IJMUTDEN. Geheel-onthouding. Maandagavond vergaderde de afd. IJmuiden van de Nederl. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Het bestuur werd gemachtigd een proef tö nemen met veertiondangscJie inplaata van ma andelij kso ho verga deringen. In beginsel word besloten mede te werken tot oprichting van een ledera- tie „Kènhemerland" van afd. der Ne derl. Vereen, en tot afgevaardigde be noemd de heer D. L. Brynen. lieu tweede afgevaerdigde zal door het bestuur uit zijn fniddén worden aan gewezen. Het bestuur werd gemachtigd een feestavond op a October te oiganisee- ren ter herdenking van het 4-jaug bestaan der afdeeling. Bij beech. V. d. Min. v. Mama do vuurwerker bij 's Rijks werf te Willemsoord W. Groen, met ing. van 1 Oct. benoemd tot lichtw.-stoker bij '3 Rijks kuatverlichting te IJmuiden. Ongeluk. Woensdagmiddag is in de onmid dellijke nabijheid van het Station te IJmuiden het zesjarig zoontje van de familie V. door een zandwegen over reden en in zeer ernstige» toestand naar Haarlem overgebracht. SLOTEN. B. en W. van Sloten hebben den bouw van een post- en telegraafkan toor aan den Adm. de Ruyterweg ge gund aan de firma J. A.H. Terweedfc en C. Timman te Amsterdam, vocht f 23.468. Pers-Overzicht TREUB'S PLANNEN. „Het Vaderland" schrijft: „Het valti niet te ontkennen, dat de sociale paragraaf in de Troonrede ook door sommigen die liun best de den om goed te begrijpen, is misver staan al ligt van dit misverstaan voor ons de oorzaak in het duister, naar- demaal de sociale paragraaf in de Troonrede aan duidelijkheid mets te wenschen overlaat. „Het zal dus wellicht met geheel overbodig zijn er nog eens op te wij zen, dat de Concentratie zoo goed ais alles verkrijgt, waarvoor ze bij de Ju- ni-stembus heeft gestreden. Ze streed tegen Talma's vèVpiichte ouderdom»- verzekering en vóór S\aatapenak"U- ueering. Welnu de Troonrodo leert ons, dat uit Talma's Invaliditeitswet de ouderdom zal worden uitgelicht; dat de uitkeeriibgen aan de oude bc- hoeitigen, loonarbeiders en anderen, bij afzonderlijke wet zuilen worden geregeld en dat Talmas verplichte verzekering, wat zijne Invaliditeits wet betreft, alleen voor do inval tc-it zal blii/en bestaan. „Do Concentratie heeft verder ge streden tegen den grooten bureau- trun-chen rompslomp, waaraan Tal- ma zijne liefde had verpand. Welnu, ai blijft de livaliditeitswet voor de invaliditeit, c-n al blijft de Ziektever zekering in wezen, ook die strijd ia niet vergeefs geweest. Die groot- scheepsche Radenwet, dio toiuicn gouds, juister zou gezegd zijn, dio misschien wel een miilioen gulden verslinden zal, wordt thans geluk kig tot veel gewenschter proporties teruiggebracht, en ook dat in niet ge ringe mate. „En de groote grief tegen 1 alma 8 Ziekteverzekering, dat ze was hazo- peper zonder haas, omdat daarin liet recht op geneeskundige liulp niet was opgenomen, zal ophouden te beslaan; ook voor dit moeilijke vraagstuk deinst Treub niet terug. Wat ons al lerminst verbaast, waar hij reeds uis Kamerlid bewezen heeft, dat hij liet onderwerp, waarom het ging niet al leen 5 fond had bestudeerd, maar zich ook een zeer concreet denkbeeld had gevormd op welke wijze die ver schillende sociale verzekeringen in do practijk moesten werken. „Er is in de plannen van minister Treub zeker ook veel wat de rechter zijde naar den zin moet zijn. Do kost bare Radenwet toch is zoowel in do Tweede- als in de Eers>te-Kamer al leen om politieke redenen aanvaard; eu bij de behandeling van do vraag stukken over de Ziekteverzekering is het zenoegza&ir gebleken, dat het ook voor de regeeringsmeerderheid een hittere tegenvaller was, dat Tal- ma niet van opname van geneeskun dige hulp In zijne wei weten wilde. Dr. Nolens heeft het bij die gelegen heid genoeg laten blijken, dat hij als voorzitter van de Commissie ^an Voorbereiding teen met den minister meeging, niet omdat hij het met hem eens was, maar omdat hij hem wilde steunen. Wat geheel in de lijn lag van den steeds blijmoedige» leider der Katholieke Kamerfractie, die ook in politicis tot zinspreuk heeft: Quaud on u'a pas ce qu'on aiine, il faut aimer ce qu'on a. „Ligt er dus in Treub's plannon veel wat ook rechts moet aanstaan-; daarmee is nog niet gezegd, dat hij op steun van dien kant heeft te re kenen. Dat dient te worden ai^o wacht". Gemengd Nieuws EEN VREESïLIJK VOLKSGE BRUIK. Uit Calcutte wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Jai Debi (of Devi) was een jonge Brahmanen vrouw, wonende in hol dorp Jarauii, nabij de stad Mainpu- ri. Haar echtgenoot, Ram Lal, stier! den 27sten Juni j.l. omstreeks zons opgang. Drie uren later pleegde de weduwe sati. Haar vijf mannolijke bloedverwanten, die haar tot het ple gen van de daad hebben aangezet, werden eenige weken geleden veroor deeld tot celstraf, de hoogste tw ee jaar. De rechter geeft in zijn vonnis een zeer levendige beschrijving \an gebeurde. Ram Lal stierf in het huis zijn oom Ram DyalL Onmiddellijk daarop maakte Jai Debi haar voorno men bekend, sati te plegen. De fami lieleden en de buren trachtten haar van dit voornemen af te brengen met to zoggen, dat dit bij de wot verboden was. Toen zij daarop geen' acht sloeg, zond een dér beschuldigden, DodraJ genaamd, dio ook een oom was van Ram Lal, een chaukidar naar het naastbij gelegen politiebureau, acht mijlen daar vandaan, om de po-lltlé van Waar voornemen In kennis te Stefllen. Maar de volharding der vrouw woü het van hun gemoedsbe zwaren. Tegen negen uur vertrok de stoot op haar verzoek naar do ver brandingsplaats buiten het dorp. Vier der beschuldigden droegen hel lijk en Chhote. do vijfde, volgttó met Jai Debi. Een gToote menigte, geschat op 1500 tot 2000 menschen, afkomstig van Jarauii en van do naburige dorpen. Moot zich bij hen aan. Onder het voortgaan strooide Jat Debi zilver geld, bloemen, enz. over de baar. Aan de verbrandingspl aals gekomen, wees zij de plaats aan, waar de brandsta pel gemaakt moest worden. Ram Dyal en DodraJ stapelden houtblok ken en plakten gedroogden koemest op elkaar, die hun worden aangege ven door de drie andere beschuldig den. Deze brandstof was van tevoren verzameld. Toen de brandstapel ge reed was, legden Ram Dyal en Do- draj het lijk er boven op. Daarna wandelde Jai Debi er eenige malen omheen en zette zich er ten laatste op neder, liet hoofd van den doodo in haar schoot nemende. Zij legde nu haar sieraden af en wierp ze in een zakdoek, door Dodraj en Chhote o>> gehouden. Daarna vroeg zij om wat ghi (gezuiverde boter) cn Dodraj gaf haar een Iota met ghi. Zij goot er wat van op den brandstapel en goot do rest over zich hoen. Daarna vroeg zij om meer ehl en Ram Dyal gaf haar nog wat, dat zij over don brandsta pel goot. Eindelijk goot hij eigenhan dig wat over haar en over den brand stapel heen. Vervolgens vroeg zij om wat vuur, maar volgens beide getuigen van de beschuldiging en de beschuldigden zeiven, weigerden Ram Dyal eai Do draj haar dat to geven, zeggende, dat indien zi] voldoende sat (deugd) bezat het vuur vanzelf zou komen. Toen fluisterde zij den doode iets In het oor en sloeg haar handen bid dende ton hemel. Onmiddellijk daar op ontbrandde de stapel. Hoe dit ook moge zijn, het lijdt geen twijfel, of het vuur kwam en binnen korten tijd was de vrouw met het lijk volkomen verteerd, zoodat do lieide politieagen ten, die omstreeks drie uur des mid dags aan de verbrandingsplaats kwa men, daar ridets andres aantreffen dan een hoopje smeulende ascli en wat beenderen. De inspecteur ver scheen een uur of twee later ter plaat se en begon een onderzoek, later bij gestaan door den districtsmagistraat Bij het verhoor