NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31 e Jaargang No. 9283 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 24 septemeer ibis a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 120 1-30 1-65 0.02 X - 0.37 X 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels fhelke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 25 SEPTEMBER. Orgelbespeling ln de Groote Kerk Van 2—3 uur. Brongebouw: Openb. verg. Soc.- Dem. Arb. partij. Soc. Vereeniging, Biosc. voorstelling Biosc. Theater, Gr. Markt: V|oor- Btelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Rusthoek, Bloemendaal: Concert. Haarlemmermeer: Gemeenteraads vergadering. Zand voort: Gemeenteraadsvergade ring. Stadsnieuws DE ONAFHANKELIJKHEIDS FEESTEN. In aansluiting op het bericht in Ons tweede blad kan nog gemeld wor den, dat het plechtig Te Deum in eenige R.-K. kerken waarschijnlijk op Zondag a.s. na de Hoogmis zal wor den uitgeschreven, in plaats van op Dinsdagochtend. De Commissie zou gaarne zien, dat de Dinsdagavond werd aangewezen voor versiering en verlichting van de straten. Op een© Dinsdagavond gehouden Vergadering van de bewoners der Bo termarkt en aangrenzende straten, werd onder voorzitterschap van den beer D. N. H. Xwisteriïng besloten, ter gelegenheid van de herdenking van het 100-jarig bestaan van Neer- land's Onafhankelijkheid, bedoeld stadsgedeelte te versieren. Een ingediend plan van den heer L. Smeenk werd bij acclamatie aange nomen, terwijl bovendien een muziek korps de feestvreugde zal verhoogen. Een uitvoerend Comité werd staande de vergadering benoemd en bestaat uit de h.h. L. Smeenk, H. Hölskens, A. J. Verhoog, P. C. Groemings Jr. en D. N. H. Twisterling. DE HERINNERINGSFEESTEN. De plant, die tegen den aanvang van openbare leesten in onze straten pleegt op te schieten, de palu» blanco, i f witte mast, vertoont zich nu al in de Groote Houtstraat eu in de Zijlstraat. Het is een plant óie maar kort bloeit, waut over een week wordt ze weer met wortel en tak uitgerukt en verdwijnt tot het vol gende feest. Maar in ernst, die witte palen ge ren al een indruk van feestelijkheid en als 't weer maar goed blijft, kun nen we aardige feesten hebben. Weer kundigen zijn vol goed ^vertrouwen de aard van het weer, zeggen ze, is vast en behoudens een kleine storing, die altijd mogelijk is, staat het er goed voor. HET HULDEBLIJK AAN DEN OUD-BURGEMEESTER. Dinsdag had ten huizo van den oud- burge meester, den heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ilogelanden, een diner plaats, waarto© de leden der commissie, die indertijd een hulde blijk aan den heer Boreel bij zijn af treden aanbood, waren uitgenoodigd. Van de acht loden dezer commissie waren er zeven aanwezig. De oud-burgemeester hield een ta felrede, waarin hij nogmaals zijn dank betuigde voor de blijken van waardeering en belangstelling, liem door de burgerij van Haarlem en in het bijzonder door deze commissie ge schonken. Mr. W. Jager Ger lings antwoordde (als voorzitter) namonsde commissie, en tenslotte dankte Jlir. Mr. F. W. van Styrum den gastheer en mevrouw Boreel van Hogolanden voor hunne uitnoodiging en ont vangst. Militaria. Heden had onder leiding van den Officier van Gezondheid le klasse Dr. D. II. Hiensch, alnier, een oefening plaats in den geneeskundigen dienst te velde op het exercitie-terrein voor dc Cavalerie-kazerne. Aan