In Ha a rTem HeeTl Iemand z\n fabriek gesloten, maar op den dag verlof werd niet betaald. Bedoelde fabrikant was lid van het feestcomité. Do heer flOOY zegt tot den lieer Verton, dat hij staatkundige en eeó- noinische onafhankelijkheid verwart. De eerste ia in 1813 verkregen, en daarom moest er zelfs voor den heer Verton reden zijn om feest te vieren. Do VOORZITTER betoogt, dat het hier wèl den wensch van een gróót gedeelte der bevolking betreft. Dat blijkt uit de reeds bijeengebrachte som. Was het verzoek alleen van een ■raadslid uitgegaan, dan zouden B. en W. het niet gesteund hebben. De heer VERKOOY gelooft niet, dat het bedoelde deel der bevolking zoo groot is. En hij vindt de bijeenge brachte som klein. Per gezinshoofd der bevolking bedraagt het maar een stui ver of drie ongeveer. Spr. betoogt nog eens dat op verschillende plaatsen het geven van verlofdagen met inhouding van loon gepaard is gegaan in Ilaarlem op de fabriek der 1-Iaarl. Ka toen maatschappij De VOÖRZ1TTER zou het zeer be jammeren als zooiets in Schoten ge schiedde. De heer POTH vraagt f 25 subsidie voor liet comité méér dan het ge vraagde bedTag. 't Is Toor verlichting van de muziektent. De heer VERTON vindt dat Neder land op staatkundig gebied evenmin onafhankelijk is. Spr. noenvt het ont breken van algemeen kiesrecht. De heer POTI-I stelt voor om niet f 150, maar f 175 subsidie te geven. De heer VEREOOY is absoluut te gen het amendement, 't Gaat niet aan, om zoo met de belastingdubbeltjes om te springen. Het door den heer Polh geamen deerde voorstel wordt aangeno men met 6 stemmen tegen 2 (die der he eren Verton en Verkooy). 1-Iet Feestcomité krijgt dus f 175. De Commissie tot nazien der reke ning van het Burg. Armbestuur advi seert tot goedkeuring. Alleen maakt zij de opmerking, dat do Boerenleen bank waarmee het Armbestuur zaken heeft gedaan, niet de voordeeligsto op dit gebied is. De heer HOOY wist geen voordeelig adres, maar als hij eens informeert, zal de heer VERKOOY hem een goed adres geven (vreugde). Dc tekening wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Eenige verzoeken om afwijking van de bouwverordening worden zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. Tot lenen van de commissie tot na zien van de begrootingen der gemeen te en van het Burgerlijk Armbestuur worden benoemd de heeren Van Steen. Bos en Verkooy. De bedoelde begrootingen worden, aangeboden. 1 Geldleeningen. B. en W. stellen voor, technische verbeteringen in de gas fabriek en aankoop van grond voor eventueel© uitbreiding dier fabriek een leening aan te gaan van f 46.000, rentende hoogstens 5 pCl. De heer Verton gelooft graag, dat db bedoelde werkzaamheden, noo- dig zijn, maar is huiverig voor geld leeningen Er staat al zooveel aan rente eu aflossing op de begrooting! Spreker wórdt in zijn betoog ge sluit doordat het blijkt, dat hij dacht bij punt 5 (geldleening der gemeentej het woord te voeren, terwijl het in Vorkelijkheid punt 4 is. De heer BOX heeft een bezwaartje tegen de raming van een te maken uitbouw, waarvan de heer VERTON zóó schrikt, dat hij voorstelt dit punt te verdagen. Dc 'VOORZITTER bestrijdt dit plan. De gemeente kan nu ii 4 1/2 pGt. geld krijgen laten we niet om zoo'n kloi- nigheid gaan uitstellen. Waarom komt meneer Box op het laatste mo ment met zijn bezwaar? De heer BuX, een beetje boos, con stateert dat hem een vermaning wordt toegediend, zegt dat hij nog wel wat anders heeft te doen dan voorstellen indienen en deelt tuede dat hij oen vrouw en zes lieve kinde ren heeft. De VOORZITTER heeft het noch over mevrouw Box, noch over kinderen. De heer COBELENS betoogt de doelen van het nemen door den meente-archiiect van werk in eigen beheer, de heer VERTON huldigt den gemeente-architect, de VOORZITTER sluit er zich bij aan en wijst op de correcte nakoming der bepalingen bi het uitvoereu van werken, er wonl nog wut afgedwaald van het aanhan gige punt eu tenslotte zegt de Voor zitter dat hij deze discussie sluit. De heer BOX begint een nieuwe. Hij wil degelijke begroetingen zien, ders geeft hij zijn stem niet aan het voorstel. De leening komt er tenslotte toch nog zonder hoofdelijke stemming door. B. en W. stellen voor, om voor d gemeente 112.000 te leunen, noodi; voor straatverbetering, daarmee so mengaande rloolhorsteilingen en aan schaffing van een nieuwen beer wagen. 