Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 1050 uur.) De Bildt, 11 Oct. 1913. Hoogste barometerstand 771.G m.M. te Broslau; laagste 753.1 m.M. te Va- lentia. Verwachting tot den avond van 12 October: Wind: matige tot krachtigen later tijdelijk afnemenden Zuid-Ooste lijken tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: betrok ken met kans op regen, vooral in Zuid en West, later opklarend. Temperatuurzachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. 2 uur 765 rn.M. Vooruit. Vorige stand te 2 uur 759 m.M. OPGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT Opticien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 11 October. Hoogste gisteren 3 uur r. 51 Laagstehedennacht F. 42 Hoogste heden tot 12 uur F. 50 HOOQ- en LAAQ WATER STAN DEN 12 October Hoogwater. /Jmulden v.m. lu. 84 m.jn.m. lu. BSm Katwijk r.m. lu. 9m.;n.m. lu. B7m Petten v.m. lu. 64 m.jn.m. au. 12m Laag water. /Jmuiden v.m. 9u.84r».;n.m. lu.52m Katwijk v.m. 9U.I9111.; n.m. 9u.32m Petien v.m. lu. 14 m;n.m. Uil 22m 13 October. Hoog water. IJmuiden v.m. Su. 9m.;n.m. 2u. 24 m Katwijk v.m 1 >.44 m.;n.m. lu.59m Pelten v.m. 9u a9 -i ;n.m. 2u.44m Laag water. IJmuiden v.m. 10u. 9 m.; n.m. iOu. 24m Katwijk v.m. 9 u. 49 m.;n.m. lOu. 4m Petten v.m. 12u. 89 m., n.m. llu. 64m Het aansteken der lantaarns moet te 5 u. 42 m, geschiedem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cta. per regel. HET ADRES voor Vogols Vogelvosdeirs, Kooien ea aan verwante artikelen is bij A. e. TAB S1IKI1EB SfllJPBE, Oeelstraat 18 - Haarlem. B. en W. merken op dat door Haar lem geen concessie voor exploitatie van een tramlijn in een andere ge meente verleend Kan worden; zij kan alleen vergunnen dat rails worden ge legd in gronden builen de gemeente, die haar toebehooren. lu de bedoelde over te dragen concessie staan dus al lerlei bepalingen, die niet zijn toe te passen, en het grootste deel der gron den waarop de concessie betrekking had is in eigendom aan Heemstede overgedragen. Deze bezwaren kan de gemeente on dervangen door de concessie aan de II. '1'. M, op te zeggen en aan de N. Z. li. T. M. vergunning te verleenen tot hel hebben en houden van rails in gronden van Haarlem, die in Heemstede gelegen zijn. B, en W. mecuen dat deze maatregel echter niet in het gemeentebelang is. Zij zijn het met de commissie voor de tramplauneu eens, dut het gewenscht is oui de tram daar ter plaatse uit den llout te veiVijderen, en meenen tlat. het aanbeveling verdient oin een tramlijn door het Haarlemmerhout park ie bevorderen. B. en W. stellen nu voor om de concessie aan de li. T. M. op te zeg gen en te bepalen dat binnen één jaar de in art. 2 der concessie bedoel de sporen en ruils door de H. T. M. moeten zijn opgebroken en verwij derd. Daloori regeling der N. Z. H. T. M. De directie der Noord-ZuidholLand- zche Tramweg-Mij. verzoekt den Raad, een aaiwullmgs-laoniregeling voor hel. personeel, ouder dam 23 jaar en dienstdoende op de Haarlemsche lijnen, te willen goedkeuren. In die loonregeling is het minimum loon van poetsers (in vasten dienst) bepaald op f-12 met verhoogingen als in het Haarlemsche werkliedenregle ment. Onder heit los personeel is ten eer ste gerangschikt 't leerling-personeel, waartoe alle nieuw aangestelde» ge durende hoogstens een half jaar be boeren. De leerlin.g-ooDduc.teur krijgt 1 9.10 per week,, de