OVERREDEN. j draag- en presentlepenningen, groo De dames van Paaslo. te Steenwijk,ten invloed op de tegenwoordige Bel eerden, toen zij zich per fiets naar' gische kunstenaars heeft uitgeoefend. Frederiksoord begaven, door een 0,15 'and zijn liet Elion, Bart ten tandtrein gegerepen. Een der dames Hove J unger en Menger wier pen- viel achterover, waardoor zij zich zoo- ningen een overgang vormen tus- danlg aan het hoofd verwondde, dat schen oude en nieuwe richting. An- de ontboden geneesheer, nadat de toü Begeer bevorderde zeer kraclitig dame in een woning was binnen- de niedai'leerkunst en sloeg in zijn gebracht, verder vervoer ontraadde. Haar zuster bekwam een vrij ernstige Bchouderwonde. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. De staking te Valkenswaard is ge- riudigd na een conferentie van de munten, hoofdbesturen der arbeiders- eu pa I Tenslotte gaf do heer Van Kerk- troonsvereenigingen. i wijk nog een, beschrijving van do Besloten werd dat handwerk in de medaille-techniek. Sneed vroeger de eerste klasse zal vallen dit is geldig medaiileur zelf zijn stempels, thans ateliers penningen door Pier Pande; Wienecke, Dupuis, Jeltsema en v. d. Heef ontworpen. Haarlem bezit een bijzonder kun stenaar in zijn burger Elias Voet, wiens gegraveerde penningen door fraaie en smaakvolle bewerking uït- tot 1 October 1914. Alle andere ken 1 cent per honderd beneden do eerste-klasse-looneïschen. Het vak personeel komt in de eerste klasse, behoudens enkele schikkingen. De R.-K. arbeiders namen dè voor waarden met 265 tegen 65 stemmen aan. De neutralen stemden allen te gen. Bij het afzenden van dit bericht be raadslaagden de besturen over werk- henatting op a.s. Vrijdag. IN'DIë EN DE TENTOONSTELLING TE SAN" FRANCISCO. 'Naar de Preangerbode verneemt, geschiedt deze arbeid machinaal door do zoogenaamde verkleinbank. De kunstenaar maakt het model vergroot in klei of gips. Het metalen afgietsel daarvan wordt vervolgens op de penninggrootte verkleind, en vormt den stempel, waarmede, na harding, de penning geslagen wordt. Intusschen heeft deze machinale be werking oök haar tegenstanders, die oordeeien dat van do kracht en het persoonlijke van den artiest, verloren gaat Na deze inleiding, die met applaus beloond werd, nam men do tentoon stelling in oogenschouw, op hoogst smaakvolle wijze in de RoMnde ge rangschikt. Zij maakt dadelijk den TNGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. h«ft d. schilder Dare een spclale prëlTiien indrok BeWI .Taf' tê «L opdracht gekregen van de Ned. Indi- wij kunnen in dit verslag voorïils- sohe regeering voor de tentoonstelling nog geen détails over het geëtaleerde te San Francisco. Hij was uitgekozen voor de estheti sche zijde van de deelneming uit In- dii. 'lot zijn opdracht behooren o.m. het schilderen van eenigo groote doeken ongeveer van 4.50 meter bij 9 nieter, welke in het tentoonstellingsgebouw zullen worden aangebracht. Hij zal daarvoor naar San Francis co gaan. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal het subsidie aan de koloniale tentoonstel- geven en willen ons dus hier tot een algeuieenen indruk bepalen. De hoeveelheid penningen en pla- quetten toch is zoo uitgebreidniet minder dan 800 stuks, alle werken die aan hun kunst en niet vooral aan rariteit hun waarde ontleenen, en de tijd was reeds zoo ver heen, dat van oen nauwgezet beschouwen en ver werken geen sprake kon zijn. O ja, en dan ook nog- het licht in dé Roton de deed ineerendeels zoo slecht en liet in het gevorderd middaguur zooveel fraais gewoonweg onbelicht, dat Och, zou er nu niets te doen wezen ling te Semarang in 1914, door den om aan dat euvel