H. B. SWARTE bericht de ontvangst der Nieuwe Modellen ANEGANG 34 Costumes, Dames-, Jongedames- en Kindermantels, mm Va.fi' eim'gróolo geldelijke premie bij eerste verbintenis, voltallig hou- cten van het vrijwillig kader, i En hiervoor werden nu zulke groo- te sommen toegestaan op de Oorloge- ijbegrooting 1913. Peri-Ovorridit DE CORLOG. Een uitvoerig artikel over den oor log van de hand van prof. mr, J. de Louter in de „Tijdspiegel" besluit al dus: De oorlog is een verschijnsel, een openbaring van de natuur van den mensch en van de maatschappij in hunne voortschrijdende ontwikkeling 3e eeuwige vrede daarentegen een ideaal, ver boven de werkelijkheid verheven en 9lechts denkbaar aan den eindpaal harer volmaking, waar in de menschheid éf-ne kudde onder ééiien herder zal vormen; een ideaal onbereikbaar misschien, maar voort durend dichter te naderen door op voeding en veredeling. Ten aanz'en van den individu geschiedt dit opvoe dingsproces door wetenschap en kunst, moraal en godsdienst; indi rect en op den duur komt elke schre de voorwaarts ook der maatschappij ten goede. Ten aanzien der maat schappij geschiedt dit rechtstreeks 'door het reoht d i. de vorm of regel, waaraan ook onwilligen of kwaadwil ligen onderworpen zijn. Moraal en godsdienst mogen er naar streven de meerderheid in een bepaalde maat schappij te doordringen en derhalve het volkspeil te verhoogen, zoolang zij er niet in geslaagd zijn dit ver hoogd peil in den vorm van bindend recht, vast te stellen, ontbreekt de waarborg voor don vooruitgang van 3e maatschappij in haar geheel. De wetgeving van elkeu staat weerspie geit als het ware het door de maat schappij aldaar bereikt zedelijk peil en handhaaft dit bovendien tegen een ieder, die daarvan zou willen afwij ken of daar beneden dalen. De erkent ing en vaststelling van het recht geschiedt binnen den staat door den bevoegden wetgever, leder voor zijn aandeel en binnen de grei- een zijner bevoegdheid; in het staten- verkeer daarentegen, dat geen wetge ver kent, door eene van onderen op gebouwde internationale rechtsge meenschap, welke in gewoonten en verdragen harén wil openbaart en hare vormen stelt. Eerstgenoemd recht heet nationaal recht en omvat verschillende onderdeden; het laatst genoemde draagt den naam van inter nationaal recht en is eveneens vat baar voor verdeeling. De grens tus- tusschen beide is niet altijd even dui delijk. Bezigt men echter den naam van volkenrecht voor de rechtsbetrek kingen tusrchen onderling onafhan kelijke souvereine staten, dan be heerschi blijkbaar het recht der groo- tero of statengemeenschap dat dei- kleinere of staatsgemeenschap en moet het laatste zich voegen naar het eerste. Voor zoover moraal en godsdienst het zedelijk peil niet slechts in een enkelen staat, maar in meerdere zoo niet in alle verhoogen, zal dit eerlang zijn invloed openbaren in de internationale verhoudingen en weerklank vinden in de bovenge noemde organen van het volkenrecht: gewoonten en verdragen. Hoe meer dit recht vocn-schrijdt, hoe dieper hot wortel schiet, des to meer zullen do oorzaken van den oorlog verdwijnen, het voornemen post vatten en do wil zicli openbaren om gerezen geschil len, die dan inderdaad meer en meer recht geschillen zullen worden, op vreedzame wijze te beslechten; kort om de afschuw van den oorlog zege vieren over lagere driften en motie ven. Daar is geen andere weg tot eenen Vrede, die waarlijk een weldaad en zegen verdient to hecten, dan die van het recht: alle andere zijn lap- of kunstmiddelen van verdacht allooi, hoe goed ook bedoeld, hoe vernuftig ook bepleit. Erkent men nu bovendien in hof. recht een product van ethisch gehalte, dan is de ethiek de oorspron kelijke. hot recht do afgeleide bron, waaruit de vrede