DEINDE BLAD Zaterdag 4 October 1913 fi^a&BdSoinis'È imsss' Wed. Oost!: Ssudië» De verzending van brieven enz. beeft deze week plaats als volgt: Over Genua, Woensdag 8 October. (Laatste busliobting 3 u. 25 min. 's- m organs). Voorloopige verzending reeds den yorigeu dag, vóórmiddags 11 u. 15 m. Over Brind-isi, Vrijdag 10 October. (Laatste buslichting 12 u. 30 s nam.) Behalve correspondentie voor Atj-eh en Ond-erhoorigiheden, Sumatra's Oostkust, Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo, alleen die, welke van een desbetreffende aanwijzing is voorzien. Over Amsterdam, met do zoogen. Zeepost, Zaterdag 11 October. (Laat ste buslichting 3 u. 25 m. 's morgens). Het port van met deze gelegenheid te zenden brieven bedraagt 5 cent per 20 grom, dat der briefkaarten 2 1/2 ct. per stuk, en dat van drukwerk eén cent per 50 gram. Om nog met deze gelegenheid te kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 9.30 '8 av. ten postkantore zijn bezorgd. NAAR SURINAME. Dinsdag 7 October. Laatste 'bus- lichting 2.35 's morgens. Woensdag 8 October. Laatste bus lichting 6.40 's morgens. Vrijdag 10 October. Laatste bus- lichting 7.45 's avonds. Vrijdaga 10 October (zoogenaam de Zeepost). Laatste buslichting 3.25 's morgens. Om nog met deze gele genheid te kunnen worden verzonden moeten postpakketten daags te voren ten postkantore bezorgd worden. Het port van brieven, briefkaarten en drukwerk is gelijk aan dat voor Ned.- Oost-Indië. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslichting aan 't Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat, Buitenlandsch Overzicht D© ËgaSkanwuBkaaffï De Ailiaiieesciie quaestie. Het beroep der Aibaneezen op de mogendheden, en liet verzuek om hulp togen de gruweldaden vau Ser viërs en Grieken wordt algemeen be schouwd als een zonderlinge ironie, wijl het uitgaat van mensehen, wier geheele geschiedenis tot dusverre ge- vuld was met rooftochten in de na burige landen, met moord, doodslag, ei) gruwelen vau eiken aard. De anna len der Turksche regeering weten ont zettende dingen te verhalen van de invallen der Aibaneezen in de omrin gende gebieden, van <ïe gruwelen die zij uitvoerden tegen Turksche troe pen, van de misdaden waaraan dit uiiddenoeuwsche, onbeschaafde voile zich steeds schuldig maakte, zoodat bijna geen jaar voorbijging, zonder strafexpedities of veldtochten, ter be scherming van de bewoners van het •omgelegen gebied. Waarlijk het zou eer op den weg van Griekenland of Servië liggen, zoo deze zich'niet zelf konden helpen, om de hulp van Europa in te roepen "tegen de invallen van Albaneesche vrijbuiters. Servië heeft zich niet tot Europa gewend, omdat het best in staat is, zichzelf te helpen en te be schermen tegen de Albaneesche in vallen. Maar dat roovers en plunderaars, die worden verdreven bij bet volvoe ren van hun rooftochten, dan de hulp en de bescherming inroepen van de groote mogendheden, dat is toch de naieve brutaliteit wel wat heel ver gedreven. De mogendheden vooral, die zich voor de vorming van het au tonome Albanië moeite getroost heb ben en die er belang bij hebben, dit Albanië te handhaven, moesten nun beschermeling er op wijzen, dat het niet aangaat en niet te pas komt, dat Albanische benden de grens overtrek ken, die Europa hen aanwees, vreed- ïsimë bewoners overvallen ïn gebie den, die niet tot hun autonomen staat behooren, plunderend, roovend en brandstichtend daar rondtrekken. Oostenrijk en Servië. Ton aanzien van den stap, door den Oostenrijkschen zaakgelastigde gë'dann bij de Servische rogeering, zeide de Servische minister Pakailo- witsj, dat hoewel hij 't vriendschap pelijk karakter van dezen stap er kende, hij er op wilde wijzen dat de ze op eigen verantwoordelijkheid van den vertegenwoordiger is gedaan. Bovendien