RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD aart de oud© speelwijze, niet zoo ge makkelijk hiervan zijn af te-brengen, tenzij bij overtuiging van het juiste van bovenstaande bewering, heeft de heer Broekkamp getracht hen daartoe te brengen door verschillende studies omtrent deze opening te publiceeren. Ten einde deze studies te kunnen volgen, zullen wij eerst het doel van de ..korte Centrum-opening" kenbaar maken, en daarbij aangeven, waar om indertijd 7—12 als 5e zet werd vastgesteld. Daarna zullen wij aan- toonen, dat die zet niet goed is, en de zet 14—20 moet gespeeld worden. Wij zullen evenwel daarmede in de volgende rubriek een aanvang ma ken. Dc Haarlemsche Damclub houdt haar bijeenkomsten iederen Maan dagavond van 8—12 uur. in het ge bouw „De Nijverheid*1, Jansstraat 85 alhier. Liefhebbers van het damspel zijn daar steeds welkom. Voor het lidmaatschap kan men zich bij het bestuur aanmelden. Jongelieden van 16 tot 18 jaar kun nen als aspirant-leden worden toege laten. Inlichtingen verstrekt gaarne de Secretaris, de heer J. Meijer, Kruis straat 34. Telephoon 1543. EEN MODERN SPROOKJE. Verre van het lieve vaderland', ver re van de dierbare vaderstad aan het blauwe Donaustrand, de heerlijke keizerstad Weenen, stónd ik in het Ii- secüal in den schoon en Hartz, zoo een zaam, zoo treurig. Ik wendde mijne schreden naar den Ilsenstein; waar, volgens de sage, prinses Ilse huist, met haar gevolg. De maan wierp een vaal licht over het "aardrijk. Eensklaps glanst de starrenhemel in volle pracht en harmonisch drin gen welbekende geluiden door tot mijn oor. Het hart klopt 'krachtig en vreugdevol herademt die beklemde borst leve hot vaderland! Too ver achtige klanken zijn bet, die zoo za lig aandoen liet menschel ijk gemoed! Tranen ontvloeien mijne oogen. Voor mijn geestesoog ontstaat een beeld, dat ieder Weener kind met trots ver vuil; het is de aanblik van CBan Stefa- nusfaoretn, die Weenen reeds op groo- ten afstand kenbaar maakt. En rond om den ouden Dom breidt zich uit een huizenzee, met bergen, weiden en heerlijke L osschen in toet verschiet. Verzonken in den aanblik van de oude en toch telkens weder zich ver- jeugdigeude keizerstad, bemerkte ik niet, dat naast mij een luchtgeest stond. Een energieke, krachtige stoot in de zijde openbaarde mij zijne aanwezig heid. Vragende blikte ik den boven- aardsohen gezel aan. Hij wenkte mij; ik volgde liem. Wij traden een rotsspleet binnen, dl© ik tevoren niet had opgemerkt. Van liiev voerde de spookachtige gids mij naar de troonzaal van prinses Ilse. Op een troon van goud zat de betooverd© prinses en met vriendelijk oog blikte zij neer op mij, den zwerve ling van het Donaustrand. In het eerste oogenblik bracht mij de koninklijke verschijning in verle genheid; doch hot blauwe oog der prinses heninnerde mij aan een paar dergelijke oogen in mijn geboorte land en dit gaf mij mijne tegenwoor digheid van geest terug. Gij zijt hier een vreemdeling? vroeg prinses Ilse. Om u te dienen. Koninklijke Hoogheid! was mijn antwoord. Het ontbreekt u aan geldmidde len, om naar uw land weder te kee- rem? Geraden, Dooxluchtigste Hoog heid! Ik wil krachtens mijn Koninklij ke macht u helpen, opdat gij kunt te- rugkeeren naar uw vaderland. Koninklijke Hoogheid, dat ware mij zeer aangenaam! Minzaam lachend gaf zij een wenk, de schoone, wonderbare prinses, en in de troonzaal schreed eendien der, die mij gebood hem te volgen, in een waggon vierde klasse Lis