keni en over de kiesrechtparagrnaf in Ge Troonrede, waarop de Minister antwoordde, dat do gewone wetgever het vrouwenkiesrecht zal kunnen ge ven. De dames verklaarden te zullen blijven ijveren voor gelijksteliiug van man en vrouw. Op het verzoek dien middag te mo gen bctoogeu op hot Binnenhof, was, blijken» een rede door mevrouw Baer veldt—Haver, langs ollicieuson weg door den burgemeester afwijzend bo- KChikt en later op een nader adres geen antwoord ontvangen. De dames zouden nu in groepen van 25 over hot Binnenhof trekken. De openingsrede van mevrouw Baerveldt werd daverend toegejuicht. Voort» werd besloten dat 40 dames <iu vergadering der Tweede Kamer op de publieke tribune zouden bijwonen. Te dien einde waren 40 vrouwen ge huurd om deze plaatsen te bezetten. Over half één trokken de inaniLs- teerende kiesrechtvrouwen in groe pen naar het Binnenhof. De leidsters zorgden voor eenigc meters tusschen ruimte tusschen elke groep; de poli tie hield langs de gebouwen de paar honderd nieuwsgierigen op een af stand cn liet de dames langs de ge bouwen op het Binnenhof en achter de Ridderzaal omwandelen. Groepjes Kamerleden zagen aan den ingang van het gebouw en voor de vensters Ge dames voorbijtrekken. Tegen half twee verlieten zij hel Binnenhof. ELECTRIC1ENS-STAKING TE •S-GRAVENHAGE. Men meldt aan do Tel. dat een twintigtal monteurs uit Duitse trland to 's-Gravenhage zijn aangekomen on <lut zoodra het noodig mocht, zijn, ge leidelijk meer zullen worden ontbo den. STATEN GENERAAL. Terwijl op 't Binnenhof gisteren middag tegen 1 uur door een talrijke menigte van dames, strijdsters voor vrouwenkiesrecht, door een zeer kal- me, ordelijke, waardige omgang, in lange rijen van drie en vior personen werd gemanifesteerd wat heel veel toeschouwers op de heen bracht, maar overigens zeer rustig verliep, ver gaderde do Tweede Kamer to 1 uur. Behalve de heeren De Sluers en Dr. Nolens werden al de nieuw- of her kozen léden, overeenkomstig het ad vies van de beide commission van on derzoek hunner geloofsbrieven, deur Ge heeren Van Doom en Tydeman uitgebracht, toegelaten. Een bezwaar schrift uit Gulpen tegen de verkie zing van den heer Ruys de Bseren- brouck, wegens een niet-behooriijke inrichting der stembiljetten aldaar (met gedrukte instedo van gestempel de handteekening van den burgemees tor) werd niet geldig geacht. De heer Lieftinck, de waarnemende voorzitter, beèedigde al de leden met machtiging der Koninginzeer velen (van de linkerzijde en alle socialis ten; legden geen eed, maar vcj kla ring cn belofte af. Na de becediging bood de Minister vat. Financiën, de heer Bertling, de Staatsbegrooting voor 1914 aan, met eon nota over den financiëeleu toe stand des lands. Do wetsontwerpen werden naar de afdeelingen gezonden Toen volgde de nominatie voor het Pi csi Gentse hap der Kamer. Mr. 11. Goeman Borgosius werd eer st. candidaat met 53 van de 97 stetn- men, Mr, P. J. Troelstra tweede met 52 vim de 98 stemmen, Jtir. mr. O. v. Nispen tot Sevenucr (do vorige Ka tholieke. voorzitter) derde candidaat Diet 91 van de 95 stemmen. Dij de twee eerste stemmingen ont hield zich bijna de gcbecie rechter zijde van ecu keuze. Er werden resp. 3_> en 3i blanco stemmen uitgebracht- Het schijnt dut Mr. Borgesius, <k> leider vun do Liberale Unie-club, in dien hom de eer der benoeming to Leurt valt, bereid is zich voor 't go- wichtig on moeilijk ambt beschikbaar to stellen. Althansf hij nam reeds do hem van veie zijden aangeboden ge- lukwenschen in ontvangst. Door 't stembureau de heeren Marchant, Ruys, Jannink en Rutgers. aan wie de waarn.