Haarlem s Dagblad DERDE BLAD Dtnderdag 18 September 1913 Binnenland Staatsbegrootlng voor 1914. FINANCIEELE NOTA. Als gewoonlijk gaat een nota be treffende den toestand van 'a lands financiën aan de toeliclilirig der ver schillende begrootingshoofdstukken tocnal. Cij fers 1911 en-1912. Omtrent den afloop van de twee .vorige dienstjaren blijkt, dat bet 'dienstjaar 1911 opleverde een nadee- lin suldo op den geheelen dienst van 2.886.929.50 en een voordeel ïg saldo op den gewonen dienst van £619.743.01, hetgeen gunstiger is dan weid verwacht. De totale dienst 1912 zal volgens de voorloopigc gegevens een tekort ople veren van 13.381. U8.9i 1/2, doch de gewone dienst oen overschot van 11.241.853.77. Dat het gewone tekort voor 1912, aanvankelijk geraamd op 216.135.-iO, ten slotte een overschot werd. is voor ƒ1.414.000 het gevolg van de tijdelijke heffing van opcen ten op de vermogens- cn bedrijfsbelas tingen en van het overtreffen van de raming der middelen met 8.896.000. Einde ij fers 1914. Aan oene uiteenzetting van de cij fers der begroeting voor 1914 blijkt 0 a., dat de uitgaven zijn geraamd op 253.345.818.34. waaronder aan buitengewone ƒ20.953 600, blijft voor gowo/ie ƒ232.392.218.34. Vergeleken met de begrootingon voor 1913 is dit een vermeerdering van 21.848.988.02 voor den geheelen dienst en van 14.027.390.53 voor den gewonen dienst. Hoogere ramingen komen o.o. voor op Justitie van 181.129 voor hoo gere kosten van het Rijkstucht- en opvoedingswezen; van 24.575 wfe- gons traktements verbetering van de liij ksveldwachi Bi n ne n1 a n d s c he Zaken Ti i 1.300.950 ten laste van liet La ger Onderwijs, waaronder rijksbijdra gen aan liet bijzonder onderwijs itO.GOO, idem aan het openbaar on derwijs 105.000, tegemoetkomingen onn onderwijzers (Wet 1913) 5 ton. Meer wordt gevraagd voor Volks gezondheid en Armwezen ƒ293.400, voor het nieuwe Rijkskrankzinnigen- p dicht te Woensel ƒ304.000. M a r i n e f 335.163 voor militaire cn 361.276 voor niot-militaire uitga- Ten laste van de afdceling perso neel der zeemacht komt 368.979, on der meer als gevolg van ao Poouj» verbetering der zeeofficieren. Materieel der Zeemacht is ƒ289.832 lager geraamdvoor nieuwe schepen Wordt minder aangevraagd ƒ625.525. Meer is noodig ƒ36.000 voor lucht vaart-oefeningen der Marine en 1 <50.000 voor verbouwing van de Ma- riniersknzerne in verband met de op heffing van het wachtschip te Wil lemsoord. De stijging der niet-militaire uitga ven komt voor ƒ337.469 ten laste van Let Loodswezen. Nationale Schuld ƒ598.500 meer voor amortisatie. Financiën. In de meerdere uit gaven is begrepen 194.327 voor de administratie der directe belastingen, ter uitbreiding van personeel, perio dieke tracteinentsverhoogingen, als mede instelling van twee nieuwe be lastingkantoren, één te 's-Gravenhage en één te Utrecht. Oorlog. Het hoogere eindcijfer is voor 6 ton het gevolg van het uit trekken van een bijdrage aan het Fonds voor Kustverdediging, welk be ding ten vorigen jarc van de aanvan kelijke uegrooting werd teruggeno men. Dat na aftrék daarvan het cijfer van de toeneming nog ƒ1.285.193 be draagt niettegenstaande ditmaal van de 4 nuilioen 4 ton, welke ver deeld over vier jaar, zullen besteed worden voor aanvullingen van legeruitrusting, ditmaal slechts f 671.200 wordt uitgetrokken is het gevolg van verschillende aanvragen, o. a. ten bedrage van 88.000 voor uitbreiding van het aantal verlofs- officieren, 140.000 voor positieverbe tering van non-combattanten, ƒ50.000 Voor de Luchtvaartafdeeling. Wa te i staat. De stijging^ der gewone uitgaven komt voor ƒ1.054.022 voor rekening van de Posterijen, waarvan o. a. 448.433 voor perso- neel. Voorts Is verhooging liet gevolg van liet meer uittrekken van 909.796 voor kosten van den Waterstaat (waaronder 2 ton voor het Wilhelmi- nakanaal, 1 ton voor verbreeding van het buitenkanaal