wees de minister de ver tegenwoordigers van Oostenrijk en Italië er op, dat Servië slechts ver dedigend optreedt Legen de Albanee sche opstandelingen, dat het er niet aan denkt zich van Albaneesch ge bied meesier le malccn en vast beslo ten is de besLuiten van. de gezanten- conferentie te Londen le eerbiedigen. De minister deed verder aan den Oostenrijkschen zaakgelastigde Storck do volgende' mededeelingen over het gewapend optreden van Ser vië „Aibaneezen uit Albanië hebben een inval gedaan in ons gebied en bevinden zich daar nog. Hun inval len en buitensporigheden hebben den Sorvischen staat ernstig nadeel toege bracht, Servië zal nu doen wat iedere andere staat in zulk geval zou doen, n.l. de aanvallers verjagen. Het wil echter naast zijn bloot de fensief optreden door practische maatregelen ook voor het vervolg Scrvie's veiligheid tegenover Alba nië verzekeren en zooveel mogelijk zal verhoeden, dat Albaneesche hor den wederom een inval doen. Wan neer Servië al uit eerbied voor de mogendheden de nabuurschap van Albanië moet verdragen, behoeft het toch de onaangename consequenties daarvan niet te aanvaarden. De Servische regeering kan zic-h niet voorstellen, dat Albanië een recht zou hebben, dat geen enkele oudere staat beeft om n.l. zijn nabuur ongestraft te bestoken. Het zou uit het oogpunt van internationale betrekkingen iets ongewoons zijn, dat Europa, toen het Albanië in het leven riep, de be doeling zou hebben gehad een staat*te stichten, die alle mogelijke rechten heeft en geenerlei plichten. Het zou in allen gevalle onrechtvaardig zijn, zoo alleen Servië de gevolgen daar van zou hebben te dragen bij gebrek aan een normale, verantwoordelijke regeering of van eenige- georganiseer de autoriteit, aan welke het zijn ei- echen kan mededeelen, zoowel naar aanleiding van de nadeelen, veroor zaakt door de invallen der Aibanee zen, als betreffende de maatregelen, die genomen behooren te worden om een einde te maken aan de in Albanië hcerschende anarchie, die de Hoofd oorzaak is van de ongeregeldheden aan de grens. De regeering heeft win deze gelegenheid gebruik gemaakt om de aandacht van Oostenrijk-Hon- garije op dit punt le vestigen en dit rijk te verzoeken te dezer zake slap pen te doen bij de andere groote mo gendheden in het belang van den vre de in Servië en Albanië. De troon van Albanië. Verschillende berichten uit Weenen ontvangen over de candidatuur van den prins van Wied voor den vorsten zetel van Albanië, worden zonder commentaren in de Italiaansche bla den medegedeeld, 'In welonderrichte kringen wordt er op gewezen, -dat die benoeming door Oostenrijk schijnt gewenscht te worden, maar in Italië niet veel steun zal vinden. Eveneens wordt verzekerd, dat het overbrengen van de hoofdstad naar Durazzo, door Essad-pasja gevraagd, op ernstige oppositie zou sluiten. Men geeft er zich uitstekend rekenschap vari, dat zóo Oostenrijk en Italië po gen liet een-s te worden over de Al baneesche quaestie, hun eigen belan gen niet toelaten, dat zij verschillen van meening over enkele ondertlee len, voornamelijk de benoeming van een protestantscli vorst en'het over brengen van do hoofdstad van Vaio- na naar Durazzo. Wat de voorwaarde betreft, door Essad-pasja gesteld, dat de voorloo pige rogeering geen enkele concessio mag toestaan aan vreemdelingen, voordat -de vorst zal zijn geïnstal leerd, deze kan niet van invloed zijn op de verklaring der economische plannen van Italië. Van de gevechten. Uit Belgrado wordt geseind Pitsjkopeja werd heroverd, het gevecht bij Prizrend i-s dus geëindigd teii gunste van de Serviërs. De Arnauten, die geheel en. al ver slagen zijn en teruggedrongen naai de Drina trachten zich voor Zezir opnieuw te concentreeren. Executies in Adrianopcl. Zes ter dood