-voorzitter nog de lieeren Brun meikamp. Dolk, üuyn- stee en Joost van Vollenhove toevoeg de. is de voordracht l>ereïds aan II. M. de Koningin op het Huis ten Bosch overhandigd en waarschijnlijk is de keuzo dor Vorstin thans reeds ge daan. lieden toch vergaderde de Kamer op nieuw te 3 uur, om den nieuwbe- noemden voorzitter gelegenheid te ge ven, het presidium te aanvaarden. De korte bijeenkomst van de Eerste Kamer was van weinig be teekenis. Medegedeeld werd dat de afdeelin gen hebben gekozen tot haar voorzit ters de hoeren Van «Ier Bres-en, Van Voorst tot Voorst. Vermeulen, Van dor Does de Willebois en Van Nierop; tot ondervoorzitters de heeren Ilovy, Laan, Bavink, van Wassenaer en Zijlma; en tot leden der Commissie van redactie voor 't adres van ant woord op de Troonrede de heeren Cra mer, Woltjer, Thooft, Franssen en TJarda van Starkenborgh. Het concept-adres was reeds vnst gesteld en werd tot onderzoek naar de afdeelingen verzonden. Deze vergaderden terstond. Daar na wordt de definitieve tekst van 't ontwerp-adres vastgesteld en in druk rondgedeeld. Het zal heden te 11 uur wei in open bare behandeling komen. PHARMACEUTISCH CONGRES. In de Kurzaal te Scheverwngen is Woensdagochtend 11 uur het, Xle In ternationaal Pharmaceutisch Congres geopend. De voorzitter, prof. dr. L. van Ital- lit> uit Leiden, hield een begroetings rede. De voorzitter gaf daarna het woord aan de:i Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden tot opening van het Congres. Hulde telegrammen werden toege zonden aan de Koningin, aan den Prins en de Koningin-Moeder. Door de officieelo gedelegeerden van Argentinië, Belgie, Spanje, Frankrijk Engeland, Oosten rij k-11 on garije, Noor wogen en eindelijk van Zwitserland word namens hunne regeeringen dank gezegd voor do uitnoodiging tut dit. belangrijk congres. Dc eerste referent was professor dr. A. Tschirch van Bern (eerelid van de Maatschappij tor bevordering van de Pharniaclteil die een reteKaat hield over: ,,üe enzymen in hunne beteeke- nis voor de Pharmakognosie". De tweede referent, prof. dr. H. P. Wijsman, hield een voordracht over de productie der geneesmiddelen in de Nederlandscho Koloniën. Hierna vertrokken de congressisten naar Den Haag ter bezichtiging van liet Vredespaleis. 's Avonds werden de oongressisten door het Haagsche gemeentebestuur ontvangen. Stadsnieuws Hit fust ln bit Amiterdamscne kwirtlir. De optocht verliep gisterenmiddag in goede orde. Overal langs den weg stonden de meuschen te kijken. Het was een aardige stoet, die veel be wondering wekte. Want het mag wel gezegd, dat do deelnemers met gerin ge middelen, maar met veel ijver en animo versieringsstukken hebben ge maakt, die een pluimpje alleszins ver dienden. Er is hard voor gewerkt en het eind heeft ook hier het werk ge kroond. We hebben gisteren reeds een vrij volledige beschrijving gegeven van den optocht. We behoeven nog alleen iets te zog gen over den wagen van de Commis sie zelf, die gisterenmiddag, toen we er waren, nog niet op het terrein was. De wagen was zeer fraai versierd met kleeden en groen en bloemen. Te midden van een aardige groep jongens en meisjes was de vrijheids boom geplant, omslingerd door fes toenen en gedekt door den hoed. Het was een fraai geheel. De stoet trok een langen weg langs we hebben dien gister reeds mee gedeeld maar ondanks dat ge schiedde de rondgang in goede orde. Tot op het laatst bleef er een goede marschpas in. En al zullen van de kleinere deelnemers wel velen een paar vermoeide beentjes gehad heb ben, toen zij thuis kwamen, de opge wektheid was er niet minder om. Dc3 avonds was het alweer feest op het Teylerpleuu iDe zaugvereeniging Soli Deo Gloria zong er eenige vader- landsche en andere liederen en het fanfareoorps van de Haarlemeche Jongelingsvereeniging zorgde voor een aangename afwisseling. Zang en muziek