Haarlems Ons WRAAK. TWEEDE BLAD Zaterdag li October 1913 Haarlemsche HandeSsvereenigüng Goedgekeurd, bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen, van 9—5 uur. Telepboon. No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging bier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrékken van information en het incasseeren .van dubieus© vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald,-terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Juli en Augustus 1913 zijn 44 vorderingen tot een bedrag van i 1495.55 betaald; 18 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het xeciit op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, do heeren Mrs, Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in procedunen en faillissementen gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering der rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dézen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun ncodig geoordeelde voorschot té vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephoniscbe inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor information op huiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons a 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Ouderl. Lnfor. en Sühuldinvordering- bureaux en Handelsverenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in formation kosten 25 ct. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed informee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 Vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarsC'huwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken uaiibiedt, slechts f 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te Feuilleton (Nadruk verboden). 61) Gij weet, mejuffrouw, welk een ramp, welk een onheil het huis de Soulaimes bedreigt. Ja, mevrouw, en ik bid God alle dagen u zulk een groote smart te besparen. Ik smeek Hem een wonder te doen voor u, die ik liefheb als mijn moeder, en u redding te zenden. Welnu, raejufrouw, die redding verwachten wij van u. Van mij? Ja. O, spreek dan, mevrouw, k ben tot alles bereid. Gij bemint Laurent, maar gij zijt arm. Mijn zoon moet een vrouw hebben, wier vermogen hem in staat Etelt, niet om aan onze familie de luister van weleer terug te geven, wij zijn aan de armoede gewend maar om de zaak van Michel voort te zetten en hem te redden .van de schan de van een bankroet. O, ik begrijp u, ik begrijp u, zei net arme mcisie.- meer daar al het opgenoemde niet fiet eenige is wat de Haarlemsche Han- delsvereeniging doet; steeds heeit zij een open oog gehad voor alle zaken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente ln 't algemeen betroffen en altijd Iheeft zij daarvoor gesproken. liet zou te ver voeren alles op te 'noemen, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie comrnissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze comrnissiën bemoeit eene zich rnet het Informatie- en Incassowezen,, eene met algemeeme Middenstands be langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, liet werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller Si-Tang, dus ook in uw eigen be lang.. HET BESTUUR. Van de Residentie en haar bewoners. CCXXL Sinds het begin van deze wee'k zijn we hier in liet gelukkig bezit van een keurbioscoop. Het heeft- heel wat voe len in de aarde gehad voordat het zoover gekomen is, maar nu staat het gebouw dan toch eindelijk, festge- mauert van beton. Na het bioscooprapport, waaruit ik de vorige maal het een en ander