fail's Bus TWEEDE BLAD ïrpag 17 October 1913 Buitenlanüsch Overzicht Da Salkativwlkaan Servië en Albanië. De Servische regeering, zoo wist cle „Neue Freie Presse" te vertellen, was Voornemens om zich tot de groote mo gendheden te wenden inzake t'e recti ficatie der Albaneesche grenzen, die haar in staat zou moeten stellen ceni- go gewichtige strategische punten l<e bezetten. Het blijkt nu evenwel, dat üe mo gendheden er niet aan denken do quaestie ven de noordgrens van Al banië weer opnieuw aan de orde te stellen. Blijkens de telegrammen in ons vorig nummer hebben zoowel Ita lië als Oostenrijk-Hongarije cn o-<k Duitschland, ieder afzonderlijk, de Servische re geen ng te kennen gege ven, dat de besluiten van de L-orirten- sclie conferentie inzake Albanië die nen te worden nageleefd, en dat er dus van een wijziging van 'de vastge stelde grens geen sprake zal kunnen zijn. Zelfs een zoogenaamde tijdelijke bezetting van Albanoesch gebied wil len de mogendheden van het Drievou dig Verhond blijkbaar niet dulden en bij Servië zal nog nader worden aan gedrongen op het terugtrekken uer troepen van Alnaneesch gebied. Voorloopig houuen de Serviers zich aan de grens blijkbaar rustig en le- paleu ue grensconflicten zien tot bot singen i^ssclien .viontenegrijnen en Albaneezeu. Idtu.sM .^.i, ue mogenuneden zullen, inoien ze werkelijk van ALbanic nog iets willen terecht brengen, zien wat moeten haasten. De toestanden wor den uaar hóe langer hoe verwarder. Dai nlijkt immers ook uit de tele grammen, die melding maken van een nieuwen stap van Essad pasja, die zich nu van de zoogenaamd voor- loopige regeering geheel en al heeft losgemaakt en voor Midden-AJbanié een eigen regeering heefi ingesteid. Te Weenen hecht men aan dit iptre- den van Essad, die door geen imloed- rijke Albaneezen zou worden gesteund weinig beteekenis. T liusbiicjic sian up u 111 in a e ualia n-q u a e s t i e. De Hussisohe minister vau huiten- landsche zaken Sasonof is te Parijs, oui met de Frauscne regeerders be- s,-...„gen te houden. In een onderhouu met een vertegen- wooruiger van de „Temps" verklaar de Sasonof. dat Rusland den vrede in het Oosten zoo spoedig mogelijk bevestigd hoopt te zien. Hij gaf als zijn meeuing te kennen, du.1 u..u ^.uiiunsi-ateii hun geineen- eciiojjneiang bij aie consolida tie inzien. ,,W ij wenscüen van ganscher har te zoo zoide hij, „het Turksche rijk te hcipen om op de huidige basis weer in normalen toestand te geraken en tot bloei te komen. De groote mo- geiiuiieden zullen er voor moeten zor gen, dat de Balkanstaten niet te lij- d; '-ebben oncler financieele crisis sen. Door de nauwe aanraking ius- sciien de groote mogenuneden zijn ie.iu.ivölnigen voorkomen. Rusland heeft in volkomen over eenstemming met zijn bondgenooien en vrienden zijn invloed aangewend ten nate van het behoud van den vre de." AHiSFiBi Frank r ij k cn Spanje Men west mede te deelen, dat de koning en de koningin van Spanje het plan koesteren in November in- OugniLo oniiule dagen te Parijs door te küineii brengen. Zij zouden bij die gelegenheid tevens een bezoek bren gen aan den presiuent der republiek en mevrouw Poincaré. De Fransche Kamer zal op 4 November geopend worden. Uit 't Fransche leger. Er heerschte veel ontstemming over voorvallen bij de laatste Ieger-ocfe- n. g u. Aan critiek was geen ge brek 1 net gevolg is dat de regeering heeft ingegrepen, verscheidene generaals zijn op pensioen gesteld en door an- u*_i! nangen. De Volkeuslag herdacht. Doxiuerdag zijn de herinnerings- Feuilleton ïNodi-uk verboden). WiSAAM. 