De Wereldkroniek Jaarwedde-vertioogin& 1 Omdat me}. J. H. van Honslede flrle dienstjaren als onderwijzeres aan de openbare lagere school heeft vervuld, stellen B. en W. aan den raad voor, overeenkomstig do verordening en na ingewonnen advies van het hoofd der school en in overleg met dö plaat selijke schoolcommissie, haar een pe riodieke verhooging van 50 toe to kennen. Ingaande 1 September 1913. Rioleering Vinkenlaan. Ingevolge een request van don heer 3. Herben aan den raad zal er op de begrooting dienst 1914 een post wor den uitgetrokken voor rioleering van de Vinkenlaan, waarmede ook wordt beoogd een verbeterde afwatering bij de rol-voetbrug aldaar. Schoollokalen. Door b. en \V. is aan den raad de zer gemeente voorgesteld om het ge bouw der oponbaro lagere school m overeenstemming te brengen met de eischen van het Koninklijk besluit van 25 Juni 1912 (Staatsblad no. 192} en de kosten der verbouwing voor zoover die niet door de rijksvergoe ding worden gfedekt, te vinden door hot sluiten van een geldleening, groot hoogstens 750. Rioleering Stationsweg. Op een verzoek van den heer G. van der Vlugt, te Driebergen, die in deze gemeente aan don Stationsweg huizen heeft staan, welke geen ge noegzame afvoering van vuil water heboen, heeft het college van B. en W. aan den raad voorgedragen het gedeelte Stationsweg van de grens tusschen de perceelen van G. van der Vlugt en A. Topper af tot aan do op haalbrug te rioleeren en de kosten daarvan, voor zoover die niet worden gedekt door den heer Van der Vlugt, te vinden uit een leening van 450. Pensioen gemeente-ambtenaren. Een ontwerp-verordening regelende het recht van verhaal, aan de ge meente toegekend bij de pensioen wet voor de gemeente-ambtenaren 1913 en de Weduwenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913, bepaalt bij art. 1 dit recht op 2 1/2 pLt. van den pensioengrondslagart- 2 dit recht van vernaai volgens art. 46 der eerst genoemde wet niet toe te passen ten aanzien van ambtenaren, die in vas ten dienst komen voorts bepaalt art. 7, dat de betaling van bet bedrag, verschuldigd voor den inkoop van diensttijd van de op 1 October 1913 in dienst zijndo gemeente-ambtenaren tal woruen betaald in annuïteiten, overeenkomstig art. 64 der pensioen wet 1913. Als pensioen-grondslagen van ge meente-ambtenaren, wier jaarwedden door den gemeenteraad worden vast gesteld, stellen B. en W. voorloopig voor bedragen, ongeveer geheel over- ©en stemmen de met de salarissen, die op het oogenblilt genoten worden. Op 1 October 1.1. waren in dienst dezer gemeente 3 ambtenaren ter secreta rie,, 1 concierge, 4 gemeenteveld wachters, 1 nachtwacht, 1 gemeeme- opzichter, 2 brugophalers, 1 klokop- winder, 2 gemeentearbeiders, twee schoonmaaksters, 1 vroedvrouw, 1 gasdirecteur, 1 kantoorbediende aan de gasfabriek, 3 fitters, 4 stokers en 1 lantaarnpoetser. Gisteren is een 3-jarig jongetje in de ringvaart gevallen en verdronken, zoo meldt de N. R. Ct. HAARLEMMERMEER. Verdronken. Gisteren is in de Ringvaart nabij Hillegommerdijk een driejarig jonge tje al spelende te water geraakt en verdronken. Alle pogingen om de le vensgeesten bij den kleine weer op te kken, waren vruchteloos. VELSEN. Gem eent.e raad. Woensdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwe zig zijn de heeren Huyg en Van Rhijn. Van den heer De Mik', accountant, Is bericht ingekomen, dat door hean de boekhouding van het gasbedrijf over de 3 kwartalen van 1913 is onder recht, en geheel a cc oord bevonden. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der nieuw opgerichte Handelsvereeniging te IJmuiden om ©en schoollokaal ter harer beschik king te stellen, wordt besloten het verzoek toe te staan op nadeer door B. tin W. te stellen voorwaarden. Aan den heer R. Brink wordt toe gestaan een interpellatie te houden («ver het optreden van den schoolarts fe IJmuiden, Dr. A. v. d. Horst. Inter- jieilaut heeft den indruk gekregen, dat «leze schoolarts niet vreemd is aan de Ongerustheid in de gemeente ontstaan ils zoude het heerschen van rood vonk in Velsen hevig zijn, ofschoon tich slechts 7 gevallen in 3 maanden hadden voorgedaan, door het naar huis sturen van school kinderen op grond van roodvonkverschijnselen, of schoon door meerdere medici en mede In een ziekenhuis geen verschijnselen van roodvonk geconstateerd werden. Interpeilanl meent, dat de school arts overleg had moeten plegen met den huisarts en zulks alleen niet heeft plaats gehad door de weinige samen werking der geneesheeren te IJmui den. Spreker deelt, als gevolg van de ongemotiveerde ongerustheid mede, dat een te Haarlem schoolgaand kind ïon de school werd verwijderd, om dat te Velsen de roodvonk heerschte De Raad wenscht er de aandacht op te vestigen, dat hoegenaamd geen re den tot eenige ongerustheid behoeft te bestaan. De beer De Boer meent, dat de gezondheidscommissie in deze wel eenige schuld heeft, door in de Velser bladen per advertentie te waarschuwen tegen heerschende rood vonk, waardoor zich de meening ging vestigen, dat hier een epidemie heerschte. Hel op-treden der. commissie wordt als te voortvarend geschetst Een der raadsleden heeft zelfs ajjn ite Haarlem* schoolgaand kind thuis gekregen met een briefje, dat bij hem roodvonk heerschte en daarom het kind werd teruggestuurd. Aan don Voorzitter wordt de perti nente vraag gesteld of door hem of door üe gezondheidscommissie berich ten aan do omliggende gemeenten zijn verstrekt #ver het heerschen van rood vonk. De Voorzitter ontkent zulks eerst, doch zegt later zich te kunnen herinneren, dat wellicht een mededee- ling is gedaan aan een onderwijsin richting, waar een uit Velsen school gaand kind ter school ging, in welk gezin roodvonk voorkwam. Ten slotte wordt genoegen geno men met de verklaring van den heer Vermeulen, wethouder, dat, moge do gezondheidscommissie eenige onge rustheid hebben verwekt, ieder, ook de schoolarts, to goeder trouw heeft gehandeld. Als het voorstel tot progressieve schoolgeldheffing aan de ordo komt, stelt de heer Vermeulen voor, ten einde vermoedelijk lange discussies te voorkomen, eerst in beginsel door den i raad te laten uitmaken of nog pro gressie gewensclvt wordt. Daartegen verzetten zich- verschil lende raadsleden, en nu nemen de discussies een aanvang. Er zijn twee voorstellen tot progressie nl. één van B. en W. en een van de heeren Brink en De Boer. B. en W. merken In hun praeadvles op, dat zij de bestaande regeling de voorkeur geven boven de voorgestelde progressieve, doch hun voorstel tot progressie alleen een uitvloeisel is van een wensch van den raad. Het door B. en W. voorgestelde progressie ve stelsel, zak geen vermindering van onderwijsinkomsten tengevolge heb ben. Wel dat van de heeren Brink en de Boer, dat een belangrijk financieel offer van de gemeente zal vergen, waartegen B. en W. ernstig bezwaar hebben op grond van den ongunstigen financiee.'en toestand der gemeente. Ook de heer Netscher, wenscht eerst de finantieele gevolgen te ken nen van het voorstel Brinkde Boer, öm te kunnen beoordeelen of de daar mede gepaard gaande kosten niet be ter aangewend kunnen worden voor voorbereidend onderwijs en onderwijs aan achterlijke kinderen. De heeren Brink en De Boer verde digen hun voorstel als zijnde van don meest democrat! schen aard, Zij mee- nen, dat een eventueel lagere op brengst door de gemeenschap moet worden gedragen. De laatste is van meening, dat de raad fatsoenshalve verplicht Is een progressief