NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang Ho. 9296 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. bondeedaq 9 octoeer 1913 a arTOTTBTTM-i ..«.I ,i LW «WWW II I an I. ^LU- Lm 11. J L»e^ ■J.t» -,JLUÜ>aB=^lS] 11 II L I I II «V g8»^Mgl HAARLEM S DAGBLAD abonnementen ad ver'tentiën: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)130 Advertenfiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 jsT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. êSlreéVÏSSad/voorWartem J M7W Redac,ie en Administratie! Oroote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootscliap iourens Cost'er. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten hét Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 10 OCTOBER. Schouwburg: Th ére so Raquin. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. -voorstelling. OM ONS HEEN No. 1819 nabetrachting van den Gemeenteraad. Ilel zal wel een zeldzaamheid we zen, dat B. en W. moeten voorstellen te besluiten tot onbewoonbaarverkla- ring van huisjes, die toebebooren aan een Raadslid. Dat is Woensdag bier voorgekomen, de eigenaar woon de de discussie over" het voorstel niet bij (wat misschien voor zijn gemoeds rust ook beter is geweest) maar wip te weer binnen, toen de zaak was af gehandeld. Zijn buurman zal hem toen wei hebben ingelicht, dat het vonnis over zijn huisjes is geveld en dat ze onbewoonbaar zullen worden verklaard, wanneer niet binnen zes maanden is voldaan aan den ciscl» om voor betere drinkwatervoorzie ning te zorgen. Toch had wel een van de collega's zijn partij gekozen, namelijk de heer Rinkema, die den treurigen toestand van de Eendjespoortstraat, waarin de huizen staan, er bij haalde cn aan houding vau de zaak verzocht. Maar daar kreeg hij den wind van voreD. Met jeugdige verontwaardiging be toogde de heer de Breuk, dat de ei genaar onwillig isde misère duurde nu al van 1899 af, het regenwater en het pompwater deugen allebei niet en tersluiks, dwars tegen de verorde ning in, wordt maar duinwater ge haald bij de buren. Werd het dan geen tijd, om daar nu eens een einde aan te maken?. En na deze, inderdaad pit tige, rede beleefde de Raad het zeldzamefeit, dat een zijner leden vierkant verklaarde zijn woorden in te trekken. „Ik was verkeerd bige- licht," zei de heer Rinkema ruiterlijk, „er was mij gezegd, dat de gemeente dot water halen bij anderen oeliet.'" Met den eigenaar had nu •"iemand compassie meer, maar de toestand van de straat zelf scheen toch bij sommi gen als verzachtende, omstaudigheid te gelden; daarom kreeg hij, op voor stel van den heer Van Styrum, zes maanden lijd om de zaak in orde te brengen, inplaats van drie, zooals B. en W. wilden geven. Ik heb den eigenaar eens in lichtingen over de zaak gevraagd: „Onwillig ben ik volstrekt niet," zoo verzekerde hij, „herhaaldelijk heb ik mijn grond aan de gemeente willen overdragen, maar zij wil bovendien nog dat ik voor verschillende werken 11410 betaal en dat vind ik teveel ge vergd, omdat ik geen grond voor ex ploitatie overhoud. Wat het duinwater aangaat, men wil. dat i k de buis zal laten leggen in mijn eigen grond is dat billijk? Als de gemeente kosteloos van mij den grond overneemt en de huis Iaat leggen, ben ik bereid aan te sluiten. Sedert het Linschotenkwartier open gemaakt is gaat alles over mijn grond en daar heb ik nooit bezwaar tegen gemaakt (hoewel ik het verkeer door paaltjes te zetten tot voetgangers had kunnen beperken) omdat de gemeen te mij met het duinwater ter wille w as. Meneer Van Styrum had gelijk: het is daar geen nieuwe, maar een oude toestand. En nogmaals, onwil lig ben ik niet, maar als ik wat doe, moet de gemeente ook iets doen, dan kan de zaak in orde komen." Toevallig weet schrijver dezes uit eigen ervaring ook iets van- de ma nier, waarop het gemeentebestuur probeert den toestand in de Eendjes- poortstraat te verbeteren. Slaat zij geen andereu weg in, dan komt daar