ontspringt. Naar mate de bronwel overvloediger vlood en krachtiger stuwt, zal het recht vollediger en sneller zich openbaren Io<lor, wie en waar ook, kan daartoe bijdragen. Geen stem zoo zwak, geen daad zoo onbeduidend, of zij kan iets toevoegen aan het zedelijk kapitaal 3or menschheid, waaruit de vrede gel>oren wordt en waarop ook een maal de tempel van den eeuwigen vrede moet ven-ijzen. Daarom moe ten alle personen en volken samen werken om dit zedelijk kapitaal te vergrooten en vruchtbaar te maken voor 3e opvoeding en voltooiing van het recht. Don zal de oorlog zijn taak hebben volbracht, evenals reeds thans de slavernij en lijfeigenschap, en stilzwijgend van het wereldtooneel verdwijnen om plaats te maken voor een duurzamen vrede in een wereld vol gerechtigheid. Vrede een ideaal mits Vrede door Recht". Sport en Wedstrijden SCHAKEN. Dr. PERLTS. Naar aan de Times uit Weenen ge meld wordt, is Vrijdag in de Stier- markeche Alpen het lijk gevonden van den uit verscheidene internatio nale tournoolen bekenden schaker dr. Perli3, die bij een tocht in het ge bergte ten gevolge der groote koude bezweken was. Hij was verleden Zon dag alleen vertrokken, om een tocht naar den Hoohtor te ondernemen. Dr. Perlis was, meldt de Te!., slechts dertig jaar oud. 7. wem men. ZWEMVEREEMGING HET IJ. De „Brugscho Zwemkring" uit Brugge (België) zal den avond van 23 dezer de gast zijn van de zwemver- eeniging het IJ. Ter eere van deze Vlamingen heeft het bestuur van hot TI een zwemfeest georganiseerd ln het Zuiderbad op 23 September as. Het programma vermeldt o.m. een estafettewedstrijd 7 maal 40 M., een zweimdemonstratie, wedstrijd in hel doelschieten, benevens een tweetal polo-wedstrijden Koloniën DOODVONNIS. Drie contractanten der Bah Lias Estate, in Simeloengoen, wachtten des morgens op 20 December 1912 den Chineeschen venter Ko A Tjoe op, op een eenzame plaats. Toen de oudo man hun schuilplaats genaderd was, vielen ze hem aan, en sloegen hem met een parang en staken hem met een mes, zoodat hij op vele plaatsen van zijn lichaam, zijn been en zijn hoofd, verwond werd en aan de ge volgen van een snede in den buik spoedig overleed. Geen wraakneming gold het, doch slechts den lust te bezitten, wat die venter bij zich had, 'n som gelds n.l. van 80 gulden en wat koopwaren, als koek, visch enz. De landraad te Medan heeft in deze zaak beslist, voor zoover men de schuldigen heeft kunnen te pakken krijgen. Want een wist te ont komen, maar de beide anderen wa ren sinds 3 Januari in voorloopige hechtenis. Ze probeerden thans elkaar de schuld te geven, maar het lukte niet, den raad van hun schuld te overtui gen. Een vrouw vertelde, gezien te hebben, hoe het slachtoffer op den bewusten dag gevolgd werd door drie mannen, onder wie deze beklaagden. Ook andere getuigen brachten be zwarend materiaal bij, zoodat de landraad niet aarzelde, het doodvon nis over de beide misdadigers uit te spreken. RELLETJES OP JAVA. Te Batavia is do telegraphische op dracht ontvangen om twee groepen militairen in gereedheid te houden in verband met relletjes te Toeban. Der tien man onder bevel van een luite nant staan gereed. In Blora zijn ernstige onlusten uit gebroken. Vijfhonderd inlanders vie len den loerah lastig. Voor derx regent gebracht, vroegen zij één voor één vergiffenis. Eenig machtsvertoon in het Rembangsche wordt wenschelijk geacht. HET HEILSLEGER EN DE LEPRAKOLONIE. Men seint aan de Delibladen uit Ba tavia De Javabode meldt: In September hoopt het Heilsleger do eerste 4 zen delingen naar het midden van Cele bes te zenden. Aan het einde van dit jaar worden 20 nieuwe officieren uit Europa verwacht voor het Heilsleger op Java, Sumatra, Borneo en Cele bes. De nieuwe leprakolonie op Su matra wordt begin Maart