66) Telkens zag zij naar de pendule, we-iker wijzers met onverbiddelijke snelheid het vreeselijke uur nader den. Wanneer hij eens niet kwam? Wanneer het een of andere toeval hem verhinderde en hem noodzaakte zijn bezoek tot morgen uit te stellen? Zij wenschte, dat het gebeuren zou. Wat moest zij hem zeggen? Wat zou zij doen? Toen hij haai- den laatsten keer verliet was zij teeder en vol Liefde, souals altijd. En nu zou hij haar te rugvinden, koud, onverschillig, wreed! En dat zonder reden, zonder voor bereiding! Maar hij zou haar ondervragen. Hij zou opheldering willen hebben. Hij zou haar niet gelooven, neen, ze ker niet, diaartoe had hij haar te lief. Waarlijk, het was een onnoemelijk zware last, die zij zich op de schou ders had geladen, het vervullen van feesten aan den Volkenslag bij Lclp-| zig begonnen. Bij het standbeeld van prins Schwarzenberg vond in tegen woordigheid van den keizer en het hol een feestelijke plechtigheid plaats. Binnenland VERKEERSWEG SPUI-NASSAU- KADE TE AMSTERDAM. Het Amsterdamsch Gemeenteblad bevat een voorstel van het raadslid Ter Haar. luidende als volgt B. en W. uit te noodigen, ten einde eerie afdoende verbetering van het verkeer tot stand te brengen tusschen het centrum der stad en het zuid westelijk gedeelte dor Gemeente, de noodige voorstellen in t© dienen a. tot den aanleg van een ver keersweg tusschen het Spui cn de Nassau kade en wel door onteigening van eenige perceelen hoek Spui-.Siii- gel, overbrugging van den Singel, onteigening uer perceelen Beuling straat oostzijde en Singel tot aan de R.-K, kerk, overbrugging Heeren gracht, demping der Leidsohegrach- ten met overbrugging van Keizers gracht en Prinsengracht, verbreeding van de brug over de Marnixstraat tot aan de fabriek der firma Spakler Tetterode, zoodat de toegang te wa ter voor genoemde fabriek vrij blijft, en ten slotte overbrugging van de Singelgracht b. tot den aanleg van een waterweg van het Jacob van Lennepkanaal tot den Singel door het onteigenen van 2 3 perceelen met eene gezamenlij ke breedte van pl.m. 15 M. aan de Prinsengracht tegenover de Passeor- dorgraoht, 2 a 3 perceelen aan de Kei zersgracht even zijde, 2 A 3 perceelen aan de Keizersgracht oneven zijde en 2 A 3 perceelen aan de Hecrengiacht even zijde." R.-K. SANATORIUM „DEKKERS- WALD." Deze stichting, gebouwd en aangei- legd op liet plateau van Dekketrswald onder Groesbeek, is gistermiddag offi cieel geopend. TERVERZEKERING VAN DE VEI LIGHEID. In een -vergadering van den Natio nal-en Bond van matrozen en stokers te Londen werd met algernc-eiie stem men besloten te weigeren van 1 Mei a.s. af dienst te nemen op vrachtboo ten in de groote vaart, tenzij deze van een behoorlijke droadlooze installatie voorzien zijn. BIOSCOPEN EN KINDEREN. De Raad van Stad-Almelo heeft vastgesteld een verordening, waarbij het verboden is kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar tot bioscoopvertoo- ningen toe te laten, tenzij op .betgeen vertoond wordt vooraf schriftelijke goedkeuring is verkregen van de door B. en W. aangewezen persoon of per sonen. KOLONIALE BETREKKINGEN. Voor den post-, telegraaf- en telo pkoondionst in Nederlandsch-Indiö worden gevraagd ingenieurs, ...et ouder dan 27 jaar, tor benoeming tot adsp.