Hulton Dagblad DÏRDE BLAD Doadsrdaa 8 October 1913 Binnenland groot deol van don Inboedel is verlo ren. Verzekering dekt de schade, Gisterenmorgen zijn te Ritisuma- geest vijf woningen afgebrand, toebe- hoorende aan G. Bosma en de wed. J. van Tuinen en mede bewoond door A, v. d. Beek. De inboedels waren niet verzekerd, de woningen laag. De oorzaak van den brand is onbekend. WETHOUDERSCRISIS TE ALBLASSERDAM. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad is tot wethouder gekozen de heer A. M. Vroege, die deze benoeming heeft aangenomen, zoo meldt de N. R. Ct. RAADSVERKIEZING TE GRO NINGEN. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad voor district III vacature-Havinga, S. D. A. P) werden uitgebracht 1669 stemmen. Gekozen werd de heer dr. G. NijhoTf, districtsschoolopziener, vrïjz., mc-t 914 stemmen, de heer L. de Jong, S. D. A, P., kreeg 755 stemmen, zoo meldt de N. R. Ct. ONGELUKKEN. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur kwam het 21/2-jarig jongetje van Jan Jans te Radewijk met zijn kleertjes in aanraking met de in weraing zijn de dorschmachine van den landbou wer Gerrit Jan Hegink aldaar, tenge volge waarvan het kind onmiddellijk werd gedood en geheel verminkt, zoo meldt de Zw. Ct. Pers-OvoracM VRIJHANDEL. De Van dag tot dag schrijver van 't Algemeen Handelsblad schrijft over den Vrijhandel en 't nieuwe tarief der Vereenigde Staten. Hij schrijft: Maar terwijl de debatten in liet Congres ons geen nieuwe drogrede nen hebben doen hooren, zijn wij daarentegen verrijkt door een even bondige als scherp omlijnde omschrij ving van wat de essontieele beginse len zijn van vrijhandel. President Wilson sprak de volgen de gouden woorden „Wij moeten afschaffen alles wat ook maar in de verte gelijkt op pri vilegie of op eenige soort van kunst matige bevoordeeling, en wij moeten onze mannen van zaken en voort brengers den prikkel doen ondervin den van de voortdurende noodzakelijk heid om degelijk, zuinig en onderne mend te zijn, meesters te zijn door meerderheid, getoond over mededin gers en door betere arbeiders en han delaars te zijn dan wie ook in de we reld. „Ter zijde gelaten de rechten gehe ven van artikelen welke wij niet voortbrengen en waarschijnlijk niet kunnen voortbrengen, en de recuten geheven van weeldo-artikelen, alleen ter wille van de inkomst, welke zij de Slaat geven, moet voortaan het doel der Inkomende rechten, welke wij heffen, zijn mededinging te wek ken en Amerikaarisch vernuft te scherpen door strijd met het vernuft van de overige wereld." 4 Dit is mooi gezegd. Ik die in vrij handel geloof, gelijk ik in frissche levenslucht geloof, onderschrijf dankbaar de machtige woorden. Ik vind dat de Orde der wereld versterkt wordt nu de Groote Republiek de kracht van vrijheid zoo openlijk er kent, en zich gereed maakt om wat ze gelooft in praktijk te brengen. Koloniën GEWOND IN ATJEH. Wij ontkenen nog aan de Jav. Ct. dat in Atjeh de onder-luitenant Kiepe stb. no. 60388, zwaar gewond werd» De dader was onbekend. VAN DEN SARIKAT ISLAM. Van «eenige plaatsen komt het be richt van het aftreden van het be stuur der betrokken afdeeling van den Sarikat Islam. Zoo b.v. to Tjitjoo- roeg, vanwaar indertijd gemeld werd, dat het daar in den omtrek niet rus tig was. Aan het „Bat. Nbl." werd nu van duar bericht, dat 31 bestuursle den af Heden, ze hebben begrepen, dat ze op den verkeerden weg waren en onze Regeering geen staat in den staat kan dulden. Ook te Djokj'a is eeiï nieuw bestuur in de plaats van het oude gekomen. Als vice-voorzilter trad daar b.v. op dokter Wahidin, vice-voorzilter van het hoofdbestuur van BoeÜi Oefomö. Wat de zending van troepen naar Madioen betreft, blijkt, dat die geen verband hield met liet optreden van den Sarikat Islam. Er is een pest- geval voorgekomen in <le oude gevan genis, welke daarom voor ontsmet ting golieel moest worden ontruimd. Er is toen een militaire wacht aange vraagd, om een wakend oogje te hou den op de gevangenen. De Sarikat Islam, die te Madioen SOOO leden telt. heeft den regent al daar tot eerevoor/.itter der afdeeling benoemd en denkt er niet aan, op stootjes te verwekken. Men is doende een fonds hijeen te krijgen voor eene Kartinischool aldaar. BRANDEN. Uit Semaramg werd aan het Bal» Nbl. bericht: „Heden brak brand uit in de houtr stapelplaats der Ned.