geopend. Er is plaats voor 250 patiënten. BRAND TE SEMARANG. De directie van de Nederlandsch- Indische Houtaankap-Maatschappi} ontving van haren gedelegeerde te Semarang het volgende bericht: „Za gerij en loodsen door brand sterk be- scha3igd. Voorste loodsen, Inipreg- notiefabriek en grootste deel voor raad rondhout, alsmede 1000 kubieke nieter balken gered. Zullen schade cm middellijk na vaststelling seinen". Gemengd Nieuws EEN OPTOCHT VAN GEMASKERDEN. De Londensche Hbld. correspondent schrijft: 't Was een eigenaardige optocht, die Zaterdagmiddag door Londen ging. Op Trafalgar Square stonden detachementen agenten gereed, omdat men blijkbaar een groote optocht en véél toeschouwers verwacht had, maar ten slotte was de „stoet" bitter klein, niettemin nieuw in z'n soort. Beweerd wordt dat Engeland heeft 600.000 kantoorklerken, waarvan wel een derde deel in de Londensche City en dat die het over het algemeen el lendig hebben, ellendiger dan de goe de werkman. Ze moeten heerachtig doen en kleed en en krijgen vaak mi serabele betaling voor lange werktij den in dikwerf ellendige lokalen, diep in den grond of hoog ln de „lucht", donker, benauwd, stoffig, zooals er nog zoovele in de oude City zijn. Zij beginnen te protesteeren, zouden Za terdagmiddag in Hyde Park inentin gen en betoogen. En aangekondigd was dat ze gemaskerd van Temple Station naar Hyde-Park zouden gaan gemaskerd om aandacht te hebben, en met hen had de politie veel nieuws gierigon verwacht Inderdaad werden de maskers gedragen, omdat de mees te beloogere liefst niet door hun pa troons in zoo'n optocht gezien wer den. 't Viel tegen. De vakverecniglng der klerken Is blijkbaar, nog niet sterk, want 't was een treurig optocht- je en het aantal der domino dragen- den mag misschien een veertig zijn geweest. Publiek keek er naar, maar stelde er blijkbaar toch met véél belang in. In Hyde Park hadden zo een paar duizend belangstellenden, welke ieder een, die daar Zaterdagsmiddags wil oreerenvinden kan. De grieven wer den geuit, do oproep aan alle colle ga's om tot de vakvereeniging toe te treden gedaan. Toen was 't afgeloo- pen; 't was geen er? succes die gemas kerde optocht, doch hij gaf toch wei te denken en misschien is het e'en be gan van een lotsverbetering van men- sehen, tobbers in de City. DE INVLOED VAN DEN ALKOHOL. Het Volk meldt: In het departement van de Seine worden de krankzinnigen van 187G af eerst naar de kliniek van St. Anne gezonden,. Daar worden zij onder zocht, en van ieder en krankzinnige wordt een soort biografie geschrevon, een ziekte historie, die o.a. bevat de waargenomen verschijnselen door den medicus, bijzonderheden omtrent ouders, opvoeding, milieu enz, Een gedeelte van het archief van deze.in richting is nu onlangs gepubliceerd. Het ibevat allerlei statistische gege vens, waaruit allerduidelijkst blijkt, hoe groot de invloed van den alkohol op den mensch is. Het aantal krankzinnigen door al coholgebruik is in een ontzettend snel tempo toegenomen. In het jaar 1168 waren 14 pet. der mannen én nog niet eens 2 pet. der vrouwen alcoholist Twintig jaar later waren deze ver- houdingscijfers 35 en 16, en tn 1910 was het percentage bij de mannen ge stegen tot 47, terwijl het bij de vrou wen de 20 had bereikt Een bekend medicus heeft nage gaan, dat van 3271 kinderen, die naar St Anne werden gestuurd, 1156 een dronkaard tot vader hadden. Een dronkaard verwoest dus niet alleen zijn eigen leven, maar hij kan ook het levensgeluk van zijn kinderen voor altijd verstoren. EEN GEVECHT OP EEN LOCOMOTIEF. Toon de sneltrein van Puyos naar Montrejeau op het punt van vertrek ken stond, geraakten de machinist Lacoste en de stoker Hirigayen met elkaar in twist. Niettemin vertrok de trein op het vastgestelde