nooit wat van. Het mag nu een paar jaar geleden zijn, dat ondergeteeken- de als directeur van de N. V. Lourens Coster een voorstel ontving van de af - deeling openbare werken, om een stukje grond naast de drukkerij en grenzende aan de Eendjespoortstraat, groot 36 vierkante meter, aan de ge meente om niet af te staan, onder voorwaarde, dat die grond voor reke ning van den schenker zou bestraat worden. Dit voorstel scheen mij al te ongun stig. In 't algemeen belang kan men desnoods nog een stukje grond pre sent geven, maar er dan ook nog kos ten voor bestrating bij te betalen is wel wat al te sterk. Als de gemeente van andere eigenaars soortgelijke of fers heeft gevraagd, is 't niet te ver wonderen, dat de verbetering van de straat weinig opschietl Onlangs vond de Raad het noodig, dat in de Commissie van toezicht op het lager onderwijs arbeiders zouden benoemd wordenin de eerstvolgende vacature gebeurde dat ook, maar nu bleek een moeilijkheid? de benoem de, de heer A. Brakel, heeft door schoolbezoek in zijn gewonen werk tijd arbeidsloon moeten derven en een schade van ƒ8.48 beloopen in den tijd van 8 maanden. Daarvoor vroeg hij, begrijpelijker wijs, vergoeding, maar B. en W. advi seerden tot afwijzing, omdat zij het niet wenschelijk achten voor zulke functies vergoeding toe te kennen cn omdat de Raad meermalen voorstellen tot toekenning van presentiegeld heeft afgewezen. „Zoo lost men," zei Mr. Tliijssen terecht, „de quaestie niet op." Hij had er iets op gevonden, na melijk om dergelijke vergoeding te be talen uit de som, die aan de school commissie uit de gemeentekas ter beschikking wordt gesteld. Daarvoor zou een kleine wijziging in de in structie noodig wezen. Over de beste redactie waren verschillende sprekers het niet geheel eens, zoodat de be slissing tot nader aangehouden werd, De moeilijkheid zal dus in dit geval wel tot oplossing komen, In ü't ge val, want definitief geregeld is het ook dan nog niet. Als er straks mei hetzelfde verzoek iemand komt die lid is van een commissie welke géén ei gen inkomsten heeft, duikt het he zwaar wéér op. Tot het beginsel van presentiegeld zal men op den duur toch moeten komen, op gevaar af (want dat is juist de reden waarom men het tegenhouden wil) dat deze en gene deze functies niet meer begee- ren uit liefde voor de goede zaak, maar om de vergoeding, die er aan verbonden is! Het belangrijkste punt van de agenda was een voorstel tot wijziging van de bouwverordening. Voor de feestelijke gelegenheid was de com mies-redacteur van den westkant van de zaal naar den oostkant verhuisd en zat de directeur van het Bouw- en. Wo ningtoezicht, de heer Willeaxsen, op zijn plaats, dus vlak bij den heer de Breuk, om dezen in het debat van ad vies te dienen. Bovendien had deze hoofdambtenaar op de tafel voor zich een ding, dat -er uitzag als een bouw plaat, zooals we die in onze jeugd wel hebben geconstrueerd. Dat stelde, naar mij gezegd is, een achter rooi lijn voor. Do algeineene beschouwingen be gonnen goed, zoo goed zelfs dat een onervaren toehoorder denken zou: dat loopt in een uurtje at Van al'.e kanten bracht men hulde en strooide bloe men, wel te verstaan denkbeeldige, op het pad van diegenen, welke deze nieuwe verordening hadden samenge steld. Maar toch regende liet bij de be handeling van de artikelen aanmerkin gen, die men In ons verslag hierach ter vinden kan; vooral de heer Las- schult kwam met een hee'.en voorraad amendementen aandragen, welke hem door wethouder Modoo schrikkelijk kwalijk genomen werden omdat hij zo eerder ha<l kunnen indienen. Op die manier, zei de heer Modoo, met tref fende zorg voor colleen de Breuk. wordt de taak voor den gene, die het ontwerp verdedigen moet, "uiterst moeilijk. Braaf zoo, de heer Modoo wordt al goed ministerieel 1 Maar de heer de Breuk 'keek heele- maal niet, of» hij de lip er bij liet hangen en hoewel de Raad er niet aan dacht, de behandeling aan te houden