te IJmuiden en 1 ton voor hot kanaal van Terneuzen) en van ƒ616.300 voor de afdceling Spoor wegen, o. a. wegens hoogere raming ad 1 ton voor het station te Deventer. Landbouw, Handel en N ij- verheid. Gewone uitgaven zijn ■hooger omdat 2.830.000 moet worden geraamd voor de uitvoering van de artikelen 369 en 870 van de Invalidi teitswet. Voor de Francisoo raamd. tentoonstelling te San is 290.000 meer gc- Het tekort. Voor 1914 wordt geraamd geheelo dienst in uitgaaf 253.345.818.34, in ontvangst ƒ228.415.617, latende een tekort van 24.930.201.34. Gewone dienst in uitgaaf ƒ232.392.218.34, ontvangst ƒ218.014.737, latende een tekort van 14 377.481.31. Door de be sparing, gesteld op 1 millioen 7 ton, in mindering te brengen van het ver melde tekort, wordt liet geraamde tekort op den gewonen dionst van 1914 teruggebracht tot 12.677.4S1.34. Do Minister van Financiën meent, dat bij het bestaan van een zoo aan zienlijk tekort de toestand van 's lands financiën verre van rooskleu rig is te noemen. Wel wordt verwacht dat, met het oog op den blocienden toestand van landbouw, nijverheid en handel, liet tekort tot pl.m. de helft zal worden teruggebracht, doch ook dan blijft nog ruim 6 millioen aan uitgaven on gedekt over en zeer waarschijnlijk zullen later nog suppletoiro kredieten moeten worden aangevraagd. Noodzakelijk is dus, dat de meest mogelijke zuinigheid zal moeten wor den betracht en dal onafhankelijk van dc sociale hervormingen, in de Troonrede aangekondigd, reeds da delijk maatregelen moeten worden beraamd oan tot een herstel van het finacieel evenwicht te geraken. Do uit keering aan ouden van d a gen. Is derhalve versterking der midde len reeds een onafwijsbare eiseh, toch meent de Minister, dut de min der gunstige financieele toestand geen reden mag zijn om de invoering der zoo hoog noodige socialo maatregelen op te schorten. Uit een zeer voorloo pigc raming van do vermoedelijke kosten, welke de voornemens der Ite- geering in zake ouderdomsverzorging en sociale verzekering inct zich zullen brengen, blijkt, dat de kosten van de in de Troonrede aangekondigde ouderdomsrente, niet inbegrip van de renten, krachtens artt. 369 en 370 van de Invaliditeitswet, op omstreeks 9 millioen gulden worden begroot. Door vereenvoudiging van de Inva liditeitsverzekering en dientengevolge beperking van de Invaliditeitsrenten tot een noodzakelijk minimum moet hetgeen boven dit minimum noodig zal zijn volgens do plannen, der Re geering door de vrijwillige verzeke- «oiueu govonaen. Met voorstel len tot aanmoediging aaui vuu wuim de Regeering tot na herziening der Invaliditeitswet. Door deze herzie ning, de vermindering der adminis tratiekosten en door het uittrekken der verleende ouderdomsrenten op de juarlijksche begrooting vertrouwt men dat do Rijksbijdrage tot om streeks de helft kan worden vermin dert!Voor deze kosten zal ongeveer 14 millioen noodig zijn. Met de kosten van artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet is bij de begroo ting reeds rekening gehouden. Nieuwe belastingen. De noodige middelen wenscht de Regcoring te'verkrijgen lo. uit de invoering der voorgestel de inkomstenbelasting, in het aan hangige ontwerp, waarvan de Minis ter echter eenige wijzigingen wenscht te brengen. Tevens wenscht hij de vermogensbelasting te wijzigen, ten einde de onroerende goederen in aan merking te brengen naar do werke lijke waarde, instede van, gelijk tnans, naar de belaslbure opbrengst. Met het oog op den toestand van 's lauds financiën dringt de Minister op spoedige afdoening van dezo aan gelegenheid aan. llij invoering der Inkomstenbelas ting op 1 Mei 1914 berekent hij eene reductie van het tekort tot ongeveer 3 millioen gulden. Mocht de Inkomstenbelasting niet met genoemden datum zijn ingevoerd, dan zal bestendiging van de tijdelijke tien-opeenDendieffing op de vermo gens- en