veroordeelde Grieken z!Jn fe Adridïïopfel cloo'r cte Turken te recht gesteld. Het oecumenische patriarchaat deed pogingen om voor de andere ter dood veroordeelde Grieken gratie to ver krijgen. Een Turksche legerorder De opperbevelhebber heeft een dag order gericht aan alle legercorpsen, waarin wordt medegedeeld, dal hei vredesverdrag met Bulgarije geslo ten is. Verder wordt daarin verklaard, dal Turkije, nadat het groote rampen heeft -doorstaan en het voortbestaan van het rijk in ernstig gevaar is ge weest, thans een behoorlijke grens heeft gekregen en -de aan het rijk door liistorische tradities verbonden sleden heeft herwonnen. Do politiek der regeering heeft dit weten te be werken. De gunstige resultaten," die de gekoesterde verwachtingen verre hebben overtroffen, zijn mede te dan ken aan de volharding en kalme vastberadenheid van het leger, dat daarin handelde naar den wensen van den Sultan en de bevelen der lei ders. Ver-der wordt in de dagorder dank gebracht aan het leger en de wei;-seli uitgesproken, dat het zal voortschrij den op den ingeslagen weg, want een leger, dat vrij is van persoonlijke eerzucht en zich slechts wijdt aan den dienst van het vaderland, kan in di toekomst nog grooter succes hebben en misschien de geleden verliezen herstellen. Frankrijk en Buitschlaaö. In de artikelen in den Franschen „Figaro" van senator Herriol, burge meester van Lyon, werd als bewijs van de in Duitschland heerscheude vijandschap, het verschijnen van een brochure aangehaald, die in Duitsch land is uitgegeven: Frankreichs En- de im Jahrc 19??", en waarin een ont zettende strijd werd geschilderd, eindigend met den ondergang en de verdeeling van. Frankrijk. De Fransche senator heeft klaarblij kelijk slechts -de Fransche vertaling van die brochure gelezen, en daarop zijn oordeel gebouwd. Dc Duitsche brochure is geschre ven door Adolf Sommerfeld en is be doeld als een persiflage, een iro7iie. In het laatste hoofdstuk verhaalt de ze schrijver, dat hij na het lezen van het Fransche boekje van majoor ee Civrieux over den ondergang van het Duitsche rijk een slapeluozen nacht had. Zoo diepen indruk had -de be schrijving van -dien slag hem getrof fen -• geheel Duitschiancl vernietigu, de keizer verdwenen, het-leger versla gen En dan poogt hij de benauwde droo- men, -dis hem dien nacht plaagden, weer te geven in een schets, die als scherls is bedoeld, maar aan de over zijde van de Vogezen ge.- - anders is opgevat. Nu is het ergerlijke van ue zaak dat het Duitsche boekje onmiddellijk in 'n Fransche vertaling is weergegeven, echter met weglating van ne-. laatste verklarende en verontschuldigende hoofdstuk, en met een schreeuwend gekleurd kaartje van de verdeeling van Frankrijk op de boulevards wordt verkocht, als een bewijs van de scoo- de plannen van dén erfvijand 1 Wat de Fransche vertaler van >tem- merfeld's ironische fantasie deed, was opzettelijke vervalsching. Het .ver klarende hoofdstuk, waarin Sommer feld de geschiedenis van zijn nacht merrie na de lezing van de Civieux' brochure mededeelt-, Is in. de Fran sche vertaling opzettelijk weggelaten, en daardoor heeft de. als satire, als scherts bedoelde brochure van Som merfeld in Frankrijk den indruk moe ten maken van een ernstig bedoelde aanval, vooral door de schreeuwende kaart, die op den omslag van ,,Lc partage de la France" is afgedrukt. Allarlsl Koning Gustaaf van Zweden lis, zuoals -de telegrammen mededee len, ernstig- ongesteld. De geneeshee- 1 ren brengen zijn ziekte in verband 1 met een blindedarm-operatie, die hij twee jaren geleden ondergaan heeft. Deze operatie werd -destijds als ge slaagd beschouwd, de koning heeft echter sinds dien tijd herhaaldelijk aan pijnen in de buikholte geleden. Veertien dagen geleden begonnen -deze opnieuw