1>© heer VERTON herhaalt 2ijn vrees voor verhooging der uitgaven door het sluiten van nieuwe leenin gen. Kan het werk met partieel ge schieden Do VOORZITTER verzekert, dat het straten betreft, die hoog noodig vc beterd moeten worden. De beerwagt valt vandaag of morgen in elkaar B. on W. bedoelen overigons niet een nieuwe leening te sluiten, maar j De heer VSN STEEN vfa'&'gt, 'oï de Reitzstraat er bij is. Dit blijkt zoo te zijn. Het voorstel van 13. en W- wordt aangenomen met 6 legêö 2 stommen (die der heeren Cobelens en Box). Nu beginnen wo aan de progressie in den hoofdei ij ken. omslag, voorge steld door de heeren Verkooij en Ver ton en afwijzend be->praeaclvi&eerd door B. eu W.. die weliswaar in prin cipe vóór progressie zijn, maar de ge meente er niet geschikt voor vinden. Er zijn te weinig menschen met hoo ger© inkomens. De heer VERTON verdedigt zeer breedvoeriglijk zijn voorstel. Hij wijst op de geregelde stijging van het per centage van den hoofdelijken omslag in de gemeente, en vraagt, of het onbillijk is. In geen geval, zegt hij. De arbeiders moeten hier wel komen wonen, al3 ze in Ilaarlera werken. Moeten we ie dan ljehalv© hun fonen- senhelasling nog een hooger percen tage dan in Haarlem laten betalen? Do VOORZITTER geeft volkomen toe dat de heffing van een forensen- belasting op de hier wonende arbei ders niet is in de bedoeling van de wet. Was dat ooi't zoo geweest, dan zou spr. het ©en verschrikkelijke wet vindon. Progressie vinden B en W. voor Schoten niet mogelijk, verder keurt spr. ook de samenstelling van het systeem der socialisten af. De heer HOOY erkent het beginsel der progressie als rechtvaardig. Dat de belastingen steeds zullen stijgen Is volstrekt niet zeker, 't Is best mo gelijk, dat er het volgend jaar oen daling in het belastingpercentage komt. De heer VAN STEEN merkt op dat de verhoogingen te groot zijn. In hot progressie-stelsel van Watergraafs meer b.v. zijn zo veel kleiner. De heer VERTON vindt dat de toe stand in deze gemeente juist een aan leiding is om progressie in te voeren ook in verband met de forensen. Het bezwaar van het wegloopen der financieel -üraagkrachligen, dat ook nu weer door B. en W. geopperd is, bestaat overal en zal altijd bestaan. De lieer VERKOOIJ deelt mede dal de wettelijke toelaatbaarheid van zijn voorstel door bekwame staathuishoud kundigen is onderzocht en bevestigd. De heer HOOY wijst er op, dat hot wegioopen hier eerder geschiedt dan in andere gemeenten.- Als we hier de fabrieken en kantoren en werkplaat sen hebben, wordt het e&n ander ge val. De VOORZITTER herinnert er nan dat - op z ij n voorstel in zijn vorige gemeente in 't eerste jaar van zijn burgemeesterschap reeds progressie is ingevoerd. Maar voor Scholen is het ongeschikt. Het afwijzend praeadvies van B. en W. nog op deze zitting gesteund door een adres van de R. K. kiesver- eenigihg dat hetzelfde beoogt, wordt met 6—2 stemmen (die der heeren Verton en Verkooy) aangenomen De progressie wordt dus niet inge- oerd. Besloten wordt tot aanstelling van eenige werklieden en een opzichter- teekenaar (de laatste op f 750 sala ris). De ontruimings-tormijn van een woning aan den weg, die langs liet terrein van „Haarlem" loopt, wordt 6 maanden