LEM'S IMS! WMAAK, TWEEDE BLAD Donderdag 18 September 1913 Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan Do toestand in Bulgarije. Eon Handelsblad correspondent to 'Sofia schrijft: Thans reeds eeno nabetrachting te houden over den oorlog tusschen do Bal ka listalen, lijkt mij inderdaad nog wat voorbarig. Do gevolgen daarvan to overzien ligt neg in het verschiet, doch liet gevoel dat door den vrede van Boecharost, do werkelijke vreilo op den Balkan is hersteld, zal wel niemand, een weinig bekend met de toestanden aldaar, kunnen hebben. Ongetwijfeld zijn de Bulgaren zwaar gestraft voor hur. tactlooze staa'kun- de, maar ook de Bulgaren zijn een volk, dat niet zijn vele eigenaardig heden, eigenschappen bezit, die liet gemeen heeft met de naties van West- Europa. Ook zij hebben nationali teitsgevoel. qpk zij lieblxm een zeer ontwikkeld gevoel van eigenwaarde. Dat dit laatste zeer zeker te veel op den voorgrond is gelreden na den wel geslaagden strijd tegen de Turken, wie zal het ontkennen? He', is dan ook niet denkbaar, dat de 'Bulgaren zullen vergeten of ver geven wat liun door hun overmoed is aangedaan. Het verlies van circa 80 000 nienschen in die twee oorlogen mei de vele ongelukkigen die na verlocp van tijd uit de hospitalen zul len worden ontslagen, zal hunne be rusting op zware proef te stellen, waar de aanwinst voor hun land ten slotte nog geen vijfde deel bedraagt van wat zij zich voorgesteld hadden te verkrijgen na den otrlog met Turkije. De bevolking \un Bulgarije nau welijks 5 1/2 millioen is ongetwij feld voor het grondgebied te gering, en waar het land economisch sterk zal hebben geleden door die beide oor logen, mag men veilig aannemen, dat van eene hernieuwing van den krijg in de eerste \ijf of ttén jaren wel geen sprake kan zijn. Maar ook dat tijds verloop zal lang niet voldoende blij ken te zijn on. dat land weder „op gang" te brengen, daar ook het han delskrediet ongetwijfeld geschokt moet zijn na een zoo uitputtenden oorlog. En het kan een les zijn voor alle kleinere staten van Europa, dat de speculatie op de groote mogendheden eene zeer twijfelachtige is, zoolang die mogendheden geen direct belang hebbeu bij het voortbestaan van den kleinen staat of bij uitbreiding of in krimping van diens grondgebied. Allerlei Spanje, Frankrijk en Engeland. Het Spaansch© blad „El Liberal'' heeft dezer dagen een pleidooi gehou den voor een nauwere aansluiting tusschen Spanje, Frankrijk en Enge land. Voor zoover Frankrijk betreft, schijnt de vervulling van den door het blad geuïten wensch reeds nabij te zijn. „L'Espagne* een blad, on langs opgericht me: het doel de be trekkingen tusschen Frankrijk en Spanjo te bevorderen bevat nl. do volgende verklaring var» Pichon, den Franschen minister ui buiteivland- eche zaken: „De betrekkingen tusfehen Frank rijk en Spanje zijn door de natuur aangegoveu. Een uitgestrekte land grens vereenigt beide staten en dat deze door den heerlijken bergketen der Pyreeèn gevormde grens 'n na tuurlijken slagboom vormt tegen in vallen en oorlogen, heeft boide landen niet verhinderd steeds in goede na buurschap te leven, elkander te lee- ren kennen ei. wnardcoren en elkan der rn den loop hunner lange geschie denis tot steun te zijn. Weldra zuilen nieuwe sprorlijnen de steile bergmu ren doorbreken en de banden van vriendschap versterken". De minister wijst er dan verder op, dat het verleder van beide lauden een waarborg is voor hun toekomst. Ook hebben beide staten een gemeen schappelijke taak in Marokko te ver richten. De Fransche Matin" deelt de ver klaring van Pichon inede onder het opschrift: ,,Op weg naar een Fransch- Spaanscii verbond" en maakt de op merking, dat de verklaring van uen1 minister van verder slre-kkenden aard! Is dan