Men moet echter aannemen, dal 'de' Minister, zooilra hij daartoe ook maar conige kans ziet, de salaris-actie ter hand zal nemen. Bij deze begrooling kan daarvan uiteraard geen sprake meer zijn en vermoedelijk ook niet bij do begrooting voor 1915. Daarna zal 'lo Minister zien, wat hij kan doen. Do Minister wil daarbij gaarne in contact blijven met het Comité, wil zooals de Minister het uitdrukte ten deze met het Comité samenwer ken. Bij de gedachtenwisseling, waartoe ilo Minister verder welwillend gele genheid gaf. word door verschillende k'den van het Comité nog eens in het bijzonder gewezen op gebreken, die de huidige regeling aankleven en werd de nadruk gelegd op de noodzakelijk heid van eene vei hooging der in de vet vastgelegde minima. Betoogd werd o. a., dat het in on zen tijd niet mogelijk is voor een jong onderwijzer te leven, en zijn verdere studie te bekostigen van een salaris van 500, dat nog met 7 wordt ver minderd door de pensioenstorting. Die vorhoogïng der minima is het meest urgent. Dio urgentie wordt door den Minis ter niet bestreden* F.rhter. de Regeer'ing staat ook Yoor onfiere uitgaven, die dringend noodig zijn. Bij de beperkte middelen, die de Regeering ten dienste staan, moet ten slotte daaruit een keuze worden gedaan. De Minister zon het op prijs stellen, wanneer de wenschen van het Comité nog eens schriftelijk gemotiveerd tot zijn kennis worden gebracht, zóó, dat duidelijk blijkt welke wijzigingen door het Comité het meest noodig worden geacht. Het liefst zou de Minister daaraan toegevoegd zien eene berekening der kosten, aan doze wijzigingen verbon den. In het algemeen gaf de Minister het Comité de vrijheid, ter zake dienende adviezen onder zijn aandacht te bren gen. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter van het Comité geeft de Minister verlof tot het publiceeren van een bescheiden verslag dezer be sprekingen. Aan het eind der audiëntie, die on geveer drie kwartier duurde, werd den Minister dank gebracht voor do vriendelijke wijze, waarop hij aan de leden van het Comité gelegenheid had gegeven, hunne wenschen Yoör to dragen. ONGELUKKEN. Da „Tel.'' meldt Te Hof van Delft is Woensdag het 2-jarig zoontje van den werkman Paals, in een put gevallen en gestikt. De schipper W. Rijkens, die te Am sterdam in het ruim van zijn schip is gevallen, is aan de gevolgen van Uien val overleden. Een werkman uit Nijmegen stort te, vermoedelijk door de duisternis misleid, te Kuilen (Rijnprov.) in een 15 meter diepen kelder der in aan bouw zijnde rioleeringswerkcn, waar- hij de nekwervel werd gebroken. Men vond den volgenden morgen zijn lijk. Verleden maand werd te Nijme gen de heer Bouinan, werkzaam aan het kadaster aldaar, vermist, Thans is uit de Waal diens in verren staat van ontbinding verkeerend lijk ojrge visclit. Het tweejarig dochtertje van dr. K., te Zevenbergen, is Donderdag middag in een putje, waarin water stond, gevallen. Toen de moeder het er uit had gehaald, bleken de levens geesten reeds geweken. JEUGDIGE AVONTURIER. Een jongen van 13 jaar, te Boskoop, die verlof van zijn ouders kreeg om te Gouda een boodschap te doen, heeft die gelegenheid gebruikt, om via Rot terdam naar het buitenland te reizen, waarschijnlijk naar België of Frank rijk. Niettegenstaande aan tal van plaatsen werd geseind om aanhou ding, is dit nog niet mogen gelukken, zoo meldt dc Tel. GASONTPLOFFING. Gisterenmorgen zou de beambte van de gasfabriek, Bos, te Deventer, een onderzoek instellen naar een lek ïn du gasleiding, ten huize van den heer De Gr. Toen de man daarbij een lu cifer aanstak, volgde een hevige ont ploffing, waardoor eenige in de gang hangende kleeren verbrandden en een paar ruilen sprongen. Bos kreeg kwetsuren aan gelaat en handen en moest zich in het ziekenhuis onder geneeskundige behandeling stellen, zoo meldt de Tel. BR \ND. Nabij