-ingenieur bij bovenvermelden dienst telegraafopzichters instrumentmakers 1ste klassa; olectro-technische ambtenaren., WEER EEN INSLUIPING TE AMSTERDAM. Woensdagavond is een insluiper we der bezig geweest, thans voor de vari atie op een van de drukste punten van onze stad. Terwijl de bewoner van het benedenhuis van het perceel Amstel 35, tegenover de Blauwbrug, de heer A. E. Mendes da Costa, zijn middagdutje deed, hoorde hij boven zich gestommel. Eerst bemerkte de be woner, op onderzoek uitgaande, niets, doch een oogenblik later, toen de heer Da Costa wed^r teruggekeerd was in de benedenwoning, viel plot seling de deur dicht eu verliet een man ijlings bet huis. 't Bleek dat een gouden ring en eeu poftciiiunnaie met eenig geld verdwenen waren. Tot dusver is de dief niet ontdekt. EEN BELASTIiNG-QUAESTlE. Voor do gemeente Groningen is door Ged. Stalen een belangrijke be slissing uitgesproken. Prof. dr. I-Iui- zinga, wonende te Helpman, lioog- teeraar te Groningen, is geheel ont heven naar aanleiding van zijn appèl van den H. O. van de gemeente Gro ningen. Het resultaat van deze uitspraak is (zoo meldt de Tel.) dat alle hoogleer aren en allen die een openbare betrek king bekleeden in de gemeente Gro ningen, maar ei,diers wonen, niet te Groningen, in den H. O. kunnen wor den aangeslagen. die belofte ging haai- moed, haat- kracht te boven. Laurent had gezegd, dat hij om vier uur komen zou. Zij wilde niet, dat Martine er bij tegenwoordig zou zijn, en daarom zond zij de oud© vrouw onder een voorwendsel weg. Ma.rtine zag haar verbaasd aan. Maar, juffrouw Marie-Rose, deukt, u er niet aan, dat mijnheer Laurent moet komen? U kan toch niet met hem alleen blijven? Vrees niets, goede Martine, stol vertrouwen in mij:, ik moet mijnheer Laurent alleen spreken. Wat ziet u er afgemat uit, juf frouw Marie-Rose, Is er iets gebeurd? U heeft geweend, uw lippen trillen. Morgen, Martin©, zal ik je alles zeggen, want je moet het weten. Een ongeluk? Ja, een groot ongeluk. O, dat verdient u niiet! De oude vrouw ging langzaam en bedroefd heen. Marie-Rose wachtte. Nauwelijks was Martine weg, of er werd gebeld. Dat moest hij zijn, Laurent! Met wankelende schreden ging zij de deur openen. Toen zij voorbij den spiegel ging, wierp zij er een blile in. Laurent zou met één oogopslag zien dat er iets ernstigs was gebeurd se- OUDERDOMSTOELAGE.: „De Tijd" meldt; De stroom van aanvragen voor de toekenning van de Ouderdomstee!age door 70-jarigen is thans tot boven de 90.000 gestegen. Van deze waren tot Woensdag nog slechts 20.000 door de beoordeelaars, hoofdambtenaren e'er Rijksverzekeringsbank, behandeld. Het werk, daaraan voorafgaand, vereisclit zooveel hoofden en handen, dat het geheel© ontslagen personeel der Labouchèro Oyens-bank «loor c:e directie der Rijksverzekeringsbank tijdelijk te werk is gesteld, terwijl bo vendien oo-k tal van ambtenaren van de Rijkspostspaarbank assistentie verleenen. Daar het gewone werk van de Rijksverzekeringsbank natuurlijk moet doorgaan, wordt vooral des avonds met ijver gearbeid. Tot ue cantine van het bankgebouw is door de tijdelijke helpers bezet. De Bankdirectie hoopt en logt let er op aan, op den bepaalden tijd met het werk, hoezeer dit dan ook de be rekening van prof. Kluyver in de schaduw stelt, gereed te komen. ENQUêTE MIDDENSTAND IN NEDERLAND. Naar het „N. v. d, D." verneemt, zal binnenkort het algemeen rapport over de eenigo jaren geleden in ver schillende gemeenten van ons land ingestelde enquête naaj- den toestand van den middenstand in druk» ver schijnen. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Donderdag werd in een sloot aan den Gouderakschen dijk bij Gouda, verdronken gevonden het 23-jarig meisje M. van V. Te Leusden onder Amersfoort, geraakte de vorige week eeu 13-jarig meisje in brand door het omstouten van een pctroleumtoestel. Het kind is thans overleden. BRANDEN. "Woensdagnacht omstreeks 2 uurü ontstond brand in cte olieslagerij en lijnkoeken fabriek van de firma J. W. Bartels te Zwolle. De brandweer was spoedig ter plaatse. Be fabriek en de machinekamer brandden geheel uit Het groote magazijn en de zich daar in ixwindende voorraad koopmans goederen bleef behoudèn, dank zij de goeuo inrichting van brandmuur en branddeuren. De fabriek is tor beurze van Amsterdam verzekerd. Gisteravond werd brand ontdekt in de stoom-wasch- en strijkinrichting van Th. M. Brouwers aan het Hoen- diep onder de gemeente Groningen. Do fabriek en alles wat zij bevatte gingen verloren. Men vermoedt dat de brand ontst aan is bovon do machine kamer. Onder hot verbrande bevon den zich vele equipementsstukken van het garnizoen te Assen. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Het naastgelegen Woonhuis van den eige naar bleef behouden. DE KINDERMOORD TE AM STERDAM. De Tel. meldt: Het moeilijke onderzoek naar de juistheid der opgaven van Fxanciscus Dijkman wordt voortgezet, ofschoon 't tot heden nog weinig resultaat heeft opgeleverd. De perenkoopman, door de politie opgeroepen, heeft zich ook nog niet aangemeld. Daarvan wordt oök niet veel ver wacht. De verdachte zal in de gelegenheid worden gesteld met de justitie de zelfden weg te gaan, dien 'hij zegt met Hendrik de Klerk te hebben geno men. Dit zal waarschijnlijk heden nog niet gebeuren, daar nog eenige ande re maatregelen aan dit deel van het onderzoek moeten vooraf gaan. De verdachte staat ongunstig be kend, waardoor echter nog niet het noodige bewijs- of aanduidingsrnaie- riaol kon worden geput voor de af schuwelijke daad. Voor zoover thans kan worden na gegaan, gelooven justitie en politie wei, dat Dijkman de dader is. Hij be kent dit ook. Maar zijn bekentenis dient te wordien gesteund door aan wijzingen en omstandighedèn. Wat het plegen van den moord be treft, staat nog altijd de bekentenis van Dijkman op zichzelf. De jusitie zal hom niet. spo.ed.ig loslaten. Wanneer zij echter nifet gelukkiger is in het opsporen van nadere aan duidingen betrekkelijk den moord, wordt de kans niet gering, dat Dijk man ten slotte op vrije voeten zal moeleu gesteld worden. Een geval als het onderhavige heeft de justitie nog zeiden te behandelen gehad. dead zijn laatste bezoek. Hoe bleek was zij. Zij opende de deur. Laurent kwam met uitgestrekte ar men binnen, maar toen hij haar aan zag, bleef hij verbaasd staan. Mario Rose, vroeg hij, wat scheelt er aan? Zij veinsde en verborg haar ont roering onder een glimlach. Zij moest voorzichtig zijn, wilde zij haar belofte houden. Zij moest hem den slag niet zoo eensklaps toebren gen. want dat zou vermoedens bij hem opwekken. De liefde dat be dacht zij, boen zij zag hoe hij ont roerde bij het zien van haar bleek heid moest langzamerhand ver smoord worden. Laurent moest voor zichtig werden voorbereid, er moest twijfel en vrees bij hem worden opge wekt. totdat warmear eij herpi ■zei, dat zij hem niet meer beminde, die twijfel en vrees In zekerheid over ging. Wat is er Laurent? vroeg zij. Waar schrikt go zoo van? Ge zijt toch nöet ongesteld,Ma rie-Rose? Neen, ik heb alleen wat hoofd pijn. Hij omhelsde haar teeder en greep haar hamden. Uw handen gloeien alsof ge de koorts hadt. Wil ik een dokter halen? Neen, ik bid u, vei moei u niet DE DRINKWATERVOORZIENING VAN AMSTERDAM. Naar de Tel. verneemt moet eenige woken geleden namens B. en W. een schrijven zijn gericht tot den secretaris der Staatscommissie voor de drink watervoorziening, dr. J. W. Jenny Weyermann, te Utrecht, met het ver