aesbetreffende voorstellen aan Burg»- meester en Weihouders, mettertijd de Raad zal medegaan. Door een lid werd opgemerkt, dat, haast het scheppen van nieuwe bron nen van inkomsten, grcote behoed zaamheid in het toestaan van -uitga ven moet wórden in acht genomen. Hij heeft zich de vraag gesteld oi op deze begrooting ook bezuinigingen wa ren aan te brengen. Hij heeft daarbij op het oog geliad de ix*lragen, welke op de beg rooting zijn gebracht naar do gegevens, verstik door hoofden van takken van dienst. Zoo heeft het zijn aandacht getrokken, dat op de begrooting van de plantsoenen, af zonderlijk gelden zijn uitgetrokken voor het onderhoud van tuinen bij ge bouwen en onder de uitgaven voor het onderhoud van straten wederom een bedrag voor aanschaffing van 50.000 straatkeien is opgenomen. Naar hem is meegedeeld, zijn onder het bedrag voor het onderhoud van de tuinen niet begrepen de arbeidsloo- nen voor het onderhond. Het arbeids loon is begrepen onder het bedrag voor arbeidsloon ad f 19.072; zoodat de bodragen zijn uitgetrokken voor de planten van de tuinen. Op grond van de vroeger verstrekte mededeeling, dat de uitbreiding van de kweekerijen zou medebrengen, dat de planten voor de plantsoenen door de kweekerijen zouden worden verstrekt, had hij verwacht, dat voor aanschaffing vam planten allengs minder gelden benoo- digd zouden blijken. Wat betreft de ikeien heeft hij zich afgevraagd of bij het opzetten van de begrooting voor openbare werken wel rekening is gelrouden met de beslui ten van den Raad. waarbij voor weg- bedekking ander materiaal dan keien is aangewezen en of er op gerekend is, dat door de asphalteering van Ane- gang en Kruisweg enz. -keieS beschik baar zijn of zullen komen. Thans verscheen ook het verslag van de 3de afdeeling. Voorzitter was de heer Joh. de Breuk Aauwezig waren de heeren Mr. M. Slingenberg, A. Elffers Jr., J. H. Vis ser. Dr. H. v. d. Berg, Mr. J. N. J. E. lleerkens Thijssen, W. A. J. van de Kamp, L. Modoo en A. Nagtzaarn. Afwezig waren de heeren H. B Weijland Jr. en A. van Rossum (met kennisgeving). Tot rapporteur werd benoemd de heer A. Nagtzaain. Een lid betoogde, dat op deze be grooting vele posten ontbreken, wel ke er toch noodzakelijk op moesten voorkomen. Genoemd werden o.a. pos ten voorOpenbare Leeszaal, Bad en Zweminrichting, Spoorweghaveu, Scholenbouw, Voorbereidend Onder wijs, Woningbouw. Wat dit laatste betreft, wees ge noemd lid op het feit, dat 12 jaren na aanneming der Woningwet, in Haar lem nog niets gedaan is aan nieuw bouw van arbeiderswoningen, terwijl b.v. in Amsterdam voor dat doel reeds meer dan 9 millioen is uitgege ven. Aanmerking werd door hetzelfde lid gemaakt op het langzaam afdoen van verschillende zaken de Armenraad, die in verschllende andera plaatsen reeds functionneert, moet hier nog met alles beginnen, terwijl da winter voor de deur staatde Pen sioenwet in 1 Oct. 1913 in werking ge treden, doch een beslissing, noe de Gemeente b.v. ten opzichte der prc- miëu zal handelen, is nog niet geno men. In 't algemeen meent dat lid, dat men op 't Stadhuis zich bepaalt tot adminislreeren en uitvoeren van wet ten, en dat men van leiding geveD, van initiatief niets bemerkt. Het aan de orde stellen van gewich ligo vraagstukken, en het aangeven !n welke richting ze moeten worden opgelost, is gekomen óf uit den Raad óf uit het Volk zelf. Omtrent den fiuancieelen toestand merkte het meer genoemde lid het volgende op Het is reeds nu moeilijk de begroo ting sluitend te maken, terwijl le. voor zeer belangrijke zaken geen geld is uilgetrokken, 2e. abnormaal hooge bedragen worden ontvangen uit ae bedrijven. Wanneer dus o.a. voor woningbouw en andere sociale maatregelen bedui dende sommen zullen moeten worden besteed, wanneer aan den anderen kant de gemeente inkomsten zal moe ten derven, doordat niet langer kan worden gewacht met het verhoog en van 't bedrag, voor noodzakelijk le vensonderhoud, evenmin als met kin deraftrek bij onze Inkomstenbelas ting, dan zal er, indien