, we zuilen Jou ook wel krijgen 1 De daad bij het woord voegende, 6loegen de mannen een ruit in en wierpen zelfs door een andere ruit 'n geheel biervat in den winkel. I Op het rumoer kwam de politie aan- loopen, hetgeen aanleiding gaf tot 'n formeelo vechtpartij. Een reeds be jaarde brigadier werd tegen den grond geslagen. Zijn sabel werd hem ontrukt, zijn pet weggetrapt. Een politic-agent kreeg met een talhout een hevigen slag op het hoofd, zoodal hij bewusteloos neerviel. Weer een an dere agent werd zoo toegetakeld dat hij ziju arm ternauwernood kon be wegen. Begrijpelijk dat toen er poii licversterking kwam, dat toen van die zijde ook geen pardon werd gebruikt. Vele van de mannen die in tiet rol letje betrokken waren, moe-sten met bebloede hoofden een goed heenko men zoeken. JEUGDIGE INBREKERS. Van drie jongens, die de vorigo week te Delft bij een bewoner van den Oostsingel hadden ingebroken en ee nige siel-aden, waaronder een gouden horloge, hadden ontvreemd, zijn er twee van 15 en IC jaar, naar hel huis van bewaring te s-Gravenhago overgebracht De derde is op vrije voeten gesteld, zoo melde de „N. R. CL". HET KONINKLIJK REZOEK EN DE BIOSCOOP. Zooals wij dezer dagen mededeel den, is door don hoofdcommissaris aan fotograien en operateurs van ci nema tog rafiscne toestellen meege deeld, dat zij eon zekeren al stand moeten bewaren bij net maken vun opnemingen van de Koningin. Zondagmiddag had zich in „Artls" ter hoogte van het herenhuis, temantl tusschen het publiek opgesteld met een toestel om cinematografische op nemingen to maken, cn toen do ko ninklijke familie op den terugweg langs kwam. draaide hij zijn toestel af. Dit schijnt in strijd met de wen- schen van H. M. do Koningin te zijn calthans den opnemer zou zijn aangezegd, dat de films niet mo gen vertoond woiden. STAKING VOORKOMEN. De staking bij den sigarenfabrikant Bazelmans "te Zoetst zal niet door gaan, daar deze de loonregeling 2de klasse heeft ingevoerd, zoo meldt do Tel. Mr. TROELSTRA OP HET SOCIA LIST EN CON GR ES TE JENA. De „Tel.geeft de rede van Mr. Troelstra (zie onder Telegrammen in ons vorig nummer) aldus weer „Ik breng a de hartelijke groeten over van het geheele Nederlandsche proletariaat. Uwe partijdagen zijn voor ons land van het grootste be lang, omdat zij do steeds toenemende beteekonis, de voortdurende ontwik keling van de Duilsche sociaal-demo cratie en do leidende positie uwer partij in een duidelijk licht stellen. Uw partij heeft meer dan een derdo deel van het Duitsche volk om zich heen geschaard, en zich tot een zóó groote macht ontwikkeld, dat do stoutste en hoopvolste verwachtingen van het proletariaat aller landen op haar gevestigd zijn. Er zijn echter landen, waar de sociaal-democratie nog niet zulk een beteekonis vorkre gen heeft als in Duitschland, doch óok in die landen, waar een conse quent doorgevoerd parlementarisme de resultaten van onze verkiezingen geldigheid verleenen, is onze positie tegenover do regeering machtig. In uw land wordt de onvolmaaktheid van den parlementairen regeerings- vorm als een ondraaglijke remming der sociale kracht ondervonden. Wanneer men bedenkt, dat een kleine groep van groot grondbezitters de macht bezit ©jn ton behoove van eigen voordeel de ganschc natio uit te bui ten en dat de tegenstelling tusschen den wensch naar vrede dor machtig ste partijen en het militarisme van do heerschende klasse juist in üuitsch'and scherper dan elders te voorschijn treedt, dan begrijpt men, waarom men naast do parlementaire naar nieuwe strijdmiddelen zoekt om aan zulk een toestand een einde te maken. Een zoo sterke partij als da uwe moet of m de wetgeving van don staat een leidende rol spelen, óf zij moet door andero dun parlementaire agitatie-middelen de macht