HMKLEITS ÖflBBLSD DERDE BLAD Zaterdag 20 September 1913 Maildienst naar Ned. Oost Indiö. De verzending van brieven enz. beeft deze week plaats als volgt: Over Genua, Woensdag 24 Sept. (Laatste baaHdb'ting 3 u. 25 min. 's- porgens). Voorloopige verzending reeds den forigen dag, vóórmiddags 11 u. 15 m. Over Brindisi, Vrijdag 26 Sept. (Laatste buslichting 12 u. 30 '8 nam.) Behalve correspondentie voor Atjeh en Onderhoorigheden, Sumatra's Oostkust, Palembang, Ilioaw, Bonka, Bllliton en Borneo, alleen die, welke .van een desbetreffende aanwijzing is voorzien. Over Amsterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 27 Sept. (Laat ste buslichting 3 u. 25 m. 's morgens). Het port van met deze gelegenheid te zenden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 ct, per stuk, en dat van drukwerk één cent per 50 gram. Om nog met deze gelegenheid te kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 0.30 'i av. ten postkantore zijn bezorgd, NAAR SURLNAME. Dinsdag 23 September. Laatste bus- lichting 2.35 's morgens. Vrijdag 26 September. Laatste bus lichting 7.45 's avonds. Vrijdag 26 September (zoogenaam de Zeepost). Laatste buslichting 3.25 's morgens. Om nog met deze gele genheid te kunnen worden verzonden moeten postpakketten daags te vorep ten postkantore bezorgd worden. Het port van brieven, briefkaarten eü drukwerk is gelijk aan dat voor Ned.- Oost-Indië. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslichting aan 't Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat Buitenlandse!) Overzicht Do Saikanvulkaari De Albaneeschexegee- r i n g. Volgens berichten uit Albanië heb ben de burgemeester en de Grieksche metropoliet te Durazzo telegrafisch aan de consuls van Oostenrijk-Honga- rijo en Italic een zelfde verzoek als Essad pasja gedaan, om het Albanee sche kabinet geheel te wijzigen en den regeerïngüetel te vestigen te Du razzo. De Weensche bladen wijzen er op hoe zeer men in Oostonrijk-Hongarije de Balkan crisis moe is. Slechts en kele bladen verklaren met voldoening, dat het vredesverdrag een duurzamen vrede waarborgt, althans voor eenige jaren. De geheele pers bijna toont intus- schen onrust in verband met den nieu wen stand van zaken in Albanië. Es sad pasja wordt geacht in staat te zijn ernstige en langdurige troebelen uit le lokken, waardoor de toekomst onzeker wordt. De ,,.\:eue Freie Pres se" merkt op, dat hetgeen in Albanic geschiedt, in geen geval to Rome en Weenen met onverschilligheid zal worden gevolgd. De overbrenging van den rogeerings- zetel van Valona naar Durazzo toch zou groot gevaar opleveren, dat de regeering gemakkelijk onder den in vloed zou komen van Servië en Mon tenegro. Dit verlongen is vreemd, daar de verplaatsing van het politieke cen trum naar het Noorden den Griekschen ïnVloeTl nog zou doen toenemen en hel bestuur van hot land nog moeilijker zou maken. Oproerige beweging in N ov i b a z a r. De Servische regeering heeft zich door de invallen van Arnauten ge noodzaakt gezien wederom troepen te zenden naar Novïbazar, waar een roerig© beweging heerscht. Deze naar het heet, gericht tegen Servië en Montenegro. Grensquaesties Servië en Montenegro. Naar verzekerd wordt, zullen de on derhandelingen tusschen Servie en Montenegro spoedig hervat worden. Koning Constantijn van Griekenland is heden uit Enge land naar Frankrijk vertrokken. 