geen andere maatregelen worden genomen, een belangrijk tekort omstaan. De vraag werd besproken, hoe dat tekort te dekken. In de eerste plaats werd aangegeven, dat hier nog een bedrag kon worden genaaid uit de op centen op de personeels belasting f 27 000 a 28.000. Ten tweede werd genoemd een straaibelasting. Dezo laatste is echter, naar de meening van het reeds genoemde lid, slechts te aanvaarden bij sterke progressie. Het voornaamste middel zal echter moeten zijn een wijziging der veror dening op de Plaatselijke Dir. Belas ting ti. li. Inkomen in dier voege, dat de l3gere inkomens niet meer worden gedrukt dan thans, integendeel wor den ontlast, terwijl een flinke pro gressie zal moeten zorgen, dat het totaal-bedrag belangrijk hooger zal zijn dan op 't oogenblik. Een ander lid kon zich in hoofdzaak met deze beschouwingen vereenigen. Ook dit lid acht straatbelasting geen model-belasting, doch zou haar i:i de gegeven omstandigheden ioch ingevoerd willen zien. Hetzelfde lid is van meening, dat de Raad zich tot het Rijk zal moeten wenden om tweeërlei te bereiken: le. den 6teun der Regeering voor het annexeeren van voor ons waar devolle dcelen der buitengemeenten 2e. een betere regeling tusschen Rijk eu gemeente ten opzichte der fi nanciën. Een derde lid is van meening, dat onder de zaken, welke niet langer mogen worden uitgesteld, niet behoo- ren ecu openbare leeszaal, een bad en zweminrichting d., maar dat men daaronder moet rangschikken b.v. de verandering van het Stadhuis, nu het museum er uit isde vernieu wing van de brug over 't Spaarne den nieuwen toegangsweg bij de Am- stordamsche Poort. Het genoemde lid zou meer dan voor verhoogde opcenten gevoelen voor een belasting op de publieke ver makelijkheden, vooraL met 't oog op de bioscopen. Een vierde lid merkt op, dat ver schillende belastingvraagstukken: in komstenbelasting, straatbelasting en een belasting op de publieke verma kelijkheden in studie zijn bij de com missie voor de financiën. Nog een ander lid merkt ten aan zien van de Inkomstenbelasting op, dat f500 aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud voldoende is; hij meent waargenomen te hebben, dat menschen met een inkomen van ƒ500 dikwijls toch nog fatsoenlijk voor den dag komen. Een lid merkte op, dat de boden van het Stadhuis geen-fooien meer mogen ontvangen. Ze zijn aan die ontvang sten gc-woon en het is nogal een be langrijk bedrag dat zij nu moeten mis sen. Zou het geen aanbeveling ver dienen hun salaris te verhoogen? vraagt genoemd lid. Een ander lid voert daartegen aan. dat hun salarissen in de laatste 10 jaren belangrijk zijn verhoogd cn hun positie zeer gunstig is vergeleken bij die van vaklieden. Omtrent het voorgestelde salaris van den commies-redacteur werd ge vraagd, of de sprong van f 1400 op 1800 in één jaar niet wat groot is? Opgemerkt werd, dat we reclame zuilen hebben gesticht met 't doel hot aanplakken op andere plaatsen te doen ophouden. Nu kon men echter dezen zomer een groot gevaarte op 't Stationsplein zien staan met reclame voor het Circus Sidoli. Is dat in or de? wordt gevraagd. Een lid vindt, dat het salaris van den archivaris niet zoo maar in een jaar gebracht moet worden van 1000 op f1200. Daar is geen aanleiding toe. In ieder geval zou dat lid willen wachten tot, als gevolg van het Amb tenarenreglement, een organieke re geling iot stand kwam". Een ander lid merkt op, dat reeds vroeger in den Raad de meening is geuit, dat het salaris toch minsten® f 1200 zal moeten bedragen. Aangedrongen wordt op verwijde ring van de „dobbelsteenen" bij de Groote Houtpoort. Een lid zou de verwijdering der hier bedoelde huisjes betreuren het zou er bij do Houtpoort niet mooier op worden. Gewezen wordt op de proef met as phalteering. Deze is, naar het alge meen gevoelen, niet schitterend ge slaagd. De vraag wordt gesteld, of het niet beter is óók de rails op een betonbed te leggen. Daartegenover wordt aangevoerd, dat de rails in de Gr. Houtstraat, wel ke toch ook op een