SCOTTS Emulsion Anaemie O e i e n i 11 g. lieden wercl door <To Depot-Com pagnie van hot 10e Keg. Int. alhier een oefening in den marschveilig- heidsdienst gehouden onder leiding van den Eersten luitenant P. A. J. Tien hoven. De oefening had plaats over Over* veen, Blocmen-daal, Driehuzen en Velseroord. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week von 1 tot en met 7 Oc tober zijn te Haarlem voorgekomen 3 gevallen van roodvonk en 3 gevallen van diplltheritis, te Schoten 2 geval len van roodvonk, te Velsen 1 geval van roodvonk, te Hillegom 1 geval van diphtheritus. ONDERWIJS IN HANDEN ARBEID. Dinsdagavond hield in „De Nijver heid'' de afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot Bevordering van het Onderwijs in Handenarbeid hare jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer P. H. van der Leij. Op deze vergadering werd het jaarverslag van den secretaris en den penningmeester goedgekeurd en werd door de afgevaardigden naar de algemeene vergadering op 30 Augus tus te Utrecht uitvoerig verslag uit gebracht. De door de a/deeling geor ganiseerde cursus lot opleiding voor de diploma's A. of B. in den Handen' arbeid werd door 17 onderwijzers en onderwijzeressen gevolgd. Hiervan deden er 9 examen, van wie er 7 slaag den. In de plaats van den heer H. A. Schuyt, die als bestuurslid aftrad en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. W. Sevenhuysen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, een parapluie, Wenting, Waldeck Pyrmontstraat 27, een zakmes, W. Blesgraaf, A. L. Dy- eerinckstraat 35, een kaas, R. Erms- haus, Pieter Kiésstraat 44, een po-rte- monnaie, H. Uitenbosch, Santp-oorter- straat 4e, een grijze band, P. C. Dantzig, Tul penstra at 17 rood, een hark, E. v. Dalfsen, Teding van Berk- houtstraat 5 rood, een portemonnaie, A. de Groot, Tey lerstraat 58, een cein tuur, C. ,de Groot. President Steijn- slraal 14, een mesje, A. Heinsbergen, Linschotenstraat 20, een catechisatie- boekje. Uit de Omstreken HEEMSKERK. ONAFHANKELIJKHEIDS FEESTEN TE HEEMSKERK. De werkzaamheden in de tuinen zijii afgeloopen en nu kunnen ook de Heemskerkers een paar dagen mis sen om Neërland's -10U-jarige onaf hankelijkheid te vieren. Een feest commissie onder aanvoering van de heeren Dr. Langeveld en M. Mok had alles goed in orde gemaakt, terwijl alle inwoners bereid bleken mede werking te verleenen, zoodat alle waarborgen voor een welslagen van het feest er waren. Woensdagavond herdacht Ds. Snetblage in het gebouw der Necl. Herv. kerk het voor ons land zoo be langrijke feit. Vanmorgen maakten de schoolkinderen een optocht door de met eerepoorten en lampions ver sierde straten der gemeente en wer den daarna onthaald. Vanmiddag verscheen Napoleon ten tooneele vergezeld van eenige mannen uit zijn tijd. En dan waren in den stoet het ge- Bloten kantoor van Rothschild, een douanenhuisje, een 'kanon, en ge volgd door de Beierscho kapel, bene vens eenjge wagens met groen en bloe men, waartusschen een zegewagen. Deze optocht maakte een grooten om weg: Marquettelaan, Straatweg, Kui- kersweg. Velen liepen mede, anderen begon nen vast met een dans in de verschil lende daarvoor ingerichte gelegenhe den in den kom der gemeente, zoo dat de feeststemming wel algemeen was. Heden zqn er verschillende wed strijden voor grooteren. Voor de mooiste versieringen zijn prijzen uitgeloofd. JJMUIDEN. V 1 sscher ij-e xaniet 9. Bij de heden gehouden examens voor de stoomvisscherij slaagden he den voor het diploma stuurman de heeren C. Tuigend ra en A. Zwaai. i