NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang ®T©. ©299 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 13 OCTOBER 1913 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD V ERTENTI N: per drie maanden: - ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Wv Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 W J3pX3) 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant., Ü^SttzS!^ua,''vo'or,Hittera :m7H Redac,ili en A<tainistra«e: Orooto Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsirw van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DU' NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 14 OCTOBER. Orgelbespeling in de Groots Kerk, Van 1—2 uur. Schouwburg: De dans-advocaat. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws HET MINDERWAARDIGE GESLACHT. Ons wordt plaatsing van het navol gende verzocht: „Het minderwaardige geslacht", van Frank Stayton, dat Woensdag 15 October in den Haarlemschcn Schouwburg zijn eerste opvoering in Nederland zal beleven en daags daar na in den Stadsschouwburg te Am- eterdam, ten bate van de Maatschap pij Apollo", die groote steun van ou de en invalide kunstenaars, hare we duwen en weezen, te worden gege ven, is een blijspel van de goede soort. In Amerika ging het met steeds stijgend succes over alle groote thea-1 ters. In Chicago, Boston, Washing- j ton en New-York behaalde het een j langdurige serie van voorstellingen, i April j.l. werd het voor het eerst ver-[ toond in het Comedy-Theater te Lon- den. De groote Londensche bladen waren eenstemmig vol lof over stuk en vertooning. Eenige grepen uit den rijken voorraad mogen dit bewijzen. DeStandard zegt„Het min- j derwaardige geslacht" is een zeer amusant en bekoorlijk stuk. Het is een en al vroolijkheid en het publiek bleef voortdurend geboeid in een op gewekte stemming. Het is zeer goed mogelijk, dat Mr. Stayton met dit stuk bedoelt een allegorie te geven van de meest urgente kwesties van den dag.'" De Daily Telegraph oordeelt, dat de décors prachtig en aangenaam zijn en de dialoog veel goede „zetten" bevat, waarom dan ook heel wat ge lachen en geapplaudisseerd werd. De Daily Graphic vindt, dat een reisje met de „Firefly" (de naam van het op den Oceaan kruisende j jacht, waarhp het stuit speelt) een van j de meest verkwikkende genietingen en avonturen is, die men in Londen 1 kan hebben." Want de gebeurlijkhe- den in de Theemsstad, halen niet i half bij de buitengewone en vermake 1 lijke avonturen, welke de passagiers van de „Firefly" overkwamen en die ons een idee geven van de knapheid, humor en geest van den auteur, Frank Staytou. I-Iet publiek heeft zich uitermate geamuseerd. De Observer van 6 April vopd, evenals veie andere bladen, meer acli- ter het stuk steken. „Onder de-n schijn van een luchtig niemandalieije heeft Mr. Frank ötayton een spel gesenreven van bijtende ironie. Mr. biuytou is een sputter van öwiftiaan- eciie wreedheid... Het stuk werd uie^ een hartelijken en welverdienden bij-1 val ontvangen. De geheeie vertoomng is seiiittcrend." „Het stuk is vernuftig, geestig en amusant", meent The Sunday C h r o n i c al. „Het stuk is vroolijk, luchtig en vermakelijk en verdiende volkomen bet groote succes, dat het had," ver klaart de Evening News. „Bij iedere clausule werd er harte lijk gelachen, en sommige uiterst geestige regels punctuoeren den dia loog", zegt de Evening Stan dard. „Het is een sterk werkende grap, zuiver en eenvoudig, een prettig „af ter dinner vermaak". De