SPECULAAS, DEKENS. Winter 1913-1914 Leidsche Wollen Dekens. Z VEEL GELD De Lrinnenbaal DAMESHMRWASSCH1H6 met slectrischi droging J. wm DEÜ HAAK. Engelsche en Belgische Anthraciet Si Jiiï-IDH (SAW in nnde bossen, dagelijks versch. J. SMIT, Smedesfraat 46. PRACHTCOLLECTIE Wollen Watten Molton G. NIELEN ZOON, Zijlstraat 43. li Eerste Haarlemse net J. VAR ©Am ROOMBOTER Bj B. P. 11 GEER. 'halve dezen moord er nog forSên an dere heeft gepleegd. Daarvan hadden cr elf diefstal ten doel gehad; de beide andere waren bedreven op twee politieagenten, door Spencer neerge schoten bij een vlucht. Tien van deze moorden waren in den loop van bet afgeloopen jaar gepleegd, vijf van slachtoffers waren mannen, vijf vrouwen. Enkelen had hij doodgescho ten, anderen met een hamer de her sens ingeslagen. Spencer verklaarde nog, zijn le ven lang een dief te zijn geweest. Hij vermoordde vrouwen om haar te be stelen, daar dat zeide hij de ge makkelijkste manier was -om in zijn onderhoud te voorzien. Hij bekende nog, verslaafd te zijn aan het gebruik van verdoovendo middelen. De politie te Chicago heeft de klaring afgelegd,- dat Spencer de ge vaarlijkste maniak met moordnei gingen is, die sedert jaren gepakt is. THANS MEER BEWIJZEN. Zoowat een jaar geleden is de post wagen in den sneltrein Bordeaux Marseille tusschen Nimes en Taras- con bestolen. Er zijn toen vier men- schen aangehouden, allen te Tarascon thuisbehoorende en slechts bij een hunner werd een bankbiljet gevonden dat van den diefstal afkomstig was. Dat was tot dusver het eenige bewijs dat tegen hen ingebracht kon wor den. Maar dezer dagen heeft men een ander gekregen. Een der vier aange houdenen, Pons geheeten, die bij dc posterijen in betrekking was zijn moeder behoort ook tot de aangehou denen had aan een zijner ooms opgedragen tijdens zijn afwezigheid het oog te houden op een klein boer derijtje, dat hij bezat in de buurt van Tarascon. Dezer dagen,nu ver kocht de oom een voer hout van het boerderijtje afkomstig aan een inwo ner van Tarascon. Men kan zich de verbazing voorstellen.van den kooper toen deze tusschen de twijgjes van een takkenbos een lias ontdekte met effecten en aandeelen, ter waarde van tweemaal honderdduizend frank. Reeds is vastgesteld, dat deze stukken van den diefstal in den postwagen gepleegd, afkomstig zijn, zoo meldt do N, R. Ct. EEN ONGELUK IN DE LUCHT. Toen to Barcelona Zondag een luchtbol opging, raakte esn man uit de kijkgrage menigte in het anker touw verward en ging mee de lucht in. D© luchtreiziger poogde hem op to hi.ischen, doch verloor het evenwicht en viel. Hij was terstond dood. ballon schoot na zijn val hoog lucht in, maar de onvrijwillige passa gier is er toch ongedeerd afgekomen. Hij h$eft, zich namelijk weten vast te houden tot op een 30 K.M. van Barce lona do ballon neerkwam, zoo meldt de „N. R. Ct.". EEN MOORDPARTIJ. Te Ka'ïro heeft Zondag een student van de Al Azhar universiteit den pro fessor Sjeich Fazzani met messteken vermoord .Do oude man deed zijn middaggebed, toen de student, (vol gens do Daily News" een Fransch onderdaan) hem van achteren be- zijn, mes Jet. drie maal en vermoordde bij zijn achtervolging nog twee studenten. Later is hij ge vat. DE LUCHTBUITELINGEN VAN PÉGOUD. Omtrent do luchtbuitelingen van den famou2en Frarschen vlieger Pé- goud lezen wij iiï een correspondentie ln de „N. Ct." o.m. het volgende: „Toen hij zicli stevig had laten vastbinden en d© motor zijn razend© wentelingen had aangevangen, kwam het teeken