11 ij wordt door president Poincaré ont vangen. Allerlei Oostenrijk, Hongarije en Rusland. De Oostenri-ksche bladen bespreken den internationalen toestand, naar aanleiding van pogingen om een toe nadering tussclien Oosten lijk-llonga- rije en Rusland tot stand te brongen. De ..Neue freie Prosse" bevat de me- dedeelingen van een hooggeplaatst Russisch diplomaat, die een verbete ring dei- betrekkingen tusschen Oos tenrijk Hongarije en Rusland moge lijk acht, zoo de gerechtvaardigde Russische belangen daarbij worden gewaarborgd. Het blad bespreekt, deze uiting en ziet slechts twee gevallen, waarin Rus sische en Oostenrijkscho belangen in botsing komen. In de Dardanellen-quaestie staat Oostenrijk achter Engeland, in de Kléin-Aziatische achter Duitschland. Feitelijk tegenstrijdige belangen tus schen Rusland en Oostenrijk bestaan niet cn op rneer dan een punt bestaat in Oostenrijk een wensch tot toenade ring, vooral wijl de Russische littera tuur, de Russische danskunst en het Russische tooneel in Oostenrijk zeer woiden gewaardeerd. Toenadering acht het blad niet al leen weuschelijk, maar ook mogelijk. Maar in officïeele Oostenrijksche kringen vraagt men zich af, waarom de openbare meening in Rusland tij dens de Balkancrisis zulk een fana tieken haat tegen Oostenrijk toonde. In Weenen wenscht men met alle na burige staten, ook met Rusland, op goeden voet te staan, maar men be grijp!. niet, waarom Rusland, in plaats die goede bedoeling op hoogen prijs te stellen en aan te wakkeren, zulk een vijandige houding aannam Dit wordt toegeschreven aan do Pan- slavistïsche, of liever nog Panrussi sche bedoelingen. Een rede van den F ran se hen minister Bart hou. In de rede, die minister-president Bart hou te Bordeaux hield bij de ont hulling van het standbeeld voor de in 1S7071 gesneuvelden, verklaarde hij, dat men nooit moet schromen treurige dagen in de herinnering te rug te roepen. De schande steekt niet in de nederlaag, wanneer men slechts behoorlijk en ten volle zijn plicht heeft gedaan, maar wel in misdadige onverschilligheid, die leiden moet tot noodlottige slagen. Slechts door eer. stelselmatige en nauwgezette voorbe reiding van de legermacht kan hot succes worden verzekerd De vredelie vende gevoelens van de republiek, welker oprechtheid zoo dikw ijls is ge bleken, zijn niet onvereenigbaar mot den plicht om sterk en gereed te zijn. Het land zal al hei mogelijke doen tot behoud van den vrede, maai- is ook gereed voor een oorlog, wanneer deze nocdig mocht zijn ter verdediging van de belangen of de eer van he; land. Naar aanleiding van 't artikel van minister Pichon over de Fransch- Spaanselié betrekkingen verklaarde graaf Romanonés, de Spaansclie mi nister-president, aan een correspon dent van de New-York Herald te Pa rijs o.m. het volgende: „Frankrijk en Spanje worden door dezelfde motieven geleid om samen te gaan en gemeenschappelijk te hande len. Er bestaat niet alleen een weder zijdsche sympathie tusschen beide vol keren, maar zij woiden ook vereenigd door hun gemeenschappelijke belan- gen en dit alles natuurlijk zonder af breuk te doen aan de vriendschap, die de beide lauden met andere naties on derhouden. De S o c. de m. p a rt ij d a g to Jena. De soc. dem. pj rlijdag zette Vrijdag de bespreking over de belastingen en over do goedkeuring van de weerbij drage door de Rijksdagfractio voort. Südekum Wees er op. dat de fractie moest beletten, dat de kosten voor de legerwetten aan de niet-bezittend klassen werden opgelegd. Wij kunnen ons niet, vooral nu wij een zoo gree- te .partij en een zoo sterke Rijksdag fractie zijn geworden, plaatsen o; het standpunt der negatie, en moetc positief willen medewerken tra .Ti tend zooveel mogelijk voordeel vck de arbeiders er uit te slaan. Rosa Luxemburg verklaarde, dat c- fractïe beslist de grondstellingen de: partij geschonden heeft. De Neder landsclio partijgenooten hadden c. Duitscho Rijksdagfraotïe ten voor beeld moeten zijn; die hebben de aan bieding, met do liberalen een minis terie te vormen, afgewezen, om me de pariijgrondstollingen te schenden De partijdag heeft r.a een levendi debat (met 336 tegen 140 stemma- een motie aai genomen, waarin de houding van de Rijksdagfractie bij de behandeling van de Feejeibelastir.