deze oefe ning nam deel personeel van den Hospitaaldienst benevens de onderdo wapenen zijnde ziekendragers. Een bespannen ziekenwagen en radcr- brar.card waren bij den troep inge deeld. De afdeeling Haarlem en omstre ken van de Nederlandsche Vereeni ging van gemeente-ambtenaren be sloot circulaires te zenden aan alle ambtenaren en raadsleden der be trokken gemeenten, inhoudende eeni ge uiteenzettingen der ingewikkelde ^pensioen wetten. Kiekjes yan 't Kantongerecht Vanschrikop de n zolder gevlucht! Een costuumnaaister in onze goede stad had vier meisjes in haar dienst. 't Was in deai drukken tijd het voorjaar, als alle dames zich in een nieuw pakje willen steken en er dus veel genaaid moet worden. De Arbeidswet wil, dat de meisjes op naai-ateliers om 7 uur 's avonds sdhaar en naald neerleggen, om met ontspanning en slaap nieuwe krach ten le verzamelen voor de vermoeie nissen van den volgenden dag. Do inspecteurs en andere handha vers van de Arbeidswet zijn onverbid delijk. Hun horloges ooncurreeren met chronometers. Onze stadgenoo te-costu umnaa isler had veel werk er moest goed „m de pas" genaaid worden. Zoo ikwam 't, dat ze de meisjes op één avond ('t bleek althans niet, dat ze op meer dagen zoo ondeugend ge weest is om de Arbeidswet, te schen den) na 7 uur hield. Even over 7 uur 't klokje van ge hoorzaamheid! belde een recher cheur aan 't huis van de naaister. 't Raam van een bovenkamer werd opgeschoven en een vrouwenlhoofd kwam naar buiten kijken. De rechercheur was ontdekt. De man der wet kent de menschen goed; ondervinding heeft hem wij: gemaakt. Hij dacht: nu worden er maatregelen genomen om de sporen van overtredingen uit te wisschen. 't Dienstmeisje deed de deur open, maar wilde den rechercheur die snol naar binnen wilde loopen, tegenhou den.. "t Gevolg was, dat een mooie Japan- sche bloempot, die eerst in de vesti bule prijkte, in scherven op den grond lag. De rechercheur snelde naar boven. In 't atelier was geen meisje te vin den. Dat is vreemd dacht de politieman. Hij ging 't huis eens doorzoeken en vond... vier meisjes op den zolder ver borgen. Nu slond de ondeugende costuum naaister voor den Magistraat. Ze had duizend en een excuus. Maar de Ambtenaar van 't Open baar Ministerie constateerde dat 1 feit, de overtreding der Arbeidswet, heeft plaats gehad. De eisch luidde: vier maal drie gul den boete. Op 't gezicht van de naaister was te lezen: 12 gulden boete en dan rog m'n mooie Jopansche bloempot... Geen rijwielpad? Beef geachte lezers! Minstens 75 pCt. van u heeft eens de wet geschon den. Langs den Wagenweg zijn verhar de paden, die elk voor rijwielpaden aanziet. Ieder die 't stalen ros berijdt, zoekt bij voorkeur zoo hij den Wagen weg bepeddelt die paden op. 't Rijdt daar zoo lekker... 't Gemeentebestuur van Heemstede erkent deze paden evenwel ni^J als rijwielpaden, officieel zijn 1 vo e t- paden, die dus niet per fiets bereden mogen worden. Maar duizenden fietsers peddelen op die voetpaden. Op een bollen-Zon- dag kan de politie daar op een dag wol 10.000 bekeuringen opmaken. Als de heeren lust hebben eens een cord te maken!! Als de fietsers evenwel voor de voet- gangei's uitwijken, dan worden zo door de politie ongemoeid gelaten, Nu stond evenwel een motorfietser voor den Rechter die op 't voetpad gereden had. De tuf-tuf-man beweerde ter goeder trouw geweest ie zijn. De