drie hoofd karakters zijn geleekend in sterk uit komend reliel'l" meent i'iie u u- day Times. „Een kostelijk stuk, dat volop gele- i genheid biedt tot prettig bekorend spel... Een heel vermakelijke onder- houding, aldus Lloyds Week ly- „Frank Stayton heeft veel interes sante dingen geschreven, maar geen enkel, dat zoo aantrekkelijk, zoo on derhoudend boeiend is, als „Het Min derwaardige Geslacht"," verzekert het News of the World. „De jool begon al spoedig, en bleek te zijn een jool van de echte frissche aantrekkelijke soortzelden is een klucht met zooveel boeiende rijkdom van geest en verbeelding," zoo oor deelt Daily Sketch. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Deze vereeniging gedenkt op 1 'No vember a.s. haar 25-jarig bestaan. Datliepgoedaf. Zaterdagmiddag omstreeks half zes kwam de heeir B. uit de Generaal J'oubertstraat per rijwiel uit de Re gulierstraat gereden, toen juist een tram uit de richting Ken nemerplein aankwam. De .lieer B., die bardhoorend ia, had de bel niet gehoond en reed plot seling vlak voor de in beweging zijn de tram. Gelukkig had hij, na eerst door de tram omver gegooid te zijn, de tegenwoordigheid van geest op-te springen en zoo hard hij kon voor de tram uit te loopen op handen en voe ten, zoolang hij geen gelegenheid had staande te komen. Intussehen stond de tram stil. De heer B. bleek er goed te zijin afgeko men. Het rijwiel dat meegesleept was, is een weinig beschadigd, zoodat het slechtste er nog aan toe was een juf frouw, die zoo geschrokken was dat zij de zenuwen niet meer 'kon bedwin gen en moeite had zich staande te houden! HET RESIDENTIE-ORKEST. Het 'bestuur van de- Haariemsche Bachvereeniging verzoekt ons het vol gende op te nemen: Naar aanleiding van de circulaire van de Liedertafel Zang en Vriend schap, voorkomende in het nummer van deze courant van Zaterdag jh, merkt het bestuur van de Bachveree niging op, dat door deze het Residen tie-orkest geenszins innavolging v a n Zang en Vriendschap is geenga- geerd. Jn de algemeen© vergadering der Bacilvereeuigihg van 31 Januari 1910, en alzoo vóór üat iemand vermoeden kon dat Zang en Vriendschap zich op instrumentaal gebied zou begeven, is (zooals Ie lezen staat in het verslag dier vergadering, opgenomen in de courant van 1 Februari) door den voorzitter medegedeeld dat het be stuur hoopte het Residentie-orkest voor een oi meer buitengewone con certen te ongageercïi. Het eerste con cert van het volgend seizoen is dan ook op 22 November 1910 door mr. Violta gedirigeerd. EEN STUDENTEN GRAP. Men meldt ons het volgende: Een zeer aardige studentengrap, een groot contrast niet die grappen die een dezer dagen te Amsterdam wer den uitgevoerd, men guotde n.l. eieren, meel en emmers wuter op de hoofden der voorbijgangers werd op den eersten Maandagavond van ons zoo luisterrijk gevierd onafhan- koljjkheidïïfeest uitgeuaald door een student in de medicijnen te Amster dam. Deze jongeman trof in den trein van Utrecht naar Amsterdam een Tyroolsck gezelschap, hetweln onder weg naar Haarlem was om daar in cafe-Brinknxann te musiceeren en te zingen. Airas geraakte de medereiziger in een gesprek over muziek, toen de „Herr Director" hem zeide met zijn echt Tyrooisch pathos: „Duimerwet- ter nochmal nun hat uns der geiger sticken gelassen, wir wissen jetzt nient anzufangen. Na eenig gemompel met zijn'mak kers stelde de student het gezelschap voor dien avond aJs eersto-violist mede te spelen, om hun te yedden uit de verlegenheid. Bij