-Ind. Houtaan- kap Mij. en in de opslagloodsen van de Cultuurmaatscliappij der Vorsten landen. Veel djatihout verbrandde. De schade wordt geschat een paar ton te bedragen. Vermoed wordt dat de brand' door kwaadwilligen is aangestoken. Er is weinig verzekerd. Twee derde gedeelten van den hout- voorraad verbrandden." Uit Cheribon werd gemeld: „Er woedde een brand op Passer Tjile- moes. 14 huizen werden in de asch ge legd. Heden heeft het vuur de dessa Karanganjar aangetast; reeds 20 in landsche huizen werden een prooi der vlammen." HET GEVAAR VAIN VREES. We lezen in Het Vaderland: Nu de berichten over de inlandsche beweging op Java ook hier ongegron de vrees beginnen te wekken voor het geen ons in Indië te wachten staat, is het goed ook eens te hooren, wat een 'bezadigd Indisch blad, de Loc., naar onze moening zeer terecht zegt over do jammerlijke ongerustheid, die daar onder de Europeesche bevol king heerscht en over de pers, die vrij algemeen die ongerustheid aanwak kert. Er valt wéinig aan te verheLpen en er is veel te verklaren. Het meeren- deol dor Europeanen staat verre van de inlandsche samenleving en heeft geleerd, er aanspraak op te maken, dat het daar steeds rustig zij. Nu er een© inlandsche beweging is ont staan, waaromtrent te vele bladen met groote toewijding de 'kwaadzin- nlgste voorstellingen hebben doen doordringen en elke rimpeling aan het anders zoo rustige oppervlak der inlandsche maatschappij als een ge vaar voor de Europeesche veiligheid signaleerden, is er een gevoel van on gerustheid ontstaan, een ontzenuwend besef van getalsminderheid en als ui ting hiervan een wrevel, een verbit terdheid jegeïis die inlandsche bewe ging. Tegen die stemming is rgu- menteeren doelloos. Het baat niet. of er op gewezen wordt dat, al moge er hier en daar verschijnselen van on rust zich hebben voorgedaan, van een vijandige stemming tegen de Euro peanen of tegen het Nederlandsche gezag bij de massa nimmer is geble ken. Geen enkelen Europeaan werd nog, als gevolg van de Inlandsche be weging, een haar gekrenkt. Maar men. wil niet beter weten, ge- looit de ellendigste praatjes, is ont vankelijk voor de zotste geruchten, ziet in elk relletje, zonder poging tot verklaren, zonder ook maar aan de mogelijkheid te denken dat er voor onrust reden kan zijn, een aainslag op de Europeesche veiligheid en nu is het zoover gekomen, dat de periodiek te- rugkeerende onzin van een algemoe- nen. Europeanen-moord als zware ernst is aanvaard en algemeen gaan de Europeanen zich wapenen. Onze correspondent to Bondowoso weet zelfs te vertellen, dat daar Europee sche dames vergift gereed houden om den zelfmoord te verkiezen boven des inlanders kris!!!! (Hu, het is om van te rillen.) Symptomen voor een gegronde vrees zijn er niet aan te wijzen, maar ook hiermee komt men niet verder, want, niet waar, dat is liet juist: he; wordt alles ln iie» verborgene voorbereid, het is „de stilie kracht". Het gevaarlijke van die vrees voor denkbeeldige gevaren is, dat die ze nuwachtige angst ook bij de inlan ders do gedachte welft, dat er bij de Europeanen wat broeit togen hen; en zoo werd aan de Loc. uit Kediri ge seind, dat daar ook de inlandsche be volking in vreeze leeft, omdat men haar verzekerde, dat er troepen zul len komen