veldwachter deelde mede, dat de politie voor gewone fietsers wol par don kent. maar voor motor-fietsers niet Die behooren heelema&l niet op eon voetpad! De ambtenaar van H O- M. vorder de twee gulden boete. Maar Z.E.A. merkte op, dat de Kantonrechter l>e- slisscn moet of dit voetpad alszoo- danig voldoende is aangegeven. Ik betwijfel 't wel! Twistende buurvro uw e n. Buurvrouwen aan de Papen toren- vest hadden ruzie. Do een gooide de ander met water. Tegen de watergooister werd 10 gulden boete g-eëischt In 't Rozenprieeël trapte een buur vrouw tegen de deur van de woning harer tegenstandster. Voor dit geval werd 5 gulden bij drage aan de rijksschatkist gevor derd. Dat viel mee! *k Heb nu al meer dan 10 jaar rechtszittingen bijgewoond. Maar nog' l nooit heb ik eac beklaagde gezien die zei dat... de eisch van 't Openbaar Ministerie hem meeviel. Nu zag ik zoo'n wonderman. "t Was een herbergier die aan een 13-jarigen jongen een fleschje ster ken drank verkocht heeft, bestemd voor z'n vader. De eisch luidde: 5 gulden boete. Beklaagde: dat valt me mee, ik dacht dat er veel meer geëischt zou worden. De kantonrechter, de Ambtenaar en de Griffier lachten. De Magistraat zei: als 't nog eens gebeurt krijgt ge natuurlijk vee! meer. Niet 't gevaar zoeken! De wetgever stelt 't strafbaar als men een gesloten spoorweg-overgang oversteekt. Doet iemand 't toch, dan stelt hij zich aan een dubbel gevaar bloot: le. overreden te worden, 2e bekeurd en beboet te worden. Een arbeider stak een gesloten spoorwegovergang te Jan Gijzenvaart over. Hij werd niet oven-eden, hoewel een trein al naderde Aan 't tweede gevaar ontkwam hij niet. Een spocrwegman maakte pro- ces-verbaal o.) en de arbeider hoorde nu 2 gulden boete tegen zich edschen. Hoeveel la een... honden kracht? Men mag een bespannen voertuig niet onbeheerd op straat laten staan, of men moet den wagen vastzetten. Een vrachtrijder had een hond voor z'n wagen staan, 't Was dus een be spannen voertuig. Dit bespannen voertuig had hij op de Onze Lieve Vrouwegracht onbe heerd laten staan. Kantonrechter: als de hond nu eens met den wagen aan den haal gegaan was? Beklaagde: dat kon niet, de wagen was bevracht mot minstens 400 K.G. Dat kan een hond nooit alleen trek ken. 't Was dus evengoed of de wa gen was vastgezet. Een hondei.kracht is geen 400 K.G.! De zaak werd uitgesteld tot de vol gende week, dan zal de verbalisee- rendo politie-agent als getuige ge hoord worden. Gevaar lij ke tuf-tuffers. Eenige motor wielrijders hadden 's avonds zonder licht gereden. 1 O. AL eïsehte tegen elk hunner 5 gulden boete. Kantonrechter: zoo iets moeten jelui niet meer doen. Fietsen zonder licht Is al gevaarlijk, maar dan mo torfietsen... Z.E.A. heeft gelijk! KEES. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan J. H. van der II., te Heemstede, J. L. U., en H. B, B., te Velsen overtre ding Ongevallenwet, no. 1/25 boeto of 10 d. hecht., no. 2/10 boete of 5 d. h., no. 3 f 5 boete of 5 d. h. J. J. J., N-vanL, M. C. K., A. P J. V., C. J. E., en J. H. de H., te Haar lem, overtreding Arbeidswet, no. l 2 maal 2 boete of 2 maal 1 d. h., no. 2/2 boete of 2 d. h., no. 3 ƒ2 boete of 1 d. h., no. 4 fl boete of 1 d. h., no. 5 en 6 ƒ0.50 boete of 1 d. h. M. v. d. W., te Haarlem, B. Dte Velsen, J. v. D., en A. M., te Zand- voort, H. S., te Baarn en 5 anderen, overtreding Visscherijwel, no. 1 1 en