verove ren, om aan de partij een betere posi tie to verzekeren. In dien geest be groeten wij de behandeling van het vraagstuk der algemeen© politieke za ken op dezen partijdag als een ge beurtenis van buitengewone beteek©- nis voor het internationale proletari aat. thans wil ik nog een kort overzicht geven van do Nederlandsche partij, van do groote, verrassonde overwin ningen bij ue laatste verkiezingen. In ue eeiste piaats zeg ik u allen harte lijk dank voor den moreelen en ïnuto- rieelen steun, uien wij van uw zijd© liouben ontvangen. De Nederlandscb© sociaal-democratie heeft in de laatste jareïl de vruchten kunnen plukken van haar taaien arbeiu. ln de lamste vier jaar is het aantal loden der par tij gestegen van 90W tot 25.000. Het partijorgaan „Het Volk" heeft 6000 abonné s. Het aantal sociaal-demo cratische gemeenteraadsleden heeft zich verdubbeld. Bij de Tweede- Kamerverkiezingen steeg het aantal sociaal-democratische stommen van 85.000 in 1909 tot 145.000 in 1913 het aantal Kamer-afgevaardigden vun 7 tot 16 en het aantal georganiseerde Feuilleton vNadruk verboden). 40) Wanneer hij van Marie-ltose sprak dan zou de markiezin haar misschien wegjagen, weigeren haar, die hij bui ten haar voorkennis beniimlc, als haar .milstaomde schoondochter te er kennen. Hij wildo liever zwijgen. Ilij wilde haar zoo lang mogelijk bij zijn moe der laten blijven, dio liova bondge- noote, die, te midden zijner familie vertoevende, hem, den vorstooteling, somtijds deed gelooven, dat men hom niet verbannen had, Go blijft zwijgen, ongelukkig©? zei de markies. Eensklaps nam Laurent ©en kloek besluit Eergisteravond, zei hij, heb ik Parijs om acht uur verlaten. Om waar heen te gaan Hierheen. Naar Nogent Ja. t Met welk doel? Ik had in zoo langen tijd mijn piceder niot gezien. Wat hebt ge gedaan Ik ben langs de Maine hierheen geloopen. Ik vond de dour aan den kant van den oever open. Go waart er ©enige oogenblikken geleden uit gegaan. Michel, rnet Gilberte. Ga voort Het kostte mij dus geen moeite om in den tuin te komen. Niemand zag mij. Ik liep langs de grasperken, tot bij liet prieel. De markiezin maakte langzaam haar arm los van den hals van Gil berte en stond op. Zij luisterde met ingehouden adem. Zij herinnerde zich tot de kleinste bijzonderheden van hetgeen er dien avond was gebeurd. Ik droomde dus niet, mompelde zij, hij is er dus geweest? Wat zal bij zeggen? Laurent scheen zich thans uitslui tend tot zijn moeder te wenden. In liet prieel, zei hij, zat mijn moeder op haar geliefkoosd plekje, met een deken over haar knieën. Het was een zachte, zoele avond. Mijn moeder was ingeslapen en ik naderde haar voorzichtig om haar niet te doen ontwaken. Zoo kwam ik tot achter haar stoel te 6taan. De maan wierp haar licht juist op 't gelaat mijner moeder. Hij 6prak kalm, zonder zich een oo- genbllk te bedenken. De blinde stond nu recht voor hem cn zei met groote ontroering: Ga voort, Laurent, ga voort 1 Ik vreesde, dat ik te lang zou blijven, moeder, want ik wilde Michel niet ontmoeten, ik duchtte zijn toom, zijn verachting. Ik ging heen, na zacht een kus op uw voorhoofd te heb ben gedrukt. Is dat alles, Laurent? vroeg de blinde. Is dat alles? Het was alsof zij weer hoop koes terde en geloof aan zijn onschuld be gon te hechten, terwijl hij zoo nauw keurig vertelde wftt op dien avond was gebeurd en hetgeen zij voor een droom, gehouden had. Ik was diep bedroefd, moeder, toen ik u verliet. Ik weende bitter, zooals ik op dit oogenblik ween. Inderdaad vloeiden er tranen langs zijn gelaat, dio bij niet trachtte te weerhouden. De blinde zetto nu het verhaal van haar zoon voort Ja, Michel, dien avond is alles gebeurd, zooals Laurent bet verteld heeft. Hij liegt niet. Ik meende ge droomd te hebben, toen