ontkende Ram Dyal dat hij ghi over de vrouw had gego ten, maar het getuigenis is tegen hern In ieder geval is het bewezen, dat hij de vrouw tot tweemaal toe ghi heeft gegeven. Het punt, wie den brand- stopdl heeft a aiy/estOken, blijft na tuurlijk altijd duister. Ram Dyal en Drodraj kregen dus twee jaar en de drie anderen ieder achttien maanden; de laai sten, om dat zij behulpzaam waren bij het ma ken van den brandstapel. De veroor deelden zijn in hooger beroep ge gaan. Van een priester aan Kalighat ver neem Ik, dat het laatste wettig ver oorloofde sati-geval hier plaats greep ongeveer 40 jaar geleden in de buurt van Tollygunge. De zegsman was toen een jongen van een jaar of zeven. vrouw moest volgens bet ge bruik vooraf haar band boven een. brandende lamp houden, om haar op de proef te stellen. Die geschiedenis met het brandende stukje kamfer zal dus wel wat anders betee Kenen dan een wonder. EEN ERiNSTIG MIJNONGELUK. Op de staatsmijn Hereynia, bij Vie- nenburg, brak bij de aflossing der mlddagploeg, in schaoht I het touw van de mand, waarin de mijnaribel- deirs naar beneden gelaten en opge haald wonden. De mand, die met 12 werklieden bezet was, stortte met groote vaart in de diepte. Volgens de „Braunschwelglsche Landoszeitung" werden vier mijnarbeiders op slag ge dood; de overige zwaar gewond. EEN STOOMSCHIP VERMIST. Het stoomschip „Huronio", dat van Port Arthur aan het Bovonmeer naar het Ontario-meer op weg was, geraak te Zaterdagavond in een storm. Sedert dien heeft men niets meer van het schip, dat 200 passagiers aan boord had, vernomen, ofschoon het van een toestel van draadlooze telegrafie voor zien was, zoo meldt de Tel. BOTSING VAN TREIN EN OMNIBUS. Ten gevolge van het verzuim van een spoorwegwachter, dio vergeten had de spoortenen te sluiten, heeft (naar de Tel. meldt) te Budapest een ernstig ongeluk plaats gehad. Een goe derentrein reed nl. tegen een bijna geheel bezette omnibus op, mei het noodlottig gevolg, dat de koetsier en een vrouw gedood werden. Acht pas sagiers werden levensgevaarlijk wond, terwijl verschillende personen minder ernstige kwetsuren opliepen. De omnibus werd 20 meter ver weg geslingerd en geheel vernield. stond. In een der lokalen bevonden zich zes arbeider», die zoo plotseling door vlammen on rook overvallen wordon, dat zij geen uitweg meer kon den vinden. Zij zijn allen gestikt en verbrand. ONDERZOEK SPOORWEGONGELUK. Het coroner-ondorzoek in zake het spoorwegongeluk bij Aisgill, heeft tot resultaat gehad dat de jury een vonnis van manslag tegen Samuel Candle, den machinist van den trein, die op den stilstaande» trein inreed, heeft gewezen. Candle was door de onveilige seinen heengereden. De man is tegen borgstehing op vrije voe ten gelaten, tot het proces wegens manslag zal beginnen. Legar en Vloot LYNX EN HliRxMËLIjN. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. tor pedoboot jagera „Lynx" en „Herme lijn" 22 dezer van Catania vertrokken ter voortzetting van de reis naar O. Indië. T INSTRUCTIE-BATALJON. Bij het oi) 1 October a.s. gereorga niseerde Instructie-Bataljon te Kam pen hebben zich tor dienstneming niet minder dan 70 jongelingen aange meld. verliet, dezelfden zijn. In gestalte en voorkomen komen ze precies met elkaar overeen. De politie-agent A. C. M. Schlolter, die den avond van 4 Aug. 1912 aan de oneven zijde der Leidschegracht sur veilleerde, verklaarde, dat de per soon, dien hij hard zag wegloopen, wat uiterlijk, gestalte en leeftijd be treft, geheel overeenstemt met bekl. Wol heeft getuige een oogenblik ge twijfeld toen hem een ander werd ver toond, maar die twijfel week zeer spoedig, omdat die persoon kleiner was. 