f 25 boete of 1 en 25 d. h., no. 2 2 boete of 2 d. h., no.3 en 4 /I boete of 1 d. h-, no. 5 /0.50 en /I boete of 2 maal 1 d. h., de anderen 2 maat 1 boe te of 2 maal 1 d. h. P. L., te Schoten, overtreding Wa penwet, 10 boete of 10 d. b. P. Vte Zaudvoort, P. L,, ie Scho ten, J. S-, te Velsen en 3 anderen, overtreding Jachtwet, no. 1/25 boete of 8 d. h., no. 2 20 boete of 4 d. h, no. 3 0.50 boete ofl d. h., de anderen ƒ2 boete of '2 d. h. J. van D., J. T, J. J. L„ H. E. V., en J. W. Nte Velsen, cn 5 anderen, overtreding Leerplichtwet, no. 1 10 boete of 5 d. h., no. 2 en 3 5 boete of 3 d h., no. 4 en 5 ƒ3 boete of 3 d. h., dc anderen ƒ2 boete of 2 d. h., S. C. V., te Velsen, vrijgesproken. F. van B., te Heemstede, W. O., te Schoten en H. D., te Velsen, overtre ding Trekhondenwet, no. 1/5 boete of 5 d. h no. 2 2 boete of 2 <L h., no. S 2 maal 1 boete of 2 maal 1 d. h. G. J., te Velsen, geen tijdige geboor te-aangifte doen, 1 boete of 1 d. h. P. J. J. v. d. B,, te Zandvoort en A. A. S., te Velsen, een trekdier onbe heerd laten 6taan. no. 1 2 boete of 1 d. h., 1 boete of 1 d. h. \V. Den G. N te Heemstede, en 14 anderen, luopen op verboden grond, no. 1 en 2 ƒ2 boete of 2 d. h., de anderen 5 boete of 3d h. M. S., te Schoten en 3 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, 1 boete of 1 d. h. P. M. J. E., te Heemstede en 2 an deren. overtreding Politieverorde ning Velsen, no. 1 ƒ3 boete of 3 d. h-, de anderen ƒ1 boete of ld.h. W. van N., te Bloemendaal, en 5 anderen, overtreding Verkeersveror- dening Bloemendaal, no. 1/3 boete of 2 d. h., de anderen ƒ2 boete of 2 d. h. J. H. van A., en 2 anderen te Haar- leinmerliede, overtreding Politiever ordening Haarlemmerliede, no. 1 1 boete of 1 d. h., de anderen 3 boete of 1 d. h. II. H., te Haarlem, met een rijwiel niet naar rechts uitwijken, 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. S., te Heemstede, met een motor- rijauig zonder lichten rijden, /5 boe te of 5 dagen hechten ie. J. 11., te Velsen, en 31 anderen, over treding Motor- en Rijwielreglement, ƒ3 boete of 3 d. h., /3 boete of 2 d. h., en 2 boete ofld. h. Voorts werden er nog 76 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 21 en 4 dagen hecht., ƒ8 boete of 3 d. h., ƒ7 boete of 3 d. h, 6 boete of 3 d. h., ƒ5 boete of 3 d.h-, 4 boete of 3 d. h., f 3 boete of 2 d. h., en 2 boete of 2 d. b. CONCERT-VEREENIGING „HAARLEMS MUZIEKKORPS". Aan de leden van het Haarlemsch Muziekkorps is namens het bestuur van bovengenoemde Concertvereei i- giug de volgende circulaire toege zonden In de concept Gemeentebegroo- ting Dienst 1914 is niet uitge trokken de extra-subsidie van 59W voor de i.ooc-.'.^rc ging b.g.n. Hoewel vertrouwende, dat de Raad bij' een eventueel desbe treffend voorstel dit bedrag wel •weder zal willen toestaan, ge voelt het Bestuur van de Con- certvereeniging zich toch ge drongen U te berichten, dat het voortbestaan zonder deze extra toelage vooralsnog onmogelijk is en dientengevolge zich ver plicht acht U hiermede in ken nis te stellen. Mocht dus de Raad deze ex tra-subsidie van buou met ver leen en, -dan gelieve U er reke ning mee te houden, dat met 31 Dec. 1913 Uw engagement bij onze Vereeniging heeft opge houden te bestaan. De circulaire was onderteekend door den heer Rinkema, als secreta ris. liet moet ons toch van "t hart, dat wij deze telkens tei ugkeerende on