NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 31te Jaargang No. 9303 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 17 OCTOBER 19!3 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf '-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)-l'c2 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02 a Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTE N TI ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Tclefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaurne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DU NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EÈRSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 18 OCTOBER. Schouwburg: Biosc. voorstelling. De Kroon: Biosc. voorstelin'g. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Marlet: Voor telling. OM ONS HEEN No. 1825 De Spoerwesihaven met haar aanhang. Wie gretig gegrepen heeft Tiaar het rapport van de Raadscommissie over het plan tot stichting van een open spoor- en overlaadhaven aan het Noorder Buitenspaarne, meenende dat hij in doze moeilijke aangelegenheid nu eens duchtig zou worden voorge licht, zal het Raadsstuk teleurgesteld uit de handen hebben gelegd. Het geeft beschouwingen en redeneerin gen. maar weinig feiten en in 't ge heel geen cijfers. Zelfs mogen we niet vernemen, terwijl toch herhaaldelijk van een meerderheid en een minder heid gesproken wordt, uit hoeveel per sonen die minderheid wel bestond. Waren het twee leden van de vijf of was hier de klei riet mogelijke minder heid in oppositie? Of was, derde mo gelijkheid, de .minderheid bij do ver schillende vraagstukken wisselend? En wie waren ten slotte in die min derheid? Ziedaar vragen, waarop stellig de Raad en het publiek wel een antwoord gewenscht liebben zouden. Erkend moet worden, dat bet rap port breed werd opgezet. De Commis sie stelde zichzelf niet minder dan zeventien vragen {waarbij een van de leden later nog een achttiende voeg de) en is ook met luste aan de taak der beantwoording begonnen, maar daarvoor toen het op de cijfers aan kwam, teruggeschrikt. Vraag 4 tot 7 behelzen de kordate informaties naai de kosten van aanleg eai de vermoe de'ij ke inkomsten, die daar tegenover staan, naar de kosten van uitvoering en de vermoedelijke voordeelen. Maai de antwoorden blijven achterwege. Althans de Commissie beroept zich, wat de eerste rubriek betreft, op de becijfering van den directeur van pu blieke werken,-terwijl toch. ik zeg liet met volkomen waardeering van die becijfering een zelfstandige bere kening van de Commissie wel wen- sehelijk zou zijn geweest. En wel heel slap schijnt het antwoord op vraag 6, dat ,,ook de meerdere uit gaven voor openbare werken, onder wijs, politie, verlichting, overbrug ging van het Spaarne of pontveer, moeilijk geraamd konden worden." M o e i 1 ij k geraamd, ja stel lig maar voor dien moeilijken arbeid was de Commissie nu juist benoemd. Onmogelijk was het toch niet (en dat woord gebruikt de Commissie ook niet) om na te gaan, hoeveel onge veer voor bovenvermelde posten moest worden uitgetrokken. Aan een duizend gulden of wat zou niemand dé Commissie gehouden hebben. Maar zij hinkt, liet is jammer, ietwat op twee gedachten. Terwijl zij aan den eenen kant steunt op de becijferingen van den directeur (zie pag. 4 en 7) zegt zij op pag. 8: De Commissie heeft getracht, de vermoedelijke inkomsten en uitgaven waarop volgens haar bij liet totstand komen van eene ha ven gerekend zou kunnen worden, onder cijfers te brengen, maar is daarbij gestuit op het vermeide verschil van inzicht bij de leden. Welk een leerzame becijferingen hadden wij kunnen bezitten, indien de optimistische meerderheid en de pes simistische minderheid elk liunne be rekeningen ten beste hadden gege ven! Dan zou de Raad (en het publiek) lot een kostelijke vergelijking in staat zijn