oogenblik, doch op de locomotief ontstond tus- schon stoker en machinist een nieu we woordenwisseling, die weldra tot handtastelijkheden leidde, Lacoste wierp zich op Hirigayen en beet hem in den vinger. Laatstgenoemde greep hierop een mes en bracht daarmede den machinist verscheidene steken toe. Niettegenstaande het bloed hem over het gelaat stroomde, wist deze den trein tot stilstand te brengen, waarop hij van de locomotief sprong. Duidelijk bleek, dat hij de reis onmo gelijk zou kunnen voortzetten. De chef van dienst te Puyos werd gewaarschuwd, waarop deze de plaats van den machinist innam, cn in gezelschap van Hirigayen den trein veilig naar Montrejeau bracht, zoo vertelt de „Tel."» GEVECHT TUSSCHEN SMOK KELAARS EN SOLDATEN. Uit San Antonio in Texas wordt ge seind Er heeft bij Caruzo Springs 'n gevecht plaats gehad tusschen Ame- rikaansche soldaten en Mexïcaansche smokkelaars, waarbij één Mexicaan gedood, drie Mexicanen gewond en veertien gevangen genomen werden. De troepen namen groote hoeveel- heden wapens en munitie in beslag. Deze waren vermoedelijk bestemd voor de opstandelingen, ofschoon de zen het ontkennen. DE STAKING TE RIGA. De staking loopt ten einde. De ar beiders van drie fabrieken hebben het werk op de oude voorwaarden hervat en 1509 bootwerkers zijn weder aan den arbeid gegaan, nadat hun een loonsverhooglng van 20 procent was toegekend, UIT VENEZUELA. Wat is er öu eigenlijk gaande in Vonezuela? Niemand schijnt er iets van te weten. 'Dat blijkt ook wel uit de volgende mededeelingen in den Amigoe dl CuraQao. Wij lezen in dat blad: Hoe dichter bij de revolutie, hoe slechter op de hoogte ervan. Wij hebben een proclamatie van Castro aan de Venezolaaen gezien, onderteekend Coro. Is dit nu een bewijs, dat Castro werkelijk in La Vela geland is? Men beweert van. niet. Men vertelt zelfs nog veel ergere dingen. Van heel de revolutionnaire bewe ging is geen woord waar, alles was slechts een scbijnrevolutie, opgezet door den president van Venezuela zelf, met de bedoeling al de vrienden van generaal Ca9tro, zijn vijanden, naar Coro te lokken om ze zóó ge makkelijker gevangen te kunnen ne men en voor goed onschadelijk te maken. Het afgelegen en van het ove rige bijna geïsoleerde schiereiland van Coro leende zich uitstekend voor het uitzetten van dezen politieken strik. Menig Castrist is er al ingeloo- pen en zit reeds ln verzekerde bewa ring. Doch dit is niet de eenige lezing. Anderen beweren, dat de revolutie werkelijkheid is, doch meer in Ta- chira dan in Coro. Er moet reeds een slag geleverd zijn onder aanvoering van generaal Olivares, waarbij een paar honderd soldaten overmeesterd worden door de revolutionnairen. Aan het vreemdelingenverkeer zien wij hier op Curacao, dat er iets gaan de Is in Venezuela. Daarvan weten wij ook, dat vele invloedrijke mannen do partij van president Gomez heb ben verlaten en naar Europa of Ame rika zijn vertrokken. EEN EIGENAARDIGE HISTORIE heeft zich (naar het ,.N. v. d. D." meldt) in een Parijsch hotel in de rue do Rivoli afgespeeld. Een Engelsche dame, die een kamer op de vijfde ver dieping van het hotel betrokken had, kwam 's avonds om 9 uur thuis, toen zij tot haar niet geringen schrik een heer in haar apartement aantrof. De dame slaakte een gil en de indringer snelde haar voorbij en nam de vlucht. Maar reeds kwamen eenige hotelbe dienden, door het gillen van de ver schrikte dame opmerkzaam gewor den, langs de trap naar boven. De vluchteling zag dus geen kans om langs dien weg te ontkomen. Hij nam een kloek besluit en sprong over de leuning van de vijfde étage in de diepte. Men snelde naar beneden, in de verwachting heiu daar met ver pletterden schedel op den vloer van het trappenhuis te zullen vinden, maar hij was daar niet. Toen