voorstel aan to nemen ongeacht welk, gezien do groot© meerderheid, waarmede dostijd de motie-Brink voor progres sie in de schoolgeldheffing Is aange nomen. Om in de cijfers de verschillen in do beide voorstellen aan ie toonen noemen we slechts deze cijfers: BrinkDe Boer stellen als maxi mum schoolgeld op de M. U. L. O. school voor één kind voor f 3.25, en W. stellen voor f 4.50 per maand. Dit laatste wordt door vele raads-1 leden veel te hoog geacht. Na ruim een uur discussie wordt het voorstel BrinkDe Boer in stem ming gebracht. Het aantal stemmen voor en tegen Is gelijk, stemming 7 rechte, 7 links, zoodat het voorstel wordt aangehou den. Besloten wordt van den Staat der Nederlanden opnieuw voor 5 jaren te pachten een gedeelte zeestrand to IJmuiden. Opnieuw komt ter tafel stankver spreiding van de chemischefabriek te IJmuiden. De heer Netscher zegt, dat de Di rectie zich niet aan haai- concessie houdt, daar haar slechts vergunning is gegeven voor oprichting van een fabriek tot het reukloos verwer ken van vischafval. Nochtans stinkt de fabriek doorloopend. Voorgesteld wordt B. en W. op to dragen, nieuwe voorwaarden aa.n de Directie voor te schrijven, waardoor stank voorkomen moet worden. De heer Vermeulen vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Iai de vorige raadszitting is door den heer De Boer een uitdrukking gebezigd, die naar buiten den indruk hééft ge maakt als"zoude hij voordooien uit do fabriek genieten. Hij wenscht nadruk kelijk te verklaren, dat hij in zijn particulier leven nooit commissie heeft genoten, noch van zijn wethou derschap profijten geniet, noch van de chemische fabriek profiteert of daar aan verdient. B. en W. hebben aan de fabriek een opzichter aangesteld en zullen onder zoeken of alle voorschriften zijn op gevolgd en Indien ja, door welke nieu we voorwaarden de fabriek reukloos te maken is. De interpellatie van den heer Net scher omtrent de gevraagde vernieti ging van het raadsbesluit betreffende de woonplaats van den Commissaris van Politie werd ingetrokken, omdat B. -en W. reeds schriftelijk hadden meegedeeld, dat de Minister van Bin' nenlandsch© Zaken geen vrijheid vond, de betreffende bepaling ter ver nietiging voor te dragen. Bjj de rondvraag informeert de heer Netscher wanneer de schrijver bij de politie wordt aangesteld. De Burge meester verklaart, dat hij hoopt, dat er tusschen hem en den raad overleg zal kunnen worden gepleegd, om als nog dezen schrijver aJs ambtenaar der politie te beschouwen. De heer Netscher zegt: ,,In rond Hollandsch bet eekent dit dus, dat n weigert een eenmaal genomen besluit van den Raad uit te voeren. 16 dit zoo of nïetr De Burgemeester antwoordt daarop bevestigend en vraagt: „Hodt u nog iets mijnheer Netscher?" De heer Netscher: „Neen mijnheer de voorzitter, 1 ia zeker zoo wel ge noeg". De heer De Boer vraagt wanneer men in het laatst van de week zal gaan vergaderen. De Burgemeester antwoordt, dat als de meerderheid van den Raad er voor is, de vergaderingen in het eind f van de week zullen worden geliou-' den. De heer Polderman meent, dat de trap bij hef station te IJmuiden aller- slechtst is en levensgevaar kan ople veren. Wanneer wordt het verbeterd? Wethouder Vermeulen deelt mede, dat het wachten is op den Minister van Waterstaat. Het beste is eigen lijk nu de trap maar af te breken en den overgang af te sluiten. De heer Polderman acht het maken van een nieuwe trap alleszins gerecht vaardigd bij zulk druk verkeer over die trap. De zaak zal onderzocht worden. Op een vraag van don heer Van Tuyll, waarom de ©ene bouwer in de fundeering twee lagen van drie stce- nen moet leggen en de andere één laag van drie. zejt wethouder Ver meulen., dat het desbetreffende