oin 's heeren Lasschuits arnendemc-n- len, was 't tien minuten later net half vijf, tijd om de behandeling te schor sen, daar er nog meer te deen was. De Voorzitter begreep wel al, dat de geheime zitting die volgen zou, lang ging duren. En wij, perslïeden, niet loome schreden gaande naar het kou de kamertje, dat onze wachtzaal heet, wisten óó'k wel, dat de discussies over den schoolarts niet met twintig minu ten zouden nfgeloopen zijn, hielden ons bezig rne* ietwat verouderde boe ken, zooals het beleg van Parijs en een lofdicht op zekeren Mr. de Vries, met wiens overlijden plotseling diverse deugden voorgoed van de aarde sche nen te zijn verdwenen en wachtten, zeven 'kwartier lang. 1-Iet resultaat van de besprekingen Bi eek- weldra. De drie doctoren in den Raad, de heeren van den Berg, Tim mer en Merens, stelden voor, de in structie van den schoolarts zóó te wij zigen, dat B. en W. voortaan geen voordracht zouden doen, maar een aanbeveling (van welke laatste de Raad kan afwijken als hij wil) en in afwachting daarvan deze voordracht aam te houden, omdat, naar Dr. Tim mer vriendelijk opmedkte, onder de sollicitanten geschikter personen zijn, dan die op de voordracht staan. Maar wethouder Loosjes had blijk baar het pleit gewonnen, want de groote meerderheid verwierp de wij ziging in de instructie en bencemde daanna No. 1 van de voordracht. Me vrouw Op 't Eijnde—Stolp, tot school arts. Na wat lk over deze sollicitante schreef is 'l wel nauwelijks meer noo dig, te zeggen dat die benoeming mij genoegen doet. De heer Bregonje had nog wat op zijn hart voor de rondvraag, maar stelde dat uit, omdat de Raad toch geen aandacht meer hebben zon. Het was kwart voor zeven! Rammelend van honger trokken wo huis toe! J. C. P. Stadsnieuw De Rozenstraat. Men schrijft ons: Sinds de remise van de tram is opgeruimd heeft de Rozen straat een geheel ander aanzien ge kregen. Men is nu ook bezig een nieuwe rioleering aan te brengen, wat wel noodig zal zijn, maar waar bij toch de vraag rijst: waarom nu die straat opgebroken en weer hersteld? Als straks de E. N. E. T. daar het tweede tramspoor gaat leggen moet de straat weer worden opgebroken en weer hersteld. Zoolang had misschien do rioleering toch wel kunnen wach ten. Tot zoover het bericht, dat wij heb ben opgenomen omdat allicht anderen 'dezelfde opmerking zullen maken. Intusschen dient men er wel op te letten, dat maar heel zelden verschil lende takken van dienst t e g e 1 ij 'Ie werkzaamheden in een straat kunnen verrichten zij zouden elkaar daar bij veeleer hinderen en in den weg loepen. Dat is de eenvoudige oplos sing van het feit, waarom dikwijls de een na den ander de straat opbreekt, aan t werk 'gaat en daarna de straat weer dicht maakt. DE TRAMQUAESTIE. In ons vorig nummer worden uit voerige medeedelingen gedaan over de concessie voor een tram in Bloe- mendaal (Overveen) aan de N Z. H. T. en geconcludeerd, dat aan den Raad was verzocht, oin een concessie aan de E. N. E. T. langs den Juliana- weg niet te verleen en (deze is even wel in de Raadszitting al veiïeend). Nadere verklaring was vau 't ge meentebestuur niet te verkrijgen, al leen gaf dit te kennen, dat het een volkomen juist standpunt had inge nomen, hetgeen nader blijken zou. Van andere zijde wordt ons nu het volgende medegedeeld. De N. Z. H. 1'. had aanvankelijk, zoowel aan het ge meentebestuur als aan de directie der Binnen], Exploitatie Maats, gewei gerd, de lijn langs den Juliauaweg te leggen, omdat daar nog geen huis slaat. Daarop kwam den öden Mei de concessie-aanvraag voor den Juliana- wez van de E. N. E. T. en eerst den 2den Juni daaraan volgend een schrij ven van de N. Z. H. T. M. waarbij zij zich bereid verklaarde, te overwegen of de lijn langs den Julianaweg kan worden gelegd. De redeneering is nu deze: Daar de N. Z. II. T. aanvankelijk geen lijn langs den Julianaweg wilde, was do Raad vrij ddarvoor concessie ie ge ven aan de