verlengd, omdat er i andere woning voor do men- schen te vinden is. Besloten wordt verder, een garantie van f 500 te verleunen voor den aan leg van een gedeelte waterleiding (in Schalkbu rgerknde en Paul Kmger- kade). f 75 vergoeding zal aan den ambte naar van den Burgerlijken Stand ge geven worden die de 10-jaarlijksche tafels voor dén Burgerlijken Stand opmaakt. Tot onderv ijzeres bij bet herha- liugsonderwijs wordt benoemd mej. Boeree. Om kwart voor 'elven wordt de ver gadering gosloten. Twee belangrijke punten zijn nog niet aan de orde ge- Kurk en School ACADEMISCHE EXAMENS. GrohTrnten. Geslaagd voor het theo retisch geneeskundig examen de hee ren M. J. Roessingh en C. J. Tiche laar, het tweede natuurkundig exa men, de heeren P. R. Switters, en J. K. Unthet candidaats-examen ge neeskunde de heer W. Hemmes. Leiden. Geslaagd eerste natuurkun dig examen de heer A. Iloogendijk, mejuffrouw A. Fuchs, mejuffrouw A. de Groot. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het pmpaedeutisoh medisch examen door de heeren J. Balhuizen, J. van Woerden en J. II. Wevers; het doctoraal examen in de geneeskunde door de heeren AJluyer en H. J. Steyn het 2de candidaatsexamen in de godgeleerdheid door den heer N. J. Pabon. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op stellingen de hec-r G. Jansen, geboren ie Amsterdam. Delft. (Technische Hoogeschool). Geslaagd voor het prop. examen in de weg- en waterbouwkunde de heeren C. J. Evers, V. L. de Lannoy en W. L. Nugteren in de mijnbouwkunde de heer M. C. Kort. Utrecht Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Over maagzweer (Een proefondervindelijke studie)", de heer J K. W. Keln er, arts geboren te Gorinchem. Groningen. Geslaagd voor het 2de natuurkundig examen de heer A. Jon ker. Voor het candidaatsexamen rechtswetenschap de heer J. Gorter. Voor het voorbereidend geneeskundig examen de heer Th. J. II. Nielrua DE HOOGLEERAARSBENOE- MING TE AMSTERDAM. Naar 't Hbld. verneemt, zijn verschei dene leden van den gemeenteraad voornemens heden, Woensdag, in af wijking van de voordracht, b'j de be noeming van een hoogleeraar in de algemeene Godsdienstgeschiedenis en de geschiedenis van den Israülitischen godsdienst hun stem uit te brengen op dr. G. A. van den Bergh van Ey- singa. Men zal zich herinneren, dat hij de beroeming van prof. Obbinlc reeds er-n aantal stemmen op dr. Van den Bergh van -Eysinga zijn uitgebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cis. per regèL SANTPOORT. Herhalingsonderwija. Bet herhali ngsonderwijs aan de o.l. school alhier, is deze maand aange vangen met drie mannelijke en drie vrouwelijke leerlingen'. Lezing prof. Eerïmai De godsdienstige leningen, die dezen winter weer in hot Protestantsche kerkgebouw zullen gehouden worden, zullen in den loop dezer maand aan vangen met een rode van Prof. Eerd- mans uit Leiden over: „de hedendaag- sche orthodoxen". HAARLEMMERMEER. Deurwaarder. Door de Arr. Rechtbank te Haarlem is de heer H. Vincent aldaar be noemd tot deurwaarder bij het kan tongerecht te Haarlemmermeer. BANK VAN HUYDEGOPER VAN DIELEN. Naar het „Utr. Dagblad" verneemt zai aan de aandeelhouders dm- Bank van Huydecoper en Van Dielen en aan die der Utrechtsche Credietbank wor den voorgesteld met ingang van i Januari 1914 de beide zaken te ver eenigen en de aldus gecombineerde bedrijven te doen voortbestaan onder den naam van Bank van Huydecoper en Van Dielen. De directeuren der Ut rechts che Cre- deitbank, jhr. G. W. 3 Hooit en jhr M. M, van Asch van Wijck, zullen alsdan benoemd worden tot me de-di recteuren der Bonk van Huydecoper en Van. Dielen, terwijl tot commissa ris dezer Bank. zal worden voorgedra gen jhr. G. F van Tets. Daarbij zal het statutaire kapitaal der Bank go- bracht worden van f 1,000.000 op f 2,500,000 