rust leer verkeerd vinuen. in üe eer ste plaats voor de musici, die tel kens in hunne béstaanszckerueid op geschrikt worden, vervolgens tegen over de leden uf aanstaande leden (die nu voor i914 al opgeroepen wor den) en eindelijk tegenover de per sonen buiten Haarlem, welke ge neigd zijn het korps vour concerten engageeren. Het is natuurlijk n. goed, dat het korps zoo wankel scüijm le staan. Wij gelooven, met het bestuur van de Eoncertvereeniging, dat de Raad het extra subsidie opnieuw zal ver- leeneu, maar wij vertrouwen, dat dit dezen keer zal geschieden lot vveuer- opzeggens toe en niet voor een jaar. Anders beleven we deze opzegging van de musici met de daaruit voort komende bezwaren eu onaangenaam heden telken jare opnieuw. Kan of wil de Raad geen redelijke bestaanszekerheid, geen voor de prac- tijk noouige stabiliteit aan Jiet mu- zieKkorps verschaffen, dan is net in derdaad beier het maar op le heiien. Zeker is het niet geraden op deze wij ze, telkens opzeggende eu weer her- oiigageerende, voort te gaan. ASPHALTEER1NG VAN DE ANEGANG. De bestrating van de Ane-gang heeft nu wel het hoogtepunt bereikt van de interessantste afwisseling, die een plaveisel opleveren kan. Zelfs hot grilligste gebergte kan bij deze ver scheidenheid van hoog en laag onmo gelijk halen. Je kunt hier met jo eeno been in he-t dal staan en met je an dere boven op den berg. Laat ons, tot troost, er bijvoegen, dat Lot grootste leed geleden is. Mor gen wordt met de asphalteenng be gonnen en als hot weer wat meeloopt is die binnen 14 dagen klaar. Dan zal de Anogang de tiptop wandelstraat worden, de pantoffelparade bij uit nemendheid, met een bestrating als een kolfbaantje, niet gelündord door tramrails Zooals de rampzalige Barteljoris- straaL Het is geen week na do ver zuchting van den dichterlijken bewo ner ovtr lawaai en onrust en Dins dagavond te half twaalf was men weer bezig met ophalen en gelijk ma ken cn stampte daarbij met den be kenden houten stamper lustig op de blokjes, die maar aldoor rijzen. Dreu nend klonk het door do Barteljoris- straat. Zou het nu niet tijd worden om to erkennen, dat dez© met do best© be- doelinsren aenomen proef mislukt Is en dat liet plaveisel moet worden ver anderd Goed wordt het zoo toch niet en al dat onderhouden zal een hand met geld aan arbeidsloon kosten 1 GE VELVV EDSTR IJ DEN. Door den heer Van Styrum wordt voorgesteld, wel een bewijs van sym pathie te geven met do plannen der afd. Haarlem on Omstreken van de Maats, van Bouwkunst, om een gevel- wedstrijd to houd© nen wel door een bedrag van f 50 te verleenen. De voor steller voegt daaraan evenwel toe, dat van liet standpunt der afd. het juist kan zijn ook in Heemstede, Bloe mendaal, Schoten en Huarleimrieriie- gevels te beoordeelen, doch het belang van Haarlem wordt meer di rect bevorderd door aanmoediging tot het stichten van schoone gebou wen ln Haarlem, zoodat de heer V: Styrum voorstelt te bepalen dat de medaille die voor het subsidie der ge meente Haarlem gekocht kan worden in Haarlem moet worden uitgereikt. Zwemschool. De temperatuur van het water ln de Zwemschool was hedenmorgen te 6 uur 57 graden en hedenmiddag te 12 uur 59 graden. RYTIIMISCHE GYMNASTIEK. In de mededeelingen van Mej. Franse in ons vorig nummer gelieve men ecp haakje te lezen in do tweede alinea, achter het woord „inenscii" en aoliter de woorden „vormende