't O. M. eischte 8 jaar gevangenis straf. met aftrek der preventieve hechtenis. Mr. A. Perel achtte 't bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. BRANDSTICHTING. Gijsbertje van R., te Babylouiën- broek, wegens brandstichting door de Bossche Rechtbank tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld, is thana gevon nist door het Bossche Gerechtshof, dat haar vier jaar gevangenisstraf op legde met aftrek van de preventieve hechtenis. LATE WRAAK. Te Praag sneed de 58-jarige opper man Posledni zijne wouw, met wie hij 32 jaren had samengeleefd', den hals af, omdat men item op de hoogte had gebracht van een echtbreuk, die do vrouw dertig jaren geleden pleegd had. Eerst liad de wreker vrouw gedwongen, haar miss-lap schriftelijk to bekennen. De moorde naar werd gearresteerd, zoo meldt de Tel. EEN VREESELIJK7 BRAND heeft te Gelsenkirchen gewoed, meldt 't N. v. d. D. In een teerfabriek ontstond brand, die zoo snel om zich heen greep dat het geheete gebouw- in minder dan seen tijd in lichte laaie Rechtszaken AMSTERDAMSCHE INBREKERS. Op 18 December 1912 heelt een 25- jarige niagazqnknectu voor de Am- sterdamsche rechtbank terechtge staan, beklaagd van twee diefstallen, lo. gepleegd op 23 Maart 1912 ten na- deele van een dame, op den Overtoom woonachtig, 2o. gepleegd op 4 Aug. in het perceel Leldsche gracht uo. 22 ten naaeele van mevrouw A. C. van NieropHartogh, De 33-jarige schoenmaker Willem Boere was mede verdacht geweest van den diefstal ten huize van mr. H. A. van Nierop den echtgenoot van do bestolene doch werd door de rechtbank buiten vervolging ge steld, omdat d© instructie geen ge noegzame bezwaren tegen hem had opgeleverd. De magazijnknecht, die reeds zes maanden gevangenisstraf wegens diefstal achter den rug had, was ma gazijnknecht geweest bij de firma Bouvy, wier zaak gevestigd is op de Keizersgracht. Bij die firma werd tot tweemalen too ingebroken, ook in den avond van 4 Augustus, toen er f 200 uit de brandkast gestolen werd. Na bij de firma Bouvy zijn slag te hebben geslagen, bracht de inbreker een bezoek aan de woning van mr. Van Nierop, aan de achterzijde gren zende aan de zaak der firma Bouvy. Hij werd in de woning van mr. Van Nierop aangetroffen door de dienst bode C. J. A. van Leeuwen eu liaar tegenwoordïgen inan, den broodbe zorger G. van Rouendaai. De dienst bode ontmoette hem boven, vlak bij de trap. Zij werd door den man nij de keel gegrepen en achterover gegooid. Vervolgens liep hij hard naar bene den, doch vond daar Van Rouendaai, dien hij ook op den grond wierp.- Hij' vluchtte de straat op, achtervolgd zoowel door de dienstbode als Van Rouendaai, doch zij moesten de ver volging opgeven. Noch do dienstbode noch de biooa- bezdrger herkenden in den magazijn bediende den man, dien zij In het huis ontmoetten. Deze was volgens hen donkerder van uiterlijk en droeg een zwaren, donkeren knevel, terwijl de magazijnbediende lichtblond wals. Ook een politieagent, die aan de over zijde der gracht surveilleerde en den bewusten avond een persoon de wo ning van mr. Van Nierop hard loo- pend had zien verlaten, herkende bekl. niet dien persoon, die ook vol gens hem zwaarder gebouwd was De magazijnbediende was -niet al leen in het bezit geweest van de voor werpen, welke bij do dame op den Overtoom waren ontvreemd, maar ook van voorwerpen, die bij mr. Van Nierop waren gestolen. De Rechtbank verklaarde hem echter alleen schul dig aan den diefstal bij de dame op den Overtoom en veroordeeldo hem deswege tot 21/2 jaar gevangenis straf, terwijl 4 jaar was geëischt. Thans had zich in verband met den diefstal bij mr. Van Nierop voor do Amsterdamsche Rechtbank te ver antwoorden de vroeger door de recht bank buiten vervolging gestelde jarige schoenmaker Willem Boere. Hem is ten laste gelegd, dat hij op 4 Augustus 1912 te Amsterdam in per ceel 22 aan de Leidschegracht hetzij alleen, hetzij te zamen en in vereeni- ging met een ander persoon, heeft weggenomen een