en zij namen dermate i toe, dat de geneeshecren besloten den koning naar het kasteel Drottning- holm te doen overbrengen. Volgen^ G-e oflicieeie ineüedeelm- gen geeft- de toestand geen reden tot bezorgdheid, van andere zij-de, zoo als uit Stockholm wordt bericht, wordt de vrees uitgesproken, dat de koning aan maag- of darmkanker zou lijden. Een aantal artsen zijn naar Drott- ningholm ontboden Haarlemmer Halletjes EEN 7, ATERDAGAVOND-PRAATJE. Ev is dikwijls gezegd, dat het werk van den journalist de groote scha duwzijde bezit,, dat bet slechts enkele uren leeft. Den dag na zijn verschij nen, waarbij het meer of rnmd-er suc ces heeft gehad, meer of minder is ge lezen en besproken, is bet reeds ge storven en ligt begraven in prulie- unanden en op allerlei andere plaat sen in hot gunstigste geval in den co-uraiiteniig-ger, dien de uitgever van het dagblad bijhoudt., Ik kan ook dit Zaterdagavond- praatje dien droeven dood niet bo- sp.aren. maar wellicht kan ik er voor zorgen, dat het nog éénmaal her leeft. Dat nioet dan geschieden over anderhalve eeuw, Ge verbaast u? Er is niets vreemds aan. Over honderdvijftig jaar, in bet najaar van 2063,.zal de Haarlemsche burgerij het 250-jariig' bestaan onzer onafhankelijkheid berdenken, en ik hoop dat zulks met nog meerderen luister zal geschieden dan thans, bij bet eeuwfeest, is tentoongespreid. Daarom richt ik dit Zaterdagavond- praatje tot den Hoofdredacteur, die in den jare 2063 Haarlem's Dagblad jZal leiden. Ik doa dat niet zonder ©enigen schroom, want ik ben im mers maar de zoon van een mede werker van een voorganger des groo te n mansi Ik herzeg des grooten mans. Want in dat jaar 20G3 moet Haarlem vol gens bescheiden veronderstelling uit gedijd zijn tot een stad van driehon derdduizend zielen (minstens) en de man die dan den redactieslaf over dit blad zwaait zal zijn aboimés wel licht teilen bij vijfentwintigduizen den....» Misschien zal bij zelfs met eenige minachting n-eer?ien op wat hij „die krantjes uit 1913" noemt, en hij zal zich vermaken met den ouderwet- scheu stijl van ons, dagbladschrijvers uit een vorig historisch, tijdperk Toch waag ik het, het woord tot hem te richten, en ik zal een bladwijzer in den ligger steken, opdat hij, de groote man. anno-2063, dit vindt en leest I Dit schrijf ik hemli Mijnheer de 'Hoofdredacteur, Ik weet dat, wanneer ge dit leest, gij aa.n den vooravond staat van de 250-jarige herdenking onzer nationale onafhankelijkheid. Gij peinst over een hoofdartikel, waarin ge de Haar lemsche burgerij zult aansporen tot het vieren van een feest, een stad van jyelo .honderdduizenden inwoners waardig. Er zijn er onder die inwo ners. die er aan hebben getwijfeld of Haarlem zou kunnen feestvieren, of het geld ervoor- wel bijeengebracht zou kunnen worden, of een feest van vele dagen achter-een wel mogelijk zou wezen, enzoovoorts. Verontrust u nietGeef hen ongelijk, zeg hun dat zij pessimisten zijn, en dat de uit komst hun beter leer-en zal. Zelfs in mijn tijd, en dat is al zoo verbazend lang geleden, nietwaar, en de men- schen wanen toen zoo ouderwetse!). en -bekrompen, kregen de pessimisten al ongelijk. Ik zal u daarvan vertellen, want gij wilt in uw artikel gaarne historisch^ bijzonderheden vermel den, Dat wilden de journalisten in mijn tijd óók» Weln-u dan» De volledige beschrijving onzer fees ten vindt gij ln de hieraan vooraf gaande nummers van dit blad, en daardoor wordt ook die wellicht aan de algelieele vergetelheid out- rukt. Maar er zijn speciale punten, waarop ik Uw aandacht vestig, om dat zij dingen behelzen die de navol ging waard zijn., lo, Ons feestcomité is veertien da gen vóór de feesten gevormd, en het heeft alvorens zijn driedaagsch fes tijn te houden een paar maal verga derd, maar nooit langer