waarvan als de bovenstaan de vereeniging dei- bedrijven tot stand is gekomen, ten minste f 1,500,000 ge plaatst zal zijn. De reserve zal ruim f 150,000 bedragen. HILLEGOM. Candidaat voorden raad. Dinsdagavond heeft de Vooruit strevend© Kiesvereoniging besloten, den heer J. 1L A. Voonen candidaat te stellen voor den vacanten rands- zetel, ontstaan door het overlijden van don heer P. H. van Wave-ren Hz. VELSEN. Stukken van den raad. B. en W. stellen den Raad voor af wijzend te beschikken op een verzoek van de afd. IJmuiden der Maatschap pij, tot Nut van 't Algemeen om do be schikking te mogen hebben over een schoollokaal ten einde dit voor biblio theekje te gebruiken en wel op grond van een vroeger besluit om schoolge bouwen alleen voor onderwijsdoeltin- den af te staan. Up do begrooting voor 1914 het bedrag over te schrijven op de - een bedrag van 100 uitgetrokken vroeger gesloten leaning voor de j voor de verschillende gehéel-oiitiiou- Scha I kburgerkade. j dersvereenigingen in de gemeente. Do heer BOX acht de heele kwestie j Inmiddels is echter een drankw opgelost als er geen beerwagen wordt I comité tot stand gekomen, zoodat B. gekocht, maar een groote zuivermgs- W. een voorstel aan don Raad put gemaakt. Die is te prciereeren bo-;doen om het subsidie aan dit comité ven de beerputten, met het cog op de j te geven, zooals trouwens door de grondgesteldheid. Dc VOORZITTER annonceert een rapport van den genioente-archiloct j over dit onder worn. Ais w kind gezond, vroolijk enfrlach van geest wilt zien op- groeien, geoft het dan Br. fi KORü&SL'S Hacmatogen, WAARSCHUWING 1 Men vrage uitdrukte- I lijk don naam Dr. KORgglEL. Finaaciëele Berichten Amsterdam was teruggekeerd, bracht hij de auto weer naar do garage. De chef vond 's ochtends de garage niet gesloten en zag dat er met de auto gereden was, terwijl ook de 'bescha digde toestand, waarin do auto ver keerde, hem opviel. Niet alleen de lantaarn en de spatborden waren de fect, maar ook waren de bandon ge heel vernield. Wel een schade van 1 200 was teweeggebracht. Nadat de chef van den eigenaar telephonisch bericht had gekregen, dat hij niet met de auto uit was geweest, stelde hij de tic- met het geval in kennis, die al spoedig uitvischte wat er gebeurd was, Nu moest de leerling-chauffeur voor de Amsterdamse he rechtbank terecht staan wegens diefstal of verduiste ring der auto, subsidiair van de ben zine. Bij zijn rit had hij voor een gul den of zes benzine verbruikt. He: O. M. achtte aliee-n diefstal van bsnzine bewezen en eischte daarvoor tegen deïi afwezig gebleven bek], drie maanden gevangenisstraf. Gemengd Nieuws Leger en Vloot derom' 'óp zijn mTnst drie maanden zal moeten worden uitgesteld. In de beruchte ravijn van Kassim pasja, beneden Pera, heeft het na tuurlijk bij deze gelegenheid ook weer erg ge-spookt. Do werken dor kanall- ecoving van. het daar doorheen loo- pende riviertje, dat als open riool dient voor de er langs liggende stads wijken, terwijl tevens een deel dor riolen van de hooger gelegen buurten van Pera, Pankaldi en Sjisjll er op uitloopen, zoodat, vooral in den zo mer als er nagenoeg geen stroom in is, die stinksloot een haard van be smetting is voor de heele stad benoor den den Gouden Hoorn, die werken, sinds voorverleden jaar aangevangen, zijn voor een groot deel vernield ge worden, zoodat in dien onhoudbaren en voor de algemeene gezond beid ge vaarlijken toestand nog wel in gerui- men tijd geen uf-ioentte verbetering zal kunnen komen. Dat ditmaal de verwoesting zo-a groot is geweest, is voornamelijk toe te schrijven aan de weinig solide wij ze waarop hier gebouwd wordt. Op een fundatiemuurtje van nauwelijks een meter wordt op eenige palmen hoven den grond het houten huis op- gelrokken, terwijl het geraamte daar- an met slechts