artikel In do bouwverordening onduidelijk is en de eeno opzichter dus anders oor deelt dan de ardere. Verder levert do rondvraag niets be langrijks op. Vrijdagavond voortzetting. INGEZONDEN Van ingaiondon iinkkan, gcplaatat of alat geplaatst, wordt do kopie den imouder aiot teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek atelt de Redaolie ziob niet aantprakelijk. Mijnheer de Redacteur, Voor een paai' dagen was ik van het zuiden dezer goede stad langs een omweg naar Schoten gewandeld, en keerde van liet Soendaplein naar do Dreef terug Ik aft vlak achter den wagenbestuurder en hoorde onop houdelijk het sein dat de tram na derde. Nieuwsgierigheid dreef mij tot on derzoek, hoe dat sein gegeven werd. Ik ontdekte dat de koetsier, voortdu rend op het linkerbeen slaande, mei. den rechtervoet het sein gaf. De goede man stond dus voor één reis ten min ste een groot kwartier te trappen. Ik weet niet hoeveel ritten hij per dag doet; maar dal weet ik wei. dat liet extra vermoedend moet zijn, in die positie dagelijks eenige uren te staan, De vraag rijst bij mij of dat niet anders zou kunnen. Ik heb wel eens op locanlsporen gezien dat een sein automatisch in beweging gebracht werd. Zou dat bij een electrisehe tram niet mogelijk zijn? Het besturen van de tram vereischt al inspanning ge noeg. Overtuigd van uw belangstelling in alles wat het wel en wee van Haar lem en zijn inwoners betreft, ben ik zoo vrij u voor het bovenstaande een plaatsje in uw veelgelezen dagblad te verzoeken en hied u bij voorbaat mijn dantk voor de opneming. N. N. Haarlem, 15 Oct. 1913. Hoewel de bedoeling van den inzen den- voortreffelijk is, meunen wij toch, dat tegen het automatische bellen dit bezwaar bestaat, dat het voor allen die het moeten aanhooren een ware kwelling is. Maar de voelbel schijnt ons ook niet gelukkig. Is er niet, evenals bij den fietser een inrichting te Maken, waarbij de bestuurder de bel met de linkerhand, desnoods met den duim alleen, in werking brengt? Deskundigen voorl Redact! Sport en Wedstrijden VOETBAL. AJAX. De „Tel." ontkent de Juistheid van liet bericht in de Sportkroniek, dat het Arnsterdamsche Ajax zich ver sterkt heeft met twee amateurs uit Leicester Fosse. Het blad zegt, spre kende van Ajax „Een feit is, dat de Leicester Fosse met haai-"sterkste combinatie op 16 November tegen Ajax komt spelen dat twee spelers dan voor de rood- wiiten zouden uitkomen, wist zelfs het Ajax-bestuur niet. Toch is het ver keerd, ongecontroleerde berichten te lonceeren, vooral niet, waar er tegen woordig nogal eens vlug gespruiten wordt over verkapt professionalis me." LUCHTVAART. HET WERELDRECORD VOOR DEN AFSTAND. Inderdaad neelt buiolller kans ge zien, nog gisteravond van Mühihau- sen naar Darmstadt, ja zelfs nog te rug te vliegen. Zoodat hij eerst over twaalven, na 24 uur in zijn machine te hebben gezeten, er uit stapte. Steef fier is om 12.42 's nachts te Mühlhausen geland. Hij heeft 2220 K.M. afgelegd en daarmede het we reldrecord voor den afstand op zijn naam gebracht. Alle tot nu tee vol voerde vluchten worden door deze in de schaduw gesteld. Steeffler, op zijn Aviatü\'iiplan, vloog van JohannisthaJ naar Posen, toen terug, daarna in één vlucht naar Mühlhausen en daarna nog even beeti en weer naai- Darmstadt. OM DEN GORDON-BENNETT- BEKER. Van cje 18 ballons, uie Zondagavond te Parijs zijn gestart, zijn er thans 17 terecht. Alleen van den „Franklurt" (Oostenrijk) heeft men nog geen be richt. wat wel tot eenige ongerust heid aanleiding geeft, omdat de wind richting Oost was en de ballons dus naar den Atlantisohen Oceaan zijn gedreven. De prijs, de beker, is gowonnen door den Amerikaanscheu ballon Good Year, bemand met Ralph Upson en Preston. Dezen