NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. WRAAK. 31e Jaargang No. 9283 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 30 SEPTEMBER 1913 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTI ËN: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1 'A*3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland :mtóo-a 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd8 Zondagsblad, "voor Haarlem* 1 I I KSIM Redactie e" Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentidn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADZIJDEN. Wegens den Optocht ver- Bcheenons blad heden, Dins dag, omstreeks 12 uur. AGENDA WOENSDAG 1 OCTOBER. Brougebouw: Bal. Schouwburg: Biosc. voorstelling. De Kroon: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stel ling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Buitenlandsch Overzicht De Balkanvufkaan De vrede tusschen Turkije en Bul garije is thans officieel gesloten. Valt te betwijfelen of 't een eeu wigdurende vrede zal zijn, want daar voor is de Bulgaar te veel in den hoek teruggedrongen. Voorloopig is 't tusschen die twee evenwel weer vrede. Maar nu is er weer, zooalfi bekend ri. groote onrust in Albanig. De „Nordd. Allg. Ztg." (dc spreek trompet der Duitsche regeering) den nieuwen toestand in den Balkan be sprekende, zegt: „In het oosten zijn nieuwe onlusten ontstaan; de maat regelen van Servië tegen de op zijn gebied gedrongen Albauiërs blijven voorloopig beperkt tot een ineer po litic achtig dan politiek optreden tot herstel van de geordende toestanden. Bij verdere uitbreiding der te ne men maatregelen zal Servië zeker wel rekening houden met de belangen der groote mogendheden bij en in Alna- niê. De regeeringen nemen voorloopig een afwachtende houding aan men verwacht overal van Servië een matig gebruik van zijn vrijheid van handelen."' Dit weinig-zeggende citaat geeft voldoe: de aan, wat men in Europa zegt en denkt en hoopt: Dat ServrC rekening zal houden met de wenschen en meerlingen der groote mogendhe den. De hoop. die in Turkije ge koesterd werd, dat Servië niet in 6taat zou zijn de Aibanee- zen te ondei werpen, schijnt niet veel kans op verwezenlijking ie hebben. De Servische troepen, die nu tegon de Al- baueezen zijn opgerukt, hebben gele genheid gehad hunne meerderheid te toonen, en vooral de Servische artille rie heeft groote verwoestingen onder de Mbaneezen aangericht. Volgens officieele Servische rappor ten hebben de Albaneeaen Lioemakoe- la en Stroega bezet. Er zijn door Ser vië maatregelen genomen en ver sterkingen afgezonden om da Albanee- zen terug te sïnan en de Aibanoezen te beletten naar Prizrend te trekken. Er zijn ook Servische versterkingen gezonueii naar Ochrido om de orde te herscellen in de omstreken. Tusschen Turkije en Griekenland. Nu Turkije 't met Bulgarije heeft klaar gespeeld, keereh de Turken zich tegen de Grieken. De i urkscüe pers slaat een zeer drei geilden loon aan tegen Griekenland. Het blad „ïasiiri Evkiar" (het orgaan van de extremisten van i.et comité voor Eenheid en Vooruitging) zegt, dat de Griekfiche regeering zich er op kan voorbereiden uit Saloniki, Epirus teruggedreven te zullen worden tot aan de vroegere grens, wanneer zij niet overgaat lot een logische politiek. ,,Het is Griekenland geraden," zoo vervolgt het blad, „tijdig van soera te veranderen, anders volgt een ramp." De „Hakkikaf zegt, dat Griekenland in de quaestie der eilanden moet toe geven. Tegenover de vereenigde legers van Bulgarije en Turkije kunnen Griekenland en Servië niets uitrich ten. Alleen Roemenië moet ontzien worden. Eu Turkije en Bulgarije zijn vereen igd tegen hun taak zeer goed opgewassen. De veranderingen in den Balkan. Het volgende staatje (van de „N. R. üt.") geeft bij benadering een over zicht van de onderlinge verhouding van de Balkan-stalen, zoowel wat op pervlakte als bevolking betreft. Oppervlakte in K.M.2 Roemenië: voor den oorlog 131.Odt'. thans: 138.500, winst: 7500, verlies B ti I g a r ij e: respectievelijk 96.300, 113.500, 2-1700, 7500. Serv i e respect. 