het op „ue Bühne treten" bleek al heel gauw dat de eerste-violist niet bijzonder onderlegd was om zijn taak te voldoen, le. wist hun reper toire niet; 2e. was geen muziek aan wezig in het genre des students; 3e. ccliter bleek dat men zich meer kon amuseeren met de natinonaie liede ren en vooral met het in den volks mond bekende„Mina, kijk naar je dobber" met de hengel in je hand welke liederen gespeeld door den vi ool-virtuoos solist. Uok vergat hij zijn „lö vivat" niet, hetgeen alles werke lijk veel bijval vond. Kortom, de stu dent wist de vroolijke stemming bij het publiek „er in" te brengen en inen vermaakte zich heel best met den getyrolïseerden violist. Tenslotte speel de hij niet meer of minder het Andan te uit hej, vioolconcert van Mendels sohn, dc nocturne van Chopin en ver dere classieke werken, waaruit bleek clat deze violist niet bij het ge zelschap hoorde. Nader vernamen wij dat de grap ging om een weddenschap met zijn mede-stuclenten, die allen in de zaal aanwezig waren geweest. Detacheering. De sergeant-majoor J. Schouw van de 10de Infanterie Brigade, wordt ge detacheerd bij het Centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, ten einde aldaar bij voorkomende gelegenheid in aanmer king re komen voor bureelambtenaar 2de klasse. uit de Rechtszaal. Mishandeling en meineed. 't Gebeurde op Zondag 17 Augustus in Nieuwe Meer; 't gehucht in Haar lemmermeer, dat onlangs zoo vaak in onze rechtszaal genoemd is, in ver band met 'i giftproces vandaar. Op dien Zondagmiddag zaten in de herberg van V. K., verscheidene men- schen. Onder hen was de Belg Pieter Peperkamp en z'n levensgezellin Dora Janzen, die met nog een derde glaas jes klare en brandewijn dronken, 't Heette, dal de derde rondjes gaf, driemaal drie glaasjes. Toen het op betalen aankwam bleek de tracteerder... geen geld te hebbenI De zoon van Van K. sprak toen elk dor drie aan, om de eigen verte ring te betalen, 't Antwoord was eerst: „de volgende week!", maar daarmee was de zoon van den kastelein niet tevreden, te meer omdat Pieter Peper kamp ook nog voor een dubbeltje si garen van den vorigen Zondag in het krijt stond. Zoo ontstond de ruzie en een wor steling tusscbcn den zoon van Van K. en den Belg. Later is de Belg door andere perso nen op een weiland achtervolgd en daar nog eens geducht toegetakeld. De Belg vertelde: Zo hebben me als een ho-nd geschopt en geslagen. Ten slotte ben ik nog in een moddersloot gegooid, als 'k daar niet uitgehaald was, zou ik wel gestikt zijn. Eigenlijk zei de Belg dat hij „ge- schubt" was, maar met schubben had het niets te maken, hij bedoelde „ge- schopt". De mishandeling van den Balg was gesplitst in twee strafzaken. Eerst stonden iu het beklaagden bankje. de herbergier G. van K. en z'n familielid D. H„ uit Amsterdam, die beiden beschuldigd werden den Belg geschopt en geslagen tc hebben. Toen de Belg en z'n levensgezellin, als getuigen gehoond, verklaarden, dat v. K. en H. de toebrengers van de trappen en klappen waren, verzeker den deze beklaagden, dat de getuigen valsche eeden aflegden. Later kwam er inderdaad een quaestie over een val- scheneed. Als getuige werd gehoord G. J. Dijk man, 29 jaar, los werkman te Nieuwe Meer, die aan den veldwachter ver klaard had, dat hij gezien had, dat v. K. en H. den Belg sloegen en trap ten. Thans beweerde hij, dit nooit ge- zegd te hebben, alleen had hij gezien, dat v. IC den Belg in de borst gegre- I pen had. En even later zag hij nog, dat de Belg H. een schop