voornomen' of te genezert- Hiervan J wordt dooi- do landbouwers een ruim 1 gebruik gemaakt. Was bij de oprichting het voorname; doel de verschillende sera em entslof- fe-n. zeil te bereiden, g rooter werd de j beteckênis def inrichting voor de be- strijding der veeziekten, doordat aJle onderzoekingen gratis ten behoeve van den veeartsenijkundigen dienst, van de veeartsen en van den land bouw werden verricht. Nauwelijks was de gelegenheid daar toe apeangósteld, of voortdurend wer den allerlei zieke dieren of organen van zulke dieren ten onderzoek ge zonden. In vele gevallen is het gelukt, de oorzaak of den-aard der ziekte op te sporen en meermalen konden raadge vingen verstrekt worden, welke tot genezing of voorkoming der ziekten aanleiding gaven. Een niet geringe vooruitgang was het, dat een afzonderlijke afdeeling voor scheikundig onderzoek tot stand kwafm, waardoor het mogelijk werd, oorzaken va.n veeziekten, die langs scheikundigen weg moeten opge- spoord worden, aan het licht te breai- gen. Vervolgens werd de gelegenheid opengesteld tot hét doen van onder zoekingen naar de samenstelling vim geheimmiddeleai, die tegen ziekten van het vee of tegen kreupelheden van paarden worden aangeprezen. Een afdeeling kwam tot stand, waarin culturen van bacteriën wor den gekweekt, die door geheel Neder land ter verdelging van muizen e ratten beschikbaar worden gesteld. Ook worden onderzoekingen gedaan naai' de oorzaken van ziekten bij vis- i schen en bijen. Sedert haa-- oprichting heeft de Rijksseruminrichfing een gestadige uitbreiding ondergaan. De aanvra gen naar "de verschillende sera na men zoodanig toe, dot het aantal paarden, benoedigd voor de serum- productie, welk aantal bij de oprich ting 15 bedroeg, reeds belangrijk is toegenomen, terwijl bovendien een aantal runderen voor de senimpro- i ductie werd aangekocht. Niet alleen werd het aantal atdee- lingen der inrichting vermeerderd, maar in elke afdeeling is een voortdu rende toeneming der werkzaamheden te bespeuren. Dit blijkt vooral ook uit bet steeds toenemend aantal dieren, dat elk jaar wordt ingeënt met de sloffen, in de Rijkseruminrichting veivaavdigd. In 1904 werden ingeënt ongeveer 40,000 dieven. In 1905 wei-den ingeënt ongeveer 100.000 dieren. In 1906 werden ingeënt ongeveer 200.000 dieren. In 1907 werden ingeënt ongeveer 22-5,000 dieren In 1908 werden ingeënt ongeveer 300.000 dieren. In 1909 werden ingeënt ongeveer 300.000 dieren. In 1910 wei-den ingeënt ongeveer 325.000 dieren. In 1911 werden ingeënt ongeveer 440.000 dieren. In 1912 werden Ingeënt ongeveer •406.000 dieren. C. B. Maandagavond besloten, 'dat de mo derne ouderlingen Bac-bman en Vle; zon beek en de moderne diaken Kra mer op Zondag 26 dezer door dr. van Iterson bevestigd, zullen worden, Hierdoor zal dan een einde komen aan het oude geschil. Gemengd Nieuws Letteren en Kunst SCHOUWBURG FRASCATIE TE AMSTERDAM. Naar men mededeelt, zullen de voor stellingen in „Frascati" voorlooplg weer voortgang hebben. Leger en Vloot Land- en Tuinbouw DE RIJKSSERUMINRICHTING. in de laatste 30 jaren is de kerunis van de oorzaken en de wijze van het ontstaan van vele ziekten van het vee, alsmede van de vogels en de konijnen belangrijk toegenomen, zoodat de on derkenning in vele gevallen met veel mper zekerheid kan geschieden, ter wijl de bestrijding nu plaats beeft, al thans voor sommige ziekten, volgens geheel nieuwe gegevens. Ingewikkeld scheen de beantwoor ding der vraag: ,,Op welke wijze kun nen deze ruin ©were en bij uitsték prak tische uitvloeisels der veeartsenij