NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. ©304 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 18 OCTOBER 19!S A ABONNEMENTEN PER DRIE MAAMDENJ Voor Haarlem120 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post Uilgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1.30 1.65 0.02 H 0.3714 0.45 ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buifenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Adverter.tie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dli NUMMER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 19 OCTOBER. Muziek in den Hout. Schouwburg: Biosc. voorstelling. Brongebouw: Optreden der Tooneel- vereen. Damiaten. De Kroon: Biosc. voorstelling. Soc. Vereeniging: Biosc. voorstelling. Gdbouw St. Bavo: Bioscoopvoor stelling. Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Leger des Heils: Vergaderingen. Rusthoek, Bloemend aal: Concert. Schoten, Biosc. Theater Union: Voorstelling. MAAiNDAG 20 OCTOBER. Schouwburg: Biosc. •voorstelling. A polio-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. KL Vereeniging: Biosc. voorstelling. Leger des Heils: Vergadering. Schoten, Biosc. Theater Union: Voorstelling. Stadsnieuws Leger des Heils. Door Adjudant Vos uit Leiden zui len in de zaal van het Leger des Heils drie belangrijke meetings warden ge leid. Adjudante Rcppel en kapiteine Kropf, voorheen hier gestationneerd, zullen m verband met het jaarfeest eveneens dezer dagen een bijeenkomst leiden. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 21 October 1913, des nam. van 12 uur, door den beer Louis Robert. Programma: lo. Choralvorspiel: Nun freut euch, lieben Christen G'mein, J. S. Bach. 1 b. Choral vorspiel Herzlich thut mich verlangen, J. S. Bach. 2. Concerto G gr. terts, G. F. Handel, Larghetto, Allegro, Adagio, Andante. 3. Canzonetta, j. Rheinberger; 4 idyl le, Jos. Llaas; 5. Finale, Sam. de Lange EEN QUAESTIE IN DEN PROTES TANTENBOND. Ds. B. P. Planten ga en de heer Wes- teivcJd, resp. voorzitter en penning meester der afd. Haarlem van den Ned. Protestantenbond, hebben als zoodanig bedankt. Wij vermoeden dat lit aftreden in onmiddellijk verband staat met liet besluit der jongste alge meen© vergadering, oin f 50 subsidie te verkenen aan de bibliotheek.. Men ral zich uit ons uitvoerig veriag dier vergadering herinneren, dal met het oog op den benarden financieelen toe stand der afdee-lmg het bestuur er be paald op stond, om do f 50 subsidie voor de bibliotheek ditmaal niet op de begrooting te plaatsen, te meer daar er f 200 aan giften voor deze in stelling was ingekomen. De bibLio- ttioek-commissie hield evenwel vast aan haar eisch, ook de f 50 te otn- vangen, en de vergadering besliste in dien zin. De heer T. C. A. Bölger, in plaats van den heer F. H. Smit tot afdee- liugssecretaris gekozen, heeft even eens bedankt. SCHILDERSGEZELLEN. Vrijdagavond had in het lokaal Van Dijk een vergadering plaats, uit geschreven door de afd. Haarlem van den Ncderl. SchildersgezeUenbond. Het woord werd eerst gevoerd door den heer N. R. v. d. Vlugt, afdelings voorzitter, die wees op de ioonactie die de afdeeling voert en aandrong op versterking der organisatie, om deze Ioonactie met kracht te kunnen voe ren. De afdeeling is niet te hoog in haar looneischen; 29 cent per uur met zo mers 10 uu>r en 's winters 8 urn- werk tijd, voorts voor overwerk 25 nachtwerk 50 en Zondags werk 100 pet. extra. De tweede spreker was de heer J. Spek, penningmeester van den bond, die ook de billijkheid der Ioonactie be toogde. Ook hij drong aan1 op aan sluiting bij de afd. Haarlem van den Ned. SchildersgezellenboncL Kiekjes uit de Rechtszaal. Een patitle-lnspsGtear aangevallen Dit ernstige feit hebben de drie jon ge mannen gepleegd, die heden voor de rechters stonden. 