leerling-wagenbe stuurder f 10.85 en de leerling-poetser f 10.50. De tweede categorie vormt het personeel dat bij indiensttreding ou der dan 45 jaar is; de bezoldiging zal Individueel worden geregeld onder goedkeuring van B. en W. Het leerling-tijdperk is ingesteld met net oog op het feit. dat jong personeel geringere waarde bezit dan geschoold. De Jongere conducteurs en bestuur ders eis el lom meer toezicht (en vooral ook de poetsers) en het weinig-zuinige stroomverbruik van de eersten en de onoplettendheid der jonge conduc teurs berokkenen de maatschappij di rect nadeel. Voor de hierboven laatst-genoemde categorie is de leeftijdsgrens op 45 jaar gesteld om niet een man, die reeds in dienst der Mij. is, te moeten ontslaan. Togen het miöamum-aanvajigsleon voor de poetsers hebben B. en W. geen bezwaar. Wat het leerling-tijdnerii betreft, meenen zij dat zoowel vóór als tegen het voorstel der maatschappij iets te zoggen valt. Eerst meenden zij. dat de voorgestelde leerlimg-weekloonen niet goedgekeurd moesten worden, maar nu het 'betrokken personeel zélf zich uitspreekt (in verband met hel feit-, dat de door de N. Z. H. T. M. voorgestelde maximum-loonan hooger zijn dan ze volgens het indertijd geno men .raadsbesluit behoefden te wezen) vóór het aangeboden leerlingstelsel, mits dit beperkt worde tot na 1 Juni in dienst der Mij. getreden personeel, adviseeren B. en W. om de lee-rling- wee'klioonen goed te keuren. Zij willen daar evenwel bij bepalen dat het leer lingstelsel alleen het personeel betreft dat na 1 Juni im dienst deir Mij. is ge treden of hog z a 1 treden. Ten slotte stellen B. en W. 'ten aan zien van dit punt voor, de drie ingeko men adressen voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel der N. Z.H. T M. in zake de leeftijdsgrens van 45 jaar is naar de meening van B. en W. nieit voldoende toegelicht om op het eens genomen raadsbesluit terug to komen. Verder stellen B. en W. voor om de concept-pensioenregeling van N. Z. I(. T. M. vooir de elf mannen, die zij vam de H. T. M. heeft overgenomen,, goed te 'keuren. Door de Haarlemsche Tramweg- Maatschappij zuilen, ten behoeve Van voornoemd personeel, pensioenspolis sen worden gekocht, welke aan de Noord-Zuid-HoMandsche Tramweg- maatschappij zullen worden afgedra gen bij heit in vasten dienst treden van dat personeel bij de laatstgenoem de maatschappij, die alsdan verder de vam die polissen verschuldigde jaar- 1 ijksc.he premiën zal voldoen. Aan vorenbedoelde 11 mannen zullen op voormelde wijze op hunnen 60-jari- gen leeftijd pensioensuitkeerimigen verzekerd zijn, welke, verband hou dende met hunnen leeftijd op het tijd stip van indiensttredem bij de N. Z. H. T. RL en met het aantal hunner dienstjaren bij de Haarlemsche Ttram- wegmaatschapp ij, onderscheidenlijk, bedragen voor 3 mannen jaarlijks f 250.—; voor 7 mannen jaarlijks f 200.—; en voor 1 mam jaarlijks f 100. Blijkt evenwel, dat op hunnen 60- jarigen leeftijd het dienstverband zonder bezwaar voor den dienst kan worden verlengd tot hunnen 65-jarl- gen- leeftijd, dan gaat de pensionnee- ringsleeftijd op laatstgenoemden- leef tijd in en bedragen de pensioensuit- keeringen onderscheidenlijk: voor 3 mannen jaarlijks f 380. voor 7 mannen jaarijlcs f 305.en voor 1 man jaarlijks f 150. Nieuw orgel. Zondag 12 dezer wordt het nieuwe orgel in de R. K. kerk op de Groen markt ingewijd