Voorthuïzen, gem. Barneveld, heeft Woensdagmiddag een hevige heidebrand gewoed, waardoor een op pen lakte van ongeveer 20 H.A. in vlammen is opgegaan. Met groote moeite kon men enkele iu de nabij heid staande huizen behouden. Oor zaak onbekend. SLOOTWATER IN EEN STOOMKETEL. De „Pr. Gr. Ct." schrijft: De eerste dag van den stoomtram weg GroningenDrachten is geëin digd met een minder aangenaam avontuur, dat naar te hopen is zich niet te vaak zal herhalen. De train, die Woensdag om 10.17 te Groningen moet aankomen, was, toeu zij onge veer ter hoogte van liet huis van ge delegeerden aan den Peizerweg was gekomen, totaal uitgeput en biuuf Etaan. Oorzaakgebrek aan stoom. Of de machinist den ketel niet vol doende gevuld had of dat de ketel to weinig capaciteit heeft, weten we niet. Een feit is dat de tram den af stand niet kon halen, zoodat water uit oen eloot moest worden geschept. Toen de locomotief weer op stoom was gebracht, ging de reis verderge volg: tram te laat aan. Stadsnieuws Militaire Zakeu. De Je-luitenant der infanterie op non-activiteit J. M. van den Ouden dijk Pieterse wordt 15 November a.s. in activiteit hersteld bi.j het 10de re giment infanterie te Haarlem, zoo meldt de „Tel.". Da OnafhankelQpk- heldsfeesien. DE LAATSTE DAG. Dé harddraverij. Een traditioneel Hollandsch feest nummer, de harddraverij, heeft den laatsten feestdag gekenmerkt. Als im mer is die draverij op den Dreef ge houden. En ook dit deel van het pro gramma is uitstekend geslaagd, de ze getocht van ons feestcomiteït is op den matsten dag niet gebroken De publieke belangstelling is ook nu weer enorm groot. Duizenden nemen do gratis-plaatsen langs de hekken aan den wandelweg in, maar het zijn ook duizenden die hun twee kwartje» offeren voor een plaats op het afge sloten terrein, of hun gulden voor de Koninginnedag-tribune, die vóór den aanvang al te klein blijkt om deze menschenmassa te öevanen, zooüiu epoedig een aantal banken naar de trambaan worden overgebracht, die een uitstekend uitzicht over de baan geeft. In de tribune hangen weer de mooie vlaggen met de provinciale wapens, dio door leerlingen van de Ambachts school onder leiding der leeraren van den Burg en van Vliet vervaardigd zijn, en die ook in den stoet en in de II. F. C.-tribune al zoo'n bijzonder aardig effect hebben gemaakt. Het weer blijft der commissie ook heden getrouw, de zonnestralen spelen tu3 schen 't groene bladerdak dat onzen mooïen Dreef aan weerszijden over huift, en 't is een goed ding voor de harddraverij dat de wind bijna geheel is gaan liggen. Tijdens de eerste races verschijnen de verschillende autoriteiten, en no men op de tribune plaats. De Commis saris der Koningin, Mr. Dr. W. F. van 1.eeuwen, is nu ook aanwezig, even als onze burgemeester Jhr. Mr. W. B. Sandberg, de wethouders de heeren Johs. de Breuk, Vincent Loosjes en Dr. H. D. Kruseman en dc gemeente secretaris Mr. Dr. J. Wytema. Van dc militaire autoriteiten zien we den commandant van hel 10e Regt., over ste Smit, en den commandant van het 21ste Landweerdistrict, overste van Wagtendonk. De harddraverij wordt gehouden op een 400 M. lange baan, tusschen Houtplein en Hazepaterslhan. De straatweg is daartoe met zand be dekt. en in tweeën gesplitst door eet. aantal op gelijken afstand van ei kaar gelegde graszoden. De handicap per, de heer P. Oly uit Amsterdam, heeft zijn taak verricht en de snelste paarden behoorlijk gedistanceerd. De hoogst-geschatte heeft het maximale traject,"355 M., af te leggen de mni6t- getaxeerden hoeven inaar 300 M. te loopen. De heer A. Wijnands, lid van "t Feestcomité, treedt als starter op, en de heeren D. C. Kruymel en W. C. van Dieren Bijvoet, die resp. in 't midden en aan 't eind van de baan in oen soort van spreekgestoelte residee- ren, fungeeren als keurmeesters. De baan is wel goed, maar niets te breed voor de sulkey's. Eén-en-twintig deelnemens, allen die op 't programma worden genoemd, zijn verschenen. En de harddraverij wordt gehouden volgens een systeem, dat een zuiveren uitslag waarborgt, maar dan ook lieel wat tijd vordert. 