gaf, waarop IT. den Belg één klap gaf. De president wees getuige op zijn verklaringen aan den veldwachter af gelegd, alsook op het gevaar van meineed, waar 6 jaar gevangenisstraf opstaat. De void wachter Roza hield vol, dat getuige Dijixman aan hom. verklaard had ,zooails het in zijn proces-verbaal stond. - Het Openbaar Ministerie vroeg daarop schorsing van deze zaak en instructie met last tot gevangenhou ding van den geiuige Dijkman ais ver dacht van meineed. Do rechtbank bleef geruimen tijd in raadkamer. No. heropening der zitting werd.ge tuige Dijkman nog eens in de gele genheid gesteld, om op zijn verklaring terug te komen, maar hij verzekerde de waarheid ver ld aard te hebben, de veldwachter vergiste zich Daarop werd van zijn verklaring .proces-verbaal opgemaakt, welk stuk hij moest teekenen. Derechtban.k gelastteeen onderzoek tegen Dij kman als verdacht van meineed. Zijn gevangenneming werd evenwel geweigerd. De behandeling der rechtzaak werd .geschorst, Wel werd'b.og behandeld de zaak te gen den zoon van beklaagde v. H, Maarten, die ook beschuldigd werd den Belg mishandeld te hebben. Omdat Maarten evenwel beneden 18 jaar is, werd zijn zaafo met gesloten deuren behandeld. Mr. Baas trad als verdediger van den jeugdigen, v. K. op. KEES. UITSPRAKEN. J. H. v. d. S., kleermaker te Haar lemmermeer, znakv&rnieillng, f 7 boete f 1 week tuchtschool. V. van der W., ketelmaker, zwer vende diefstal, een nader onderzoek gelast. W. van der Mije, arbeider te Zand- voort, diefstal, f 1 boete of 1 dag hech tenis. m J. II. B., huisvr, C. R-, zonder be roep te Velsen, mishandeling, f 8 boete of 10 dagen hechtenis. G. V., koopman in kaas te Haarlem, mishandeling, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. H. J. R., koopman in kaas te Haar lem, bel eediging, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. Z. Kz., visscher te Marken, be dreiging, vrijgesproken. H. W., sigarenmaker, zweivende, verduistering-, 14 dagen gevangenis straf. P. J. van A., schipper te Roelof- arendsveen, diefstal f 3 boete of 5 da gen hechtenis. K. S,, arbeider te Amsterdam, ver duistering, 1 maand gevangenisstraf. J. de G., boerenarbeider, te Haan 1 emmermeer, mishandeling, 14 dagen gevangenisstraf. C. F. Maas, werkman te Aalsmeer, raish. 14 dagen gevangenisstraf. P. Z,, zonder beroep, te Castrieum, appèl overtreding spoorwegregl. f 1 boete of 1 dag hechtenis. A. van T., sleepbootkapitein ts Am sterdam, appèl als schipper niet in acht nemen van een wettelijk voor schrift ter voorkoming van aanvaring,, f 20 boete of 3 dagen hechtenis. Bakker ij.-t'ento ons tel i n g. Zondagmiddag zijn in liet gebouw St. Bavo de prijzen uitgereikt die be haald zijn op de Internationale bak kerij tentoonstelling, onlangs door het bakliersgilde „SI. Hubrecht", on deraf deelïng van den Ned. R. K. Volks bond gehouden. De uitreiking geschiedde door den Eere-voorzitter van de tentoonstelling den heer Mr. J. N, J. E. Heerkens ïiiijs-sen, die herinnerde aan de wel geslaagde tentoonstelling en de be kroonde inzenders gelukwenschte De comité-leden en de juryleden kregen een diploma ais herinnering aan de tentoonstelling. Een groot aantal exposant en waren bij de uitreiking der prijzen tegen woordig. DE ONAFHANKELIJKHEIDS FEESTEN. Thans, nu de penningmeester zijn rekening opgemaakt en alteen. de post der algemeene onkosten nog niet gie- heel afgesloten heeft, kan bericht worden, dat de Feestcommissie geen gebruik behoeft te maften van het orediet van hoogstens f 