lam's Bisui WRAAK. TWEEDE BLAD Donderdag 25 Septombsr 1913 OM ONS HEEN No. 1815 Habetrachtlng van den Gemeenteraad. Het kan zoo voorkomen, wanneer Je een krans hebt met je vieren of zessen of achten, dat er op een avond als je bij elkaar zit, niet veel te doen of te praten volt. 'n Stille avond, zeg Je dan bij 't naar huis gaan. Daaraan deed de Raadsvergadering van Woensdag donkern. Vijftien punten van geen belang. Toen de laatste ha merslag des voorzitters viel was het dan ook nog geen drie uur en kon de Raad den gebroken achtermiddag ergens elders doorbrengen, waar het allicht pleizieriger was, dan in do triviale zaal van het Prinsenhof. De heer Nagtzaam informeerde naar een gerucht, dat de mannen in het Stads- Armen- en Ziekenhuis ge dwongen zouden zijn om tabak te strippen en dat wel zoo lang, dat er voor gezellige kout of lezen of een spelletje doen geen tijd overschoot; een leven dus van slapen en strippen, van strippen en slapen, dat inderdaad gruwelijk eentonig zou zijn geweest, wanneer het inderdaad zoo geweest zou zijn. Maar dat was in werkelijk heid zoo niet. Alleen wie er lust in heeft gaat strippen en de uren van den avond zijn aan spel of lectuur gewijd. Zóó uitvoerig waren de mededee- lingen van het Armbestuur, dat de lieer Nagtzaam alleen maar er voor bedanken kon en blijkbaar begreep, dat hij verkeerd was ingelicht. Men moet inderdaad tegenwoordig met klachten voorzichtig wbzen in deze al gemeen klagende wereld. Is 't wezen lijk maar alleen een indruk van mijn klimmende jaren, dat er tegenwoor dig zoo schrikkelijk geklaagd wordt, onder ouden, onder de menschen van gemiddelden leeftijd en vooral, Ja vooral, onder de jongeren? Verbeeld ik het mij maar, (wat ik hartelijk hoop) dat jonge ménsehen dadelijk den mond vol hebben van bezwaren... dit is zoo moeilijk, dat is zoo lastig, dit valt zoo tegen? De Voorzitter, hoewel hij de wel willendheid zelf is, kon toch niet na laten even van repliek te dienen, toen de heer Nagtzaam veronderstelde, dat hij onmiddellijk antwoord zou kun nen krijgen omdat hij Dinsdag do vraag bij B. en W. had ingozonden. Het is, zei de burgemeester, aan do buitengewone activiteit van het Bur- gjeijlijk Armbestuur tfO danken, dat hot nu mogelijk is, maar op zoo snel antwoord moest de heer Nagtzaam niet altijd rekenen. Ongetwijfeld, het Armbestuur heeft flink werk geleverd door in 21 uur of daaromtrent een zoo uitvoerig rap port in te zenden, maar eigenlijk moet zoo iets toch regel wezen, wan neer de inlichtingen in rechte ltjn, zonder tusschenpcrsonen, verkregen kunnen worden. De familie, die oen schilderstuk van een overleden familielid aan de gemeente ten gesclienke wileis go- ven, zal de manier waarop liet aan vaard werd niet aangenaam gevon den hebben. De heer Bregonje meen de, dat het geen kunstwaarde had en stond blijkbaar in dat oordeel niet alleen, daar toen liet op stemmen aankwam, nog zes andere leden van den Raad, onder wie een lid van de Museumcommissie, de heer Krelago, zich tegen het aannemen van 't ca deau verklaarden. Het is niet aange naam, dat 't gegeven paard zoo in den bek wordt gezien en niet voor den eersten keer wordt er op deze manier over een geschenk gemopperd. Kan dat voortaan niet anders gaan? Ia hot niet zóó to regelen, dat wanneer Feuilleton (Nudruk verbodon). 