NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang No. 9278 Iau» mil i ÜJi- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 18 septemeeriqis a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RY E NTI ËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem J lM} .o Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ts (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) J-j*? Ai JT&jtV Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; '-'I, o per post door Nederland002H 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37M Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53» de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122, Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7673, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD- AGENDA VRIJDAG 19 SEPTEMBER. Blauwe Kruis: Verg. Chr. Nat. Werkmansbond. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Biose. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apoüo-Tkeater: Biosc. voorstelling. OM ONS HEEN No. 1811 Reisherinneringen. VII. Het wemelt, heb ik te kennen gege ven, in Zeil van 6Eflon-Tirolers. Maar niet zóó, dat de ware, echte bewoncre van het land verdrongen zijn. je ziet ze, met de gebogen Duitsche pijp in den mond langs de wegen gaan, of wat de vrouwen betreft voort etappen onder den last van zware manden (ook hier is het leven niet altijd even gemakkelijk) en je vindt het jonge geslacht op den dansvloer. Wie heeft op tentoonstelling of ln spectacle concert nooit Tirolers zten dansen en hooren zingen 1 Maar of ze wel wezenlijk altijd uit de bergen komen is een onbeantwoorde vraag; daarom was het interessant, hen bier in Tirol zelf te zien. Hier zou geen namaak worden opgedischt. 't Was in de bovenzaal van een kof fiehuis, ergens op een hoogte, na een vrij stijve klim, dat we de Schuh- platlerl vonden. liet gezelschap vcr- tooners, meer dan twintig personen sterk, zat op een soort van podium, huiselijk en losjes door elkaar; de zaal was vol toeschouwers en alleen in het midden was een vierkante ruimte voor de vertooners opengela ten. t Was er warm en rookerig, want diezelfde menschen, die overdag in de open lucht zijn en in herfst en winter, wees daar zeker van, heeiwat kou en ongemak te verdragen zullen hebben, sluiten 's avonds de huizen potdicht en laten geen frissche lucht meer binnen. Gelukkig is het menschelijk aan passingsvermogen groot. Longen en luchtpijpen schikken zich weldra naar hitte en rook, al zouden ze aan een flinke opening in de avondlucht de voorkeur geven. En de aandacht wordt weidra afgeleid. Een van de le den van 't gezelschap komt naar vo ren en kondigt wat aan we ver staan niet wat maar het blijkt wel dra een dans te wezen. De muziek 6temt aan een eenigszins eigenaar dige combinatie van klarinet, har- monika en bas, maar die niet onver dienstelijk klinkt; weliswaar staat het instrument van den harmonika- man ver boven de leelijke dingen, die we hier plegen te hooren, en die maar twee bastonen hebben, waarop de dis cant, of hij wil of niet, passen moet. En getraind zijn ze! Met hun drieën blijven ze ijzervast in de maat. Eerst een dans van vijf jonge man nen gezamenlijk, stevige klanten alle maal en nog in den gelukkigen leef tijd, dat de spieren sterk zijn en de gewrichten lenig. Dan een quadrille, natuurlijk voor vier paren, waarbij het een lust is de aardige, frissche meiskes te zien rondspringen. Stevi ge. stoere deerns zijn het, met kleur op de wangen. Menige stadsvader en moeder kijkt er met afgunst naar en vergelijkt met deze toonbeelden van gezondheid de eigen dochter, die bleekjes en smalletjes, naast hen zit en poeiers heeft voor dit of drankjes voor dat. Wildhogl heet het gezelschap en, 't moet gezegd, ze 6paren zich niet. Er wordt met geestdrift gedanst, met gratie tevens. Als tot slot van de qua drille een van de troep neerhurkt en een paal vasthoudt, dan begint een ingewikkelde