eenigermate tege moet te komen? Het bezwaar is te klemmender, naarmate de tijden meer donkeren. Bezoekers kiest toch vooral de nel- dere uren van den dagl De tentoonstelling omvat inzonder heid werken van Nederlandsche, Duitsche, Fransche en Belgische me dailleerkunst. grootste inzendingen zijn van minister van 'koloniën bij de begroo ting aangevraagd, worden verhoogd met f 70.000. DE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN IN NEDERLAND. In de dezer dagen verschenen 9de aflevering van het Maandschrift van, - - hel Centraal. Bureau voor de Statis- j *V Zwiersma, te Leiden, A. v. kerk- tick komt o.m, het eerste gedeelte i s-Gra'venhage, C. Poellath te van een artikel over de collectieve ar-1 Schrobenhatisen, L. Begeer te beids-overeenkonisten in Nederland Utrecht, het Museum van Kunslnij- voor. i verbeid en van E. von Saher te Ilaar- Er bestonden op 1 Januari 1911 48 lüm- Kleinere inzendingen door stad contracten met 1 werkgever, onder geuooten zijn van E. Voeten L, welker bepalingen pl.m. 2605 (46 con- Vreugde, welke beide heeren ook voor tra eten) arbeiders (pl.m. 2133 mannen j Haarlem de eer als mé'dailleurs op en pl.m. 472 vrouwen) vielen. 11 con j houden. '.meten golden voor méér werkgevers. Een bijzonder werk van Voet, Onder de bepalingen dezer.contracten waarop wij reeds thans willen wijzen vielen 99 werkgevers en pl.m. 1766 js dc belangrijke inzending van.Jhr. arbeiders (pl.m. 1766 mannen vrouwen). Met één of.rneer patroons organisaties waren 22 contracten ge- dolen, die voor pl.m. 972 (16) werkge vers en pl.m. 18.629 (18) arbeiders pl.m. 16.879 mannen en pl.m. 1750 vrouwen) golden. In totaal bestonden derhalve op 1 Januari 1911 81 collectieve arbeids overeenkomsten, geldende voor 'pl m.' 119 (75) werkgevers en pl.m., 23.002 (75| arbeiders (pt.m. 20.778 mannen en pl m. 2224 vrouwen.) Bij beschouwing van het aantal ar beiders boude men in het oog; dat liet collectiefcontract in de diamant-in dustrie te Amsterdam voor pl.m. 10 200 arbeiders gold. Zondert men dit con tract uit, dun waren op 1 Januari 1911 door 80 contracten pl.m. 899 (74) werk gevers met slechts 12.802 (74) arbeiders (pl.m. 12.178 mannen en pl.m. 624 vrou \w ri) gebonden. Her grootste aantal contracten, o.l. 21. is in groep IV (bouwbedrijven) ge- Boreel van Hogelanden, het hulde blijk dat Haarlem's Burgerij zijn ex- burgemeester heeft aangeboden, zoo als de lezer zich zal herinneren gra veerde Voet de keerzijden der hulae- penningen. De beeldenaar was van Toon Dupuis. Do .zeer interessante expositie zal ongetwijfeld eèn aantal weken bij- eenblijven, althans nog lang genoeg om op al deez' fraaie kunst, in ziju geheel schilderachtige, deels krach tige en meer omgrensde uitingen te rug te komen. Ten besluite een woord over de waardevolle verzameling „Oude shawls", van deri -kunsthandel H. W. van Delden, te Amsterdam, die op overvloedige en bevallige wijze aan gebracht, aan de medaille collectie een sierijlten en rijken achtergrond verleent. - Eigenlijk is deze massa cachemi- ren omslagdoeken met haar schaitoa van palmet-motieven en van ldcu- in baar dessins met zwarten, sloten, daarna volgen groep (u etaalnij verheid) met 14, groep XX crème en gekleurde spiegel of zonder (warenhandel) met 11, groep VII dit rustvlak een expositie op zich zelf. (kleeding en reiniging) en XVII (be reiding van voedings- en genotmidde len) elk met 9 en groep III (boek- en Steendrukkerij enz.) met 7 contracten. Stadsnieuws MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Tentoonstelling van Mo- deruemedaillesènplatiuet- t e n en van oude shawls. Ter gelegenheid van de 33ste jaar- lijksche vergadering