hom nu verder maar aan zijn lot over te laten. De-ranke een dekker, 80 paards motor en versterkt door dikkere dradon en extra-voorzie ne draagvlakken, huppelde weg. Pé- goud gaf driemaal een tam saluutje met den arm, en na een vijftal minu ten vloog hij op een tweehonderd me ter hoven de gespannen turende aan wezigen. „De motor wilde niet erg, 't was hooren aan den onregelmatigen slag; Pegoud scheen het ook te bemerken, hij zette het machien stop, gaf weer contact om zach te vergewissen van de trouw van dat alles beheersehen- de onderdeel van de materie wélke den vliegenden mensch omringt. ?/aar veel stoorde hij zich toch blijkbaar niet aan 's motors onvriendelijkheid. Want toen het na tien minuten vlïe- gons nog niet vlotte beschreef hij om zijn onverschilligheid te demnnatree- ren een geser.eerde spiraal die 't hart van de opkijkende mensohen in de keel deed kloppen. Intusschen had hij de hoogte van 300 M. vergroot tot een van 800 M. 't Scheen of hij de men- Bchen beneden, begeerig naar angstwekkende toeren, wilde tarten. In een normalen stand ging het vlieg toestel in groot© kringen hooger; zette op 1200 M. koers in de richting van Parijs. Maar nu was hij alweer op den terugtocht.... en nu ook kon mem beneden angstig worden en rillen van ontzetting en bewondering. Want met den kop naar beneden stortte het toestel loodrecht van zijn 1200 M. hoogte naar heneden tot op een hoog te van naar schatting 500 M. En zoo als de luehtvoltigeurs van Schumann pijlsnel omlaag sclneten en bij het net hun nek voorover buigen om op hun rug te wentelen, zoo boog ook bet toestel nog verder voorover en, terwijl de motor verder raasde, schoot het op den rug door de ijl te voort. De mensohen hieven de handen op en uitten kreten van schrik en van ex tase omdat een hunner 't wel wagen dorst de wetten van stabiliteit en zwaartekracht dermate te tarten. Mis schien dat de bloedaamdrang naar het hoofd Pégoud te erg werd, want na eenige minuten onder zijn toestel gehangen te hebben nam hij met- de zelfde ontstellende zekerheid waar mede do eerste beweging geschied was den normalen stand weer aan. En flinlc rees het toestel weer tot 1200 M. hoog. Toen kwam een vertooning even angstwekkend als prachtig om aan te zien. Hij viel van 1200 M. tot BOO M. en gedurende dfl'eai val be schreef het toestel vijf verticale cir kels in de lucht, 5 salto»-mortal es van het vliegtuig. Er. nu niet zooals bij de eerste beweging draaiend voorover om den kop, maar noi achterover om 'den étaarl Hé vervoering van: hét kleine aantal aanwezigen ging nJle boheersching te buiten. De gebaren die naar don acrobaat daar hoog,, werden uitgestrekt waren voor hot oog van den kalmen Nederlander als bewegingen van een troep verdwaas den; men klapte in die handen en staarden met starre verwezen oogen naar het schouwspel dat alleen grie zelig werd door den maar dlie vastge bonden de wentelingen, van toestel willig meemaakte. „Een groot aantal beroemde Fram- sche aviateurs, onder anderen de man van de 30.000 Kilometer, Foumy, die onder elke weers gesteldheid vliegt en die de ver richtingen ook met technische oogen beschouwen, vonden 't al even bewon derenswaardig; want ook mot de eischen aan den motor gesteld spotte die kleine kerel zooals niemand het ooit had durven doen. 