om de inlanders dood te schieten. Dat wordt het gevolg van de schandelijke Het zere i. Naar allo zij den vrees voor alle zijden. Dit is de geschiedenis der panieken, die zich in. Indiö om de zooveel Jaren herhaalt. De berichten over het gebeurde in Toeban hebben nu ook weer getoond hoe onbeduidende, hoewel natuurlijk betreurenswaardige relletjes worden opgeblazen tot verschijnselen van ernstig verzet tegen het gezag en plannen tot uitroeiing van de Euro peanen. Zeer terecht zegt de Loc. hiervan: En dan vindon wij ook, dat de pers in deze dagen een andere taak heeft, dan deze stemming aan te wakkeren, haar in het gevlij te komen en de Eu ropeanen steeds verder to brengen van de inlandsche bevolking en de tegen haar ontstane vijandige stem ming met de kwaadste middelen te voeden. Wij willen niet ontkennen, dat het op dozo wijze op ernstige gebeurtenissen moet uitloopen en het is, alsof men het er op toelegt, de regeering tot ge weld van wapenen te drijven. En hier van zou het ernstigste zijn te vreezen, indien er zonder wezenlijke aanlei ding toe zou worden overgegaan. Voor het oogenbük 3taat vast, dat niets is voorgevallen wat een ,.er op los schieten" zou kunnen rechtvaar digen en overigens vinden wij gerust stelling in de wetenschap, dat de re- geerlng tegen alle gebeurlijkheden is voorbereid. Het grootste gevaar, dat thans Java bedreigt en waartegen de regeering niet waken kan, is de onzinnige en niet van moed getuigende vrees der Euro peanen, die tot allerhande excessen aanleiding kan geven. Stadsnieuws DIEFSTAL SCHILDERIJ. Voor de Rechtbank alhier zal op 16 October an. worden behandeld de zaak tegen den heer B., te Amster dam, beklaagd van diefstal van een schilderij in het Frans Hals-museum '.alhier. Men herinnert zich, dat een stukje van geringe waarde werd vermist en elders in het Museum teruggevonden. Als verdediger zal optreden Mr. Muller' Massis, advocaat te Haarlem. .SCHOTEN. Onafhankelijkheidsfeesten. Voor do Paul Krugerstraatversie- ring heeft zich een voorloopig comité gevormd, bestaande uit de heeren: P. Boxs, G. Brander, H. Poen, C. W. Regenboog en A. H. van Leeuwen. lieden, Donderdagavond, te half negen, zal er een vergadering plaats hebben voor de bewoners van boven genoemde straat in het café van der heer A. H. van Leeuwen, tot bespro king der voorloopige plannen. Naar Indiö. Bij res. van den Minister van Kolo niën is gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië H. J. D. Veen, Haarlem, om te worden aangesteld tot admi nistratief ambtenaar voor de Buiten bezittingen. INVALIDITEITSWET. Men schrijft ons Door vele ouden van dagen, die meenen aanspraak op ouderdoms rente te kunnen maken, is reeds door bemiddeling van de t.ussclienpersonen ©ene aanvrage bij de Route-Commis sie ingediend. Reeds ongeveer 500 aanvragen, alle van personen, die op 3 December a.s. den leeftijd van 70 jaren zullen heb ben bereikt, zijn tot heden bij de Com missie ingekomen. Voor zoover op deze verzoeken gun stig zal worden beschikt, kunnen be langhebbenden voor het eerst op 9 December a.s. de hun toegekende rente in ontvangst nemen. Op de aanvragen, welke nog zoo tijdig bij do Commissi^ zulten inko men. dat zij met haar advies vóór 15 November a.s. aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank zullen kunnen worden doorgezonden, zal het moge lijk zijn, nog vóór 3 December ©ene beslissing te nemen. Op aanvragen, welke echter nó. 15 November bij do Rijksverzekeringsbank inkomen, zal niet vóór 3 December eene beschik king genomen kunnen worden. Daarom wordt aan allo 70-jarigen, die meenen voor eene rente in de ter men te vallen, aangeraden zich voor zoover zij dit nog niet hebben gedaan ten spoedigste te wenden tol een der tusschenpersonen. Ook zij, die eerst na 3 December as. den leeftijd van 70 