en in gebruik geno men. De heer Philip Loots, organist, voor de hoofddiensten zal het zelf be spelen. Het zangkoor Bened/icamus Domino zal daarbij een mis van den heer Lools uitvoeren., die tot dus-vei alleen nog in de Mozes- en Aaronk-erk te Amsterdam ten gehoore werd ge- bracht, het eerst op den 70sten ver jaardag van Verheyen. Het orgel dat volgens de nieuwste eischen pneumatisch en met electro motor voor de windgeving is uitge rust, werd gebouwd door de firma Adema te Amsterdam en is van zeer f raaien klank. RAAD VAN BEROEP (Ongevallenverzekering) te Haarlem. Ter terechtzitting van 10 October 1913 werd uitspraak gedaan in de zaak van H. de Vries Tzn., te Wijk aan Zee en Duin, wiens beroep niet- oiitvankelijk werd verklaard, aange zien tegen de desbetreffende beslis sing van het Bestuur der Rijksverze keringsbank geen beroep openslaat. Behandeld werden de zaken van 1. H. Kokkelkoren, te Heemstede, wien op 5 September 1907, werkzaam in de machinekamer van het pomp station der Gemeente-Waterleiding van Amsterdam, gevestigd te Heem stede, een ongeval is overkomen aan de rechterhand. Sedert 20 Januari 1908 genoot hij te dier zake eene uit- kecring krachtens de Ongevallenwet van 10 van zijn dagloon. Deze uit- keering is door het Bestuur der Rijks verzekeringsbank met ingang van 20 Juni 1913 beëindigd, aangezien Kok kelkoren thans werkzaamheden ver richt, welke van zijn handen meer eischen dan de arbeid, welken hij vóór het ongeval deed. Kokkelkoren heeft tegen deze be ëindiging bezwaar en verzoekt hand having van de hem te voren toege kende schadeloosstelling. 2. De weduwe P. Campfens, te Haarlem, wier echtgenoot op 23 Mei 1913 bij den bouw van de nieuwe H. B. S., van een steiger is gevallen, ten gevolge van welken val hij op 30 Mei d. a. v. is overleden. Te dier zake is aan de weduwe en haar kind Marina een schadeloosstelling toegekend van tezamen 45 van het dagloon nes overledenen, hetwelk door het Be stuur der Rijksverzekeringsbank op f2.is gesteld. De weduwe Camp fens meent dat dit dagloon op min- stens f 2.25 gesteld moet worden en verzoekt iri dien zin verhooging -der schadeloosstelling. 3. De N. V. Bouwmaterialen-Maat schappij voorheen Gebroeders Schor nagel, gevestigd te Haarlem, ,die be zwaar heeft legen een beslissing van het Bestuur der Rijksverzekerings bank tot verhooging van de door haar over het tijdvak 30 October 19121 Ja nuari 1913 te betalen premie. Klaag ster meent deze verhoogirig niet ver schuldigd te zijn en verzoekt mits dien vernietiging van de bestreden beslissing. Na verhoor van klagers, getuigon en deskundigen bepaalde do Raad van Beroep de uitspraak in deze za ken op 24 October a.s. GODSDIENSTONDER WIJS. De collecte aan de deuren der Ncfl Hervormde kerken gehouden op Zon dag den oden October voor het Gods dienstonderwijs, heeft opgebracht ƒ200.42 zoo meldt het Haarl. Pre dikbeurtenblad. Met Tooneel HAARLEMSCHE SCHOUWBURG. „Toonelvereeniging". „Thérèse Raquin", Tooneelspel in 4 bedrijven, naar den roman van Emile Zola. 1-let publiek wil dit seizoen nog niet recht naar onzen schouwburg komenmisschien door de feestén, waarvoor velen onkosten hebben go maakt, misschien ook is 't nog te vroeg in het seizoen, hoe 't zij, gis terenavond vertoonde de zaal een ga pende leegte. Mogelijk was hiervoor ditmaal ook de reden te vinden in de keuze van het stuk. 