mee deelde en dat misschien de aanwij zing zal geven tot het inslaan van den juisten weg bij het beperken van het bioscoop-euvel, is het openen van het nieuwe zaaltje een eerste stap op dien weg te noemen. Het theater staat onder toezicht van een commissie van vijf heeren van de meest uiteenloopende godsdiensti ge overtuiging, en Jioewcl op politiek gebied het samenwerken tusscben dit vijftal wellicht onmogelijk zou blij ken, bij het nemen van de voorberei dende maatregelen voor de oprich ting van deze bioscoop zijn ze eens gezind gebleven. De opening had natuurlijk met eenige plechtigheid plaats en niet zonder belangstelling zullen velen van de genoodigden het programma afgewacht hebben. De eerste voorstel ling' in 'n bioscoop moet immers laiten •zien in welken geest de voorstellin gen gegeven zullen worden. Geheel zonder goede vat voor kri tiek bleek de voorstelling niet. Er wa ren absoluut onschuldige 'films bij, maar het hoofdnummer van den avond, heeft hier en daar een niet to gunstige pers gevonden. En naar mijn overtuiging, met re den. Het beeld gaf een schets uit den Frausch-D u itsclien oorlog te zien. Aan gevechten geen gebrek. De doo- den vielen bij hoopjes meer; batterij- vuur, bajonet-aanvallen, vechten van man tegen man es war alles da.; en nu weet ik wel dat heel veel van deze gedeelten eenigszins den lachlust opwekten door de gemoede lijkheid, waaimee de soldaten -zich lieten slachten aan eenvoudigen van harte gaat zulks voorbij. Nu gaf de explicateur aan het eind er wel een draai aan en liield een schoon betoog over vrede door recht, maar dat gaat toch eigenlijk niet aan. Op die manier kunnen de meest ge raffineerd© beelden de achterdeur bin nengesmokkeld worden. Na 5 kwartier verkeerde beelden 'n bloote verklaring dat wat net gezien is, eigenlijk de we reld uit moesi, en klaar is Kees. Het zal me dan ook niet verwonde ren indien het comité van toezicht voortaan dergelijke moordpartijen niet meer zal doen afrollen. Of het theater zonder al die akeligheid zal kunnen bestaan is een tweede \raag, waarop alleen de toekomst ant woord kan brengen. Voorloopig loopt het er vol, maar... nu is de moordfilm er nog! In het afdeelingsverslag van liet onderzoek van de Gemeente-begroo ting is een zonderlinge opmerking te vinden. Daarin is te lezen dat de cou rantenverslagen van de vergaderingen zoo slecht zijn, dat het instellen van een analytisch verslag noodig cour- deeld werd. De opmerking is te opvallender om- Zij verborg het gelaat in de han den. Zooeven, toen de markiezin en liaar zoon binnenkwamen, had zij hoop ge voeld. Helaas, welk een bittere teleurstel ling was daarop gevolgd. Dat was het dus, dat zij van haar kwamen vorderen. Maar zou zij ooit de kracht hebben om te doen wat zij eisebten? Kan men zijn hart bevelen of verbieden te be minnen? Eerst kwam zij in opstand. Wat bekommerde haar die familie de Soulaimes? Gravin te worden, zij lachte er mee. Wat zij wilde, was Laurent. Niets zou haar van hem scheiden, geen raadgevingen, geen gebeden, geen overreding. Zij bad ter wereld niets dan haar Laurent, evenals zij overtuigd was, dat voor Laurent niets bestond dan zij. Neen, zei zij, nooit zal ik daar in toestemmen. Van hem af te zien, dai is onmogelijk, dat is het eenige offer, wat ik u niet kan brengen. En het is het eenige, wat wij u vragen kunnen. O, mevrouw, onze liefde is geen gewone liefde. Wij hebben tezamen geleden en dat leed heeft ons voor het geheele leven aan elkander verbon den. Ik heb hem bemind, hoewel mijn vader