jaren zullen berei ken. kunnen aanspraak op rente doen gelden, wanneer zij in het tijdvak van tien jaren, dat onmiddellijk vooraf gaat aan de vervuiling van het 70ste jaar, te zamen gedurende tenminste 156 weken in loondienst arbeid heb ben verricht binnen het Rijk en tegen loon van niet meer dan 1200 per jaar. Deze rente gaat in op het tijdstip, waarop de leeftijd van 70 jaar is be reikt en aan niet eerder worden aan gevraagd dan 2 maanden te voren. Voor de invulling van de aanvraag formulieren ter bekoming van deze rente zijn dezelfde personen werk zaam als voor de verzoeken om rente van hen, die thans reeds 70 jaren oud zijn. Belanghebbenden worden dus ook verwezen naar deze personen, het zijn de heeren J. P. J. van. Rijn, Tempe liersstraat 51, C. Sorgdrager, Nieuwe Gracht No. 3, A. Nagtzaam, Langen- dijkslraat 25, F. Storm, Bureau Raad van Beroep (Ongevallen- en Invalidi teitswet), Spaarne No. 92 rood, en E. A. van üiJaer-beek, Pieter Kiessiraat No. 29 rood. In deze courant en op afzonderlijke, gratis afgegeven, lijsten hebben wij reeds vermeld, voor welke districten elk der genoemden zitting heeft. SPOOR- EN '1RAMWEGPERSONEEL Verschenen is het jaarverslag over 1912 van de Nederlandsche Vereeni- ging van spoor- en tramwegpersoneel. Er blijkt uit dat het ledental van Jan. 1912 lot 1 Januari 1913 ternggeloopen is van 2701 tot 2150. Als reden daar van wordt opgegeven geschillen ln do organisatie, en de tegenwerking van sommige tramdirecties, die personeel - vereeniginge-n oprichten met aan hol lidmaatschap verbondeu emolumen ten. Op het oogenbük dat het jaar verslag wordt geschreven is het leden- tel weer aangegroeid tol ruim 2600 en is de personeelvereeniging van het Ilaagsche trampersoneel weer ont bonden. Vermeld wordt nog dat het H. S. M--persor.ee! sinds 1903 nimmer zoo sterk in de vereeniging vertegen woordigd was als thans. Ten slotte wordt nog een woord van dank ge bracht aan hen, die zich beijverden om het ledental in den taats ten tijd zoo sterk te doen stijgen, en opgewekt om 1913'te rnalten tót eon vruchtbaar jaar, J u b i 1 e a. Onder veel blijken van belangstel ling herdachten Woensdag H. v. Leeu wen en F. Keizer, ploegbazen in de afd. locomotiefbankwerkerij aan de Centrale Werkplaats der 11. IJ. S. M. den dag waarop zij voor 25 jaar bij de maatschappij in dienst traden. Door opzichter Crainer werd den ju bilarissen namens de maatschappij enveloppe met inhoud en diploma aangeboden. Drankbereiders. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van arbeiders(sters) in de Drankindusirie „Ons aller belang" hield een openbare vergadering ter bespreking van de conferentie, weike deze week zal worden gehouden door den Patroonsbond en bovengenoemd© afdeeling, tot het eventueel aangaan van een collectief-contract. Door den heer G. Kruit, van Rotter dam. hoofdbestuurder, werden de ver schillende artikelen besproken Zoo zal voor eiken 21-jarigen arbei der een loon worden verzocht van f 12.50 per week. des zomers 11 uur daags, des wiuiers zai de arbeidsdag 9 uur bedragen. Voor arbeid op Zondagen zal 50 pCt. oxtra boven hel 1/60 gedeelte worden gevraagd.- Er zal verder worden ver zocht om voor huwelijk of onder trouw van den werknemer één dag met behoud van loon toe te staan. Bij ziekte zal worden gevraagd ge durende 13 weken 2/3 van het loon uit te kecien, e\ eueeiis bij ongeval. Ten slotte wordt beoogd de instel ling van een scheidsgerecht, met voor beide partijen bindende uitspraak. In hét scheidsgerecht zou worden be noemd oen vertegenwoordiger van den Patroonshond en een van de ge- zellenorganisatie en deze beiden be noemen een voorzitter. Bij uitsluiting of staking bij ande ren patroons zal door beide partijen daaraan niet worden deelgenomen. GeheelonthouD i ng. Woensdagavond vergaderde de af