dan drie kwartier» De kroonprins, die "de bruiloft van pring Arthur, den zoon van den her tog van Connaught te Londen zou bij wonen, heeft dit plan opgegeven, daar hem het regentschap is opgedragen. De kroonprinses gaat derhalve alleen. Do koningin vertrekt heden van haar zomerverblijf Óeland naar Drott- ninghoim, waar de koning gedurende zijn ziekte verpleegd zal worden. Binnenland DE POLITIE IN DE „STUDENTEN KROEG". Do Leidsehe groenen mochten gis teren niet in de Sleutelstad blijven en zooals elk jaar kwamen de studenten naar Amsterdam. Gistermiddag trokken de groenen in optocht langs de studenten-socië teit op den Heiligemveg, waar vele corpsleden van het A. S. C. aanweiig waren. Naar do groenen werd, zoo als gebruikelijk is, met water ge gooid. Alles ging goed tot de Lei den-aars voorbij waren. Het publiek bleef zich echter voor de sociëteit verzamelen Eeniige po-iitie-agenten gelastte;") toen den studenten de ramen en deuren te sluiten. Dit wilde men niet doen. 1-Iet publiek kwam ook de sociëteit binnen én het vve-rd een heel relletje. Plotseling trokken daarop de agen ten, zoo deelde de praeses van het A. S. C., do heer Van der Goot, aan '"t Hbld. mede, do sabel en hielden een charge in de sociëteit. Alles word on dersteboven gegooid. Do politie drong lot in de achterste zaal. Bij deze charge werd de student Nord Thomson aan hot hoofd ge wond. De praeses van den Senaat kroeg een slag met een sabel op zijn hoed. Telgen vijf uur zag het nóg zwart van de menschen op den Heallgen- wog. De rarnen en de deur van de so ciëteit waren gesloten, terwijl een sterke politiemacht voor het gebouw stond,. HET VERMOORDE KNAAPJE TE AMSTERDAM. Gistermiddag heeft commissaris Fundter met het zevenjarig broertje van het vermoorde knaapje per rij tuig verschillende deelen der stad be zocht, ten éinde den jongen te doen aanwijzen waar hij Maandag j.l. met den zesjarigen Hendrik ge weest is. Gisteren den geheelen dag en ook des avonds heeft bet aan het politie bureau- Warmoesstraat niet stilgo- staa.li van menschen, die meenden in lichtingen te-kunnen verstrekken in Verband niet den moord op den zes jarigen Hendrik de Klerk, Hun mede deelingen stonden met steeds ia rechtstreeks verband met de zaak en dagteekenden soms van jaren hev. Intusschen wordt het onderzoek voortgezet in een richting, waarom trent ia het belang der zaak voorloo- pig geen nadere mededeelingen kun nen worden gedaan. HET BANKGEBOUW VAN LABOUCI-IéRE O YENS CO. Het gebouw der Labouchère Oyens- b.ank te Amsterdam komt, door de fu sie, welke tusschen die bankinstel ling en de.Rotterdam-scJie Bankveren- niging plaats had, met 1 November a.s. vrij. Ter peurze liepen gisterenmiddag hardnekkige geruchten, dat het rijk het gebouw had gekocht, oin daarin een afdecling van den dienst der pos terijen te vestigen. Wc geven dit geruciit onder voor behoud, omdat de juistheid er van niet nader was te controleeren. (Tel.) DE DAMBEBOUWING TE AMSTER'- DAM. Na-ar wij vernemen is do bebou wing va.n het rniei-denblok vau den Dam, waai- een hotelrestuurant zal v-oiTij-zen volgens de- plannen van den architect Kromhout, thans een vol dongen feit behoudens goedkeuring van den Raad. De combinatie, die liet hotel iaat bouwen, heeft thans het bc- noodigde kapitaal bijeen. Door de- wij ziging van den vorm van hel blok bleek meer kapitaal noodi-g te zijn dan men aanvankelijk gedacht had. Donderdag 2 dezer heeft de verga dering van de Sociëteit „Zeemank- hcop" Itet voorstel goedgekeurd van het Bestuur tot Verkoop van haar ge bouw op den hoek van Dam en Kal- verstixuvt te Amsterdam aan de i Ir ma, Peek eoi Clopponburg, die even eens de beschik king verkreeg over de perceele-n aan den anderen hoek Dam Rokin van de firma Hajenins, De o-ndorhandelinigen die tot