't Waren: Bartholomeus D., oud 22 jaar, betonwerker, wonend te 's-Gra- venliage. Wilhelmus D., oud 24 jaar, melkrijder, wocend te Haarlem. Gerardus D., oud 20 jaar, ar beider, wonend te Haarlem. Aan de drie broers was bij dagvaar ding ten laste gelegd: dat zij op 16 Augustus te Haar lem met eenige andere onbekend gebleven personen openlijk met veieenigdo krachten geweld heb- bon gepleegd tegen den in poli tiedienst surveiileerenden in uni form gekleeden adjunct-inspec-1 tour van politie der gemeente Haarlem Gerand Johannes Pieter Verschoor, door hem (politiebe ambte) in de van Marumstraat, nadat beklaagde Bartholomeus D. hem plotseling aanviel en naar hem sloeg, waarbij Verschoor dien aanval afsloeg, vereen)gd op Ver schoor aan te vliegen, hem van voren en van achteren te besprin gen, hem aan te grijpen, hem al len over het geheele bovenlijf te slaan en zijn sabel te ontrukken, hebben Bartholomeus D. boven dien met een voorwerp Verschoor gestoken en verwond. Althans dat zij met ©enige an dere onbekend gebleven personen b oven gen oemden adjunct-inspec teur hebben mishandeld door hem krachtdadig te slaaD, hebben be klaagde Bartholomeus D. boven dien Verschoor met eon voor werp in 't gezicht geslagen en ver wond. De gebroeders waren gedetineerd. Ze werden in de rechtszaal geleid, elk begeleid en bewaakt door een rijks veldwachter. Elk dre beklaagden had ook een ad vocaat. E$rst werd 't procesverbaal van den adjunct-inspecteur voorgelezen, waarna hij zelf gehoord werd. 't Feit is gepleegd op een laten Za terdagavond. De politieman liep kal rnte surveilleeren, gaande uit de Klaverstraat naar de van Marum- straat. Drie jonge mannen kwamen hem tegen. Ze scholden hem zon der eenige aanleiding voor dief, vuilak, ploert, enz. Een der mannen kwam naar hem toe en zei: Moet je wat van me hebben? Neen, loop maar door! zei de ad junct-inspecteur. Barthoiomeus trok daarop de jas uit en wilde den dienaar der wet to lijf. Deze een 24-jaxige krachtige jon ge man verweerde zich krachtig. De aanvaller kr eeg een klap met den gummistok. Nu sprongen alle drie de mannen op hem af. Van voren en van achteren werd de inspecteur aangevallen. Bartholomeus heeft een mes getrok ken en den inspecteur daarop een steek in 't gelaat toegebracht, waar door een wonde en een hiauw oog ontstond. In 't gevecht werd de politieman den gummistok onttrokken. Met z'n sabel heeft Verschoor toen flink op z'n aanvaltecs ingeslagen. Over en weer vielen klappen. Behalve de drie gebroeders namen ook neg andere personen aan 't ge vecht tegen den inspecteur deel. Tegen zoo'n overmacht kon de inspecteur 't natuurlijk niet bolwer ken. Ook de sabel werd Verschoor ontrukt. Tenslotte trok de politie-man z'n re volver. Bartholomeus kwam op Verschoor aan, in de hand een blankend voor werp houdend. Ik zei: „sta of ik schietl" zoo zei de inspecteur. Barllioiomeus wil de niet blijven staan. Daarop schoot Verschoor. Na de klank van 't schot vluchtte de aanvallers Omstanders en voorbijgangers ver zekerde, dat de aanvallers in een. wo ning in de Rozenprieelstraat gevlucht Bartholomeus stond aan de deur, hij had de sabel van den inspecteur i z'n liand! De gebroedere namen op de komst van de politie de vlucht, zij verdwe nen door den tuin van hun woning en zijn toen niet meer gezien, hoewel de inspecteur met eenige agenten in de tuinen een onderzoek instelden. Later zijn de aanvallers te Alkmaar en te Rotterdam aangehouden. Bij zijn aanhouding verklaarde Bartholomeus, dat 't geen wraakne ming was op den inspecteur Ver schoor. Het drietal had 't dien avond in den. zin om een politieman wie liinderdo niet, de eerste de bes te die kwam te mishandelen. De inspecteur verzekerde nog dat hij de aanvallers te voren niet ge kend heeft. Een der rechters: dus 't voorgeval lene is alleen gepleegd uit haat t gen de politie. e Zeer zeker zoo zei Verschoor. Later is gebleken, dat Bartholo meus in den linkerarm geschoten De beklaagden staan, zoo zei de specteur zeer ongunstig bij de po litie bekend. Meermalen hebben ze 't de agenten lastig gemaakt en hen aangevallen. Hierop worden de beklaagden door deai president ondervraagd. Bartholomeus was niets te spreken over 't optreden van den inspecteur. Hij ze;: ik heb den inspecteur alleen bedreigd, de slag die ik hem heb wil len geven was mis. Volgens art. 30C van 't Wetboek van Strafrecht is een bedreiging met mishandeling niet