zandbed liggen, niet zakken De geleerden zijn het er nog steeds niet over eens, welk het beste systeem is. Door een lid wordt er op gewezen,; dat de plantsoenarbeiders niet zijn' aangesteld voor Zondagsdienst In dien ze nu 's Zondags dienst doen, dan krijgen ze op een dag in de week vrij, zoolang hun diensttijd des Zon dags heeft geduurd. Op die wijze heb ben ze niets aan den Zondag, maar evenmin aan hun vrijen dag in de week. De meening wordt uilgesproken, dat de architect van Hout en Plant soenen den dienst willekeurig heeft gewijzigd. Een lid vestigt er de aandacht op, dat in sommige wijken der stad, o.a. het Kleverpark, door de politie wei nig gesurveilleerd wordt. Een ander lid releveert, dat reeds vroeger ter sprake is gekomen een verhooging van de salarissen hij de politie. Toen is de indruk gevestigd, dat die zaak ter baud zou worden genomen, wanneer de nieuwe burge meester eenigen tijd hier was. Tot nog toe heeft men er echter niets van gemerkt. Genoemd lid is van mee ning, dat, wil men flinke, ontwikkel de poliüe-agenten, men ze ook goed moet betalen. Een ander lid vraagt, of het niet noodig zou zijn, den leden van het polilie-corps geregeld een vrijen Zon dag ie geven. Gevraagd wordt, waarom do Ge meente voor de electriciteit 15 cent per K. W. U. moet betalen, terwijl voor particulieren bij dezelfde hoe veelheden 10 cent wordt berekend. Opgemerkt wordt, dat de Keurings dienst nu drie jaar bestaat, doch dat er nog altijd geen verordening is, ter wijl zonder deze de dienst veel van zijn beteekenis mist. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de Directeur is aangesteld op een salaris van f2000, met verhoogin gen van 100 per jaar tot een maxi mum van f2500. Nu krijgt hij, volgens den begroo- tingspóst, behalve zijn gewone perio dieke verhooging, een extra-verhoo ging van 500. Algemeen was meD van gevoelen, dat dit te ver ging De aandacht wordt er op gevestigd, dat geen post is uitgetrokken als subsidie voor een 3e douchebadhuis. Het verdient aanbeveling, dat hier mee wat 6poed gemaakt wordt met 't oog op 't jaargetijde. Enkele leden zijn van meening, dat het bedrag van f1000 voor de Veree- niging tot bestrijding der tuberculo se moet gebracht worden op f1500, overeenkomstig het verzoek der be trokken Vereeniging. Een lid merkt op, dat de gemeente door het geven van 1000 volkomen haar plicht doet. Een lid merkt op, dat door de Ver ee.'.-igingen, welke zich om voorschot hebben gewend tot de gemeente, met wordt voorzien in het gebrek aau ar beiderswoningen. Het zal dus nood zakelijk zijn, dat voor hen, die hoog stens van f 1.50 —ƒ2 per week aan huur kunnen betalen, de Gemeente zelf bouwt. Datzelfde lid vraagt, of B. en W. voornemens zijn met voor stellen dienaangaande te komen. Een ander lid acht het beter, dat de Gemeente aan de hier bedoelde arbei ders een toeslag zou geven voor de huur, maar dat ze zelf zorgen voor een woning. Ilij vraagt, of de oorzaak, dat de wonlngbouwverccnigingen niet kun nen voorzien in de behoeften der al lerarmsten, niet liierin is gelegen, dat die vereenigingen nog altijd aan eenige weelde vasthouden. Een dorde lid zou het uil den boo ze achten, wanneer de gemeente als concurrent ging optreden van de par ticuliere bouwondernemers. Nog een ander lid is van meening, dat het verhuren door de gemeente beneden den prijs, niets anders zou zijn dan armenzorg. Een lid merkt op, dat slechts 'aan 4 scholen gebruik gemaakt wordt van Schoolbaden. De wensch wordt uit gesproken, dat meer algemeen van de schoolbaden zal worden geprofi teerd. Aanbevolen wordt, de kinderen onder schooltijd naar het schoolbad te doen gaan. Gevraagd wordt, hoe de juiste ver houding is tuschen het St. Elisa beth's of Groote Gasthuis en de ge meente. Een lid vestigt de aandacht op de abnormaal hooge rente, door particu liere pandjeshuizen geheven. Verder merkt dat lid op. dat de openbare verkooping, voorgeschreven bij de Pundhuiswet, niet plaats vindt. Algemeen wordt het wenschelïjk geoordeeld, een