48.900, 83.800, 35.500, Griekenland: respect. 0-1.000, 120.0(10, 56.000, Bevolking D o e m e n i voor den oorlog ~v).0ü0, thans: 7.440.000, winst: c J0, verl es dulgar-iie: respect. 4.100.000, 4.390.000, 470.000, 180.000. Se r v i e resp. 2.950.000, 4.240.000, 1.290.000, Griekenland: resp. 2.800.000, 4.700.000, 1.900.000, Griekenland heeft dus het leeuwen aandeel van den Turkschen buit be machtigd. Allerlei Spanje in Marokko. De Spaansclie bladen vernemen uit Algeciras, dat daar het gerucht loopt, dat Raisouli aan het hoofd van talrij ke afdeclingen de Spaansche stellin gen aanviel bij Ceuta. Na een bloedig gevecht, dat eenige uren duurde, wer den de aanvallers uiteen geslagen. Generaal Sylvestrc vervolgt den marsch naar de stellingen bij Sinas, die in handen der Spanjaarden zou den gevallen zijn, zij het ook met bloedige verliezen. Uit Mexico. Volgens een telegram heeft bij Bar- reterran een hevig gevecht plaats ge had tusschen bondstroepen en opstan delingen, waarin 400 man sneuvelden. Beide partijen trokken terug, zoodat blijkbaar geen hunner een overwin ning behaald heeft. De Mexicaansche legatie ie Parijs deelt evenwel ntede, dat de revolution- naire beweging onderdrukt is en <iat de verkiezingen zullen plaats hebben overeenkomstig de beloften d*r regee ring. De Amerikaansche Tariefwei. Dc tariofvvet in den nieuwen tekst is Maandag bekrachtigd door de con ferentie-commissie. Alle leden waren tegenwoordig. De tarieven in dit ontwerp zijn gemiddeld lager dan dio welke aanvankelijk door het Huis of den Senaat waren aangenomen. De wet zal vermoedelijk lieden door het Huis en \V oensdag door den Se naat worden bekrachtigd. Do wet zul in werking treden on middellijk nadat zij door den presi dent geteekeud zal zijn, hetgeen ver moedelijk reeds binnen een week zal geschieden, naai' men verwacht wat betreft ruwe wol, dat vrij ingevoerd mag worden, na December, bewerkte wol na Januari, wat betreft de lagere rechten op suiker na 1 Maart en den vrijen invoer van suiker na 1 Mei 1916. Stadsnieuws ONDERWIJS. Tot hoofd der R. It. school te Hein- kemeaancL, is benoemd de lieer E. A. Janssen, thans onderwijzer aan de St. Jozefschool te Haarlem, zoo meldt de Tel. VOOP.DR ACHTEN WEDSTRIJD. Bij den wedstrijd van de vereeniging „Zutphensch Tooneel" te Zutplien weid de le prijs behaald door den heer G. Voget te Amsterdam; onzen vroegeren stadgenoot, die ook den publiekprijs behaalde. NED. BOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Op een propaganda-feeslavond van de afd. Haarlem, zal mevrouw Ra- mondt Hirschmann uit Den Haag een voordracht houden over gemeen - schapsplicht, Mej. Hermine Scholten zal zingen en Ito Doncker zijn schim menspel vertoornen: de Vrouw gedu rende de laatste 100 jaren. Voor den a.s. whiter heeft het be stuur een welvoorziene agenda opge maakt. Mevrouw T. ThielWehrbein zal spreken over de Kinderwetten, Mejuffrouw Chr. M. C. Staas over moederachapsverzekermg, Mr. An- dreae ove rarteids*wetten, de lieer D. de Clorcq over Staatspensioen en Mr. M. Slingenbeng. over huwelijkswetten. Een nader te noemen spreekster zal het onderwerp coöperatie behandelen. Amsterdam vertrokken, geraakte gis terenmorgen tusschen Lie- en Vinke- brug de motor in brand, waardoor die dienst door den 20 minuten later volgenden, naar hier werd gebracht. SPOOR- EN TRAMWEGPER SONEEL. De vergadering van de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, heeft Maandagavond besloten den afge vaardigde naar de algemeene verga dering bindend mandaat te geven om te stemmen op den heer Van Braam beek, uit Zutphen, als redacteur van het orgaan. Overigens is den afge vaardigde vrij mandaat gegeven voor alle punten voorkomende op den beschrijvingsbrief. 25 nieuwe leden waren sinds de vorige vergadering toegetreden.Geklaagd werd door het E. S. M.