van den Raad van Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid werd Dinsdagmid dag bovengenoemde hoogst belang wekkende leutoontelling geopend. Ais inleiding hield, in de Raad .aal, voor een schaar genoodigden sen der voornaamste inzenders en medewerkers der expositie, de heer A. O. van Kerkwijk, directeur van het Koninklijlk Kabinet van munten, penningen en gesneden steenen een korte causerie over liet ontstaan van den modernen penning. W elkom geneeten door den voorzit ter van het museum, den heer jhr. P. Teding van Berkhout, ving de spreker zijn niededcelingen aan, door te 'herinneren aan den toestand van verval waarin de medailleerkunst tij dens de 18e en 19e eeuw (tot 1S70) was geraakt. In 1868 wees de Fransche chemicus Duinas op de verschil lende fouten die de Frauscne penningen kenmerkten, op het leelijke der let tere, liet stijve, banale en smakelioee van de voorstellingen. Krachtig droog bij aan op breken met deu ouden sk-ur, waarin hij gesteund werd door Keizer Napoleon III. Sjiocdig daarna nam de Fransche mca tftie een hooge viucht, waarbij vooral de kunstenaars Koty en Cnap- lu.ü zich onderscheidden. Zij vormden een groote reeks leer lingen. Natuurlijk ontstond ook buiten Frankrijk herleving der penning- kunst en allereerst geschiedde dit in! Oostenrijk waar de medaille tot groe ten bloei geraakte. Duitschland vertoont vooral in de laatste jaren groote vorderingen, ier- wijl in IJelgië voornamelijk De Vreeze de vervaardiger van .vele smaakvolle 1 Hun volle rijkdom ontplooien deze sierkleeden in den traphal, waar 'u groot aantal in vollen uithang ziju aangebracht.- G. KERKfiOPF. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. B ij z. Prot. School. Met eenïge plecutigneia en fees telijkheden zijn gisterenmorgen de nieuw aangebouwde lokalen van bo vengenoeuide school in gebruik ge nomen. Er werden door verschillen de heeren toespraken gehouden, ter wijl de kinderen, die iu hun beste pakju gedost waren, op versnaperia gen werden onthaald. Ook werden oe kinderen met onderscheidene spelen, waarvoor aardige prijzen beschik baar waren gesteld, bezig gehouden. IJMUIDEN. 1-Iet arbeidsg e s c h i 1. De bij de Zeeiiiansvereeuiging Vol harding aangesloten visschers heb ben vergaderd en de volgende motie aangenomen um vergadering van zce- lieuen, uoor dé Neueriandsche Zee- iiiui<s - v eieeiugiiig Yüinaruiug gO- iiouucn op Duïsuag 14 uctouer lbid, ■te genooiu ue gevoerde besprekingen mei ue commissie uit de reeders te IJmuiueii en hét be_sluil genomen oj> ue \ergaueriug van reeueis van 9 Oc tober; óv er wegende dat de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst niet kau plaats hebben, indien hare invoering met gepaard gaai met'noe- uiclijKe verbetering der arbeidsvoor waarden; overwegende dat de onderhande lingen zeer wel den 31 sten October ten emde kunnen zijn gebracht; hecht hare goedkeuring aan de maatregelen door het bestuur van de Nederl. Zeemans-vereeniging Vol harding genomen, gelijk deze zijn vervat ïii den brief van 13 October aan de commissie uit de reedersI draagt dit bestuur op verdere on derhandelingen met de commissie uit de reeders te voeren; besluit: den 1 sten November 1913. of zooveel eerder als li-stuur noodig oordeelt, wederom in vergadering bij een te komen ter verjieming van de resultaten der gevoerde besprekin_ met de reedersconunissie en het ne men van de besluiten die dan noodig worden geacht. Dc Volharding trachtte nog samen te werken met de afdccling I,Inluiden van den Alg. Ned. Zeemansbond, doch dit stuitte af op het bezwaar dat laatstgenoemde Bond geene bespre kingen weuschte te houden met den secretaris van