het mij verboden had. dat nog nimmer leis van «Ren aard vernomen werd. De omgang tussclien raadsleden en pers is lüer heel vrij en als de raadsleden zich zoo ver schrikkelijk ergeren aiam slechte ver slagen dan zouden ze dat heusch wel eens gezegd hebben. Maar zoo als ik reeds meedeelde, een dusdanig verwijt moet nog tot «le verslaggevers gericht worden. De opmerking is nog opvallender, omdat zo in haar algemeenheid alle verslagen treft. Er nu zat iet voor kort op de tribune de journalist, tlians be noemd aan het analytisch verslag van de Tweede Kamer en dus geen slecht verslaggever, en de man die vroeger, voordat een stenografisch verslag van do raadsvergaderingen gemaakt werd, lange jaren voor het officieel© verslag zorgde en dat tot algemeene tevreden heid. Dat hun raadsverslagen niet slecht waren, zal iéder buitenstaander zeker gaarne villen geloovten, Toch treft de opmerking in het afdeelingsverslag ook hein. Voor ingewijden ia het echter niet lastig te weten te komen, van wie be doelde opmerking afkomstig is en als ze het weten... zouden ze lachen. SINTRAM. BEBRS-9 VERZICHT van de Firma E. SASSEN en Co., Parklaa'n 14 B, Telefno. 2061. 4—10 October 1913. Meer en meer komt men thans tot de overtuiging dat de eischen, aan de geldmarkt gesteld en de behoeften waarin nog voorzien moet worden, grooter zijn dan men aanvankelijk had veronderste'.d. De disconto-ver hooging bij de Bank van Engeland blijkt achteraf veel te hebben bijge dragen om de geldkoers ook in andere plaatsen te doen aantrekken. Voor de geldbehoevende staten en maatschap pijen,, dié reeds zoo. langen tijd op betere tijden hoopten is het ongetwij feld een groote teleurstelling te moe ten zien hoe zelfs prima beleggings fondsen met hoog rendement geen be langstelling trekken. Hierbij komt nog dat hierin voorloopig niet veel verandering is te wachten. De leenï n- g.om die de Balkanstaten thans wel spoedig zullen gaan uitgeven, zullen ongetwijfeld tegen zeer aantrekkelijke voorwaarden moeten worden aange boden, willen zij succes hebben. Nu zullen de betrokken baaikïers, die de gedane voorschotten aan deze landen gaarne zullen zien afgelost, ongetwij feld alles in het werk stellen om aan deze emissies een goed onthaal te verzekeren, doch het is om deze reden oo>lö niet te verwachten-, dat zij zich voor andere leeningen bijzonder zul len inlteresseeren. Overigens is het ook zeei' te wensohen dat óp ©missie gebied de grootst mogelijke matigheid wordt betracht daar reeds thans uit Londen wordt bericht dat onafhanke lijke. tot oordeelen bevoegde, kringen in de City do meening zijn toegedaan dat de dagelijks duidelijker aan het licht tredende overlading van de loe- niingsmarkt tot een ernstige crisis moet leiden. Vele emissiehuizen schij nen nog ginoote voorraden fondsen te bonden vaai vroeger mislukte uitgif ten. Ook uit Parijs wordt van finan cieel© moeilijkheden melding ge maakt. Voeg hier nog bij dat in En- gelsch-Indië en in Brazilië op 't oogen- bli'k een crisis heersebt en ook overi gens op industrieel- en handelsgebied oreral in Europa een verslapping valt te constateeirein, dan is het duidelijk dat het publiek, met zoovele onzekere elementen in het vooruitzicht, nog steeds geen lust gevoelt zijn lang vol gehouden onzijdigheid te laten varen. Is dus in Europa de algemeene toestand, mede tengevolge van de nog steeds niet opgehouden oneenig- heid tusschen de Bal kan staten, nog steeds niet van dien aard, dat aan een rustige hervatting van bel bo- drijfsleven kan worden gedacht, ook