-personeel, dat voortaan op den wagen niet meer mag worden ge geten, terwijl daarvoor aan die eind punten geen tijd is. Centrale Werkplan ts. Door de Groepsvertagenwoordiging aan de Centrale Werkplaats alhier, was aan de directie der H. IJ. S. M. verzocht, den vrijen Zaterdagmid dag, zooals deze tot nu toe was inge steld aan de Centrale Werkplaats (nl. zoo dat eiken dag een half uur werd ingehald om des Zaterdagsmid dags vroeger te eindigen) ook des win ters te doen voortbestaan. Op dit verzoek is door de Directie bericht, dat door haar geen bezwaar gemaakt wordt tegen het invoeren van den vrijen Zaterdagmiddag, als bo venvermeld, alleen des zomers; voor den wintertijd dezen middag te doen voortduren, werd door de Directie be zwaarlijk geacht, zoodat die niet be stendigd worden zal. Geslaagd. Onze stadgenoot de heer W. Kluft slaagde voor het candidaats-examen werktuigkundig ingenieur aan het „Reinisches Technician te Buigen. Loting. Aan de verschillende afdeelingen der Centrale Werkplaats werd Maan dag door een zoo groot aantal om ver lof gevraagd om den Dinsdagmiddag vrijaf te hebben, dat besloten werd dat zij die verlof hadden gevraagd, daarom moesten loten, aangezien door de directie was bepaald dat aan 15 procent van het personeel, werk zaam aan de verschillende afdeelin gen, verlof kon worden toegestaan. Aanrijding. Gisteravond omstreeks elf uur zou een auto, komende van de Groote Markt, een eleotrische tram passce- ren ter hoogte van Hotel Funckler. De chauffeur had niet bemerkt, dat ook een tram uit do tegenovergestelde richting kwam, waarmede de auto nu in botsing kwam; een voorwiel Brak' en de reis kou niet worden voortgezet. Da Onafhankelijk heids.eesten. Zoo is dan het driedaagsche feest Maandagavond feestelijk ingeluid. De muzikale ommegang en de taptoe heb ben de eerste stemming er in willen brengen, en ze zijn daarin wonderwel geslaagd. Wie had ooit geuaebt, dat er zooveel menschen, en dat neg wel zooveel fecstelijk-gezinde met tchen, in ons goede kalme Haarlem waren. Neen. Haarlem was Haoriem niet meer. 't Was in den vooravond al een zee van menschen in de versierde lioofd- struten, en in dichte drommen trok ken ze op naar 't Kennemerplein of naur het Houtplein, ora met de tap toe mee te gaan nf die te gaan hoo- ren. Een ïjswagen, waarvan in de Barteljorisstraat 'n wiel brak, bracht op dit, voor dergelijke ongevallen at- lerongeschiktste tijdstip, een groote stagnatie teweeg Maar 't ding werd nog bijtijds uit den weg gehaald. Bij 't Stationsplein, onder het Kruisweg-viaduct en op 't Kennemer plein was 't tegen acht uur het brandpunt van de drukte. Een paar honderd man hadden zich van een goed kijkplaatsje verzekerd boven op 't viaduct, waar ze over dc balustra des hingen. Intusschen stelden op 't Kennemer plein de muziekvereeniging van II. fJ. S. M -personeel Crescendo (voor den muzikalen ommegang) en de taptoe zich op. Steeds nam de drukte to?, en I natuurlijk waren cr ook nu weer lie den, die speciaal ruzie moesten zoe ken, en een feest zonder wanklank niet wilden. Een of ander sujet vond het noodig om een scholier, H. B. S.'er, die zn vroolSjkheid in het deel nemen aan een rondedans uitte, met een boksijzer een stomp op zn voor- hoofd te geven, waardoor een diepe bloedende vleeschwoiid ontstond. De gekwetste werd fluks verbonden eu naar huis gebracht, maar dit voorval dreigde een oogenblik de goede stem ming geheel te bederven. Oin kwart over achten ging ..Cres cendo" op stap, met 't mooie vereeni- gingsvaaudel voorop, lustig z'n vruolij- ke liedereu blazend. Een escorte \an fakkeldragers omringde net muziek korps, dat in Hinken pas, gevolgd door drommen feestelgk-gestemue menschen, de stad iu ging. De prop volle trams konden maar langzaam vooruit komen, klitten jongens hin gen aan de achterbalcons. De muzika le omgang had de routeJansweg, Jansstraat, Riviervischmarkt, La'.ge Veerstraat, KI. Houtstr., KI. Houtweig, Paviljoenslaan, Dreef, Florapark,Wa genweg, Koninginneweg, Wtlsons- brug, Raamvest, Groote