verwierven veel bijval. In den mooien avond', die weer duizenden op de been had ge bracht, klonk het. heel mooi. Het dankbare publiek genoot dam ook veel. DE PAARDENTRAM-VETE- RANEN. Ingekomen is nog bij Dr. J)e Har- log voor do paardentram-veteranen f 6.85 (saldo Jongenskoor). GEVONDEN VOORWERPEN.. Terug te bekomen bij: Mevr Oanndijk, Juliannslraat 1 een capuchon; C. Blokker, Zomer straat ito. 18, oen klein wit hondje. F. V.'iegant, Kleine Houtstraat 11, een klein zwart hondje; P. v. d. Raadt, Amsbcrdamsche vaart 9 rood, een R. K. kerkboekje; W. H. Biele. Parklaan 99. een penhouder; G. de Gelder, Voor uitgaugstvaat 4, een rozenkrans in étui; M. v. Viersen, Lurtensteeg 19, een rond van dameshorloge; Schuier, Kleine Houtataat 76, eone portemon- nuie A. van Niel, Jansstraat 63, een fox-terrier; C- Lelieveld, Burgwal 34, oen inindsohoon; M. Eldering, Kruis weg 70; eon gymnastiekschoen; M. Kruit, Barondsesfcraat 33, een marine- mutsje; S. Kabel, Brouwersstraat 85, een stootijzer; G. de Bruin, Camphuis- straat 1 B, een paar handschoenen; mevr. v. AJphen, Zijlweg 28, een manteltje; W. de Boer, Gen. Joubert- straat 44, eon lorgnet; J. Nessen, Schoterstraat 19, een herdershond; C. de Jong. Amsterdamsche vaart 90 r., een pet en portemonnaio; M. de Nijs, Bakkerstraat 70, een kinderschoentje. Rubriek voor Vragen Geabonuoenien hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voc< beantwoording vatbaar, in te Eenden bij da Radactie van Haarlem'a Dagblad, Grooto Houtstraat 63. Allo antwoorden worden gebod kosteloo» gegeven en xoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet vbücdig uturn en vroonplaats van den iniender Tunnelden wordt geen aandacht guoboukea. VRAAG. Ik ben als noodhulp voor 5 woken gehuurd. Nu wil me vrouw, nadat ik er een week geweest ben, mij weer wegdoen. Heb ik nu op de vier andere weken recht op kost geld? ANTWOORD. Ja. ANTWOORD. Mijn dienstbode is 16 Juli in dienst gekomen en zij is de eerste week in Augustus weer v ertrok ken. Ileb ik nu het recht om haar godspenning in te houden? ANTWOORD. Ja, indien zij "uit eigen beweging is weggegaan. Uit de Omstreken SCHOTEN. Voor geoefend beid. Het onderzoek betreffende v^prge- oefendheid der militie, bedoeld, in art. 70 der Mi li tie wet zal worden ge houden, voor onze gemeente op Dins dag 11 November a.s. in de garni zoensplaatsen Haarlem, Leiden en Hoorü. De lotellngen, die aan dit onderzoek wenschen deel te nemen moeten zich voor 10 October a.e. aanmelden bij den Burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben, geloot; des voormid dags tusschen 10 en 1 uur. HILLEGOM, Veilingen.' De vereen Iging van pluimvee- én konijnenfokkers ,,'Door Veredeling Verbetering" houdt sinds kort veilin gen, die druk worden bezocht. Dinsdagavond .werden verkocht kippen, konijnen, duiven, groenten en verscheidene diverse voorwerpen, zelfs een paar schoenen. liet veilingslokaal achter het café van dor Krogt was stampvol van koopera en kijkers. Pers-Overzicht De Pers over de Troonrede. ïi. liet Huisgezin (R.-K.) vindt de troonrede een groote foppage. De grootste fopperij is, dat, terwijl hot Kabinet zich aanmeldt als een Kabinet van kort bestaan hot zal onverwijld komen met een partioele Grondwetsherziening liet een borg werk ten toon on in het vensohiet stelt, waaraan oen achtjarige periode meer dan genoog zou hebben. De tweede fopperij is het verband, dat oogenschijnlijk gelegd wordt tus schen de kiesrachthcrziening cn do onderwijskwestie. Men is geneigd deze brug te zien tegen de aanvaarding van liet alge meen kiesrecht ontvangt ge een lo- vredigende regeling van de subsidlee- ring van het bijzonder onderwijs. Maar er is geen brug. Om deze reden, dut de Grondwets