in de Unie blijft, blijkens de houding van Wallstreet in de afgeloopen acht dagen, nog veel te wensohen over. Men schijnt zich eerst thans reken schap le gaan geven van den invloed, welke het nieuwe tarief op handel en industrie zal gaan uitoefenen. Nu de bedrijvigheid in Europa, vooral in de staal-industrie, belangrijk aan bet af nemen is, zullen de Europeesche fa brikanten ongetwijfeld de verlaging van het tarief van invoerrechten in de Unie als een welkome gelegenheid aangrijpen om htm afzetgebied le vergrooten» Zooals reeds vroeger bier ter plaat- Men had ons gescheiden. Het toeval heeft ons hereenigd. Het was vuur mij, voor mijn oom misschien heeft Laurent het u wel verteld dat hij op de club die honderdduizend francs, die al dat kwaad veroorzaakt heb ben, heeft verloren. Ik was het, die hem belette, zich te dooden en ik heb den kogel opgevangen, die voor zijn hart bestemd was, O, ik lieg niet, ik spreek de waarheid, hij zelf zal liet u bevestigen. Ik werd in mijn schou der getroffen en het litteeken vaa die wond zal zoolang ik leef, zichtbaar blijven. En ondanks mij, ondanks al les, wilde bij toch stenen, omdat daarginds, te Nogent, zijn familie hem ter dood veroordeeld had. En wie heeft hem daarvan teruggehou den? Wie heeft hem dat verhinderd? Wie heeft hem. doen begrijpen, dat het juist nu zijn plicht, was, om te blijven leven, -daar hij zijn misstap pen moest vergoeden? Ik was liet. Zonder mij zou Laurent dood zijn, mevrouw, zonder mij, zou u rouw over hern dragen en slechts één zoon hebben. U ziet dus wel, dat Laurent mij toebehoort en dat niemar.d het recht heeft, mij hem te betwisten. Zij had zich onder het spreken meer en meer opgewonden. Haar oogen fonkelden koortsach- tig, zij weende niet. Neen, neen, dat recht heeft u niet. Ik bemin hem en ik doe geen at- së Ts uiteengezet, hébben de "Amert- kaansche staalfabrieken het vracht- verschil in hun voordeel, doch dit weegt niet op tegen het belangrijk verschil tusschen de Amerikaansehó en Euro.peesche werldoonen. Voorloo pig zal dus een zeer moeilijk tijdperk voor de Amerikaunsche industrie aanbreken en op den duur lijkt het onvermijdelijk dat de loonen zullen moeten worden verlaagd. Waar nu juist de tariefverlnging is doorge voerd om de kosten van het levens-1 onderhoud te verlagen, zal natuur lijk een eventueele loonsverlaging op ernstig verzei, zoowel van de regee ring als de werklieden, stuiten, met als natuurlijk gevolg werkstakingen en groote verliezen voor de fabrieken. Middelerwijl beginnen ook de spoorwegontvangsten, als gevolg van de lagere opbrengst van den oogst, verminderingen aan te wijzen, zoo dat ook van deze zijde niet veel be stellingen te wachten zijn, te meer daar omtrent de kwestie der verhoo ging van de vrachttarieven, als com pensatie voor de hoogere loonen, nog steeds geen beslissing gevallen is. Zooals de zaken nu staan lijkt liet nie.t waarschijnlijk dat de verhooging spoedig zal worden toegestaan. Wel zullen de.spoorwegen thans spoedig in de gelegenheid zijn om het mate rieel goedkooper aan te schaffen en dus zoodoende op de exploitatiekosten te bezuinigen, doch om aan de in de laatste jaren wegens geldgebrek steeds opgestapelde behoeften van de spoorwegen te voldoen, zouden zij in de gelegenheid moeten zijn, groote bedragen op te nemen, waartoe ech ter bij de tegenwoordige constellatie der beleggingsniarkt niet veel aan moedigende factoren bestaan, gezwe gen nog van de weinige populariteit van spoorwegobligatiën in den luat- sten tijd. Dit schijnt