zijn in Engeland ge land, vier mijlen ten noorden van Briglington m Yorkshire, Dinsdagna- middags om 12 uur 35. NOG EEN DUITSCHE NACHT VLIEGER. Ongeveer gelijktijdig met Steeffler is 's nachts de aviateur Reichèlt go- start, vliegende op een Harlau-Taube. Zijn plan was om naar San Sebastian te vliegen, docli zoover kwam hij niet Op 2000 M. hoogte bleef plotseling de motor stilstaan, zoodat Reichelt een noodlanding moest maken. In vol- plané kv.am de vlieger naar beneden. I tenslotte precies op het dak van een boerenwoning. Vliegmachine en huis werden vernield, doch niemand kreeg gelukkig letsel, ook Reichelt zelf niet. De vlieger seinde o. a. het volgende over zijn ongeval aan het „Berl. Ta- geblalt" „Plotseling bleef de motor stilstaan. Wat wij ook probeerden, niets hielp. Een blik op den hoogtemeter over tuigde mij, dat ik mij op 2000 M. hoog te bevond. In een zoo vlak mogclijko vol-pkuié daalde ik toen. teneinde zoo zacht mogelijk neer te komen. Toen wij nog 30 M. hoog waren moest ik een goede landingsplaats zoeken, maar in de diepe duisternis kon k niets ontdekken. Plotseling kregen wij een verschrikkelijkeu schok. Mijn vliegtuig boorde zich diep weg in iets dat krakend in elkaar ging. Het on derstel vin de macliine brak af en wij lagen stil. Een oogenblik was alles rustig. „Dan echter vernamen wij onder ons een aantal schreeuwende en schreiende menschen. Ik wist nog steeds niet waar ik was. En eerst bij het licht van eenige lantaarns zag ik tot mijn ontzetting, dat wij ons op het dak van een boerenwoning bevonden, dat on der den geweldigen druk bezweken was. Wij waren beiden ongedeerd, bevrijdden ons uit de geheel vernielde machine en bereikten gelukkig den grond. Ook de bewoners van het huis waren met den schrik vrijgekomen." HET NEDERLANDSCH HOOGTE RECORD MET EEN PASSAGIER Luitepant F. A. van Heyst heeft, met luitenant G. R. Roeper Bosch als passagier. bovengenoemd record Woensdagmorgen te Soesterberg offi cieel verbeterd, door tot 3050 M. stijgen. Het vorige record stond met 1950 M. sinds Zaterdag op naam van Leo van Steyu, met luitenant Hofstee als passagier. Financiëele Berichten LABOUCIIèRE OYENS CO.'s BANK. In de buitengewone aigemecne ver gadering van aandeelhouders, werd het voorstel tot statutenwijziging, in verband niet het voornemen tot afslui ting van een overeenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeniging, ten doel hebbende de overneming van het bedrijf van Labouchère Öyens en Co.'s Bank, met algemeene stemmen aan genomen en de leden van den raad van commissarissen zullen naar aan- leidig daarvan, met 31 December a e. défungeeren. Kerk en School NED HERV. KERK. B c d a niet: Voor Zieriksee door dr. J. Herder schee, te 's-Hergtogenboseh. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Viapen, C. J. de Kruyter, te Oost- Kapelle; te Augustinusga-Sürhuizum, G. O. Scheepsma, te Roodeschool; te Goenga en Sybrandaburen, W. L. Korfker, te JutrijpHommerts; te Krab bondijke A. J. de Boer te Grijpskerk (Gron.); te Kampen R. W. Huizing, te IJmuiden. Bedankt: Voor Schipluiden door C. A. van Nood, te Harmeien. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagdcandidaatsexa- men rechten, mejuffrouw S. W. S. Boot. Eindexamen Ind. adm. dienst, de heeren M. van Rhijn en P. J. Goedhart. Letteren en Knnst VERKADE NAAR INDIë. Uit goede bron verneemt de „Nieu we Ct." dat het gezelschap Die 11a- ghespelers in de maanden Juli en Au gustus van 1914 In Indië gaat spe len en dat de heer Verkade als leider gn tooneelspeler medegaat. Reds is voor deze twee maanden de schouwburg te Batavia gehuurd. J. PHILIP VAN GOETHEM. Aan Het Centrum wordt uit Amers foort het overlijden bericht van den jongen dichter J. Philip van