kunde rechtstreeks dienstbaar- go- maakt worden aan den landbouw?" De Regeeringi, in plaats van deze vraag van een theoretisch standpunt te blijven overwegen, heeft de hand aan den ploeg geslagen en tot 6tand gebracht 1 Februari 1904 de Rijksseruminrichting te Rotterdam, waardoor, de gewenschte oplossing werd verkregen. De nauwere veeartsen ij kundige ge- «evens, voornamelijk met betrekking lot de infectieziekten der dieren recht streeks diehstbaar te maken aan den landbouw, is derhalve, liet hoofddoel van de Rjiksseruroinrichting. In ver band hiermee geeft deze inrichting pan ieder gratis adviezen met betrek king tot de hygiëne der huisdieren; zij zoekt naai- onbekende ooraaiken van ziekten, die onder de dieren voor-1 ikomen en stelt entstoffen en sera, die j 'in haar laboratoria bereid zijn, ba-1 .eohdkbaar, ten einde veeziekten te HERHALINGS- EN LANDWEER OEFENINGEN IN 1914. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Oorlog, de milicien- e/n landweerverlofgangers van de hierna genoemde korpsen en lichtingen in het volgend jaar voor herhetlrngs of llandweor oefeningen onder de wape nen te doen roepen. Herhalingsoefeningen. Infanterie, hospitaoJsoldaten en wielrijders: lich tingen 1907 en 1908 11 dagen, lichtin gen 1909 én 1910 26 dagen; mitrailleur afdeelingen: lichtingen 1909 en. 1910 26 dagen; cavalerie: lichting 19il 20 dagen; veld-artillerie: lichtingen 1909 en 1911 27 dagen; rijdende" artillerie: lichting 1911 27 dagen; pontonniers: lichtingen 1907 en 1908 11 dagen; lich tingen 1909 en 1911 26 dagen; vesting artillerie: lichting 1907 11 dagen, lich ting 1908 20 dagen, lichting 19M 27 dagen pantserfortartillerie: lichting 1909 20 dagen, lichting 1911 27 dagen; toa-pedisten: lichting 1910 19 dagen; genietroepen; lichtingen 1907 en 190S 11 dagen, lichtingen 1909 en 1911 2C dagen, milicien telegrafisten van lich tingen 1910 en 1912 20 dagen. Landweeroeferiingsn. Landweer- lichtingen 1912 en 1913, benevens het dienstplichtig kader van de landweer lichtingen 1909, 1910 en 1911. De oefe ningen duren voor do landweersolda ten 6 dagen, voor het kader 9 dagen. Kerk en School AANTAL BEZOEKERS DER RIJKSMUSEA EN MONUMEN- TEN, 3e KWARTAAL 1913. liet Rijksmuseum te Amsterdam 116.294, het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage 48.928, het Museuum Meermanno .Westree- niahum te 's-Gravenhage 67,. het Ko ninklijk Penningkabinet te 's-Graven hage 167, het Museum Mesdag te 's-Gravenhage 4663, het museum „Huis Lambert van Meerien" te Delft 4309, het Rijksmuseum van Oudhe den to Leiden 4115, het Rijks-Ethno- graphisch Museum te Leiden 1070, het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie te Leiden 2762, de Gevangenpoort te 's-Gravenhage 25,144, de historische zaal van het Prinsenhof te Delft 8266, de Ruïne van Biederode-11.517, het Monument te Heiligerlee 6603. DE DORDTSCHE QUAESTIE De bijzondere kerker aad' der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht heeft NIEUWS UIT DE NOORDE LIJKE IJSZEE. De N. R. Ct.-correspondent «schrijft: Jonas Lied, directeur van „the Si berian steamship, manufacturing and trading Co.', is naar men weet van zijn expeditie naar de Jenissei goed en wel in Noorwegen teruggekeerd en hij vertoefde enkele dagen geleden in Stockholm op zijn doorreis naar Krasnojarsk in Centraal Azië, om de koopwaren in ontvangst te nemen, die aldaar van den op 2400 kilometer afstand gelegen mond der Jenissei heengebracht zullen worden, en die hij uit Tromsö daarheen vervoerd bad. Gelijk men weet maakte professor Nansen deel uit