48) Wees niet bcos op mij. IJ houdt dus niet meer van uw Jenny? Och kom. Ik ben den geheelen dag voor je bezig geweest. Voor mij? IIoo dan? Voor je geluk. Is het waar? Zeker. - Dus u heeft hem weer gezien? Ik ben vanmorgen bij hem ge weest, in do Brusselsche straat. En heeft u hem gevraagd waar om hij hier niet ineer komt en welko reden hij heeft, om ons te ontvluch ten? Neen, want die reden besta.it al leen in je verbeelding, en het bewijs.. Het beu ijs, vader, het bewijs? Is, dat go hom spoedig zult weer zien en dat hij geregeld hier zal ko men. O! vader, vader, u weet niet boe .gelukkig u mij mankt. Hij zag haar een oogenblik zwlj- nlei de heel© MttséumcornmlssJ© een-' stemmig het cadeau een aanwinst vindt, den schenker to verstaan wordt gegeven, dat hij zijn aanbod maar achterwege laten moet? Zoo zou ten minste een pijnlijk gevoel bij men schen die hot goed bedoelen niet be hoeven te worden opgewekt. Grooter eenparigheid liet de Raad 2ion bij het verzoek van de Maat schappij van Bouwkunst om een be wijs van sympathie in haar aanstaan den gevelwedstrijd in Haarlem en eenige aangrenzend© gemeenten. Op voorstel van den heer Van Styrum schonk de Raad eenstemmig f 50.—, onder voorwaarde, dat de daarvoor to koopen medaille aan den stichter van een Haarlemsch liouwwerk zou worden uitgereikt. De heer Rinkenia kwam terug op zijn vroeger al geopperd denkbeeld, om hJer, in navolging van Amster dam, een scliooiilieidscommSssi© te stichten, "die wel verre van voor be kwame bouwmeesters reclame te ma ken, zooals do govelbekroning doet, zich tot taak stelt, aan onbevoegde bouwers te toon en, hoe zij beter, mooier en vooral goedkooper kunnen bouwen, dan ze doen; „voor het goed kooper voelen ze altijd veel", zei de spreker met ietwat grimmige men- schenkennis. B. en W. zullen dit denkbeeld over wegen. Mij dacht, dat er lntusschen nog iets meer geda au zou kunnen wor den. In onze gemeente en daarbuiten zijn ndet alleen bekroonbare gevels, er is ook wel gruwelbouw, als gevolg van gebrek aan opleiding en verkeer den smaak. Zou de Maats, van Bouw kunst van de meest treffende staaltjes niet een album kunaien uitgeven, met een verklarenden tekst? De toon daarvan kan bij uitstek zacht en ge matigd weaen, omdat ten dofte toch niemand metopz et leeüjk bouwt. Ter navolging zouden dan ook photos van de in de laatste Jaren bekroonde gevels er in kunnen worden opgeno men. Voor de eerste maal werd den nieu wen wethouder een inlichting ge vraagd. De heer Nagtzaam wenschte lo weten, hoe het toch wel komen kan, dat men aan de central© t© Utrecht een chef-monteur op de lijst van het personeel had, terwijl de Haarlem- selie centrale een hoofdelectrioien be zat, De beteeken is van do vraag lag niet voor de hand, maar het antwoord van den lieer Modoo was ook niet overduidelijk: hij wist het niet zeker maar vermoedde, dat het dezelfde functie gold, onder een anderen naam Precies zooals een vader tot zijn zoontje zei, toen zo in Frankrijk reisden: ,,De man die daar etaat, heet pay san, mijn zoon, maar zijn vak is wat wij in het Nederlandsch boer noemen." Toen bet tot d© bei inentingen geko- mefn was, bleek ontzaglijk verschil vern gevoelen te bestaan over de vraag, wie in d© commissie voor de tramplannen zitten moét. Meer dan een half dozijn personen werden daar voor geschikt gevonden; wel mogen wij zeggen: hei] het volk, dat zooveel bekwame mannen bezit. Ten slotte werd de heer Van Styrum benoemd. Groote belangstelling was er ook voor het lidmaatschap voor de Commissie voor de openbare leeszaal: de functie ♦iel te beurt aan den heer Andreae. Bij de rondvraag werden eonige za ken aangevoerd, o. a. waarom nu juist vandaag, Donderdag, d© asphal- teoring van do Anegang beginnen moet, terwijl a s. week de feosten wor den gehouden. Het mooie weer, zei wethouder De Bruck, noopt tef spoed', bij slecht weer kan asphalt niet goed gelegd worden. Wat de