deeling Haarlem der Ned. Ver. t©< afschaffing van Alcoholhoudend* dranken in „Het Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt. Door den heer M. A. Reinalda, wer den als voorzitter, alvorens hij de ver gadering opende, eenige waardeeren- de woorden gewijd aan de veie werk zaamheden die een groot aantal te ilen zich hadden getroost, voor do viering van het 70-jarig bestaan, wol- ke vergadering zeer goed geslaagd mag heeten. Ook hooit deze vergadering niet na gelaten propaganda te maken voor de geheelonthouding, want reeds 40 le den hebben zich dezen maand reeds opgegeven, benevens 21 adspi ran de den't geen een aanwinst beteekent van 61 nieuwe leden, die nu tevens werden verwelkomd. Na voorlezing der notulen deelde de voorzitte: nog mede dat de afd. vertegenwoordigd was geweest bij do conferentie welke heeft jilaats gevon den te Beverwijk met de afdeelingen uit den omtrek, ter bespreking van de eveintueele oprichting van de Federa tie Kennemorl and. Door den heer S, J. Vester, pen ningmeester, werd daarna het gespe cificeerd verslag uitgebracht van den gehouden feestavond; welk versla# ónder dankbetuiging werd goedge keurd. Na breedvoerige bespreking werd nog besloten dat de afdeeling Ha.vr- lem zich niet zal aansluiten bij een eventueel op te richten Federatie Kennemerland. Do winterpropaganda kwam daar na ter sprake, en dooi- verschillend© leden werden eenige onderwerpen ge noemd, waarover in den aanstaan den winter kan worden vergaderd, o.a. The.;- en Cursusavonden, op wel ke laatste avonden dan door een of ander ter zake kundige een ondor- werp zal worden behandeld. De verschillende voorstellen zullen door het bestuur n rider worden be sproken, en de volgende vergadering zal met definitieve voorstellen wor den gekomen. Bij de verkiezingen werd de heer M. A. Reinalda bij acclamatie herbe noemd als afgevaardigde der afd. in het centraal comité van draitkbestrij- dende voreenigingen. Tot voorzitter van de adspirontaf- deeling werd eveneens he-benoemd de lieer S. J. Vester, terv. ijl de heer Grootos werd gesteld in de vacature als 2don secretarie, welke functie evenwel voortaan zal worden waar genomen door den hoer M. I-I. Groe- nendaa.l. welke thans de functie van. 2en pennigmeeeler heeft, eii dus do heeren Grootes als 2e perm, en Grue- neridaal als 2e secretaris. De periodieke bestuursverkiezing voor 't afdeelingsbestuur komt daarna aan de orde orde. Aftrcdeuden waren moj. G. Kuik, comm.-penhingrn. en de heeren G. Pli. Buhnnunn, le secre taris, en M H. Groenendaal 2e voor zitter. Moj Kuik en de lieer Groenen- daal stelden zich weer beschikbaar, zooclat tenslotte gekozen werden mej. Kuik, en de heeren Swart en M. II. Groenendaal, die allen de benoeming aanvaardden. Door den voorzitter werd een woord van dank gebracht aan den afgetre den secretaris, den heer G. Ph. Bühr- mann, waarmede de vergadering in stemde. Na nog eenige besprekingen bij de rondvraag, werd de vergadering go. sloten, BUITENLANDSCH VERLOF. Door den Minister van Oorlog is aan den milicien S. Dekker van het 10e Reg. Inf. alhier vergunning ver leend tol verblijf in Noord Amerika tot 1 Januari 1915. Vermst, J. H. C. had in 't verkooplokaal aan de Nassaulaan een trap gekocht. Toen hij' deze later wilde meene men, was de trap al verdwenen. HET TUINFEEST OP IIET LOO. Het jaarlijksche tuinfeest op Het coo had ditmaal veel vari zijn gewono karakter verloren. Eigenlijk mocht het thans geen tuinfeest genoemd worden, daar het geheel binnen do muren van het koninklijk paleis plaats vond. De bekwame handen van den chef-bloemist en zijn helpers had den evenwel de groote .middenzaal en aangrenzende zalen in wintertuinen herschapen, waar, onder de tonen der stafmuziek uit Arnhem, de onge- yeer 400 genoodigden ruimte genoeg voor beweging vonden. Het Koninklijk Echtpaar onderhield zich met verschillende militaire en ci viele autoriteiten, van wie velen van hunne dames waren vergezeld, en liet zich velen voorstellen. Aan een drie tal buffetten, waarvan twee in de groote eetzaal en een in de midden zaal waren geplaatst, vonden de gas ten verfrisschingen te kust en te keur. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter te Rotterdam, mr, E. S. Hollander, thans advocaat- pro cureur en kantoiirechter-plaatsver- vanger aldaar. Is benoemd tot kantenrechter- plaatsvervangor in het kaïïton Haar lemmermeer, Th. C. C. Ninaber, bur gemeester der gemeente Leimuiden. Is hei lid van de Staatscommissie voor de herziening van het Indisch privaat- en strafrecht, mr. W. C. Veenstra, benoemd tot voorzitter dier commissie. Is aan mr. H. P. van Berkum, op yerzoek, eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij hot Departement van Landbouw, en is met ingang van 1 November als zoodanig benoemd mr. J. Ort. thans idem ter gemeenle- I secretarie van Utrecht. Is met ingang van 16 November be noemd tot directeur van het postkan toor te Arnhem, T. J. Montijn, thans idem te Dordrecht. Is P. J. Huibers, tijdelijk hoofdop zichter van den provincialen water staat van Zuid-Holland, benoemd tot ridder 5n de Orde van Oranje-Nassau, Is aan kwartiermeester F. H. Jille- ba en dé roeiers lste klasse C. F. de Smit, R. Pot, H. Mominaas en J. Be- suijen, allen behooremie tot het loods wezen in het 6cto district, vergunning .verleend tot het aannemen, aan den eerstgenoemde van het Burgerlijk Kruis 2de klasse en aan de overigen van de medaille der lste klasse voor daad van moed en zelfopoffering van België, Is aan W. C. Metzolaar, op ver zoek, met ingang van 1 Januari, eer vol ontslag verleend als hoofding. voor de gevangenissen en rechtsge- i bouwen bij het Departement van Jus- j titie, onder dankbetuiging voor d© door hem aan den lande bewezen diensten. Zijn met ingang van 14 October be noemd bij don generalen stuf, tot lui tenant-kolonel, majoor D. G. van der .Voort Maarschalk, van dien staf, chef van den staf in de Nienwe Hol- laridsche Waterlinie bij dé artillerie: bij den staf van het wapen, tot luite nant-kolonel, majoor J. A. de Bruyn, van dien staf, toegevoegd aan den Inspecteur der bereden artillerie bij het lste reg. veld-art.. lot luitenant- kolonel, majoor A. L. Hesta, van het korps. Is met ingang van 1 November in j zijn rang overgeplaatst bij het regi ment grenadiers, do lsle-luitenunt- kwartiermeester S. 1J. Visser, van het I lGde regiment infanterie., DROOGLEGGING-ZUL DERZEE. In het Noord-Iiollandsche visschers- öorp Huizen, wordt een actie op touw gezet, tegen de regeeringsplaiineu, I inzake de drooglegging der Zuiritr- .zee zoo meldt de Tel, BRANDEN, De N. R. Ct. meldt: Dinsdagavond is de bliksem gcsla- l gen in de boerderij van den landbou wer de Bruin te Beers (N.-Br.). De boerderij is geifeel afgc-brand en een Van Kunst en Kunstenaars LXXI. De vorige week is voor het eerst aan het reusachtig uitgebreide Victoria and Albert Museum in Londen een ambtenaar opgetreden, over wiens aanwezigheid men zich niet alleen niet verwondert, doch eer geneigd is zich te verbazen over het feit, dat hij er niet eerder geweest is. Ik bedoel den „officieeten gids" die sinds 1 October voor de bezoekers van het vroegere Kensington-museum, op bepaalde, i wettelijk geregelde uren beschikbaar is, om tegen geringe vergoeding aan het bureau van het museum, hunne schreden te richten en over den in houd der verzamelingen zaakkundi- gen uitleg te geven. Het is een weten schappelijk onderlegd ambtenaar aan den staf van het museum verbonden en tot wiens werkkring dit officieel gidsschap gebracht is. Na tijdige aan vraag houdt deze kunstgeleerde voor gezelschappen die hol museum onder