Volharding. Sport en Wedstrijden VOETBAL. BURGEMEES 1 ER ZIMMERMAN EN DE VOETBALSPORT. Dc heer D. Hans, te 's-Gravonhage, die als voorzitter van den feestmaal tijd, welke Zondagavond aan de Zil- veren-Voetbal-Coiranissie is aangebo den, aan burgemeester ZLmm'erman hst reeds door ons vermelde telegram zond, heeft van den burgemeester den volgenden brief ontvangen Aangenaam werd ik gisteravond verrast door het telegram, dat ik van U, namens een aantal personen uit de voetbalwereld, mocht ontvangen. Ik betuig U en den overigen heeren daarvoor mijn welgerneenden dank en verzeker U, dat ik deze attentie zeer waardeer. Inderdaad blijft mijne belangstelling voor het voetbalspel* groot en ik verheug er mij altijd in, dat te dezer steile dit spel een slee.ds belangrijker plaats gaat innemen. Niets zou mij aangenamer zijn, dan dat liet gemeentebestuur in staut wa re voor ctezo sport meer en ruimer velden beschikbaar te stellen. Wij. doen in die richting waarlijk ons best, maar ik behoef U niet te zeggen dat het in een stad, welke zoo sterk groeit als Rotterdam en waar de bo-. volking voortdurend zich uitbreidt en- open terreinen voor bebouwing in be slag neemt, niet gemakkelijk is om bi ij vend groote velden voor het voet: balspel te bestemmen. Toch zal het gemeentebestuur voor dit. belang steeds een open oog moeien houden en ik méén te mogen zoggen, dat de spoi'tbeihoeften reeds ln oiize Overwe gingen een plaats innemen." („N. R. Ct,"). Hockey. GM DEN AMSTERDAM-BEKER, De loting voor de eerste ronde om den Amsterdam-Beleer, welke op TIJ October zal gehouden worden, luidt aldus HaarlemHaarlem—Rijswijk. Ilaag H. D. M.—Amsterdam II. Rotterdam Victoria—Odis II. Utrecht: Utrecht—Apeldoorn. Haag II. H. V.Dordrecht. Nijmegen: NijwegenT. O. G. O. Haarlem De Musschen II—Hilver sum. HaarlemDe Musschen IGooische 11. C. Amsterdam Amsterdam IOdis I. Zutphen een bye. Luchtvaart. 548 UREN BUITEN KENNIS. Mrs. Stocks, de a via trice, die op 20 September 11. te Hendon passa gier was van Sidney Pickles, met de zen viel, zwaar gewond werd en se dert builen kennis in het ziekenhuis, lag, is Maandag weer bijgekomen, na 5iï> uren bewusteloos te zijn geweest. Zij is buiten levensgevaar. RONDOM NEW-YORK. Maandag is er een vliegwedstrijd gehouden rondom New-York, ter gele genheid van de herdenking van Wil bur Wright's eerste vlucht te Dayton (Ohio), waaraan zeventien Amerl- kaansche aviateurs deelnamen. Achter elkaar stegen de vliegers op van Staten Island voor hun vlucht rondom de groote stad. De avlatcur W. S. Luckey op een Curliss-biplan won den prijs, 2500 gulden. GARROS GEDECOREERD. President Poincaré beeft, te Mar seille zijnde, Garros geluk geweuscht met z u schitterende vlucht over dc Muldellandsche Zee en deelde hem tevens mede, dat hij inet het Legioen van Eer gedecoreerd was. (Tel) Rechtszaken EEN MESSTEEK. De rechtbank to Amsterdam heeft, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot 7 maanden hech tenis, een 25-jarig slagersknecht, die in den avond van 7 Juli j.l. na een twist in een café hoek Govert Fiinck- straat. met oen schoenmaker, tegen over wiens vrouw hij zich vrijheden veroorloofde, dezen een messteek in den rug had toegebracht. VALSCHIIEID IN GESCHRIFTEN. liet Gerechtshof te 's Gravenhago deed uitspraak in de zaak van G. U. A. van T-, districtscommandant en inspecteur der rijksveldwacht te Mid delburg. beklaagd van valschheid in geschriften en gebruikmaking van valsche geschriften als echt, in zake declaratiën ten laste van het rijk, voor leiering van benoodigdheden ten be hoeve van rijkspolitievaarluigen. Beklaagde was van alle rechtsver volging ontslagen door de Rechtbank te Middelburg, die de ten laste geleg de feiten niet strafbaar oordeelde. De officier van justitie bij de Rechtbank te Middelburg had veroordeeling ge eischt tot een maand gevangenisstraf. Dc procureur generaal bij bet Hof eischte drie maanden gevangenis straf. Het Hof veroordeelde den bekl. tot acht dagen gevangenisstraf. LICHTZINNIGHEID. Een 20-jarige kantoorbediende had zich voor de Amsterdarnsche recht bank te verantwoorden, wegens lo diefstal van een postwissel, groot f 81.47, 2o. valschheid in geschrifte,. 