heer de Breuk niet zeide maar toch wel waar is, is dit dat het leggen van asphalt in de Barteljoris- straat in het late seizoen zeer ten na deel© daarvan is geweest. Maar dat het onbegaanbaar maken van de straat juist tijdens de feestda gen voor de Anegang heel onplezierig is, begrepen B. ©n W. liet College zal do zaak Donderdag nog eons over leggen. Binnenkort zal ook dooi' B. en W. geiul aan, en kon een zucht niet weer-' houden. Zijn grootste verdriet zou zijn, wanneer Jenny ongelukkig was. Hij wild© haar geluk koopen, tot eiken prijs. Zeg mij eens, lief kind, hebt ge mij niet een tijd lang geloden verteld, dat ge een andere piano-onderwijze res had moeten nemen? Ja. De vorige onderwijzeres heette Marie-Rose Volladler, nietwaar? Ja. En zij woonde? In de straat VintimdUo. Waarom hebt ge haar wegge zonden ik heb haar niet weggezonden, want ik hield veel van haar. Eenige weken geleden schreef zij mij, dat zij in de omstreken van Parijs een be tere betrekking luid gevonden, on mij dus niet moor kon komen les ge ven. En ge hebt haar niet weer ge zien? Ik heb haar niet weergezien en ook niets meer van haar gehoord. Bertignollés was zeer misnoegd. Zou het hem nu uog mislukken, ter wijl hij zich reeds op het punt waan- do Maric-Rose gevonden te hebben? Waarom vraagt u mij dat alles, vader? vroeg Joan verwonderd. llij antwoordde niet. pfaeadVlóe uitgebracht wonfen over1 de klacht van de Vereen iging voor spoor- en tramwegpCJ-sonoel betreffen de het inderdaad zonderlinge feit, dat het personeel van do Noord-Zaid- Ilollandsche te boek $taat ais leerling (en ook leorlingloonen ontvangt) ter wijl het tooh rijdt zonder instruc teur. Vreemd, dat het publiek nooit c.p de gedachte is gekomen, om te ver zoeken, dat het, natuurlijk tegen ver minderd tarief, als leerling-passagier in do wagens zou worden toegela ten! J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De ESsikanvuEkaan Nieuwe m o e i l ij k h e d e n in Albanië. Do ongeregeldheden op de grenzen van Albanië, waarvan wij reeds eeni ge malen melding maakten, hebben in do laatste dagen zeer sterk aan uitbreiding gewonnen. Niet alleen aan de Grieksoli-Albaneescho grens, maar ook aan de Servische grens is een toestand ontstaan, die tot ernsti ge bezorgdheid aanleiding geeft. Daar toch zijn door de besluit"» der Lon- densche conferentie gebieden aan Servië toegewezen, die <ïoor Albanjers worden bewoond, en dezen verzenen zich tegen de Servische occupatie. j De Malissoren in de gebieden, die: tot Albanië worden gerekend, maar tot dusver nog door de Servische troepen bezet worden gehouden, zijn ook ontevreden en onrustig. Ze had den, vertrouwende dat de Serviërs volgens de besluiten der Londensche conferentie de reeds bezette streken zouden ontruimen, 'hunne stellingen verlaten. Nu de Serviërs nog geen aam tallen maken het land te verla ten, hebBen zich de stammen der Gas- te en Grasnice gewai>cnd tweedui* zend man hebben zich in de bergen ten zuidwesten van Djakova en Goe- sh'ijo verschanst. De stam der Hotis heeft eenige andere stammen bijeen geroepen. voor een krijgsraad. En overal wordt gevochten tusschen Al- baneezen en Serviërs, in de gelieele ©treek tussghen Djakova en Prizrend. Volgens de jongste berichten heb ben de Albaneezen op verschillende plaatsen de Serviërs teruggeslagen en hunne stellingen bezet. In verband daarmede had in Bel grado een zitting van den Servïschen ministerraad plaats, onder leiding van den koning, waarin de maatre gelen werden besproken, die noodig zullen zijn tot herstel der orde en rust aan dë Albanischc grens. De re geering besloot aan