bij dergelijke uitingen van mi nisters van huitenlandsche zaken ge woonlijk het geval is en schijnt te' wijzen on een aanstaande nauwere aansluiting tusschen beide landen. De Spanjaarden in Marokko. Uit Gibraltar wordt gemeld: een sterke Spaansch© colonne is deer Rai- souli in een hinderlaag gelokt. Do verliezen der Spanjaarden zouden honderd donden en talrijke gekwet sten zijn. De Kabylen hadden hun maatregelen zoo goed genomen, dat versterkingen, uit Ceuta gezonden, door hen werden opgevangen en go- dwongen zich niet groote verliezen te rug te trekken. China en Japan.- Uit Tokio wordt thans geseind: Naar het schijnt, is China-slechts op punten van ondergeschikt belang be reid de eischen van Japan in te willi gen en heeft het niet geantwoord op de eischen betreffende het aanbieden van verontschuldigingen en het ont slag van ger oraal Sjangsoe». Naar gemeld wordt, heeft de Japan- scho reeering de Britsche gepolst over do houding, die deze zou aannemen, zoo Japan mocht overgaan t/ot een actie ter zee of to land en heeft zij daarop ten antwoord ontvangen, dat Groot-Brittannië zulks zeer ongaarne zoude zien, maar dat het Japan te Peking diplomatiek zal steunen, bij aldien eischen tot aanbieding van ver ontschuldigingen en betaling van een schadevergoeding worden gesteld. Grondwetswijziging in Denemarken. Minister-president Zahle diende hij het Fol ketting een wetsontwerp in tot wijziging van de grondwet eens luidend met dat, hetwelk het \orige jaar door het Folkething werd aange nomen en toen door liet Landsthing verworpen. De Italianen in Tripolis. Uit Benghazi wordt geseind: Bij een aanval der Italianen op de opstandelingen in het dal van Teoniz werd generaal Torelli gedood, met 2 officieren en 28 man; gewond werden 3 officieren eu 70 man. De Italianen kampeeren iu de genomen stellingen. De stakingen in Engeland. Alle goederenstations te Birming ham zijn gesloten. To Liverpool staken 5500 man. Te Dublin is de toestand n«5g ern stig. De landbouwarbciders, die leden zijn van den Bond von transportar beiders, zijn te Fingglas bij Dublin tot ongeregeldheden overgegaan. De politic vuurde met revolvers en schoot een jongen dood. Een troep stakers heeft do ruiten van de tramwagens te Dublin stukge slagen. Do belangstelling in zake de arbeids geschillen concentreert zich op het al of niet uitbreken van een omnibus- staking te Londen. Tachtig beambten van de maatschappij Tilling hebben niet gewerkt en de beambten van de „General Omnibus Company" dreigen Zaterdag liet. werk te staken, wan neer tie bij Tilling geschorste beamb ten niet weer worden aangenomen. Binnenland VEREENIGING VOOR VROUWEN KIESRECHT. Voor een stampvolle zaal hield de Vereeniglng voor Vrouwenkiesrecht op den avond van de opening der Sta- ten-Generaal in de Oranje-socleleit te 's-Gravenhage een openbare vergade ring ter bespreking van de troonrede. Zoo talrijk was het publiek, dat velen geen plaats meer konden krijgen. Do presidente, dr. Aletta Jacobs, sprak een openingswoord, waarin zij den politie kon toestand beschouwde. Zij zeide, aat het nu de eerste maal was, dat in ecu troonrede het woord vrouwenkiesrecht genoemd was, en dal terwijl hier reeds zooveel jaren het hoogste staatsgezag in handen van vrouwen berust. In vroegere troonreden werd de vrouw eenvoudig dood gezwegen. Ten slotte zeide de presidente, dat de vrouwen wel degelijk weten, waar om zij voor zich eu haar arme, vaak verdrukte zusters het stembiljet op- eischen. Mevr. Groot uit Rotterdam, de pro pagandiste der vereeniging, kreeg daarop het woord. Zij besprak de troonrede zelve eu deed uitkomen, hoezeer de vrouw belang heeft bij ieder der daarin genoemde punten, met minder dan de mannen van ons land. Zij bracht in herinnering, hoe velen der dezen