1500 uit de ge meentekas. De bijdragen van de bur gerij en de overige ontvangsten heb ben de kosten gedekt. Binnenkort, wanneer de Commissie haar ehidvergadoring houdt, zullen de verschillende cijfers precies worden meegedeeld; thans geven wij er slechts enkele, die vaststaan. De bijdragen van de burgerij be droegen f 3187.50, de harddraverij ]©- ■erdo een batig saldo van f 250.13J, het programma van f 250; de optocht kostte ruim f 2200, de taptoe nog geen f 200, het militair assaut leverde een klein nadeeJig saldo op van f 43.65. liet vuurwerk kostte ruim f 250 en de algemeene onilosten zullen f 1000 niet le boven gaan. Grondwerkers. Door de Grondwerkers-organisatie alhier werd Zondagochtend een ver gadering gehouden in het gebouw Vooruitgang, Smedestraat alhier, ter bespreking van den stand der actie. Door de organisatie waren voor stellen ingediend, -naar men ons me dedeelt van 0.28 per uur, en een col lectief contract van 1 jaar. Het Zondagochtend besprokene was dat de patroons geneigd waren een loon van f 0.2G per uur te geven, en een contract van 2 jaar. Jubileum. Men schrijft ons: Op den 20sten October a.s. hoopt on ze vroegere stadgenoot, de heer G, v. d. Anker, thans gediplomeerd verple ger in het Geneeskundig gesticht voor Krankzinnigen, te Utrecht, den dag te herdenken, dat hij 25 jaren in de verpleging werkzaam is. Het zal den jubilaris op dezen dag niet aan belangstelling ontbreken niet alleen omdat zoo veien hem ken nen als een uitstekend verpleger, doch ook omdat in 1906, mede door zijn ini tiatief, de nog steeds in bloei toene mende Nederlandsche Verplegerever- eeniging tot stand kwam. Geheelonthouding. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Geheelonthouders Bond „Nieuw Leven" vorgaderde de vorige week. Besioten werd o. a. een adspirant- afdeeling op te richten voor jongelui van 12 tot 16 jaar, onder leiding van vijf leden uit de afdeeling, die hel be stuur vormen. Besloten werd, volgens het week blad „De Geheelonthouder", dat thans ten getale van 650 exemplaren alhier verkocht wordt, niet deel te nemen aan de alhier dezen winter te houden actio voor local option of plaatselijke keuze. Getracht wordt voor de afdeeling een vaandel te verkrijgen. Ons Propagand a-blad. Door de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Metaaibewerkersbond is uitgegeven een blaadje, genaamd „Ons Propaganda-blad", voor het personeel der Haariemsche Machine fabriek. In uit blad wordt o. a. uiteengezet wat de organisatie is en wat reeds door de afdeeling alhier werd ver kregen, o. a. dat collectieve contrac ten werden afgesloten met de firma's Keiler Macdonald, Spoelstra Bitz, Sneltjes en De Clercq, terwijl de ac ties van de „Werf Conrad" en andere werkplaatsen ook steeds in 't voordeel der betrokken personeelen waren. Nog wordt een en ander gezegd over verschillende toestanden aan de fabriek, zooais liet pensioenfonds en .andere, welke men eenigszins anders wenscht te hebben ingericht, willen dezen liet voile vertrouwen der arbei ders kunnen hebben. Door de afdeeüng is berekend, dat het gemiddelde loon aan deze fabriek is f 0.22, de gemiddelde arbeidsweek 67 uur, dan berekent de afdeeling dat het gemiddelde loon is, met aftrek van het geld voor de storting in Let zieken-, pensioen- en ondersteunings fonds, 114.35, terwijl een arbeids- budget is opgenomen, dat, naar men ons verzekerde, veel te laag is, waar van de uitgaven geschat worden op 14.42. Het laatsta artikel eindigt met een opwekking