landloo- p-cr over de grens bracht, en zoo ging het verder zonder middelen von be staan naai1 Weenen, mijn lieve va derstad aan het blauwe Donaustrand. Raadsels (Deze i-aadsels zijn alle inge- zonder door jongens en meis jes die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinde ren, die mij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zen.l m, worden in liet vol gend nummer bekend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd in verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. De prijs voor de raadsels in de maand September ia bij loting ten deel gevallen aan CORNELLS DE MINK, die zijn prijs Woensdagmiddag lus- schen' 12 en 3 uur mag komen halen. 1. (Ingezonden dóór Cornelia en Jo hanna Brugman). X X X X X X X X X X X X X X X - - x X X X X X X X X X X X..XX..X X X Vul bijgaande figuur zóó in, dat ge van boven te beginnen en dan rechts omgaande steeds een woord van vier letters krijgt, dat besint met de laat ste letter van her. voorgaande woord. Het bovenste woord moet dan zijn een dier, dat in 't water leeftvervol gens krijgt ge een boom, een soort mand, iets wat ge niet graag maakt, een rivier in Spanje, een roofvogel, een lekkere drank, iels dat voor sche pen gevaarlijk is,: een deel van een ketel, een lichaamsdeel, een stad in België, een dikke, bruine vloeistof, een kleur, een vogel, een versterking, iemand die ons een ander kan helpen terstaan. 2- (Ingezonden door Annie van Daalen). Mijn eerste valt 's winters. Mijn tweede hoort in de huiskamer. Mijn derde is een verkleinwoordje. Mijn geheel is een bloempje, dat vroeg in 't voorjaar bloeit. 3." "(Ingezonden door Truus van Bilderbeek. Het geheel is gèn spreekwoord „van 20 letters. 15 13 2 10 gebruikt de schoenma ker. 19 4 16 17 18 is een gevaarlijk dier. 6 3 5 20 wordt op school gebruikt. Laken en fluweel is 7 S 9 3. 16 4 1 11 14 16 is een meisjesnaam. 12 13 1 19 20 2 10 19 vindt men in tuin of bosch. 4. (Ingezonden door Willy Germe- raad). Zet een uitroep van verbazing ach ter een ding, waar men meevischt en ge krijgt een plaats in Overijsel. 5. (Ingezonden door Mien van Es sen). Vervang de puntjes door medeklin kers. zoodat ge een bekend spreek woord krijgt .ie .aai., ,a. ,.o.. oo...e. 6. (Ingezonden door Jan Meijer). Zet onder elkaar: Een jong dier. - Een grootè Koopstad. Een viervoetig' uier uit ons Land. Een rivier in Oostenrijk. Een viervoetig dier uit warme lan den. De beginletters vormen den naar .van een plaats in Noord-Brabant, 7. (Ingezonden door Jan de Boer). •Het geheel bestaat uit 16 letters en is bekent' uit de Vaderlandsche ge schiedenis. '12 8 lij is een jongensnaam, 12 13_is een rivier in Italië. 3 3 15 is een rivier in Zwitserland. 1 16 9 16 16 8 7 is een plaats aan de Oostzee. 13 14 lo is een lichaamsdeel. 5 6 is een insect. Een 9 9 10 11 duurt lang. Een 1 2 3 4 doet zeer. 8. (Ingezonden door Maria J. H. Piet,). Ik ben een gedenktceken. Onthoofd ge mij, dan ben ik een vogel. Neem nu mijn staart er af, dafl ben ik een gewas. 9. (Ingezonden door Li zo Dilcke- boom). Vervang de puntjes door medeklin kers, zoodat ge een bekend spreek woord krijgt: .ie ,e. o..e...e ui. .e ,a. ,i. .e..e., .a„ .e. ,i. o. .e, ,eu. 10. (Ingezonden door Marinus Gaa ien)., St st ga geen la tot Wie kan hiervan een spreuk ma 11. (Ingezonden door Truus van Bilderbeek). Welk tuingereedschap is tegelijk een stad in België 12. (Ingezonden door Córnelis de Mink). Het geheel bestaat uit 9 letters en is een plaats in Nederland. 