't Kan zijn, dat sommigen weg bleven omdat zij een tooneelstuk, uit een roman getrok ken, niet dat vinden, anderen omdat zij den roman niet kenden en daar door vreesden, het stuk niet geheel te zullen begrijpen, en weer anderen omdat, zij den roman wèl kenden en er tegen opzagen de lugubere tooneo- len er uit op de planken te zien ver toond. Het werk van Zola is geweldig van ontzettingbenauwend als een nacht merrie 't laat niet los door de stu wing der handeling, die onvermijde lijk voert naar het ontzettende einde. Die onvermijdelijkheid, voortvloeiend uit de karakters der personen zelve, voelen we in het stuk niet of bijna niet: 't wordt hier een opeenvolging van ijselijkheden, waartusschen wij de.11 schakel, de langzame verwording der karakters, missen. En die cshakei is juist hot meest belangwekkende; de onderstroom der psychologie is ten slotte belangwekkender dan de uiter lijke handeling; juist als die onder stroom de handeling voortstuwt, zóó dat we zijn loop kunnen volgen, wordt onze aandacht op de beste ma nier vastgehouden, en voelen \ve ons bewogen. En omdat in het tooneelstuk Thé rèse Raquin aan dien onderstroom der handeling geen recht wordt ge daan, voelen wij de ontzetting van het gebeuren alleen .als afgrijselijk en zenuwschokkend, maar de echte, die pe ontroering blijft ons ontbreken. Zola heeft in zijn roman uitgebeeld, hoe menschen, dJie hun geluk denken te bouwen op eene misdaad, onvermij delijk ellende viindem in steê van ge luk, en -tevens, hoe tussohen mede plichtigen aan eene misdaad geen ge negenheid lean blijven bestaan: de her innering aan de misdiaadvermoordit de genegenheid der beide misdadigers: het slachtoffer stelt zich als 't ware tusschcm hen tot het. levem hun ondra gelijk wordt. Vooral wanneer nog oen ander slachtoffer is géworden van hu-nnie schuld: do moeder van den ver moorde, die door een toeval de mis daad heeft ontdekt, is door den schrik verlamd en stom geworden^ doch krijgt in 't eind plotseling spraak em kracht terug, em wordt de wreekster van haar zoom Dit uiterlijk gebeuren nu do-et dra kerig aan-, in den roman is het om-d-ar- gesehikt aan wat gebeurt in het in nerlijk der menschen, hier, im het too neelstuk, valt et alle gewicht op. En we halen Onze schouders oip, en vin den, dat het wiel heel akelig is, maar dat 't dan ook alles heel toevallig treft. Het spel van de art,is (en der Tooneei- vereeniging viel over hot algemeen te loven. 't Was een genot Mevrouw de B-oot te zien als de goedige», eenvoudige Madame Raquin van de eerste bedrij ven: zoo sober die teeder.haid voor haar zoon en later zoo ininig-eenvou- dig hare droefheid om zijn dood. Me vrouw de Boer weet alilijd in haar spel een ei-gen sfeer om zich heem te scheppen, zooals in het werkelijke leven ieder mensch een ei-gen sfeer om zich heen schept In het laatste be drijf klonken bare bedreigingen le sober voor de sterk dramatische situ atie. De rollen vam Thérèse en Laurent vragen enorm© kracht van uitbeel ding; vo-oral die van Thérèse is aange legd op 't groot-dramatische. Henrietta van Kuyk kon dat groo- te en geweldige er niet in brengen; doch zij trachtte ook niet door al te stark aanzetten oi overdrijven te be reiken wat niet voor haar to bereiken was; zoo gaf'zij, samen met Van dei- Veer op menig oogenblik mood spel te zien; vooral in de derde akte. Alleen het leelij'k© kermen, als zij, d-oor