- werd goedgekeurd en principieel werd aangenomen, dat de fractie de begroe ting en voorstellen tot invoering van belastingen moet verwerpen, wanneer daarvan althans geen ongunstiger toe standen voor de arbeidersklasse he' gevolg zouden zijn. Het standbeeld van S t o 1 y p in. Vrijdag werd te Kief het standbeeld van Stoiypin onthuld in tegenwoor digheid van alle ministers, de familie Stoiypin, vele afgevaardigden en waardigheidsbekleders. Vorst Kotsjocbey legde een krans neder namens den Tsaar, minister president Kokowzef namens het kabi net en president Rcdsjanko voor de Doe ma. Kokowzef hield een korte toespraak, waarna een deputatie Galicische boe ren aan den voet \an het gedenktee- ken een doornenkroon nederlegden met het opschrift: „Het onderdrukte Rusland aan den grooien Russischen patriot". De valse lie Castro in V e n e- z u e la. Do „New-York Times" publiceert naar we in de Tel. lezen) een zeer merkwaardig, doch hoogst onwaar schijnlijk klinkend verhaal over de jongste in Venezuela ten gunste van ex president Castro op touw gezette re- voiutae. Volgens genoemd" blad zou Castro Europa nooit verlaten hebben en de revolutie slechts een intrige van president Gomez geweest zijn. De Vcnezolaansche constitutie be paalt, dat een president niet tweemaal gekozen kan worden, terwijl volgens' een aiq&re bepaling het Congres bij I het uitbreken eener revolutie een uic- tator benoeme i kan. Nu naderde het - presidentschap van Gomez haar ein de, maar deze gevoelde weinig lust om zich in het particuliere leven te rug te trekker, en hij besloot derhalve Castro in Venezuela „een inval te la ten doen'. Op Curasao wonen sedert eenige ja ren een 800 vurige aanhangers van! Castro, die slechts op een teeken van den ex-president wachtten om hun lo ven voor hem te wagen. Tijdens de presidentieelc verkiezingen in de Ver- eenigdc Staten bevond de Amerikaan- scne gezant in Venezuela zich te Was hington, zoodat Gomez gedurende ©enigen tijd geheel de handen vrij had. Hij maakte dan ook van de gun stige gelegenheid gebruik en zond naar de volgelingen van Castro op Cu rasao een met den naam van den ex- president onderteekend telegram, waarin zij naar Coro geroepen werden, om zich aan zijn zijdo te scharen. Ook in Curasao werd dit be richt verspreid en verwekte daar een geweldige opwinding. Gornez nam zelf hel opperbevel over de regeeringslroe- pen cp zich ©u toen de revolutionnai- ren te Core aankwamen, werden zij overrompeld en gevangen genomen. De noodige proclamaties werden uit gevaardigd en Gomez word tot dicta tor benoemd. Thans zit hij weer voor vier jaar op den presideniieelen zetel. De Ver.-ezolaansche oorlogsschepen moeten gedurende do „revolutie' langs de geheele kust slechts met los kruit geschoten hebben, waardoor evenwel toch den indruk verwekt werd dat een werkelijke opstand uitgebro ken was. Tot zoover liet wonderlijk verhaal van de „New-York Times". Binnenland PRINS HENDRIK TE GENT. Prins Hendrik bezoclit Donderdag ochtend de tentoonstelling van Oud- Viaamsche kunst en begaf zich ver volgens naar het gebouw voor de tex- Tei-nijverheid, waar hij werd ontvan- ren door een hoer Feyerick, die hem i.vee prachtige zakdoekjes van fijne '.ant voor Koningin \A ilhelmina