't Gaat n.l. volgens de serie-me thode. Na de eerste ronde zijn er voor de tweede elf deelnemers over, de rler de ronde laat er zes starten, de vier de drie, terwijl om den vierden prijs nog een soort tusschenwedstrijd wordt gehouden cn cle drie overgeblevenen onderling nog om de eorste -drie prij zen moeten kampen. Wat het pro gramma echter vooral zoo uitgebreid maakt, is de bepaling dat iedere race tweemaal geloopen wordt. De tweede- maal hebben de tegenstanders van baan gewisseld, en zoo heeft ieder ge lijke rechten. Winnen zij ieder één maal, dan is een beslissende kamp noodig. En dit geval duet zich eenige malen voor! Zoo is eersl bij zes uur de wedstrijd beslist. In dien tijd zijn 't kan zijn dat we ons op een enkele ver gissen tweeënvijftig races gehou den I 't Is een aardig schouwspel, als Im mer. De rijders, ineengedoken op hun sulkey's, de leidsels om de polsen ge wenden, vuren hun paarden aan tot de uiterste inspanning, en heftig klikken de hoeven in 't zand als er weer twee voorbij de tribune snellen. Iloog houdt de jockey de leidsels ge heven, z'n paard den vrijen teugel la tend, en het dier schiet voort, den hais vooruit gestrekt, trillend in de flan ken cn met een wilden blik in de oo gen vooruitziend naar het eindpunt Er worden „flying starts" gemaulu, en die zijn door de distanceering na tuurlijk niet zoo gemakkelijk, zoOj dat herhaaldelijk moet overgestart worden. Slechts een heel enkele meal brengt do loling twee paarden, die gelijk of met minimaal verschil af gaan, in de baan. •t Publiek is er spoedig in (in het verloop van den wedstrijd, namelijk) en moedigt enthousiast de favorieten aan Vooral de kleine zwarte merrie Nera, door den bekenden pikeur Schuyl Jr. gereden, is in do gratie bij de toeschouwers. De overwinning komt tenslotte aan Bonny M, van Geersen te. Woerden, die met een heele reeks victories on geslagen uit den strijd treedt, na vele spannende races, waarin Lievense zich een uitstekend rijder toont. Bon ny M. is het verst gedistanceerd (45 M.) en heeft dus zeker een volkomen verdiendo zegepraal behaald. Op 't allerlaatst doet zich. een klein incident voor. Door een misverstand wordt bïi den finish medegedeelddat de harddraverij is afgeloopen, als er nog twee beslissende races voor den tweeden en derden prijs moeten plaats hebben. Hoewel velen de ver gissing bemerken, en dat ook te kennen geven, overstroomt het pu bliek dadelijk de „repboan". Ook de moeste bezoekers der tribune verla ten hun plaatsen al om huiswaarts te gaan, Al» do politie do toeschouwers weer bezijden de baan heeft gebracht, worden de twee laatste races nog ge houden. Beidé malen wordt Nera met klein verschil door Conny geslagen. En zoo is de einduitslag tenslotte le prijs (ƒ200}.- Bunny M., donker bruine merrie, van J. A. Geersen, te Woerden, rijder Lievense. Traject 355 M. le premie (ƒ100): Conny, zwarte merrie van C. Ilarmeyer, te Bever wijk. rijder Jansen. Traject 315 M. 2e premie 50)Nera", zwarte mer- rie van Schuyl te Rotterdam, rijder Schuyl Jr. Traject 335 M. 3e premie (ƒ25) Avonturier, schim mel merrie van P. Winia, te Follcga, rijder de eigenaar. Traject 330 M. Daarmee Is het afgeloopen. De prijsuitdeellng wordt, nu het meeste publiek al vertrokken of in ieder go- val vertrekkende is, niet meer (zooais oorspronkelijk 't plan was) door dun voorzitter vóór de tribune gehouden. De prijzen worden den deelnemers nu maar even zonder redevoeringen ter hand gesteld. De draverij is als altijd een attrac tie, en bovendien een welgeslaagd nummer geweest. ROBERT P. Hinderwet. B. en W. maken bekend, dat de bij hunne beschikking van 15 Méi j.l. aan A. de Haas verleende