bedrijfsbelasting moeten worden voorgesteld. Verdere dekking van het tekort moet dan gevonden worden uit hetgeen do verhoogde ac cijns op het gedistilleerd in 1914 ver moedelijk meer opbrengt dan 25.200.000, te schatten op 3 i! 6 ton 2o. door uitbreiding der flJ'Ogi' vo heffing in de successiebelasting met wegneming van onregelmatighe den in liet progressieve heffingstarief; verder door de schenkingen en die be voordeelingen des doods, welke thans als niet uit den boedel van den over ledene verkregen, niet aan de succes siebelasting onderworpen zijn, aan het successierecht te onderwerpen, waardoor o. m. de uitkeeringen bij overlijden krachtens levensverzeke- ringscontracten daaronder vallen. De daardoor te verkrijgen hoogere op brengst is voorshands nog niet te be palen. Ten slotte doet de Minister eenige mcdodeelingen omtrent den stand der kas, onder aankondiging djt binnen kort tijdelijke versterking der schat kist door uitgifte van schatkistpapier noodig zal zijn, hoewel waarschijn lijk er einde 1913 geen zoodanig pa pier in omloop zal zijn. De vischhal te IJ mui den. De baten, voortvloeiend uit het be heer der Rijksvischhal te IJmuiden, worden geraamd op 238.000. Huis der Koningin. Uitgetrokken wordt in totaal 885.000. De verbouwing van Het Loo vordert sneller dan verwacht word. De kosten zullen de aanvankelijke raming over schrijden met 55.000 k ƒ60.000. Justitie. Een bedrag van 5445 is uitgetrok ken eau, evenals ten vorigen jare, de positie te verbeteren van die Rijks klerken bij de gerechten, welke we gens hun diensttijd en den aard en omvang hunner werkzaamheden, daarvoor dit jaar in aanmerking, be- hooren te komen. Tevens is wederom een bedrag uit getrokken, teneinde 25 nieuwe veld wachters te kunnen aanstellen, wijl versterking van het Rijkspolitiekorps een dringende eisch des tijds is. Een bedrag van ƒ2350 wordt meer uitgetrokken voor uitbreiding van het beambtenpersoneel van gevangenis sen eu Rijkswerkinrichtingen. B in ne nl andscho Zaken. De ontwerp-begrooting was reeds in gereedheid gehraoht voor de komst van den tegenwoordige» minister aan het. departement. Do tijd hoeft ont braken, do verschillende onderdeelen aan oen gezet onderzoek te onderwer pen. Alleen zijn verscl lillen de posten geschrapt moeten worden, die lïij den eisch om do uiterste spaarzaamheid te betrachten, nog voor eenig uitstel vatbaar schenen. Rijksuniversiteiten. Leiden; Aangevraagd wordt een een eerste teïmijn van ƒ25.000 voor «en bouw van een nieuw laborato rium voor anorganische scheikunde (totaal kosten ƒ327.000); en eveneens als eerste termijn ƒ25 000 van een totaal van ƒ345.000 voor verbouwing van de Universiteitsbibliotheek. Voor de uitbreiding,bsL ïl^U'iT: een ïoods wordt ƒ11.500 uitgetrok ken; voor herstelling van het Groot auditorium ƒ17.400. Utrecht. Aangevraagd worden de gelden om den lector dr. Pulle te kun nen benoemen tot hoogleeraar iu de bijzondere plantkunde en de plauten- geographie. Voor de uitbreiding van het Tand heelkundig Instituut wordt voorloo- pig een memoriepost uitgetrokken en een bedrag van ƒ13.000 voor uit breiding van het physisch laborato rium. Groningen. Gelden worden aange vraagd vooreen buitengewoon hoog- léeraar iu het Romeinsch-Holiandsch recht. Een som van 15.000 als bijdrage is uitgetrokken in do kosten van de plechtige herdenking van het 300-ja- rig bestaan der Groningsche Univer siteit. Technische Hoogeschool te Delft. De gelden worden aangevraagd voor een hoogleeraar in de toegepaste mechanica om onderwijs te geven in de aërodynamica, ventilatie en warming. Een bedrag van ƒ20.000 wordt uit getrokken als subsidie voor de Neder- landsche Ilandelshoogeschool te Rot terdam. Rijksnormaallessen. Een bedrag van 103.000 is uitgetrokken om de ouder wijzers bij de Rijksnormaallessen, die les geven in: lezen, geschiedenis, aard rijkskunde, rekenkunde, vreemde ta len, wiskunde en paedagogiek, per wekelijksch lesuur te bezoldigen mot ƒ65 (thans ƒ50), en hen die les geven in: Nederlandsche taal, kennis der natuur en gezondheidsleer met 80 (thans ƒ50). De bijdrage aan bijzondere scholen ten gevolge van art. 59 der L. O.