men naar boven keek zag men den vluch teling spartelend hangen aan een gasarmpje, dat ter hoogte van de 4de étage bezijden de trap uitstak en waarin zijn jas was blijven haken. De man wist rich, met buitengewone le nigheid, los te werken, de Imp te be reiken en tot verbazing van de ver schrikte toeschouwers kwam hij met groote sprongen naar beneden. Hij rende de straat pp en riep een taxi aan maar de hotelportier pakte hem bij den kraag en met behulp van een poliiieagent word de man, in wien men een der gasten van hei hotel her kende, gearresteerd en opgebracht. Hij had ln zijn zakken al de juweelen en sieraden, die aan de Engelsche da me toebehoorden. Voor den politie-commissaris legde hij een volledige bekentenis af. „Ik ben een Duitscher" zeide hij maar ik zal mijn waren naam niet noemen om mijn familie te sparen. Ik ben reeds zesmaal in Engeland wegens flesschentrekkerij veroor deeld. Ik geef toe dat ik de juweelen, die in mijn bezit gevonden zijn, bij de Engelsche dame gestolen heb. 's Mid dags heb ik den diefstal gepleegd en mij toen met een taxi uit de voeten gemaakt Maar bij nader onderzoek bleken de Juweelen niet echt en slechts weinige franken waard ie zijn. Ik be sloot toen terug te keeren, den rom mel weer op zijn plaats te bergen om geen verdenking te wekken en den volgenden dag een poging in een an dere kamer te doen. Maar de dame kwam mij helaas verrassen. Ik wilde mij toen van kant maken, want de Fransche gevangenissen zijn mij niet sympathiek. Ik bleef evenwel met mijn overjas ergens aan haken en hen helaas gered." De Engelsche dame heeft haar „Ju weelen" teruggekregen. Zij heeft den politic-commissaris evenwel gesmeekt haar naam geheim te houden, nu een kenner haar sieraden op de juiste waarde geschat heeft MRS. PANKHURST IN AMERIKA. Wij hebben reeds medegedeeld, dat er in Amerika plannen bestaan, om mrs. Panikhurst den toegang tot de republiek te ontzeggen en dat ze bij aankomst op Eliis-eiland zal worden vastgehouden, tot dat omtrent haar al of niet toelating door een commis sie van onderzoek zal zijn beslist. Volgens den correspondent van de Times (e New-York zijn er immigra tie-autoriteiten, die van oordeel zijn, dat haar als anarchiste den toegang zou kunnen worden geweigerd. En het ligt dan ook in het voornemen haar in het bijzonder vragen te stel len over hare opvattingen ten aan zien van een ordelijke en beschaafde regeering. WOONHUIS INGESTORT. Uit Coburg wordt nog aan de Tel. geseind: Onder de puinhoopen van het in gevallen perceel Mauerstrasse 10, zijn in hot geheel 20 personen bedolven. Maandagochtend om tien uur waren vier lijken en zes zwaar gewonden te voorschijn gehaald. Zondagavond werd gemeld, dat de gasbuis in de onmiddellijke nabijheid van het genoemde perceel defect wa3. Onmiddellijk werden eenige werklie den van de gemeente-gasfabriek, on der leiding van den opzichter Lauve uitgestuurd, om het lek to reparee- ren. De opzichter vreesde, dat er voor de bew oners van perceel no. 10 groot gevaar bestond. Juist gaf hij aan een zijner wedk'ieden bevel, de be woners te wekken, toen kort voor half twaalf een blauwe vlam m de bene denverdieping zichtbaar werd. waar op onmiddellijk een geweldige ont ploffing volgde, die alle vensters der in do nabijheid gelegen huizon deed springen. De bewuste woning wan kelde, werd vervolgens met onweer staanbaar geweld ln de hoogte ge drukt en stortte ten slotte met don derend gekraak ineen. De opzichter werd tengevolge van den hevigen luchtdruk een eind de straat in "f>- slingerd en werd ernstig gewond. De geknapte houten balkon en vloeren vatten vlam, maar do brand werd door de onmiddellijke gealarmeerde brandweer gebluscht. Een afdeeliDg van 120 soldaten, die eveneens op <'e plaats des onheils