zomer gekozen Kamerleden in hun programma of hun verkie- zingsspcechen bij de Nederlandsche vrouwen dè verwachting gewekt heb ben, dat. zij haar spoedig het kies recht zouden verschaffen, zooöra zij daartoe de macht hadden. Dit zou, zeide spreekster, een zegen voor het Tand zijn, want aan werken voor <Ie gemeenschap zijn de vrouwen niet vreemd. Was niet op het Woningcon- gres een vrouw do schrijfster van een der beste rapporten en -werd niet door do Synode der Ned. Hervormde Kerk verklaard, dat de vrouw voor het predikambt wel geschikt zou zijn maar dat men het haar niet wilde doen uitoefenen, omdat zij vrouw was. Dergelijke machtspreuken zul len eerst de eeno sekse met meer be letten baar talent in dienst der ge meenschap te stollen, als zij lie! stem recht bezit. Spreekster doet een be roep op het rechtsgevoel der welgezin de mannen en zegl. dat zij het ver trouwen heeft, dat de Kamerleden spoedig aan de vrouwen het haar toe komende aandeel in do wetgeving zullen schenken. Minder tevreden toonde zich de vol gende spreekster, mevr. Baerveldt Haver uit Amsterdam. Bij het be spreken van de kiesrechtparagrnuf uit de troonrede zeide zij, dat liior voor de mannen onmiddellijk het kies recht beloofd wordt, terwijl het weg nemen van de uitsluiting der vrouw, het „blanco" voor de vrouw, lang niet zulk een zekeren waarborg geeft, dut de moeders spoedig een Nederland sclien Staat mee zulten regeeren. Toch zou het goed zijn, als dè vrou wen, die hier evenals in het land van' den keizer, die zeide, dat de vrouw zich slechts behoefde te bemoeien met de vier K's, Kinderen, Kerk, Kranken j en Keuken, zich met die zaken veel j beter zouden kunnen bemoeien, in- j dien zij daarbij de vijf.lo het kies- j recht mochten voegen, haar eïsch spoedig ineewilligd zagen. Nu wil do Troonrede de Grondwet zoo herzien, dat de grendel wordt weggeoclloven van do deur, die de vrouw nog steeds van de stembus uit sluit, maar geopend wordt die deur nog niet. Nog langen tijd kunnen wij blijven hopen en verwachten. Ook brengt spreekster de woorden van den heer Licftinck in herinne ring, uie verleden jaar op den eersten zittingsdag der Tweede Kamer waar schuwde tegen eenzijdige wetten, en haalt als voorbeelden van die eenzij- diglieid de uitsluiting der vrouw uit sommige beroepen aan, door de wet teweeggebracht. Eenzijdigheid kan eerst vermeden worden, wanneer de wetten, waarnaar mannen en vrou wen leven, ook door mannen en vrou wen gemaakt worden. Zij sluit haar rede met oen opwekking tot steun aan den strijd voor het vrouwenkiesrecht. Daarop zei mevrouw Drucker, uit Amsterdam, dat zij minder optimis tisch gezind is ten opziclue van de be loften der gekozen candidaten. Zij vreest, dat de vorm, waarin het vrou wenkiesrecht moet ingevoerd worden, de wetgevers nog jaren lang zal ver deeld houden, zoodat het tijden kan duren, eer de vrouw in Nederland mede zal kiezen. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht raoest volgens spr. i uitspreken, dat zij het kiesrecht voor dc vrouw op gelijke voorwaarden ver langt als voor den man. De presidente, dr Jacobs, legt uit, waarom do Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht geen kieswetten ont werpt en zich met in dienst stelt van eenigo politieke partij. Wel vraagt zi> met aandrang, dat de Grondwet haar het kiesrecht zal waarborgende Vereeniging heeft steeds gewerkt voor opheffing van sekse-verschil bij do stembus. Met dank aan de spreeksters sluit dr. Jacobs daarop do vergadering. EEN NIEUWE KERK GESLOTEN. Men meldt ons uit Lichtenvoorde: Te Lichtenvoorde is op de nieuw gebouwde kerk door den aannemer beslag gelegd. De kerk is gesteten en alle toegangen dichtgespijkerd. Er moet een geschil over de betaling zijn ontstaan. 