en ander nader le onderzoeken. Een lid zou de entreegelden voor het museum hooger willen stellen. Op werkdagen zijn het toch hoofdzakelijk vreemdelingen, welke het museum gaan zien. Daartegenover wordt door een an der lid opgemerkt, dat toch ook in- wor.ers, die om principieele redenen 's Zondags niet naar het museum gaan, het hoogere entreegeld zouden moeten betalen. Een lid merkt op, dat de opbrengst van liet schoolgeld in geen enkele plants zoo hoog is als te Haarlem. Gevraagd wordt, welke maatstaf wordt aangelegd bij het bepalen, wie kosteloos op de schulen wordt toege laten en wie tegen verminderd schoolgeld. De Prov. afdeeling der Chr. Nofio nale Geheel -Onthou-dersvcieen i ging houdt 29 October a-s. hare najaars vergadering te N aarden. O m. zal de heer A. ,T. F. Koelen te Haarlem een referaat houden over: .alcohol en arbeidsduur", terwijl ook in de bestuursfunctie moet. word m voorzien van den heer M. Koning te Zandvoort M ij. t. verb. d. huisv. van minvorm te Haarlem. In de gisteren gehouden Alg. Jaar vergadering van de „Mij. tot verbete ring der huisvesting van minvermo genden te Haarlem", werd besloten liet dividend c.ver het boekjaar 1912— 1913 vast te stellen op 2 1/4 ,pCt Her kozen als commissaris werd .Tbr. rar. J. \V. G. Boreel \an Hogelaivden en als bestuurslid Jhr mr. F. W. van Styruni. Vorst. Met Noordelijken wind heelt het do jongste nachten reeds zoodanig ge vroren, dat zulks in den vroegen mor gen zeer goed zichtbaar was. Hooger beroep. Door den Officier van Justitie al hier is hooger beroep anngeteekend tegen het vonnis der Rechtbank waar bij is vrijgesproken IC. de B. Jzn., te Zaandam, van den hem ten laste ge legden diefstal van eenden. KAMERS VAN ARBEID. (Vervolg). De heer J. E. van Riet, de tweede spreker, wijst er op hoe mot groote zo-rtr bij de beroepskeuze moet worden te werk gegaan. In gevallen waarin dat n.iet geschiedt wordt spoedig weer het leger van ongeschoolde werk krachten aangevuld. Werke1 cos held heeft dan drankzucht en misdaad vaak tengevolge. De beroepskeuze nwt dus in goede banen geleid wor den, Nu is meestal bef doel om bet kind zoo spoedig mogelijk toonenden arbeid te loten verrichten, en dan is het vaak blootgesteld aan de verlei dingen van het groote stadsleven. Voor 't leeren van een vak is geen tijd, en later worden ze den Arbeids beurzen een bron van voortdurende zorg. Het is hier een noodstand, waarin voorzien moet worden. Onze tijd nu kenmerkt zich door een gestadige uitbreiding van het grootbed'rUh Va pik is de arbe'dT slechts hét verlengstuk van een ma chine en hoe interessant dat feit moge zijn het belet den werkman om de ambitie te outwikkelen die hem het volmakon van een werkstuk wel zou geven. En do perfectiomieering der bedrij ven door de toepassing van automa tische werktuigen doet weer het aan tal werklieden, erbij ncodig, vermin deren. In zijn verder beloog legt de heer van Riet er den nadruk op. dat bij de beroepskeuze onder deskundig toe zicht de lichamelijke geschiktheid in o.ornicei woiv.cn genomen, ye góionu, .o.utoostend der Kinderen is zen uiteeiüoopend. Zoovele licha men woróvu tiiaaio i*Jv>OYO-ge van ver- kooiue oeiocpskeuze te vroeg ges-oout! Door de betrekkelijke hooge verdien sten van kinderen moeten de ouders zien vooral met laten misleiden, lien oordeelkundige beroepskeuze kan daarentegen menigte ziekte in liaar beroep smoren. De Arbeidsbeurs heeft hare grens voldoende aangewezen, en daarbin nen kan de beroepskeuze nooit vallen. Die moet worden opgedragen aan ee:i afzonderlijke organisatie, waartoe onderwijs, arbeidsbeurzen. Kamers van Arbeid, Arbeidsinspectie hunr.e modewerking kunnen verschaffen. Hei Bureau van Advies voor de Be roepskeuze zal een veelomvattende en uiterst dankbare taak kunnen ver richten. Daarheen gaan nu de ouders om te overleggen of het beroep voor het kind en het kind voor liet beroep geschikt is. Medicus, school en bur- reau van advies kunnen samenwer ken voor de beroepskeuze. Spr. emdigt mot de hoop uit te