vergunning tot oprichting van eene lornpenbewaar- en ver werkplaats in het voo/gedcelte van het perceel aan do Spaaruwou- derstraat 42, van rechtswege is ver vallen, wegens het nietrinach'tnemen van den ges-lelden termijn. Uil de Omstreken BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. Donderdagmiddag vergaderde >e gemeenteraad. Afwezig was de heer Van der Vliet. Eerst werden "eenige ingekomen stukken bdliondel'd. JTir. Mr. P. Teding van Berkhout deelde mode, dat hij het voornemen lieeft een verbindingsweg aan te leg gen tusschen den Van Lennep- en Koeduinsweg. Daarvoor vroeg adres sant toesteai ming van den raad. Besloten werd dit verzoek in han den van B. en W. te stellen om ad vies, omdat ook nog 't oordeel der Gezondheidscommissie gevraagd moet worden. Aan den commies-toekenaar wend f 100 gratificatie verleend voor bui tengewone diensten. Ingekomen was een verzodk van de afdeeling Haarlem va.n de Maat schappij ter bevordering van Bouw kunst, met verzoek om een subsidie of een medaille voor den te hou-.len geve! wedstrijd in Haarlem en Om streken. B. en W .stelden voor f 50 te geven. Dit werd goedgekeurd. Op voorstel van den heer Koolho ven werden B. en W. verzocht te In formeerden hoeveel een matrijs kost voor het slaan van medailles vanwege de gemeente. 'tKomt meem aler voor dat de gemeen te medailles uitlooft en het is aardig als deze op eeu stempel der gemeen te worden geslagen. In overeenstemming met 't advies van B. en W. werd besloten weer f 100 subsidie te geven aan de Tuin- en Boschbouwvereeniging voot haar cur sus in groente- en fruitteelt. In de school te O verveen is m« lokaalruimte noodig. 't I-Ioofd der sdhcol stelde voor de klasse voor voorbereidend onderwijs op te heffen en dat lokaal to gebruiken voor t ge wone onderwijs. De commissie van toezicht berichte te noodgedwongen met dit voorstel mee te gaan. De heer. Laan vond dit voorstel niet jammer. De voorbereidende klasse telt sleclits 12 leerlingen. Het is niet de moeite om daarvoor een afzonder lijke klasse te houden. Bovendien is er te Bloemer.daal nog een bewaar schooltje. Mr. .lacometti verzekerde dat liet hoofd der schooi de opheffing der voorbereidende klasse betreurt, maar 't kan niet ar-ders. De 3 thans be staande klassen zijn overvuld en moe ten vordeeld worden over 4 lokalen. Vandaar diat nog een lokaal noodig is. De voorzitter wees er op, dat de Leeftijd van toelating vroeger 5 jaar was. Dit wordt nu veranderd in 5 jaar en 9 maanden. De candidaatstoiling voor een vor- kiezing van den gemeonteraad (vaca- ture-Roozen) zal plaats hebhen op 24 October, de verkiezing op 4 Novem ber en de herstemming zoo noodig op 13 November. Voor de toelating van leerlingen uit deze gemeente aan de avondschool voor handelsonderwijs te HaaVlem werden dezelfde regelen voor steun in liet schoolgeld getroffen als reeds gel den voor de andere onderwijsinrich tingen te Haarlem. Enkele verzoeken om ontheffing van eenige bepalingen van de Bouw verordening te verlcenen werden toe gestaan. Een verzoek van 't bestuur van Meerenberg om afwijking van ver schil lende bepalingen der Bouwver ordening te verlcenen voor het bou wen van woningen voor 't personeel, werd aangehouden. 13. en W, wilden eerst 't geheel© plan voor de bebou wing der gronden van Meerenberg kennen, omdat nu telkens stukje bij stukje gevraagd wordt. Hierna kwam nog eens de brug- quaesti© over de Delft bij de Klever laan ter sprake. De voorzitter stelde voor de In staande- brug te verbloeden. De kos ten zijn f GOOO. De beer Stoel geeft f 2000, de tramdireclie ook f 201)0, maar dan moet de gemeente ook f 2000 geven. De hoer Koolhoven stelde voor om. de bestaande brug door een geheel nieuwe brug te vervangen. Het ver keer over deze brug is zeer belang rijk. Voor wat meer geld kan een mooie broed© brug verkregen worden. De heer van Tienhoven