van cTe expeditie bij was door de Russische autoriteiten uitgenoodigd om den nieuwen Amoer- spoorweg te komen bezichtigen, die dezer dagen voor het vervoer geopend wordt. Zijn ervaring als poolreiziger kwam de expeditie in de 'moeilijk be- .vaarbare Karazee goéd van pas. Dé reis was tamelijk bezwaarlijk, en 22 etmalen waren noodig om van uit Tromsö in Noorwegen een plaatsje te bereiken, gelegen op ongeveer 400 K.M. van de monding der Jenissei. De terugweg ging gemakkelijker, en duurde tien etmalen, ofschoon i met zware stormen te kampen had. Men berekent dat de reis onder gun stige omstandigheden niet meer dan 7 dagen behoeft te duren. Het schip heeft nu zijn lading uit Siberië in Immingham Docks gelost die lading bestond uit hennep en vlas, wol en huiden, houtwaren en ook koren. Ofschoon zulk een men kan gerust zoo noemen „ontdekkings reis" mat groote kosten gepaard gaat, hoeft zij toch winst opgeleverd. Zooals men weet, heeft Nansen zich tegenover Noorsche en buitcn- landsche bladen gunstig over deze onderneming uitgelaten en gezegd in deze onderneming vertrouwen te hebben tevens gaf hij zijn bewonde ring te kennen over de ongehoorde rijkdommen, die in het reusachtige Siberic nog te ontginnen zijn. Het succes, dat deze expeditie heeft gehad, heeft ook plotseling in nooge mate de belangstelling gewekt en er is sprake van om het aandeelenkapi taal van „the Siberian" op één mil- lioen kronen te brengen. Terwijl •eerst het hoofdkantoor in Londen ge vestigd was met bijkantoren in Kris- tiania en Krasnojarsk, wil men nu het zwaartepunt van de onderneming- overbrengen naar St. Petersburg niet Londen eu Kristiania als filialen. EEN OPLOSSING? Men kon tegenwoordig haast geen Fransche courant inzien* of me» leest van gestolen of verloren paarlen die geschiedenissen wérden haast even vervelend schrijft Maurice Prax in den „Matin", als de nieuwtjes om trent de Bolkanquaestie. Aan dit alles moet een einde 'komen - maar hoe? Prax ziet maar een af doend middel om de sieraden te be schermen; hij wil ze alle laten weg sluiten in brandkasten en ze er nim mer uit laten te voorschijn komen. En dan de handel? de avondpartijen én diners? Waarmede moeten de da mes zich dan sieren? Wel, met valsche steenen de han del zal er niet onder lijden. Het an dere doel der draagsters: haar for tuin te toonen, kan op andere wijze bereikt worden. De directie van de Ba'nque de France geve voor de bij haar in bewaring gegeven- sieraden decoraties af; naar gelang van de waarde ridderkruisen, grootkruisen, enz. Deze kunnen in plaat» van de sieraden gedragen, de dieven zijn dan gedupeerd en wij worden niet langer verveeld niét al die geschiedenissen van gestolen halssnoeren. HET PROCES BEILIS. "Voor de jury-rechtbank te Kief be gon het proces tegen Beilis wegens ritueelen moord. Talrijke journalis ten uit binnen- en buitenland, gedele- ged eerden van de Synode en de mi nisters van justitie en binnenland- sche zaken zijn aanwezig. Een broeder van den Russischen minister van binnenlandsche zaken, der'uitnemondste juristen in Rus land, leider der J ong-Russische par tij, beeft de verdediging op zich geno- EEN JUWELIERSWINKEL LEEG GEPLUNDERD. Uit Wiadikaukas wordt geseind Dinsdagnacht plunderden veertig bandieten een midden in de stad ge legen juwelierswinkel leeg, doodden met revolverschoten twee agenten, verwondden een hoogen politieambte naar, een agent en den winkelier, en ontkwamen met den buit. EEN TESTAMENT. Een oude dame, die kort geleden te Wiesbaden gestorven is, heeft haar vermogen van anderhalf