herziening, hot algemeen kiesrecht, onverwijld zal komen en het onder wijsvraagstuk op de lange baan eener I staatscommissie wordt geschoven, indien men aan liet kapstok-beeld al niet donken wil. Nog duidelijker: de Grondwets herziening zal al lang kant en klaar zijn voordat men ten aanzien van de subsidie-kwestie aan een regeling toe is. Do eerste voorwaarde het gelijk oversteken, ontbreekt, en minister Cort van der Linden, met den besten wil bezield verondersteld, kan zijn opvolger niet binden. Daar deze regeering het onderwijs vraagstuk niet wenscht op te lossen door gelijktijdige wijziging van arti kel 192 der Grondwet, snijdt zij tot toenadering en overleg ten aanzien van het kiesrecht-vraagstuk den pas vrijwel af. liet slagschip van kapitein Razn- bonnct is op komst. Zal liet feit, dat luit van Indische centen zal worden betaald, de vrij zinnigen tot wier luidruchtige woordvoerder het Kamerlid voor Hoorn zich dezer dagen maakte tammer stemmen on hen 'gretig de gelegenheid doen aangrijpen, op hun wild-voorbarig a n t i-mil itairistisdh braiYOUre-vertoon terug te komen. De droogmaking der geheele Zui derzee op papier zij den heer Lely gegund. Maar wat wij het Kabinet niet gun nen, doch het zeer kwalijk nemen, is het stelling nemen ten aanzien van de kerstening in Indië. Dit doet in figuurlijken en in letter lijken zin de deur dicht, maar op oen wijze dat wij het ministerie geen ge meend welkom kunnen toeroepen. Do N. Tllb. Ct. (R.-K.) sohrijft: Grondwetsherziening dus om te ko men tot algemeen mannenkiosrocht en tot de mogelijkheid van vrouwen kiesrecht. Ons wel. Maar, verondersteld eens, dat de rechterzijde hiertoe hare mede werking wil verleenen, hoe zal het dan gaan met de financiële gelijk stelling van het bijzonder en 't open baar onderwijs? De troonrede slaat een kapstok om hot zaakje er aan op te hangen. Im mers de regeering stelt zioli voor, aan eerue staatscommissie het onder zoek op te dragen in hoever eene'al gemeen bevredigende regeling moge lijk is ter xako van de subsidieering van het bijzonder onderwijs en de voorwaarden welke daaraan verbon den moeten worden." Uit do tegenstellingen met de hier van onmiddellijk voorafgaande zin snede over de onverwijlde voorberei ding der kieswet-paragraaf uit de Grondwet, moet men opmaken, dat de regcoring dus niet van plan is, ar tikel 192 der Grondwet, hot onder- wijsai tikel, te wijzigen, zóó, dat bij zonder en openbaar onderwijs gelijk worden gësteld. Maar dan zal van een grondwets herziening weinig kunnen komen. Want indien bij do rechterzijde iets va3t staat, dan is het wel het verlan gen om bij de eerste de beste grond wetswijziging ook artikel 192 vonr goed onder handen tc nemen en voor goed pasklaar te maken voor dc alge heels financioalo gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. Hot zou wol eens kunnen zijn, dat hior in de Troonrede iiot struikelblok van het ministerie reeds is gelegd. Dit lijkt ons het voornaamste wat wij lieden over de troonrede hebben to zoggen. Het slagschip voor Indië, do leger-onganisatie en de Zuidorzee- droogmaking zijn, bij deze kwestie vergeleken, zaken van den tweeden rang. Al zou het wel eens kunnen zijn, dat dc nieuwe minister van Marine verdwijnt met zijn slagschip mede, want of de sociaal-democraten voor zoo'n militaire uitgave, aan oudroest zooals het heot, zullen kunnen stem men, dat zal een interessant vraag stuk blijken. Alle leden van rechts zullen het zeker niet doon. De Geld e r lande r'(R.