dan ook wel de voor naamste reden te zijn waarom de Union Pacific niet overgaat tot liet uitkeeren van een bonus, waarop de markt don laatsten tijd reeds vast ge rekend had. In conservatieve kringen zou zulk een ontblooting van geld middelen, nu juist de geldbehoeften der spoorwegen zoo groot zijn, onge twijfeld, een ongunstige beoordeel ing hebben gevonden. De aandeelen der Steel Corp. had den onder al deze ongunstige facto ren wel het meest te lijden en liepen van 61 3.8 tot 5G 3/4 terug. Het eerst volgend dividend werd ter beurze van Amsterdam reeds tegen 1 pCt. ver handeld. Men schijnt er dus op te rekenen dat. hét dividend spoedig zal worden verlaagd waarmede dan ook de koers in overeenstemming schijnt gebracht te worden. De koperstatis- tiek toont op einde September een voorraad aan van slechts 29.793.000 pond tegen 38.314.000 pond op einde Augustus* Niettegenstaande deze )>e- langrijke vermindering van den voor raad was de kopeiprïjs niet beter en noteeren Amalgamator's 73 7/8 tegm 76 1/2 de vorige week. Men schijnt er op te rekenen dat de staking in liet Lake-district wel vroeg of laat zal moeten eindigen en dan de productie weder normaal zal worden, terwijl de medededineing van die kopermij nen die eerst op hooge prijzen winst gevend kunnen werken ook niet lang meer zal uitblijven. Daarentegen laat het zich aanzien dat er nog geruime tijd zal moeten verteopen eer de toe standen in Mexico bet zuilen toelaten dat de daar gelegen mijnen in gere gelde exploitatie komen. Am. Car. en Foundry liepen van 45 13/16 tot 44 1/2 terug. Deze maatschappij schijnt van het nieuwe tarief slechts voordeel te kun nen verwachten, daar zij de benoodig- de grondstoffen thans goedkooper uit het buitenland kan betrekken, doch nu de bestellingen niet zoo ruim vloeien wordt hieraan weinig aan dacht geschonken. Wel werd op deze omstandigheid de aandacht geves tigd tem opzichte dei' Am. Can. Comp. die per saldo nagenoeg onveranderd bleven. De overige industrieele waar den waren allen min of meer lager. Am. Water Works zelfs ruim 6 pCt. Spoorwegaandeelen, werden, niet tegenstaande zij, met uitzondering van Unions, rem de laatste rijzing weinig hadden geprofiteerd in den val van industrieele aandeelen mee gesleept. Unions liepen van 101 1/4 tot 156 5/8 terug op het bericht dat geen bonus zal worden uitgekeerd. Southern Pacific verloren 1 1/2 pCf. Atoh. Topeka bijna 1 pCt., Rock Is land 1 pCt., Missouris, Gulfshtu'cs, South. Rails en Eries 1/2 tot 1 1/2 pCL lager, Op de lokale markt gaven petro- leuimva arden ren een afwisselende stemming blijk. Koninklijke liepen aanvankelijk op het bericht dat de Shell haar kapitaal zal vergrooten en dit zonder belangrijk voordeel voor dei aandeelhouders zou geschieden van 637 1/2 tot 629 terug, doch konden zich later op hei, bericht dat aan de uit gifte een belangrijke claim zal ver bonden zijn weder tot 635 herstellen stand van hem. Toen gij mij uit uw huis verjoeg, heeft u een groote on rechtvaardigheid begaan, maar gij hebt daardoor mijn liefde nog aange wakkerd, - voor zoover die aangewak kerd kon worden. Ik heb Laurent meer lief dan ik u zeggen kan. ik ben gelukkig en trotsch, want hij beinint mij als de vrouw, die bestemd i3 zijn naam te dragen. Gij ziet dus wel, mevrouw, dat het vruchteloos zou zijn te pogen, hem van mij te verwijde ren, dat kan ik niet doen. Het moet, mijn kind, in ons al- Ier belang. Gij zoudt ons beider leven ver woesten en gij zult uw zoon toch niet ongelukkig willen maken? Ik begrijp uw