geweest, die cijfers zouden een etevigen basis voor de discussie bob ben opgeleverd en de Raad zou tot liet eene of tot het andere besloten hebben met grootor vrijmoedigheid, dan die het College nu zal bezitten. Het ,is nu natuurlijk moeilijk, over het rapport zooals het daar in zijn onvolledigheid voor ons ligt verder nog veel te zeggen. Een beoordee ling van dé wensclielijkheid om tot uitvoering van het plan over te gaan, zoo schrijft de Raadscommissie, lean zich niet gronden op een bereke ning van inkomsten en uitgaven, maar moet veeleer gegrond zijn op het meerdere of mindere vertrouwen, dat men in de toekomst heeft, in ver band met uitbreiding van handel en industrie. Deze opmerking past na tuurlijk op elke nieuwe zaak, die men gaat opzetten, maar een koop man, die een onderneming sticht, maakt toch vooraf een, zij het ook globale, raming van de financieele kansen. Intusschen, nu ons die ontbreekt (althans van de Commissie) moeten wij buitenstaai dórs het wel doen met de vraag over meer of minder ver trouwen in de toekomst. Misschien kan dal ietwat vage begrip gesteund worden door ervaringen, die in ande re gemeenten zijn opgedaan en in ver band daarmee maak ik gaarne mel ding van het voornemen van het Haarlemse hé departement der Maats, van Nijverheid, om in den komenden winter een lezing over dit onderwerp te doen houden. Indien naast de alge meen© beschouwingen ook aandacht gewijd wordt aan Haarlem's omstan digheden en gelegenheid gegeven wordt tót gedaclitenwisseiing, kaai die avond voor de zaak van het grootste belang wezen. Zooveel is wel nu al zeker, dat wanneer men do zaak ter hand neemt, ze flink moet worden uitge voerd. Anders liever niet. De tijd is voorbij, dat met een bescheiden in richting kon worden begonnen en deze langzamerhand tot iets groots uitgebreid. Wie zaken wil doen, moet ineens flink voor den dag komen en niet beloven, dat bij zach wel goed zal inrichten wanneer er klanten ko men. Dan komen do klanten namelijk niet. Ik lees nog in bet rapport: „Groote uitgaven achtte men", (na melijk de minderheid) „met het oog „op het vele wat nog in de gemeente, „vooral op het gebied der verkeers- „wegen, te doen valt en in verband „met den financieelen toestand, niet ,verant woo rd". Wie zoo spreekt moet tegenstemmen, want zoindor groote uitgaven gaat het stellig niet Maar de Raad behoeft zich door een dergelijke machtspreuk niet te laten ontmoedigen want men kan haar omkeeren en dan is ze cok precies pas. ..Groote uitgaven voor de „verkeerswegen achtte men, vooral „met het oog op wat voor een spoor- „woghaven noodig is, niet verant woord". Ziedaar een slop, die op elke flesch past. Er is één punt in het rapport, dat eenig houvast geeft. Natuurlijk staat of valt het heele plan met de vraag, of nieuwe Industrieën zich aan liet Noorderspa arne zullen komen vesti gen. Daarmee worden dan vooral in dustrieën van elders bedoeld, want van overbrenging der bestaande Haar- lernsclie fabrieken naar het Noorder- spaarne moeten we ons niet te groot® illusies maken. Tot dien bezwaarlij ken en uiterst kostbaren maatregel gaat men zoo gauw niet over. Het rapport nu, gewaagt van de „weinig" (lees weinige) „beschikbare gunstig gelegen terreinen" en is dus van oor deel, dat die grond schaars is en due de kans op vestiging van belangrijke industrieën in Haarlem groot. Onlangs is evenwel een filiaal van de werf Conrad te Zaandam geves tigd, stellig wel met de gedachte, dat daar gemakkelijke uitbreiding moge lijk is. Zijn er dus veel geschikte terreinen in het nabij gelegen Zaan dam? Is het waar, dat in de omgeving van Dordrecht, naai- nn'j verzekerd is, goede en vele terreinen te koop zijn. met spoorverbinding en aan diep vaar water en kan de voorgenomen grens- uitbreiding van Amsterdam in de richting yan Zaandam leiden tot open stelling van andere geschikte