-K.) ver trouwd de beloofde onderwijsregeling niet erg. Het blad betoogt dat zonder rechts geen grondwetslierziening kan tot .stand komen. En, luidt het verder: En om nu Rechts voor die mede werking gunstig te stemmen durft het nieuwe vrijzinnige kabinet aankomen met een voorstel, dat als een recht- streeksche oorlogsverklaring tegen over Rechts mag beschouwd worden. Terwijl toch bekend is, dat de geheele Rechterzijde als 66n man staat op den elsch van openbare school, wordt als het voornemen der regeering aange kondigd de benoeming van eene staatscommissie, die zal hcfolxm te onderzoeken in hoever een algemeen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering van het bijzonder onderwijs en de voorwaar den welke daaraan verbonden moo- ten worden Alzoo onverwijlde voorberei ding van Grondwetsherziening; maar een der belangrijkste punten voor Rechts, waarover die grondwetsher ziening loopen moet, oudcrtusschcn commissoriaal gemaakt of. anders gezegd, op do lange baan geschoven! Men begrijpt dus wat er van de medewerking van Rechts tot die grondwetsherziening in vrijzinnigen geest terecht komt. Tenslotte verdient het, volgens de „Geld.", in deze troonrede van deze 2ijde wèl opmerking, dat daarin open lijk Gods zegen over do werkzaamhe den der Kamer wordt ingeroepen. De Itosidentiebode (R.-K.) vat haar indruk aldus samen a. dat liet ministerie, oen p rog nun gevend van het soort, dat te wachten viel, in Ge uilworking daarvan ons hier en daur tooh mott verwondering vervuld heeft b. dat wij liet lot dan ook niet be nijden van het Kabinet, hetwelk die taak cp zich moest nemen c. dat or echter, naar onze opvat ting, voor de rechtscho pers en de rechtsche partijen geen reden is tot stelselmatigen tegenstand of bestrij ding doch dat haar aangewezen taak waakzaam toezicht behoort te zijn, niet het minst op het gebied van ouderwijs en koloniën. De A r n lu C t. (lib.) Een goed program, van zuiver vrij zinnigen geest, gebaseerd, in hoofd trekken, op de gemeenschappelijke gedachten, die indertijd geleid heb ben tot de Conoentratie, cn dus een program, dat ongeveer in overeen stemming is met de stembus-eischen der meerderheid, die in Juni de over winning behaalde; een program met kiesrechther vorming en aanwijzingen in de richting van Staatspensioen een program tenslotte, Gat geen sekte geest ademt, doch opgemaakt is door eene regeering, die zich bewust is van de veelzijdigheid der samenstel ling van de bevolking vun Nederland en zijne koloniën. De Nieuwe Arnli, CL (lib.) be sluit haar artikel Alles in alles een werkprogram, dat de verwachtingen van de geheele linkerzijde )>evredigen en het haar mogelijk maken zal, dit Kabinet on verdeeld te steunen. Sleohts éérie wanklank: lic-t voorstel tot aanbouw van een slagschip (dreadnought) voor en ten laste van Ned.-Indië. Dit laatste vooral achten wij niet zonder bedenkiug. Het Utrechtsch Dgbl. (v.-I.) De troourede, zooals zij nu voor ons ligt, bevat vele en grootsc-he plannen. Met een gedeelte er van kunnen wij ons zeer goed vereenigen, ton opzichte van andere blijven wij een afwach tende houding aannemen. Toch wil liet ons voorkomen, dat Git Kabinet op dit program ernstige toewijding verdient, een toewijding, die in de voornaamste plaats geleid zal moeten worden door den ernstigen wil lot samenwerking, met terzijdestelling van op de spits gedroven partijbelan gen en dogma's. De Haagsche Telegraaf-redac- teur schrijft Toon wij eenigen tijd geleden schre ven over de plannen van minister Treub inzake verzekering en staats pensioen, merkten wij op, dat er, wanneer de troonrede was uitgespro ken, wel klaarheid zou 2ijn. •De troonrede is er. Maar de klaarheid is or nog niet. Altihans niet volledig. Hoever wil minister Treub gaan met het verlee nen van staatspensioen Precies we ten wij het nog niet. „Bohoefligo ze ventigjarigen" zullen „kosteloos ouderdomsrente" ontvangen, althans indien zij „gedurende een te bepalen