en u'inses Juliana aanbood. Onder geleide van nir. Stuart cn schepen Jean de Hemptinne bezocht lij vervolgens het gebouw van de dia mantindustrie, de ofdeeling voor vrouwenarbeid, de Engelsche en vransche afdeelingen, het Porzisch© paviljoen, de Duitsche afdeel ing, de gebouwen van Congo en Canada en 'iet paviljoen voor waterstaat en ^oschheheer. De prins gebruikte te één uur het •.weed© ontbijt op hol kasteel Terlei ,j j den heer De Hemptinne, commis saris-generaal van de Belgische re geering, en bezichtigde daarna het stadhuis, de bezienswaardigheden van de stad en het kasteel Orjodonck, waar hij ontvangen werd door gTaaf t Kint de Itoodenbeke, vice-president van den Senaat. 's Avonds zat de prins aan aan een diner, aangeboden door mr. Th. Stuart, commissaris-generaal van de Nederi&ndsche regeering en mevr. Stuart. Prins Hendrik der Nederlanden be zocht Vrijdagochtend de tuinbouw inrichtingen, evenals het begijnenhof en de Mont St. Amnnd. Om 12 u. 2 min, vertrok de Prins per spoor naar Ant weipen, bij zijn vertrek uitgeleide gedaan door mr. Stuart, Van Weede, Jean Dchemptmne, commissaris ge neraal der Belgische regeering van de tentoonstelling, den gouverneur Kerkhove Dexaerde en den schepen Beweert. Prins Hendrik heeft, voor hij uit België vertrok aan den gouverneur van Oost-Vlaanderen een telegram ge zonden, waarin hij ontkentelijkheid betuigt voor de gastvrijheid, hem verleend door den gouverneur en waar hij zijn voldoening uitspreekt over zijn verblijf te Gent. EERSTE-KA MER VERKIEZING OVERIJSEL. Bij koninklijk besluit is machti ging verleend aan den Commissaris! der Koningin in de provincie Over-' ijssel tot het bijeenroepen van de Sta ten dier proviaicie in buitengewone zitting op Dinsdag 7 October 1913, ten ©inde alsdan aan de orde le stellen de verkiezing van een lid van de Eer- ste-Kamer dor Staten Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het door den don beer mr. C. A. II. Barge genomen ontslag als lid van die Kamer. UNIE-LIBERALE KAMERCLUB. De „Nieuwe Ct." verneemt, dat mr. Th. II. de Meester den heer 1L Goe man Borgesius zal opvolgen als lei der van de laterale Unie-club. EERSTE HULP BIJ ONGE LUKKEN. De eerewedstrijd van den onlangs op Entos gehouden wedstrijd in het ver kenen van eerste hulp bij ongeluk ken zal plaats hebben op Zondag 28 September in Den Haag. De mededingende groepen zijn: I. Personeel der Haagrsche Brandweer; II. Roode Kruis Transportcolonne, Haarlem I, en III Vereeniging E. H. B. 0. „Fijenoord I". De uitgeloofde prijzen beslaan uit: zilveren lauwerkrans, geschonken door de Staatscommissie, samenge steld voor het inrichten van cursus sen in het vcrleenen van E. H. B. O. bij bedrijfsongevallen: verbandkistje, geschonken door den heerUtermöhlen, en een zilveren medaille, geschonken door.het E N.T.O.S.-bestuur. VALSCH BANKBILJET. Bij den heer K. Smeraan te liooge- veen is deze week een valsch bank biljet van f 40 in betaling genomen. Het is goed gemaakt, alleen is de on- derteekening niet van den president maar van den „fabrikant". Een ingezetene van Hoogeveen, die het biljet in betaling heeft gegeven, is tn arrest genomen, omdat hij bij het wisselen een valschen naam heeft op gegeven. BELOON ING. De Duitsche Keizer heeft als blijk van waardeering voor de hulp, op 14 December van het vorige jaar bewezen aan do bemanning van den Duitschen zeelichter Minnie, die in nood verkeer de, aan don gewezen gezagvoerder van het Hollandsch stoomschip Aric Srtieffor, kapitein Simon Hendrik Schol, een gouden horloge met 's Kei zers naamcijfer, den gewezen stuur man van hetzelfde stoomschip, Daniël