Goethein. Hij heeft tal van bijdragen in proza en poëzie in letterkundige tijdschrif ten gepubliceerd en gaf een bundel verzen uit: Uit eenzame uren. Van Goethem was eerst 28 jaar oud. Gemengd Nieuws EEN NIEUW POOLLAND. Kapitein Wilitsky van het Russi sche gouvernementsstoomschip Tai myr, is na een expeditie, welke drie jaren geduurd heeft, in de Noordelij ke IJszee te St. Michael (Alaska) aan gekomen. Hij meldt dat hij op 81 gr. noorderbreedte en 102 graden ooster lengte land heeft ontdekt engevoer zoo groot als Groenland. Hij had daar reeds vroeger naar aanleiding van eb- en vloedverschijnselen land vermoed. Juist op het huidige oogen blik nu Raoul Amundsen zich gereed maakt tol zijn grooten tocht door de Poolzee, is het bericht over de ont dekking van een groot onbekend land in de Noordelijke IJszee van 't groot ste belang. Tot dusverre werd alge meen verondersteld, dat bet onbeken de gebied tusschen de Pool en de Be rin gstraat, dat zoo groot is ais Duitsch land. Oostenrijk, Italië en Engeland te zamen. uit water bestend, zoo merkt de Tel. op. EEN NIEUWE FLESSCHEN- RE1NIGER. Aan een ontvangen brochure over de gepatenteerde „Niagara" fles- scheoiremiger ontleenen wij het vol gende: De gepatenteerde „Niagara" fles- schenreiniger is speciaal bestemd om te voorzien in de behoeften van botte laars van bier en mineraalwater en ingericht op de bijzondere eischen, die door hen worden gesteld. Haar grootste eigenschap is, dat zij automatisch do flessclion van binnen en van buiten wascht zonder kennis te eischen van dengene, die haar be dient, daar deze weinig meer te d<icn heeft dan in te zetten en uit le halen. De bediening van de machine is zóó eenvoudig, dat vooraf geen kennis wordt vereischt. aangezien één uur voldoende is om een jongen of een meisje daarmede vertrouwd te maken. Dit is gemakkelijk te begrijpen, als en zich herinnert, dat behalve het in steken en weghalen van de flessclien niets gedaan behoeft te worden, aan gezien de macliine het eigenlijke werk verricht. Zij werkt als volgt: Op den bodem van de ronde water- tobbe is een groote ronddraaiende schijf aangebracht met vernieuwbare borstels, zoodat een rondo schuier ge vormd wordt. Deze borstelt den bui tenkant der flessclien. De borstels voor de binnenzijde zijn naast elkaar aangebracht rond het middelste touw tje of spil, dat langzaam aan het draaien wordt gebracht in een tegen overgestelde richting als die, waarin de schijfborstel omwentelt. Hierdoor maken de llesschen een cirkelgang naar het punt, waar de werkman staat om de fiesschen in te zetten en weg te nemen. Op deze plaats wor den de binnenborstels automatisch opgetild, teneinde het inzetten en weghalen der fiesschen te vergemak kelijken. Beugel-stop-jflesschen worden even gemakkelijk gereinigd al9 andere ty pen, doch wanneer deze gewosschen moeten worden, vermindert men het aantal borstels voor de binnenzijde, teneinde meer ruimte over te laten voor het ronddraaien der ijzeren beu gel-einden. Dit reduceert in geringe maten het aantal fiesschendat schoongemaakt kan worden, hoewel de machine sneller gedreven wordt. De voortdrijving der fiesschen in de rondte der watertobbe wordt niet over gelaten aan de binnenborslels, doch geschiedt door armpjes die van rollen voorzien zijn, waarop de buitenzijde der fiesschen rust en die de binnen- borstels van allen druk ontheffen. Codd's fiesschen worden op deze ma chine met evenveel succes behandeld en rollen over de oppervlakte van den ronden borstel even gemakkelijk als kurkflessehen. De spoel-inrichting is ronddraaiend en automatisch in haar werking, ter wijl de water-aanvoer op zekere pun ten plaats heeft en wordt afgesloten, zoodat do fiesschen gelegenheid heb ben behoorlijk