millioen mk. aan de yrouw van den schrijnwer kersgezel Gibner vermaakt, welke vrouw jaren lang werkster bij haar geweest was.. Het testament is vol gens de rechtsgeleerden die het on derzocht hebben,'onbetwistbaar. De broeder van den erflaatster heeft dan ook genoegen genomen met een hem, vrijwillig aangeboden som van 300.000 mark, zoo meldt dé N. R. Cfc. GEHEIMZINNIGE MOORDEN. Uit Londen wordt aan de N„ R. Ct, geseind; Een geheimzinnige zaak heeft Liverpool Diusdagnacht in op schudding gebracht. Zekere Macdo nald. bracht een anderen man, Ro berts geheeten, bij de deur van diens huis een slag toe, waartoe hij gedecl: teljjk bedwelmd werd. Roberts nam' daarna de wijk' naar zijn Earner. Macdonald is vervolgens blijkbaar naar een ander huis gegaan, waar de politie zekeren beer Gaze dood vond liggen deze had een revolverschot in het hoofd. Later werd de politie ge roepen in een andere straat, waar een juffrouw Cvompton dood was ge vonden. Vlak bij baar lag Macdonald, zwaar gekwetst. Deze werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij be zweek. Uit het onderzoek is gebleken dat alle slachtoffers behoorden tot een sekte, genaamd de Kerk der Mensche- lijkheid. De mannen moeten leerlin gen zijn geweest van juffrouw Cromp- ton, die in dien nieuwen godsdienst onderricht gaf. DE RECHTSBEDEELING IN ENGELAND. McKenna, de „Homo secretary" Engeïscha minister, onder wien hot gevangeniswezen ressorteert), hoeft Woensdag eon rede gehouden te .Pom-t- nowynydd (Munjnouthshiro)waarin hij mededeelde, dat hij in de volgende zitting een wetsontwerp h-oopf© in te dïeeii, dat, naai* hij verwachtte, van weldad'igen invloed zou zijn op do r.echtsbedeeling iu Engeland. In het afgeloopen Jaar, zoo deelde hij mede, weenden ongeveer 151.000 per sonen in' gevangenissen opgenomen, waarvan 80.000 omdat zij in gebreke waren gebleven een hun opgelegde boete te betalen. En dit achtte hij een toestand, waaraan de wetgever een einde moest maken. Het staat immers vast, dat zoodira iemand kennis beeft gemaakt met de gevangenis, deze veel van hare ver schrikking voor hem heeft verloren. En daar de straf toch hare afschrik wekkende werking moet behouden, is het zaak degenen, die geen misdadi gers zijn, zoo lang mogelijk buiten de gevangenis te houden. De staat moet dus zoeken naar een middel om de boete betaald te 'ka-ijgen, zonder dat de beboete er voo-r behoeft te „zitten". Dat zou bovendien weinsckélijk zijn uit een ethisch oogpunt en eveneens uit een. financieel, want de staat be hoefde dan de kosten niet te dragen voor het onderhoud vair den gevan gene. Uitgaande van deze overwegin gen, wil de minister bepalingen in bet leven roepen, waardoor het mogelijk wordt deu gestrafte uitstel van beta ling te verleenen of hem gelegenheid te geven bet verschuldigde in termij nen af te doen. Reette 3oen 3e gevolgen zïeK ge voelen. De levensmiddelen zijn ont zettend in prijs gestegen. Ec-n pond brood wordt met 5 dollar betaald, terwijl zelfs vleesch niet meer to krij gen is. Onder do arme bevolking is reeds een scheurbuikepidemi© uitge broken. De stad Nome ligt aan de Noord westkust van Alaska in bet Klon- dyke district. De geschiedenis dezer goudgravers- stad klinkt als een sprookje uit de Poolstreken. In het jaar 1900 werd in de Anvilkreek, een kleine stroom aan de kust aldaar, veel goud gevonden. Het belicht daarvan bracht duizen den gelukzoekers naar deze plaats. In den zomer steeg het aantal inwoners tot 18.000, hetwelk in den winter ech ter weer sterk daalde. Want de win ters zijn daar buitengewoon