de mogendheden een nota te zenden, waarin wordt uit eengezet, waarom de Servische troe pen thans weer naar Albanië en tegen de Malissoren zullen oprukken. Acht Servische regimenten trekken op de Albaneezen los. Zoo dit nog lange: voortduurt, zoo Grieken, Serviërs, Bulgaren, Koetzo- Wallachcn, Albaneezen en Turken, niet leeren inzien, dat welvaart, te vredenheid, rust en orde sleolxts kun nen worden- verkregen, als zij vreed zaam naast elkander voortleven, zal de rassen- en godsdionsthaat in den Balkan zoo ontzettend toenemen, dat het einde van den onderlingon strijd niet te overzien is. En dan zal Europa wel genood zaakt worden handelend op te treden, daar het onmogelijk een smeulend vuur in bet Oosten kan toestaan, dat ieder oogenblik dreigt te zullen uit slaan en een feilen brand te doen ontslaan. Tusscben Bulgarije en S e r v i e. Het Bulgaarseue blad „Mir", liet orgaan van de Gesjofpartij, bevat een artikel, waarin het denkbeeld van een nieuw verbond tussclien Bulga rije en Servië, waarvoor de Russische pers blijkbaar veel govoelt, van de hand wordt gewezen en verklaard, dat Bulgarije, in vertrouwen op zijn eigen kracht, thans al zijn aandacht moet wijden aan het lier winnen zij ner krachten, ten einde door zijn ont wikkeling op economisch en cultureel gebied weder de eerste plaats te kun nen innemen, waarop liet land hij de schitterende toekomst, die het wacht, recht heeft. Is het echter den Russiscben vrien den ernst om een dragelijke verhou ding tusschen Servie en Bulgarije tot stand te brengen, zegt het blad, dan moeten zij zich wenden tot de Ser viërs. want zoolang dezen aan de Bulgaren in Macedonië het recht ont zeggen Bulgaren te blijven, kan er van vriendschap tusschen Servië en Bulgarije geen 6prako zijn. Een verklaring van koning Constant ij n. In een onderhoud met een vertegen woordiger van de „Tcm.ps" verklaar- Den volgenden morgen was hij in de straat Vintimille. Do portier was in zijn loge toen Bertignolles binnentrad. Woont hior kapitein Velladier? vroeg hij. Wie? Kapitein Velladier. O! u komt voel te laat. Die is er niet ineer. Hoe dat? Heeft hij Frankrijk ver laten? Meer nog. Europa.' Nog meer. Ik begrijp u niet. De kapitein is dood. Maar hij had een dochter. Woont zij hier nog? Juffrouw Marie-Rose, een braaf meisje. Ja, zij Is luer blijven wonen na den dood van liaar vader, maar ze is nu eenige weken geleden vertrok ken. Kent u haar nieuwe adres? Ja, want de goede oude Martine, haar dienstbode, is luer in huis ge bleven. Zij spreekt mij dikwijls over juffrouw Marie-Rose, van wie zij zooveel houdt. De portier bedacht zich eensklaps. Hij zag Bertignolles met een woinig wantrouwen aan.. Maar waarom vraagt u mij dat alles? zeide hij. r— Geheel m het belang \an juf- do koning Coüstarrlijri, toen do door Griekonland behaalde overwinningen ter sprake kwamen, dat Griekenland de diensten en raadgevingen van hei buitenland goheel en al tot zijn eigendom had gemaakt, door er zijn eigen stempel oo te drukken. Griekenland zal nu do politieke en militaire autonomie verwozenl ijken door oen vastberaden, rechtvaardig en onafhankelijk diplomatiek optre den, want het land moet zelf do lie- slissing over zijn toekomst in handen houden. 