1 2 3 is een viervoetig dier. 2 3 is een verkorte jongensnaam. 6 8 9 is een viervoetig dier. 6 2 5 3 is zwart. 12 5 6 is-een deel van een schip. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Korenbloem. 2. Al is de leugen nog zoo snel, De waarheid achterhaalt haar wel. 3. Schaar schar. 4. AMSTERDAM. Amsterdam. Muiden Siltard. Terneuzen. Enkhuizen. Rotterda m. Delft. Arnhem. Mook. 5. Kasteel. 6. Erf. kerf, verf, nerf, werf. 7. Twist verkwist. 8. Amsterdam. Mast, das, mest, 9i Assendelft. 10. Theeblad. 11. Spreken" is zilver. Zwijgen is goud. s 12. Het eeuwfeest van Neèrland's o n af h.an ke I i j khe id. Goede oplossingen deze week ont vangen van Louise eu Marinus Caalen 12, A. Vermunt 9. Grietje eu iviachiel Dijkstra 12. Christian Boesmans 12 en 12 van de vorige week. Jan van Heraert 12. Cato Smink 9. Jan Rozenhart 12. Anna Vermande 8. Debora Keijzer o en 9 van de vorige weêk. uurnelis Nauta 12. Jan de Bruijn 12. Mioritje Langenberg 7. Maria J. H. Piet 12. Jan de Boer 12. Willem Overmeer 12. Hendrik en Herin,na Douwrna 11. Johanna Hoogerduijn 9. Jaantje van Oeffel 9 en 10 van de yorige week, Wim Nieuwdorp 12. Kees de Klerk 12. Nellv Vroom 11. Annie en Miemje Langendijk 12. Caspar Wfllémsen 12. Willy Germeraad 12. Geertje Grundel 12. Mien van Essen 12. Jo Theél' 12. Dina Dik 6. Lena Buitenhuis 7. Jacob en Rika Baaij 12. Jan van Zijtveld 11. Bernard Vernimmen 12. Annie van Daalen 12. Lena Koelevcld 12. Theodoor Jansen 12. STRIKVRAGEN. (Ingezonden uour uoerlje Grundel), 1. Welken ring draagt men niet iiu.ii uen vinger? 2. Welk© lam is niet van been? 3. Welke koning heeft geen kroon 4. Waar is het oog, dat nooit iets .ziet? 5. Welke katjes mauwen niet (Ingezonden door Willem Bakker). 6. Welke klok kan den tijd niet aan geven 7. Tegen welken tand is niets be stand 8. Welk paleis is voor geen vorst gebouwd 9. Op welke tafel kan nog geen bordje staan 10. Welk kleed siert iedereen en kan niet BEGRAVEN NAMEN VAN SCHEPEN. Dc antwoorden van de vorige week zijn 1. Kano. 2. Botter. 3. Giek. 4. Aak. 5. Jol. 6. Bark. 7. Jacht. 8. Fregat. 9. Praam. 10. Sloep. 11. Pont. 12. Bom. Goed© antwoorden deze week ont vangen van Louise en Marinus Caalen 12. Grietje en Machiel Dijkstra 12. Christien Boesman 12 en 10 van de vorige week. Jan van llemert 12. Jan Rozerihart 12. Debora Keijzer b en 9 van de vorige week. Córnelis Nauta 12. Jan de Bruijn 12. Maria J. H. Piët 12. Willem Overmeer 12. Hendrik en -Hermina Douwrna 12. Jaantje van Oeffel 12 cn 10 van de vorige week. Wim Nieuwdorp 12. Nelly Vroom 12. Annie en Mientje Langeveld 11. Caspar Willemsen 11. Willy Germeraad 12. Geertje Grundel 12. Dina Hik 4. Gillis van der Have 12. Lena Buitenhuis 10. Jacob en Rika Baaij 12. Jan van Zijtveld 12. Bernard Vernimmen 10. Annie van Daalen 12. Lena Koeleveld 12. Theodoor Jansen 12. BERICHT WEDSTRIJD. Inzendingen voor den wed; ontvangen van Martha van Calcar., Dina Dik. 11. Wie heeft een ruiken (Ingezonden door Wim Nieuwdorp). 