E. N. E. T., die zich daar voor 6 Mei aanmeldde, en bestond er geen aanleiding In te gaan op het 2 Juni, dus later, ingekomen request van de N. Z. H. T. De billijkheid brengt natuurlijk mee, dat wij na de. uitvoerige beschou wingen der directie van de N. Z. H. T., ook deze mededeeliug plaatsen in afwachting van de ofliciëeie inlich tingen, welke het Bloeniendaalsche gemeentebestuur in de e.k. Raadszit ting verstrekken zal. BUURTCOMM1SSIES. Een onzer medewerkers schrijft De gehouden onafhankelijkheids feesten hebben dit blijvend resultaat opgeleverd, dat het nut wordt begre pen van buurtvereenigingen. Wij jui chen dat van harte toe, want samen werking der bewoners van verschil lende stadsgedeelten kan niet anders dan ten goede komen aan de gemeen schap. Eigenlijk is het een ierugkee- ren tot den ouden toestand. Vroeger \va3 de stad officieel verdeeld in buur- ten en wijken, die bestuurd werden door de noodige buurtmeesters, bsjge- staan door den buurtknecht. Deze buurtmeesters namen het gemeente- bestuur heel wat werk uit de handen j en de bevolkingsregisters zullen dan ook veel nauwkeuriger' zijn bijgehou den dan na die afschaffing dezer be- j trekkingen tengevolge der gemeente- t wet. Wie daarover wat meer wil we- ten leze maar eens de reglementen en instructies van buurtmeesters, die (de reglementen namelijk) bewaard worden in onze stedelijke boekerij in het Prinsenhof. Die buurtverenigingen hadden haar oorsprong in het. oude volksleven. Wij meenen aat zij een uitvloeisel zijn van de vroegere buurtgilden, wier oor- sprong alsveer wordt teruggebracht i tot den Gerniaassclien tijd. De presi dent van zulk een buurtgilde droeg oudtijds den naarn van „Heer van de Buurt". Echter schijnen deze gilden al vroeg te zijn verdwenen, dat wil zoggen in'naam. want steeds bleven de buren, de bewoners van zeker stadsgedeelte, een nauwe betrekking met eikaar onderhouden. 1-Ioe gezel lig zij het zich b.v. des zon/ersavonds maakten zouden we nog kunnen op maken uit de nog aanwezige bankjes voor de oud-Hollandsche woningen op het Groot-Heiligland. Het kan ons dan ook niet verwonderen dat er vroe ger speciale buurtvermaken beston den. Het voornaamste der buurt- pi'efjes was wei het buurtmaal, dat in het midden der 17de eeuw nog onder houden werd, hoewel toen niet overal jaarlijks, maar soms om de drie of vier jaren. Lr schijnt voor dat doel behoorlijk gecontribueerd te zijn, want, schrijft iemand uit die tijden „dan plegen zij 't geld, dat in de buurtkas is, te versmeren en met brasserij ovc-r te brengen". Gewoon lijk had dit feest plaats op vasten avond, hetzij in een herberg of in een particuliere woning, maar altijd in de buurt. Er werd een paar dagen lang flink gegeten en gedronken en natuurlijk ontbrak het niet aan mu ziek en aan.... mede-eters. Want er waren altijd menschen, die niets met ue buurt te maken hadden eu toch ook wel eens flink wilden schransen. „Volontarissen op de vrije slemp" noemde men zulke indringers. Blijk baar had men overlast van dergelijke klaploopers, want in de buurtbrieven werd behoorlijk bepaald, dat geen boodschapbrangers mochten binnen gelatea worden, aan de deur konden zij „een dronk of twee erlangen", maar meer niet. Dit laatste wijst al weer op het goede hart onzer voor ouders. Later moderniseerde zich dat vermaak en koos men de zomersche dagen om buiten in de landelijke om geving „buurt "te houden". En niet on mogelijk ls het, dat het weer latere „pot-verteeren" een nieuwe vorm daarvan was. Maar er wj*ren meer zaken, waar uit de onderlinge vriendschap der buren bleek. Betrok iemand een nieu we woning, dan was het feest. Er werd dan een maaltijd gehouden, of wel men organiseerde een danspartij, in ieder geval de nieuwe buren wer den feestelijk ingewijd. Aardige go- ibruikeu zouden daarvan zijn tc vor- meldeu. Ook de traditioneel© feestdagen werden ouderling, dat wil zeggen „onder de buren", gevierd en hierbij ging het steeds