uit te dniipen en geen water vermorst wordt. Een buiten- spoeler is eveneens aangebracht. Het spoelen heeft plaats op de hoogte van den bediende, zoodat deze in staat is door de fiesschen heen te zien, wan neer deze worden weggenomen Etiketten, die van de fiesschen af- gewasschen worden, worden door de werking van de machine door middel van een afvoerbuis in den vergaar bak gebracht, waardobr ze gemakke lijk worden verwijderd. Door de geheele machine behoort het water overvloedig te circuleeren en te dien einde kan de hoeveelheid, die uit den „weeker" loopt, benut worden in gevallen waar enkel water en geen zuiverende oplossing gebe zigd wordt. De slijtage van de borstels is slechts gering, ih aanmerking genomen do enorme capaciteit van de machine. De borstels op den schijfschuier zijn zóó gesteld, dat indien ze versleten zijn, een nog ongebriukt gedeelte kan worden voorgedraaid en daar dit ver schillende malen gedaan kan worden alvorens de borstel moet worden af gedankt, gaat deze zeer lang mee. Bo vendien, daar ze uit 36 indeelingen bestaat, die niet alle in gelijke mate afslijten, behoeven slechts die gedeel ten hersteld te worden, waarvoor dit noodig is. Deze herstelling kan her haald worden, totdat het geheele on derdeel versleten is en vernieuwd moet worden. Om alleen de buitenzijde der fies schen schoon te maken, zooals bij syphons, neemt men de binnenborstels weg en de armpjes met rollen voor de buitenz de, waarvan boven sprake was en die gebruikt worden om de fiesschen op den ronddraaienden schijfborstel te houden, zijn tevens voorzien van supplementaire (aan- vullings)-borstels voor het schoonma ken van den nek en andere deelen van geringer diameter, die met den sch, f borstel zelf niet in aanmerking zouden komen. De bodems der fles sclien worden schoongemaakt door aparte borstels, die aan de binnenzij den van de tobbe zijn aangebracht. AUTOMATISCHE WEEG TOESTELLEN. In het „Rott. Weekbl." komt het vol gende artikel voor Ons bereikten klachten van lieden, die een tekort aan gewicht hadden ge constateerd op waren, in den wmkel afgewogen op automatische weegtoe stellen. Zelfs kwam het voor, dat men in een winkel op elk pond 10 gr. te weinig kreeg. Den naam van den winkel zullen we maar niet noemen. In onze tegenwoordigheid liet men nog eens een pond suiker halen, en ditmaal ontbrak er, later nagewogen met voor twee jaar ongeveer geijkte gewichten, nog het gewicht van 2 kwartjes, dat is ruim circa 5 gram. Brengt men daarbij in rekening, dat de gewichten door slijtage, ecnuren, enz. zöoveel in gewicht afnemen, dat ze na elke 2 jaar weder 2 gram zwaarder moeten worden gemaakt, dan was het tekort nog aanmerkelij- ker. Het komt ons voor, dat we hier wer kelijk te doen hebben met een zeer te betreuren leemte in onze wet. Vol gens do wet moeten wel de maten en gewichten elke twee jaar van over heidswege worden onderzocht niet echter de weegtoestellen, schalen, Wanneer een winkelier een 6tuk hand op de toonbank afmeet in plaats van aan een gewaarmerkten el, krijgt hij straf evenals de melkboer, die in zijn karnemelksvat meet met "n houten of emaïlle bakje. Maar de win kelier, die ongewaarmerkte en on juiste of door veelvuldig gebruik on juist geworden automatische weeg toestellen gebruikt gaat ongehin derd zijn gang. O.i. ware hier een zoodanige wets wijziging noodig, dat: lo. de weeg schaal moest zijn gewaarmerkt; 2o afgesloten moest zijn als een gasme ter, zoodat niet de wijzer, het contra gewicht of de plaat kan worden ge controleerd; 3o. moeten deze toestel len af en toe van overheidswege wor den gecontroleerd. Zooals thans de toestand is stel. het automatische weegtoestel eenvou dig de heele wet op het ijkwezen bu' ten werking