spre ken, dat de zaak van heden af door de Kamers van Arbeid zal worden overwogen. De Voorzitter hoopt dat iedere Kamer dezo quaestie zal overwegen en zal don op een volgende Vergadering met omkleede voorstellen komen. Gedachten wisseling. De lieer J. Gerritsz wijst er op. dat het aantal losse arbeiders, loop jongens enz., ten gevolge van de goed- gei-egelde beroepskeuze niet zal gaan verdwijnen. Dat mag men niet ver wachten. Mon moet zich niet anders voorstellen, dan dat men de men schen individueel kan bren gen op de plaats waarvoor zij geschikt zijn. Maar op het platteland zal een bu reau voor beroepskeuze misschien uit gebreider doel hei.ben, doordal men do menschen daar zou kunnen brengen tot beroepen die zij nog niet kennen. De heer Kok moent, dat het bureau voor beroepskeuze bet aantal loopjon gens enz. wél aanmerkelijk zal kunnen doen verminderen. Noodig zal het ze ker zijn om bij de samenstelling van het bureau te zorgen dal dit contac. blijft houden mei de door den inlei der genoemde lichamen. De hoer Tork betoogt, dat de jon gens waarin levensgeest zit altijd naar zijn ervaring wel goed slagen, terwij', hij zelfs met jongens die met de aller beste rapporten van school kwamen niets heeft kunnen beginnen. Na replieken der beide inleiders wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. Gev. voorwerpen: Terug te bekomen bij: K. Poppe, ledine van Berkliout- slraat 8 rood, een dameshalsketting. M. Ditweg, Spnnrri wonderstraal 44 rood. oen pet. J. de Vries. Ripperda- park 45. een boterhamtrommeltje. J. Voogt. Bakkerstraat 26. een bus car bid. H. Best, A. L. Dyserinckstraat 116, een bril in zak. J. Timmers, Gen de la Reystraat (Schoten), een porte- monnaie. C. Band, Voorzorgstraat 59 rood. een duimstok. J. de Vries, Spaarne 4S, een bril in etui. J. Eksol. Ged Oude Gracht, 132, een pot met verf en een kwast. II. Maefchuis. Simnredamstraat 7, ee-n R.-K. Kerk boek. A. Maas, Kamperstraat 4 rood. een medaillon. H. van Engelen, 2e Zuid.polderstraat 22. een sigaretten koker. L. Giogengack, Sopliiastraat 39, een ceintuur. J. van der Kamp, Oude Weg 15 a, een R.-K. Kerkboek. C. Willemse, Oranjeboomstraat 148, een manchetknoop. L. Poppe, Teding van Berkhoutstraat 8 rood, een bro che. J. Casander, Camphuisstraat 13, een notitieboekje. J. Klein, Teyler- straat 3, een kinderschoentje, J. Voor- ting, Houtplein 15 rood, een huissleu tel. H Mulder, Da Costastraat 5, een zilveren collier. H. Vergunt, Gen. de Wetstraat 50, oen rijwielpomp, J. de Groot, Frankestraat 16. een zilveren broche. C. van Soest, Wouwerman- straat 25, een fantasiespeld. A. van Waveren, Lombardsteeg 2, een fox- terrier. A. Diekman, Oranjeboom straat 17C, een broche. C. van Kessel, Brouwersstraat 82, een redicule. R. Tichelaar, Tulpenstraat 28 rood. een nijptang. G. Verhagen, Spaarne 4 i Bzw., een collier. A. Kerkhof, Voor uitgangstraat 76, een halsketting. H. Ploegen. Gen, Joubertstraat 45, een dasje. W. Heinis, Ridderstraat 23, een witte bok. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Aan de oudere zal op Woensdag 15 October des nam. 2 ure in de O. L. schooi gelegenheid worden gegeven om hunne kinderen te laten inenten. HOUTRIJK EN POLANEN. Met 13 leerlingen is alhier een cur sus in La ndbouwbwkhouden inge steld, de lessen worden ééns por 14 dagen gegeven door den heer Huis man, hoofd eener school te Haarlem mermeer en Landbouwonderwijzeir; de cursus, uitgaande van de afdeeling der Hollqjidscke Maatschappij van Landbouw is gratis en kan in 12 les sen eindigen. II MUIDEN. Post- en Telegraafdienst Met ingang van 16 Oct. a.s. wordt het personeel van het Post- en Tele graafkantoor alhier uitgebreid rnet een hoofd-brieven- en telegrambestel ler en is als zoodanig benoemd de heer J. Stoutjeödijk, thans kantoor knecht alhier. Sport en Wedstrijden Voetbal. WESTELIJKE le KLASSE. H. V. V.