kundige leiding willen bezoeken, con- I ferenties over onderdooien der opgo I hoopte schatten of wel leidt kleinere groepjes rend door den doolhof die een wereldmuseum als dit, insluit. Mén heeft vroeger hij de National Galery reed3 niet een dergelijk ambte naar de proef genomen en het aanstel len van een collega bij het Victoria and Albertmuseum is een bewijs voor het welslagen er van. Het ia wel haast ondoodig op hel, groote nut dier jonge instelling to wij- zeil. En, nog eens, men verbaast zich er over dat het opdragen van dit spe ciale werk aan éen der leden van een museumsbestuur niet algemeen ge bruikelijk reeds is. Wel zijn aan som mige Duitsche musea de jongere leden van den staf gemeenlijk belast met het rondvoeren en inlichten van weet gierige bezoekers, doch zoo heerlijk eenvoudig en aanlokkelijk als de Lon- denaars 't thans hebben, kende ik het nergens/ Immers, de gewone bezoeker van een museum, de belangstellende leek, denkt er niet aan zich bij den directeur om inlichting of voorlich ting aan te melden. In de musea der Theemsstod hangt thans bij den in gang het tarief (één of twee shillin- gen) waartegen en de uren waarop men zich van uitstekend getrainde hulp bij het zien van zooveel zaken, voorzien kan. Dit besluit opent een perspectief voor eon nieuwe positie in het wereldje der kunst-vaklieden en wat de hoofdzaak is en liet meest toe te juichen brengt volk en mu seum meer tot elkaar. En dit is hroodnoodig. Schoolklas sen, werklieden- en andere clubs, par ticuliere gezelschappen zullen van. den gids gebruik makend hun bezoek vruchtbaar zien woiden voor de ont wikkeling .van hun kunstzin van hun begrip en hun waardeering voor de geestelijke waarden die de Staat in dingen van schoonheid heeft opge hoopt» En met het begrip zal ook bun genegenheid voor die schatten toene men. zoodat ze méér dan tot nu toe inderdaad „gemeengoed" worden. Ik weet zeer wel dat er voor een deba tingclub stof tot redeneeren in over vloed is, zoo ge de vraag opwerpt, of kunst wel inderdaad tot gemeengoed te maken i3, doch wie èn do kunst èn de gemeenschap lief heeft, verheugt zich over iedere toenadering, an over iedere bevordering daarvan van over heidswege. Dit officieel ingesteld gids-instituut met zijn prettig eenvoudige en zake lijke regeling lijkt mij, voor de groote musea vooral, zoo navolg©nswaard. Thans is bij ons nog het particuliere initiatief in dezen werkzaam, Zonder eenige controle over 's mans 'be kwaamheid of kennismateriaal kan, 's zomers vooral, onder den peristyle van ons Rijksmuseum, of op de hoog ste der drie stoeptreden, zich als „gids" iemand vestigen, die, als zoo danig misschien in het late avonduur uitnemend voldoet, wanneer het er om gaat zijn nieuwsgierige klanten do geheimen van donkerst Amster dam le ontsluieren, doch wiens capa citeiten hem niet veroorloven met ge lijke gemeenzaamheid NeerLauds hoogste kunstbezit den vreemdeling to ontdekken. Hij, en zijne concurren ten, want waar vestiging en bedrijf geheel vrij zijn, worden meerdere be- cefenuren aangetroffen preiuovee- ren zich zelf tot voorlichters, on beve len, door geen tarief gebonden, per soonlijk hunne diensten aan. Zij heb ben, door een veelvuldig bezoek/zich den weg door 's Rijks gebouwen eigen gemaakt, kennen den koristen weg naar de Nachtwacht en vandaar naar de avondschool van Gerard Dou, ren nen vandaar naar de Slag bij Water loo (Wotterloe zeggen ze als de kudde uit Angelsaksen bestaat) van Piene- inann, vinden onderweg nog juist ge legenheid de grootste 'namen uit ons Nederlandse!) Schildersboek met den wijsvinger te beroeren en staan in minder dan geen tijd weer onder de peristyle waar zij een bevriend ver voermiddel aan een vrachtje helpen, zoo zij er tenminste niet in geslaagd zijn, zich, voor verdere voorlichting, ook