9-UUR SLUITING HERBERGEN. Mem meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen is het Geheei- onthoudorsverbond van het Koning Willemshuis voornemens een actio in het leevn te roepen tot het verkrijgen der 9-uurssluiting van herbergen on kroegen. DE STAKING AAN DE NEIX FA BRIEK TE AMSTERDAM. Met 73 tegen 64 stemmen en 4 blan co hebben de stakers besloten den eisch van erkenning hunner vak ver- eenigiBgcn ie laten varen en genoe gen te nemen met een conferentie tusschen directie en een oommiesie uit hun raidden. De vergadering waarin dit besluit genomen werd, ging daarna onmid dellijk over tot het benoemen der commissie. Wanneer nu de directie genoegen neemt mot de wijze waarop de oom missie tot stand is gekomen en h'are samenstelling een voorbeitoud dat zij bij haar schrijven van 13 Septem ber maakte kan de conferentie voor de beëindiging der staking binnen kort worden tegemoet gezien. DIEFSTAL VAN PRCS. 22.000. Na telegrafisch overleg tusschen den officier van justitie ie Rotterdam en den procureur des konings te Brus sel, is de kantoorbediende A. M. Sch., geboren te 's-Hertogeoboscta, die te Rotterdam in het Park was aange- houdeu en verklaarde, dat hij van de effeotenfirina te Brussel, waar nij in betrekking was gew eest. 22.000 fres. had zoek gemaakt, op vrije voeten ge steld, zoo meldt de Tel. GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de circulaire van zijn ambtsvoorganger d.d. 28 Sept. 1908 ingetrokken. Aan de bij de rijks scholen eventueel aan te stellen onge huwde onderwijzeressen moet der halve voortaan niet meer de mededee- ling worden gedaan, dat zij bij het aangaan van een huwelijk vermoede lijk ontslag zullen bekomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot realiter in de Air. Rechtbank te Maastricht, rar. G. M. J. Bonhomme, thans griffier hij gemelde re' '1 ink. is jhr. mr. W. E. van Woede be noemd tot burgemeester der gemeen te Amerongen. Zijn voor hef tijdvak van 1 Oct. 1913 t. m. 31 Aug. 1914 benoemd tot leeraar R. li B. S. to Meppol, J Miliknn, aid. ©n tot id. te Venlo H. Brans, aid. Is tot burgemeester der gemeente Alkemadc benoemd F. H. van Wi- chen. secretaris dier gemeente. tot burgemeester der gemeente Wijk aan Zee cn Duin, H. H. del Court van Krimpen. VACATURE EERSTE KAMER. Mr. C. A. H. Barge (Kath.), die blij kens in de vergadering van de Eerst a Kamer ingekomen bericht als lid van die Kamer ontslag heeft genomen, had zitting voor Ovérijsel en zou in 1916 aan de beurt \uii aftreding zijn geweest, zoo meldt de N. R. Ct. SCHOOLKINDEREN EN BIOSCOPEN TE AMSTERDAM. Men zal zich herinneren, dat in den zomer van 1912 door het Comité ter bestrijding van het Bioscoop-kwaad in het gebouw van „Handwerkers- Vriendenkring" een keurbioscoop werd geëxploiteerd. De slechte ligging van het gebouw en de groote warmt© van dien tijd waren mede oorzaken dat deze-keurproef mislukte, nl werd door deze mislukking geenszins bewe zen, dat het niet mogelijk zoude zijn een publiek te winnen voor bioscoop voorstellingen, als het comité bedoel de. Toen heeft het comité de zaak lan gen tijd laten rusten, totdat het in den afgeloopen winter zich is gaan bezig houden met het voorbereiden van een enquete naar het bioscoop bezoek door schoolkinderen. Deze en quête werd gehouden naar het voor beeld van Rotterdam, waar zij echter door de gemeente zelve op touw werd gezet. Het resultaat van deze voorbe reidingen was. dat gedurende de ge- liecle maand Mei en een gedeelte van Juni door vele dames en heeren, leden van onderwijsveree-nigingen, alle bioscopen in Amsterdam wer den bezocht, zoowel de groote, rijk ge- installeerde Cinema-paleizen als de bescheiden „Kientop'sdie zijn on dergebracht in schuur of stal. De be zoeken werden gebracht op Woensdag en Zaterdagmiddagen, de dagen, waarop door vele bioscopen een zoo genaamde „kindervoorstelling" wordt gegeven. Nu alvast kan worden geconstateerd dat de .