kracht' daardoor krijgt de volzin een heldortheid, die hij nu schijnt te missen. Gysbert Japicx. Dinsdagavond heeft in café „De Karseboom", Groote Houtstraat al- bier, do eerste vergadering in dit seizoen van de vereeniging „Gys bert Jopicx" plaats gehad. De verga dering werd geopend door Mr. A. S. Miedcraa als voorzitter daarna zijn ©enige voordrachten gehouden en werden door de zangvoreeniging der vereeniging liederen gezongen, die alle zeer in den smaak vielen. HULP ZIJ ONS DOEL. Men schrijft ons: Dinsdagavond gaf de kellnersveree- niging „IIulp zij ons doel" haar re gende jaarfeest in de Kleine Veree niging. Daar de meeste leden eerst laat konden komen, werden de aanwezi gen, grootendeels dames, gezellig be zig gehouden door het bekcr.de Duo van Musscher; het inannenkwsrtet „JSuphonia" gaf eenige praentnum- mers ten beste. Een bal, onder lei ding van den heer J. Bongers, sloot dezen welgeslaagden feestavond. Voor dc paardentramveteranen werd een inzameling gehouden, die ƒ875 opbracht. Gev. Voorwerpen, Terug te bekomen bij P. J. van Bakel, Zoetestraat «o. 20, een parapluie; C. Barthel, Spaansche Vaartstraat, Schoten, een broche; A. C. Swccrs, Brandstraat 8, Schoten, een armband; E. van Beek, Hoogstr. 14, een gummiband van een kinder wagen; C. Uylenbroek, Kamperstraat 25, een armband; W. de Veer, van Marumstraat 31, een duimstok; A. de Boer, Wilhelmir.astraat 44. een kou senband; N. J. Buurman, Hooge- woerddwarslraat 13, Schoten, eeu boxhoiid; K. Breas, Teylerplein 57, een vingerring; D. Groot, p. a. Bijster, Kamperstraat 06, een zak met wasch- goed; N. de Wit, Groote Houtstraat, Proveniershuis, 144 IJ, een schaartje. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatst© Berichten). Uit de Omstreken Mr. Joost de Graaff, A. IJzerman en G. A. Houwen deze uitnoodiging aan. Het plan ls, om het feest op Woens dag 15 Octobsr te vieren, 's Morgen» om huif tien komen op een bepaald punt in de gemeente de schoolkinde ren van Overveen en Bloemendaai sa men, en trekken dan gezamenlijk" naar het feestterrein, achter Hótel Zomerzorg. Dat terrein is op diea dag voor ieder kosteloos toegankelijk,. De kinderen krijgen er versnaperin gen, er wordt een draaimolen opge steld en het verdere programma be val, verschillende prijsspolen» een voorstelling van Ghr. van Abkoude's marionettenspel en het oplaten van een luchtballon. Muziekkei p-en zuL- ien zich op liet terrein doen hooien eu zoo mogelijk zal ook een avond feest worden gehouden met een bios coopvoorstelling en een Uchtsloet. De commissie verspreidt dezer da gen een circulaire met witteken lijst, waarin om financieelen s:eun ge vraagd wordt. We hopen dut die ruin» verleend zal worden, zoodat Bloe mendaal niet achterblijve. Pers-Overzicht BLOEMENDAAL. TOCH NOG EEN ONAFHANKE- L1JKHE1DSFEEST Na het échec van het eerste comité is in Blcemendaal een nieuwe poging ondernomen om toch nog eeu onai- hankelijkheidsviering te houden. Het plan daartoe is uitgegaan van de ver eeniging „Bloemendaal Vooruit", die dauitoe ia een op 17 dezer gehouden vergadering een uitvoerend comité benoemde, bestaande uit do heeren Joit. J. van Kampen (voorz.), J. Mul der llzn. (Ie seer.), J. Lindeman* f2e secr.), M. L. van Halst, Fritz Witgre- fe, J. Rietvink. J. J. Gator, J. Windt- horst, H. BeoRman (de drio laatstge noemden vormende de financieel© comuv.ssie), Abr. v. d. llam, C