't Gssclill tusscben Cblna en Japan Zooals men weet, heeft Japan, naar aanleiding van den moord op drie Japansche onderdanen bij den in tocht van het Chineesche leger in Nanking, verschillende eischen aan China gesteld, o. a ook, dat generaal Sjangsoen met zijn leger voorbij de woning van den Japanschen consul te Nanking zou defileeren. De generaal heeft nu, volgens een mededeeling uit Peking aan de „Cor- respondance de l'Extrëme Orient", aan de regeering aldaar een verslag gezonden van het gebeurde, waaruit blijkt, dat liij totaal onschuldig is aan den moord op de Japanners. Op het oogenblik, dat zijn troepen Nanking binnendrongen, zoo verhaalt de gene raal, ontplofte oen dynamictbom. Hij stelde toen zijn intocht in de stad uit, tot zij geheel en al door zijn troepen bezet zou zijn, daar hij terecht van meening was, dat liet voor het leger zeer noodlottig zou kunnen worden, indien de aanvoerder vermoord werd. Gedurende de twee dagen nu, dat de generaal voor do stau lag, terwijl zijn troepen straat voor straat bezetten, kwam het hier en daar tot plunderingen. Deze haddon niet veel te beteekepen, daar de bemiddelden reeds vóór de belegering al hun kost baarheden in veiligheid hadden ge bracht en slechts zware meubels had den laten staan. In die twee dagen hadden de veelbesproken incidenten plaats. Toen nu buitenlandsche preisters generaal Sjangsoen mede deelden, dat eenige groepen solduieu tot plundering waren overgegaan, reed hij onmiddellijk de stad binnen. Hij had een eskadron van zijn lijf garde vooruit gezonden met het strik te bevel iedereen, die op pluuderen betrapt werd, neer te vellen. Vijftien plunderaars werden daarop onthoofd cn hunne hoofden publiek tentoonge steld. Dat hielp, aan de ongeregeldheden kwam onmiddellijk een einde. De generaal verklaart verder, het gebeurde ten zeerste te betreuren en verzoekt machtiging den Japanschen consul persoonlijk zijn leedwezen te mogen betuigen. Hij komt er echter tegen op, dat zijn leger van 30.000 man als geheel aansprakelijk zou worden gesteld vopr hetgeen enkelen, die daarvan deel uitmaakten, hebben gedaan. En den eisch, dat hij zich met zijn leger zou deemoedigen voor de Japan sche vlag, acht hij ongehoord. Het bericht voegt aan het boven staande toe, dat Tsjaugsoen waar schijnlijk gefhandhaald zal worden als militair gouverneur van Nan king. Allerlei U lster. Vijfhonderd gedelegeerden uit Ul ster hebben vergaderd in Ulsterhall te Belfast. Aanwezig waren o. a. Sir E. Carson, de lords Londonderry en Ahercorn, en een groot aantal andere peers en leden van liet Lagerhuis. Lord Londonderry opende de be sprekingen, die met gesloten deuren worden gehouden. In een na afloop der bijeenkomst uitgegeven officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de conferen tie de artikelen, beirekking hebbende op de voorloopige regeering en den datum, waarop zij in werking zullen treden, heeft goedgekeurd en tevens de instructies omtrent do wijze, waar op zal worden goregold het verzet te gen eventueele besluiten van 't voor genomen nationalistisch parlement te Dublin. De nadere bijzondorheden zullen worden bekend gemaakt op den dag, dat de home rule-wet in werking treedt. Besloten werd een wa-aiborgfonds van een mdllioen pond sterling bijeen te brengen ter schadeloosstelling van de leden van het Llsterscho vrijwilli gerscorps voor eventueele nadeelen, dio zij mochten ondervinden van de uitvoering der bevelen van de voor- loopigo regeering of Van hunne be trekkingen, zoo zij het leven mochten verliezen. Ook worden verschillendo departe mentale commissies, benevens eer.