bankbiljet van 100 en omstreeks 10 aan gemunt metaal, toebehoorende aan mr. H. A. van Nierop, benevens een aantal gouden en zilveren voorwerpen, toebehooren de aan mevrouw A. G. van Nierop— Hartogh. Volgens de dag vaardirig verschafte de beklaagde zich toegang tot het perceel door mid del van inklimming door een raani. Ook legt de dagvaarding ten laste, dat beklaagde, om zich de vlucht mo gelijk te maken, toen hij in dat per ceel op heeteróaad werd betrapt, Cath. J" A. van Leeuwen gewelddadig bij de keel en het aangezicht en bij den arm heeft gegrepen en tegen ee nige daar aanwezige meubelen ge worpen, terwijl hij G. van Rouendaai gewelddadig tegen den grond heeft geworpen en met hem geworsteld heeft. Beklaagde Boere een broeder van J. C. Boere is iemand van groo te gestalte en donker uiterlijk. Hij draagt een zwaren knevel. Hij blijft bij zijn ontkentenis. Er zijn in deze zaak 18 getuigen ft charge en 6 getuigen décharge ge- dagvuard. Het allereerst werden gehoord de toenmalige dienstbode van mr. Van Nierop, mej. C. J. A. van Rouendaai Van Leeuwen, en haar echtgenoot, de broodbezorger G. van Rouendaai. Gevraagd of zij in bekL den persoon herkenden, antwoordt mej .Van Rou endaai er niet aan te twijfelen of be klaagde ls dezelfde persoon. Ik heb altijd zijn gezicht voor mij gehad," zegt zij. En de broodbezorger Van Rouendaai verklaarde, dat naar zijn overtuiging de beklaagde en de per soon, die het huis van mr. v. Nierop Vervolg Gemeenteraad a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. orn advies: een verzoekschrift van N. Hoff r.n. werklieden van liét gemeente-gasbe- drijf, betreffende het toon voor arbeid op ïeestdagen. 2o. een verzoekschrift van het be stuur der Dames^gymiiaetiekvereem- giiig „German ia", orn vergunning tot iiet gebruik maken van de gym nastiekzaal in den Doelen; 3o. een verzoekschrift van het be stuur der Gymnastiek- cn Schermver- eoniging „Concordia" orn vergun ning tot het gebruik maken van de gymnastiekzaal iu de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigon cursus; 4e. een verzoekschrift van de Wed. J. Daemon— Athens, om haar onder stand te willen verleenen op voet de bij de besluiten van 23 September 1903 no. 18 en 7 Januari 1904 no. 11 aangenomen regeling; b. dat zyn ingekomen: lo. een'voordracht van B. en W. ter benoeming van een schoolarts. 2o. een schrijven van dezelfden, houdende aanbieding van de ontwerp- begrooting der gemeente, dienst 1914 3o. een voorstel van Jhr. F. W. van Styrum om ten i)ate van den door de afd. Haarlem der Maatschappij tot Invordering der bouwkunst te hou den gevelw'edstrijd een medaille uit te loven. (Te behandelen bij punt 6 van den oproepingsbrief). 4o. een verzoekschrift van Mejuffr. P. van Rijn, om eervol ontslag als onderwijzeres in handwerken aan de school voor meer uitgebreid lager on derwijs. 5e. een verzoekschrift van E. van Som eren Gróve, c.a. betreffende het plaatsen van een wachthuisje aan den Wagenweg (Te stellen in handen van B. en W. ter afdoening). 6e. een verzoekschrift van het Drie manschap voor Sanogresbelangen om oen demonstratie met het Sanogres- loook-, braad- en haktoestel te mogen houden in het perceel Kruisstraat No. 45. (Te stóllem in han'den van B. en W. ter afdoening). c. dat door de commissie van bij stond in "bet beheer der gemeentebe drijven zijn benoemd: 1o. tot leden der sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente lichtfabrieken. waarvan 'de heer L. Modoo voorzitter is: de heeren- J. L. E. I. Breda Kleijnenberg. A. Rinkema J. F. Hulswit en H. B. Weipand Jr. 2o tot leden der sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente lijke duinwaterleiding, waarvan de heer Breuk voorzitter is; de heeren A. van Rossum, J. L. E. I. Breda Kleijnenberg, H. van den Berg en E. H. Krelage. tot leden