Smit. een zeekijker met opdracht als mede aan den matroos Mons Olai Monseïi en diens zoon Godfried Alex ander Monsen een geschenk in gele toegekend, DE SPOORWEGDIEFSTALLEN. Eenige dagen geleden vermeldden wij zoo schrijft de Tel. de arres tatie van een aantal personen, be trokken bij de diefstallen, welke dc laatste maanden in de goederenwa gens aan het Centraalstation te Am sterdam plaats vonden. Nog steeds is de recherche bezig niet het opsporen der vermiste goede ren. Meer en meer blijkt, dat de dief stallen op buitengewoon grooteschaal worden gepleegd, en dat een ontzet tend groot aantal personen bij deze zaak betrokken zijn. Behalve aan de beroeps opkoopers deed de dievenbende haar buit van dc hand aan ieder, die baars inziens daarvoor in aanmerking kwam. Wisselwachters, spoorwegarbeiders en anderen geëmployeerden werden kleedingstukken, levensmiddelen eri wat dies meer zij voor een appel e:i een ei aangeboden. De fijnste laars jes, de keurigste blouses gingen voor een spotprijsje van de hand. De spoorwegmaatschappijen hebben de recherche een opgave verstrekt van de namen der firma's, die gedurende de laatste maanden bij haar geklaagd hebben over *t vermissen van goede ren. Uit die lijst blijkt, dat de bende niet kieskeurig was, doch alles greep wat voor de hand lag. Duizenden ei- garen werden o.a. gestolen, voorts kleedingstukken, levensmiddelen en luxe dingen. Waarschijnlijk zal het geruimen tijd duren eer het onderzoek in dezo Onze Lachlioek BILLIJK VERWIJT. Vrouw (die eeiie door haar man ge schreven novelle leest). Jij moest ja schamen, Bertusdie wildvreemde dames in jo verhaal laat je in de kosibaarste gewaden gekleed gaan, en je eigen vrouw moet zoo dood eenvoudig rondloopea KINDERLIJKE LOGICA". Veelbelovend zoontje. Pa, kan de meester me straffen voor dingen, die ik niet gedaan heb Vader. Weineen, domme jongen. Zoontje. Dan maak ik mijn huis werk niet. gens college gaf en u met zoovele ex tra-uren verveelde, waren uitingen an denzelfden zin. Ik weet hoe ge heel andere wijze van werken don in Delft gc-woonte is, u in de industrie te wachten staat en hoe groot de vol doening is om door flink werken wat tot stand te brengen. Ik ben nog op een leeftijd, waarop terugkeer in de industrie voor mij mogelijk is. Behoeft het nu nog toe lichting dat ik de uïtnoodiging aan vaardde om op te treden als directeur van de Staatsmijn, de meestbeloveu- de industrie, die ik in Nederland ken? Er is nog een reden, die mij liet ertrek van de T. H. gemakkelijk maakt en het kan zijn nut hebben, die hier openlijk mede te deelen. Reeds in mijn intreerede had ik tr op gewezen, dat door de ontwikkeling der sterkteleer, altijd en thans meer dan ooit beproevingslaboratoria noo- dig zijn. Sedert heb ik door enkele no ta's de regecring op de wensch e i ij k- heid daarvan gewezen, en een klein bedrag aangevraagd om zelf ook op dit gebied enkele proeven te kunnen nemen en voor de ontwikkeling niet enkel op publicaties van buitenland- sche collega's te moeten bouwen. De aangevraagde gelden telden in ■ergelijking van wat dc regecring 'oor gebouwen en hulpmiddelen voor andere vakken aan de T. II. beschik baar telt, om zoo te zeggen niet. Door gedeeltelijke inwilliging der gelden, gelijkstaande met verbod der onderzoekingen, gaf de Regeering le kennen, dat zii het onnoodig vond Bij aanvraag tot deelneming aan een bui- tenlandscbe excursie werd eens ge antwoord dat zulks voor een hoog leeraar in de toegepaste wiskunde en mechanica niet noodig was." OM EEN BEETJE TABAK! Donderdagavond omstreeks 9 uur werd een bierbrouwer op het Vree burg te Utrecht door