12. Wie heeft verscheidene oogen en kan toch niet zien? Er was ©reis een jongen, die veel hield van reizen. Tenminste, dat dacht hij van zich zelf.. "Maar hij was nog nooit op reis geweest! Hij woonde op een dorp, dat lag op de grens van bosch en hei en iedereen vond het dorp mooi, maar daar zag de jongen, die zoo graag op reis wou, niets van. De hei vond hij stoffig en zonnig en het bosch leek overal het zelfde! Neen, hij wou op reis, ver weg, wat meer van de wereld zien! Hij wou de zee zien, die soms glad en effen, soms razend en bulderend was! En hij wou do bergen zien en de rot sen, die zich steil verhieven nxet diepe dalen en afgronden en woest bruisen de rivieren! En hij wou de woestijn zien met karavanen en oasen, en hij wou de dadels plukken die op den rand van de woestijn aan de palmen hingen. En hij wou de wilde ondoor dringbare wouden zien, waar de In dianen leven, en hij wou ïiaar de Noordpool met zijn uitgestrekte ijsvel den, en hij wou zien, hoe liet was, daar waar de zon dagenlang niet on dergaat. En hierover liep hij be droometo, als hij een boodschap moest doen in een naburig dorp op de hei. En het was al een paai- maal gebeurd, dat hij over kuilen viel, of dat hij het dorp, waar hij zijn moest., voorbij liep, zóó was hij "crdiept in zijn droomerijen. En soms moest hij ©en boodschap doen in een dorp, dat aan den ande ren kant ven het bosch Lag. En dan struikelde hij over boomstronken, of scheurde zijn kieeren aan scherp© tak ken, of hij dwaalde een uur in het bosch .rond, zonder zijn bestemming te bereiken, zóó toep hij te droomeii eui Le denken aan dingen, die hij graag zien wou. Eens liep hij -weer door het bosch en kwam daar een oud mannetje gen. Wel, vroeg deze hem, wat loopt gij met diepe rimpels in het voor hoofd? Wat scheelt er aan? Ach, was hel antwoord, wat er aan scheelt?! Hoe kunt ge dat nog vragen? Ik woon nu al zooveel jaren bier in ditzelfde dorp. Ik zou zoo graag wat meer van dc wereld willen ien. Nu, dat kan gebeuren, zei het oude mannetje. Hier heb je een muts je'. Als je dat achterste voren opzet, en je noemt de plaats, waai- je heen wilt dan ben je er al. En als je je mutsje recht zet. dan ben je weer thuis. Maar pas er goed op, want als je mutsje er- gons aan een tak blijft hangen, dan neem ik het terug en dan moet je blij ven, waar je bent. Wil je het hebben? Wat graag, zeide de jongen, zonder zich tijd te gunnen om den ■ouden man te bedanken, pakte hij. het mutsje, zette het achterste voren op en riep: Ik wil op den Grooten Oceaan zijn! En hij was op den Grooten Oceaan. Dat zag hij, maar hij voelde het ook, want vóór hij wisit wat er gebeurde, .rolde hij onderste boven tegen het dek aan. Eu tóen ij weer opkrabbel de, bom, daar rolde hij weerden ande ren kant uit! Wat schudde dat schip! Eindelijk was hij zoo ver dat hij p zijn knieën lag en met een hand krampachtig de verschansing vast hield. Nu kon hij uitkijken. Ja, hij was midden op zee, overal zag hij golven op het schip aanrollen! Maar wat voelde hij zich raar! Wat deed zijn maag .raar, wat kon hij slecht zienl Hu, wat voelde hij zich akelig! Dat was zeker zeeziekte! Het werd hoe langer, hoe erger. Hij kreeg een gevoel ,of hij sterven ging. Neen, dacht hij, dat nooit! 1-Iier sterven op dat vreemde schip en straks mijn lijk overboord voor de haaien, neen, dan was het thuis op de warme hei, of in het rustige bosch eein boel beter. I-Iij gi^ep zijn mutsje, draaide het om, en hij lag rustig in het bosch, niet ver van zijn ouderlijk huis! Hè, hij moest nog een poosje rustig blijven liggen, voor hij weer op zijn verhaal was, toen greep hij in zijn zak, haalde er een appel ui't, peuzelde die op ©n bedacht, dat het op zee toch eigenlijk niets pleizierig was, neen, hij zou nu iets beters wenschen. Weer draaide hij zijn mutsje om ©n riep: Ik wil in de woestijn zijn! En hij was in de woestijn. Ha, dat was mooi! Het gele zand strekte zich aan alle kanten uit! Een prachtige groep