-wct zijn 410.000 hooger geraamd. eventueel? uitbreiding en op niet door de gasfitters gewaarschuwd. richting van leeszalen wordt 4065 meer, alzoo in het geheel 22000 ge raamd. Een tweede termijn ad ƒ60.000 is uitgetrokken voor uitbreiding van den zg. ürucker uitbouw (Rijksmu seum te Amsterdam). De hoogere raming van een der afdeelingen van hoofdstuk Financiën wordt toegeschreven o. m. aan aanvragen van ineer (116) commiezen en meer (41) rijksklerken, alsmede in verband met hel instellen van twee nieuwe belastingkantoren te 's Gra- venhage en te Utrecht. Waterstaat. Een som van ƒ6000 is uitgetrokken mot het oog op een mogelijke uitbrei ding van het korps ingenieurs raet drie ingenieurs der 3e klasse Te IJmuiden. Voor een noodige verbreeding vnn het buiten toeleidtngskanaal té IJ muiden met inbegrip van den bouw 1 van een nieuwen steiger voor beton blokken met toebehooren, wordt ge raamd ƒ250.000, waarvan een bedrag f 50.000 binnenkort toch noodig zou zijn voor steiger vernieuwing. De uitvoering zal over 2 jaren kunnen worden verdeeldin verband waar mede op de begrooting een bedrag van 1 ton wordt uitgetrokken. Voorts zijn gelden uitgetrokken voor ver wisseling van deuren der groote schutsluis te IJmuidenvoor atgra- vii.gswerken ten behoeve van de Vis- schershaven te IJmuiden voor aan schaffing van toestellen voor auto- matischen vischafslag; voor aanleg van spoorwegwerken aan de N.O.-ziJ- de van de visschershavcu, zoomede voor spoedigen afbouw van een nieu- ,ve vischhal, en vergrooting van de havenkom. Personeel Posterij In liet bedrag van 448.433, dat voor het vaste personeel meer is uit getrokken dan voor 1913, is begrepen: voor periodieke traklerncritsverhoo- gingen 142 805 voor uitbreiding van uersoneel ƒ62.528; voor vaste aanstel ling v. personeel, thans in tijd. dienst, 143.700 en voor verbetering van de jaarwedde van de klerken, hulptele grafisten en hulptelefonisten, en rege ling van de jaarwedden der kantoor bedienden ƒ99400. De hulptelegrafisten zullen indien zij het voor hen bepaalde examen, na ten minste 8 jaar dienst, met.gunstig gevolg hebben afgelegd, den titel van „telegrafist" kunnen ontvangen. Voor gebouwen ten dienste der pos terijen is ƒ324.000 meer uitgetrokken dan in 1913. e r h e id De Minister van Landbouw, N. en verklaart in den aanhef van zijn toelichting, dat hij wegens gemis aan tijd, zijn begrooting meer het karate ler van een Kredietwet heeft gegeven. TWEEDE KAMER. Argeloos ging de aanspreker do gaitt, binnen en viel in het gat, tengevolge waarvan hij lichamelijk letsel kwam. Hij sprak de gemeente Amsterdam om schadevergoeding aan. Nu concludeerde het O. M. bij do eerste kamer der Rechtbank te Am- sterdam den eischer toe te kennen een schadevergoeding van ƒ1651 met een rent© van 5 pCt. 's jaars. Ingediend is de begrooting voor het dëdiging, tot de instelling waarvan bij de wet is besloten en wel tot een bedrag van ƒ3.111.500 voor den dienst 1914, waarvan ƒ50.000 voor jaarwed den, toelagen, reiskosten enz. enz. en ƒ2.980.000 voor de uitvoering der be- noodigde werken, artillerie-materiaal enz. enz. ten behoeve van het maken van een fort bij Vlissingeu, de verbe tering vau het fort-Kijkduin en het vermeerderen van de vuuruitwerking van de forten Hoek van Holland, IJ muiden en Harssens. Het overige ls voor onvoorziene uitgaven en rente- uitkeering. De minister geeft de toelichting dat als tweede termijn op de begrooting van 1914 een bedrag van ƒ3.