zei dot een nieuwe brug f io.000 zal kosten. Wil men een nieuwe breede brug bouwen dan. komt men op den grond van Haarlem, en de gemeente Haarlem zal geen geld willen geven om den nieuwen brug-bouw te steunen. De heer Bispinck hield een pleidooi voor 't bouwen van een nieuwe brug. De toegangsweg uit Haarlem naar Bïoemendaal is breed en mooi, alleen de thans bestaande brug is smal en leelïjk. Tlians is er samenwerking om de rbug te verbeteren. Als er plan nen komen om een geheel nieuwe brug te hou wem 'dan zfiü jfeterlém wellicht' ook wel een subsidie willen geven. De heer Laan wilde eerst een halve nieuwe brug bouwen* om dan later ook de andere helft (de thans bestaan de brug te verbeteren. Als er plan- dioend© behoudt men 't vrije verkeer en de brug wordt vernieuwd. De heer Koolhoven stelde voor te inforraeeren of Haarlem steun wil ge ven voor een nieuwe brug. Bovendien kan men nog eens nader onderzoeken of Haarlem de Klever laan wil over doen. Dc vroegere eiscli van Haarlem J (f 10.000) was blijkbaar niet geheel ernstig. Do heer Bijvoet ondersteunde dit voorstel. Het voorstel Kool Ivo ven werd aan genomen, alleen de heer Laan stemde tegen. Da "Voorzitter stelde voor de apen bare vergadering te schorsen om de besprekingen over do trainconoessie eerst in comité-generaal te behande len. De heer Bijvoet was daar tegen; de zaak moet nu eindelijiki eens in het openbaar in (behandeling komen. Wil de raad toch de zaak in het geheim behandelen, dan zal ik zoo zei de heer Bijvoet de vergadering verla ten. De Voorzitter zei, dat de tramdirec- Le aanwezig was. om inlichtingen te geven. Als de heeren dit niet noodig achten, kan de zaak dadelijk' in het openbaar behandeld worden. Daartoe werd besloten. De hqsr Koolhoven verklaarde wel oo'ncessio aan de E. N. E. T. te willen geven, om een tram aan te leggen langs den Julianaweg, mits daarmee maar niet besloten wordt, dat later geen concessie gegeven mag worden voor een tram langs den Zijlweg. De heer Van der Stolk meende, dat de tram Zijlweg gehoel huiten deze concessie staat. De voorzitter deelde mede, dat de Tramdi.roc.ti-e do tram wil laten door- loopen langs het Achterpad', mits de gemeente f 21.000 van de meer bev noodigde f 26000 zal betalen. B. en W. stelden A-oor daarop niet in te gaan, dan moet de Lram maar loopen tot den Bloemendaalschen weg. De 190 meter die de lijn langer zou worden, mag de gemeente geen f 21000 kosten. De heer Bispinck stelde voorop, dat als de iNoord-Zuidd-lollandsch© Tram weg Maatschappij, hu deze concessie aan de E. N. E. T., de concessie voor de train langs den Zijlweg niet wil uitvoeren, dan wil dc E. N. E. T. deze concessie uitvoeren. Dit staat schrif telijk vast. Mie lijnen der tram in de ze gemeente in handen van de E. N. E. T. ïb zelfs wenschelijk. Da heor Van Tienhoven onderstreep te dit beloog. Do E. N. E. T. heeft zich schriftelijk verbonden om do lijn Langs den. Zijlweg zoo noodig, later ook te exploiteeren, als de gemeente steun geeft voor den aanleg. De heer <le Waal Malefijt spoorde ook aan deze concessie te geven. De heer Koolhoven wilde eischen, dat men van Bloemend-aal naar Over- veen zal kunnen rijden op één kaartje, met overstappen aan den Versprondk- weg. N-u zou men twee kaartjes moe ten nemen en dat is niet goed. Voor 10 cent inoet toen over BLoemendaal naar Overveen en terug kunnen rij den. Alle heeren vonden dit een billijken eisch. De heor Bijvoet verklaarde tegen de ze concessie te zullen stemmen. Aan den tegenwoordigen concessionaris zijn moeilijkheden in den weg gelegd,1 om de concessie uit te voeren (de be kende verbreediugsquaestie van den Zijlweg). Nu is het niet billijk en nobel een concurrent een concurreerende lijn te laten aanleggen. De Voorzitter: Aan de N, 7., H. T. M. is ook aangeboden de lijn over den Julianaweg te leggen, maar dat is niet aangenomen. De