„kindervoorstellingen" ecnvou dig bedenksels zijn en dat zij zoo goed als niet verschillen van de voorstellin gen voor volwassenen, En tevens werd in de afgeloopen maand, met toestemming van den wethouder van onderwijs, op de scholen zelf door het ouderwijzend personeel een rond vraag gehouden. Uit beide enquêtes bleek, dat het be zoek van school kinderen aan biosco pen in a 11 e stadsgedeelten stellig zéér groot genoemd kan worden, terwijl nu reeds met grond do twijfel kan worden uitgesproken, of dit drukke bioscoopbezoek kon heoten bij te dra gen tot de ontwikkeling op weten schappelijk on moreel gebied der kin deren. Van de vele rapporten dio zijn in gekomen en dio verhalen van zoo me nig treffend staaltje, waaruit blijkt, dat kinderen uit alle standen véél to druk de bioscoop-theaters bezoeken en dat vooral de Uomsten niet do minst getrouw© bezoekers zijn; uit al die rapporten wordt oen uittreksel gemaakt, dat in behandeling komt in een vergadering van het comité en do besturen der drie onderwijsiereenl- gingen. Dan zal worden beraadslaagd over het voeren van een gezamenlijke actie om het bijvoorbeeld daar heon te leiden, dat van overheidswege, zoo als dat ook in Rotterdam is geschied, een bepaling wordt uitgevaardigd, waarbij liet bioscoopbezoek van schoolkinderen, beneden zekeren leef tijd is verboden, terwijl alleen is ge oorloofd hot bezoek door kinderen aan die bioscopen, welke een, door eèu daartoe benoemde cwuinissie, goedgekeurd programma bieden. vrijzinnig-democratische kamerfractie. Do vrijzinnig-democratische fractie in do Tweede Kamer heeft gekozen tot voorzat lor dr D. Bos en tot secre taris mr. J. Limburg. soc.-dkm. kamerclub. De sociaal-democratische fractie in de Tweede Kamer beeft haar bu reau weer samengesteld uit de hoeren mr. Troelstra, voorzitter; Schaper, on- der-voorzitter. K. ter Laan (Den liaag), secretaris. TOENEMING VAN WELVAART. Aan de N. Ct. wordt gemeld, dat de gemiddelde productie van 's Rijks munt in de laatste jaren circa 50 mil- lioen geldstukken bedroeg. De toe nemende behoefte aan gemunte specie hier en in Ir.diè vraagt thans echter i prat sta l ie. waarom men erdoor uitbreiding en overwerk tot half tien 's avonds in hoopt te slagen, dit jaar 150 millioen geldstukken te vervaardi gen, terwijl er voor het volgend jaar reeds maatregelen genomen zijn om een productie van 250 millioen stuks te kunnen bereiken. Dat is dus nog eens een fabriek, die „geld maakt". DE LOOPERSSTAK1XG BIJ „DE COURANT." In een conferentie tusschen de di rectie van De Courant en -bet sta kende personeel to Amsterdam bood de directie aan, voor de toekomst een regeling te maken aangaande het wachtgeld. Zij was bereid alle loopers weder aan te nemen op negen na. Hierna hielden de stakers een verga dering, waarin besloten, werd hier mede geen vrede te nemen. De sta king duurt dus voort. DE ISRAëLIETEN IN NEDERLAND. De jaarlijksche algemeene vergade ring van den Boud Tisebbie. die zich ingevolge art. 1 der statuten ten doel stelt, den Joodschen geest en het Joodsch godsdienstig bewustzijn op te wekken en levendig te houden, is te 's-Gravenhage gehouden. De voorzitter, de heer mr. M. de Pinto, hield onder bijzondere instem ming der vergadering een openings rede, waaraan het volgende !s ont leend: „Wij, Nederlanders in het algemeen en Nederlandsche Joden in 't bijzon der, hebben ontegenzeggelijk ontzag lijk veel te danken aan het doorluch tig vorstenhuis (waarvan onze 1ilo:n zoozeer geachte Koningin een recht geaarde afstammelinge is), dat ons reeds in de tijden toen alom vervol ging en achterstelling vanwege den geloove algemeen regel was, de veile vrijheid schonk en waarborgen om geheel overeenkomstig de voorschrif; ten van onzen godsdienst te leven eri ons als burgers bij anderen déarom niet ten achter stelde. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat, waar wij thans geluk kig van die vrijheid, van die gelijk stelling, van de daardoor ons toege kende rechten gebruik maken, wi.i dit steeds in dankbare herinnering moe ten doen en met groote waardeerlrg en erkenning van het ons daardoor toegekende voorrecht. Vandaar dat, al behoeft in dezen kring, waar die op innig plichtbesef berustende, oprechte liefde tot het Vorstenhuis onwankelbaar vaststaat, niet in herinnering gebracht te wor den, de u allen weibekende verma ning onzer schriftgeleerden aan hen, die zich in ballingschap begaven, om steeds voor het welzijn van de over heid te bidden, ik toch meen mij er in te mogen vermeien dit hier nog even aan te stippen." EEN RARE PIJP TABAK. In een winkel in de Blaordorpstraat te Rotterdam kwam Dinsdagavond c-en jongen een pijp tabak aansteken. Hij had in die pijp ook een stuk Spaanschc peper gedaan. Dit veroorzaakte zulk een kwalijk riekende prikkelende lucht, dat de winkelierster en een andere juffrouw- die zich in den winkel bevond, bewus teloos werden. De laatste kwam spoe dig weer bij, doch voor do winkelier ster moest geneeskundige hulp wor den ingeroepen, om haar bij te bren gen, zoo meldt de Tel. Onze Lachhoek NIET UIT DE PLOOI TE BRENGEN. Verdediger. Bedenkt toch, dat be klaagde vrouw en kinderen heeft, die nij moest verzorgen. President van de Rechtbank. Be klaagde heeft geen kinderen. Verdediger. O, bedenkt dan, dat hij geen kinderen beeft, die hem in' verzorging zijner vrouw kunnen ondersteunen en een vonnis haar zou de berooven van haar eenigen ver zorger!... ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Bij het van stapel laten loopen van een aak op de scheepstimmerwerf van den heer D. Katen Sr. tc Monniken dam, geraakte de ruim 12-jarige leerling Gerrit de Vries onder het vaartuig. Zwaar gekneusd werd de knaap onder het schip weggehaald eu op advies van dr. Van Tijen, d e de eerste geneeskundige hulp verleende, onmiddellijk naar het Binnengast huis te Amsterdam vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De Tel. meldt: Het lijk van den verdronken jonge- ling J. K„ te llardinxveld, rt opge- visebt De chauffeur van den lieer II. C. de J. had gistermiddag te Bruchem het ongeluk het kind van v. Z. te overrij den. Het kind had aan het hoofd zeer ernstige wonden bekomen, zoodat ge neeskundige hulp moest worden in roepen. De fabrieksaibeider Keijzer te Wor- merveer, die zich Maandag in do fa briek ernstig aan een stok bezeerde, is aan de gevolgen daarfan overle den. VERDRONKEN. De N. R. Ct. meldt: Te Toogelre is een kind van 14 maanden van den schilder C. Cuyten in een kuip met water verdronken. AVONTUUR VAN EEN ENGELSCHEN AUTOMOBILIST. In een Duitsch blad vindt de N. n. Ct. het verhaal van eeii voormalig Nederlander, thans Engel sch onder daan, wien op reis met zijn auto van bad Xaubeim naar den Hock van Holland een or aan ge raam geval ge passeerd is. Toen hij 's nachts hij Beek over de Nederlandsche grens kwam vond hij' het douanekantoor gesloten. Men ant woordde niet op zijn kloppen en hij reed daaroi langzaam verder. De douanebeambte was inmiddels uit zijn huis gekomen en loste een aan tal revolver sclroten op de auto. Ter stond stopte do berijder, waarop de ambtenaar naar hem toekwam en zeide, dat hij had moeten schieten, omdat op de 1 ©ekens, die hij niet een stok gegeven had, geen acht was ge- agen. De Engelschman diende terstond bij den Engelschen gezant in Den Haag een klacht in eu eischte schadevergoe ding wegens bedreiging van zijn le- -en door een Nederlandsch uinbte- REDDERS GEHULDIGD. In den storm van 10 op 11 November 1912 werd de bemanning van den Bc-!