aarzeling, maar ik stel vertrouwen in uw edel hart. Gij zult dat offer brengen l Al zou ik het ook willen beproe ven, hij zou mij toch niet gelooven. Beproef het. Hij zou mij smeeken en ik zou zwak zijn tegenover zijn tranen. Gij zult daar weerstand aan kannen bieden. Gij zult moedig zijn door uw liefde. Ik kan niet liegen. Er zijn heilige leugens, mijn kind. Maar hij zal mij hittere verwij ten doen. Wat zal ik daarop antwoor den? Gij zult zwijgen. doch reageerden tegen 't ein'd der week weder tot 630. Geconsolideerde noleeren 233 tegen 232 3/4. De overige met de Koninklijke verbonden fondsen, volgden de bewe gingen van het hoofdfonds, Intern. Rum. Petr, reageerden van 1281/4 tot 125. Schibaieffs kwamen van 747/16 tot 783/4 voor de gewone en van 147 tot 1517/8 voor de preferen te op. Orions verbeterden op den laat ste» dag een zestal procenten voor beide soorten en noteeren voor de kleine stukken 108 tegen 95 1-2 en voor de groote 112 tegen 103 op hot bericht dat twee spuitende bronnen zijn aangeboord. Russians kwamen van 411/2 tot 42 3/4 op. North Cauc. Oil verbeterden van 252 1/2 tot 270. In nibberaandocleri is de stem ming kalm en groote variaties ko men, in afwachting van de verdere ontwikkeling der rubbercrisis, niet voor. Amsterdam Rubber verloren 4%. Bandar 1 Kale Telepak 3 1/2 Daarentegen waren Rotterdam Ta- panoeli en Soengey Kaja 51/2, Serb. Sumatra 21/2% liooger. Scheepvaartaandeclen blijven, een geringe koersafbrokkeling van enkele soorten buiten beschouwing gelaten, goed op prijs. Marinewaarcten waren in overeenstemming met de overige Amerikaansche shares, voor de prefe rente aandeelen 5/8% lager. De voor-I uitzichten voor de scheepvaart wor den goed genoemd, doch men verwacht dat met het oog op de ont-1 binding der scheepvaaitpool de meer dere winsten niet tot uitkeering zul len komen. Met uitzondering van Amsterdam-, Padang, die o,p het bericht van de overneming door do Rotterdam Deli Mij. van 99 1/4 tot 1041/4 opliepen, wa ren de variaties in de tabaksmarkt niet groot. Rotterdam Dc-li verbeter-1 den van 361 tot 370. Arendsburg rea geerden van 663 tot 651, Medans van 230 tot 2251.2. Van Cultuurwaarden waren Vor stenlanden iets lager, daarentegen konden aand. Handelsverg. Amster dam van 232 tot 234 3/4 opkomen, in verband met een bij de uitbreiding van het kapitaal beter wordende vooruitzichten van mijn waarden was tegen terugloopende prijzen eenigon handel in Oost-Borneo-waarden. Red- jang Lebong werden op de ongunsti ger productiecijfers 6% lager afge daan, Singkep tin stegen 2%, Great Cobar noteeren 371/2 tegen 38 5/16, Pittsburg Coa! 201/16 tegen 213/5. Van staatsfondsen werden, op het voorbeeld van Londen, waar de nieu we leening 8% lager noteerde, Bra zilianen lager afgedaan. De 4 U. S. recepissen noteeren 76 3/8 tegen 79 7/8, de 8% leening 1913 1915/16 te gen 93 7/8. 4 Turkije kon 1 opko men. Bulgaren werden iets lager ver handeld. Russen nagenoeg onveran derd. Ned. Werk. Schuld voor de 3 en de 21/2% soorten ongeveer 1,4% lager. Geld op prolongatie 43/4%. Binnenland Dr. VERMEULEN. Het stoffelijk overschot van liét lid der Eerste Kamer, dr. Vermeu'en. zal Maandag op de Roomsch-Katholieke begraafplaats in Den Haag ter aarde worden besteld. Vooraf za: ces voor- middags in de R.