lintendans, die misluk ken moet, zoodra er een zioh vergist. Maar 't loopt alles keurig, zonder on gelukjes af en de dansers en danee-j resscn worden beloond met een dave- rend applaus, dat hen evenwel niet uit de eenvoudsplooi kan brengen. Nauwelijks is dit nummer uit, of er begint een ander, een mannentrio, soms aangevuld tot een quartet, dat I aardige liederen zingt. Merkwaardig is de bas, die met het strakste ge zicht van de wereld, ongelooflijk loge tonen doet hooren. Dan kondigt de regisseur van 't ge zelschap een algemeenen dans aan. Welke menschenkenners zijn deze Ti- f rolers, hoegoed begrijpen ze, dat de toeschouwende jeugd van al dat zien j dansen zelf naar meehuppelen gaat verlangen. De muziek zet een wals in en weldra dansen echte en namaak j Tirolers en Tirolerinnen door elkaar, op de dansruimte, die nu wel wat klein blijkt te wezen. Dezen keer doet de regisseur zelf niet mee. Hij spaart zich, want hij is de hoofdpersoon van het gezelschap. Dat blijkt uit een cu- ricuzen dans, dien hij met twee van de dames uitvoert, uit een quasi vecht partij met eën veel kloeker makker, dien hij toch, de stevige snaak, beet- 1 pakt en wegdraagt. Soms gaat het hij acrobatiek af, wanneer hij over de handen van twee j anderen een salto-mortale maakt een anderen keer lijkt het een vol maakte circusvertooning, wanneer hij met den stevigen kameraad, dien hij straks zoo wakker bevocht, een slijpmachine voorstelt, waarop quasi messen worden aangezet. Zóó koddig is de vertooning, dat de menschen er om schateren en dan nog eens procs- ten om het onthutste gezicht van die- j genen, die hun zakmes voor de grap geleend hebben en de zoogenaamde slijperij nog met dertig heller moeten betalen. Van jodelen hebben we dien avond weinig vernomen, wel slaken de dau- sers in sommige dansen doordringen de keelgeluiden met nagenoeg geslo ten mond, waarvan juist niet gezegd kan worden, dat zij het oor streelen. Maar anders, wat een kracht, wat een lenigheid, wal een frissche be valligheid schuilt er in de dansen van deze eenvoudige menschen. Voor mij liggen twee prentbriefkaarten, die de voorzitter van de vereeniging, dc trouwhartige Fuchs, mij nazond. Op den voorgrond van de eene staat het bord met den langen naam van 't gezelschap,4e Pinzgauer Gebirge- trachten Erhaltungs- und Schuhplat- terl-Verein Wildkogl Zeil am See 1918", op de andere vormen de leden van de dansclub sierlijke groepjes, met in het midden, het hoedje keek op éón oor, de kleine, gespierde voor danser, worstelaar en gymnast. „Hij heeft," vertelde mij de voorzitter, „al i verschillende eerste prijzen met dan- 1 sen behaald." Ligt hierin misschien voor Nederland een nieuwe gedachte? Zou in onzen wedstrijdenden tijd, nu we precies willen weten wie het best schaken, dammen, zingen, blazen, rij den, balspelen enzoovoorts enzoo- voorts kan een dansconcours in den smaak vallen? Professionals zijn het nog niet, de ze kloeke Tirolers. Zuivere amateurs zijn ze gebleven, zoodat we mogen j veronderstellen dat de toegangsprijs van ik meen 35 heller (171/2 cent) voor den eigenaar van de zaal be stemd is. „Ze doen het," zei Herr Fuchs, „om de vreemdelingen aangenaam bezig te houden." Vereeniging tot bevorde ring van vreemdelingenverkeer der halve. Niet overal werken de leden van zulke vereenigingen daartoe zóó enthousiast mee, als deze lieden ian Zeil. J.C.P. Stadsnieuws PROPAGANDA-TOCHT. De algemeene geheelonthoudersver- eeniging „Nieuw Leven", afd. Haar lem v. d. A. N. G. O. B., houdt Zondag 21 September een propaganda-tocht naar „Groenendaal" te Heemstede. UIT DE STAATSBEGROOTING. In de begrooting voor 1914 zijn o a. de volgende hoogere subsidies uitge trokken 18.300 aan de Ambachtsschool (voor de nieuwe school). ƒ200 aan de St. Jozefsgczellenver- eeniging voor haar teekenschooL ƒ1500 aan de School voor Kunstnij verheid. Eet raast In bat Amsterdamscbe kwartier. De prijzen voor den optócht zijn als volgt