3o. 'liet opzettelijk gebruik ma'ken van het vervalschtc geschrift. Beklaagde was op 31 Augustus, toen hij het feit pleegde^ zes maanden als kantoorbediende in dienst bij het fili- uul der Erven Wed. J. van Nelle. Hij verdiende f 35 in de maand. Thuis gaf hij f 15, de resteerende f 20 mocht hij voor zich behouden, voor kleeren en zakgeld. MsJt dit -ruime bedrag kwam hij echter niet toe. Reeds had hij twee maal, in Juli en Augustus, telkens een •voorschot van f 20 gevraagd, zoodat liij aan het einde der maarnl slechts f 15 ontving, on ook was hij in han den van oen geldschieter gevallen. De ze had hem f 40 geleend en vorderde betaling, wilde hij de ouders van be klaagde niet met geval in kennis stel len. Bekl. werd bang en om aan geld te komen, nam hij zijn toevlucht tot de daad, die hem v-oor den strafrechter zou brengen. Hij vroeg op Zaterdag 30 Augustus aan een mede-bediende den sleutel van de postbox der firma, omjtla.t hij een brief wachtende was yan zijn meisje, dioden brief aan het adres van de postbox zou zenden; des Maandags zou hij het sleuteltje torilg- geven. De bediende gaf het sleuteltje en bekl. ging daarop naar het post kant-oor en hie-ld uit, de corresponden tie, die de postbox bevatte, den post wissel achter. 1-Iij -voorzag den wissel v-an een endossement, zette daaronder liet stempel deir firma en een liand- teckening van den chef en ontving het bedrag,, f 81.47. Vervolgens betaalde hij zijn schuld van f 40 af en nog een klein bedrag. De rest verleerde hij op E.N.T.O.S. Bij den man, die hem de X 40 geleend had, leende hij oo'k- nog f 1(\, welk geld hij ook opmaakte. Bekl. bekende. Het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat deze zaak meer gelegenheid geeft tot opmerkingen van zedekun- digen dan van juridiscdien aard. De lichtzinnigheid van den bekl. heeft hem tot strafbare daden van een zeer ernstig karakter verleid. De feiten moeten gestraft worden met een flinke straf, maar toch "is hier ook een reden vóór clementie. Behalve zijn lichtzinnigheid is bék-1. tot dusverre niets Ie -verwijten geweest, terwijl zijn patroons tevreden over hein wa ren. De aan bekl, op t-e leggen straf moet dan ook, meent spr., het karak ter van een ernstige waarschuwing dragen. Eisch: drie maanden, gevangenis straf. Mr. A. B. Gomperls, die bekl. ver dedigde, sluit zich aan bij het huma ne requisitoir. Gemengd Nieuws DE SCHULDEN VAN DR. DIESEL. De Berlijnsche correspondent van de ..Daily Mail" weet mede te deeien, dat dr. Diesel, wiens lijk dezer dagen aan de Hullaudsche kust uit zee werd ópgevisciit, zijn zaken in hopeloos ver warden toestand heeft achtergelatea en dat zijn familie zoo goed als geruï neerd is. Dr. Diesel had den 13den Augustus 1.1. zelfs nog 4800 Mark op genomen op zijn levensverzekerings polis. Deze feiten worden medege deeld in een verklaring, op verzoek van de familie Diesel gepubliceerd. De Tel. meldt nog: Dinsdagmiddag kwamen te München de schuld- eiscbers van dr. Diesel bijeen, om te onderzoeken, of het in hun belang ge weuscht is, de nalatenschap van deu uitvinder failliet te verklaren. Het totale passief schijnt 