-K. kerk ie Dijswijs een plechtige uitvaartdienst gehouden worden, waarvan na afloop de begra fenisstoet van de kerk naar het kerk hof zal vertrekken. EEN NIEUW DORP. Men leest in De Bouwwereld Volgens mededeeliugen in Het Vad. ie dezer dagen te 's Gravenhage een naamlooze vennootschap opgericht, tot aankoop en ontginning van de veengronden genaamd De llebrecht, gelegen tusschen Vriescheloo en Bel- ÜngW'olde, samen ongeveer 600 II.A. Het plan bestaat, daar o.m. binnen kort 23 boerderijen te bouwen, plus'n café en winkelhuis, opdat er direct een dorp ontstaat,. Ook arbeiderswo ningen worden er gebouwd, eu een ge deelte van het terrein zal voor spor tieve dueleinden worden ingericht. Wij liöpên dal bij deze uit econo misch opzicht zoo belangrijke onder neming ook het «esthetische element tol zijn recht zal komen. Wij herijme- ren aan de wijze waarop in Duitsch- land reeds eenige zeer geslaagde voor- beelden van landelijken bouw zijn tot stand gekomen, laatst het dorp Neu-Berich, gesticht ter ver vanging van de dorpen Berich en Bringhausen, die verdwenen zijn door den bonvv van dc Edderdal 6tuwdam in Waldeck. DIPLOMATIE. De nieuwbenoemde gezant bij het Britsche hof jhr. mr. De Ma,rees van Swïnderen vertrek Donderdagavond naai' Ixmden. Maar hij zal mij om opheldering vragen, en ik zal niets kunnen zeg gen. En wanneer de liefde uil zijn hart gerukt wordt, dan zal de ver achting daarvoor in de plaats treden. Wat zal ik doeif? Zou ik zijn ver achting kunnen verdragen? Neen, nooit 1 Thans barstte zij in tranen uit. Ook de markiezin en haar zoon had den moeite hun ontroering te verber gen. Toch hielden zij aan. Van de toe stemming van dit meisje hing huu ge heele toekomst af. Het was wreed, wat zij elsehten, maar zij werden tot die wreedheid ge noodzaakt. Met tranen in de oogen ging Ma- rie-Rose voort: En denkt gij, mevrouw, dat hij mij zou gelooven, wanneer ik zei, dat ik hem niet meer beminde. Neen, neen, misschien zou mijn mend den moed hebben te liegen, maar mijn hart, mijn oogen zouden hem toeroe pen, hoe lief ik hem had. De markiezin zweeg en Marie Rose hernam O, ik zie het wel, gij zijt onver biddelijk. O, mevrouw, ik heb u al tijd zoo lief, zoo goed gevonden, ik bad u reeds zoo liefl Zij droogde haar iranen. Gij zwijgt? Gij zegt niets leger, mij? En gij hebt zelfs geen woorden om mij te troosten? Onze Lachhoek AMERIKAANSCHE MILLIONNAIRS In de Nieuwe Wereld vindt men, zooals bekend is, schatrijke menschep' en dat is volstrekt geen humbug. Do rijkst© Yankee tegenwoordig moet de beer Bluff zijn; Carnegie is daar een kind bij. Mr. Bluff ia nu 60 j.iar oud, begon op zijn 20ste jaar, ten; behoeve van de Inkomstenbelasting, zijne effecten eu andere hezitüngea ie inventariseeren en hoewel hij hieraan een achturigeu werkdag geregeld wijdde, is hij nog altijd ntoi gereed! Mr, llluff gelooft echter, thans voor. 2/3 dat reuzenwerk t© hebben vol bracht. Ook mr. Snuff, die Ln rijkdom op hem volgt, weet niet hoeveel hij bezie Hij geeft zich trouwens niet de moeite zijn vermogen te tollen, maar uviegt eenvoudig in eon daarvoor exjnesee- lijk ingericht etablissement de geknip te coupons dagelijks ongeveer 50P ton, De kolossale stoomcouponsm ij ma chines worden door eene machine ge dreven, waarvan de ketel door Snuff uitsluitend gestookt wordt- met zulke papleren, die beneden pari staan. De derde schatrijke Yankee moet de heer Knuff zijn. De rampzalige heeft drie jaar in een krankzinnigenge sticht doorgebracht, omdat men hen» eens, toen hij het bedrag van zijn ver mogen opgaf, eenvoudig voor stapel gek hield zoo waanzinnig hoog was hel bedrag. O NDF.R WIJSSTATISTIE K. Aon den Minister van Binnenland- schc Zaken is door het hoofdbestuur van liet Nederlanösch Onderwijzers- Genootschap een adres gezonden, waarin