zoek, of de commissie binnen zeer ko.rt.en tijd pionnen gereed zou kun nen heblien voor een uitbreiding on zer waterleiding, naai' de denkbeel den van een ingenieur uat Hilversum. In de desbetreffende commissie van bijstand is herhaaldelijk op di© plan nen, waarvan de uitvoering op twee miilüoon wordt geraamd, gewezen. GeJijk be-kend, worden de plannen, waaraan B. en W. die voorkeur geven, in uitvoering op 12 A 13 millioen ge raamd. T Hbld, kan aan dit bericht het volgend© toevoegen. De Itierbedoel- de denkbeelden zijn vervat in een bro chure van den ingenieur-architect Roelof Kuipers, in Januari 1913 ver schenen onder den titel „Beschou wingen over het Amstea-dameche Wa- terieid ingsvra agst.uk' De heea- Kuipers betoogt in dit ge schrift, dat Voor twee millioen een voor Amsterdam voldoende Uitbrei ding der waterleiding ware tot stand te brengen door uitbreiding van de Instaande bronwatei inrichting voor de Amsterdamsehe waterleiding „Wes terveld" bij Hilversum. Stadsnieuws ENGLISH LECTURE ASSOCIATION. Donderdagavond trad Miss Chisen- lialeMarsh op voor bovengenoemde vereeuig'insj met een lezing die tot ti tel droeg: „The true Personality of Richard IJl". In het eerste deel van haar betoog trachtte zij door middel van citaten oen beeld te geven van het karakter van den E-ngelschen koning, zooals dit gegeven is door Shakespeare. Vol gens spreekster heeft de groote dra maturg den vorst geteekend als een meta-onzienden schurk, die, verbit terd door zijn wanstaltig figuur en physieko tekortkomingen, tracht ver goeding te vinden voor 't geluk dat anderen ten deel valt doch dat voor hem verloren is: in de bevrediging zij ner ambitie. Verscheidene verwanten staan tusschen hem en de kroon. Hij weet ze allen uit den weg te ruimemHastings, Buckingham en andere edelen die hem op een of andere wijze weerstre ven worden zonder blikken of blozen ten dood© opgeschreven. Miss Marsh gaf dit alles weer in ©cn zeer beknop- tein vorm zoodat voor diegenen onder haar gehoor die niet onzen raad (eeni ge weken geleden In dit blad gegeven) hadden opgevoJgd, en Shakespeare's tragedie vooraf haddengelezen, veel vertoren moet zijn gegaan. In het tweede deel liarer lezing liet Miss Chisenhale-Marsh het licht van de geschiedkundige onderzoekingen, der laatste jaren op het karakter van Richard schijnen. Voor tal va.n misdaden, die hem ten loste worden gelegd, is geen be wijs aanwezig, neen in vel© gevallen gaat Richard geheel vrij uit. In stede van de twee zoontjes van Edward IV, de zoogenaamde Princes in the Tower" te hebben doen vermoorden, bleek Richard ze goed verzorgd te hebben. Het huwelijk van hun vader met Elizabeth bleek echter onwettig, en daarom werd hun door een ver gadering van 't Parlement het recht op den troon ontnomen. Wel werden Hastings en Bucking ham onder Richard's regeering ont hoofd doch niet dan nadat langs ge rechtelijken weg hun hoogverraad was bewezen. Hendrik VII, die weinig aanspraak oi) den troon kon doen gelde, doch Richard te Market Bosworth had ver slagen en gedood, liet niet na waar hij kon het karakter van Richard te bezoedelen. In dit feit moet de oorsprong ge zocht worden van de valsche traditie die steeds omtrent deze in vele op zichten zco gunetigen en kracihtigen vorst in omloop waren. Een vrij groot auditorium volgde de leizdng met aandacht. Penningkunde. Het Koninklijk Nederlandsch Ge nootschap voor Munt- en Penning kunde houdt zijn najaarsvergadering op Zaterdag 25 October te I-Iaarlem. Er zal een bezoek gebracht worden aan het nieuwe Frans-Hals duseum en aan de tentoonstelling van moder ne penningen en plaquetten in het Museum van Kunstnijverheid, zoo meldt de ,.N. R. Ct."