Houtstraat, Gierstraat, Koningstraat, Groote Markt, Zijlstraat, Kinderhuisvoet, lie- naupark, Kenaustraat, Kruisweg, Sta tionsplein. Daar werd om tien uur het korps, na een succesvollen en vroo- lijken tocht, ontbonden. Intusschen was do taptoe stoet even later onderweg gegaan, en trok langs Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris straat, Zijlstraat, Oude Gracht, Gier straat en Groote Houtstraat naar het Houtplein, waar duizenden hem al afwachtten, Drommen van menschen gingen met de taptoe mee, en een tweede stroom ging door de .hoofd straten Houtplein-waarts. Toen die nieuwe menschemnassa op het over volle Plein indrong, zag het tr een oogenblik gevaarlijk uit. De taptoe volgde vlak erachter, een Amstcrdain- sche tram moest juist passeeren en de voorsten moesten halt maken terwijl honderden achter hen geweldig op drongen, 't geen vooral de schuld, was van een bende opgeschoten jongens, die zich als dollen aanstelden, 't Ge volg was, dat een paar van ce voor sten vielen, en een menigte menschen tuimelden over elkaar heen. Vrouwen en meisjes dreigden onder den voet te raken, en vooral kleine kinderen raak ten leelijk in de knel. Gelukkig wisten eenige ouderen, die hun kalmte bewaarden, de orde te herstellen. De gevallenen werkten zich weer overeind, of werden overeind ge- heschen, en behoudens wat schram men en builen die enkelen hadden op- geloopen bleek ieder er goed te zijn afgekomen, 'n Ietwat hardhandig op treden tegen de belhamels had daar na goede uitwerking. De taptoe, ingezet met tromgerof fel, werd in groote stilte aangehoord en met daverend applaus na ieder ba rer verschillende „strofen" beloond. Mooi was weer het „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Geóenckclank, en niet minder indruk maakte natuur lijk het oude Wilhelmus, terwijl de fluit-soli van de mariniers wel bijzon der in den smaak vielen. De stafrnuziek van het löo, de staf- muziek van de Jagers, tamboers en hoornblazers van beide korpsen, trom petters van artillerie en cavalerie en pijpers van de marine namen deela an de taptoe, die onder 's heereu Raps leiding een uitstekend geheel van uit voering werd. Langs Gr. Houtstraat, Oude Gracht, Kleine Houtstraat, Veerstraat, Klok huisplein. Riviervischmarkt, Jans straat, Jansweg, Viaduct, Kennemer plein en Schoierweg ging de stoet te rug naar het Frans Haisplein, waar nogmaals de taptoe werd gehouden. Uit verschillende huizen werd Ben- gaalsch vuur afgestoken, eri T plein gaf een schier tooverachtigen aan blik, terwijl honderden op 't grasveld in 't midden stonden te luisteren en de menschen rond het grasveld dicht aaneen rij-den. Om kwart voor elven „werden de deelnemers'' afgelast. In alle cafés en restaurants bleef het tot 't sluitingsuur een vroolijke drukte. De opening van het feest was een feestelijke geweest 1 DeSerenade. Omstreeks acht uur kwam Crescen do met de fakkeldragers langs de wo ning van den voorzitter der feestcom missie, den heer A. Rinkema en hield daar halt. Een vroolijk nummer werd daar geblazen, waarna de heer Rin kema het bestuur en deu directeur, den heer Hofmeester, liet verzoeken binnen te komen. De voorzitter, de heer Moser. hield een toespraak tot den heer Rinkema en sprak den wensch uit, dat de feesten goed zou den slagen. Met een glas schuimen den eerew ijn werd die wensch be zegeld. Daarna speelde de vereeniging op nieuw een nummer en de bezoeker8 voegden zich, na een hartelijk woord van dank van den heer Rinkema, weer bij de vereeniging, dit spoedig daarna haar weg vervolgde voor den ommegang. Tijdens den rondgang deed ziel Crescendo nog hooren voor de wo ning van den chef-ingenieur van d« werkplaats, in het Florapark. De leden van de Commissie verza melden zich intusschen m een vertrek boven het café-Germans aan de B ..mi, om daar de taptoe te hooren. Or.'ltr den indruk van het prachtige weer en de algemeene deelneming aun de fees ten heersehte er onder de aa twezigaa een zeer opgewekte slemmiig Da voorzitter, de heer Rintema, sprak in welgekozen woord?n den wenst h uit, dat de feesten, die zich r^-.