strafbaar. Toch heeft de inspecteur me dadelijk geslagen. Dat mocht hij niet en alles wat verder voorgevallen is, heb ik dus uit zelfverdedi ging gedaan. Bovendien is 't onwaar dat de inspecteur eerst den gummi stok gebruikt heeft en later de sabel, ik zeg, dat hij eerst met de sabel ge slagen heeft. Dit macht niet. Dan zoo vervolgde Bartholomeus is er nog meeer, de inspecteur heeft neit gezegd: „sta of ik schiet!" De inspecteur hield vol dit wel ge zégd te hebben. De andere broers verzekerden ook uit zelfverdediging gehandeld te heb ben, want 't gevecht was uitgelokt door den inspecteur. De inspecteur verklaarde nog, dat hij na de mishandeling een dag on gesteld thans geweest is, en dat hij 14 dagen met een verbonden gezicht in burger dienst gedaan heeft. De caféhouder v. d. Eijkhoff, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij zag dut Bartholomeus de sabel van den inspecteur in handen had. President: Voor den rechten-com missaris heeft u ook verklaard, dat BarthüluEüeus mei den sabel naar inspecteur sloeg. Getuige: 't Kan wel, maar zeker weet ik 't niet. Bartholomeus: hebt u gehoord dat de inspecteur zei: „sta of ik schiet!" Getuige: Neeu. Juffrouw Raap, wonend in de van Marumstraat, heeft ook een en ander van 't gevecht gezien. Bartholomeus had den sabel in de hand, toen de in specteur schoot. Hetzelfde is verklaard door juf frouw Overmeer. Bartholomeus: Hebt u gehoord, dat de inspecteur zei: „sta of ik schiet!'" Getuige Ja zeker. Beklaagde: Nou, ik niet. De rijwielhersteller Cornelissen heeft 't gevecht ook gezien, maar de vechtenden heeft hij niet herkend. Alleen zag hij dat de gro'otste op den inspecteur inliep, toen deze met een revolver dreigde. Juffrouw Kollerie, die hij de fami lie Huijboom in de Van Marumstraat dient, verklaarde, dat zij gezien heeft, dat de inspecteur dadelijk de sabel trok. Het is evenwel mogelijk, dat van te voren 't gevecht met den gummistok heeft plaats gehad. De inspecteur Verschoor deelde ten slotte nog mede, dat vanwege de ge broeders D. indertijd reeds bedreigin gen geuit ziju tegen getuige. Ook Donderdag zijn er door vrienden van gebroeders D. bedreigingen geuit te gen een getuige. Requisitoir. Mr, Hoyer meende, dat we hier te 'doen bebben met art. 141 van 't W. v. Strafrecht, Over dat artikel is in rechten veel te doen geweest; men heeft 't wel eens een gummi-artikel genoemd, met 't oog op de rekbaar heid. Maar hier is 't zeker van toe passing. Het aanvallen van een in specteur door eenige personen in Oen nacht, is een zeer ernstig feit. Alles wat in de dagvaarding ten las te gelegd is, is hier bewezen. Een optreden van de politie is door de aanvallers uitgelokt. De bewerin gen van de beklaagden gaan niet op. I-Iet staat, ook door een getuige, vast, dat de inspecteur eerst geschoten heeft nadat hij gezegd heeft: „Sta of ik schiet". Maar ook al was dit niet gezegd, dan had hij mogen schieten. Hij 13 kalm opgetreden, heeft eerst met z'n revolver gedreigd, toen z*n eigen leven in gevaar was. Waar zou 't heen moeten als men z'n wapens niet mag gebruiken als men door zulke bandieten wordt aangevallen. Bartholomeus Dirks is de hoofdda der. Het is geheel gedaan uit haat te gen de politie. 't O. M. wil aannemen, dat de twee jongste broers staan onder suggestie van den oudste. De geheele familie D. is herhaalde lijk met de politie in aanraking ge komen. Pa, ma en. alle kinderen- De familie neemt 't steeds op tegen 't gezag. Bartholomeus heeft in de instruc tie een brief aan 't O. M. geschreven, waarin hij vroeg 't nog eens met hem te probeeren, omdat hij in den laat- sten tijd beter oppaste. Ik heb zoo zei 't O. M. een onderzoek laten instellen, toen bleek, dat de oude ka meraden van Bart. niet meer in de stad zijn, zoodat 't omgaan met hen onmogelijk was. Wel heeft Bart eeni- gen tijd gewerkt, maar zijn drank misbruik op Zondag maakte dat hij die betrekkingen weer kwijt raakte. De beklaagden moeten heel streng gestraft worden. Tegen Bartholomeus luidde de eisch: 2 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. 