der sub-commissie van bij stand in het behoor dor gemeentere 1- niging. waarvan de heer J. de Breuk voorzitter is; de heeren A. Rinkema, W. A. J. v. d. Kamp en II. B. Wey- landt Jr. 4o. t ot leden dor sub-commissie van bijstond in het beheer van het open baar slachthuis, waarvan de heer Dr. H. D. Kruseman voorzitter is, de heeren H. van den Berg, A. Rinkema on A van Rossum; d. dat het in liet voornemen ligt om in de eerstvolgende vergadering aan de orde te stellen, de behande ling van het ontwerp eener nieuwe bouwverordening. e. dat de heer J. H. Welsenaar heeft bericht dat hij de benoeming tot lid der commissie van bijstand in het be heer der openbare werken, aanvaardt f. dat is ingekomen een schrijven van Z. E. den Minister van Binnen- landsche Zaken, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 27 Aug. jl. uo. 13 tot benoeming van een tij delijk leeraar aan het gymnasium. g. dat zijn ingekomen brieven van Gedeputeerde Stalen van Noord'JIol- land, ten geleide van liet door hen goedgekeurde Raadsbesluit van: lo. IB Augustus j.l. co. 11 tot aan wijzing van schoollokalen; 2o. 13 Augustus jl., no. 12, tot aan wijzing van schoollokalen; 3o. 27 Augustus Jl, no. 9, vaststel ling van eenen staat tot beschikking op den post Onvoorziene Uitgaven, dienst 1913. PUNT 6. Door de afdeeling Haarlem en om streken van de maatschappij tot be vordering der bouwkunst is gevraagd haar een subsidie te verstrekken of eene medaille uit te loven voor eenen in dit jaar te honden gevel'wedstrijd. Zooals uit het voorstel van B. en W dd. 7 Mei 1907 blijkt, was dit col lorre toen voor liet verleenen van eene bij drage uit de gemeentekas voor een go- lijk doeleinde. Huq gevoelen is in deze niet gewlj zigd. Toch in eenen B. en W., na de door den Raad iu 1907 genomen beslissing geen vrijheid ta hebben een gunstig praeadvies uit te brengen. Mitsdien voegen zij een afwijzend ontwerp besluit bij dit verzoek. Door den héér Van Styrum wordt voorgesteld, wel een bewijs van sym pathie te geven met de plannen der afd. Haarlem en Omstreken van de Maats, van Bouwkunst, om een gevel wedstrijd te boude nen wel door een bedrag van f 50 te verleenen. De voor steller voegt daaraan evenwel toe, dat van het standpunt der afd. het juist kan zijn ook in Heemstede, Bloe- mendaal, Schoten en Ilaarlemmerlie- de gevels te beoordcelen, doch het belang van Haarlem wordt meer di rect bevorderd door aanmoediging tot het stichten van schoone gebou wen in Haarlem, zoodat de heer Van Styrum voorstelt te bepalen dat da medaille die voor hot subsidie der ge meente Haarlem gekocht kan worden i Haarlem moet worden uitgereikt. Do heer VAN STYRUM gelooft, dat de Raad een goed ding doet om een dergelijke zaak te steunen. Goede ge vels maken de stad aantrekkelijk, en we moeten bevorderen dat due ge maakt worden. Bij de omliggende go- meenten hebben we evenwel maar een indirect belang, en daarom stelt spr. voor den sc.hoonsten gevel in H a a r>- im te bekronen. De heer RINKEMA staat nog op het zelfde standpunt als in 1907. Het doet er niet toe als wij medailles uitloven voor een mooisten gerei, dat er zoo veel schoone gevels in de stad komen. Meestal vallen de bekroningen op ar- ciii'.ecten die gewend zijn deze gevels te ontwerpen, en bovendien is er 't gevaar dat er gevels komen die niet in het kader komen. De Amsterdarnsdbe oommissie voor komt het bouwen van leelijke gevels. Dat is heel iets anders. Die commissie werkt achter de schermen, stelt zich in contact met onbevoegde bouwers en geeft hun betere ontwerpen aan. In vele gevallen gingen ze onmiddel lijk daarop in. "Onzen vorigen burge meester heeft spr. dit plan medegei- deeld en deze voelde er veel voor. Hij is bereid, de zaak nu opnieuw ter hand te nemen en een voorstel te doen. Spr. wil nu niet tegen het voor- stel-van