vroolijk toe, omdat ieder meedeed. Maar ze maakten met de ommegangen door de stad wel eens zulk een drukte, dat ze in andere buurten hinderlijk waren en de be woners uit den slaap hielden, zoodut in de keuren of politieverordeningen daartegen straf werd bedreünt Er was ook een stil buurtvermaak, j gelijk de genoemde bankjes op het Groot-Heiligland ons nog vertellen. Wij bedoelen het zoogenoemde ban ken. Bij zomeravond zaten de buur tjes i n hun stoep, onder hun luifel, op hun bank, met de bierkan bij zich, een buurpraatje te houden over de nieuwtjes In de stad. Dat banken duurde tptdat „de wacht op straat Ewam°. Maar ook dit vermaak ver dween. Eerst maakte de bierkan plaats voor het kopje koffie en daar na verdwenen successievelijk de ban ken, de luifels en de sloepen. En nu zouden wij nog heel wat kunnen schrijven over de buurtge bruiken bij huwelijken, geboorten en sterfgevallen, doch dan zouden wij over heel wat plaatsruimte moeten beschikken. Uit deze enkele regels blijkt voldoende, dat oudtijds de bu ren begrepen dat zij gemeenschappe lijke belangen hadden en het in ge- wijzigden vorm terugkeeren tot der gelijke oude gebruiken is zeker geen daad van teruggang, maar een vol mondige erkenning dat in het oude nog zeer veel goeds verborgen is. Kiekjes uit de Rechtszaal. Een opschepper le klasse! Een 19-jarige A rie uit Lisse was op een Zondag in z'n dorp de bloeme- kens aan 't bulten zetten. De caféhouder van Zoelen was op *t bezoek van den luidruchtigen Arie niet gesteld. Arie zei: als je me niet binnen laat, dan... dan.. En gevolg gevend aan die bedreigingen, heeft de jongeling een groote ruit ingetrapt. Wegens vernieling stond Arie nu in 't beklaagden-bankje. De veldwachter zei: 4rie is een op schepper eerste klasse. Ario: 't Zal met zoo erg zijn! President: als de veldwachter het zegt, dan is 't zóó! Arie heeft de vernielde ruil betaald, 't kostte hem 4 gu'den. t Openbaar Ministerie: Men kan niet 't standpunt aannemen, dat de vernieling ongestraft blijft, wanneer men de schade betaalt. Iemand met een dikke portemomiaie zou dus alles kort en klein mogen slaan. Dat gaat toch niet aan! In de dorpen stellen halfdronken jongens zich soms erger lijk aan. 't Is gewenscht, dat deze op schepper eerste klasse een week in de gevangenis wordt gezet. Beklaagde Arie: ik bad liever een geldboete. Kinderwet zaken. Eerst werden nu eenige kindcrwet- jzaken met gesloten deuren behan deld. Daarna stond een 19-jarige jon geman uit Hülegom terecht wegens heling. Dit was een staartje van een zaak met gesloten deuren behandeld. Een jongelui gvun 17 jaar bad zich eerst moeten verantwoorden wegens dief stal van twee rijwielen, onder Heem stede gepleegd. Do 19-jarige werd beschuldigd, dat hij do rijwieldiefstallen door z'n 17- jarigen kameraad hu.d uitgelokt en dat hij van de opbrengst voordeel ge noten bad. De 19-jarige had de fietsen in Am sterdam beleend, respectievelijk voor S en 16 gulden. 't Geld hadden de twee jongens mengedeeld. Maar de 19-jarige had 1 meeste voor zich zelf gehouden. Zoo had hij aan z'n kameraad gezegd, dat de eerie fiets geen 8 maar 6 gulden had opgebracht. Bovendien had de 19- jurige de beieeiibriefjes nog voor f 2.50 verkocht, zonder iets daarvan aan z'n makker te geven. Niet erg vriendschappelijk. De 19-jarige bekende de heling. Vroeger is hij al eens wegens dief stal tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Die straf heeft des niet veel gehol pen! Eigenaardig is, dat beklaaud© voor een rijwiel aan de Bank 30 gulden kan krijgen, maar hij wilde niet meer dan... 16 gmlden hebben. Waarom dit was, bleek niet. 1 O. M. eischte tegen den 19-jarigen beier, een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van rtiim 1 maand preventieve hechtenis. Mr. Hoyer wees er op. dat beklaagde zeer ongunstig bekend staal Vele jon- joageiisheeft beklaagde ul be- ber, onveranderd Dea voormiddag® zullen op het feestterrein aan den