di't re sultaat hebben geleid werden gevoerd Dat verbaast u, nietwaar? Ik be grijp 't. In de historische fijn dóór denkende, meen ik te mogen aanne men dal de vergaderingen in uw tijd nog zesmaal langer zijn dan de onze. Het doet er niet toe, als ge maar een voorzitter hebt. Een voorzitter, dat wil zeggen iemand die zicb al heeft voorgenomen wat er gebeuren moet, en die dit met behulp van een flinken hamer en een „góed-gezinde" groep medewerkers oni hem- heen gedaan weet te krijgen. H-et portret, van zoo'n leider vindt ge zij hij dan ook in rust in dit nummer van ons blad. Richt gerust een standbeeld voor -hem op.... er zijn menschen die er een hebben gekregen en 't minder ver diend hadden. Ziedaar meteen een nummer voor uw programma 2o. Het gemeentebestuur gaf ons comité een garantie van ƒ1500. Daar lacht ge om? gij die juist schrij ven wildet dat de door U-w Raad ge garandeerde 100.000 te weinig was Schrijf het nietMisschien is het in ons geval zelfs méér clan genoeg ge weest. En berust dus ook gij maar in die armzaligo toni 3o. Mijn neef Wouter gij kent zijn nazaten ongetwijfeld, als ik u zeg dat hijzelf een nazaat van dot bekenden Nurks in den Haarlemmer hout was keurde het feest af, en voorspelde een mislukking. L&ut de door bemiddeling Van den architect Ant. J. Joling te Amsterdam! Op het geheele complex zal een groot exploitatiegebouw waarin ma gazijnen, kantoren, ateliers, enz. wor den gesticht en de firma. Peek en Cloppenburg zal ln een zeer groot deel ervan hare kl-eedingmagazijuen vestigen en uitbreiden. Primo Mei 1914 zullen alle gebou wen worden gesloopt, om terstond daarna met den nieuwbouw een aan vang te maken. BEROOVING EN POGING TOT MOORD. Twee politie-agenten, die Donder dagnacht op de Zalmhaven te Rotter dam surveilleerden, hoorden van den waterkant om hulp roepen. Zij snelden er heen en zagen een man, die met ontbloot bovenlijf in een roei boot zat. Het was een Duitsche 'sto ker van het s.s. „Thékla Bohlen", liggende in de Rijnhaven, die ver klaarde dat hij, na het verlaten van een café aan den Schiedamschedijk, op de stille Zalmhaven door 3 man nen was aangevallen, die hem al zijn geld afgenomen en vervolgens in het waier geworpen had-den. Hij bad zich te water van een deel zijner kleede ren ontdaan en zwemmend de roei boot weten te bereiken. De agenten namen den man mee naar den post aan de Leuvehaven, waar hem de vcreischte hulp werd verleend, zoo meldt de Tel. HET ONGELUK OP FORT ERFPRINS Voor eenige maanden is, zooals men zich herinnert, op fort Erfprins uit een kanon van 24 c.M. L/35 het sluit stuk gevlogen bij het afgaan van een schoteenige personen werden daar door rnin of meer ernstig verwond. Bij de desbetreffende berichten in de pers werd verzekerd, dat uit het on derzoek was gebleken dat alles in or de en .hot sluitstuk behoorlijk geslo ten was geweest. Zelfs werd gemeld, dat cte commandant 't bedienend per soneel gehuldigd had wegens zijn flinkheid. De ,,N. Ct." verneemt thans, dat de commissie van onderzoek, bestaande uit twee officieren der artillerie en een burger-ambtenaar der artillerie- inriolitingen, uie zoo spoedig mogelijk na het ongeval is benoemd, tot de slotsom is gekomen, dat het kanon bij het afgaan van het schot niet goed gesloten is geweest, zoodat in strijd met de aanvankelijke mededee lingen het ongeval daaraan moet wor den geweten. BRANDEN. Te Eist, gemeente Rhenen, ont stond brand in de woning van de we duwe G. Maters. Het huis brandde tot den grond af, de inboedel ging mede verloren, terwijl een varken, 2-geiten, eenigo konijnen en kippen in de vlammen omkwamen. Het huis, eigen dom van D. Nellestein, was verzekerd, de inboedel niet. Ook ging verloren een partij tabak van H. J. de Ridder, welke tabak in het achterhuis hing te