Styrum steramen, maar geeft B. en W. in overweging ora door het slechte tegen ;e gaan het mooie te be vorderen, en eens een onderzoek in Amsterdam in te stellen. De heer LASSCHUIT voelt ook meer voor een schoonheidscommissie. Ma air die bestaat niet, cn spr. is nu den heer van Styrum dnhiM>aar voor zijn voor stel. I-Iij zou het betreuren als het. niet werd aangenomen. Het voorstel-van Styrum wordt aangenomen met alleen de stem van den heer Kleijnenbarg tegen. PUNT 7. B. en W. stellen voor aan de N. V. Werf Hubertina hij liet houwen van een woonhuis aan den Harmenjans- weg, toe t) staar, af te wijken van het bepaalde bij art. 7 van de bouwver ordening. Aldus wordt besloten. PUNT 8. Door den Directeur van het gemeen- te-electriciteitsbedrijf is de aandacht van B. en W. er op gevestigd, dat het bedrag ad f 2500.—, hetwelk, ingevolge art. 8 der verordentnig op het geldelijk beheer van dat bedrijf, aan kasgeld mag berusten or.der den boekhouder, te gering is. De te innen en te betalen bedragen overschrijden dikwijls die som, waar om de Directeur het geweu&cht acht, genoemd bedrag te verhoogen tot f GOOO. B. en W. kunnen zich met dat denk beeld vereenigen. De sub-commissie van bijstand het beheer der gemeente-lichtfabrie ken, ïs van ooi-deel, dat de door den boekhouder te stellen waarborg dan ook in dezelfde evenredigheid moet worden verhoogd. Aangezien uit deze verhooging voor den boekhouder meerdere kosten /.ou den voortvloeien, waarop bij diens aanstelling niet is gerekend, wordt het door B. on W. billijk geacht, dat de gemeente doze meerdere kosten draagt. Zij doan daartoe dan ook het voor stel. Dit wordt z. h. s. aangenomen. PUNT 9. B. en W. stellen voor eenig meerder personeel aan bet electrisch bedrijf aan te stellen, omdat de nood zakelijkheid daartoe gebleken In de verordening zal dan komen te staan, dat zooveel eerste klerken (sa laris f 900-1200) zooveel tweede kler ken (salaris f 600-800) en zooveel gekl- ophalers (salaris f 700-900) aangesteld kunnen worden als door den Raad op voorstel var. B. en W. bepaald wordt, dat een kantoorbediende aangesteld wordt op een jaai-wedde van f 700-900 en een bode-geklophaler (salaris f 700- 900). Do lieer NA.GTZAAM vraagt hoe het komt dat enkele functionarissen al léén aan de centraio te Haarlem voor komen. Spr. heeft dit in een staatje van do Nederl andsche centrales vonden. De heer MODOO vermoedt dat 1 hem alleen daarin zit, dat de menschen die in andere centrales dezelfde werk zaamheden verrichten een anderen ti tel dragen. Het voorstel wordt z. h. s. aangeno men. PUNT 10. B. en W. stellen Voor aan dc Commissie, belast met het beheer van de School voor volwassenen van het departement „Haarlem" der Maat schappij' tot Nut van 't Algemeen tot wederopzeggens vergunning te ver leenen, om ten behoeve van die school gebruik te maken van de noodige lo kalen van de school aan de Gedempte Oude Gracht no. 131 op door B. en W. te bepalen avonden van 8—10 uur tot het geven van onderwijs aau vol wassenen. Aldus wordt t. h, s. besloiea. PUNT 11. Benoeming lid Commissie Tram- plannen (aftreding L. Modoo). Na twee vrije stemmingen word. bij hcr>ternming wisschen de faeerei, van Styrum en Lasschuit de eerst* gekozen met 14 stemmen (10 op dec heer Lasschuit). PUNT 12. 