üö0.U0U wordt aangevraagd. Intrekking Tariefvtet en debietrecht op tabak. Ingevolge machtiging der Koningin zijn door den Minister van Finan ciën ingetrokken de wetsontwerpen tot heffing van een debietrecht op ta bak en tot vaststelling eener nieuwe Tarïefwet. Rechtszaken SCHADEVERGOEDING. In een perceel te Amsterdam waren vlak bij de straat gasfitters der ge meente aan het werk. Zij hadden achter den dorpel. 171/2 c.M. van de straatdeur af, een gat in den gang vloer gegraven en waren aan 't werk, terwijl de deur op een kier stond Van binten kon men dus de opening niet zien en toen een aanspreker aanschel de en de deur door de bovenbewoners werd opengetrokken, word hij ook LIFTJOXGEN EN KELLNER. Een 28-jarige „liftjongon" was twee maanden in dienst van Brack's Doe lenhotel te Amsterdam, toen hij, na reeds eenige malen onderhouden te zijn over kleine oneerlijkheden, trapt word op het wegnemen van een broodje. De directeur stelde hem voor de keus een gulden boete te betalen of zijn ontslag te nemen. Hij koos hoe wel de verdiensten v&n een liftbe diende in dat hotel nu niet zoo gering zijn: ln den zomer f 40 kt 50 per week aan fooien, vrij uniform en k06t zijn ontslag en vroeg den directeur een getuigschrift. Hij kreeg het, maar met vermelding van do reden van zijn ontslag. Om zich te wreken sprak hij met een 17-jarigen kellner af. dat deze des nachts een deur zou openlaten, zoo dat hij het hotel zou kunnen binnen gaan. Dit geschiedde in den nacht. De ontslagen liftbediende ging naar bin nen cn verstopte zich ln een kelder en nadat de portier de rond.» gedaan liad. begaf hij zich naar bet kantoor, waar hij met een ijzer, dat hij in den kelder gevonden had, den lessenaar van den boekhouder ojtenbrak en ver volgens zich toeeigende: 4 bankbiljet ten elk van f 60; 1 bankbiljet van f 40: 1 bankbiljet van f 25; 1 bankbiljet van f 10, 3 Duiteche bankbiljetten elk van 100 Mark; 5 chèques elk van 10 dollar; 20 Mark Duitsch goudgeld; 1330 Mark Duitsch zilver en nikkel geld; 2 pond 10 shilling Engelsch goudgeld; 53.75 franc zilver en nikkelgeld en 7 dialling Engelsch zilvergeld. Al dit geld en geldwaardig papier behoorde, op f 1-42 na,'dat eigendom van den boekhouder was, aan het hotel toe. Daar de politie ter oore kwarn, dat de ex-liftbediende in den nacht in de buurt van het hotel was geweest, werd een huiszoeking bij hern gedaan. En toen kwarn het geslolene, in een paar sokken geborgen, voor den dag Ook werd nog een flink bedrag aan geld op hem lievonden. Aan het geslolene ontbrak drag van f 50, hetwelk hij aan den 17-jarigen kellner had gegeven als loon voor het openlaten dor deur. Zoowel de 28-jarige Jiftjongen" als de 17-jarige kellner, beiden Duitschers van geboorte, hadden zich voor de Amsterdamsche rechtbank te verant woorden, de eerste wegens diefstal met braak, de laatste ter zake van heling. De zaak tegen den „liftjongen" diende het eerst. Hij bekende volmon dig. liet O. M eischto 1 1/2 Jaar ge- vangenis'straf tegen hem. «élo :ne*?c gtT-tUL-clr xirtVtVti.J Tegen liem werd 3 maanden gevange nisstraf geëischt. DOOD DOOR SCHULD. In Mei LI. hadden zich voor de recht bank te Amsterdam te verantwoorden da schipper der stoomboot „Landbouw I" en de kapitein der sleepboot ,.Van der Garden II', beklaagd van het veroorzaken van dood door schuld. Volgens de dagvaarding Kwamen de „Van der Garden II" en de .Land bouw I" op 18 Februari door de schuld van bekleagden nabij den Kop der Handelskade te Amsterdam met el kaar in aanvaring. Het gevolg van den hierdoor ontstanen schok was, dat de stoomketel van de „Van der Gardeu II" vooruit schoof, de hulpvoedings- kraau van de kleppenkast tegen den wand van den kolenbrander stiet en brak en de heete stoom en kokend water met groote kracht in de ma chinekamer ontsnapten. De stoker Nusteleyn en de deklcnecht Wester waal kregen hierdoor zulke hevige brandwonden, dat zij aan de gevolgen overleden zijn. De rechtbank vonnis wijzend, sprak den schipper van de „Landbouw I", overeenkomstig den eisch van O. M., vrij, terwijl den sleepbootkapitein van de „Van der Garden II" één maand hechtenis werd opgelegd; het O. M. had twee maanden tegen hem geëischt. Van dit vonnis kwam de sleepboot kapitein bij het gerechtshof te Am sterdam in hooger beroep. Nu werd dit hooger beroep behandeld, Niet minder dan twaalf getuigen en des kundigen werden gehoord. De adv.