bezwaren van G<ed. St'aten voor de tramlijn van den Zijlweg zijn zoo zwaar, dat ik niet in zie, dat deze in afzienbaren tijdi on dervangen' zullen worden. De heeren Laan en Bispinck pro testeerden er tegen, dat de heer Bij voet de houding van den raad niet nobel vindt. Integendeel, het stand punt van. den Raad is eerlijk en no bel. De heer Bijvoet: Iki blij-f '1 afkeu ren. De Voorzitter ondersteunde U betoog van do heeren Laan én Bispindki Ook do heer Van Tienhovcn deed dit. De E. N. E. 1'. is pas gekomen, toen do N. Z. R. T. M- weigerde de lijn over den Vorspronckweg te leg gen. Hst voorstel van B. en W.om ên beginsel aan de E. N. E. T. vergun ning te verleenen voor hel aanleggen van een tramlijn langs den Juliana weg tot den Bicemeudoalschen straat weg werd aangenomen, Alleen die heer BijVo-et stemde tegen. Uit do cdncessie-voorwaarden bleek, dat 1 rit 7 1/2 cent zal kosten, en een -relou-r 10 cent. Voorts zullen verschillende aixnir.e- aionten verkrijgbaar gesteld worden De concessie-voorwaarden werden gloed gekeurd, - SCHOTEN. R a a d s v e r g a d e i h g. •Donderdagavond zou de gemeente raad vérgaderen. Er is vergaderd, maar heel iWrl! Volgens de wet mocht wel verga derd, maar niet beraadslaagd en ge stemd worden, omdat de vergadering onvoltallig was. Door de quaéslie over de al of nielj toelating der onlangs gekozen raadsled.cïL ^moeten er 6 leden ter ver gadering zijn om den raad voHallig fe maken. Er konden hoogstens 7 leden komen en Aan den heer Verton was reeds bericht gekomen, dat hij verhinderd was. 't Wachten was op den heor Ver- k-ooy en het gerucht ging dal ook hij niet kon komen. Er werd besloten het officieele kwartiertje te wachten. In dien wachttijd kwam ook van den heor Verbooy bericht Zoodoende stond het vast, dat de raad onvoltallig was. Er werden alleen eenige begrootin gen aangeboden en toen werd. de zit ting weer gesloten. Schotens vroede vaders mochten nu in Haarlem gaan feestvieren. En wij ook! IJ MUI DEN. Verdronken, De 14-jarige Gravenmaker van hier, als kok varende op den stoomtrawler Middelburg, is bij het thuis stoomen over boorcl geslagen en ondanks alle reddi ngspo gi n gen ve r-d rowken. Rechtszaken KERMISGASTEN. Een 18-jarige jongen, uit Duitsch- land geboortig, was te Rotterdam als stalknecht in een circus werkzaam, toeu hij, in Maart van dit jaar, in ken nis Oowain met een artist die met ge wichten werkt. Deze man, met zijn vrouw wonende op ihet tjaikschip De Hoop, haalde den jongen Vover bij hem in dienst te komen. Behalvo kóst en inwoning zou hij tot Pinksteren zakgeld Icrijgen en na Pinksteren, als de drukte begon, zou hij behalve kost en inwoning f 2.50 f 3 per weck ver dienen. Dit was de afspraak. De nakoming van de overeenkomst liet echter alles te wenschen. De vrouw van den acro- baat-sc'hlipper, die de kas had, stopte den jongen nu en dan wel eens een- kleinigheid toe, maar 'bij lange na kreeg hij niet wat hij te vorderen had. En als hij er dan om vroeg, dan antwoordde de vrouw kalmweg, dat... ze zelf niet had. Wat de jongen wel kreeg, was slaag, want de acrobaat- schipper was nu juist niet wat men een zacht meester noemt. I'n Augustus to Amsterdam liggen de en hst toezicht over het schip heb bende, brak de jongen een trommeltje open en ging er met den inhoud f 91 van door. Hij trok naar Rot terdam, ontmoette er kennissen, ging aan den zwier en toen hij enkele da gen later gearresteerd werd, waren er van de f 91 nog maar 12 h 13 cen ten over. Nu stond de jo'ngen voor de Am- 'sterdamsche rechtbank terecht, we gens diefstal. De president bracht den acrobaat-schipper onder het oog, dat hij door het niet nakomen van zijn verplichtingen eigenlijk de aanleiding tot het gebeurde was geAveesl. Het O. M. noemde de behandeling, die do acrobaat-schipper den jongen had aangedaan, een „beroerde' be handeling. In aanmerking nemende