Groo- tegoed, A. Cassoe. J. G. Verbeek en H. Hupkes. Een aantal heeren zijn uitgenoo digd om in oen eere-camité zitting te nemen. Reeds namen de heeren C. D. van der Vliet, Dr. J. Th. Bornwator. DE RIJFSFINANCIcN. De „Standaard" schrijft: „Met onze Rijksfinanciën blijven we nog altoos bitter tobben. De opbrengst der middelen neemt bestendig toe, in de vcrloopen maan den van dit jaar weer met ovei do ze ven milliocn, en in het vorig jaar sloeg het geraamde tekort van biji a 9 millioen zelfs in een voordeeüg sal do om. Maar niets baat. De uitgaven klinn men aldoor op een wijs, die ae lijk- fcle klimming der middelen letterlijk bespot, en niettegenstaande we in de enkele jaren van deze eeuw bijna zeslig millioen op 't budget stegen, staat op de nu ingediende begroeting tocli weer een tekort van over de twaalf en een haif millioen. Weer moet dus de belasting 2.aai boven, en nog blijft het de vraag of men er dan mee komt. De historie leert, dat na zeker aantal jaren van belangrijke stijging m du middelen tenslotte stilstand komt, en soms zelfs daling dreigen kan, en zijn we daar aan toe, dan zal Leiden in last zijn, want de grootste uitguvea liggen niet achter onzen rug, maar zijn nog pus komende. Vloot, Leger en Sociale voorziening vragen steeds meer. Dit springt te meer in 't oog, om dat in andere Staten zich het ver schijnsel voordeed, dat men aanzien lijke batige saldo's kon boeken. Ge lijk men weet, heeft Italië alle uitgas ven voor den Afrikaanschen oorlog uit zulke saldo's weten te betalen, en naar uu verluidt, waren de Balkan- Staten er zoo gelukkig aan toe, dat ze niet alleen hun legers uitnemend voorzien hadden van geschut eu am munitie, maar de eerste maauden den oorlog zelfs uit opgespaarde gel den Letakn konden. Zelfs Grieken land, dat nog voor enkele jaren van 't bankroet niet verre was, wist zich op verrassende wijze te redden. Wij daarentegen zijn met alles ach terop. Op ons veldgeschut komt tem mins'.e 40 pet. te kort met liet oog op de uitbreiding van t leger. En zelfs voor onze ammunitie was zoo schan delijk slecht gezorgd, dat thans in al lerijl bij hoopen ammunitie moet worden aangekocht. Hierbij komt dan nog liet moeilijke vraagstuk van de salarissen voor at le militaire- en civiele diensten. Vele van die salarissen zijn vastge steld, tocii in vroeger jitron onze mid delen kwijnden en het leven zooveel goedkooper was. Ze vormden toen een hoog percentage op het budget, om dat 't budget zoo laag stond. Nu echter staan ze in percentage veel, veel lager; het budget toch werd im mers verdubbeld, maar de salarissen van niet weinigen bleven op 1 ouce peil staan, en dat niettegenstaande het duurdere leven. Groot Ls dan ook vanzelf de nieuws gierigheid, hoe Mr. Treuh zich voor z-;ii verzekeringsontwerpen uit dez_e impasse redden zal. Zijn naam als fi nancier staat hoog M^ar liet pijn lijkst is, dat-met name de financiers van alic gading er zonder omwegen voor uitkomen, dat zelfs een man all Treub 't niet redt." Sport en Wedstrijden VOETBAL. HET PROGRAMMA. De bekerwedstrijd H. F. C.-U. V. V„ wordt op 12 October a.s. aan do Spon- jaardslaan gespeeld. He eerste ontmoeting voor de com- petitie tusschen onze plaatselijke eersteklassers wordt op 19 October gehouden. Zij is door den competitief leider vastgesteld, op het II. F. C,->

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1