gron den? De zwartgallige minderheid in de Commissie heeft zich in dien geest wel uitgelaten, maar zegt heel vaag jes, dat voor de vestiging van nieuwe industrieën „andere plaatsen m ons land door hun ligging meer zijn aan gewezen". Aan zulke beweringen hebben wij niets. Man en paard moeten genoemd worden. J. C. P. Stadsnieuws Ilaarlemsche Vischclub. Dezer dagen herdenkt de Haarlem- sche Vischclub haar '121/2-jarig be staan. Zij doet dat door in den mor gen van 19 October te gaan prijs- visscben oon kunstvoorwerpen, en des avonds een gezellige bijeenkomst mei pnjsuitdeeling te houden. Zuivelbewerkei's. Donderdagavond hield de afdeeling Haarlem van den Bond van Zuivel- bewerkers een druk bezochte vergade ring in hét gebouw „Vooruitgang", Smedestraat, alhier. Het woord weru gevoerd door het hoofdbestuurslid den heer Van der Wal, van Leeuwarden, die den toe stand der zuivelbewerkers in het al gemeen en dien der Haarlenische af deeling in 't bijzonder besprak. Algemeen was men van oordeel, dat getracht moet worden een vrijen dag om de 13 dagen te verkrijgen. De vergadering werd bezocht door een 70-tal belangstellenden, terwijl een 15-tal nieuwe leden toetrad. ZANG EN VRIENDSCHAP. De Koninkl. Liedertafel opende gis teren haar seizoen met een instru mentaal concert onder directie van haar directeur, den heer W.' Robert, waarbij medewerkten het Utrechtsch Stedelijk Orkest eai de violist Bein- rich Fiedler als solist. Wij hadden nog maar uiterst zelden het Utrechtsch orkest hier zelfstandig zien optreden. Eenmaal bij een concert door de hee- ren Willem en Cornel is Andriessen ge geven en een ander maal, meen k. onder leiding van zijn eigen dirigent den heer W. IIutschen.ru ijter. Dit, in verband met den goeden roep die van dit orkest uitgaat, had voor deze uit voering veel .belangstelling gewekt, en de zaal van de „Vereeniging" was dan ook flink bezet. Het programma vermeldde als openingsnummer de Symphonic no. 5 van Beethoven. Hier had dus het orkest al aanstonds gele genheid zijn capaciteit aan den da.g te leggen. In aanmerking genomen dat wij deze Symphonic hier meermalen door onze voortneJ/felijkste oilkesten ouder hun eigen dirigenten hoorden uitvoeren, mag de totaalindruk van de praestatie der Utrechtenaren een zeer gunstige heeten. De klankverhou-. ding was, althans voor een werk van deze bezetting, heel gelukkig; alleen de cello's léken mij te zwak, wat aan eenige plaatsen in het Andante en in de Finale schade deed. Het beste stuk van kleur en beweging was ontegen zeggelijk de darde sats. De hoorns klonken daar prachtig, de trompetten waren uitmuntend van verhouding, de fagotten en andere houtblazers zéér goed. De finale was ook wef goed vau klank, maar de bazuinen brachten toch de duideiijuihedd van het strijk kwartet in verdrukking. En die ge weldig opbruisende bas-figuren (ais er een contrafagot meewerkte .heeft die toch zijn part wat heel bescheiden ge blazen) doden het ook niet zoo recht. Zoo waren er kleine onvolmaaktheden op te merken maar het geheel was niettemin een zeer respectabele praes tatie. En de beide andere orkestwer ken: Ouverture „Sakuntala" van Gold- mark en Mendelssohns „Somnier- nachtstraum"-muziek stonden als uit voering zeker niet bij de Symphonle achter. De genoemde ouverture klonk voortreffelijk en werd mét boeiende nuanceer in g voorgedragen. En in Mendelssohn's muziek troffen ons tel kens de deugdelijke ei gen schap pen der verschillende orkestgroepeai: in de ouverture vroeg vooral het bescliaafde strijkkwartet onze aandacht, in het Scherzo het hout; in de Nocturne de heerlijk volle lioorntoon (jammer dat de solist niet even voortreffelijk zijn melodie phraseerde); im de Hoohzeits- marsch de Imposante koperklank. Voeg ik hier nog bij dat liet orkest ook in de hegeleiding van den solist hoogst verdienstelijk werk gaf en