dadelpalmen verhief zich rondom een verfrisschende bron, em onze jongen stapte daar dadelijk op af, om zich aan die bron te laven. Maar wat bewoog zich daar tusschen het groen? Wat fonkelden daar voor vurige oogen? Hij blééf staam, en een leeuw, ja, het was een leeuw, kromde zich, gereed om hem te bespringen! O, help, riep de jongen, maar nie mand hoorde hem. Reeds zag hij den leeuw zich streku ken, maar, goddank, het mutsje was er; hij draaide het om, én daar stond hij weer in zijn eigen bosch en zag hij in de verte het dak van zijn ouderlijke woning, Hè, hè, hij stond nog te trillen van angst, en zijn knie- knikten zóó, dat hij maar gauw even zitten ging. Neen, daar in Afri- was het ook niet alles! Hij zette zijn mutsje af, en bekeek het aan alle kanten. Jij bent een gevaarlijk ding! zei hij tegen zijn mutsje. Daar was ik door jou schuld nu al twee maal bijna dood geweest! Vreemde streken zijin mooi, om over te lezen en mooi om over te denken, maar om daar te zijn, jongens, dat is ook nie' zoo prettig als het lijkt! En hij hing het mutsjé aan een tak i liep naar huls, waar hij juist nog op tijd kwam voor het avondeten. GRETHA C. Ik geloof, dat er heel wat aan te doen is, maar je zal ook wel ruim op tijd alles klaar krijgen, denk ik. Heb je eeri kamertje voor jou alleen eu zit je daar dikwijls des avonds. Hoeveel zusjes en broers heb je nog? LENA B. Vertel me eens, wat je' u gaat doen. B'ijf je den heelen dag thuis voorlocpig? Ik vÏDd je cijfers toch prachtig, hoor! Voor alle vakken het hoogste cijfer, dat zou ook niet gaan! Je hebt nu wel prachtig den tijd voor den wedstrijd! Gaat het pret tig? JO T. .Ta. de raadsels zijn goed. Prettig, dat Je ze nu allemaal gevon den hebt! Als je zoo lang studeert iederen da-g, zal je wel flink vooruit komen. Ben jij thuis de ©enige die speelt, of is er iemand waarmee je wel eens quatre-mains spelen ka.n? DINA D. Ik vind het versje erg aardig en je hebt er een heel werk aan gehad om het zoo keurig op te schrijven! Maar plaatsen kan ik liet toch niet. Wel eigen gemaakte vers jes maar daar ben ie toch nog te jon.a voort Ja, de vorige week was je brief je te laat. Het moet er 's Woensdags al zijn, om die week nog beantwoord te wordenl WIM N. Je niei'we strikvraag is goed en zooals je ziet, kon hij er van daag net bij geplaatst worden. Dat is veel prettiger, dan dat je zoolang geduld moet hebben, vind je ook niet? Leeren jullie op school al geschiede nis en vind je liet niet aav-d'g dot je nu precies weet hoe de Batavieren, ridders en Watergeuzen er uit za Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Ivinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Me vrouw Venemavan Doorn, Kleine Houtweg No. 21, Haarlem. In de bus gooien, zonder aanschellen! WILLY G. De nieuwe raadsels zijn goed. Ik kan me best begrijpen, dat je de vorige week er niet toe ko men kon en ik vind het niet erg! Pret tig, dat je den optocht zoo goed gt hebt; ja, die taveerne was mooi, maar eigenlijk waren alie groepen mooi, vond je ook niet. Ik vond het haast jammer, dat alles zoo vlug en geregeld ging, want daardoor was hij zoo gauw voorbij! GEERTJE G. Vind je mazen moei lijk, of gaat het nogal goed? Hebben jullie mooie boeken in de schoolbiblio theek en wat heb je deze week ge-kre gen? Wanneer je raadsels in de cou rant komen, weet ik nog niet. Ze moe ten altijd op hun beurt wachten. GILLES v. cL I-I. De nieuwe inge zonden raadsels zijn goed. RIKA v. d. H Maar moest je