., Tuberculose. Dr. L. C. Kersbergen uit Haarlem heeft in de vergadering van den Ned. bond van tubercuiose-huisbezoekiters te Hilversum een voordracht ge-hou den over volkshuisvesting in verband met den strijd tegen de tuberculose. om mij! Zij ontweek zijn blik en durfde hem niet aanzien. Zij gingen naast elkaar zitten. Laurent verteld© haar, hoe hij de twee dagen, waarin hij niet bij haar was geweest, had doorgebracht. Hij zei haar, wat hij hoopte van zijn ijve rig© nasporingen, met behulp van Gaume. Zij luisterde, zij wilde iets zeggen, maar zij wist het niet. Soms, wanneer hij haar naam uit sprak, dan beefde zij. Het was alsof hij haar don uit een droom wekte. Hij merkte eindelijk-haar zondertin- ge houding op. Hij zweeg en zag haar ongerust aan Hij wilde zijn arm om haar heen slaan en haar tot ziich trekken, maar zij week terug. Plotseling sprong hij op. Marie-Rose, wat scheelt u? Ik herken u niet. Neen, neen, lieg niet. G© weert mij af. Ge durft mij niet aan te zien. Zijt ge boos? Antwoord, Ma rie-Rose, laat mij niet zoo in cnize- keiiieid. Ik verzeker u, Laurent.... Zie mij goed aan, durft .gij vol houden, dat er niets buitengewoons is voorgevallen? Zij zag hem aan, maar de blik van Laurent was zoo smartelijk, dat zij er geen weerstand aan kon bieden. Zij barette in. tranen udt Kiekjes ait de Rechtszaal. DE SCHILDERIJEN-DIEFSTAL LN HET FRANS HALS-MUSEUM. (Vervolg). Requisitoir. Na de pauze was het 0. M. aan het woord, waargenomen door mi-. Hoyer. Deze wees er allereerst op, dat het voorwerp waarover het proces loopt, van weinig waarde is. Maar het be treft hier een typisch geval, het te een museumdiefstal. Het geheele pu bliek beschouwt een museumdiefstal als een ernstige zaak. In de museums worden de kunstschatten aan het pu bliek toevertrouwd. Beklaagde is den geheclen middag in het museum geweest, en heeft door zijn gedragingen de aandacht dei- suppoosten tot zich getrokken. Het O. M. gaat het voorgevallene uitvuung nu, en wijst er op, dat de aanwijzingen voor de schuld ran be klaagd© voldoende zijn. Niemand dan beklaagde is in het bewuste kamertje geweest. Nu kan men zeggen, wat ueelt beklaugue aan een voorwerp van weinig waarde, maar er worden vaak waardelooze voorwerpen gesto len. Bovendien bestaat er kans, dat beklaagde door zijn vlugge handeling niet gezien heeft, dat hij een waar deloos stukje pakte. Aan dezen beklaagde kan alleen ge vangenisstraf opgelegd worden, ge zien de ernst van het feit. Nu ik ge vangenisstraf vraag, ben ik wreed, maar ik moet wreed zijn. Beklaagde is een man van opvoeding, die weet waar het om gaat met ©en museum diefstal. De eisch luidde zes maanden gevangenisstraf. De verdediger Mi. Muller Massis achtte, in tegenstelling met het Open baar Ministerie, het bewijs niet gele verd. Integendeel, beklaagde beeft den diefstal niet kunnen plegen. De suppoosten hoorden beklaagde in het bewuste kamertje gaan, de suppoost Bakker is toen dadelijk naar boven gegaan en kwam beklaagde toen reeds op de trap tegen. Beklaagde kan dus slechts een oogenblik binnen ge wees? zijn. Is het aan te nemen, dat beklaagde in dat ondeelbaar oogen blik het feit gepleegd heeft: le. een kram uit den muur halen, 2e 3 spij kers verwijderen, 3e. het lijstje op den grond zetten, 4e. het paneeltje in den zak steken. De vingerafdruk op het lijstje is geen absoluut bewijs. Het lijstje is in de wachtkamer g_ „eest, waar bezoe kers, ook beklaagde, het lijstje in han den gehad kunnen hebben. Neemt de rechtbank aan, dat het "bewijs van het wegnemen bestaat, dan 'komt de waag naar voren: heeft de dief wederrechtelijke toeëigening op het oog gehad? Door het O. M. is niet 'hel bewijs ge leverd, dat de beklaagde met het schil derstukje het museum heeft willen verlaten. Dit kan ook niet bewezen worden. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat beklaagd© liet stukje weggenomen heeft, om den suppoosten een kool to stoven.De suppoosten volgden beklaag de overal, volgden hem hinderlijk. Misschien wilde hij zich aldus op de lastige suppoosten wreken, om hen te laten zien, dat al de lastige bewaking niets helpt. Het is, zoo zei de verdediger, een hypothese, maar de bedoeling, het motief, van den dader moet toch naar voren komen. Het is niet <e verkla ren, dat een man van de opvoeding en positie van den heer B., zoo'n waar deloos prul als dit schilderijtje heeft willen stelen, om zich te bévoordee- len. Pleiter drong aan op vrijspraak van den beklaagde. Het O. M. wees er in zijn antwoord op, dat beklaagde reeds ©enigen tijd op 't kamertje geweest kon zijn voor de suppoosten hem aan zijn voetstap pen hoorden. Ook Mr. Hoyer wilde een hypothese stellen. Beklaagde heeft langen tijd in het Museum rondgedraaid. Misschien had hij het plan een waardevol stuk te stelen. Toen dit niet gelukte heeft hij toch een stukje willen meenemen, 't Is een hypothese, zoo zei 't 0. M„ maar die staat tegenover de hypothe se van den verdediger. Mr. Muller Massis bestreed de ge grondheid van de hypothese van het 0. M. üe rechtbank hoorde nogmaals de suppoosten over de hoegrootheid van den tijd, dat beklaagde in het kamer tje is geweest. Beklaagde lüeld zijn onschuld vol. De beschuldiging van de suppoosten, Ziet ge wel, Marie-Rose, ziet ge wel, ge kunt niet liegen. Spreek, ©preek. Zij trok de handen uit de zijnen los. Neen, neen, zei zij, ik heb niet gelogen, ik ben ongesteld, zenuwach tig, ik ween zonder dat ik er aanlei ding toe heb. Maai- er is niets voor gevallen, -Laurent, ik verzeker het u, ik., zweer., het., u! Hij schudde het hoofd. Het was duidelijk aan hem te zien, dat hij haar niet geloofde. Zij leed vreeselijk, maar zij was aan het zware offer begonnen, zij moest het ten einde toe volhouden. Laurent, zei zij, ik moot u iets vragen, dat u veel verdriet zal doen. Spreek, Marie-Rose! Ik wenschte zei zij met beven de stem, dat ge niet meer zoo dik wijls bij mij kwam. Waarom niet, lieve Marie-Rose? Do wereld is boosaardig. Ik woon alleen. Men wordt zoo licht be lasterd. Wij moeten daartoe geen aanleiding geven. Hij zag haar strak aan. Was het waar, wat zij zei? Of was het slechts een voorwendsel, om de ware ooreaak van die verandering in haar gedrag te vertiergcn. Hij zonk voor haar op de knieën. Dus is het waar, Marie-Rose? Ja, zei zij zeer zacht. Men heeft u dus belasterd? dal ik de dier ben is onzinnig, ik zou een krankzinnige geweest moeten zijn. Ten slotte verzekerde beklaagde, dat hij met gerustheid het vonnis tal af wachten, overtuigd dat dit een vrij sprekend vonnis zal zijn. De techtbatik bepaalde de uitspraak op 23 October. Tusschen man en vrouw. Een stoker te Zaandam had ruzie met z'n vrouw, 't Ging hard tegen hard, zóó hard zelfs, dat de vrouw ee nige bloedende wonden opliep. Nu stond de stoker voor de recht eis beschuldigd van mishandeling. De vrouw werd als getuige gehoord. De ruzie bleelc nu bijgelegd. Daarom volstond het 0. M. met slechts 5 gulden boete te eischen. Beleediging. Een hotelhouder te Zandvoort had ruzie met z'n controleur cn schold hem