-generaal cischte bevesu- ging van het vonnis. Koloniën DE INTERNE ERIN GSBESLU1TEN. De Jav. Cour. bevat de gouv. beslui ten betreffende intorneeriiig van E. F. E. Douwcs Dekker, Tjipto Man- goonkoesomo eu R. M. Soewardj Soerjaningrat. In dat betreffende E. F. E. Douwcs Dekker wordt uiteengezet dat deze, nadat aan de Indische Partij de ge vraagde rechtspersoonlijkheid wua geweigerd, oene actie bleef voeren, waarin in den laatsten tijd meer en meer de toeleg op den voorgrond trad orn de inlandsche bevolking en in het bijzonder de jongere inlandsche in- tellectueelen te bereiken, ten einde die bevolking ouder, den indruk te brongen. dat het l>ij uitstek haar be lang, haar zaak is, waarvoor hij den strijd tegen de Nederlandsche Kolo niale Regeering heeft opgevat. Bij het besluit tot inlenieering van Tjipto Mangoenkoesoerno en R. M. Soewardl Soerjaningrat, leden van het Comité Boemi Pootra, werd in de overweging gewezen op den op- ruienden arbeid van beiden, waaruit de strekking blijkt de inlandsche be volking op te zetten tegen het Neder landsche gezag. Tevens was gebleken dat die comi té-leden zich volkomen rekenschap hadden gegeven vun den inhoud en de strekking van het onderwerpelijk vlugschrift en van de gevolgen, wel ke daaruit voor hen zouden kunnen voortvloeien en dat zij vast besloten waren zich door eventueel door de regeering of door de justitie naar aanleiding van de -publicatie van dut vlugschrift te hunnen aanzien te no men maatregelen niet te laten weer houden om me', hunne revolutionnai- re actie voort te gaan. Ten slotte wordt gewezeu op de me morie van verdediging van E. F. E. Douwes Dekker, houdende o.m. do verklaring dat hij boven eene eventu eele toepassing te zijnen aanzien van artikel 47 van het regeenngsregle- ment er de voorkeur aan geeft dat hem vrijheid wordt toegelaten biu- nen een hem te stellen termijn NederL Indié te verlaten. Met het oog hierop werd hem een termijn van 30 dagen gelaten om orde op zijn zaken te stellen en de vrijlieid gelaten om bin nen dien termijn Ned.-Indié te verla ten. STAKENDE INLANDERS. De „Locomotief doelt nieoe, dat bij de werf van een der prauwenveeren te Seinarang honderd Inlanders hebben geslaakt. De werklui eischen 3 weken voorschot, wat de directie weigert. PESTBESTRIJDING. Zeer waarschijnlijk zal het aantal bij de jiestbestrijding ingedeelde Eu- ropeesche en inlandsche artsen wor den uitgebreid, in verband met de ge bleken noodtakel iMffitd, T Do droogte op Madoera heeft erat stige gevolgen. De padi-oogst is bijna geheel mislukt, vooral in de buurt van Sompang Als gevolg daarvan ko men de belast in egelden van de be volking zeer ongeregeld binnen. Tot overmaat van ramp is het wegens het aldaar hoerschende mond- en klauw zeer verboden, vee uit te voeren, zoo dat de kleine man moeite heeft om rond te komen, vernam het Soer. Hbld. MEVR. CAR. VAN DOMMELEN. De bekende actrice mevr. Caroline van Dommelen is zeer ernstig onge steld, zoodat haar opneming in de Ziekenverpleging aan de Ter Haar- straat te Amsterdam noodzakelijk is geworden. SPEL EN HARTSTOCHT. In den avond van 1 Februari zaten in het huis van den Chinees Kho Kan Djoe te Galang in Serdang, Deli. twee mannen te dobbelen. De een was de 44-jarige wascl man Tjoe A Heng, de ander, een koffiehuishouder, de 36- jnrige So A Djin. Wie van de twee won. weten wij niet, maar er kwam oneeniglieid over de betaling, er vielen scherpe woorden luider en luider klonken de stemmen. Toen kwam Kho