een persoon aan gesproken, die hem om ten pruim 'a- bak vroeg. Toen de bierbrouwer antwoordde, dat hij geen tabak had, stak de vra ger hem plotseling mei een mes in da borst. Op liet politiebureau werd do getroffene voorloopig verbonden en daarna per ziekenwagen naar do Rijksklinieken vervoerd zoo uicldr de Tel. TWEEDE KAMER. zaak, waarvoor tal van getuigen zul-j ST AATSBEGHOuTING OOR 1911 Jen worden opgeroepen, tot een goed orden opgeroepen, "tot een goed einde is gebracht, T BEDANKEN DOOR EEN HOOGLEER A AR. In verband met het besluit van prof. F. K. Th. van Iterson om zijn ambt van hoogleeraar aan dc Technische Hoogeschool te verwisselen met dat van directeur der Staatsmijnen heeft het bestuur van het gezelschap „Lceghwatcr" zich tot hem gewend om hem onder blijken van waardee ring voor het onderwijs door hem gegeven alsnog te bewegen terug te komen op dit besluit. Prof. van Iterson heeft daarop een •vrij uitvoerig antwoord gezonden, waaraan het volgende is ontleend i „Na een 11- a 14-jarige veelzijdige praktijk in het ingenieursberoep, als liet ware daarin gevormd en opge groeid, valt het mij steeds moeilijker mij in de Delftsche omgeving, die zoo het tegendeel van het induslriec-Ie le ven biedt, op mijn plaats te gevoelen. Wat u wellicht voor excntriciteit hieldt, dat ik mij zoo uoode schikte in de vroegtijdige beëindiging der col leges, dat ik op corps dies des rnor- Marine. In verband niet den korten tijd van voorbereiding tusschen liet opticien van den Minister van Marine en de indiening van deze begrooting wor den (blijkens de Memorie van toe lichting) slechts de noodige gelden aangevraagd voor de voortzetting van den bouw en voor voltooiing der schepen en vaartuigen, welke reeds in aanbouw zijn. Mitsdien moet bij deze begroot ing gerekend worden op de volgende be dragen voor aanbouw of aanschaffing van drijvend materieel: afbouw van drie pamserbootcn 1911 f 30 000; id. onderzcebootcu VI en VII (1913) 651.120 2de termijn 8 torpedobootcn (1913) ƒ2.039.316 afbouw 2de depótschip voor onder zeebooten ƒ58 040; totaalƒ2.778.476. Voor nieuwen aanbouw wordt dus Sn totaal aangevraagd ruim 27 3:4 ton. De uitgaven voor nieuwen aan- bouw en die in onmiddellijk verband Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Hupstra, Hopma, neef Wouter en ik zelf troffen elkaar aan op een en de/,elfde plaats en we keken alle vier zuur. Ik zag, dat zij zuur keken en Wouter zag het van mijen zei bet ook. Dat is 't verschil tusschen Wou ter en vele andere menschenzij zien alle van elkaar minder aardige din gen, maar Wouter zegt ze boven dien. Het is wat overbodig om te vra gen, waar die ontmoeting van onze zure gezichten plaats had. Natuurlijk niet bij den bakker, want daar kijk je hongerig en ook niet bij den dok ter, want daar kijk je lijdend, zelfs niet in het koffiehuis, want daar kijk je dorstig ei><evemnin in de bioscoop, want daar kun je mekaar riiet zien de eenige plaats, waar iedereen zuur kijkt is het kantoor van den ontvan ger van de belastingen. Een goeie Nederlander, zoo'n ras echte, wiens wieg bij een dijk, of in een polder, of bij een duin heeft ge staan, klaagt altijd over belastingen. Wanneer hij pas zijn belasting be taald heeft, praat hij er eerst recht over. Wouter had den mond vol var, allerlei menschen, die dc belasting ontduiken, hoewel ik weet, dat hij zelf met allerlei spitsvondige redenee ringen tot een heel laag cijfer weet te komen, bovendien plaagde hij Hup stra, die koopman is, door te zeggen „In ons land is de koophandel veel te weinig belast, die menschen ver dienen geld als water. En van wie? Van ons