angst overweldigd, op den grond ligt, moest zij loeren -nalaten. Haai; stille spel tegenover haar man en later tegenover de vrienden lijdt aan eentonigheid ze is daar uiterlijk zoo telkens hetzelfde, terwijl er in hare gevoelens vele nuances moeten zijn. Van der Veer gaf Laurent goed weer zijn spel had juist vele nuan ces, ook in den aanvang en in den tijd van lichte bezorgdheid, als hij vreest, verder gevoerd te worden dan hij oigenlijk'wil. Adolf Bouwinoestor was op zijn plaats als de ziekelijke, zeurige Ca mille Pilger en Jan Ouderman als de huisvrienden Michaud en Grivet zorgden voor een vroolijken noot te midden van al het ontzettende. Mary van der Lugt wist aardig to vertellen van haar blauwen prins bij haar -vooral viel liet od. hoe slecht en stijf de dialoog was moer gerouti neerde ar Listen weten die stijfheid nogal eens weg te moffelen. Het publiek loonde de spelenden m-et cenigo malen halen het stuk vond rn-en „om van te droomen". ANNA v. GOGHKAULBACH. (Jit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Diefstal. In den nacht van 9 op 10 October 1913 zijn te Haarlemmermeer ten na- deele van e enige Brabantsche werk lieden uit een landbouwschuur, waar in zij verblijven, ontvreemd de volgen de voorwerpen. 2 mansherrden van grijs molton, gemerkt A. V. V., 2 gebreide borstrok ken, waarvan een grijs en een wit; 2 onderbroeken van buiten blauw, van bimnen wit; 3 paar blauwe en 2 paar zwarte kousen; 3 boezeroens, waar van 2 licht- en 1 blauw gestreont; 1 bovenbroek, zwart, inet kleine ruit en dito vest; in deze broek een bril in étui, op het étui staat: Tuklier, Gorin- chem; 2 linnen hemden; 1 donker ge streepte bovenbroek met dito vest; in deze broek een bruinlederen porte- monnale met drie stalen knipsluitin gen, waarin eenig geld; 1 donkere pet en 1 donkergestreepte jockypet; 1 paar lage leeren schoenen; '1 colbert jasje vam donkere stof met groene draad d-oorweven; in dit jasje een nik kelhorloge met zwarte Romelinsch© cijfers; op de achterzijde bloemen ge werkt, de randen schijnen koper ach- tig, in de biunenkasf. een briefje waar op slaat, .Ta-,cob van Tl'burgi, horloge maker Rijswijk,. N. B. Alle bovengenoemde goederen zijn manskieeren en waren gedeeltelijk ge borgen in oen blauw geruiton zak of 'kussensloop, gelijk de Brabantsche werklieden -daarvoor plegen te bezi gen. Van dezen diefstal wordt verdacht een persoon, vermoedelijk genaamd Jan T\, circa 28 k 30 jaren oud, kort en gezet van postuur, zwart uiterlijk, zwart haar en lcort geknipte steppa ge zwarte snor; ggküeed in werkman»- kleeding met een platte pet met glim mende zwarte klep. De bu rgemeester van- Haarlemmer meer verzoek-t opsporing, aanhouding en bericht. VERDRONKEN. Men seint ons uit IJmuiden: De 16-jarige J. Palrakoek uit Mid delburg, matroos aan boord van de Katwijker haringlogger „Nederland II" is Donderdagmiddag over boord geslagen en verdronken. Binnenland INBREKER-LOSBREKER. Men meldt oh-s uit Amsterdam De dader van den diefstal in het Amstel Hotel en die mede verdacht wordt van poging tot diefstal in het restaurant „De Poort van Weesp", wist, gisterenavond uit de gang van bet politiebureau aan het J. D. Meyer- plein aan dén rechercheur, die met hem op onderzoek was geweest, te ontvluchten. De politiebeambte kreeg den vluchteling in de Houtkoopers dwarsstraat weder te pakken, doch hij moest tengevolge