—HAARLEM, 3-2. Aangezien onze correspondent voor „Hanr!nm"-wfidstrijden ons ïn den steek heeft gelaten moeten we vol- stuun niet hei volgende korte ver slagje uit de „N. R. Ct.": „H V. V. en Haarlem zijn gewoon vinnige wedstrijden tegen elkaar te spelen en dat het nu anders zou zijn, is niet aan te nemen," schreven we in onze voorbeschouwing in het Zon- dagochtemlblad en de Zondagmiddag heeft daarvan de bevestiging ge bracht. Er is aan den Wassenaarschen weg een zeer spannende en inderdaad vinnige wedstrijd gespeeld. Toch is het spel niniieu de jierken van het ge- ooiloofde geblevenbehoudens de ge bruikelijke kleine ongelukjes liep de wedstrijd vlot van stapel. De ploegen waren II. V. V.Van der Weerd (doel); v. Leyden en Feith (achter); Launspach, Mundt en Tonv Kcssler (midden, Noorduyn, Boelie Kessler, Dé Kess- ler, Spillenaar Bilgen en Kuntza (voor). Haarlem: Thomas (doel); Wilhelm en Serné (achter); Bouwmeester, Hea- ly en Maas (midden); Oostenbroek, Haak, Scaravendijk, Houtkooper en Bakker (voor). ScheidsrechterMoorman. Dadelijk is het spel in vollen gang. H. V. V. zit spoedig voor het Haar- lemsche doel, een hoekschop wordt gemist, maar een voorzet van Spil- lenaar-Bïlgen heeft beter succes als Deetje lvessler dwars door de rood blauwe verdediging heen den bal in het doel plaatst (10). Even een in termezzo wegens een ongevalletje van' Kuntze en dan zit II. V. V. er weer op. Een paar goede kansen gaan ver loren door buitenspel èn dan komt II. V. V.'s tweede punt uit een weerga loos schot van Mundt, die van zeer grooten afstand via de lat scoort. Met 2—6 komt de rust. Na de hervatting heeft H. V. V. weer overwicht en weldra maskt Dé Kessler nummer 3. Dan komt de re actie. Haarlem pakt energiek aan en overweldigt gedurende een kwarlior de Hagenaars geheel. Met slechts éen minuut tusschenpoos worden door Houtkooper twee tegenpunten ge- ma aktt Het spel wordt er natuurlijk niet zachtzinniger op en Haarlem krijgt even buiten H. V. V.'s strufschop*e bied een vrijen schop wegens haken door Feith, maar zij maakt er geen gebruik van. Van der Weerd wordt dan, terwijl hij met den bal in Ce nanden staat, zoo hevig aangevallen, dat hij weer last van zijn knie krijgt en het veld verlaat. Toity Kessler gaai in het doel, maar spoedig is Van der Weerd terug. Ouder hevige spanning verstrijken de laatste minuten en ais de klok vier slaat heeft II. V. V. den eersten van de achttien bondswed strijden mooi gewonnen. Hockey. DE HOCKEYDAG. Werden vroeger de iraditioneele openingswedstrijden steeds te Heem stede gehouden, de laatste twee ja reu is Den Haag hiervoor uitverko ren, niet zonder reden, daar de resi dentie tegenwoordig wel als centrum der hockey-wereld mag beschouwd worden. Om met het einde te begin nen: Togo werd overwinnaar; de kampioeuc-n van 't vorige jaar bleken nu weer de sterksten. Toch valt nog niet veel te voorspellen over de krachtsverhouding der elftallen dit jaar, daar gisteren geen der sterke eerste klassers hun beste elftul in 't veld hadden. Zoo waren de Musschen, Oöis eu ook Togo niet op volle kracht en hadden veel invallers in de gelede ren. Zooals bekend, waren den vorigen Zondag reeds een 3 tal voorwedstr®- den gespeeld om dezen dag het getal der mededingers op 10 le brengen. Helaas vielen nog 3 ingeschrevenen uit en wel de Musschen II, Rijswijk eu 't Gooi. Keurig op tijd was alles klaar. Al les diep schitterend en een woord van lof komt de regeliugscoinmissie toe. Het weer hield zich goed, echt frlsch herfstweer, geen wind. Allemaal re den om tot goed slagen mee te wer ken. Om 10 uur werd reeds aange vangen, klokslag half vijf klonk liet eindsignaal der finale. In de le runde begint Utrecht van H. D. M. te winnen, beide 2e klussers. H. D. M. had den Zondag te voren reeds Togo II met 31 geklopt. U- trecht heeft dit jaar weer een goed, stevig elftal. Moge het geluk hun dit jaar wat meer bijstaan om in de le klasse te komen. Hilversum speelde een puntloos spel tegen Apeldoorn, won echter bij loting een plaats in de 2e ronde. Een kranige prestatie onzer Oos telijke huren, die hiermee bewezen hebben, niet zooveel voor de Weste lijke le klassers onder te