tormijn geen ondersteuning genoten van eene instelling van weldadig heid". Het wil ons voorkomen, dat dit plan in zeker opzicht iets verder gaat dan het bekende amendement- Borgesius, om art. 369 der wet-Talma uit le breiden. Iiot mist ook de bepa ling, dal do rente-trekker van goed levensgedrag moet zijn. Maar 't blijft beneden den oisch van het concentra tie-program, indien wij liet althans goed begrijpen, en indien men dat program beschouwt in het licht der verdediging door zijn samenstellers. De bedeelden worden uitgesloten. Hierdoor zal de regeling van mi nister Treub aanzienlij*k afwijken van de (bestaande) Engelsche weL In de Old Age Pensions Act van 1908 kwam ook een uitsluiting van Ue-deelden voor. Maar tlie ging niet zoo ver als hetgeen minister Treub nu aankon digt. De oorspronkelijke Engelsche wet tooh sloot alleen hen uit, die be deeling ontvingen uit de openbare kas, en bemoeide zich niet mot de be doeling door kerkelijke of bijzondere instellingen. De troonrede ochter ver klaart, dat uitgesloten zullen worden allen, die l>edeeling ontvangon „van ocue instelling van weldadigheid", met andere woordenzoo positief mogelijk wordt hier ètt do openbare èn de particuliere èn de kerkelijke armenzorg omvat. Men ziet hieruit, dat de beperking van minister Treub héél wat verder gaat dan de oor spronkelijke beperking van Lloyd George. Waarop men trouwens in Engeland teruggekomen ls. Reeds in 1911 werd duar de wet gewijzigd en de uitsluiting der bedeelden opgehe ven. Volgens de opgaven, door het Kamerlid mr. V. H. Rutgors in z'n belangrijk rapport aan officieelo cij fers ontleend, waren ln Engeland van de invoering der wet af tot 31 Maart 1911 ingediend 1.397.001 aan vragen om pensioen. Hiervan worden er 219.188 geweigerd (of ingetrokken), en daarvan 49.SÈ7 op grond van be deeling. Vun liet aantal afgewezen aanvragen geschiedde do afwijzingin bijna 23 pCt dor gevallen krachtens bedeeling. Wanneer men nu in oogen- schou'w neemt, de beperking van minister Treub verder gaat dan dc oorspronkelijke van Lloyd George, ziet men roods, döt liet in de Troon- red© aangestipte stelsel een niet on belangrijke uitsluiting-van het staats pensioen inhoudt. Hierop hebban wij even het licht doen vallen. Zijn wij teleurgesteld Neen. Wat nu bekend is geworden hoe vaag liet ook zij is méér dan wij hadden verwacht van dezen mi nister. Daarom vorheugen wij ons. En wij troosten ons verder rncl de ge dachte dat, eenmaal met liet staats pensioen een begiu gemaakt, niets en memand het meer zul kunnen tegen houden. Evenals in Engeland zal dan Ook hier de opheffing van de uitslui ting der bedeelden een kwestie van tijd blijken te zijn. DE (HOUDING VAN RECHTS. Be Standaard driéstart: Be heethoofd vergist zich, die reeds bij de behandeling van de eersfe Be- grootingen van dit Kabinet groot spoktakel van Rechts verwacht. Over de Stembus die achter ons ligt, over den val va>n liet vorig Kabinet, en over het politiek karakter van het Kabinet dat thans optrad, zal uiter aard breed, en soms scherp, gediscus sieerd worden, maar van de poging zelfs om ook maar één der Begrootin gen te doen afstemmen, kan. geen sprake zijn. Dit volgt reeds uit de vaste traditie. N'Og steeds immers lieeft men bij de optreding van èen nieuw Kabinet Cl' de eerste budgetten met vlag en wim pel laten doorgaan, en den strijd ge concentreerd op de antithese der po litieke beginselen. En ditmaal vooral mag dit met ze kerheid voorspe'd, omdat de Begroo tingen, gelijk ze thans inkomen, veel mcor product zullen zijn van den ar beid van het vorigo Kabinet, dan van het nu opgetreden ministerie. Dit zou anders hebben kunnen loo pen, indien reeds einde Juli de crisis tot oplossing had kunnen komen. -Dan