van de mishan deling die hij van het opdringend P»- blik ondervond, den arrestant weder loslaen. Deze werd echter spoedig •daarna in een perceel aan de Hout- koopersdwarsstraat, waar hij in een hok achter het privaat werd aange troffen, door eenige agenten van po litie aangehouden en weder naar hot bureau geleid. NEDERLANDSCH SCHOOL MUSEUM. MeD meldt ons uit Amsterdam Hedenmiddag hield het Nedert. Schoolmuseum onder voorzitterschap van den, heer G. Meijer zijn algemec- ne verga'dering. I11 het verslag van de handelingen van het bestuur en van den toestand van het Museum over het afgeloopen jaar, door den heer C. Abels uitge bracht, wordt een woord van eerbie dige hulde gebracht aan den overle den Directeur, den heer E. A. II. van der Heide. Herinnerd wordt aan zijne groote verdieusten jegens het Neder- landsch Schoolmuseum. Uit het verslag van het bestuur bleek, dat het aantal bezoeken bo droeg 4552 d. i. 577 minder dan ver leden jaar. STAKING BIJ „VOORUIT" TE AMSTERDAM. Bij d-e coöperatieve brood-bakkerij „Vooruit" is een staking uitgebro ken. De broodbezorgers eischen hooger loon. STATENVERKIEZING DISTRICT AMSTERDAM V. In de lederaergo,dering der onti- revolution nairo kiesvereen-iglng „Ne derland en Oranje" district V is ca.11- d-idaat gesteld voor de Provinciale Staten in dit district (vac. prof. Jitta) de heer W. de Vlugt, die tevens do cand-idaat der beide andere lechlsehe partijen zal zijn. DE BURGEMEESTER VAN DEVENTER. Omtrent de ontslagaanvrage van den burgemeester van Deventer, inr. II. W. F. baron van. Heemstra, schrijft ,,De Ned.": „Het heengaan van don burgemees- tor, en dat van den wethouder, mr. Gualthérie van Weezei, is in verband te brengen met de minder goede ver houding tus-scheu het college van B. en W. en den Raad, sinds deze in de- demooratisclie richting is versterkt. INSTORTING. Te Lekterkerk is in den avomd de topgevel van de stoomg raanin aal-der ij van den hoor G. Doelen doo-r den sterken druk der mais losgeraakt en met gnoot geweld naar beneden ge komen, gevolgd door een groote hoe veelheid mais. De brok'k-em van den muur lagen op .grooten afstand van het gebouw; wel een bewijs^, dot er kracht zat achter den druk der mals. Een nieuwe vrachtwagen, die bij de maalderij stond, is d-oor den neervel lend em muur zoo goed als gehoed ver nield. De sc-hade is aanzienlijk. 0 GESTRAND. Men schrijft uit Katwijk: De twee gestrande visscbersvanrtuigen zijn op het duin getrokken. De K.M. 77 heeft daarbij veel geleden. Deze was vol water geloopcm en moest eerst worden leeggepompt. De eigenaar lijdt groote schade. DE HOOP. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Vrijdag te Grimsby aangekomen. Gemengd Nieuws KEIZER WILHELM EN KEIZER FRANS JOZEF. De Duitsche Keizer zal op 26 No vember a.s. keizer Frans Jozef ee-n bezoek brengen, zoo meldt de „N. R. Ct.". Letteren en Kunst EEN NIEUW MUZIEKBLAD. Naar wij vernemen zal bij den uit gever Emil Wegelin te Haarlem, in November een halfmaandclijksch tijd schrift voor muziekvrienden en -be oefenaars verschijnen. Tot de mede werkers zullen een groot aantal 00 kende toonkunstenaars, componisten, dirigenten en muziekreferenten bo- hooren. De «Commissie van Redactie zal beslaan uit de heeren Willem Landré, Piet de Waardt en P. A. v. Westerheene. Het nieuwe blad wil niet of nagenoeg niet concurreeren met bestaande uitgaven, doch