't Was triomf van het evenwicht; 't ging met een gewisheid die de gedachte aan ge vaar buitensloot; diie motor mocht doen wat hij wilide, slecht loopen, ha peren wanneer hij maar vriendelijk genoeg was om te draaien op de kri tieke oogenblikhon, en dat waren de oogenblikken waarop do staart van het toestel naar de aarde wees, waar op de motor het toestel verder omtrok- ken moest tot de normale stand weer was bereikt. „Na dit schitterend werk steeg Pé- goud nogmaals tot '1500 M. waarbij hij gedurende wel 10 minuten,, met beidé armen boven h^t hoofd, zijn toe stel aan de lucht scheen prijs t© ge ven. Op 1500 M. gekomen daalde hij in een nauwe spiraalvormige glij vlucht tot op 300 M., toefde op die hoogte nog ©enigen tijd en daalde dan terwijl hij zachtjes tot tusschen do toeschouwers voortrolde". DE EERSTE SPOORTREIN IN PRUISEN. Den 22©n September was het 75 ja geleden dat de eerste S'poortrein in Pi-uisen tusschen Potsdam en Zehlen- dorf bij Berlijn reed. Den lOden Aug. 1837 werd de aanleg van den spoor weg BerlijnPotsdam, den eersten spoorweg var het Koninkrijk Prui sen, begonnen, deq 22,sten September 1838 kom reeds het bedrijf op het ge deelte PotsdamZehlendorf geoipend worden en op 29 October van "hetzelf de jaar werd de goh ede spoorweg tusschen Berlijn en Potsdam feestelijk ingewijd. Do aanleg van den weg met. een spoor kostte ongeveer een mallioen th aiters. De spoorweg droeg natuur lijk eerst het karakter van een buurt spoorweg, maa.r spoedig veranderde dit, daar de voortzetting tot Maag denburg reeds in 1844 volgde. Te Berlijn beschouwde men den nieuwen spoorweg aanvankelijk als iet®, dat ten hoogste eenige dagen kon stand houden; angstige lieden be weerden zelfs, dat men bij een reis moedwillig zijn leven op het spel zet te. Aan het Berlijnsch© gemeente raadslid Kerbel werd door het mogi- sittraatscoPege een berisping toege diend, omdat hij de weezen van liet F rederiksweeshu is om hun een pled- zierlje to Tï-r-.r- i.«nar Berlijn te rug had laten doen, en daardoor, vol gens de meer,iDg van het college, -de weezen aan een groot gevaar had blootgesteld. Het duurde echter niet lang, of men was te Berlijn voor de waarde van den nieuwen spoorweg niet meer blind; men vond zelfs plot seling, dat de spoorweg niet snel ge noeg reed. Men kon toen itn een cou rant lezen: Bescheiden vraag. Is er niet een middel ooi het bedelen aan den Potsdamschen spoorweg tegen te gaan? Onlangs is hijvoorbeeld een man met een houten been bijna tot Steglitz langs den spoorweg met den train medegeloopen en heeft hij door zijn opdringerigheid het publiek in den wagen voortdurend lastig geval len. De eerste Pruisische spoorweg was niet de eerste spoorweg in Duitsch- land; in 1835 werd, zooals bekend is, alls eerste Duitsche spoorweg de lijn Neurenbnrg-Fürth en twee jaar daar na, in 1837. het eerste groot© spoor wegtraject in Duitschland, Leipzig'— Dresden, voor het- verkeer geopend, zoo méldt de N. R. Ct. DE AMOKPARTT.T TE HARRISTON. Wij hebben' onlangs melding ge maakt van de amokpartij te Harris- ton, in den staat Mississippi, waar jonge negers, de broers Jones, tal van blanken hadden neergeschoten, beide knapen, die in een speelhuis geld hadden verloren, begonnen linxs en rechts te schieten, totdat zij, na heel wat kwaad te hebben aangericht, aan de politie in handen vielén, de een dood, de ander ongedeerd. De le vende werd op de plek opgehangen, waarna de heide lijken als afschrik wekkend voorbeeld bij het spoorweg station werden opgehangen. De waan zinnige schietpartij van de beide ne gers heeft al aan elf menschen be halve aan henzelf het leven ge kost; bovendien liggen nog twee ge kwetsten op sterven. Overal in en om Harriston