toegekend: Eerste Prijs: de vliegmachine, van de heenon Bucken Veen; tweede prijs: Intocht van Prins Willem van Oranje door den heer Michel sa mengesteld; eerste derde prijs: De Bruiloft van Kloris en Roosje van de familie Van R i e 1 en tweede derde prijs: Het huisgezin van Jan Steen, van de families KruijfenBonte. De prijzen zullen bestaan uit geld. De grootte der prijzen is nog niet vastgesteld. De optocht trok langs het huls van den Burgemeester in het Kenaupark. Men hield daar halt en zong het „Wilhelmus". Door een verzuim was echter vergeten aan den heer Sand- berg kennis te geven, dat de stoot zou komen, waardoor de Burge meester verhinderd was van zijn be langstelling te doen blijken. Kinderoptocht. Vanmorgen hebben de kinderen weer een optocht met vlaggen door liet kwartier gehouden. Zij werden eerst op het Teylei-plein onthaald en trokken toen met muziek en vlaggen er op uit. Er waren heel wat gekostu meerde kinderen in den stoet. De pakjes van gisteren deden nog goed dienst. Het was weer een pret- tigen morgen voor de kinderen. Jam mer alleen, dat er niet wat meer ge zorgd was voor goede liederen. Nu hebben we en ook de vorige dagen niets anders gehoord, dan het ver velende „Manus heb jij je hoedje op", welke zinrijke en schoone regel acht keer schijnt te moeten herhaald wor den. Teruggekomen op 't Teylerpicin kregen de kinderen taartjes. Of zij het zich good lieten smaken. Vanmiddag vermaakten de kinde ren zich op 't hobbelige grasv eld van 't Teylerplein. Daar werden versnaj>e- ringen rondgedeeld en bleven do klei nen allerlei spelletjes doen. Vanavond, om half 8 is er een gon- delvaart, die om 7 uur bij de Slacht huisstraat in het Zuider Buiten Spaar- ne wordt opgesteld. DE PLANNEN VOOR EEN MIDDELBAAR TECHNISCHE SCHOOL EN AMBACHTSSCHOOL. We ontvangen als overdruk uit „Schoonheid en Opvoeding" een arti kel van den heer J. D. Ros, waarin deze de plannen voor een Middelbaar Technische school en Ambachtsschool te Haarlem bespreekt, daarbij net rapport van den heer P. Doorn ci teert en tenslotte bestuur en direc teur succes wenscht met hun plannen. Dit is een 6choone gelegenheid om een goed plan mogelijk te maken. De teckeningen en plattegronden zijn in dezen overdruk ook gerepro duceerd. DE ONAFHANKELIJKHEIDS FEESTEN. Het eere-comité voor de a.s. feesten op 29 en 30 Sept., 1 en 2 October, be staat uit de hceren: Jhr. Mr. W. B. Sandberg, Burgemeester, Eere-voor-, zitter; H. M. van Bemmelen, Voorz. der Ver. Onze Vloot; G. S. de Clercq, Secr. A!g. Comité Plan 1913; Mr. H. j. D. D. Enschedé, lid van de firma Joh. Enschedé en Zoon; P. B. J. Ferf, IJd van Gedep. Staten; Baron van Har- denbroek van Ammerstol, Command. Dep. Huzaren; Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thljssen, lid van den gemeente raad; Jhr. C. F. v. d. Poll, Voorzitter Alg. Comité Plan 1913; Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, eere-Voorzitter van do Letter]. Vereen. J. J. Cremer; j. Schreuders, lid van den gemeente raad; Luit.-Kol. J. A. J. Smit, Com mandant 10e Reg. Infanterie; Kol. Jhr. J. Th. van Spengler, Garnizoens commandant; Jhr. Mr. F. W. van Styrum, lid van den gemeenteraad; Dr. j. Timmer, lid van den gemeente raad; T. L. van Wagtendonk, Luit.- Kol. Command, v. 't 21e Landweer- district. Typografen. De afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typ. Bond zai begin der volgende week vergaderen. De agenda vermeldt o a. het behandelen van een concept loonregeling, door het bestuur samen gesteld. Ook komt ter sprake het vaststel- Men der wekelijksche contributie, in verband met den referendum-uitslag, j i Politïediploma. Het diploma met aanteekening werd behaald door den heer l. K. W. j 1 Post. te Haarlem. I Kiekjes uit de Rechtszaal. De dubbele vergiftiging lu üude Wetering. Heden velde de Rechtbank vonnis. Frans Breed was beschuldigd van le. moord op z'n ouden bijna 80- jarigen vader 2e. dat hij aan vrouw