1,200.000 Mark te bedragen. Slechts het huis van dr. Diesel, ter waarde van 50.000 Mark kan als actief daartegenover gesteld worden. Men besloot daarom voorloo Disc met een faillictverklarinn: te wachten en te beproeven langs anae ren weg tot een voor de schuldeischers meer voordeelige oplossing te geia ken. De ramp van de Yol'urno. De Board of Trade heeft besloten een onderzoek naar de ramp van de Volturno te doen Instellen. Uit Rotterdam wordt nog aan het Kbld. gemeld: Ete ongelukkige schip breukelingen van de Volturno zijn thans heel -rustig geïnstalleerd in liet huis van Montefiore, waar zij door bemiddeling van de Uranium Steam ship Co. van goede en nieuwe kleeren worden voorzien. Het ligt in het voor nemen van Montefiore om ten behoe ve dezer ongchik'k-igen, die door de ramp alles verloren, een oolleote te doen plaats hebben ten einde hun het geleden verlies eenigermate te ver goeden. Het was thans boter dan Dinsdag avond ons mogelijk de menschen eens kalm uit te vragen en daarbij zijn wij nog een paar belangwekkende bijzon derheden bo weten gekomen. Voor eerst omtrent de oorzaak van het on geval, dat men blijkt toe te schrijven aan een carbid-ontploffing in het voor- ruim. De tweede stuurman en vier man van het vaartuig, die op liet voorschip bezig waren, verloren hierdoor on middellijk het leven, terwijl de vlam men snel om zich heen grepen. Kapi tein Inch, wiens koelbloedigheid en energie om 't zeerst worden geroemd, iiet draadloos de noodige assistentie aanvragen en gaf tegelijkertijd order om de machines met de meest moge lijke kracht te laten werken, ten einde op deze wijze den afstand tusschen de Volturno en de te hulp komende sche pen zooveel mogelijk te verkleinen. Tegelijkertijd nam hij de noodige maatregelen tot blussching van het vuur. Hij liet gaten hakken ln de dek ken om daardoor de brandslangen te leiden, terwijl de luchtkokers wer den verstopt om de toevoer van lucht te vooi'komon en aldus het vuur te verstikken. Op deze wijze werden ton nen water in het brandende ruim ge pompt, terwijl met behulp van be manning en passagiers het vuur nog van verschillende zijden werd aange tast. Uit dat relaas, dat van verschillen de zijden werd bevestigd, blijkt dus wel, dat de bluschmiddelen aon boord volkomen in orde zijn geweest Dank zij dien 'krachbi-gcn arbeid had meh het- vuur nagenoeg onder bedwang, toon de adsistentie biedende schejien in het gezicht kwamen. Toen even wel weigerden zoowel passagiers als bemanning ver-der mee te doen aan het bluseching-swerk, dacir men van meening was, nu tooh.wel gered te zijn. Deze veronderstelling is den menschen bijna noodlottig geworden. Oolc stemt men hierin overeen, dal er geen quaestïo van geweest kan zijn,, dat er ook imaar een boot het schip heeft 'luunnen, verlaten. -Do eerste boot, d;e men wilde neerlaten, werd ver brijzeld tegen de zijde van het schip. De tweede w-iilde men neerlaten van het achterschip legen uitdrukkelijk be vel van den kapitein in, die wel in zag, dat bij een met volle kracht stoo- mend schip geen ijjjoesbie 'loon zijn om daar Ier plaatse vei tig een boot, te water te brengen. De uitkomst leer de h-et. Nauwelijks wa.s de boot neer gelaten of de beweging in het water ten gevolge van de krachtig malende schroeven deed de boot dan rheen trek ken, zoodat vermoedelijk op deze wij ze de menschen door den schroef zijn gedood. De consul-generaal van Rusland, de beer Peterson, bezocht de schipbreu kelingen der „Volturno" en verstrekte de noodige hulpmiddelen en versna peringen. Eene commissie uit beursbezoekers stelde 500 gulden ter hand aan het Bestuur van Montefiore ter voorloo- pige