zijn de blanken thans gewapendwant het gerucht heeft zich verbreid, dat. de moordpartij van de beide negers moest worden beschouwd als een aanwijzing voor het feit, dat er een plaatselijke samenzwering tegen het leven der blanken was gesmeed. Het opzet zou daarbij geweest zijn, alle blanken van larriston om te brengenmaar het plan zou door do daad der beide ne gers te vroeg aan het licht zijn geko men. Twee andere negers, Robert Pat- ton en John Prophet, 2ijn in hechtenis genomen op dc verdenking, dat zij de beide Jones tot de moorden hebben opgehitst. Patton en Prophei bevinden zich ln hechtenis, maar loopen groot ge vaar door de woedende blanken, te worden gelyncht. Ook het leven van de moeder der beide moordenaars, de negerin Jones, wordt bedreigd. Zij is in een naburig oord in hechtenis genomen, maar een gewapende pa- rouille uit Harriston ie er heen om haar te lynchen. Men legt haar ten Jaste, dat zij haar zoons, door het ver strekken van cocaine in een staat van woeste overspanning had gebracht. Om eg onder de negers in Harriston dén schrik goéd in te bréngen "zijn alle zwarten tot op mijlen ver uit den omtrek naar Harriston gedreven en gedwongen, daar langs de lijken van de broeders Jones te dofileeren. Die lijken lagen in kisten midden op straat. Dc negers moesten er langs trekken, terwijl ter weerszijden blan ken langs de trottoirs stonden,, iede re blanke met zijn revolver in c hand. (N. R. Ct.) Rechtszaken HOOGE RAAD. Behandeld werd de zaak van een tweetal lieden door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld resp.tot 30 hoe- te, subsidiair 15 dagen hechtenis, en tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens mishandeling van den automobilist, den heer J. II. Dyserinck en diens chauffeur, M. J. v. d. Biegelaar, Eist. Aangevoerd was, dat het Ilof in hooger beroep zich met het vonnis der rechtbank te Arnhem, die de zaak in eersten aanleg behandelde, voor een deel wèl en voor een deel niet veree- nigende, verzuimd heeft dat vonnis uitdrukkelijk te bevestigen of te ver nietigen en voorts, dat op onwettig bewijs zou zijn rechtgedaan met be trekking tot aanwijzingen of op een getuigenis van hooren zeggen. Do beide voorgedragen cassatiemid delen gegrond achtende, concludeer de advocaat-gen. tot vernietiging het arrest van het Hof en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. Uitspraak 3 November. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cts. per regel. A!g. Adresboek van Nederland en Ned. Indië ten dienste van Handel en Nijverheid Inhoud bijna 2000 pagina's Prijs 10.— Verkrijgb. bij den Boekh. en bij Nijgh Van Diimar's Uitgevers-Mij - Rotterdam hoogste séries "waren 117 en 142. San chez maakte zonder z'n voorgift 377. Z'n moyenne was 11.8, z'n hoogste se rie 50. Koloniën Marktaieuws o term ar kt, gehouden te Haarlem op 6 Oct. 1913. Aangevoerd en verkocht 30 K.G. bo ter, 1.70—f 1,80 per K.G. Sport en Wedstrijden Luchtvaart. DE VLUCHT OM DRIE MEREN. Men meldt aan de N. R. Gt. uit Co- mo, d.d. Maandag De groote prijs in den wedstrijd om de drie meren, (het Lago Magglore, het Como- en het Luganomeer), voor watervliegtuigen is heden, ondanks slecht weer, begonnen. Zes vliegers vertrokken, voor het eerste deel den tocht Como-Pavia. Chemet vertrok om 7 uur 42, Mora ne om 8 uur 5, Divetain om 8 uur II, Hirth om 8 uur 16, Garros om 8 uur 38 en Fischer om 8 uur 45. Hollins is niet vertrokken. Chemet passeerde Lodi om 8 uur Morane 9 uur 6, Divetain 9 uur 50, Hirth 9 