hier en daar door een ijzeren bint en verder wat met kalk fiooTE gehandeld en dal zijn pogingen om de resultaten van zijn spionnage aan Rusland te verkoopen nog niet zijn geslaagd. EEN SLACHTOFFER VAN ZUN UITVINDING. Men herinnert zich, zoo schrijft do Tel., dat verschillende malen in de omstreken van Berlijn getracht is, door middel van het spannen van ijzerdraad over den weg, automobie len aan te houden, en de inzittenden te berooven. Een Berlijnsch kocpman, Mareriuus genaamd, meende een too- stel te hebben uitgevonden, dat derge lijke hindernissen totaal ongevaarlijk maakte. Hot bewuste apparaat, eu soort hefboom, was voor aan de auto geplaatst eu heft, zoodra het met den draad in contact kooit, dezen op, zoo dat het voertuig ongehinderd kan pns seeren. Zondagmiddag had Maren- nus over den rijweg een gespannen om ziin u-lvinding prao- lisch te beproeven. Tweemaal gelukte do proefneming uitstekend, maar den dorden keer weigerde het apparaat. De chauffeur werd uit zijn zetel go- rukt, terwijl de auto in volle vaart te- DE „GELDERLAND". Vaarplan van Hr. Ms. „Gelder land" vertrek van Nieuwediep 16 October 1913, aqnkomst Valencia 27 October, vertrek Valencia 5 November 1913, aankomst Messina 14 November, vertrek Messina 22 November, aan komst Algiers 1 December, vertrek Algiers 8 of 9 December, aankomst Nieuwediep 19 December. Rechtszaken EEN AUTO-RIT. Een leerling-chauffeur verschafte zich in den nacht van 26 op 27 Juli, omstreeks half één, vermoedelijk met een valscben sleutel toegang tot de garage van de wed. Steeubauer Swab in de Reguliersdwarsslraat te Amsterdam, in wier dienst hij was. Ilij voorzag de daar gestalde auto van den heer Ph. J. Schut uit het reser voir van benzine en ging vervolgens met do auto uit hoeren, vijf a zes pas sagiers mot zich voerend. Eerst werd een tocht in de stad gemaakt, maar, geen volslagen chauffeur zijnde kwam hij op den O. Z. Achterburgwal in aanrijding met een rijtuig, ten gevol ge waarvan de reJuervoorlantaarn en de rechtspatbordeu der auto be schadigd werden. Vervolgens tufte hij met het gezelschap naar Zandvoort, waar hij een paal omver reed, waar door ook een defect aan de auto ver oorzaakt werd. Daar de machine, warm geloopen was, moest een volsla gen chauffeur, die tot de passagiers behoorde, er aan te pas komen, den tocht te kunnen voortzetten. De gereedschapskist, die gesloten moest bij die gelegenheid met geweld subsidie-aanvragende vercenigiogcn - mU venocEt geopend «orto Nadat de leerling-chauffeur zonder verdere ongelukken te maken weer STORM. Te New-York is een telegram ont vangen uit Nome (Alaska), berichtend dat do stad door een hevigen storm bijna geheel en al verwoest is. Vijfhonderd huizen zijn reeds ver nield en een groot aantal andere drei gen elk oogenblik in te storten. Dé schade wordt geraamd op an derhalf millioen dollar. OVERSTROOMINGEN. Op Ceylon hebben overstroomingen groote verwoestingen aangericht en o m. de spoorwegon totaal vernield. Viif-en-twintig koeli's zijn door een grondverschuiving levend begraven. Een groot aantal personen, waar onder een Europeesoh planter, zijn verd ronken. WATERSNOOD. De ,,N. R. Ct. '-correspondent- te Konstantinopel schrijft In een nacht van Maandag 29 op Dinsdag 30 September is een groot deel van den omniddellijken omtrek van Konstantinopel door overstroo ming geteisterd, zooals. sinds mc-n- schenheugenis niet is voorgekomen. OmzaglijK is de aangerichte schade, en groot bijna een honderdtal is ook het verlies aan mensehenievens. Reels in don namiddag zag het Noordooste'ijke firmament er uil als of er oen waterhoos op komst was. Even over zevenen kwam dan, van een heftig onweer vergezeld, een wolkbreuk ne-jr, eerst over den Boven Bosporus, om daarna Westelijk ach ter Pera om over den Gouden Hoorn en de