ware er bijna anderhalve maand ge weest, om in de concepl-hegrootingen, nadat zo van den Raad vain State terug waren gekomen, belangrijke wijzigingen aan to brengen. Maar thans is dit zoo goed als uitgesloten. De tijd is er le kort voor geweest. En zoo mag men vermoeden, gelijk bel gerucht het ook reeds bevestigde, dat do in te dienen Begrootingen bijna conform aan de concepten van de af getreden Ministers zullen zijn. Er zal van links hier wel tegen ge sputterd worden, en men zal wel po gen de Ministers in do Memoriën van Antwoord tot belangrijke wijziging uit te lokken, maar veel succes zal men hiermee niet hebben. Juist dit nu zal het voor Rcclvts ge makkelijk maken, om zonder veel protest of critiek aan de nu komende Begrootingen haar stem le verleenen. De cardinale strijd in zake de Be grootingen wacht ons eerst een jaar later. Gemengd Nieuws EEN OPZIENBARENDE MOORD. Als in een bierkelder in het noor den van Berlijn twee gasten elkaar iu de baron vliegen en de een den ander doodsteekt, dan zoo schrijft 't Ilbld. komt de politie, de moor denaar wordt gearresteerd, en voor den rechter gebracht, en l.ij loopt kans eon langdurige gevangenisstraf to krijgen, zoo hij niet ter dood wordt veroordeeld, cn zijn leven op liet scha vot moet eindigen. Maar nu komt datzelfde voor im een officierscosino, onder menschen van hoogere beschaving en ontwikke ling, van wie men dus mocht verwach ten. dat zij beter zullen weten, wat zij doen. De een geeft den ander een oorveeg, en deze trekt een geladen re volver uit zijn zak. en schiet den aan rander dood. Dat is een geheel andere zaak. I>e verdediger van zijn geschonden eer wordt niet gearresteerd, want hij handelt uit noodweer. Hij werd aan gevallen en dus heeft hij het recht zijn aanrander neer te schieten. Waarom dit alles plaats had ls zeer eenvoudig te vertellen. In een der Berlijnsclie weekbladen verschenen voor eenigen tijd artike len, waarin allerlei onaardige dingen gezegd werden over den ritmeester der reserve v. Westernhagen, kamer heer van den vorst van I.ippe. Deze meende die artikelen te moeten toe schrijven aan den 6Chïkler prof. Maas, en sprak die beschuldiging openlijk uit. Professor Maas, die deze beschuldiging vernam, diende, als reserve-officier, een aan klacht tegen den kamerheer in, en verzocht dat de zaak door eon ©ere raad zou worden onderzocht. Dinsdag zou het eerste onderzoek in die zaak plaats hebben. Op de trap ontmoette de schilder den kamerheer; deze kwam uit de zittingzaal van den eera- raad, gene ging daarheen. De kamer heer sprak den schilder aan,- zeide wellicht de een of andere onvriende lijkheid en gaf plotseling den schil der een slag in het gezicht, Over de ze feitelijke beleedigiug in woede ont stoken, haalde prof. Maas een revol ver uit zijn zak en schoot den ritmees ter dood. De eenige getuige van de daad was de korporaal Kayser van het garni- zoensbureau, die als ordonnans of bo de bij den eeroraad dienst deed. Uit diens verklaringen bleek, dat na een korte woordenwisseling de kamerheer den schilder sloeg, zoodat deze uit noodweer handelde, toen bij zijn re volver afschoot. Op deze verklaring werd prof. Maas op vrije voeten gesteld. Hij moet zich aTleon ter beschikking van den krijgs raad houden. De artikelen, waarover Von We®, lemhagen zich bektaogde en waarvan hij Maas verdacht do schrijver te zijn, betroffen weinig ridderlijke hande lingen van den kamerheer tegenover een armen standgenoot, en over on zuivere speculaties. Op de trap van het casino sprak Von Westemhagen deü schilder aan over die artikelen en beschuldigde hem nogmaals, de schrij ver er van te zijn. Maas verklaarde in geen betrekking te staan tot de artikelen of den schrijver cm