ik in het prieel zat. In mijn slaap meende ik de 6tem van mijn jongsten zoon te hooren, ik voelde zijn lippen op mijn voorhoofd en tegelijk een traan, die er op neerviel. Ik ontwaakte, maar Laurent was heengegaan. De blinde boog bet hoofd en ging als tot zichzelve voort Mijn God, wat hiervan te den ken? Is het mogelijk, dat een kind. terwijl hij weent bij zijn moeder, aan wie hij zich niet durft vertoonen, bijna op hetzelfde oogenblik een vree- 6elljko misdaad pleegt? Zou hij uu nog schuldig kunnen zijn? O, wie ral ons de waarheid zeggen? Laurent, die met gevouwen handen naar haar geluisterd had, stamelde Heb dank, moeder, heb dank, dat u aan mijn schuld twijfelt. Michel was in sombere gedachten verzonken. Hij twijfelde niet. Ondanks alles scheen hij van de schuld van Laurent overtuigd te zijn. Iiij liad zijn broeder liefgehad, on danks de misslagen, die hij had be gaan, maar alle liefde was uit zijn hart verdwenen, toen hij moest onder vinden, dat Laurent een falsaris was. Niets was er sedert dat oogenblik van de broederlijke liefde overgebleven, geen medelijden met, de zwakheid der jeugd, niets mer dan diepe verach ting. En vervolgens zijt gij naar het kantoor gegaan, zei hij. Neen, ik verliet den tuin ter sluiks, als een misdadiger, dat ls waar, en niet aLs een zoon, die alles getrotseerd heeft om zijn moeder te omhelzen. En ge keerde naar Parijs terug? Ja, en ik was overgelukkig, ik had weer een weinig moed gevat en vermoedde niet, dat er op hetzelfde oogenblik een bloedig drama hier ln huis werd afgespeeld. Michel wendde zich tot zijn moe der. Moeder, thans moet gij uitspraak doen, zei hij. Zal zij mij nu nog beschuldigen? vroeg Laurent angstig. Mijn zoon, zei zij, ik heb je ook beschuldigd, dat is waar, maar toen ik u zooeven hoorde spreken, toen is er weer hoop bij mij gerezen dat ge wellicht niet schuldig, tnaa» een slachtoffer van het noodlot zoudt zijn. Ja, moeder, zoo 6preekt uw hart Luister slechts naar die stem. Gij kent de bijzonderheden van den moord, mijn zoon, ge weet, hoe ik er bij betrokken was? Ja, moeder. Jactel had om hulp geroepen. Ik hoorde hem en snelde naar het kantoor, waarheen ik den weg al leen wel vinden kan. En toen, moeder? Toen ik op het kantoor kwam, stootte ik tegen het lijk van den ar men Jactel. Ik liep met uitgestrekte handen voort en greep den rnoordc- Daar bij zijn arm. Welnu, moeder, ga voort, zei hij angstig. Hij verdedigde zich, maar de schrik verdubbelde mijn kracht. Ik hield hem vast en vroeg hem wie hij was. En wat antwoordde hij. moeder? Hij zei zeer zacht: Ik ben Lau rent, »w zoon. Het jonge mensch uitte een kreet van woede. Heeft hij dat gezegd Ja. O, die ellendeling, die ellende ling t Maar wie is hij dan toch? Hij moet van nabij mot onze omstandig heden bekend zijn. Hij moet geweten hebben, dat ik in langen tijd niet hier ben geweest.dat mijn broeder mij van hier had gejaagd, hij moet zelfs ge weten hebben, welke vermoedens er tegen mij bestonden, dat mijn broe der zijn hart voor mij had gesloten. Wie kan hij toch zijn? Moeder, go hebt hem geloofd, o, dat was niet goed, neen, gij hadt hem niet mogen gelooven. Dat is te veel. dat is te veel. Het gelaat der blinde was minder bleek. Ongetwijfeld was de hoop weer bij haar opgewekt eu gaf haar het leven weer terug. Maar van waar kwam die hoop? Waarin bestond zij? In eenige onze kere aanwijzingen, flauwe sporen, die voor haar alleen bestonden. Toch geloofde zij aan de onschuld van haar zoon Laurent en dat maak te haar zoo nameluos gelukkig. Da oprechte toon, waarop hij had gespro ken, de nauwkeurigheid, waarmee hij alles, wat er dien avond was voorge vallen, verteld had, dat alles wischte de laatste twijfel b>i haar uit. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5