- voor treffelijk inzetten, goed zonen sh.ven en bracht na de taptoe ten hirtoiyk woord van hulde aan Iuhet-ant Stu- vel, lid der Commissie die zich zoo veel moeite heeft gegeven om dit aar dige openingsnummer goed te doen slagen. Met deze hulde stemden d3 aanwezigen volmon De groote menschen massa, die op dfc been was, wandelde genoeglijk door de versierde straten, en keek naar de verlichting, die hier en daar al was aangestoken. Zoo brandden er al lam pions op den Kampersingel, de fon tein op de Oude Groenmarkt was io volle werking en zond haar water tusschen rood en wit electrisch licht en tusschen bloemen. Aan de openbare gebouwen was eveneens de illuminatie bereids ontstoken, het Stadhuis had de aangekondigde gas verlichting van de portretten van Ko ning Willem I en Konintrin Wilhelmi- na met wapen en jaartalleu; hoewel de vorm van deze verlichting zeer vol deed is or in het gas. dat schijnt le stroomen, iets onrustigs. Buitenge woon stil en rustig, ja deftig mag men zeggen, was de electrische raam omlijsting en frontvers ering van do woning \an den Commissaris der Ko ningin, Mr. Van Leeuwen, op de Nieu we Gracht. Het effect was, vooral van «èlligen afstand, zeer mooi. De Pro vinciale Griffie in de Jansstraat prijk te met een gasverlichting van «.en krans, een kroon en sterren en de jaartallen. Tal van particulieren hadden hun illuminatie reeds ontstoken. De lieer Van Kenselaar op den hoek van de Raamgracht, illumineerde met een W. en de jaartallen in vetpotjes, de firma Van Gurtzgen in de Groot© Houtstraat had sierlijke lijnen van electrisch licht om het etalagevenster getrokken en de firma Hoekse ma in diezelfde straat trok de aandacht door reuilleton (Nadruk verboden). 52) Ook Miehei vertoond© zich niet. Men ontweek haar, dat was aan aJ- Jes duidelijk merkbaar. Zij verliet haar kanier en ging naar beneden. In deu garag voelde zij eensklaps, dat er een hand op haar schouder werd gelegd, en een zachte stem fluisterde haar toe: Marie-Rose, lieve Martel Zij keerde zich om. Het was Gilberte, dio schreiend voor haai- stond. Mane-Rose, zei zij, ik heb u vergeven, omdat ik u begrepen heb. Bemin hem altijd. Ge laat hier een vriendin achter, dio u niet zal ver geten en die u altijd zal verdedigen. O, Gilbert©, wat zijt ge toch goed. Hoeveel moed boezemt ge mij Zij omhelsden elkaar feeder. Toen het hek werd geopend, keer de Marie-Rose zich om en wierp een laatst en blik op het huis, waar zij zooveel droefheid achterliet en waar zij zooveel geluk gehoopt had te zul len vinden. Achter een venster bewoog zich een schaduw. Het gordijn werd zacht opgetrok ken cn het lieflijk gelaat van Gilber- te verscheen, dat tegen haar glim lachte en haar vriendelijk toeknikte. Zij wisselden van verre een kus hand Het gordijn bleef opgehaald, zoo lang Marie-Rose in het gezicht was. Te Parijs vond het meisje Laurent, die haar wachtte. In de straat Vintimille vond zij Marline, die overgelukkig was, haar weer te zien. Den volgenden morgen ging zij haar gewezen leerlingen bezoeken, verzocht haar, weer les te mogen ge ven en zocht nieuwe leerlingen voor dio, welke zij verloren had. Thans was zij weer to Parijs, bloot gesteld aan alle gevaren. Zoo had Bertignolles heit gewild en hij had zijn doel bereikt. DE STEM VAN DEN MOOR DENAAR Op denzelfden dag, dat de lieve Marie-Roee liet huis te Nogent ver liet, waaruit men haar zoo onrecht vaardig verjaagd had, kwam er een oproeping van den rechter van in structie te Parijs, tie aan de mar kiezin en Michel beval, voor hem te verschijnen. Moeder en zoon waren reeus vroeger door den rechter van instructie iu verhoor genomen. Vooral van de inoeuer hoopte de justitie een spoor, zij tiet dun ook nog zoo gering, te vernemen, dat tot ont- ucKknig van den mooi4enaar kon leiuen. VV ant al was Mirador gevangen, al bestonden er zware verdenkingen