In hoofdzaak dienen tot voorlichting iu den meest uitgebreiden zin der 'n- telligeiite dilettanten. Sport en Wedstrijden VOETBAL. V. V. 4.BLAUW WIT. Zondag a.s. SDeelt V. V. A. op haar terrein een vriendschappelijkon wed strijd tegen Blauw Wit. LUCHTVAART. PéGOUD IN FRANKRIJK. Zooals we reeds eerder mededeel den hadden de autoriteiten Pógoud verboden, z'n luchttoeren verder in Frankrijk te doen. Hij trok daarom naar En-geland <-n heeft hier de En gelse ken versteld doen staan door de zekerheid waarmede hij zijn wonder baarlijke toeren uitvoerde. Thuns hebben cle Frausche autori teiten ingezien, dat hun verbod een beetje al te gek was. daar Pégoud geen meerder gevaar liep om te val len dan elk ander aviateur. Het ver bod is dun ook weer ingetrokken en Zondag zal de kranige luchtvaart- acrobaat z'n kunsten weer voor de Parijzenaars vertoonen. („Tel."). Telegrammen Croosa Scheepsramp. Een te.ü_r;im uit Lenden meldt ons: Het Canadieesch© stoomschip Vol tur ns van de Uranium Steamship Com pany, óp weg van Rotterdam naar New-Y-o-rk, heeft Vrij-dag schipbreuk geleden. Door middel van draadiliooze telegrafie werd hulp verzocht. In nor- ten tijd waren tien andere stoomsche pen op do plaats van de ramp, en na- mem 500 overlevenden op. Van de ove rige 250 menschen die aam boord wa rn is niets bekend. De ramp geschied de -op 48 pt. 20 gr. N.B. en 34 3/10 gr. W.L. De onderstaande telegrammen zijn ouüeend aan bet Algemeen Handelsblad. DE TOESTAND IN DEN BALKAN. SPOORWEGVERKEER. KüNSi'AN T1NOPEL, 10 October. (Reuter). De spoorwegverbindingen met Dedeagatsj zijn hersteld. De spoorbanen zelf hebben weinig gele den, maar de stations zijn alle ver nield. De stad Feridjik is geheel en al verlaten. PRESIDENT POÏNCARé IN SPANJE. GARTH A-GEN A10 October. (Reu ter). De koning gebruikte het middag maal aan boord van de „Espana" met de ministers, den commandant van de „invincible" en de autoritei ten van de stad. PAKIJQ, i.u uaober. (Keutor). Alle blaueu veriuareii, dal de feestdag te Gartbagena uls ue geboortedag mag gelueu van tie entente cordiale tus- scüeu Frankrijk en Spanje. Het telegram, dooi u-en koning en den presiuent verzonden aan den ko ning van Engeland en dat beiden on- derleekenden, laat geen twijfel be staan over de nauwe overeenstem ming, welke voorman zal heerschen in ue politiek van Frankrijk, Enge land en Spanje in hel; Middellandsche- Zee-vraagstuk. DE FANAMAKANAAL- QUAESTIE. LONDEN, li October, (neuter). De „Times" meldt uit Washington De pxuöiueiil vui-Klaart, dal hij overtuigd is vaii de' rechtmatigheid van de op vatting van Groot-Bi ittaniiiê, dat de vrijstelling van kanaalrechten voor Ainenkaansche schepen een schen ding is van de veiuragsverpLchun- gon. In deze Congreszitting of in ueii aanvang van ue volgenu© zal de ze quaestie dan ook opnieuw in be- handeling komen. Amsienlaiasclie Beurs. Openingskoersen van 11 October 1913» LABOUCHERK o .S en Co's BANK TAB AKS A A NDEELEN. Prijshoudend. Bindjey IU-1, Deli Batavia 467, Dcli Mij. 605, Medan ?26, Rotterdam Deli 370, Senembah 56G. RUBBER-AANDEELEN. Prijshoudend. Amsterdam Rubber 134, Bandar 59, Neuerlandsche 57. PETHOLE O Ai-A ANDEELEN. Prijshoudend. Dordtseb© Petroleum 1841/2, Gec, Iloll. Petr. 233-341/2, Int. Rum. Petr. f25, Kon. Ned. Petr. 6321/2—33, Moea- ra Enim Petr. 2421/2—44, Sumatra Palembang 2311/41/2, Orion 112 114. CULTUREN. Cultuur Mij. Vorstenlanden 175—. 