verdeeling onder de. landverhui zers, aangebïaclit per stoomschip „Czar". Dé N. R. Ct. verneemt van dc di rectie der Uranium maatschappij, dut zich aan boord van de Volturno Ue volgendë Hollaudsche eerste klasse passagiers bevonden Anna Gertrude de Groot, Joliannu Groeueveld, Flo- ris Groeneveld, Gerard Groeueveld, Willem Groeueveld en Jolmu Groene veld. De eerste, Anna Gertrude de Groot, bevindt zich aan boord vau de Kroonland. Van de familie Groe- rieveid mevrouw Groeueveld, geb. de Groot, is uit Den Haag is nog uièls bekend. Zooais wij reeds mol een enkel woord ineaedoeluen, heeft kapnein ineïi, de gezugvoeruer van de „Vol turno", van ue „KroonJauu cvn raadloos telegram nuar New-York gezormeu, waann aq nadere medo- ueeiingeu doet omtrent ue ramp, uie z.jii setup beeft getroffen. „Op 9 Ociooer zou somt hij, „des contends te o uur 50, tósn wij ons op 49 gr. 2' N.B. en 34 gi'. 51' W.L. be vonden, meldde de eerste officier, dat brand was uitgebroken in ruuu No. 1. Ie 6 uur 55 sioegcn de vlammen door de luiken van bet ruim en bad bet vuur het voordek reeds aangetast. Wij verminderden onze vaart eu hielden het 3chip voor aen wind,, teneinde bluschtoestellen en brandspuiten op het dek in werking te kunnen stellen. Met woest geweld grejien de vlammen om zich heen en bereikten weldra het licht op de fokkemask De wacht onuer net dek was inge sloten en kwam in de vlammen om. Op liet voordek hadden daarna een aantal ontploffingen plaats, waar door'bet salon eu de ziekeninrichting in het midden van het schip vernield werden. Ik liet daarop draadloos om hulp verzoeken". Kapitein Inch deelt dan verder mede, hoe de booten werden nedorg laten. No. 13 en No. 5 sloegen te pl et- Ier. No. 2 met ne reizigers eerste klas se en de stewards, ouder bevel van den eersten officier, kantelde in het water, richtte zich echter weder op, waarna een aantal manschappen, o.a. de eerste officier, weer .in de boot klauterde. Boot No. 6, onder bevel van den vierden officier en bezet mot tusschen- dekspassagiers, voer zonder ongeluk ken af. Boot No. 7 geraaide bij het nederla- ten onder 't hek en werd verbrijzeld. „Intusschen trachtten de eerste machinist, twee matrozen en ik het vuur te blusschen en daar onze po gingen, naar liet scheen, met simces bekroond werden, liet ik geen booten meer neer, te meer daar de „Carma- nia" bericht had te 11 uur bij ons te zullen zijn", zoo vervolgt de kapitein. De reizigers ontvingen nu reddings gordels en hun ongerustheid scheen eenigszins verminderd te zijn. Te 9 uur bloek, dat de bunkers in brand stonden. Daar het. tengcvolgf van de uitstroomende gassen, onino gelijk was de vianunen te blusschen, werden de waterdichte deuren geslo ten en werd door luik No. 2 water in het vuur gepompt, dut echter deson danks voortdurend verder om zich aan. Zij iiet een boot naar beneden, maar deze kon, tengevolge van de hooge zee, ons schip niet bereiken. Ik verzocht de „Carmania" boot No. 2 ie gaan zoeken. Vervolgens kwnrn de „Seydlitz". Ook dit schip streek een boot, die ons echter al evenmin kon bereiken. Tegen 3 uur 's nam. keerde ne „Car mania" terug en poogde toen, ons met reddingbooten te bereiken. Deze ble ven, echter alle op te grooten afstand van den boeg. De booten van de „Kroonland" poogden viermaal ons te naderen, werden echter telkens teruggeslagen. Te 9 uur 30 stonden de eerste kajuit en de kaarten hut in vlammen. Het hek, de commandobrug en alles wat voor de schoorsteer en lag. stond in lichte laaie. De dynamomachinc voor de pornp kon niet meer werken bij gebrek aan sloom. De Marconi-te!