tot organisatie. KAMERS VAN ARBEID. De vereeniging van voorzitters c-n secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland, lieeft- heden in De Kroon te Haarlem liaar jaarvergadering ge houden. De voorzitter) de heer Jos. de Sterke uit Rotterdam, houdt een openings rede waarin hij de nagedachtenis herdenkt mn de heeren Jan van Duyn en Baijon, wier verlies de vereeniging in 't afgeiaopen jaar te betreuren had. De werkza am lieden der Kamers van Arbeid liebben in het aïgeloopen jaar nu juist met uour belangrijkueid uit gemunt. Benatve de oplossing van ar beidsgeschillen, het invullen vun maandstaten en enkele kleine enquê tes is er van den arbeid dei' Kamers nfet veel ie bespeuren geweest, Jür valt onmiskenbaar een iuzinkii constateeren, Den leien dei' Kumei-s is 'daarvan geen ver. in ie maken, zij hebben gewoekerd, met de ten dienste staande middelen, daarbij liet oog houdend op de uitbreiding van rech ten tengevolge der in uitzicht gestel de reorganisatie. Twee jaar geleden is hot rapport der reorganisaiiecom- missio bij de regeering ingediend en nog steeds is ea- geen vooruitgang te bespeuren. De Troonrede heeft slechts zeer vage verwachtingen opgewekt dienaangaande. Men begint hopeloos ongerust te worden over de reorga- niisatie, liet is geen wonder dat de ijver verflauwt en men alleen Let hoognoodige bij de K. v. A. afdoet. Laten wij hopen, dat bij een volgen de bijeenkomst de toestand rooskleu riger zal zijn. Daarna was aan de orde de bespre king van het onderwerp: De wen sc hel ij kh eid, dat door de Ka- mors van Arbeid de oprichting wordt bevorderd van bureau's van advies imzake beroepskeuze. De heer J. E. van Riet, directeur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam en een lid van het Haaesch Bureau voor Vakopleiding hadden zich bereid verklaard als inleiders op te treden. Laatstgenoemde, liet eerst aan het woord komende, verzocht den voorzitter te mogen spreken over de leiding van de beroepskeuze en de vakopleiding van Let kind van den arbeider en den handwerksman en kreeg daartoe verlof. Spreker begon met t© verklaren waarom een systhe- matisehe leiding der beroepskeu zo moeilijk zou kunnen plaats vinden, als er niet was ééne vertegenwoordi ging van den arbeid in de bedrijven, zooals ook reeds in Sept. 1911 door ©en commissie, benoemd door do Ka mers van Arbeid was voorgesteld. Daa-rna behmdelt spreker het eigen aardige kenmerk van de beroepskeuze en do vakopleiding in het groot be- 'i'rijf, het midden-bedrijf en liet klein bedrijf elk afzonderlijk, waarbij bij gelegenheid vindt op enkel© tegenstel lingen te wijzen, weike er toe moeien' leiden, dat de eventueele bureau's van advies inzake beroepskeu ze streng moeten worden onderscheiden' van bureau's voor vakopleiding eq leerlingwezen. In dit verband wijst inleider op liet belang van een goede beroepskeuze eat een goede vakoplei ding. Alleen de organisatie van de com missie tot. leiding van de beroepskeu ze behoeft nu te worden besproken, liet voorbeeld van Engeland; waar de onderwijshui or itei ten geheel en ui <lo leiding dei' beroepskeuze in handen hebben, schijnt niet te kunnen wor den gevolgd en evenmin kan deze toevertrouwd worden aan de verte genwoordigers van het bedrijfsleven. Immers zelfs in Duitschland en O os henrijk, waar dit bedrijfsleven in de verschillende beroepen, mede door do wet ,is georganiseerd, is er geen spra ke van dat de leiding der beroepskeu ze is toevertrouwd aan het bedrijf zelf. Daarom behoorde naar