bekende Noordelijke wijk Stamboel, Ejoeb, verder uit te woe den. Het ergste was dat niet, zooals ge woonlijk bij zulk noodweer het geval is, do slagregen slechts kort cluurde, maar dat den heelen nacht door het water als met emmers uit den hernel gegoten werd. Door het neerslroomende water zwollen dan ook dadelijk alle stroomp jes van de omliggende bergen hoogten, welke meestal droog liggon, zoodanig, dat alle bruggen en alle huizen, die er langs of in de nabijheid stonden, door den woesten stortvloed meegesleept werden. Van Roemeli- en Anatolie-IIissar midden aan den Bos porus tot Kawak aan de Zwarte-Zee- monding hebben alle dorpen meer of minder geleden het ergste echter Sa- rïjar, zoo lief langs de beek van dien naam in de bekende Rozenvallei bo ven Bujuukderee gelegen. De heele vallei is op het oogenblik een ver scheidene meters diepe waterplas. Al les is er verwoest. Heele huizen van twee en drie verdiepingen zijn weg gespoeld. Op de kaden van Bujuuk deree en Therapie, waar zich de zo merverblijven van de vreemde gezant schappen bevinden en in de straten van <£ie dorpen ligt het met modder vermengde puin meer dan ecu meter hoog. Ook de prachtige perken bij de residenties van de Russische ambas sade te Bujuukderee en ue Duitsche ambassade te 'iherapia, alsook de mooie bloementuin achxer do villa van het Spaansche gezantschap heb ben veel geleden., In liet Russische park kwam liet water in zulk een overweldigende massa van de hoogten naar beneden, dat liet, tegengehouden door 't groote woonhuis van den ambassadeur, zich weidia door de ingedrukte ruiten een weg baande door de benedenverdie ping, weike mc-t anöerhalven meter slik bedekt werd, zoodat de paarden in de stallen met veel moeito gered moesten worden, en de auto's en de rijtuigen den volgenden morgen de modderpoel letterlijk zijn moeten orden uitgegraven. Op de Aziatische zijde is vooral het quarantaine-station bij Anatoli-Ka- wak zwaai- beschadigd. Een iionderd- vijftigtal pelgrims uit Rusland naar de Heilige ooi-don, die daar in obser vatie waren, hebben groot gevaar ge loopen allen in zee gesleept te worden en zeyüü zijn er werkelijk verdron ken. Alle gebouwen zijn zoodanig ge scheurd. dat ze onbruikbaar zijn ge werden, en het station is dun ook ge sloten, zoodat nu alle schepen uit be smette plaatsen in de Zwarte Zee ko mende het quarantaine-station van Sinone, en die uit de Augeïsehe Zee eerst naar Kiazoomenos (bij Siniroa) mooten, alvorens in de zeeëiigten te worden toegelaten, non groot tijd verlies alzoo voor de scheepvaart, vooral voor de schepen uit de Asof- liavcns en Saloniki. Zooals gezegd is de wolkbreuk van de Boven-Bosporus over den Gouden Hoorn naar Ejoeb getrokken. In de geheel o streek is eveneens nagenoeg alles door de watermassa medego- slecpt geworden, en zijn vooral daar vele nonderden stuks vee en een vijf tigtal menschen verdronken. Halfweg de hoogten van Ejo&b, bij Siligdar, achter in den Gouden Hcorn, is er uau de daar in aanbouw zijnde groo te elc-ctrische centrale zooveel schade veroorzaakt, dat de inwerkingstel ling, welke tengevolge van den oorlog alreeds bijna een jaar vertraging on dervond, maar eindelijk tegen eind November was aangekondigd, nu w iren mnt en vertier wut, mui ütun. m", -ju w ui -'in mengde cement op het muurtje gen een boom botste. Mareriuus weid wordt vastgezet. Komt er een sterke druk of schok, zooals door een aan zwellende watermassa, tegen zulk oenc constructie, dan wordt ze alras van haar funueenng gelicht, valt om of wordt niedegeslecpt en gaat in splinters. Geheel, of ten jnitiste tot de eerste verdieping in steen opge trokken gebouwen, hebben ook dit maal aan den watervloed weerstand kunnen bieden. Ze zijn wel over stroomd, maar niet weggespoeld of ingestort.. Noordelijk en Westelijk