175 1/2. MiJNAANDFELEN. Rcdjang Lclxmg 192, Pittsburg Coal 20 1/4. Arts. Tot 'iris is heden bevorderd de heer J. A. M. Beynos, te Haarlem. AMERIKAANSCIIE MARKT: fla-uw, Sporen: Atchison Topeka 94 1/2, Denver 19 1/4, Erie 27 1/2, Kansas 23 3/4, Pref. :de>m 58 1/4, Missouri 20 3/4, Rock Is lam 13 13/16-7/8, South. Rail 21 13/16, Union Pacific 155 1/4, Cm. Wab L Pref. Wabash 10. In.dustrieele: Amalgamated 71 1/2-3/4, Am. Caa 34 1/4, Am. Car. en Foundry 44 1/8, Am. Hide en Leather 21, Stand Mil ling gew. 31 1/2, Cm. Cigar 44, Cm. Stoel 55 15/1656, Cm. Marine 4 1/4, Pref. id. 15 5/16. Marktaleuws BEVERWIJK. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Bever wijk op 10 October 1913 Spinazie, per llcet. 60 ct. Posteleuif per mandje 30 ct. Andijvie, 100 st.r. ƒ1.25. Raapstelen, 100 bos 1.50. Radijs, 100 bos ƒ2. Wortelen, 100 hos ƒ6. Ko-mkommers, per 100 ƒ5. Aardap. kloi, p. I-Iect. ƒ2 40. - ld. zand, ƒ3.50. Capucijners, per kilo 30 ct. Raspers, per kilo 20 ct. Tuiubooneii, per I01MJ 1,50. Snijboonen, per 100U 1.4Ü tót ƒ2. Heeienbouneii, per iWH) RJ tol 40 ct Koode kool, per 100 5. Savoije kool, per 100 5. Bloemkool, pei iu0 6 tot 10. Prei, per bos 12 ct. Sla, per ICO krop 1. Pieterselie, per lws 5 ct. Selderie, per bos 5 ct. Appelen, per Heel, 6 tot ƒ8. Peren, per Heet 6. Aardbeient per iminuje 171/2 ct. Druiven, per kilo 50 ct. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN: li Oct. G. Pettorson—Meijeir d. C. M. Mcijera—v. N-ocden d. 10 AE. de Bra ker—v. d. Eijkhof z. OVERLEDEN: 10 Oct. Ph. J., 6 j., dochter van Ph. J. Usi, Hazepaterslaan. SCHOTEN. ■BEVALLEN: II. Siegerist—Zuurheide, t. E. TierieWessel, z. C. Policedo R-sgt, d. M. Sleeninan—Ver&teeg, d. StoomvSartberidrten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. 1-Iet stoomschip Celebes (uitreis) passeerde 10 October Ouessant. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Hcmodoeus, van Ja pan naar Londen 011 Amsterdam, ar. riveerde 9 Qct. te Foochow. KON. HOLL. LL.QYD. Het stoomschip Zaanland (uitreis) arriveerde 10 October te Pernam- buco. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Besoeki (thuisreis) vertrok 10. Oct. van Port-Said. HOLLAND—AMERIKA LIJN. liet stoomschip Gorrêdijk, van Rot terdam naar New-Orleans, vertrok 9 Ocl. van Havana. Het stoomschip Maartensdijk, van Cuba naar Rotterdam, passeerde 10 Oct., des voorm. 11 u. 30. Lizard. Hel stoomschip Noorderdijk vertrok 10 Oei0bei' van Rotterdam naar Ba' timore. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Het st. Dem-odocus vertrok 8 Oct. van S bang ha© naar Londen en Am sterdam. Itot st. Rhesus, van .T-apan -e'n P-e- nang naar Lo-nde-n en Ams-terdam, passeerde 9 Oct. Pertm. ADVERTEWTIEN Den 25em October hopen onze ge liefde Ouders JOHANNES VAN ROODS en AGATHA HENDRIKA MARIA DE BRÜlJN den dag te herdenken, waarop zij vcoi 12 1/2 jaar in den Echt zijn verbonden. IIurine dankbare Kinderen. Hua-iTem, 11 October 1913. Heden overleed zucht en kalm, na eene kortstondige ziekte voor zien vaii de ll.II. Sacramenten der 'Stervenden» onze dierbare Echtgenoot en Broeder, de Heer Renricus Franclscus Buys in dén ouderdom van G3 jaren. Wed. BUYS, geb. KERKVLIET. J. C. BUYS. G. J. BUYS. Bezoeken van rouwbeklag kun nen niet worden afgewacht. Haarlem. 8 Oct. 1913 5)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 2