oen zelf standig organisatie 't streven uit te gaan. In dit verband wees spreker met groote waurdeering naar de schrift uren van den heeren R03 en Folmer. Indien de Kamers van Arbeid deze zelfstandige organisatie wilden be vorderen, zouden zij. volgens spreker, die met belangstelling word aange boord, goed werk verrichten, Medegedeeld wordt, dat betreffen de de tweejaariijksche statistiek van loon' en arbeidsduur een adres arm de regeering is gezonden, waaromtrent geen verder bericht is ontvangen. Goedgekeurd worden rekening en verantwoording van den penning meester. den heer C. C. Schüdt. Er is een voordeelig saldo van f 41,74. Ook het verslag van den bibliothecaris, mr B. Spier,die tevens zijn ontslag uit die functie vraagt, wordt goedge keurd. De bibliotheek heeft weinig- succes. en de vergadering overweeg de vraag of deze instelling moet op geheven worden De secretaris, de lieer mr. dr. van Zanten, gelooft'dat de bibliotheek gemaakt moet worden tot een keurcolJectie van literatuur op het gebied der Kamers van Arbeid. Dan heeft zij reden van bestaan. La ten we zien of de nieuwe bibliotheca ris zoon - collectie zal kunnen samen stellen. Mr. J. Chardon te Delft wordt bij ac clamatie tof. bibliothecaris benoemd, en aanvaardt deze benoeming. Het jaarverslag van den secretaris, den heer mr. dr. .T. H. van Zanten, wordt goedgekeurd- IIet ledental der vereeniging is wei nig veranderd. Het daalde van 116 tot 114 (40 patroons, 33 werklieden en 41 secretarissen) en het aantal donateurs verminderde van 50 tot 47. De behandeling van de hoofdpun ten in het rapport der reorganisatie commissie werd .voortgezet, enkel© punten (o.a. de bindend verklaring der collectieve arbeidsovereenkomst) zul len ongetwijfeld wel eens op de agen da komen. De reorganisatie der ver eeniging werd onder 00gen gezien, maar 't is de vraag of die de moeit© waard zal zijn met het oog op een aanstaande nieuwe organisatie dei' Kamers of wellicht haar opheffing. Aan de orde is nu de bestuursver kiezing, noodig wegens periodieke af treding der heeren IT. A. C Brink man'en J. van Waardhuizen, die bei den werden herkozen. In plaats van wijlen der. beer J. van Duyn Szn. wordt de heer C. J. J. F. Minderman te Den Haag tot bestuurslid gekozen. De volgende vergadering zal te Zut- fen worder. gehouden. De Voorzitter deelt rnede dat B. eri W. van Haarlem de leden hebben uit- genood'igd. om het Frans Halsmu seum ie bezoeken, waarvoor liet extra na vier uur zal open blijven. De mininuun-contrihntie blijft voor- loopig bepaald op f 1.50. Medegedeeld zou worden door het bestuur 't geen verricht is ten aanzien van het verband tusschen een nieuwe wet op de Kamers van Arbeid en de Raden wet. Het bestuur heeft een adres aan den nieuwen Minister van •Landbouw. Handel en Nijverheid ge zonden en wilde vóór deze vergade ring op audiëntie bij Z. Exc. hem vra gen wat de plannen der regeering nu eigenlijk zijn. Maar die audiëntie heeft nog niet kunnen plaats heblien. Het bestuur stelt voor, in een adres aan de Regeering te vragen om liet presentiegeld voor alle Kamers voq Arbeid te bepalen op óen vast bedrag voor elke vergadering, onverschillig hoe lang die duurt. Dit voorstel wordt na eenige discus», sie met. groote meerderheid van stem men aangenomen. De heer van Gelder uit Rotterdam stelt bij amendement voor, om even eens een vaste extra -vergoed ing voor de secretarissen te vragen. De lieer van Zanten merkt op dat

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1