uur 22, Fischer 10 uur -3. Chemet passeerde Plaisance om 9 uur 39, Morane 9 uur 50, Hirth 10 Garros moost bij Malgrate landen, tengevolge van een panne. De vliegers Landini en Cavjggia zullen om 12 uur naar Como vertrek ken. Morane is te Pavia aangekomen om 10 uur 5, Chemet om 10 uur 6. Men seint nader uit Milaan Garros heeft den wedstrijd om de drie meren opgegeven. Divetain is bij Borgoforte gevallen en heeft verdere mededinging opgegeven. Tot nu toe heeft Morane den besten tijd ge maakt. Na hem komen Chemet, Hirth en Fischer. Landini heeft den wedstrijd opge geven. Een reserve-officier, Hurtard ge naamd, wilde Zondag van Sézanae naar Reims vliegen. Op weg is hij ge vallen van 500 M. hoogte. Mogelijk dat men het leven van den passagier nog kan reddende vlieger is reeds overleden. Biljarten. ADORJAN—SANCIIEZ. Een te Den Haag gespeelde match tusschen de professionals Jules Ador- jan (Hongaar) en José Sanchez (Span jaard) is Maandagavond door den. eer- wonnen. Adorjan'gaf op de 600 ca ramboles den Spanjaard 200 voor, en won met 23 caramboles voorsprong do partij. Hij maakte zijn 600, met een gemiddelde van, 184 snelend. Z'n VIJF WEKEN OP EEN RIF. Men schrijft aan bet Soer. HM. uit M'akasser: Van Miaikasser vertrok naar Baiik Papan de Murex, een groot olietank- schip vam de East-Asiatic Oil Cy., na heel wat wederwaardigheden te heb ben ondervonden. Toen het schip zich zes weken ge leden van Australië naar Baiik Pa pan begaf om olie te halen,, liep het op het rif de Bril, op een afstand van 65 mijlen van Mallassen- en raakte zoo onwrikbaar vast, dot loskomen onmogelijk was. De eerste officier, die de wacht had toen het ongeluk gebeurde, zog het licht van de Bril voor dat van een visschersboot aan en voor hij goed begreep wat er geschiedde, zat de Mu- rex reeds op het rif. Het schip was gelukkig niet lek ge- stooten, zoodat er geen viees voor memschenlevens behoefde te bestaan en torn het. diag®werd, besloot men een der reddingsbooten naar Makas- sor te zenden, van waar uit fileep- booten uit Singapore zouden ge vraagd worden. De derde machinist van het schip, Griffith, en een ma troos boden zich aan om den gevaar lijken tocht te wagen en al zeilende kwamen zij te Makasser aan. De zee was toen zoo onstuimig, dat Griffith, die reeds vele jaren vaart, zeeziek werd. Te Makasser werden de Sleepboo ten uit Singapore ontboden, de twee schepelingen bleven hier. Do Van Cloon, van de Paketvaart, die toen uit Makasser vertrok, zou in de buurt van het gestrande schip passeeren, om do opvarenden daarvan mede te doelen, dat de tweo bood schappers de haven van Moikasser veilig hadden bereikt. Toen dé Van Cloon des avonds voorbij ging werd over en weer met Morso-lampen ge seind waarbij een misverstand plaats vond. De sleepbooten uit Singapore en een sleepboot van de East-Asiatic zelf, de Daisy, arriveerden eenigen j tijd later bij de Mum, maar alle po-, gingen om het schip los te krijgen, bleven vruchteloos. Deze sleepbooten keerden naar Sin- j gapore terug en een machtiger sleep boot, de David Gillies word uit Hong kong ontboden. 