op andor dan mu&eumgebied, ïueer duurzaam verdienstelijk te ma ken. En nu mogen er „kudden" zijn die geeai 'betere voorlichting verdienen, voor de be ter-wil fend en zou toch eeüi gemakkelijk te verkrijgen, matig te lionoreeren en gegarandeerd deugde- lijko voorlichting verkieslijk geweest zijn. En dat deze soort voorlichting ook voor eigen gebruik, voor den Hol- landschen bezoeker, gewaardeerd en benut zou worden: het Londensche voorbeeld teert het. Dat in het algemeen gesproken de meeniug veld wint dat musea, als in strumenten van volksopvoeding, ook zoo gemakkelijk mogelijk binnen het bereik van de grootst mogelijke hoe veelheid burgers gebracht dienen te worden, is een feit waarover men zich niet dan. verheugen kan en waar van ook ten onzent dezer dagen het bewijs geleverd werd. Bij ininisteriee- le besohikking.is namelijk voor eenige woken vastgesteld, dat 's Rijks pren tenkabinet in het Rijksmuseum voort aan ook op eenige avonden in de week voor belangstellenden toegankelijk zal zijn. Een aanzienlijke schrede voorwaarts. Wel. zijn nog eenige for maliteiten aan dat bezoek verbon den, doch de mogelijkheid is gescha pen en hoe meer van die geboden ge legenheid zal worden gebruikt ge maakt, des te eerder zullen de forma liteiten verminderen. Nu heeft men nog slechts even per briefkaartje zi5n bezoek aan te kondigen en op ie geven wat men bij voorkeur wenscht ie zien, waarna de zeer welwillende leiding van het kabinet zorgt dat men vindt wat men zoekt. Alleen eenige groote porto feu i 11e w er ken. zijn voor dat avondbezoek niet beschikbaar. In de lijn van den gestorven directeur E. W. Moes wordt blijkbaar door de nieuwe directie op niet genoeg te waardeeren wijze doorgewerkt, Diens streven om tiet door hem bestuurde kabinet op gezonde wijze populair te maken, vindt voortzetting ten gerieve van de in prentkunst belangstellenden. Ook de door hem ingestelde driemaande- lijltsch afwisselende tentoonstellingen in de vitrine-zaul van het kabinet zijn op gelukkige wijze voortgezet. Zoo vindt men thans (ook sinds eenige wa ken) daar eon zeer uitgebreide collec tie gegraveerde boekmerken (ex-librik) waarop ik.wellicht nog gelegenheid vind uitvoeriger terug te komen. Dat er wisselwerking ontstaat en ook van do zijde van het publiek voor het ka binet belangstelling getoond wordt, bewijst cruder coear een mooie schen king van moderne hollnodsche en fransche prentkunst, door dr. A. Pit aan het Prentenkabinet gedaan. En nu we toch weer over prenten te spreken -kwamen is hel van pas de be langstelling te memoreeren, die in den laatst&xj tijd weer \/oor de aloude houtsneetechniek aau den dag gelogd wordt. Onder de leerlingen der Ilaar- lemsche Kunstnijverheidsschool zijn er, van wie ik mooie talentproeven zag. Ik wil gaarne in deze notities vast den naam van Jan Schutter boe ken. die met anderen, den invloed on dergaan heeft van hot enthousiasme dat zijn docenten voor dit mooie pro cédé koesteren. En een beetje ver der van huis wil ik gaarne de aan dacht van mijn lezers vestigen op een modernen houtsnee-kunstenaar, met wiens werk in reproductie Ikzelf ook eerst dezer dagen kennis maakte toen ik de Se ptember-af te ve ring van het Engelsche tijd schrift the Studio doorbladerde. Bij een aardig bijschriftje, worden daarin gekleurde houtsneden getoond vaa Ernilo A. Verpilleux, die mij begeerig maakten de origineelen eens te zien. Zouden wij, als de Mode nu eens haar onver mijdelijke lmlp ging verkenen, mis- schien na de herleving van do ets techniek eene herleving van de hout gravure tegemoet gaan? Onmogelijk is dit niet, waar de strakke vaste werkwijze dezer kunstsoort Wél in overeenstemming schijnt met de gees- lesstrooming van heden. 7. Oct. 1913, J. IL DE BOIS»

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9