doen. Amsterdam I maakte het haar jon gere spelers niet tc moeilijk en verge noegde zich met een 2—0 overwin ning. De H. H. V. kon het niet verder dan tot 0—0 brengen tegen het zeker niet sterke Victoria (dat na loting won). Een interessante wedstrijd werd tusschen Odis I en de Musschen I gespeeld, De Musschen zijn maar met 10 man, weten toch voor de rust nog de score blank te houden. Na de rust maakt zelfs La Bastide de le goal en 't begint er voor Odis kwaad uit te zien, daar nog maar 10 minuten te spelen zijn. Uit een corner maakt Odis echter 'gelijk en als B. Kröllcr 1 minuut voor tijd nog eens het net weet te vinden, is de wedstrijd ge wonnen voor de Hagenaars, Spoedig daarop klinkt het eindsignaal van re feree Van Dijck. In de 2e ronde weet Hilversum van Utrecht met 10 te winnen, weer op 't kantje tegen een 2e klasse elftal. Amsterdam slaat met 2 0 de spe lers van Odis II, die door kranig ver dedigen hun score langen tijd blai.k wisten te houden. Togo I speelt haar eersten wedstrijd tegen Zwolle en heeft niet veel moeite om met 4—1 te winnen, evenals Odis, dat Victoria mei 4—0 afmaakt. Resten ons nog de semi-finals cn de final. De spannendste wedstrijd hierin was Togo IOdis I, door Togo met 2—0 gewonnen. Of het kwam door vermoeidheid, een feit is het dat Odis niet dien tegenstand bood als des ochtends tegen de Musschen. 2 maal voor de rust slaagt de Sorricre er in te scoren. Van Dijk wringt zich als een aal door de Odis verdediging cn speelt werkelijk schitterend. De ach terhoede door Sypkes bezweert alle tegenvallen. Oji kritieke oogenblikkeu redt keeper Hoetinck nog juist. Na de rust -is 't spel meer verdeeld en met 20 komt het einde. Zelfde cijier5 haalt Amsterdam te gen Hilversum, zoodat in den eind strijd Amsterdam en Togo elkaar ontmoeten. Hoewel met rust nog 00, is bet krachtsverschil toch zeer groot en de Hagenaars zijn veel sterker. Amster dam verdedigt op bekende hardnekki ge manier (zoolang in ons land hoc key gespeeld wordt, is de Amster- danische verdediging bekend geweest) De keeper is echter minder gelukkig en laat na de rust driemaal een bal glippen. De jonge invallers in de Togo-voorhoede voldeden zeer goed. Zoo wou Togo met 3—0 den eindwed- SAXENBURGERS—AMSTERDAM II B (3—3). Do Saxenburgers openen hun sei zoen met een friendly-game tegen de hoofdstedelingen. In het begin gaa'. het spel gelijk op, maar wanneer er ongeveer een kwartier ges pee'd is gaat de blauwe voorhoede er plotse ling van door en na een hevig scrim mage opent Tliiisse de scores in dit seizoen JHf prikkelt de Amsterdam mers en nu heeft er corner op corner nlaats, waarvan een den Saxenhur- gers noocflofflg wordt, daar de niid-' denvoor van Amsterdam mei - en hard, geweldig schot tu - hen tuil on ze beenen door doelpunt (1—1). Niet tegenstaande de homeclub n;. t 10 man verder gaat, wordt hun werk be loond, daar de Voogd een voorzet v..n Jacometti benut 2—D. Onmiddellijk hierop wandelt Graichen door de ver dediging heen en casseert den uitloo penden doelman houdbaar 2—2. Na de thee beginnen heide partijen met snelle aanvallen: beurt s worden do beide doelmannen op >Je proef gesteld, hetgeen ben naar be- hooren afgaal. Plotseling loopt de Voogd, die den geheeleu wedstrijd door hard werkte, in combinatie met Thjjsse door do verdediging en pas seert ten slotte den Amslerdamschen doel verdediger 3—2. Tien minuten voor het einde k:mt Viide in botsing met Po vel, beiden zijn even duizelig en de bal volt in het net (3—3). Het blijkt echter dat eerstgenoemde er niet best aan toe is, want wegens een hoofdwonde moet hij het veld verlaten. Het einde komt met een gelijk spel en een kwarvor verlenging bi ijlt ook resultaatloos. Bij Amsterdam blonken vooral La den en Groote uit, terwijl ook Grai chen in de voorhoede een gevaarlijk goalgetter is. Bij do Saxenburgers dient alleen vermelding het horde werken van de spelers doch de v oor- hoede niag wei veranderd worden wil men meer succes hel>l>en. De mid- denlinie veel te langzaam, terwijl le backs en doelman elkaar goed ver stonden. wat de Amsterdammers be merkten met betrekking 't terug sj.e- len op den keeper. Over iiet algemeen was het een ge animeerde k.