de openhartige bekentenis van beklaag de en de maand' preventieve hechte nis, die deze reeds lieeft ondergaan, eisch-te hij één maand gevangenis straf. De verdediger wees ér op, dat hier reden is tot toepassing, van do geringst mogelijke straf en vroeg een zoodanig vonnis, dat bekl. er met de proA-én Ge ve hechtenis af (komt. De Rechtbank zal reeds 9 October Vonnis wijzen. POGING TOT DOODSLAG. De Tel. méldt: Voor het gerechtshof te 's-Herto- genbosch stond in hooger beroep te recht Marïnus van O., 20 jaar, leer ling-machinist te Voerendaal. Hij werd beklaagd vante hebben ge poogd A. Blankers opzettelijk van 't leven te berooven door op dezen met een revolver tweemaal te vuren, zijn de hij, Blankers, echter slechts licht geAvond aan het linkerbovenbeen, na bij de heup, zoodat beklaagdes wil, om hem te doodun, niet is voltooid. De rechtbank tc Maastricht veroor deelde beklaagde deswege tot drie jaar gevangenisstraf met imputatte van het voorarrest. De advocaat-generaal van het hof eischte bevestiging van het beroep- vonnis. Nog stond terecht Greforius V., 34 jaar, fabrieksarbeider tc Oud-Vroen- hoven, beklaagd van zijn broeder Leo- nardus den 9en Mei j.l. te Oud-Vroen hoven opzettelijk van 't leven te heb ben willen berooven door verschillen- •de malen een met scherpe kogels geladen revolver op dezen te richten en af te vuren, ingevolge waarvan zijn broeder door een schot wel is ver- Avond, doch niet is gedood. Deswege A\rerd beklaagde door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met imputatie van het voorarrest en met bevel tot invrijheidstelling. De officier van justitie aldaar eischte indertijd vijf jaren gevangenisstraf. De adv.-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. DRANKMISBRUIK. Do 25-jarige slagersknecht, die zich voor de Amsterdamsche recht bank te verantwoorden had, zou Avaar- schijnlijk niet hebben tercc'ntge staan, als hij in den avond van 7 Ju li zich niet aan ergerlijk drankmis bruik had schuldig gemaakt. Hij was dien avond met een vriend uit geweest en had, behalve een bios cooptheater, verschillende draiikgela- genheden bezocht. Niet minder dar. twintig glazen jenever en zeven glaj zen bier had hjj gedronken, toen hij omstreeks kwart voor elven niet zijn vriend aanlandde in een café hoek Govcrt Flinckstraat en SAveeliock- straat. Daar veroorloofde de slagersknecht zich een aardigheid ieacnover een juffrouw, én toen de caféhouder hem er op wees, dat hij zich te matigen had, Jiaalde de slagersknecht een nies te voorschijn, dat hij in de toon bank stak. Al spoedig ontstond hierop twist tusschen don echtgenoot der juf frouw; een schoenmaker, en bekl. En buiten het café bracht de slagers knecht den schoenmaker een mes steek in den rug loc. De messteek kwam terecht in den rug aan de linkerzijde ter hoogte van de elfde en twaalfde rib, wnardooi een groote Avonde ontstond, die zich tot in de borstvliesholte uitstrekte. Tengevolge hiervan kwam er bij den schoenmaker lucht tusschen de lon gen en den borstwand. Ook aan de linkerhand had do schoenmaker een wonde. Alleen was den slager editor het toebrengen van de wond in den rug ten laste gelegd Drie weken lang is de verwonde verpleegd nio'ten worden. Volgens de deskundigen heeft hij niet in ie vensgevaar verkeerd en had de be handeling een buitengewoon gunstig verloop. Bekl. toonde groot berouw over het A'oorgevallene, hetwelk hij aan zijn drankmisbruik toeschreef. Ook de getroffene was dien avond onder -den invloed. Volgens de doc toren kwam deze in sterk beschonken toestand in het gasthuis aan. Een vroegere patroon een slager uit Steenwijk legde zeer gunstige getuigenis omtrent bekl. af. Ilot O. M. komt het voor, dat men hier te doen heeft met mishandeling, zij liet dan ook een mishandeling van zeer ernstigen aard, mishande lingen zooals alleen in het noorden en zuiden van ons land