te gen liesn, toch had de justitie geen bewijzen genoeg tegen hem om den armen kerel naar ue openbare terecht zitting te verwijzen. De verklaring, die de markiezin voor den rechter van instructie af legde, was niet volkomen. Zij verborg iets. i Gedurende liet verhoor, dat de realiter van instructie haar deed on dergaan met een voorzichtigheid vol eerbied voor haar leeftijd en haar ongeluk, vroeg hij eensklaps Maar heeft de moordenaar dan volstrekt niet gesproken Het komt mij toch zeer onwaarschijnlijk voor, dut de misdadiger, toen u hem vast hield, zich in zijn woede of schrik geen enkel woord heeft laten ontval len. Dut zou een spoor zijn, dat, hoe gering ook, toch veel waarde voor ons zou hebben. Bedenk u dus goed. en roep uw geheugen omtrent dat vreeselijkc oogenblik te hulp. Mijn geheugen is zeer goeu, mijn heer. en ik benoef geen moeite te doen om mij uiies te herinneren. Welnu Do man heeft niets gezegd. Zij boog iiet Jioofu. Die leugen stuit te tiaar u-gen de borat. Zij wilde echter uen naam van Lau rent met noemen, uit vrees van ver moedens op te wekReu, ue aunduent ucr justitie op hem te vestigen. Zeker, hij was onscliuiuig, daar twijtelue zij niet aan, maai wie an dera dan een moeder en een broeder zou, op zuihe bewijzen als hij gegeven had, aan zijn onschuld geloot hech ten De tranen van Laurent zouden de rechters niet overtuigd hebben, zoo als zij liet de Markiezin en Michel hadden gedaan. Laurent zou door de justitie ver dacht kunnen worden. Zij wilde de hana niet leenen tot die schande. Zij zweeg en verborg die bijzonder heid. waarop zij en haai- zoons al hun hoop gevestigd hadden den Engol- schen tongval van den onbekende, die eenmaal was opgemerkt. Maar de markiezin was te weinig gewend te liegen, en het viel den rechter op, hoe verward zij was. Daarom drong hij er eerbiedig op aan. Dus niets, mevrouw, niets Neen, niets. Dat is toen zonderling. De markiezin begreep, dat hij twij felde. Maar mevrouw, ging hij voort, daar u en uw zoon zoo vast over tuigd zijn, dat Mirador onschuldig is, zeg mij dan tenminste, waarop die verklaring is gegrond. W anneer u een ander verdenkt, dan is het uw plicht behoef ik u dat nog te zeg gen de justitie daarvan in te lichten. Wij weten niets met zekerheid, mijn zoon evenmin als ik, mijnheer. Het is ons onmogelijk, de onschuld van dien armen Mirador te bewijzen, door een ander ais den schuldige te noemen. En zachter voegde zij er bij Geheel onmogelijk, tenminste op dit oogenblik. De rechter had het verstaan. Op dit oogenblik, zegt u U ziet het, er bestaat dus een vermoeden bij u. Wat dan'? Spreek Ik bid het u, mevrouw, ik bevoel het u. Zij schudde het hoofd. Niets, zei zij. -- ik kan u niets zeggen, omdat ik niets weet Zij verliet de kamer van den rech ter van instructie. In de wachtkamer bevonden zich de markies, die eveneens opgeroepen was, en Gilberte, die was meegegaan, oin haar grootmoeder naar Nogent terug te geleiden, voor liet geval Mi- ci»el door het verhoor te lang zou worden opgehouden. De markies trad terstond bij den rechter binnen. Wees zoo goed mij te zeggen, mijnheer, sprak Michel, of mijn verhoor lang zal duren. Vergeef mij die vraag, welke ik met doe uit onge duld, maar omdat mijn moedei op mij wacht om haar naar huis te bren gen. Moet ik haar zeggen, dat zij op mij wachten kan, of is het beter, daf zij alleen met mijn dochter naar No gent terugkeert? Het laatste zal het beste zijn. spVak de rechter. Michel keerde naar de wachtkamer terug, waar de markiezin en Gilberte op een bank zaten. Ge behoeft niet op mij te wach ten, zei hij tegen zi jn dochter. Hij kuste zijn moedei' op het voor hoofd en trad de kamer van den rech ter weer binnen. De blinde ging langzaam heen, ge leund op den arm van haar klein, dochter. Een deurwaarder liet d« dames uit. Toen zij buiten kwamen, zag Gib berte rend naar een rijtuig, om her naar het station te brengen. Er was er geen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1