I Te Arnhem is voor eenigen tijd een dergelijk geval voor den rechter be handeld. Volgens den ambtenaar van het O. M. mocht in ons land niet an ders dan met geijkte gewichten wor den gewogen, en was elke andere we ging strafbaar. Ook de kantonrech ter was van die meening en de gebrui ker van de weegschaal werd door bel kantongerecht veroordeeld. De veroordeelde ging in hooger be roep en werd na een vernuftig plei dooi van zijn verdediger Mr. J. C Post, advocaat te Amsterdam vrijge sproken. In dit geval, zoo besliste ae rechter, is voor de weging geen ge bruik gemaakt van gewcht in den vorm, die de Wet en ook niet van nie» geijkt gewicht. Dus niet omdat de rechter zich overtuigd had, dat het gebruikte weric- tuig deugdelijk was, en de constructie zóó, dat vele jaren van gebruik ver ondersteld kunnen worden aan die deugdelijkheid hoegenaamd geen af breuk te doen. Elke automatische weegschaal, slecht of versleten, mag dus volgens de Wet dienst doen, hoe groot ook de afwijking van het juiste gewicht moge zijn. Slechts wegens be drog zou de winkelier kunnen wor den vervolgd. Thans bestaat het ge vaar, dat het publiek alle automatiscn wegende winkeliers op den duur over één kam zal gaan scheren en eenvou dig niet meer koopen zal in die win kels, waar mechanisch wordt gewo' genl Resumeerende achten we hier wets wijziging waarlijk zeer urgent, lia zoolang de Wet nog niet gewijzigd is en zoo iets doet men in een zwuar- wichtig land als het onze heelemaal maar niet zoo in een vloek en een zucht raden we huismoeders aan af en toe het gewicht der geleverde waren te controleeren, hetgeen trou wens nooit kwaad kanl B. TH, INGEZONDEN MEDE DEELINGEN A 30 Cts. per regel. Vereenigt in zichs Volled igheid Actualiteit Fraaie uitvoering Betrouwbaarheid Wekelijks brengt de Wereld kroniek de voornaamste ge beurtenissen in Binnen- en Buitenland in beeld. Zij geeft portretten van belangrijke per sonen, bevat goede en boeiende lectuur, zij is in één woord een aanwinst voor uw gezin. Een jaargang van de Wereldkroniek is een brok geïllustreerde Wereldgeschiedenis KOOPT OP REIS DE WERELDKRONIEK BLOEDARMOEDE en al de bokondo gevolgen daarvan worden hot beet bealredon door 't gebruik ran HAEMATOGEENWIJN. Het la aangenaam ore In ta nemen, ver- «terkt de «enuwon en bevordert den eetlust. Prlje for flaoon f I.5 Alom verkrijgbaar en bó den fabrikant J.SOL, Apotheker, Amat. Stoomvaartberichten STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Het st. Grotius (uitreis) vertrok 14 October van Suez. Het st. Koning Willem III (uit reis) is 15 October Ouessant gepas©. ROTTERDAMSCHE LLOYD. liet st. Bandoeng arriveerde 15 Oct van Java te Rotterdam. Het st. Gorontalo vertrok 14 Octo ber van Saigon naar Rotterdam. Het st. Ophir (uitreis) arriveerde 15 Oct. te Marseille. Het st. Palembang (thuisreis) vertr. 15 October van Port Said. Het st. Sindoro (thuisreis) vertrok 14 October van Port-Said. Het st. Samarinda (uitreis) arriv, 15 October te Sabang. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Het st. Yangtsze, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Oct. Gibral tar. Hector vertrok 14 October van Ba taria naar Amsterdam. Priam van Liverpool naar Java, passeerde 15 Oct. Perim. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Noordam van New-York naar Rot terdam, is 15 Oct. 8 u. voorm. 202 M. West van Cicilly gesignaleerd. Oostendijk, van Baltimore naar Rotr terdam passeerde 15 Oct- 2 u nam. Bevezier. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Lodewijk van Nassau vertrok 15 Oct. van Paramaribo naar Amster dam. DIVERSE STOOMVAARTLIJNEN. Osnabrück, var. Java naar Am ster dam, passeerde 15 Oct. Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10