helaas voorko men, zoodat een der aanwezigen, toen bekl. het ines in de toonbank stak. terecht opmerkte: „dat doef geen Amsterdammer". Bekl. is een jaar geleden eveneens wegens mishandeling veroordeeld, maar toen met een geldboete vrijge komen. Spr. wil echter bij zijn eisch in aanmerking nemen het feit dat bekt. vroeger altijd goed oppasle en zijn toezegging ora de financieele schade aan den getroffene te vergoeden. Eisch Avegens mishandeling zeven maanden gevangenisstraf met aftrek der geheele preventieve bcchtenis. Mr. Th. Muller Massis, die bekl. verdedigde, heeft met genoegen het humane requisitoir vau het O. M., dat de zaak van tAvee kanten bekeek, ver nomen. Echter kan pi. zich niet vcrec- nigen met het slot, den zwaren eisch. Ook pi. betoogde, dat hier geen zware mishandeling, doch aileen mishande ling plaats had. Deze mishandeling kan hem echter niet zoo zwaar wor den toegerekend, omdat bekl. een ont zaglijke hoeveelheid drank had ge^ dronken. Ook wees pl. er op, dat bij de worstelina ook handtastelijkheden van de zijde van den getroffene plaats hadden. Pl. verzocht bekl. een zoo ger.ng mogelijke straf op te leggen en hem thans reeds uit de preventieve hechte nis te ontslaan, Na in raadkamer te zijn geweest, gelastte de Raadkamer de onmiddel lijke invrijheidstelling van bekl. Uitspraak 15 October a.s. BRANDSTICHTING TE BUSSUM. Voor het gerechtshof te Arnhem Averd behandeld de zaak tegen den Avinkelier W. J. Janssen tc Bussum, die door de rechtbank en het Hof te Amsterdam Avegens opzettelijke brand stichting, gepleegd op 25 December 1912 in zijn" woning aan de Landstraat tc Bussum* tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld Avas. De Hooge Raad had in cassatie de ze zaak naar het Arnhemsche Iiof verwezen. De adv.-generaal eischte opnieuw 3 jaar gevangenisstraf. Letteren en Kunst TOONEELCRITIEK en TOONEEL- SPELERS. Do Nodorlandsche Tooneolkunste- naarsvoreoniging hoeft een openbar© vergadering uitgeschreven op Zaler- a.s. te Amsterdam „ter bespreking der inzichten, grieven en wenschen der tooneelspelers betreffende de Ne- derlaiidsche tocneelcritiek". HENRI BRONDGEEST. Dé dtrocliib van het F rosea Hi on seinble deelt mede, dat de heer Henri Brondgecst geen deel meer uitmaakt van haar gezelschap. Pers-Ovoradit TROELSTRA—VAN DER GOES. In Het Weekblad van Hei Volk geeft Van der Goes een kort ant- Avoord op de verklaring van mr. Troeistra. De heer Van der Goes ver dedigt zijn recht, het Zwolsche. con- gresbesluit nog eens aan critiek le onderwerpen, doch protesteert er te gen, dat er van kwaadwilligheid spra ke zou zijn. Hij' schrijft o.a. Wij hebben ons zorgvuldig van alle kwetsende uitdrukkingen onthouden, en enkel <le feiten laten spreken. Er bestond trouwens bij ons volstrekt guen neiging of behoefte iemand iu dezen stand van zaken onaangenaam heden toe te voegen. Er is in deze ar tikelen enkel ecu verklaring gegeven van de dingen, geen Strijd gevoerd te gen personen. Even onverdiend, oi i» dc bescnul- diging, dat door een „groep", blijkens deze stukkeii, een campagne wordt geopend of voortgezet. liet grocpswe- zen heeft in onze partij opgehouden te bestaan. Wij hebben in deze ko lommen het onze er toe bijgedragen de vroegere scherpere tegenstellingen te verzachten. Dit mocht echter niet leiden lot verzaking van beginselen, tot. verdoezeling van verschillen, of tot het verzwijgen van iueeningen Bij deze gelegenheid hebben we ge pleit voor bepaalde inzichten, maar evenmin als hij iemand du lust na Zwolle is overgebleven cni persoon lijk hatelijk tc zijn, kan bij de aam hangers van dc hier verdedigde denk beelden het voornemen bestaan de inceiiingsverscliillen op de spits tf drijven. Het Zwolsche congres heeft de uio gelijkheid tot verdere samenwerking, waarvan. zooaLs uien weet, door velen

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6