Pietertje Pie- nernanEnthoven het vergift gegeven heeft om haar man te dooden. Aan vrouw PiencmanEnthoven was ten laste gelegd le. medeplichtigheid aan den moord op den ouden Breed 2e. moord op haar man. Het Openbaar Ministerie had tegen Breed levenslange gevangenisstraf ge- eischt en tegen vrouw Piencman— Enthoven 18 jaar. De Rechtbank veroordeel de beide beklaagden tot 18 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd, in voorloopïge hechtenis doorgebracht. Alles werd bewezen geacht, behalve dat Breed het vergift aan vrouw Pie ncmanEnthoven gegeven had om haar man te vergiftigen. De rechtbank vereenigde zich dus met het pleidooi van Breed's verdedi ger, Mr. Willekqs Macdonald, die be toogd had, dat de vrouw dit vergift zelf uit de woning van Breed had meegenomen. Breed werd dus schuldig verklaard aan een halven moord en vrouw Pie ncmanEnthoven aan anderhal ven moord. Beiden zijn namelijk schuldig be vonden aan den moord op den ouden Breed, want elk hunner heeft den i grijsaard eenige keeren vergift gege- j ven. De moord op Pieneman komt al- lec.i voor rekening van de vrouw. Maar aan liet vonnis van de recht- j bank is te zien, dat zij den man toch even schuldig achtte als de vrouw, al is hem dan ook minder officieel be wezen. Onder het voorlezen van het vonnis I zaten de veroordeelden zacht te snik- i ken, met een zakdoek voor de oogen. i t Berouw de wroeging..... In het vonnis werd de omnen- schen in nuchtere bewoordingen nog eens herinnerd aan hun wreede da- den. I Toen werden zie weer door de rijks- veldwachters weggeleid. Heel gauw j zullen ze in Leeuwarden zitten. Voor i heel langen tijd Breed had toen het O. M. den eisch i uitsprak gevraagd om een gelijke straf op te leggen. Dit heeft de recht- j bank gedaan. Vroeg Breed het omdat I ze hoop hebben, nog eens samen een nieuw leven te kunnen beginnen j Breed is thans 34 jaar, hij moet dus tot z'n 52ste jaar in de gevangenis zuchten. Vrouw Pieneman—Enthoven is 5 jaar jonger en komt dus op 49- jarigen leeftijd weer in vrijheid. 18 jaar is een zeer lange tijd.... 't Is te betwijfelen of beiden, of zelfs een 1 hunner, ooit meer in vrijheid zullen kom on. Medelijden moet men hebben met de 4 jonge kindertjes van vrouw Piene- man—Enthoven, die nu verstrooid zijn, overgelaten aan de goedheid van i andere menschen. Nu zijn ze jong, maar de dag komt waarop ze zullen hooren waarom ze geen vader meer hebben en waarom hun moeder in de gevangenis zit opgesloten.... Kinderwet-zaken. We begonnen vanmorgen met eeni- ge Kmdei wet-zaakjes, jongens onder ae 18 jaar, die tegen de strafwet ge zondigd hadden. Onder deze jeugdige beklaagden was een 17-jarige Haarlemschq jon gen, die terecht stond wegens het ciooden van een died-. Een kat zat in 1 ecn boom in den tuin van een familie-1 lid van den jongen. Hij heeft het dier toen met een stok uit den boom ge- stooten, waarop een hond de kat te pakken kreeg, zoodat poes het met den dood bekoopen moest. Het O. M. eisonve tegen den jonge ling tien gulden boete of 1 maand tuchtschool. KEES. Uitspraken. W. H. B., zonuer beroep, zwerven de, diefstal, een jaar gevangenisstraf met aitrek prev. hechtenis. E. C. F. P., zonder beroep te Pur- mereiid, valschlieid in geschrifte, 2 dagen gevangenisstraf. W. F. v. d. G., leerling H. IJ. S. M., te Opperdoes, diefstal, zes maanden tuchtschool. K. P., schippersknecht te Makkum, wederspaimigheid, een maand ge vangenisstraf. P. van der M., schippersknecht te Wolvega, wederspannigheid, 8 weken gevangenisstraf. L. K., F. K., O. B. en W. B., fa brieksarbeiders te Assendelft, de eer ste G weken gevangenisstraf, de twee- de 3 maanden gevangenisstraf, de der- de en vierde vriizesproken. K. J. T., meesterknecht, en F. H. H., badmeester te Zaandam, verduis tering, de eerste 8, de tweede 3 maan den gevangenisstraf. C. A. van H., werkman te Amster dam, handelingen der politie belem meren, 3 maanden gevangenisstraf. j. de