12. Benoeming lid Commissie Inza ko Openbare Leeszaal (vacature L Modoo). Na twee vrije stemmingen verkrijg! mr. Andreae 12 stemmen in berst, mei den heer Visser (9 sten ls dus go kozen. PUNT 13. Voor onderwijzer aan de school voo» m. u. 1. o. is de volgende voordracht opgemaakt: 1. P. C. de Jongh, thans aan school 10, te Haarlem; 2. P. L. de Vries, w Terschelling; 3. IL C. Sarle, te "s-Gra- venhage. Nr. 1 der voordracht wordt beno&mdi PUNT 14. Voordracht voor onderwijzeres aai een der f> laagste klassen in de schoof voor m. u. 1. o., No. 2: No. 1. Mej. A. Samson, te Bloemen- daal; 2. mej. W. Schrender, te Haar, lom; 3. mej. J. de Haan. te Haarlem Nr. 1 der voordracht wordt lwnoemcL l'UNT 15. B. en W. hebben de volgende voor dracht opgemaakt ter benoeming van oen onderwijzeres aan de school voor* I.. O. nr. 51. Mej. C. Heyboer, 2. Mej. J. W. Gerhards, 3. Mej. A. F. Nij- Iiof (uilen te Haarlem). Nr. 1 der voordracht wordt benoemd. Rondvraag. De Hieer NAGTZAAM me rikt op, dat do N. Z, H. T. M. zich niet aan de vastgestelde minimum-loo nen houdt, onder voorwendsel dat de menschen die minder krijgen niet „wagenvoer der" maair „.leerling-wagen voerder" zijn. Er is een adres aan B. en W. ge zonden, maar het praeadvies blijft nog uit. Spr. dringt op spoed aan. De heer DE BREUK antwoordt, dat dat de zaak spoedig gereed zal zijn. De lieer NAGTZAAM heeft nog iets. De salarisverordening voor onderwij zers is in Mei vastgesteld, en nu zijn alle bedragen nog niet eens uitgere kend zoodat de onderwijzers ze niet eens kunnen krijgen. Do VOORZITTER zal de zaak onder zoeken. De heer ELFFERS wijst op den sledhten toestand der besfrating van den weg langs het Zuider-Buiten- spnairne. De bewoners van den Auegamg vra gen een week uitstel van de werk zaamheden aan de asphalteering, om dat hunne zaken benadeeld zullen worden ais de straat nu opgebrokeD wordt. De lieer DE BREUK deelt mede dat het Zuider-Buiienspaarne op het pro gramma staat. Tegen 't uitstellen Yan asphalteering an den Anegang zijn bezwaren. We moeten nu de straat laten opbreken, j het inooi weer is. Do VOORZITTER voegt er aan toe, dat do bewoners geen finaneieelo scha de behoeven te lijden als zo nu toch niet versieren. Do lieer RINKEMA dringt nog een9 op uitstel van ihet asphalteeren aan. Hel is geen werk dat veel tijd vordert; in drie dagen is het gereed en we zul len nog wel eens drie dagen mooi wear krijgen. Spr. vraagt B. en \V., de zaak nog eens te overwegen. Do VOORZITTER zegt dat toe. Om 3 uur wordt de vergadering ge sloten. Stoomvaartberichten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Hot st. Koning Willem III (thuisreis) vertrok 24 Sept. des vm. 8 u. 15 van Southampton. Het stoomschip Koningin der Ne derlanden (uitreis) arriveerde 24 Sep tember te Genua. Het stoomschip Nias 'thuisreis) ver trok 23 Sept. van Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Hot stoomschip Diocju (thuisreis) passeerde 23 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Goentoer (uitreis) vertrok 23 Sent, van Southampton cn passeerde 24 Sept. Ouessant Het stoomschip Rindjnni (uitreis) vertrok 24 Sept. van Suez. Het st. Tarabora (thuisreis) pass. 24 Sëpt. Finistcrro. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Noorderdijk arriveerde 24 Sopt. van Baltimore to Rotterdam. Het st. Zaandijk, van Rotterdam en Hamburg naar Savannah, pass. 24 Sept. Dover. Het stoomschip Rotterdam, van New-York naar Rotterdam, vertrok 23 September, des vooral. 3 uur 30 m. van Plymouth. Het stoomschip SommeLsdijk, van Rotterdam naar New-Orleans, arri veerde 23 September te Puerto Mexi co. Maartensdijk vertrok 23 Sept. van New-Orleans naar Rotterdam. Rotterdam, van New-York naar Rottendam, passeerde 24 September 12 uur 14 nam. Wight. Het stoomschip Westerdijk arri veerde 24 September van Philadel phia te Rotterdam. KON. HOLL- LLOYD. Hot stoomschip Eemland (uitreis) arriveerde 23 September te Monte video. Het stoomschip Gooiland (thuis reis,! arriveerde 23 Sept. to Santos. Het stoomschip Rijnland (thuisreis) passeerde 24 Sept. Eastbourne. Het st Hollandia (thuisreis) vertrok 24 Sopt. van Lissabon. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Orestee vertrok 23 Sept. van Bata via naar Amsterdam. Polyphemus arriveerde 24 Sept. van 1 Liverpool te Padang.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7