'legen Willem en Gerardus luid den de eischen 8 maanden gevangenis straf. De verdedigers. Mr. Feits verdediger van Bartho lomeus, betoogde, dat art. 1-11 niet toepasselijk is, zoodat beklaagde al leen te vervolgen zou zijn voor gewo ne mishandeling. Voor gewone mis handeling mag iemand niet in pre ventieve hechtenis gezet worden. Be klaagde zit al 8 weken. Hij za! nu da delijk uit de voorloopiga neclitenis ontslagen dienen te worden. De gewone mishandeling achtte pl. ook niet bewezen. Daarom vtoeg hl] geheele vrijspraak. De verdediger van Willem, Mr. van Voorst van Beest, achtte ook art, 141 niet toepasselijk. Willem heeft hoog stens alleen mishandeld, maar dan moet 't O. M. in zijn tenlaste legging op deze dagvaarding niet ontvanke lijk verklaard worden. Meent de rechtbank dat Willem toch veroordeeld moet worden, dan vraagt pleiter een lichte straf. Wil lem is vroeger nooit veroordeeld, in Indië heeft hij het eere-teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen be haald. Willem is dus geen misdadi ger, hij is alleen het slachtoffer van den slechten invloed van zijn oudsten broeder. Willem kan er niets aan doen, dat hij misdadige familieleden heeft, daarom zou men juist voor hern toegeeflijker moeten zijn. Mr. Barbas verdedigde Gerarduis. Ook hij achtte art. 141 niet toepasse lijk. Subsidiair vroeg pleiter een lichtere straf. De rechtbank ging in raadkamer om te beslissen op de verzoeken der verdedigers om de beklaagden on middellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank vergaderde een kwar tier in raadkamer en besliste, dat vooralsnog geen termen aanwezig zijn, om de invrijheidsstelling te beve len. De beklaagden vonden de gevraag de straffen te zwaar. De rechtbank zal Donderdag a.s. uitspraak doen. KEES. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatst© berichten). Uit de Omstreken IIILLEGOM. DeHillegommerbeek. De Hiliegoumienbeek wordt ondiep; men wil haar met een baggermachine voo.r ©en gedeelte uitdiepen, welk werk ongeveer f 1000 zou 'kosten. Bij wijze van proel zullen langs den kaaimuur eai de beschoeiing van deze beek een 5-tal meerpalen geplaatst worden, waarvoor op de begrooting. dienst 1914, een postje is uitgetrok ken. Een pensioentje. Wijlen C. Maaskant had als dood graver, onderhouder der begraaf plaat©, klokluider en klokopwinder van de gemeente een pensioentje van f 125 per jaar. Bij de behandeling der begrooting 1914, zullen B. en W. voorstellen dit pensioen op de weduwe over te dra- Geen hooikeurdermeer. Lange jaren heeft de gemeente eert hooikeurder gehad, in 1867 werd zijn jaarwedde op f 7 gesteld, en zoo bleef het totdat deze functionaris overleed. Mocht zich voor dit baantje geen geschikt persoon voordoen, dan stelt men zich voor elk onderzoek af zonderlijk te betalen, dus geen ge- rneente-hooikeurder meer aan te stel len. Hethuisgezinenzijn geschiedenis. In den loop van de volgende week zal mevrouw Th. ThielWehrbein van Haarlem voor de afd. Ilillegora. van den Ned. Bond voor Vrouwen kiesrecht een voordracht over boven genoemd' onderwerp houden. Na af loop houdt de afdeeling een huishou delijke vergadering van leden. Boomen rooien. In onze mooie Van den Endelaan staan vier rijen boomèn, drie van jon ge boomen, en een rij van zware iepem Als het dag. bestuur der gemeente zijn zin krijgt, worden deze iepen gerooid! en vervangen door 55 jonge iepen- boomen. Ook langs de Haven denkt men een 40-tal boomen te planten. De opbrengst der te rooien boomen word! op f 2000 geschat. Doortrek machine. Van gemeentewege bestaat 't voor nemen een doortrek mach ine, voor "del reiniging der straatrioleering aan te schaffen. Die machine zou f 325 kosten. ZANDVOORT. A a n b e st e d i n g. Door den heer iN. A. Rernhard uit Amsterdam is aan de firma Siegers, aannemers te Zandvoort, opgedragen het bouwen van een villa aan den) Kostverlorenstraatwog alhier. Ds Haariemschs Stedsrsiasgd dealt asphaltkoek uit KOOR VAN STRATENi Wij ook, wij ook, not zoo goed als zus Anegang» BROER BARTELJOSS5S (verdrietig)s Er zijn al zooveel kuilen In ml]n koek!

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1