<>- grafisten werkten met accumulatoren tot 11 uur, toen sprong do niachino uiteen. Verschillende nassaolcws sprongen overboord en werden, daar er booten vlak in de nabijheid lagen, gered. Te middernacht, betrok de lucht, het weer werd mistig en het reddings werk niocN gestaakt worden, omdat de menschen op de booten niot meer konden zien. Het vuur had intusschen ook het achtergedeelte van liet schip aangetast. Wij hielden dat echter ge heim voor de passagiers, opdat zij gedurende deu nucht rustig zouden blijven. De machinisten, telegrafisten eu ik brachten den nacht door met het maken van kleine vlotten, die wij gebruiken wilden als vóór het aan breken van den dag hot dek mocht doorbranden. Te 5 uur 15 verscheen de eerste kleine boot langszij het schip. De zee was kalmer geworden, zoodat het nu mogelijk was de passagiers over te brong-en, Alle schepen zonden nu boo ten en wij konden er dadelijk drie met passagiers vullen. In volmaakte orde verlieten dezen het schip er heersch- te niet de minste paniek. De vrouwen begonnen eerst to vveerien, toen er hulp was gekomen. Te ongeveer 8 uur waren allen, in het geheel 400 passagiers,- gered. Ik doorzocht liet schip en daar ik nie mand meer aan boord vond, besloot ik zelf liet schip te verlaten en begaf mij dus met de nog overige man schappen naar de „Kroonland". Van do twee vei- - booten heb ben wij niets if.eer gelioord. Voorbij varende schepen hebben er tevorgeers naar gezocht." SMOKKELEN PER VLIEG MACHINE. Het schijnt, dat het vliegtuig aw reeds in dienst is gesteld van den smukkelhandel. De aviateurs zouoen in België opstijgen en naar het de partement van het Pas de Galais, waar weinig -douane-toezicht is, vlie gen om daar boven van te voren aan gewezen plaatsen de smokkelwaar: tabak, kant en andere zaken, te laten valien. De autoriteiten stellen een onder zoek in naar de juistheid van deze ge ruchten. EEN EIGENAARDIG AVON TUUR VAN TWEE DËTECTIVEN. Te Kansas City is de- noodige nila ritcit gewekt -door een avontuur vaa twee- detectiven, die zich iu vrouwen- kleeren hadden gestoken, ten einde op deze wijze een brutaal zakkenrol ler te snappen. De detectiven, Wilson en Morley genaumd, zijn beide slanke mannen en zij schaften zich twee moderne dainescostuiiics aan, om onopvallend de operaties van deu straatdief, die op een druk puut zijn slag sloeg, te kunnen gadeslaan. Met hun nauwe rokken, lakschoentjes, zij den kousen en fluweeleri hoeden met fiaaie aigrettes namen zij hun standi laats in en het duurde met laog, of een neger sloop naderbij cu maakte zich meester van Wilson's zil veren beursje, dut aan een zilveren ketting om zijn bals hing. Dc detecti ven haalden hun revolvers voor den dag en riepen den dief, die öp do vlucht geslagen was, toe hult te hou den. Maar toen zij hem trachtten to achtervolgen, maakten hun nauwe rukjes dit onmogelijk. Wel zouden zij den dief nog cenige schoten achterna, maar zonder succes eu na een 51) me ter ver over de hobbelige stecnen ge haspeld te hebben, gaven zij de ver volging op. Toen zij bij een kamerverhuurdei .aanklopten, om zich wederom \au unit «kleuren te voorzien, sloot deze hen in ouu kanier op, daar hij meende nut struatioovers te doen te hebben eu telefoneerde om de politie. De eer ste agent van politie, die de detectiven nir.t kende, weigerde hun geschiede nis te gelooveti en niet voor een in specteur was gekomen, ont hen te identiliceeren, werden zij weer in vrijheid gesteld zoo vertelt de Tel. DE MIJNRAMP ÏN WALES. „Nog verkeert een ieder onder dei indruk van liét vreese'.ijk drama, dal zich op de golven win den Allartl Bchen Oceaan heeft afgespeeld en da- delïik daarna komt z.;.oals we reed*

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6