van Stam boel heeft het insgelijks den heelen nacht door buitengewoon zwaar gere gend. Zooaaï óok aldaar alle water leidingen buiten hare oevers zijn ge treden en, zooals steeds in zulke ge vallen, de spoorweg over verscheide ne kilometers is ondermijnd of de dijk heelemaaL is verdwenen, zoodat het spoorwegverkeer met Adrianopel voor eenige weken is verbleken. De Bulgaarsche onderhandelaars voor den vrede, die, juist in verband Êiet deze ieder jaar voorkomende over- stroomingen, hebben volgehouden, dat de bestaande spoorweg volstrekt geen zekere verbinding tusschen Adri- auojiel en de hoofdstad is, en alzoo voor de Turken met volstrekt onont beerlijk, en de spoorlijn, om zulk e-eno zekere verbinding te worden, geheel naar den linkeroever van de Mantsa en Ergene moet worden verlegd, zijn door dezen watersnood dadelijk in het gelijk gesteld. (Voor 't oogonblik kan hun dat zelier niet veel helpen)". HET SPOORWEGONGELUK bij Dwinsk, waarover gemeld, moet nog vreeselijker zijn geweest dan dat bij Soseby. Het ongeluk liad plaats midden in den nacht, Door den ont- zeltenden schok van do hotsing vlo gen de rijtuigen aan splinters. Tot nog toe heeft men 17 dooden en doodelijk gewonnen te voorschijn haald. Machinisten en stokers van beide locomotieven zijn levend in den gloeienden stoom verbrand. Als oor zaak van de ramp wordt het verkeerd begrijpen van een signaal opgegeven, zoo meldt de „N. R. Ct-"« EEN GEHEIMZINNIG AUTO ONGELUK moet in den nacht van Zondag op Maandag op den grooten weg van Schónebeck naar Maagdenburg ge beurd zijn. In de voorsiad Westerhu- sen bij Maagdenburg moet een staal draad over den weg gespannen zijn geweest, waar de auto tegen opgere den zou zijn. De eigenaar van do auto, een heer uit Südenberg, en de bestuurder bleven ongedeerd, maar een kellnerin, die bij hen was, kwam om het leven. De auto heeft maar wei nig geleden. Aan ihet lijk van de keilnerin -zijn een ernstige beleedi- ging van den schedel en worgstrie men aan den hals waar te nemen. Voorbijgangers, die in de buurt waren, hebben een vrou^ om hulp hooren roepen. De politie schijnt niet veel geloof aan den staaldraad-aanslag te hech ten en heeft de twee mannen in hech tenis genomen, zoo meldt de „N. R. Ct.". AUTO-ONGELUK. Te Parijs heeft Zondagavond een botsing .plaats gehad tusschen een automobiel en een autobus. De chauf feur van de auto wilde van achteren voorbijrijden, reed echter de autobus aan met het gevolg, dat de chauffeur daarvan zijn stuur losliet en de auto bus het trottoir opreed. Vier wande laars werden gewond, terwijl dertien passagiers van de bus min of meer ernstig werden gekwetst. Naar aanleiding van dit ongeluk vraagt het „Journal des Dcbats" of het nu geon tijd wordt, dat paal perk wordt gesteld aan het woeste rijden der Parijsclie chauffeurs. Slechts in zeer nauwe straten hou den zij zich noodgedwongen aan de politievoorschriften. Maar nauwelijks hebben zij een broederen weg voor zich of zij schieten met gToote vaart vooruit en trachten zonder te letten op zijstraten, elkaar vóór te komen. Vooral in den laten avond en des nachts, als het verkeer Is verminderd, worden soms volslagen wedstrijden georganiseerd. EEN SPION. Te Gothenburg Is dezer dagen een Duitscher, Loreiiz Bauma.im, vangen genomen onder verdenking van spionage. Xaar uit Stockholm aan de Yoss. Zig. wordt bericht, schijnt dezo verdenking volkomen gerecht vaardigd te zijn. Baumann had Rus land aangeboden spionneiitiiensten te verzichten en plannen te geven yan de ves'.ing Aelsborg. Bij Baumann is een brief in beslag genomen, waaruit dit aanbod bleek, Lu hoeverre echter Rus sische lieden bij di© zaak betrokken zijn, staat nog niet vast. Het is mo gelijk, dat Baumann op e.Uen risico tegen den grond geslingerd <?n ern«;g aan het hoofd gewond. In