-nip, jam nier dat er een ongeval plaats had. Pers-Ororridit HET PA'NTSERSCHTP. De Tel. meldt: Wij vernemen, dat spoedig bij de Tweede Kamer ral inkomen een sup- pletoire begrooti.ng, waarin de minis ter van Marine den eersten termijn aamTaagt van een panlserschip voor Indië, type Dreadnought. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de minister te kennen geven,, dat hij op behandeling van dit ontwerp in het komend voor jaar prüs stelt. Er schijnt b'j een aan tal instellingen op handelsgebied, voornamelijk te Amsterdam, het plan te bestaan, om, wanneer de Sta ten- Generaal dit pantserschip mochten toestaan, oen oproep te richten tot 't Neoerlandseiio volk, ten einde geza menlijk do gelden voor een tweede soortgelijk schip bijeen te brengen. „I-let Vaderland" teekent daarbij het volgende aan Door ons ingewonnen inlichtingen bevestigen het bovenstaande, echter iuui uien veistuuuc, uai voor de uuar- ïu genoeniue suppletore begroetin gen iudiselio suppietoire begrooting gciezeu moet vvoruen. De beu oei mg van uen minister zou, volgens onze inlichtingen, zijn een leeiung ton Jas te van Initio ie stuiten, wanneer onze eigen uuüdeteu ontoereikend blijken. Vertier zou een exploitatie-rekening geopeuu woraeu, waarbij onder houdskosten enz. tusschen moeder land en Neaerlandsch-ludiö verdeeld zouden worden. DE INDISCHE DEFENSIE. In liet V oik senrijft mr. A. W. Miehels een reeks artikelen, „Geld verspilling" getiteld, over het Rap port 'lor commissie. De schrijver uu-iuogt uitvoerig, dat ook bij uitvoering der maatregelen, door de commissie voorgesteld, van amcande beveiliging gtcu s trake kan zijn. wo commissie heen in uaur inlei dende beschouwingen gewezen op het groote belang, dtn Nederland (lees liet Nederlandsche kapitalisme) bij Jiet bonouu der kolonie heeft, cn ten bewijze daarvan meldt zij, aal ervoor meer dan een milliard Nederlaudsch kapitaal m diverse ondernemingen in inuië gestoken is, waarvan ue op- biengSL minstens 100 millioen gulden 's jaars is. maai' ais zij komt tot de vraag, of van ue niensclien, die dermate bij de verdeelmg van lndie belang hebben, speciaal een bijdrage in ue kosten moet geeischt worden, boautevoordt zij uie ontkennend. Waarom zij mer ontkennend ant woordt, wordt maar zeer magor ver- ueuió". Het zal zoo bezwaarlijk zijn, zegt zij. Aiuai als zij dan even verder ver telt, waar zij ue gelden wel wil halt-u, dan teil zij geen enkel bezwaar. Als zij bijv. ecu uitvoerrecht op kopra a 3 put. voorstelt, dat con millioen gul den 's jaais kan opbrengen, en een verhooging van het invoerrecht op katoenen goederen van 2 pCt., op brengende -i millioen guluen 'sjaais, vraagt zij niet, of uat bezwaarlijk voor de ullaudsche bevolking is. INGEZONDEN Van iugezonden stukuen, geplaatst of liiet geplaatst, wordt de kopie den inzender liiot toruggogeven. Voor den iuhoud dezer rubriek stelt de Redactie rich biet aansprakelijk. Haarlem. 12 Oct. '13. Aan de Redactie van Ilaurlem's Dagblad. DE GEITEN VAN TJADEN. Het wordt te gek met de bekende geitenkudde van Tjaden. Die beesten zwerven den ganschen lieven dag dooi de straten ten westen van de Zijlbrug. Het is wel een aardig gezicht, als ze zich aanmelden bij de ó-» ren, waar ze gewoon zijn iets te h ijgen. Maar niets is ook veilig voor hen, al3 het van hun gading is, de kooi van den groenboer zoomin als het nlant- soen. En dit laatste moet het herhaalde lijk ontgelden, vooral liet rozenperk hij de Zijlbrug. Bijna dagelïiks ko men de dieren zich daar te goen doen en met groote brutaliteit. Menige voorbijganger, die zich ergert aan zoo'n vandalisme, doet vcrgeelsche moeite om ze weg te jagen; ze l-,opcn om je heen en zijn weer onmiddellijk op hun geliefd terrein. Gaat dat nu zoo wel langer? Is dat nu een gezicht in een stad:

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6