- gisclten afhaalkotter no. 7 van liet Belgisch loodswezen te Vlissmgen, welke kotter van zijn ankers was ge slagen en hulpeloos ronddreef bij do Spijkerplaat, mot vliegend stormweer gered door de reddingboot uit Ylis- singen. Deze boot was bemand door den schipper F. H. Jilleba en de roeiers J Besuijen, H. Mommaas, C. F. de Smit en R. Schot. Dinsdag werd aan deze redders door den inspecteur van t Nod. Loodswezen namens den koning dor Belgen, een onderscheiding uitgereikt: aan den schipper het Burgerkruis 2e klasse en aan de roeiers de medaille le klasse, waarbij een brevet is gevoegd, waar in de heldhaftige redding in herinne ring wordt gebracht VROUWENKIESRECHT. Men bericht uit Den Haagt In de groote zaal van „De Twee Steden" waren Woensdag driehon derd dames bijeengekomen om te be- toogen voor de grondwettelijke gelijk stelling van man en vrouw. Te voren was door de dames Drucker cn Ver- sluys een onderhoud gevraagd 0:1 ver kregen bij Minister Cort van der Lin den, wien een adres werd aangebo den. ij het onderhoud gaven de datnes den Minister haar ontevredenheid te Feuilleton (Nadruk verboden). 42) Laurent stond niet op Hij bleef op de knieën liggen, al lee.1 had hij zich nu tot Michel en Gil berts g-.keerd. En gij, broeder, zeide hij ang «tig e" g'j. Gilberte, die ik als een zusier lief heb, bijDa als een doenter? Zij ïvenschte niets liever, dan aan zij.i onschuld te gelooven. Z:j antwoordde niet en toen hij de armen naar haar uitstrekte, viel zij "wee...nd om zijn hals. Michel bleef onbeweeglijk staan. Ha voerde een hevigeu strijd met zichzelven. Nog twijfelde hij. Toen ging Laurent zacht en kla gend voort: 01 Michel I ol mijn broeder 1 is er dan niets van al die teedere herinne ringen bij u overgebleven. Waarom schenkt gij uw hart niet weer aao hem, dien ge altijd zoo lief hebt ge had en dier. ge vroeger ook zoo op recht en innig bemindet, dat ge veel eer een vader dan een broeder voer hem waart. O! broeder, denk toch aan die gelukkige jaren mijner kindsheid. Laat u van mijn onschuld overtuigen, Michel, in naam van al die dierbare herinneringen. Ik kan mij niet anders verdedigen, dan door uw medelijden af te ameeken en te trachten uw hart te verteederen. Moet ge geen medelijden met mij hebben, die zich niet kan rechtvaardigen en die toch onschuldig is? Laat u toch overtuigen 1 Laat mij u tenminste aan de mogelijkheid van mijn onschuld doen gelooven. Schenk ten minste een klein plaatsje in uw hart aan den broeder, dien ge vroeger zoo onuit sprekelijk lief hadt. Waarom maakt ge uzelve nog ongelukkiger, door lief de af te wijzen, terwijl ge toch reeds door smart en ongeluk wordt over stelpt? Ol broeder, ik koester geen wrok over uw verdenking. Ik vergeef het u, gelukkig als ik ben u ook iets le kunnen vergeven. Maar zie mij aan. Het is onmogelijk, dat ge niet in mijn oogen leest, dat er niete in mij veranderd is en dat gij en onze moe der nog de eerste plaats in mijn hart bekleeden. Zie mij dan ten minste aan. Wend uw gelaat niet met zoo veel verachting van mij af. Uw broe der Laurent, dien ge hebt opgevoed, smeekt u op de knieën, Michel, niet meer als een broeder maar als een zoon. De blinde vouwde langzaam de handen. Zacht en ernstig zeide zij Luister naar hem, Michel, luis ter naar die woorden, die uit zijn hart komen. Ik kan hem niet zien, maar nu ik die woorden hoor, nu is het mij", alsof mijn oogen hem aanschouw den. Gilberte greep de hand van baar vader en voegde haar smeekingen, bij die harer grootmoeder. Voor hem, vader. De markies was diep geroerd. De woorden van Laurent haddon zijn hart getroffen. Hij had verwacht, daar hij Laureut schuldig geloofde, dat