streng en niet iedereen kan deze koude ver dragen. Intusschen werd steeds n der g-oud gevonden en in 1908 was het aantal inwoners reeds tot 800 geslon ken. Thans is het stervende stadje zoo goed. a.ls verwoest en men vraagt zich af of de 500 ingestorte huizen wel alle bewoners hadden. Later ontvangen berichten melden og, dat, na de stroóming, een nog enger ramp het stadje heeft getroffen. Er is brand uitgebroken onder de puinhoopen en de vlammen breiden zich met zoo groote snelheid uit, dat er waarschijnlijk niets van het gehee- 1© do 1-J3 te redden is, en het totaal verwoest zal worden, diaar alle huizen van. hout zijn opgetrokken. EEN NIEUW PANAMAKANAAL. De New-York Herald weet te ver tellen, dat Bunau-Varilla, de vroegere hoofdingenieur van de Fransche Pa- namakanaal-maatschappij, ais verte genwoordiger van een machtig syndi caat van Fransche en Amerikaansche financiers, plannen voorbereidt voor den aanleg van een niveaukanaal door de landengte van Darien op Golum- biaansch gebied. Deze Fransche inge nieur is voorstander van een niveau kanaal en hij. is van meening, dat hét door de Amerikanen aangelegde slui- zenkanaal door dé landengte van Pa nama tech binnen enkele jaren tot een niveaukanaal moet worden ge maakt. Of aan deze plannen van een. nieuw interoceaansch kanaal reeds zoo herhaaldelijk opgedoken dit- maal veel waaide mag worden ge hecht? EEN OPZIENBARENDE MOORD. Te Wiesbaden, heeft de directeur v-an een dienstverrichtiingmaatschap- pij een -boodschapper, die sedert eeni ge dagen zijn dienst had verlaten en nog ©enig, naar zijn méén in g hem toekomend loon, kwam halen, dood geschoten. Het heet dat de knecht, die 1 toet een paar vrienden op het kan toor kwam, den directeur te lijf wil- j de gaan. Om dezen aanval af te we ren greep de directeur, Krieger ge heeten, zijirt revolver on schoot hij deal jongen man neer.. Het gebeurde wék te in Wiesbaden groote opschudding. Een talrijke menigte verzamelde zich voor het kantoor, waar de daad plaats vond, en dreigde het bureau te be stormen. Een sterke politiemacht móest Krieger bij zijn overbrenging naar het politiebureau te-gen de woe dende menigte beschermen. De auto waarin die overbrenging plaats had, werd met steenen gebombardeerd. DE STAKING TE MO-SKOU. De proteststaking te Mos-kou waar aan door 14,195 arbeiders wordt deel genomen, is, naar. de Tel. meldt, uit gebroken naar aanleiding van de ar restatie van eenige stakende trarnbe- ambtern. Het tramverkeer staat reeds sinds eenige dagen in de oude Russische hoofdstad geheel 'en al stil, daar alle wagenbestuurders en conducteurs het weak hebben neergelegd, toen hun eisch om looaisvezihooging (per maand verdienen zij 47 a 48 roebel) werd al- gewezen, De gemeentetram zou door de staking dagelijks een verlies van -40.000 roebel lijden. Gouden dagen zijn thans voor de „Istwosc-htschiks" aapjeskoetsiers, aangebroken, die, daar e-r in Moskou geen vsat tarief bestaat, ongelooflijk hooge prijzen vragen.. EEN STADJE IN AMERIKA DOOR EÉN WERVELSTORM VERWOEST: Een telegram uit Nome, in dén Arnerikaanschen staat Alaska, meldt aan de Tel. dat het stadje bijna ge héél verwoest is door een ontzetten- den storm. Vijfhonderd huizen wer den, als het war© van den aardbodem weggevaagd. De rivieren in de buurt zijn buiten hare oevers getreden en het opgezweepte ijskoude water over stroomde het stadje, uldus de ramp nog verzwarend. Men schat de schade op 1 1/2 millioen dollar. Daar het bar re seizoen nadert, vreest men voor grooten nood onder dé bevolking- men. Fislïër kwam