allemaal. Daarom moesten ze dubbel zooveel betalen als wii." Waarop Hupstra, die een buiten- landsch agentuur in touw heeft, ant woordde, dat hij van Wouters klan- disie zeker niet rijk zou worden. „Minstens twee kluw per jaar, elk van vijftien centen," zei Wouter, „dat is voor zes millioen Nederlanders één millioen achtmaal honderdduizend gulden; daarvan twintig procent winst is driehonderdzestigduizend gul dendaarvan af vijfduizend gulden algemeene kosten. Reken zelf maar uit. Miliionnair ben je, van mijn twee kluw per jaar." „Renteniers moesten meer betalen dan andere menschen," zei Hopma, die Hupstra te hulp wou komen. „Verkeerd ingezien, zooals gewoon lijk," antwoordde Wouter. „Er zijn op de wereld geen nuttiger mensch\n, dan renteniers. De Russische Czaar wil bijvoorbeeld een spoor aanleggen. Hij vraagt aan Europa„wie wil mij daarvoor geld geven?" Ik en anderen antwoorden „tot uw dienst, mijnheer de Czaar, daar heeft u van ons dui zend, of tweeduizend of vijfduizend roebel 1" „Wel bedankt," zegt hij dan weer, „hier heeft u van mij een schuldbekentenis" en stuurt je eeu papier waarvan je de helft niet kunt lezen. Goed van vertrouwen als je bent neem je dat aan en bergt het weg en „Knipt de coupons op z'n tijd," viel Hopma in. „En hebt een Russischen spoorweg helpen stichten. Veertien dagen later wil een petroleum-maatschappij geld hebben, om nieuwe putten te boren. „Best," zeggen ik en andere rente niers, „hier, mijnheer Petroleum, hebt u geld. Boort u daar nu maar putten van. hoor." En dat doen ze en dan ben je blij, want „Want je maakt groote dividen den," zei Ilopma. „Want je 6telt de menschen weer in staat om petroleum te branden. Als wij renteniers er niet waren liep er geen enkele spoorwagen in Rus land en zaten alle menschen 's avonds in pikdonker." „Met je welnemenbegon ik, maar hij liet me niet eens aan 't woord komen. „Fldelio," zei hij, „wees jij verstandig en hou je mond. Wie het meest moesten betalen dat zijn de mensohen die met inkt omgaan en ons iedere week opnieuw hun geschrijf durven voorzetten. Dat is meer dan een vrijmoedigheid, dat is een mis daad en die behoorde te worden go- straft met boete in den vorm van een drievoudige belasting. Durf jij in een slapeloozen nacht, in een helder oo- genblik (aangenomen dat je zoo'n mo ment wel eens beleeft) optellen, hoe veel onjuistheden en Rauwigheden jij in ai die jaren geschreven hebt? En jij, vriend," ging hij voort, vlak voor den neus van Hopma, die ont steld achteruit week, „jij, die een vas te betrekking hebt met een vast sala ris en een vast pensioen, jij behoorde vast het dubbele te betalen van ieder ander. Ik groet de heeren!" En hij stapte op de tram, die juist stilstand en groette ons ironisch uit de verte. „Wel, heb ik van mijn leven I" zei den we alle drie in koor en staarden hem wezenloos na. Toen we, ieder op eigen gelegenheid, naar huis wandelden, waren we ze ker jegens Wouter van wraakplannen vervuld. Maar dat is al zoo vaak ge beurd en nauwelijks ontmoet je den brutalen kerel weer, of hij weet met zijn scherpe tong toch weer de baas te blijven. Ik zal met Hupstra en Hop ma toch eens overwegen, of we niet iemand kunnen huren, al is 't maar voor een uur, die Wouter al die grof heden namens ons eens betaald zet. Aanbiedingen worden alvast onder het motto „Wraak" ingewacht aan 't bureau van dit blad, maar alleen bij zonder brutale 'reflectanten kunnen in aanmerking komen. Toen mijn eerste boosheid voorbij was, dacht ik aan den tegenzin van alle menschen, zonder uitzondering, in het betalen van belasting Wat mocht daarvan toch wel de reden we zen? Als een