Kan Djoe tusschen- l>eiden. Hij gebood stilte. Toen scheen zich de toorn der twee tegen hem keeren. Ze verlieten het speelhuis, doch buiten, in den nacht, wachtten ze hem op, en toen hij naar zijn woon huis wilde gaan, viel een hem aan en gaf hem een messteek in de borat. Met een gil zakt© hij in elkaar. In hot duister vluchtten, de beide beklagers. De getroffene werd naar het hospi taal vervoerd, waar hij 's anderen Van Kunst en Kunstenaars LXX. Ook het Haagsche Pulchri Studio wensclite dit jubeljaar te vieren (zoo als in den catalogus der na tc noemen tentoonstelling vermeld wordt). Men bracht daartoe bijeen een verzameling van 78 „schilderijen en teekeningen uit den tijd, toen het Genootschap de eer genoot, Israels, Bosboom, Jacob Maris, Willem Maris, Mauve en an dere hoogst verdienstelijke en thans overleden kunstenaars onder zijn le den te tellen". Van de 78 kunstwerken nu, zijn er 65 van het zooeven genoemde vijftal cn derhalve 23 van de andere hoogst verdienstelijke en thans overleden kunstenaars. Bovendien zijn 17 van die 55 of bijna 30 procent der bedoelde kunstwerken eigendom van den kunsthandelaar Preijer, die in deze omgeving met zijne collectie geen slechte rcciame maakt, doch door wiens medewerking op zoo ruime schaal tweeërlei zakon weer eens duidelijk wordende armoe aan ideeën en initiatief bij een groote kunstenaars-corporatie en, nauw daarmee verbonden, de te groote rol, die door den kunsthandel in het leven dier genootschappen gespeeld wor-it. Men kan voor elk van boide verschij ningen kunstgenootsohan en kunst handel een zoo groot mogelijken bloei1 van gunscher harte wonschen, doch juist daarom, misschien, de steeds toenemende vermenging van beider bezigheden uit den booze achten. Aanvaarden wij, na deze bedenkin gen, het gebodene, zooals het bestuur het wil, als „een schoone herinnering uit don bloeitijd, dien de Nederland sche kunst vele jaren na hot her stel van ons zelfstandig volksbe staan beleven mocht" en hopen wij, dat het niet zóó vele jaren behoeft te duren eer de zelfstan digheid der kunstgenootschappen her steld zij, zóódanig dat zij, den kunst handel op eigen terrein latend, in staat mogen zijn tot eigen daden met eigen beteekenis. En dan is er natuurlijk veel, zeer veel te genieten. Al komen ar listen als Gabriel en Poggenbcek hier ab soluut niet tot hun recht, het is een groot genot Jacob Maris' Moestuinen, uit de coliectie-Thomsen, Israels' Boe rengezin van bevr. Krömer-Kiaring, Willem Maris* groote landschap van Dr. Bolten en Mauve's Dennenbosch (uit de verzameling van den Haag- schen Mr. A. L. C. Kleyn) te zien. Die vier kunstwerken alleen zouden al een zaal vullen. En met die vier wer ken elk der genoemde schilders schit terend gerepresenteerd zijn Jacob Maris' Moestuintjes had ik in geen zes jaar ongeveer gezien. Het zal zoowat zoolang geleden zijn, dat de tegenwoordige eigenaar het kocht van mevr. de wed. Taco Mesdag iri wier bezit het direct van Jacob Marls gekomen was. Een paar jaar later verscheen in een Londensche veiling bij Christie een Jaap Maris van het zelfde sujet, doch enorm veel groo- ter. Het w as de attractie van de Cuth berson-veiling eu werd als ik mij goed herinner, voor Nederlandsche reke ning aangekocht. Dat groote schilde rij maakte toentertijd in Londen groe ten indruk op mij. Nu ik de kleinere editie van den heer Thomson in den llaag terug gezien heb, weet ik wer kclijk niet. welke te prefereeren. Het groote, imposant, als museumschilde rij, overweldigde misschien meer, doch de wonderbaarlijke innigheid die de schilder wist te geven in dit kleinere werk, bezat het niet. Wat moeten de Marisscn hun land om don Haag hebben liefgehad I Zonder d«e groote liefde zou ook Willem zijn groote en grootsche licht- en lucht scheppingen niet hebben kunnen doen geboren worden, Is het hooge land schap mot de koeien niet