drogen. Als oorzaak wordt vermoed het spelen met lucifers door een vier jarig knaapje in de nabijheid van een roggemijt. ONGELUKKEN. Dokter Dijkhuis, te Buitenpost, die eenige weken geleden van een trap viel en ernstige inwendige kneuzin gen hekwara, doch sedert eenige da gen in beterschap toenam, is giste ren overleden. Do Tel. meldt: Gistermorgen kwam te Delfzijl het treurige bericht, dat de 27-jarige vrouw van den schipper J. Baas van Delfzijl te Linge-n, in Duitschland, door onbekende oorzaak de man was van boord om boodschappen te doen overboord geraakt en ver dronken is. De ongelukkige laat 3 zeer jonge kinderen na. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is jhr. mr. H. de Marecs van Swinderen benoemd tot Hr. Ms. buitenge w. gezant en gevolm. minister bij het Britsche Hof. Bij besch, v. -d. Min. van Landb. zijn, voor het tijdvak von 1 Oct. 1913 tot 1 Oct. 1914, benoemd tot leeraar Rijks landbouwwinterschool te Meppel, dr. H. C. L. E. Berger, Zwolle, G. A. Brands en K. Blom, beiden. Meppel. HET LEIDSCHE ZWEET KAMERTJE. Het blijkt nu, dat het vernielen van de muurteèkeningeh in het Leidsclic zweetkamertje 'niet liet gevolg is ge weest van eigenmachtig optreden van een reinheidsbegeerig stucadoor. De opzichter der rijksgebouwen heeft die wandaad op zijn gewetenzonder daartoe aangezocht te zijn, ja, zcifs Nurksen maar voorspellen 4o. Wij hadden een secretaris, die een onverstoorbaar goed humeur be zat en zelfs daarin bleef toen hij ver nam dat er een groote wagen met vuurwerk voor z'n huisdeur op 'ra stond te wachten terwijl hij niet weg kon. Tracht er zoo een te vindenl 5o. Er waren in onzen tijd men schen, die groote hedragon voor het feest gaven. Gij zult ze in-uw groote stad gemakkelijker vinden. Wijs hen op het feest van 1913. 6o. Do hoofdnummers op ons pro gramma waren een optocht, een mili tair assaut, een harddrayerij en een vuurwerk". Ik begrijp, dat dit alles niet. meer in uw tijd past. Het paar denras is misschien al lang uitge storven go bezit wellicht nog al leen de skeletten. En een vuurwerk verveelt u..,.-» Houdt dan een race in vliegmachi nes, en. pas uw verdere nieuwigheden toe, die ik helaas niet ken. Maar hebt go nog paarden houdt de harddra verij, en ge hebt geen 100.000 meer van do gemeente noodig. Tenslotte nog iets. Wellicht zult ge u interesseeren voor de kleederdrach ten uit onzen tijd. Laat die maar gerust erbuiten. En verder tracht ge misschien uit te vorschen welke de populaire volkszang in 1913 wasDat i is Kcmakkeliik uit tc vinden'; In Uwe tegen waarschuwing der professoren in, heeft hij het zweetkamertje met ai zijn oude namen laten schoonwit- teny omdat het te vuil was voor zijn zindelijken smaak. Men hoopt nu in Leiden, dat bij de behandeling -der begrooting van Bin.- nenlandsche zaken deze vriend van den witkwast de onvriendelijke woor den te hooren zal krijgen, welke hij verdient. ('s-H. Ct.) VOLKSPETITIONNEMENT VOOR PLAATSELIJKE KEUZE. De commissie voor het Volkspeti- tionnement voor plaatselijke keuze, waarover reeds een en andermaal be richt werd gegeven, is thans met haar voorbereidenden arbeid gereed. In den komenden winter zullen in alle gemeenten plaatselijke comité's zich lx-, ij veren handteekeningen te verkrij gen voor het volgend adres: Ondergetoekenden, allen ingezete nen van... machtigen het Nedertend- sche comité voor plaatselijke keuze, ornnamens hen aan Hare Majesteit de Koningin fce verzoeken de Drank wet zoodanig te wijzigen, dat aan de mannen en vrouwen van 23 jaar on ouder in een plaats gelegenheid wor de gegeven bij stemming zich i-it to spreken 'over beperking of opheffing der inrichtingen voor drankverkoop (vergunningen of vergunningen verloven) ter plaatse; en wanneer 3/4 der uitgebrachte stemmen zich daarvoor