aan të 12 uur, lïj min. 50 sec. Ziehier de tijden voor deal heden afgelegden weg: Hirth: 1 uur, 28 min. G 1/5 sec. Morane en Garros: 1 uur, 41 min. 511 3/5 sec. Fisher: 1 uur, 49 min. 42 1/5 sec. De tijden voor de twee tot nog t<x afgelegde wegen to zamen is: Hirth: 3 uur, 31 min. 50 sec. Morane e-n Garros; 3 uur, 41 min, 52 1/5 sec. Fisher: 4 uur, 14 min. 54 sec, Chemel moest ophouden -bij liet mea van Lugano. LANDVERHUIZERS IN DUITSCH- LAND. Zooals in ons vorig nummer te le zen was,-, zijn door de Duttsche regee- ri-ng een groot aantal landverhuizers, op weg naar Brazilië te Bemtheim aangehouden. De Duitsche regeering is volgens een artikel der emigratie-wet gerechtigd, g.r-gtio van Duitsche onderda nen te verhinderen, metname won- een vreemde staat op zijn kosten den overtocht betaalt. Naar de Nat. Z-eitung meldt, was dit artikel tot dusver hooit toegepast. On lange werd echter bij ministriéele aan- "schrijvlng bepaald, dat hel moest toe gepast wo-rden. Volgens het Duitsche blad is uit de aanhouding te Bentlieim gebleken-, dat dit artikel onuitvoer baar is. Intusschen .zijn de landverhuizers Woensdag weer doorgelaten en kon den een 400-tal mist de Hollandia der Kom Hol'l. Lloyö naar Brazilië ver- trekken, liet schip had door het geval eenige uren vertraging. Vermoed wordt, dat het grootste deel der eerst aangehoudenen met de Hollandia is vertrokken. De „Voss. Zeitung" deelt nog mede, dat de landverhuizers, die door den landraad te Bentheim gedwongen naar Berlijn terug te keeren en aldaar ondier politie-toezichfc wer den gesteld, gro-oten-deels Berlijn we der hebben verlaten om de reis maar Nederland voort te zetten op kosten j rnn het ministerie van -binnénland- sche zaken. De wettelijke bepalingen betreffende de verhindering van. emi gratie" schijnen niet behoorlijk te zijn toegepast. ÖTl heeft blijkbaar de regee ring ingezien; zij heeft gelast, dat v-oortaan de terugzending met den sterken arm niet meer mag voorko men. Talrijke gezinnen brachten den nacht door in Berlijnscbe hotels, daar zij niet tijdig genoeg van de overheads maatregelen kennis kregen. PUBLIEK TEGEN AUTO'S. De Londensche Tel.-correspondent echrijlt De inwoners van het Engelsche dorp Dunton Green, "aan den hoofd weg van Londen naar Hastings gele gen, zijn in rep en roer. Zij klagen steen èn been over het gevaar van de auto's, -die dagelijks, gemiddeld zes tig per uur, door hun dorp rijden en vaak buitensporig snel. In de laatste achttien maanden zouden vier kin deren van dat dorp -door auto's ge dood én zes zwaar gewond zijn. Bij de school liet de hoofdondei'wijzer Ti hord plaatsen, waarop de kinderen worden gewaarschuwd voor het ge vaar der auto's niet op den weg te spelen, niét achter wagens te loopen, na schooltijd niet bij het schoolge bouw te blijven, immer op het voet pad te wandelen, bij het oversteken van den weg goed uit te zien en voor al op de kleine kinderen te letten. Doch spelende kinderen zijn niét im mer van den hoofdweg -door het dorp af te houden en hun oulers verkeeren daardoor voortdurend in angst. Een week geleden werd andermaal in dat dorp een klein meisje door een auto overreden en gedood. Dat- deed de maat van de verontwaardiging der dorpelingen overloopen. Zij hiel den een demonstratie öp den weg, orn de automobilisten hun protest kenbaar te maken. In den stoet wer den banieren met merkwaardige op schriften gedragen. Voorop verzocht een banier den automobilisten „Weeet zoo goed ons niet te doo- dén". Kinderen droegen een banier met de woorden •- „Weest zoo goed ons