een apotheo se der Haagsche landschaps schilder school geworden? Ik bedoel het groo te doek dat eigendom is van Dr. Bol ton, den enthousiasten Willem Maris vereerder, die, gelukkig aan het Vcl- zen'sche avontuur ontkomen, nog tang van zijn mooie kunstverzame ling genieten moge. Wanneer ik nog op éen enkel Willem Maris-werk als iets superieurs zou mogen wijzen dan zij het op dat kleine juweeltje „Lento" getiteld, uit de verzameling Kleyn- Den Ilaog en het even mooie „Zomer dag" van mevr. Piek. Schrijvend over deze Haisgsehe grootheden betrapt men zich voortdu rend op gemeenplaatsen gebruik. Er is over deze j>eriode dan ook eigen lijk wel alles gezegd, wat er te zeg gen viel. De beteekenis dier eerste- fi guren wordt door geen redelijk mensch meer in twijfel getrokken. Als ge dan wilt gaan neerschrijven „wat een reus was die kleine Johan nes Bosboom toch", dan denkt ge te gelijkertijd: „maar moet dit nu nog weer eens gezegd?" Tooh is het wel wfcer opmerkelijk dat op deze herinneringsuitstalling, waar hij mot vier werken vertegen woordigd werd. juist alle deze vier. ook de schetsmatige er onder, van zoo bijzondere superioriteit zijn. Is die schets die liet eigendom van den schilder Du Chattel is. niet meester lijk? Rembrandt zou er zich niet voor gegeneerd hebben en diens antipode Saenredam zou er zijn behagen aan hebban gehad. Het kleine Kerkinte rieur uit de Preyor-collectie is een prachtstuk je en de aquarel van een Boerendeel die het eigendom is tot de zuiverste voorbeelden van Bos- boom's kunst. Van Mauve is een dennenbosch met schapen, evenééns uit de verzameling Kleyn, het meest frappante Mauve- type. Tegelijkertijd ceh nobel schilde rij vol van de fijne rustigheid die in de geaardheid van dien artist lag en tevens vol van de treffendste bewijzen an de kennis van vak en terrein die hem eigen waren. Zoo'n schilderij ziet or zoo eenvoudig uit. Doch men vergelijke er mede maar eens wat de Naehwuchs, dé volgers van deze zoo simpel-aantrekkelijke sujetten maakt hebben. Bisschop, Bles, Rochussen en Alnv. Tadema zijn in de herinneringscol- lectie van Pulcjiri opgenomen. Ook Bakker Korft, en het is van dezen, dat wij hier thans met genoegen liet prachtig schilderijtje „De aanbeve lingsbrief" terug vinden, dat. in dit voorjaar op de Amsterdamsche vei ling bij Muller de clou dor Bakker- Korft en van Baron Steengracht was Ook dit werk is in de verzameling- Kleyn opgenomen. Deze verzameling die van de laat ste acht, negen jaar dateerb, zag ik nog nooit in -haar geheel; uit wat men er van tijd tot tijd uit t© zien krijgt moet men de conclusie trekken dat ze met zorg, smaak en een ruimo mevr. de wed. Smit, behoort ook al hours wordt samengesteld cn tot a« voornaamste hedendaagsche collec ties in Holland gaat behooren. Zoo hebben de groote genootschap pen Arti en Pulchri ieder op hunne wijze het jubeljaar gevierd. Het blijft i. to betreuren dat het niet an- deri gebeurd is. Men heeft een gele genheid laten voorbijgaan een ding van beteekenis te doen door een over zicht te geven van de bc-ste kunst van 1S13 tot 1913 in Holland gemaakt. Dat had een aesthetisch historische ge beurtenis kunnen zijn in den geest der Jahrhundert-Ausstellungen in Duifcscliland gemaakt. Men had ont dekkingen kunnen doen. En het zou leerrijker geweest zijn dan wat, met alle respect voor het gebodene, nu ge daan is. De groote genootschappen zooeven genoemd waren de eenige lichamen, die zoo iets haddein kun nen bekostigen. Voor een handelaar is daarbij weinig te verdienen; alleen eenige meascben van smaak en groo te kennis van de materie waren noo dig geweest. Misschien was het btj gebrek aan deze laatsten dat do Be sturen verkozen het gemakkelijke bo ven het moeilijker bereikbare te stel len. Jammer blijft het echter wel. J. H. DE BOIS. 15 Sept. 1913.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9