bliksemstraal in een don keren nacht schoot mij de gedachte door het hoofd, dat de keus van de dingen waarop de belasting geheven wordt, niet deugt. Je moet beiasting betalen van je inkomen, dat je te klein vindt, omdat het zoo moeilijk is, er mee rond te komen; je betaalt belasting van je huurwaarde en je huis is vochtig en de huisheer wil niet laten behangenje betaalt belasting voor je meubelen en de stoelen wor den zoo wrak, maar geld om nieuwe te koopen is er op dit oogenblik niet, en je betaalt belasting van 't bedrijf, maar de zaken gaan miserabel. Daar om hebben de menschen een hekel aan belasting betalen. Er moeten an dere dingen belast worden, dingen waar de menschen op gesteld zijn, waar ze wat voor over hebben. Welnu, medeburgers, medemen- schenwaar hebben wij van harte graag wat voor over? Laat ons vijf minuten nadenken. Ik weet het antwoord al en gij ook, maar het hardop zeggen is moeilijk laai ons het elkaar toefluisteren we hebben vooral geld over tot bevredi ging van onze ijdelheid Maar dan is ook de belasting van de toekomst gevonden. De artikelen van de ijdelheid zullen we belasten. Als ik soms met een hoogen hoed uitga heb ik een gevoel van deftigheid over me. Die hooge hoed moet dus belast. Je zit in de tram, tegenover je zit een heer met een prachtigen ring aan zijn vinger, die hij een beetje in ae zon laat flonkeren, quasi bij toeval zoo'n ring moet belast. In den winter gaat een dame over 6traat met een prachtigen bontman tel aan die mantel moet belast. Denkt u, dat die heer zijn ring, die dame haar mantel en ik mijn hoogen hoed niet meer gebruiken zullen, omdat ze belast zijn? Neen, daar voor zijn wij te ijdel. Ik zou zeggen: juist omdat ze belast worden, zijn we er nog meer op gesteld om zc, voor iedereen zichtbaar, te drogen. Er worden in de laatste jaren po gingen gedaan om kunstmatig dia manten te maken! Ik begrijp niet waarom, want zoodra ze die bij groo te hoeveelheden maken hebben ze geen waarde meer en wil niemand ze meer dragen, want juweelen dragen de menschen omdat ze duur en dus zeldzaam zijnl Wandelstokken wil ik ook belasten, dito met zilveren knop hooger, idem met gouden knop het hoogst. Da- meslasschen, groote dameshoeden, fijne knoopschoenen voor heeren, al lerlei japonnen van fluweel en zijde en satijn, een naam op je huis, een hek voor je tuin met vergulde pun ten, echte rashonden, alles moet voortaan belast-worden. Als we neg in den tijd van de opgedraaide kne- veis leefden, hief ik ook daar belas ting van. Nu moeten de baardeloozen er aan gelooven. „U permitteert tl de weelde geen baard te dragen, daar voor betaalt u belasting." Enkele dingen zijn hier maar ge noemd, er zijn er natuurlijk nog vee) meer. Bovendien heeft dezo belasting het groote voordeel, dat ze zoo gemakke lijk kan worden geïnd. Alles wat we doen uit ijdelheid en tot versiering van onze persoon laten wc graag zien. Anders zou er geen plezier aan wezen. De controleurs van de belas tingen behoeven dus maar op straat te loopen, zien een belastbaar artikel, spreken den drager of de draagsler aan. „Heeft u daarvoor belasting be taald? Ja? Mag ik dan even de qui- tantie zien? Neen? Dan is T vijf gul den. Mag ik u verzoeken?" En de zaak wordt even afgerekend. Ontduiking komt niet meer voor. De sommen die ontvangen zulten worden, loopen in de millioenen. Allo gemeenten zijn dadelijk uit hun li- nancieelen nood. Maar één schaduwzijde is er: ik zei namelijk dien ellendige» Wouter niet kunnen laten betalen, want de kerel draagt voor geen cent ijdelheid aaD t lijf. FIDELIO,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9