uit. Wegens beleediging vorderde 't O. M. 25 gulden boete. Diefstal van biljart ballen. Bij den caféhouder Smits te Bever wijk zijn 3 biljartballen gestolen. Een bezoeker stond terecht vooi diefstal van 1 biljarthal. Tegen hem werd 1 maand gevangenisstraf ge- ëischt. Een ander bezoeker had twee bal len weggenomen. Hij hoorde drie weken gevangenisstraf tegen zlcb vorderen. De eerste beklaagde was niet ver schenen, de tweede wel. Meineed. Daarvan werd beschuldigd 'eeu vrouw van middelbaren leeftijd, wo nend in ons Amsterdamsehe kwartier. Op 22 Januari is de vrouw voor het kantongerecht als getuige gehoord in een drankwetzaakje. Een caféhoud ster stond toen terecht wegens hei ver- koopen van sterken drank zonder ver gunning. Die verboden drank was gekocht door de vrouw die nu van meineed be schuldigd werd. Zij verklaarde aan den rechercheur Van Zomeren, dat de drank haar door de bedoeld© eo- félioudster was gegeven, maar toen deze caféhoudster voor den kanton rechter stond, verklaarde de vrouw, dat de dochter haar den drank had gegeven. Bovendien ontkende de vrouw, dit de rechercheur haar in het café ge vraagd heeft, haar de vrouw aan io wijzen, die den drank verkocht had. Deswege stond de vrouw nu terecht wegens meineed. De vrouw beweerde, dat de recher cheur zich vergist, want ze heeft reeds dadelijk hem gezegd, dat de dochter haar den drank heeft ver kocht. De rechercheur ontkende dit. Ook hield de rechercheur vol. dat' hij do vrouw naar 't café heeft mee genomen om haar de verkoopster aan te wijzen. Hierna werd de caféhoudster ge hoord, die verklaarde, dat haar doch ter den drank verkocht had. De dochter ,ook als getuige A' dé charge gehoord., bevestigde dit. De rechercheur had het fleschjé drank in beslag genomen. Hij had 't in z'n buitenzak gestoken. Even latei' was het... verdwenen. De politieman heeft niet gezien wie het hem ontrold heeft. Het O. M. meende, dat de recher cheur het gelijk aan zijn zijde heeft. D© verklaringen van de als getuigen A décharge gehoorde personen zijn niet betrouwbaar, zij hebben ook be lang bij de zaak. :t Eerste deel van de aanklacht meende 't O. M. te moeten laten t al len, wel is bewezen, dat de vrouw in strijd met de waarheid aan den kan tonrechter verklaard heeft, dat de rechercheur haai- niet gevraagd heeft do vrouw aan te wijzen die den drank verkocht heeft. In elk geval heeft de vrouw zich dus aan meineed schuldig gemaakt. De eisch luidde eeu maand gevan genisstraf. Als verdediger trad op Mr. Andrea e, die het bewijs niet geleverd achtte eo op vrijspraak aandrong. Eenpolitie-inspecteur- aangevallen. Voor dit feit hadden zich voor de Haarlemsche rechtbank te verant woorden: Is dat niet gemakkelijk te begrij pen? Maar Martin© is er toch al lijd: bij, als ik hier kom. Martine ia slechts een ditenstf- bode. Zij is zooveel als een moeder voor u. Maar niemand weet dat en de laster zal zich er niet aan storen. O, Marie-Rose, zei hij droevig, wat eischt ge van mij? Zijn droefheid bracht haar tot wan hoop. Wanneer wij elkaar minder zien, zei zij, daarom kunnen wij elkaar toch wel schrijven. Alles zal bij het oude kunnen blijven. Dein kt gij dat? Hij zag haar onafgewend aan en trachtte in de oog en van het meisje het geheim van haai- hart te lezen. Eensklaps zei hij: Lk geloof, Marie-Rose, dat ge mij niet meer bemint. De blik, dien zij hem met haar be traande o ogen toewierp, was zoo smartelijk, dat bij berouw over zijn woorden gevoelde. Vergiffenis, Marie Rose, vergiffe nis! Zij zwegen beiden (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5