dan niet naar school? of mocht je al die dagen maar zoo verzuimen? Ja, in Den Haag is 't mooi en daar is veel meer te zien, dan je op één dag doen kunt. Vertel je me nu in den volgen den brief eens, waarom en met wie je, zoo aan het feestvieren geweest bent? KEES DE K. Is je dansles ook weer begonnen? Ja, dat is wel prettig op jo vrijen Woensdagmiddag. Hoe lang duurt het? en waren al dezelfde kinderen er weer van het vorige jaar? NELLY V. Hadden Jullie ze inge maakt in Week's flesschen? pti hebben Jullie ook vrychten ingemaakt'' Pret tig, dat A. en M. zoo dicht in je Tmnrt wonen. Vooral, als je 's avonds les gehad hebt is bet prettig om lot het laatst gezelschop te hebben! Wal heb ben jnf'io Dr»nd©rrte"avond gedaan? ANNIE eu MIENTJE L. Ik vind het wonder, dat je briefje dan toch niet nog terecht is gekomenI Had je er mijn adres verder goed opgezet? Je brengt het briefje nu zeker meestal met Nelly samen weg? Het is zeker wel een half uur loopen voor je, is 't niet? WILLEM O. ,Ta, dat kinderkoor bedoelde ik well Prettig, dal je alles zoo goed hebt kunnen zien! Ga je met een voetbalmatch ook wel eens kijken op het H. F. C.-terrein? Het nieuwe raadsel is goed. Doe jij ook og aan den wedstrijd mee? CHRISTINA B. - Ja, dat zie je la ter nog we! eens! Er komen nog wel eens meer feesten gelukkig! Zag je nu voor 't eerst zoo'n verlichting des avonds? Prettig, dat jullie overal ziin gaan kijken, maar vond je hel niet verbazend druk op straat? Vader en Moeder hielden je zeker maar stevig vast! JOHANNA li. Ik vind de spreuk, die je opgeeft, heel mooi. maar niet bekend genoeg om zóó geraden te orden. Maak er maar een ander soort raadsel van, bijv. met cijfers, zooals no. 3 eai 7 uit deze courant. Het soort, zooals jij opgeeft, is beter ge schikt voor heel bekende spreekwoor den. JAANTJE v. O. Ja, het zou pret tig zijn, als je nu ook mooie cijfers op jo rapport kreeg, maar dat duurt nog bijna drie maanden, dus maak maar, dat je zoo vooruit blijft gaan. Ik dacht, dot jullie nogal veel deden aan carton werk, of moeten de meis jes handwerken, terwijl de jongens dat leeren? of ken je dat alleen maar op school doen, omdat je er thuis geen gereedschap voor hebt? Jammer dat Neeltje zooveel huiswerk heeft! Of vindt zij het wel prettig? CÓRNELIS N. Wel ja, een flinke Jongen wordt niet bang, al is het wat donker, en jullie kon samen den weg wel vinden. Maar 't was nog een hesje wandeling en ik denk wel, dat jullie erg moe waren-, toen je thuis kwam. Je hebt, geloof ik, zoowat alles, wat er te zien was in die drie dagen ook gezien! Konden Vader of moeder nooit mee? en kon je broer 's 'oendags middags niet overkomen? JAN DE B. Ja. 't was allemaal mooi, Jan! En ik heb jullie ook hoo- ren zingen, 't Klinkt buiten altijd nog mooier, dan in een zaul, vind je ook niet? Jij houdt, geloof ik veol van alle sport, en daarom zal je 't militair sant ook wel :t mooist van alles vonden hebben! MIENTJE L. Aardig, dat je de be graven schepen allemaal kon vinden, maar je hebt ze me niet gestuurd, wist, je dat wel? Je vindt de raadsels zeker hoe langer hoe gauwer! Maar toch komen er misschien nog wel eens avonden, dat ze toevallig weer wat moeilijker zijn! JAN DE B. Hoe iang hu ir je hem meestal en is dal erg duur? Krijg je veel weekgeld en kan je het daar zelf van betalen? Later spaar je zeker op om er zelf eet- te koopen? Ileb je ook vriendjes die fietsen en val je er wel eens mee? JAN v. H. Vuurwerk is dikwijls mooi. Jan. vooral