passant zij de heer Robert gecomplimenteerd voor zij:n slagvaardige directie der „Airs Hongrois" dan zal het duide lijk zijn dat wij het optreden van het Utreohtsche korps gisteravond ten zeerste hebben gewaardeerd. De heer Fiedler speelde in het eer ste deel de reeds meermalen van hem gehoorde „Giaconna" van Vitali; in het tweede deel de zooeven genoemde Airs Hongrois van II. W. Ernst, bei de virtuosenstukken, het eerste van meer, het tweede van minder edel ge halte. Do zeldzaam volumineuze toon, de meesleepeiid© zangerigheid en de schitterende techniek die Fiedler's ta lentvol vioolspel steeds kenmerkten misten natuurlijk niet de toehoorders in laaie geesdrift te brengen. Maar ondanks bet eindeloos applaus, liet de solist zich niet tot eén bis-nummex bewegen. PHILIP LOOTS. OFFICIEEL RAADSVERSLAG. B; en W. stellen voor, een proef te nemen met het uitgeven van een offi cieel Rnadsversla.tr voor den tijd van een jaar. „Zonder ook maar in het minst te kort te willen doen", zoo le zen wij, „aan de in menig opzicht verdienstelijke wijze, waarop de hier ter stede verschijnend'© dagbladen het in Uwe vergaderingen gesproken woord plegen weer te geven, meenen wij toch niet te veel te zeggen als wij constateeren, dat het gemis van een officieel verslag van Uwe beraadsla gingen de onverdeelde instemming niet heeft." B en W. hebben zelf bezwaren on dervonden bij nasporing naar vroeger behandelde zaken, soms zijn ook op merkingen door den Raad gemaakt. Een stenografisch verslag wen- schen B. en W. niet, omdat daaraan onafscheidelijk schijnt te zijn ver bonden de gewoonte, oon stenogram men toe te zenden aan de sprekers, tei- aanvulling en correctie, en nu is het in 't geheel geen uitzondering, dat de op deze wijze gemaakte verslagen niet bevatten hetgeen werkelijk ge sproken is, maar hetgeen gesproken zou zijn, indien de spreker in zijn werkkamer zijn redevoering op pa pier had gezet. Daartegen zijn B. en W. ernstig ge kant en hoewel er elders Comanissiën voor de stenografie bestaan, treden die alleen op tegen al te groote uit wassen bij de aanvulling der steno grammen. B. en W. willen het officieel ver slag opdragen aan iemand, van wien te verwachten is, dat hij het gespro kene juist zal weergeven. Onder toe zicht van den Secretaris en het onder hem werkende personeel zal het ver slag worden opgemaakt, dat in ont werp aan de leden zal worden toege zonden. Bij de vaststelling der notu len zal het.ontwerp in behandeling komen wijzigingen kunnen dus ai- leen worden aangebracht bij besluit van den Raad. Voor hel vervaardigen van 't ver slag zou als honorarium bepaald kunnen worden een bedrag van ƒ25 per vergadering, voor zooveel die op één dag afloopt. Voorts zal voor het drukken der ontwerp-verslagen en liet afdrukken daarvan vermoedelijk een bedrag benoodigd zijn van onge veer f 1000. KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN. In de ledenvergadering der afdee ling Haarlem van den Alg. Ned, Bond van Kantoor- en Handelsbedienden, werd o a. besloten dezen winter zich toe te leggen op huisbezoek van een 600 k 700 vakgenooten, waarvoor zich een groot aantal leden beschikbaar stelde. Door den Bondspenningmeester, het Amsterdamsche Gemeenteraads lid, den heer G. J. A. Smit, werd een opwekkend woord gesproken, waar in hij de noodzakelijkheid van ver sterking der organisatie, mede mei het oog op de komende winkolslui- tingsactie, uiteenzette. Er zal een openbare vergadering worden ge houden over dit onderwerp. Het rapport omtrent de winkelslul- tingsactie vermeldde, dat thans alle bij het Haarlemsch Arbeiders Secre tariaat aangesloten vakvereenigingeu op één na, evenals dit lichaam zelf, aan den Raad der gemeente I-iaarle.n een adhaesie betuiging gestuurd had den met het adres van de 8 urige win kelsluiting, door de afd. Haarlem van den Alg. Nedèrl. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden aan den raad gezonden. De eene uitzondering is de afd. Haarlem van de Nederlandsche Yer- eeniging van Spoor- en Tramweg personeel. Uit het rapport omtrent de onder handelingen rnet de Coöperatieve Broodbnkkerij en Verbruiksverceni-1 ging „Vooruitgang" te Haarlem, om-1 trent aanvulling van het collectieve arbeidscontract ter voorziening in ae regeling der arbeidsvoorwaarden voor de door de uitbreiding van het bedrijf der Coöperatie nooaig gewor den, aan te stellen (nieuwe) kantoor bedienden, bleek, dat deze aangele genheid binnenkort haar beslag zal krijgen. „M a re". In een gisterenavond gehouden ver gadering van bovenvermelde vereeni- ging is besloten in het laatst vau ae maand November een uitvoering ie geven voor leden, donateurs en intro- ducée's. Oefening. Door de Depot-Compagnie van bet 10e Reg. Inf. alhier werd heden on der leiding van den Herste-luitemmt van Tienhoven een velddienstoefe ning gehouden in de omstreken van Klein Zomerzorg en het Wilhelmiaa- duin. NIJVERHEID. In de October-aflcvering van het Tijdschrift der Maats, van Nijverheid komen vragen voor van het hoofdbe stuur, waarvan behandeling ver zocht wordt in de departementen en luidende aLs volgt: 1. Is naar mve meening het leven hier te Lande duurder dan in üe ons omringende landen? Of zijn de klach ten hiervan een gevolg' van onzuivere vergelijking? 2. Zuo u meent, dat het leven hier duurder is, zijn u dan oorzaken daar van bekend? 3. Welke maatregelen kunnen wor den genomen om in den toestand verbetering te brengen a door particulieren; b. door de overheid? Aanleiding hiertoe gaf de opmer king in dezen zomer van verse lullen de vreemdelingen vernomen, dat ver gelijkenderwijs het leven hier duur der is dan in de ons omringende lan den als punten ter overweging wor den in overweging gegeven het le veren op crediet, niet Ier markt gaan van onze huisvrouwen; de uitvoer van levensmiddelen, de hoogte der klein handelsprijzen, de beleekenis van den gulden als waardemeter. In dezelfde aflevering komen twee opstellen over deze quaestie voor, een uit Handelsbelangen over de duurte van onze eigen visch in Nederland en een uit een voordracht van den direc teur-generaal van den Arbeid, die het toenemen van hen, die door den kleinhandel in hun onderhoud voor zien, een bedenkelijk verschijnsel acht. Een tweetal andere vragen van het hoofdbestuur betreffen de prac- tijk der wet op de arbeidsovereen komst en het ontwerp van wet op den waarborg. DE PAARDENTRAM-VETERANEN. 't Is, een goed denkbeeld van tien heer A. Overakker te Bloemendaal, om a.s. Zondag 19 en Maandag 20 Oc tober, wanneer voor 't publiek de in boedel te bezichtigen is der geannon ceerde villa verkooping te Bloemen- daal (op Dinsdag 21 en Woensdag 22 October) de 10 cent-entree te willen af- slaaan ten voordeele van de Haarlemsche tramveteranen, 't zeker dat steeds nog hulp noodig is voor dit goede doel. Waar nog ulet voldoende gelden bijeen zijn, om de toekomst van die oude mensehen eeriigszins te verzekeren, kan dit be sluit van den heer A. Overakker al licht anderen er toe brengen om een dergelijk besluit na te volgen. Velen in Haarlem en omstreken hebben reeds een bijdrage verleend, in eens te betalen, maar er zijn ook die een jaarlijksch bedrag toegezegd nebben. Dit laatste moet wel de meest ge- wenschte hulp zijn. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Ammoniakwater en teer werden evenals vorige jaren, doch tegen hoo- gere prijzen, volgens contract regel matig afgeleverd. Raad van Bloernendaal verleen de concessie aan Heemstede tot'gas- levenng m Vogelerzang, en met het uitbreidingsplan der gasfabriek, waarvoor een crediet van f 160.000 door den Raad was toegestaan, werd in Augustus een begin gemaakt'. Een verordening voor ambtenaren en be-' ambten, een werkitedenrealement (waarmee de werklieden oveUhet ge heel ingenomen bleken te zijn) en loonitabellen werden in hete afgeloo- Pén jaar vastgesteld. Plannen werden ontworpen tot ver betering van den gastoever naar het noordwestelijk deel der gemeente. De accountant die balans- en winst en verliesrekening controleerde be vond alles in goede orde. Op de winst- en verliesrekening <^c£roor™rt totaJe gasopbrengst ad i -nbn De Scwone meter bracht f o9203.38 op. de muntmeter I' 22581 89. De totale opbrengst der bijproduc- ten was f 28068,67, meterhuur f 3428. Aan onderhoud werd f 15796,78 uit gegeven, aan salarissen f 3373,10, aan arbeidsloonen f 1033176. aan «teen- kolen f 43652,30. De totale ontvangsten liedroeeen f 123621,07. De balans sluit in een eindbedrag van f 441898,90. VERSLAG DF.R DUINWATER. LEIDING. De exploitatie der Duinwaterleiding gaf over het afgeloopen jaar weer be vredigende uitkomsten. Niettegenstaande de prijsverlaging,, bleef na ruime afschrijving nog eene winst over van f 1928.S6 1/2. Aanvoer en aflevering van liet wa ter hadden steeds zonder stoornissen plaats. De totale aflevering bedroeg 65516 M3. en nam ten opzichte van liet voor afgaande jaar, ondanks den natten zomer nog met 20.2 pCt. toe. Eene verordening werd vastgesteld tot, regeling van de indeel in g, bezol diging en wijze van lienoeiri'nir van de ambtenaren eu beambten bij de Gasfabriek en Duinwaterleiding. Door de in werking treding van deze ver ordening, werden meerdere jaarwed den verhoogd. Het totale waterverbruik bedroeg in het afgeloopen jaar 65516 M3., waarvan 56993 M3. voor huiselijk ver bruik. De accountant keurde balans en winst- en verliesrekening goed. Op de laatste komt de wateropbrengst onder de ontvangsten ad f 17010,71 voor, do meterhuur ad f 1959. De totale ontvangsten waren f 19892,81. Onder ie uitgavep komen voor: f 3968 64 voor aankoop van water, f 422.68 voor onderhoud, f 1150 voor salarissen, f 437,83 voor arbeidsloo nen. SANTPOORT. Benoemd. Tot voorzitter van de afdeeling Ken- nemerland van den Alg. Ned. Typo grafenbond werd benoemd de heer G. Drommel, te Santpoort, in de va cature ontstaan door het bedanken van den heer J. Ver re ijk, wegens ver trek. De beer A. J. Viergever, te IJmui- den, werd vekozen tot secretaris-pen ningmeester. dit de Omstreken HEEMSTEDE. VERSLAG DER GASFABRIEK OVER 1912. liet verslag uer gasfabriek ovor 19f2 is verschenen. De exploitatie was zeer bevredigend. Het winstcijfer bedraagt na ruime ai- scluijviaig f 29364.32 1/2. Oud;uiKS sterke overbelasting der gasiaunek in de wintermaandeu kwamen geen bedrijfssUiornisseu voor. De totale gasproductie bedroeg 1315215 M3. en nam ten opzichte van het voorafgaande jaar toe met 18.17 pCt. De gasprijs bleef onveranderd. Cokes kon tegen een behoorlijken prijs van de hand worden gedaan; voorraden kwamen nagenoeg niet voor. Binnenland „VOLTURNO". Bij de weduwe Dobbelaar te Vlie ringen is, zoo meldt de VI. Ct., bericht ontvangen, dat haar 15 jarige zoon A. Dobbelaar, die als kajuitsjongen op de Volturno dienst deed, door het stoomschip Seydlez is gered, welk schip zijn bestemming r.aar Baltimo re volgt. VEREENIGING VOOR VROUWENKIESRECHT. Deze vereeniging zal, naar haar maandblad meldt, haar 20ste clge- rrieene vergadering houden op 20 en 21 December, te Rotterdam. Het hoofdbestuur stelt o. m. \oor, het aantal hoofdbestuursleden met twee te vermeerderen en alom in den lande handteekeningen Is verzame len van voorstandcrs(sters) van di recte invoering van algemeen of in een anderen vorm beperkt vrouwen kiesrecht. De afdeeling Rotterdam stelt voor, dat er een commissie gevormd wor-: de, die gegevens verzamelt en gere geld in de dagbladen bekend maakt omtrent de economische voordueieD, die 't vrouwenkiesrecht blijkt aen te brengen in die landen, waar 't is in gevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1