het zieken huis constateerde men er dubbele schedelbreuk en vreest mori voor zijn leven. EEN BLOEDIG DRAMA. In het gehucht Jonguère heeft zich een bloedig drama afgespoeld, waar bij vier slachtoffers gevallen zijn. Tus schen een 26-jurigen mijnwerker, Plouvier genaamd, en zijn 45-jarige echtgenoot© waren den laatsten tijd herhaaldelijk heftige tooneelen voor gevallen en Zondagochtend begaf de man zich met een revolver gewapend het huis, dal hij met nog meer dere gezinnen bewoonde en schoot in een vlaag van woede op twee vrou wen, die. zich toevallig vertoonden. Daarna begaf hij zich naar de ka mer, waar zijn vrouw vertoefde. Do oudste zoon uit haar eerste huwelijk kwam hem tegemoet en ooi op dut kind loste hij een schot, zonder hot evenwel xe kwetsen. Vervolgens drong hij de kamer binnen en doodde zijn vrouw met een schot in het hart. De moordenaar richtte ten slotte de re volver tegen zijn voorhoofd on schoof zich door de hersens. De toestand der twee gewonde vrouwen is hopeloos, zoo meldt de Tel. GEDURENDE ACHT DAGEN LE VEND BEGRAVEN. Zaterdag heeft men uit een kolen mijn in den staat Pennsylvania, een arbeider te voorschijn gehaald, di© daarin 190 uren was begraven ge weest. Na vier dagen en nachten ach tereen gearbeid te hebben, was men er in geslaagd een kleine opening te bo ren. door welke de levend begraven o t>an voedsel en drank werd voorzien. De eerste vier dagen was hij totaal zonder voedsel geweest, terwijl tegen het eind© van den tweeden dag zijn lainp uitging. De man was zeer uitge put en terneergeslagen, tot hij da stemmen zijner redders hoorde en het eerste voedsel hem bereikte. Toen leef de hij weer op en nadat hij geheel uit gegraven was, kwam hij spoedig, blijkbaar zonder dat hij emstigo ge volgen van zijn avontuur zal onder inden, onder de liefkozingen van zijn vrouw en vijf dochters, die met spanning het reddingswerk hadden bijgewoond bij, zoo meldt de Tel. Letteren en Kunst CARMEN SYLVA. Tot huldiging van de dichteres Cai^- men Sylva (Prinses Elisabeth von Wied, Koningin van Roemenië), ter gelegenheid van haar 70sten verjaar dag, op 29 Dec. a-s., heeft zich een commissie gevormd, die zich Vrijdag t© '8-Gravenhage zal constitueeren, zoo meldt het N. v. d. D. Stoomvaartbericbten STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Het st. Grotius (uitreis) vertrok 6 October van Algiers. Het st. Karimoen (uitreis) arriveer^ de C October te Hamburg. Het st. Nias (thuisreis) passeerde 6 Oct. Fortespuria. Het st. Oranje (thuisreis) arriveer- 7 October te Suez. Het st. Timor (thuisreis) vertrok 7 October van Port Said. ROTTERDAMSC-HE LLOYD. Het st. Besoeki (thuisreis) arriveer de 6 October te Djeddah. Het st. Bandoeng (thuisreis) vertrok 7 Oct. van Marseille. Het st. Djebres vertrok 7 October v, Batavia naar Rutterdam. Het st. Goentoer (uitreis) arriveer-! de 7 October te Port Said. Hel st. Mcuado (uitreis) arriv, 6 October te Padang. Het st. Soerakarta (thuisreis) vertr. 7 October van Padang, STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Ilct 6t. Atreus, van Japan naar Londen en Amsterdam, arriveerde 6 October te Singapore. Het et. Theseus, van Japan naar Amsterdam, passeerde 6 Oct. Gibrali tar. HOLLANDAMERIKA LIJN. liet st. Andijk vertrok 7 Oct. van Rotterdam naar Cuba, Mexico en N.i Orleans. Het st. Gorredijk, van Rotterdam n, Cuba, Mexico en New-Orleans, arriv. 6 Oct. des nam., te Havanna. Het st. Noordam vertrok 7 October van New-York naar Rotterdam. Het et. Soestdijk, van Baltimore n. Rotterdam, passeerde 7 October dta v.m. 10 u- 25 Lizard. KON. 1IOLL. LLOYD. Het st. Zeelandia (uitreis) vertrok 6 October van Santos. KON. WËST-INl). MAILDIENST. Het st. Prins Willem I (thuisreis) .vertrok 7 Oct, n.m. 3 uur van HAvre.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7