niet te overrijden." Opschriften van andere banieren luidden j „Aan bet dorpbeschermt uwe rechten". „Aan de politied-oet uw plicht". De dorpelingen zullen een verzoek schrift aan de regeering en aan deu koning richtén, om hen beter tegen 't gevaar der auto's te beschermen. AUSTRALIë EN DE OLYM PISCHE SPELEN. Uit Australië komt bericht, dat men ook daar reeds thans ernstige toebe reidsel eh maakt voor een waardigo vertegenwoordiging bij de a.s. Olym pische spelen te Berlijn. De Sydney Referee, een der vooi. naamste Australische sportbladen, heeft in deze het initiatief genomen en een inschrijving geopend om een bedrag van /niO.OOO bijeen te bren gen. Dit bedrag is, gerekend tegen de groote som, welke Engeland vraagt, betrekkelijk klein, maar de bedoeling is ook niet meer dan een 50-tal deelnemers af te vaardigen. Men heeft ook de regeering reeda over de zaak gepolst en deze schijnt' wel bereid te zijn een subsidie te ver leenen. De Sydney Referee opende do1 lijst met een bedrag van ƒ1200. Men zal naar Berlijn zenden athle- n voor de loop-, wandel- en spring-' nummers, benevens voor de werp- nummers en wel voor elk onderdeel 2 athleten. Verder gaat een voetbal elftal met de noodige invallers, zoo-I dat het voetbaltournooi te Berlijn in-j derdaad iets groofcsch belooft te won' den, daar ook Amerika vr- zeker mei een voetbalelftal komt. Verder gaan een acht en een tal scullers, lawntennisspelers, zwem- mers, schutters en wielrenners. (N. U. Ct.) V1 i e g e m VAN MEEL TE TIEL. De vliegdemonstraties van Van M-eelJ per watervliegtuig te Tiel, zullen aan. het' begin van de volgende week plaats hebben. Vermoedelijk zal Maandag en Dinsdag gevlogen wor den. Zondag denkt Van Meel in gezel-1 schap van luitenant M. L. J. Hofstee, die ook bij de demonstraties te Tiel als passagier zal fungeeren, vau Soes1 terberg naar Tiel te vliegen. De Hot- tcurs zijn dan nog niet aan het toestelj bevestigd. Zij worden eerst te Tiel ge monteerd. Verschillende militaire au-! toriteiten zullen bij deze eerste hy- droplane-demonstratie door een Hol-, lander in Holland, tegenwoordig zijn i INGEZONDEN MEDEDEELJNGEN 30 Cts. per regeL 8EKCHAM3 P1UEN Izijn reeds meer dan zestig jaren het MEEST GEBRUIKTE huis- middel van de geheel© wereld. I Sport en Wedstrijden DE ITAiLIAANSCHE MEREN OM- Men meldt aam d© N. R. Ct, uit Gomo: Het toestel, waarm-ee Morane ver trokken was, kwam terug, bestuurd door Garro3, die Morane een eind- weegs tegemoet gevlogen 'was.Pala'nza heeft met -toestemming van het co mité do plaats van Morane ingeno- (BLOEDARMOEDE) De snelle en gemakkelijke wijze om gezondheid en kracht te herkrijgen. Voof Éuiêeinie, zwakte, gebrek aan eetlust en aandoeningen dia voortsprnitenuitgebrekkigfl opname van het voedsel is het beste geneesmiddel der wereld SCOTTS Emulsion. Dit beroemd, versterkend voedsel is zóó zuiver en zóé rijk aan gemakkelijk ver teerbare voedingsstoffen dat de uitwerking ervan bijna tooverochb'g mag worden genoemd. Het overwint in zeeï korten tijd BLOED-ARMOEDE dn de zwakke aneemiache lijder herkrijgt den gloed, de levenslust en opgeruimdheid die gezondheid en kracht geven. Daarom moeten alle lijders aan zwakte, verlies vod kracht, aandoening der klieren en slijm* rliezen of gebrek aan eetlust gebruiken d« echte (LEVERTRAAN) Waarschuwing. Daar SCOTTS Emut gion op vele maniereil taakt, is het raadzaam er op tó letten dat het „Visscher" handelsmerk oi de verpakking voorkomt. Alleen dan kafl men de beste resultaten verwachten.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10