J., schoenmaker te Haarlem, (liefstal, 2 maanden gevangenisstraf. J. van D., zeeman te Haarlem, de sertie, tien dagen gevangenisstraf. A. A. J. v. d. T., werkman zonder vaste woonplaats, wederspannïgheid, bedreiging en beleediging van een ambtenaar, vier maanden gevange nisstraf. F. C. J. 13., arbeider te Haarlem mermeer, en P. E., wed. II. P., zonder beroep ie Oude Wetering, moord, ieder 18 jaar gevangenisstraf. SPOORWEGPERSONEEL. Woensdagavond had de afd, Haar lem van de Neder). Vereeniging san Spoor- en Tramwegpersoneel in de groote Vauxhal een vergadering be legd voor het personeel van de Cen trale Werkplaats 'die matig bezocht was. De voorzitter, de heer Verton, opende de bijeenkomst en verwonder de zich over de opkomst niet erg. Slechts eenmaal na 1903, bij het ont- slag-Groenewoud, kwam het werk plaats-personeel weer in actie. Thans bepaalde men zich weer tot klagen. Toch zag spr. in het in vooruitzicht gestelde extra-weekloon een uitvloei sel van de openlijke bespreking der toestanden, waaraan de Nederl. Ver eeniging ruim aandeel heeft. De voor waarden om deze week extra-loon te kunnen verkrijgen zijn van dien aard dat menigeen daarvan niet zal geme ten. Spr, hoopt dat de heer Moltrna- ker de aanwezigen duidelijk zal kun nen maken dat de slechte toestanden aan de Centrale Werkplaats het ge volg zijn van gebrek aan organisatie, en dat organisatie noodig is om daar tegen iets te doen. De heer Moltmaker, voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel, begint met het loon van de timmerlieden in het particulier be drijf, dat gemiddeld 27 cent per uur is, te stellen tegenover dat van de timmerlieden aan de Centr. Werk plaats, waar dat uurloon gemiddeld slechts 25 cent bedraagi. De schilders hebben resp. ƒ0.25 en ƒ0.23 per uur: Aan de Werf Conrad zijn de looiien 4 a 5 procent hooger dan aan de Centrale Werkplaats. Zelfs is sinds 1903 het loon 10 lager geworden. De promotieregeling is zóó slecht dat verleden jaar op de 1200 werklieden slechts 80 promotie maakten, in som mige afdeelingen niemand. Arbeiders zonder vakkennis in gemeente-dienst verdienen meer dan aan de Centrale Werkplaats verdiend wordt. Met liet verlof is het zóó slecht gesteld, dat zelfs een half uur, noodig om te kun nen stemmen, nog moet worden inge haald. De vrije Zaterdagmiddag, die in vele beroepen al bestaat, en ook voor het werkplaatspersoneel van de spoorwegen in Engeland al jaren be staat (eveneens in Oostenrijk; ont breekt hier, maar daar tellen de organisaties ook resp. 180.000 en 40.000 leden. Ook het werkplaatspersoneel S.S. heeft door bemiddeling v; n de eling van de organisatie met ingang van 1 Mei 1.1. 10 cent per dag loonsverhooging ge kregen. De S S. zoowel als de H. S. M kunnen dat ook gemakkelijk doen, want de inkomsten 6tijgen enorm. De H. S. M. vertrouwd nog te veel op de zwakte van het personeeL Nu zal dit jaar, naast het petitionnement voor het tramwegpersoneel, de toestand aan de H. S. M.en vooral aan de C. W. P. een belangrijk aandeel inne men in de debatten bij de Water- staatsbegrooting in de Tweede Ka mer. Over het stakingsrecht heeft het spoorwegpersoneel niet te beschik ken. De groepsvertegenwoordiging Is een wassen neus, de Tweede Kamer zal zich nu met de belangen var. net spoorwegpersoneel hebben bezig te houden. Het personeel moet echter beginnen te steunen op eigen macht, waarvoor noodig is de organisatie (waartoe spr. tenslotte opwekte). Daarna werd de openbare vergade ring gesloten en overgegaan in huis houdelijke, om de gelegenheid tot toetreden open te stellen. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken bloemend aal. Ongel uk. Woensdagmiddag om half vijf had hier een ongeluk plaats dat naar we hopen nog goed zal afloopeu. Een 16- jarige loopjongen uit Haarlem had in een mand voorop zijn rijwiel een jongentje van een jaar of acht doen plaats nemen en reed daarmee in vliegende vaart van den Hooge Duin en Daalscheweg omlaag. Door de soell* vaart kon de jongen zijn rijwiel geen meester blijven en vloog li ij tegen oen ijzeren paal op. Het jongentje in de mand bekwam een ernstige hoofdwonde en werd door de gemeente werklieden Schoon en Heuvelkamp in bewusteloozen toe stand opgenomen en binnengebracht bij den heer Heil, waar hij voorloopig werd verbonden. Daarna is het jon gentje. dat in de Meestor Lot tel a an woont, naar Haarlem gebracht D^ loopjongen zelf kwam er goed af. Weer werd Woensdagmorgen de lantaarnpaal op den gevaarlijken hoek ParkwegBloemendaalscheweg door midden gereden. Eeni gen tijd geleden gebeurde dit ook. liet zou zeer wenschelijk zijn dat deze paai aan den overkant van dec weg werd geplaatst. SCHOTEN. Geheelonthouding. In de Woensdagavond gehouden ledenvergadering van de afdeeling Schoten der Nederlandsche Vereeni ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken kwam o m. aan de or de Bestuursverkiezing (varaturc-Sar- let) maar deze heer stelde zich weer herkiesbaar en is daarop ook gekozen. Door den heer Oets werd een ver slag uitgebracht van de algemeene vergadering dat na eenige discussie werd goedgekeurd. De winterenmpagne zal nog nader in de Bestuursvergadering worden lie- sproken, waarvoor eenige wenken wenden gegeven. Vijf nieuwe leden waren sinds de vorige vergadering toegetreden. Het Juliariapark. Door den tijdelijken wethouder den heer A. Potli, is tot restauratie van het Julianapark een out werp-teeke- ning gemaakt, die, wanneer deze wordt uitgevoerd, voor wandelaars en bewoners een fraai aanzicht zal ge ven. Het puntvormig stuk grasland (Ju lianapark) waarop thans onoogelijke boomen staan, en dal door de jeugd tot een wildernis gemoakt wordt, zal herschapen worden door 5 groote per ken, waarvan de beplanting uit hees ters. bloemei. en bloeiend houtgewas zal bestaan. Om de perken zul'en ver schillende war delpaden worden aan gebracht. terwijl 4 rustbanken daarop geplaatst zullen worden. Om den Ju- lianaboorn wordt een ronde bank aam- gebracht. Hef middenvak zal door af. rastering als speelplaats voor de jeugd gereserveerd worden. BOUW VAN ARBEIDERSWONIN GEN. Voor rekening eener Gronde red iet- bank van on roeiende goederen te Am sterdam worden aan den Slaperdijk bij Santpoort onder de gemeente Scho ten S4 arbeiderswoningen gebouwd. HEEMSTEDE. STUKKEN VAN DEN RAAD. DE BOUWVERORDENING. B. en W. stellen voor, het volgende in te lasschen in de gemeentelijke bouw- en woningverordening: Art. 54 bis. Bij den bouw van woningen door eene Vereeniging, Vennootschap of Stichting uitsluitend in bet belang der Volkshuisvesting werkzaam en als zoodanig bij Koninklijk Besluit toegelaten, alsmede in bijzondere ge vallen kan worden toegestaan door Burgemeester en Wethouders, dat de privaten direct in het gemeenteriool kunnen loozen, mits de buisieiding voor afvoerwater en vuil voor die woningen bestaat uit buizen van ten minste 25 c.M diameter en ter plaat se, waar de rioleering in liet gemeen teriool komt tusschen het gemeente riool worden gemaakt waterdichte putten, groot ieder len minste 2 M3 en ten genoegen van B. en W. BURGERLIJK ARMBESTUUR. De begrooting voor 1914 van bet Burgerlijk Armbestuur wordt voorge steld. Zij 6luit in inkomsten en uit gaven op een 6lotbedrag vaD ƒ7288 94. ZANDVOORT. Door de politie alhier is aangehou den en naar zijn woonpiaats i Amster dam) teruggebracht, de 17-jarige J. F., die hier zwervende werd aange troffen. Tegen den arbeider C. K, alhier, is door een jachtopziener proces-ver baal opgemaakt wegens het vervoe ren van wildstrikken in het jacht veld (Middenduin). Tien strikken wer- den in beslag genomen. Door de Directrice van het Badhuis voor Minvermogenden is in dank ont vangen een poppenwagen van mevr. D. te V. en een kist druiven van den heer v. Z. te Z. Door den heer V. Bierenbroodspot is ontslag genomen als 2de secretaris

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1