als 't niet waait of regent! Maar 't was voor jullie eigen lijk wel erg laatlWas je den volgenden ochtend niet erg slaperig? en. moch ten jullie toen de school weer aftui gen? Daar hadden jullie zeker nog wel den heeler morgen werk nan! Hoe is 't tegen wotrdig met je correspon dentie in 't Esr>era,nto. Wisselen jul lie nog steeds kaarten? CATO S. Het is best, dat Je ook meedoet. Ben je een nichtje van Suzo JAN R. Jammer, dat alle pre nu weer voorbij is. Jan! Jij bent ook zeker heel laat ranr bed aeaann op den vuurwerknvord! Hnd je wel eens meer zoo'n verlichte stad cezien en waar vond je het 't mooist? Nu krijgen we nog eon verlichting in 't Schoter kwartier ook; zou je daar weer mogc-o gaan kijken? MARIE DE G. Re vind het best, dat je ook met ons mee gaat doen. Ben je al iets toor den wedstrijd be gonnen en .zit je bij Rika in de klas? DEBORA K. Vind je het prettig, dat je leventje nu zoo veranderd is? en wat ga je nu doen? Blijf je den heelen dag thuis? En was het diploma mooi? Alle cijfers zijn er immers op ingevuld? En heb. je de doos al in ge bruik genomen? MARTHA v. C. Je hebt het zekei een prettig werkje gevonden, want liet is overal even netjes afgewerkt en de steentjes en andere patroontjes zijn keurig gefeekend. Verveel je je niet. nu hei af is. of heb ie dade'iik weer iets anders onder handen geno men? Waar is Hein de beele week? Komt hij alleen 's Zaterdags en Zon dags thuis? .In. de optocht en de ver lichting- in het narlc waren prachtig! Vond je het niet heerlijk om 's avonds nog te gaan kijken? Andere avonden ga je zeker veel vroeger naar bed, is 't niet? LOUISE en MARINUS C. In det zomer is het veel lastiger, om gere geld mee te doen dan 's winters, dat begrijp ik best. En vooral met al dio Joeé's! Het zat een heelé drukte bij ullie zijn! Help jij ook wel eens een >eetje mee? Hce is 't met Córnelis? Laat die het voorloopig nog maar wat aan jullie heidjes over? Ja, de raad sels waren dezen keer niet zoo heel moeilijk, maar dat is toevallig, hoor! GRIETJE eu MACHIEL D. lk vind het best. dat je me nog maar niets vertelt, dan is het r.en verras sing! Helpt Machiel er aan? Of is het iets, dat je heelemaal a'leen kunt doen? De begraven namen van sche pen waren niet zoo heel nioeiliik. Heb J ie gauw gevonden en vind je het prettig om ze te raden? ITet bedenken ervan, vinden de meeste kinderen ook prettig! JAN v. Z. Ik had hef bericht al in de courant gezien. Jan! Is je groot vader lang ztek geweest, of kwam het onverwacht? En was hij bij jullie huis? BERNARD V. - .Ta, ik hoop, dat het in Schoten even goed zal slagen en dat het dan ook zulk moei weer is! Aardig, dat je voor den wedstrijd al wal opscmet. Neen, verk.ap tiet tnaar niet! Als het at is, koin je het uau zeker zelf brengen? En zou het op tijd afkomen? LENA K. lk denk," dat er op dien ochtend op schooi toch niet erg o,poe let werd en dat het hoofd het daarom niets erg vond of eu een paar thuis bleven! Het was voor jou een heerlij ke middag! En toen 's avonds ook weer uit! Was je erg moe, toen alles voorbij was? THEODOOR J. Jij hebt het op school vast geleerd, dus jo kunt in Schoten ook goed meehelpen met ver sieren! Als 't nu maar mooi weer is, dan zal 't wel weer prettig ziju! Dan gaan juliie zeker weer allemaal sa-, men kijken 's avonds! Gaan jullie des Zondags ook wel eens met elkaar wan delen, of wat doe je dan meestal? Mevr. VENEMA- 11 October 1913.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 19