© commissie voor de linoncien, be noemd. liet arbeidsconflict t© Dublin. Het parlementaire comité van het Trade Union Congress heeft teLon- frouw Marie-Rose, geloof dat gerust. Ik l)£ffi haar oom uit New-Vork. Cl! dat is wat anders. Een oom uit Amerika, niets minder dan dat. Hoe eer u haar terugvindt, hoe beter het is. Welnu, waar is zij dan? Bij mijnheer den markies de Soulaiines, die te Nogent aan de Marno woont. Zij is daar- zooveei als gezelschapsjuffrouw. Bertignolles zag hem verbaasd aan. Bij mijnheer den markies de Sou- lainies? herhaalde hij. Ja, dat schijnt een braaf man te zijn. Kent u hem? Neeri. Ik donk u voor de inlich tingen, Bertignolles drukte den portier een stuk geld in de hand eai ging heen. ILatigieon hij 'gehoord luvd, ibilaobt» hom in groote verlegenheid. Hoe was Mano-Roso iu hot huis mil den markies do Soulaimea, bij do moeder van Laurent gekomen? Keurdo zij ü4o l.iefde goed? Was het huwelijk wellicht reeds bepaald? Maar dan kwam hij te laat. Hoe zou hij dat plan kunnen verijdelen? Zou liij het huwelijk laten voltrekken zon der liinderpaien in den weg te log gen? Dat huwelijk zou den dood van Jenny ten gevolge hebben. Het meisje leefde slechts door de geduchte aan Laurent. Wanneer zij Laurent uiot had, don zou zij gelijk den vergaderd, ter bespreking van den toestand te Dublin. Besloten werd een scheepslading levensmiddelen naar Dublin te zenden ten behoeve van de uitgesloten arbeiders. Voor dat doel werd een crediet van 5000 pd. st. toegestaan. Verder werd besloten bij de aangesloten vakvereenigingen oi) steun voor de Dublinschc arixdders aan te dringen. „De vrede moet spoedig worden hersteld", zegt de Dublinsche bericht gever van (le „Daily Mail", „anders valt Dublin ten prooi aan hongers nood en pestilentie. De aanvoeren op de markten zijn buitengewoon schraal en wat er nog aangeboden wordt, gaat tegen bovenmatige prijzen van de hand. In do straten wemelt het van uitge hongerde vrouwen met bleeke zuige lingen op den arm, en kinderen, die dag en nacht rondloopen, in de hoop van dezen of genen een paar koper stukjes te kunuen afbedelen. Have en goed zijn naar de bank van Jeening gebraoht, geborgd wordt er niet meer en do nachten zijn nat en koud. Do Kanaal-tunnel. Het Franscli-EngclscJio congres voor tourisme, dat te Londen verga dert, heeft een motie aangenomen, voorgesteld door den president van de Britsche Kamer van Koophandel te Parijs, van den volgenden inhoud: rilet Congres, gezien het groote be lang van de voorgestelde tunnel on der het Kanaal voor de betrekkingen tusschen Groot-Brittanniê en het ge- heclo vasteland, spreekt de hoop uit, dat de regeering de aanneming van het plan mogelijk zal weten te ma ken en geeft zijn bevrediging er over te kennen, dat het ontwerp ter beoor deeling in handen van do commissie voor do nationale verdediging is ge steld." De Amerikaanse!)© Tariefwet. Uit Washington wordt geseind Senator Simmons en de afgevaar digde Underwood, die na afloop van de conferentie over do tariefwet met den president hadden gedejeuneerd, verklaarden bij hun verlaten van het Wilt© Huis, dat een uitweg is peren- den ter bereiking van overeenstem ming over alle nog te regelen quaes- ties betreffende de tariefwet: De retaliatie-bepaüngen zullen zoo danig worden gewijzigd, dat er geen aanvullingswetten noodig zullen zijn om ten aanzien van de tarieven de tegenwoordige betrekkingen met het buitenland te kunnen aanhouden. Binnenland STAATSCOMMISSIE WERK LOOSHEID. Men schrijft van bevoegde zijdei Het bericht dat dezer dagen in sommigo bladen vermeld is over de werkzaamheden der Staatscommissie over de Werkloosheid verdient op ee nige punten rectificatie. De sub-commissie, welke jl. Vrij dag onder voorzitterschap van min. Txeub bijeenkwam, had niet ten doel een eindverslag samen te stellen. Haar taak was, een plan te ontwer pen voor het organiseeren der samen werking van verschillende instellin gen en vercenigingen die de werk loosheid bestrijden Ook is het niet juist dut het verslag vóór Januari ge publiceerd zal worden, al hoopt de commissie nog dit jaar met haar werk gereed te zijn. In elk geval moe ten nog tal van belangrijke punten door de algemcene vergadering der Staatscommissie behandeld worden. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. De Nederlandsche Heide-Maat- schappij. die te Arnhem haar 2öst© algemcene vergadering hield en haar nieuwe gebouw opende, had Dinsdag een excursie georganiseerd, waaraan omstreeks 250 leden en genoodigden deelnamen. Te half acht vertrok men ln rijtui gen allereerst naar het landgoed Jonkershoeve van den heer rar, A. E. II. Goekoop, te 's-Gravenhage, waar het ploegen met den inotorploeg en met ossen werd gadegeslagen. Voorts werd daar gedemonstreerd de wer king van Cahucit, een nieuwe spring stof voor het rooien van boomstóbben en het maken van plantgaten. Vervolgens werd naai' De Buunder- kamp (van de erven F. M. Baron van Lynden) gereden na een wandeling over de bezitting begaf men zich naar Motel Wolfhcren, waar de lunch werd gebruikt.' Een laatste bezoek gold de model boerderij Het Huis ter Aa te Door- wortli. Van daar keerde men nu een kort oponthoud aan de uitspanning Westerbouwing per boot naar Arnhem terug. ecu bloem zijn, die van het zonlicht is verstoken. Haar leven zou geen waarde meer hebben en wegkwijnen, verwelken. Deze gedachten beangstigden hem zoozeer, dat hij wankelde onder het voortgaan. Hij leunde een ©ogenblik tegen een hek op het plein, waar hij over ging, en droogde het zweet, dat hem op het voorhoofd stond. Nu weet ik geen uitkomst meer, mompelde hij. Hij liep voort. Wanneer hij zich niet bedroog in zijn veronderstellingen, wanneer het huwelijk reeds bepaald was, zooals hij vreesde, waarom had Laurent hom er dan den vorigon dag niets van gezegd? En aan den anderen kant, zou Lau rent, ondor de vreeselijkc gebeurte- niiseen, die er in de familie plaats luidden, aan iets anders denker., dan aan liet opsporen van de verbórgen hond, die zijn familie al die rampen had toegezonden, van den onbeken den vijand, over wien hij inet zooveel haat tegen Bertignolles had gespro. ken? Dat was niet waarschijnlijk. Slechts één man kon bom de waar heid zeggen. Wanneer hij Laurent behendig uit boorde, dan zou hij alles wel te we ten komen. De graaf koesterde geen Onze Lacfthoek HET ZWAARSTE. Zij Ie het niet moeielijk. een roij man te schrijven? Hij Dat niet; maar er oen uitge ver voor te virden, dat is een hei- densch werk. ANNONCE. Wordt gevraagd: een bekwame keu kenmeid, die vegetarisch kookt. - Ve getarische vrijer voorhanden. BOEKDRUKKERSPATROONS. Dinsdag heeft te Utrecht een zeer druk bezochte vergadering plaats ge had van boekdrukkerspatroone in S'e- derland. Beeloten werd tot oprichting van een Bond van Boekdrukkerspa troons. De zetel zal gevestigd zijn te Utrecht. Een comité is benoemd, be staande uit zeven leden tot het ont werpen van statuten. ONGERUSTHEID OVER EEN ONDERZEEBOOT. Men schrijft uit Den Helder: Door Den Helder, dat zich juist ge reed maakte om de anafhankelijk- heidsfeestcn to gaan vieren, en reeds geheel in een feestkleed was gesto ken, ging Woensdagmiddag het ont stellende gerucht, dat do onderree- boot 2, met 16 opvarenden aan boord, was gezonken. Dat gerucht werd gedeeltelijk offi cieel bevestigd. De onderzeeboot 2 had ;'t© half twaalf bij Falga een paar paléh bezuiden Huisduinen ©en lanceering gedaan op het pantser- schip „Ileemskerck": was daarna on dergedoken, doch niet moer bovenge komen. Kort daarna ontving men op de Marln©-Directie alhier, draadloos, liet verontrustende bericht van de .Hccmskerck", meldende het feit van de vermissing Dadelijk werdon de noodige maatregelen genomen; aller eerst werd order gegeven hel ber gingsvaart uig van den onderzeedienst onmiddellijk daarheen te dirigceren, terwijl een aantal torpedobooten mo de op onderzoek werden uitgezon den. Aan boord van een dezer beoion bevond zich d© vice-admiraal F. C. E. L. Köster. Het spreekt van zelf, dal de onrust gestadig toer.om. Honderden men schen bevonden zich op den zeediik en op weg naar Huisduinen, toen ein delijk te dri© uur het geruststellende draadloos bericht inkwam, dat do onderaeeer boven was gekomen, en 'op weg was naar de haven. Het bleek ten slotte, dat de oorzaak van de vermissing van betrekkelijk onschuldiigen aard was. Wij verna mens dat een door de „Ileemskerck* aan den onderaeeer gegeven afstand- sein niet goed was begrepen, zoodat hij zich op te grooten afstand had be geven. Bovendien was 't op zee zeer heug, zoodat de boot niet kon wor den verkend. De onderzeeboot was geheel ongedeerd; er was niéts bijzon ders gebeurd! Voor den Marine-onderzeedienst is dit geval een zeer goede oefening ge weest; het bergingsvaartuig was on middellijk gereed en kon dadelijk zo© kiezoD. IN VOORARREST. Men schrijft uit Castricum aan het N. v. d. D.: In verband mot do vermissing detf bankbiljetten, in den avond van 29 Juli JLl. van het hulppostkantoor al hier, naar het hoofdkantoor te Uit geest verzonden, zit onze brieven gaarder, de hear J. R., in voorarrest to Alkmaar, waar hij zidhi reeds sinds 7 Aug. bevindt Talrijk© en langduri ge verhooren zijn gehouden, boeken en bescheiden zijn onderzocht en lot driemaal toe is hier een huiszoeking verricht, welke geen resultaat beeft opgeleverd. De bankbiljetten, tot een bedrag van f 760, werden niet gevon den In deze even duistere als geheimzin nige zaak is tot dusver geen hokt ont stoken, en of ze ooit tot klaarheid zal komen als R., die voortdurend alle schuld blijft ontkennen, zal blijken de schuldige niet te zijn, mag sterk wort den betwijfeld, te meer daar do num mers van de vermiste biljetten niet bekend zijn. Merkwaardig groot is het aantal zijner medeburgers, die van stoude af aan zijn schuld of medeplichtigheid niet hebben kunnen gelooven; diep ook is m het gelieele dorp Let medelijden met zijn vrouw en kinderen, die, even als R. zelf, zich nu al zeven weken aan een geestelijke marteling h^Jsben moeten onderwerpen. Vooral in <ie dorpsbuurt, waar het postkantoor is gevestigd en waar zijn familieleden wonen, is de belangstelling en <le spanning zeer groot. wantrouwen jegens Bertignolles. -Misschien zou hij zijn hftrt voor hem uitstorten. Bertignolles besloot, er hem naar te vragcu. Het toeval verschafte hein nog den zelfden dag do gelegenheid daartoe, want hij ontmoette Laurent voor het station Saint-Lazare. D© beide mannen drukten elkaar de liand. Daarna liep Bértignollea met den gTaaf mee. Hebt ge al ontbeten? Noen. het is pas elf uur, ik kom zoo van huis. Ga dan met mij moe. Goed, maar ik heb om twee uur op het politiebureau een bijeenkomst met don geheimen agent Gaume. Om twee uur laat ik u weer vrij. Zij traden eon restaurant binnen. Toon zij aan ©en tafeltje zaten en de spijskaart tor hand genomen had den, zei Bertignolles: Ik zie met genoegen, dat gij den tijd niet verloren laat gaan. leder uur, dat nultoloos voorbij gaat, verzwakt de kans om hem te ontdekken, dien ik zoek. Ik begrijp, dat g© u met hart en ziol aan dio opsporingen wijdt Gij zult wel veel geleden het)!)©» onder de verdenking, die op u rustte? Ja, vreeselijk. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5