Rijksstraatweg voor alle /choo:kinde ren der hoogste klassen, ook al gaau zij In Haarlem op school, kinderspe len worden gehouden, terwijl do jon gere kinderen in café Flora op pop penkast- of bioscoopvertooning wufr den onthaald. middags een allegorische en r©; clame optocht, waarvoor vele deelne mers zich reeds hebben aangemeld. De, avonds concerten op hel Prctorta- plem en in 't Jultanapark, vermoede lijk ook een zanguitvoering, l-oht-stoet voor kinderen en ommegangen met muziek. Tot Eere-comitéleden zijn oenoetnd de burgemeester, do heer Bredius eu de heer I-looy. Verder is er illuminatie van ver schillende scholen, etalagewedstrijd, waarvoor een jury uit Haarlem zal worden uitger.oodigd. Gelukkig kuunen wij melden dat de ijverige commissie er in geeiaagd is bereidwillige dames en heeren te vinden als hulp voor da kinderfees ten, omdat het onderwijzend perso neel bedankt heeft, op groud, dat het geen schoolfeest is. Deze houding wordt door velen a1-. gekeurd. Wel mag de commissie voorzichtig wezen in de keuze vau haar terrein, omdat het door de vele regena tuis? schien niet te gebruiken zou wezen. Voordracht. De lieer J. C. Rijs, opzichter der ge meente gasfabriek alhier staat als zoodanig op het 3 tal voor de gem. gasfabriek te Den Helder. S.'-NTPOORT, De storm. De storm heeft hedennacht hier aar dig huisgehouden. Op den stations weg tegenover Boschbeek wei d een dikke Olm van zijn bovenste helft be roofd. Met het gevolg, dat aan de te lefoondraden aan den overkant groote scliade werd toegebracht, en de dieast tijdelijk gestaakt moest worden. De weg was ook gedeeltelijk versperd. HEEMSTEDE. STUKKEN VAN DEN RAAD. De gaslevering. B. en W. stellen voor om In de ver ordening, regelende de voorwaarden voor de levering van gas ever dcu gewonen meter en over den muntme ter door de gemeente-gasfabriek ta Heemstede, vastgesteld bij Raadsbe sluit van 1 Sept. 1908, de volgende wijziging aan te brengen Aan artikel 16 wordt toegevoegd achter het woord „M3"„met een kor ting van één cent per M3 voor liet boven een hoeveelheid van 6000. M3 door eenzelfden verbruiker in één perceel of aangrenzende percselcn gedurende een kalenderjaar verbruikt gas". Deze wijziging treedt in werking op 1 Januari 1914. Subsidie. B, en W. stellen voor om np haaf verzoek aan de Bloemistwcrkiieden- vcreenïging St. Isidorus ƒ25 subsidie voor een tuinbouwcursus te verlee- nen. HAARLEMMERMEER. Benoemd: Onze dorpsgenoot B. J. Broxtermari ls benoemd tot gemeenteveldwachter te Zoeterwoude. Beroepen. Ds. D. A. v. d. Bosch, predikant bif de Ned. Herv. gemeente te N'ieuw- Vennep heeft een beroep ontvangen naar eenzelfde gemeente Stedum (prov. Groningen). Mr. Losecaat Vermeer riep de cle mentie van de rechtbank in, wijzend op de jeugd van deji beklaagde. Do joiigelirug vroeg zelf ook om 'eccn mildere straf. KEES. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. DE FEESTVIERING. Onze correspondent schrijft i Trots het ongunstige najaarsweer blijft de datum der feesten, 14 Octo- Telegrammen De onderstaande telegrammen zijn onileend aan bet Algemeen Handelsblad. DE TOESTAND IN DEN BALKAN. De Albaneeien. BELGRADO, 8 Oct. (Reuter.) De Serviërs zijn begonnen de Albaneezen te ontwapenen. Cholera. BOECHAREST. 8 Oct. (Reuter.) Da cholera heerscht thans in 182 gemeen ten; 880 lijders zijn in behandeling. Uit Servië. BELGRADO, 9 Oct. (Reuter,) De zitting van de Skoepsjtina Ls hervat. Jovanitsj diende een ontwerp in tot het schenken van anderijen aan de families van de slachtofiers van den oorlog. HOME RULE. LONDEN, 8 Oct. [Reuter.) In het vervolg van zijn rede te Dundee merk-', te minister Churchill nog op: Binnen twee jaren, dat is dus voor Home, Rule geheel en al kan zijn Ingevoerd," voordat eenige legislatieve maatregel door het Iersche parlement genomen kan zijn, moet een algemeeuo verkie-': zing plaats hebben. Mocht d^e d«

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1