het heet „dat het van de algemeene verga dering de opdracht kreeg zich tot Uwe Excellentie te wenden met het ver zoek, de tabel, aanwijzende het aantal kinderen, die in iedere gemeente, elke provincie en in het Rijk. de onder scheidene klassen der lagere school verheten, benevens voor zoover zij de hoogste klasse niet hadden door- loopen de redenen, waarom de school veriaten werd, zooals die hoi laatst voorkwam in het Verslag van den staat der llooge, Middelbare eu Lagere scholen van 1960—1901, weder In dut verslag op te nemen in den vorm, die bij den tegenwoordigen toe stand past „dat ook het Tweede Internationaal Congres voor Lager Onderwijs, ver bonden aan het Internationaal Bu reau van Onderwijzersvereenigiitgen, waarbij ook liet Ncderlandsch Onder wijzers Genootschap is aangesloten, heeft uitgenoodigd bij de Regeeringen hunner landen stappen te doen ten einde een onderwijs-statistiek te ver krijgen, aanwijzende a. het geheele aantal leerlingen, die de lagere school bezoeken. b. het geheele aantal leerlingen, die de lagere school verlaten hebben ihet het doel geen andere lagere school te bezoeken, c. hei aantal leerlingen, die al de klassen der lagere school doorloopen hebben, d. de aanwijzing der klassen, door loopen door de leerlingen, die niet alle klassen der lagere school door liepen, c. het aantal leerplichtige kinderen, dat geen enkele school bezocht, EEN 17-JARIC-E HOTELDIEF. De politie te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan. Donderdag nacht hoorde de nachipohlie van het Amsilel-hoiel geritsel aan de achter zijde va.n hét hotel. Het bleek, dat -en man een der ramen aan de tuliizij-do had opgeschoven. De insluiper werd door den portier en een controleur ge pakt en voorloopig in de portiersloge opgesloten, in afwachting van de komst van de politie. Op weg naar het politiebureau vroe gen de rechercheurs c.e hem ver brachten, aan den insluiper, of hij oo'k niet meer wist van ce inbraak in café „De poort van Weesp". Da man zeide echter liieir na-erts van l© we ten. Vrijdagochtend bekende hij echter aan den commissaris dat hij Ln den nacht van 8 op 9 dezer ook in dit café was binnengedrongen, nadat hij een der ramen had opengeschoven. Hij had daar slechts een paar doosjes ci- garetten gestolen. Ook ce laden van de toonbank had hij opengebroken, doch niets van zijn gading gevonden. Het geld wordt daar nl. n-iet lie waard, wel een doos postzegels, welke hij Arm kind. wij zijn diep geroerd over uw verdriet, want het bewijst ons. hoe oprecht ge mijn zoon be mint. Of ik hem bemin l Maar ik herhaal u, het is ih noam van die liefde, dat ik dit offer va:, u vraag. Maar als dat offer nu toch vruchteloos blijft? Hoe dat? Wanneer Laurent mij niet wil gelooven, of, wanneer hij mij gelooft en mij veracht, hij toch met geen an der zal willen trouwen? Hij zal trouwen om zijn brozdei te redden, wees daar zeker van. Zij zag de markiezin met een zon derlingen blik aan. Eensklaps kwam er een denkbeeld bij haar op. Met. wie wilt gij dan, dat hij trou wen zal? De markiezin antwoordde niet. Ik wil het weten. Dat recht hel, ik dan toch tenminste. En wat u mij heden verbergt, zal ik morgen wel weten. Ik weet het misschien du reeds, wacht. Ik vermoed net nu reeds. Ja, ja, zoo zal hel zijn. Hot is Jenny, de dochter van mijnheer Ber- tigTiOlles. Jenny bemint hem sedert lang. Zij is rijk en ik ben arm. Zoo is hel, niet waar, zoo is hel, niet wanv? Zoo is het. Michel boog treurig het hoofd.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5