deze een uit vlucht zou zoeken, om de verdenking van zich af te wenden, een alibi zon voorwenden, om tc doen gelooven dat hij onschuldig was. En in plaats daarvan trachtte Lau rent niet alleen geen alibi aan te voeren, maar hij bekende zelfs, te No gent te zijn geweest. Zijn verhaal werd bovendien door do blinde bevestigd. Ook trachtte Laurent geen leugen achtige verklaringen te geven, geen sluw verzonnen voorwendsels te ver tellen, integendeel, hij erkende dat hij geen bewijzen voor zijn onschuld xon aanvoeren, maar hij zwoer niet schul dig to zijn, en smeekte om aan zijn onschuld te gelooven, op zoo treffen de wijze, dat Michel er, ondanks al les, door geroerd was. Hij had terstond de gedachte ver wïjderd, dat Laurent de moordenaar van Jactel zou zijn. Maar de valsche wissels? Daaromtrent bleef zijn twijfel een vreeselijke twijfel, die hem het hart brak geheel bestaan. Er was niets minder voor noodig geweest, dan de overtuiging van zijn moeder, dat dezelfde man, de vijand der familie, zich aan al die misdaden had schuldig gemaakt, om de twijfel van Michel gaandeweg te doen wij ken. De smeekingen van Laurent hadden het overige gedaan. Langzamerhand was zijn hart ver loederd. Ja, zij stonden voor een ondoor- grondbare duisternis. Wal deed het er toe, of Laurent on schuldig was? Tranen welden in zijn oogen op. Hij strekte de armen naar Laurent uit. Broeder, broeder! zeide hij met half versmoorde stem. Laurent uitte een kreet van onb© schrijflijke vreugde. Maar hij stond niet op. Hij wierp zich met in de armen, die naar hem werden uitgestrekt. Neen, broeder, niet in uw armen, aan uw voeten, snikte hij. Sta op, arme jongen, en daar ik je verdacht heb, is het aan mij, om je vergiffenis te vragen. TJians stond Laurent op en wierp zich in de armen van zijn broeder. Beide broeders hielden elkaar ge- ruimen tijd schreiend omvat. O! broeder goede broeder, den waren schuldige, dien onverüidde- lijken vijand onzer familie, die tot on zei. ondergang heeft besloten, zal ik vinden. Laat mij die zorg, laat uilj den plicht. Goed. En wanneer ge hem ge vonden hebt? Dan zul er recht gedaan worden. Daarop wendde hij zich tot de mar kiezin. Thans, moeder, zeide liij, zal ik zelf u zeggen wat men u tot heden verborgen heeft U moet mijn missla gen vernemen, die Michel, uit liefde jegens u geheim, steeds geheim hield. Spreek, mijn zoon, ik vermoed dat ge vreeselijk geleden hebt. Lijden is berouw. Spreek, ween uit aan mijn hart, de moederliefde kent geen gren- Na aan de hand der blinde, getuige zijner misdaad, ontsnapt te zijD, bad Domain Goux terstond Nogent veria ten en was langs den oever van de Marne voortgesneld. Hij liep haastig door en eerst toen hij ver van de fabriek verwijderd was, bleef hij staan om op adem te komen. Hij zag om zich heen. Alles was rustig en stil, de maan scheen heider uit den onbewolhteu he mel, en weerspiegelde haar bleek© licht in de kalme rivier. Hij dacht Ea. Hij had de jas te Lorden gekocht, nu twee jaar geleden. Het zou wel moeilijk zijn, dat spoor te volgen. En het was alles. Een ander bewijs had hij niet achtergelaten. Hij herademde. Zeker, ik had dien armen, ouden man niet willen dooden, mompelde hij. Ik moest het doen uit zelfverde diging, want anders was ik verloren geweest. Wat zal mijnheer Bertignol- les zeggen, wanneer hij het verneemt? Hij haalde de schouders op. Wat gebeurd is, is gebeurd. Het leven van een mensch beteekent zoo weinig in den strijd om het bestaan. Waarom zou het voor mij iets meer bcteekenen? Hij liep voort, terug naar Parijs. Met den trein wilde hij niet gaan, men mocht hem eens herkennen en hij had zich een alibi verschaft, door zich in den schouwburg vertoond te hebben. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5