keerde Von Westernhagen den rug toe. Daarop gaf deze den schilder een klap, die het noodlottige schot ten gevolge had. Na do lijkschouwing, de verklaring van den schilder en die van den getui ge Kayser, gaf de officier van justitie vergunning het lijk van ritmeester Von Westernhagen to begraven. TEGENSPRAAK Be secretaris van generaal Botha heeft thans, volgens de N. R. CL. in een persgosprek verklaard dal tijdens het onderhoud iu het Carlfon-hotel te Johannesburg met de afgevaardig den der stakende mijhwerkers in het geheel geen dreigementen zijn gebe zigd, noch revolvers zijn getrokken. De verhalen daarover van Poutsma o. a. zijn verzonnen. Kerk en School Bedankt: Voor VeenondaaT, door S. van Dorp te Bodegraven. GEREF. KERKEN. Be roepen: Te Garrelsweer, J. Jansen, le Du rum. A a n genomen: Naar Sclioonebeek door C. Bouma, cand. te Groningen; naar Wijckel en Balk, door J. van Ilcnten Jr., cand. te Dedemsvaart. Bedank t: Voor Pictersburen cn Kapoile-Bioze- linge door C. Bouma, cand, te Gronin gen; voor Gees, door J. van Henten Jr. cand. te Dedemsvaart. Beroepen te Engwieram, W. IL Bouwman, te Schoon rewoeid; le Oude water, D. Hogenbirk Jzn, (e Char- lois. Bedankt voor Ouddorp door W. F. C. van Beladingen, te Cubaard; voor Oud Loosdrecht, C H. Elzenga, te Woubruggo. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor het can- didaatsexaincn in de geneeskunde me juffrouw A. G. Noorduyn, mevrouw A. J. de Favauge—Bruyei en de beei II. Rath. Staomvaaitberfchten STOO.MVAAUT-M1JNEDERLAND liet st. Batjan arriv. 16 Sept. van Amsterdam te Hamburg. Het st. Koningin der N> ..raden (uitreis) vertrok 16 Sept. van Sou thampton en is 17 Sept. Üüéèsant ge passeerd. liet st. Celebes arriveerde 17 Sept, van Java te Amsterdam. Boston arriv. 17 Sept. van Amster dam te Batavia. Floras (uitreis) passeerd elG SepL Periiü- Sumatru (uitreis) is 17 SepL Pan- 'tallaria gepasseerd. liet st. on dol .uiireis( vertrok 16 Sept. van Suez. ROTTKRDAMSCHE LLOYD. Het st, Jacatra (uitrei») is 17 Sept. Dover gepasseerd. Het st. Morauke, (thuisreis) pass. 16 Sept. Oucssant. Rindjuni (uitreis) arriveerde 11 Sept. te Marseille. Het sL Malang (thuisreis) passeer de 16 Sei>b Óuessant. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rijndam 'van New-York naar Rotter dam. werd hedenmoi gen 8 u. 260 mijl van Lizard gesignaleerd. Het st. Andijik Ncu Oilcans—Rot terdam, is 17 Sept. Lizard gopass. liet st. Gorrcdijk Rolt.- New-Orleans arriv. 17 Sept. Lizard gepasseerd. Hét st. Pallanza. van Rotterdam n. Canada, is 16 Sept. Dover gopass. Het st. Pisii arriv, 16 Sopt. vaa Rotterdam te Quc!>ec. Het st. Willehud, van Montreal h. Rotterdam en Hamburg, pass. 16 September 9 uur 40 nam. Prawio- point. Het st. Zuiderdijk. van Rotterdam naar Philadelphia, arriveerde 15 Sept. te Boston (Verb.) KON. IIOLL. LLOYD. Rijnland (thuisreis) .passeerde 17. Sept. Lis Palmas. Zeelaiidia vertrok 17 Sept. van Am sterdam nuar Buenos Ayres. Het st. Ainstellaml (uitreis) arriv. 17 Sept, te Rio Janeiro. Het st. Frisia 'uitreis) vertrok 16 Sept. van Santos. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. Het st. Oranje-Nassuu (thuisreis) is 17 Sept. des voorm. 9 uur Oucs sant gopass. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Theseus, vain Jupan naar Londen en Amsterdam, vertrok 13 Sept. van Peuang. Hel st. Ynngtsze vertrok 15 Sept. van Batavia naar Amsterdam. Het st. Lycaon, van Japan en Pe- nang naar Londen en Rotterdam, ar riveerde 17 Sept. te Suez. Het st. Menelaus, arriveerde 17 Sept. van Java te Amsterdam. Het st. Ping Sucy. van Batavia n. Amsterdam, vertrok 15 Sept. van Port Said. Prometheus vertrok 16 Sept. vftL Batavia uaar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6