1 dien tijd zaten de opvarenden van do Murex in zee te turen. Mien had wel volop voedsel aan boord, maar tabak en sigaren waren 1 op eat men moest later de mannen eens hooren vertellen wat dat betee-1 aide. Eindelijk na vijf weiken kwam de] David Gillies aan, een betrekkelijk kleine sleepboot, maar met ontzet tend krachtige machines, Hot werk begon, maar de Gillies as aanvankelijk evenmin ln staat beweging in de Murex te krijgen. Een kabel zoo dik als een boomstam knap te ten slotte als naaigaren maar het was juist, hieraan te danken dat de Murex zich even verzette. Was dat niet gelukt, dan zou men hebben ge poogd door middel van dynamiet een gleuf om het schip heen te maken. Toen de Murex zich eindelijk iets meer bewoog, gelukte het de Gillies kort daarop haar af to brengen, waar na beide booten naar Makasser stoomden. De schepelingen van de Murex wa ren uitgelaten toen zij de haven be reikten en de officieren gaven aan boord een champagnefuif, waarbij het zeer lustig tooging. Een hunner ver telde mij, dat zij daar op het nif het gevoel hadden alsof zij op den bodem der zee lagen. De Gillies eischt voor het afbren gen van het schip een bedrag van niet minder dan 700 pond sterling, doch de raad van scheepvaart te Hongkong zaj dit bedrag wellicht iets verminde ren. Op denzelfden dag vertrok de Gil lies maar Hongkong en die Murex, die j wat een wonder is, geen schade be- loopen had, naor Baiik Papan. KRUISWEG 52-54 - TELEFOON 106 Tarief per keer 60 oent. Per kaart (5 maal) f 2.50. Aanbevelend, W. KOLDEWIJN, Kapper, Maarwerker. Aiegang 42. Firma D. BREMER. Kleine Houtstraat 43, Telefoon 896. Levert ©©rst© kwaliteit en alle andere sonrten Brandstoffen, tegen consumerende prijzen. geïmporteerd door de Agentuur en Commlsstshandel W. TEW BOOWÏ, S€roehi12, is te Haarlem verkrijgbaar bij bekende Kruideniers en Koekbakkers Stoom vasrtberi cb ten HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Rijndam arriveerde 6 Oct. nam. van Rotterdam te New-York. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Teenkai vertrok 4 Oct. van Batavia naar Amsterdam. STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Het st. Banda (thuisreis) vertrok 5 October van Padang. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Frisia (thuisreis) passeerde 6 October Fernando Noronto. Het st. Zeelandia (uitreis) arriveer de 6 October te Santos. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Het st. Priam, van Amsterdam n. Java, vertrok 3 Oct. van Algiers. Uitgesproken: 's-Gravenhage. E. Fresco, winke lierster in sigaren, Den Haag, Roe li ter-commissaris: mr. A. H. du Mosch; curator: mr. J. J. Bergsma. O. K. M. Hamann, hotelhouder, Den Haag, Rechter-commissaris: mr. J. A. E. v. Rhede v. d. Kloot; curator mr. G. A. van Haeften. D. J. Troe, winkelier, Den Haag/ Rechter-commissaris: mr. J. G. Gra- tama; curator: mr. A. Mesritz. M. Godschalk, hotelhouder te Scheveningen. Rechter-commissaris; mr.II. W. Sandick; curator: mr. H'. Ligtenberg. C. M. van Velzen, winkelier te Schev enigen. Rechter-oommissaris: mr, J. v. Gelein Vitringa; curator: mr. R. V. Bakkgr. P. G. Verweij, tuindersknecht, te Delft. Rechter-commissaris: jhr. mr. P. L. v. Leeuwen; curator: mr. J._ P< Charoon.. Opgeheven: 3. F. R. Buwalda', te 's-Gsavenhage. C, Nieuwe Cfc."l, Uitsluitend PRIMA kwaliteiten. Scherp concurreerende prijzen. Ziet Etalages. Vraagt zlchtzendlngen. T©S@f@®ini H6SS9. Onovertrefbare Deerlijke u Firma P. BEAUFORT. Zijlstraat 1. Tol. In». 717. tot elk bedrag van t 25.— af, worden verstrekt door do üaamB. Venn. Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 19 April 1913. ëpaarne 39. Alvorens uw godragon HKERENKLEEDINQ op to ©nftfriodt dan Barmootestraat 15, Betaalt beslist bet meeste geil Overal t® ontbieden. kosteloos TELEPHOON 2464. Prima smakende van 70 ot. de 5 on. af. KRUlSWEe SI.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10