verschenen waren, begonnen met koortsachtigen ijver aan het opruiinmgswerk. Uit de hoog ste verdieping werd de zoon van den huiseigenaar en diens vrouw gered. Zij waren beiden slechts licht ge wond. Tot de dooden behooren twee kineren en den huiseigenaar met diens vrouw. Vier geredden zijn naar het ziekenhuis vervoerd; onder hen bevinden zich twee kinderen, die le vensgevaarlijk gekwetst zijn. Leger en Vloot Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen berichten is Hr. Ms. „Zeeland" 13 dezer van Port of Spain vertrokken, met bestemming r.aar de Paria-golf, zijn Hr. Ms. ior- pedobootjagers „Lynx" en „Herme lijn' 13 dc-zer van Malaga vertrokken ter voortzetting van de reis naar O- Indië, en is Hr. Ms. „Holland" 15 de zer te Shanghai aangekomen. Marktnieuws Botermarkt, gehouden te Haarlem op 15 Septem ber 1913. Aangevoerd en verkocht 30 K.G. bo- ter, prijs 1.50 A 1.60 per K.G. Groentenmarkt, gehouden te Haarlem op 15 Septem ber 1913, Aardappelen, aangev. en verk. 37 H.L., 124 per H.L. Appelen, aangev. 120 en verk. 100 H.L., ƒ612 per H.L. Peren, aangev. en verk. 93 ILL., 6 12 per H.I. Bloemkool, aangev. en verk. 2000 st., 59 cent per stuk. Roode kool, aangev. 3000 en verk. 2000 st., 3—5 ceut per stuk. Witte kool, aangev. 700 en verk. 500 stuks, 2—5 cent per stuk. Savoye kool, aangev. 4000 en verk. 3000 stuks, 2—3 cent per stuk, Hcerenboonen, aangev. en verk. 860 mand, ƒ0.351.20 per mand. Sn ij boo n en, aangev. en verk. 540 mand, ƒ0.351— per mand. Wortelen, aangev. en verk. 3000 bos, 4—5 cent per bos. Stoomvaartberichten ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djocja (thuisreis) vertrok 14 Sept van Port Said. Kawi (thuisreis) arriveerde 14 Sept- te Padang. Malang (thuisreis) passeerde 15 Sept. Finifterre. Rindjani (uitreis) vertrok 14 Sept van Tanger en Gibraltar. Samarinda (uitreis) passeerde 15 Sept Eastbourne. Tabanan (uitreis) passeerde 14 Sep. Perim. Tam bom (thuisreis) arriv. li Sept te Suez. Wilis (uitreis) arriveerde 14 Sept te Padang. Ophir arriveerde 15 Sept. van Java te Rotterdam. Besoeki vertrok 10 Sept. van Ba tavia naar Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Ceres, van de Midd. Zee naar Am sterdam, passeerde 12 Sept. Gibral tar. Zeus, van Smirna naar Amsterdam passeerde 12 Sept. Gibraltar. Pakhng vertrek 14 Sept. van Liver pool naar Java. Perseus van Japan en Penang naar Amsterdam, arriveerde 13 Sept. to Londen. Ping Suoy, van Java naar Amster dam, arriveerde 14 Sent. te Suez. Glaucus van Amsterdam naar Java arriv. 15 Sept. te Port Said. HOLL AND—AMERIKA -LIJN. Nieuw Amsterdam, van Rotterdam naar New-York passeerde 14 Sept Lizard. Sloterdijk van Rotterdam naar Bes- ton en Philadelphia, passeerde 15 Sep Lizard. Sommelsdijk van Rotterdam naar Mexico en NV «Orleans, arriveerde 13 Sept te Havana. Maartensdijk, arriveerde 13 Sept van Rotterdam te Ncw-Orleuns. Pallanza arriveerde 14 Sept van Hamburg te Rotterdam. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Ambon arriveerde 14 Sept van Java te Amsterdam. Bali (thuisreis) arriv. 15 Sept te Havre. Boeton (uitreis) arriv. 13 Sent te Padang. Celebes (thuisreis) is 13 Sept. Kaap Oarvociro gepasseerd. (Verbetering). Karimoen (thuisreis) arriveerde 14 Sept. te Port Said. Koningin der Nederlanden (uitreis) arriv. 14 Sept te Southampton. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland (uitreis) vertrok 13 Sep. van Bahia. Konilworth (uitreis) vertrok 13 Sep. van Rio Janeiro. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Prins Frederik Hendrik (uitreis) vertrok 15 Sept. des neehts 1 uur van Havre. Lodewijk van Nassau arriv. 13 Sep. van West-Indië te New-York. €3 o s» t tul 330l erokke act. elsas'tlkele xi«

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7