verklaart en do rogeering daartegen geen bezwaar heeft, tot die beperking of opheffing worde overgeaan. In October zullen, zoo meldt de Tel. overal de plaatselijke comité's worden opgericht, om op .groote schaal de propaganda te voeren. Van 15 Janua ri tot 15 Maart 1914 zal de gelegenheid voor ouderteekening worden open ce stoid. De meeste organisaties hebben zich tot het voeren dezer actie verbonden. Sobriëtas, Enkrateia, de Ned. Ver een i ging t. A. v. A. D., de Ned Ond. Prop. Club, de Int. Order of Good Templars; de Vereen, v. Geh. onder Spoor- en 'l'rsmw. Pers, en de Neutr» Ona.flL Orde van Goede Temp. zijn vertegenwoordigd in de commissie. GEDENKZUIL 1813. Er hebben zich, naar het „U. D." meldt, eenige heeren gevormd tot een commissie ooi bij de Utreehtsche bur gerij steun te verzoeken voor het plan een eenvoudige gedenkzuil op te rich ten in de omgeving van do Tolsteeg- brug, waar de Franscheo in den nachtvan 27 op 28 Noveml)er 1813 overheen trokken, de stad verlatende om liet veld te ruimen voor dc aan rukkende kozakken. MONTENEGRIJNSCHE ONDER SCHEIDINGEN. Tot ridder van de Orde van Daiiilo I van Montenegro zijn benoemd: ge- neraal-majoor A. N. J. Eabius, com mandant van de Stelling van Am sterdam; dr. C B. Tilanus, dr. J. van Hoeven Leonhard, C. F. Utermöhlen, allen te Amsterdam en J. Romer, vi ce-consul van Montenegro, te V-c-1 p bij Arnhem. DE VIERKANTE STUIVER. De Rijks Munt is dezer dagen be gonnen met de aanmaak van den nieuwen vierkanten stuiver met ron de hoeken. Over eenigen tijd zal deze nieuwe munt in circulatie worden ge bracht, zoo meldt het ,,U. D.". MET PENSIOEN. De generaai-majoor J. Bruce, com mandant der Ille divisie te Breda, zal 1 Nov. den dienst met pensioen ver laten. NIEUWE MUNT. Aan de Rijksmunt te Utrecht wordt op het oogenblik zeer hard gewerkt. Er woi'den daar dit jaar ongeveer 140 millioen stukken gemaakt, dat is rneer dan aan de vijf Duitsche mun ten te zamen. Het- volgend jaar staat onze munt voor een wereldrecord. Dan moeten er circa 240 miliioen stukken gesla gen worden! Op het oogenblik zijn er 60 millioen nikkelen Indische stuivers met een gaatje in den maak. Naai' de" N. R. Ct. verneemt is ook de koperen Indische pasmunt: 2 1/2, 1 en 1/2 cent vernieuwd. DE VERBRANDE CACAQBOONEN. Naar de „.Sch. Ct." verneemt, is do toegang tót de gemeente Schiedam geweigerd aan een schip, geladen met cacaoboonen, afkomstig van do verbrande pakhuizen van het Blaauw- hoedenveém, te Amsterdam, die te Schiedam gedroogd zouden moeten worden. De weigering is geschied op i advies van de gezondheidscommissie. musea zullen vele draaiorgels uit on zen tijd te vinden zijn. Draai aan ieder maar even, en ge hoort overal cn immer hetzelfde iied. Hel is een dreinende, lang-uitgehaalde zang. Dat is „Mina", en voor hdar waarschuw ik u. Zij was de schaduwzijde onzer feesten Dit is mijn conclusie. Zoek een energieken voorzitter, een opgewekten cn actïeven secretaris, een penningmeester die goede paden weet te vinden, en begin zóó kort van te voren, dat er eenvoudig geen tijd meer is om debatten te houden. Dat 's do manier. Dan treedt iedor doorzet tend op, want het comité zegt dat het nu móet, het regent gaven, het pu bliek wordt enthousiast, ziet veel moois en behoeft niet te betalen, en alle autoriteiten werken mee. Ik voorspel U een groot succes met Uw feest, en een groote toeneming van Uw abonnenten-tal. Daarvoor zijt zelfs gij immers nog gevoelig? 1913 was schoon, maar 2063 zal, getoetst aan de ervaring van ander- halve-eeuw-terug, nog schooner kun- 1 nen zijn....;- Mijnheer, de Hoofdredacteur, :k dank U bij voorbaat voor de mij ver- leende plaatsruimte en verblijf hoog- achtend. Uw dienstwillige voorzaat JAN FIDELia.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9