hu's lam Willi, TWEEDE BLAD Zaterdag 18 October 1913 Maarlemsclie Handelsvereenigimg Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koniukl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 18 Juti 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Te'.ephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van inlorinaliën en het incasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 et, porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen doo- de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Juli em Augustus 1913 zijn 44 vorderingen tot een bedirag van i 1495.55 betaald; 18 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het xeont op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Th, de Haan Uugenholtz en A. II. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in proeed uren en faillissementen gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende don handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering der rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt, moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender cLer vordering. Over in de stad woonachtige per- jsonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of ielepihoiiische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dau wordt 25 ct. berekend., terwijl voor iuformatiën op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan bet kantoor Jansweg 11 zijn coupons 4 ld cl verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op bet Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen .van hier te? stede op hot bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk information kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl. Infor. en Sdbuldinvordering- bureaux en Handelsverenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in- ioruiatiën kosten 25 ct. liet is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed taformiee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich ia onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle k o r o n is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn uangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarsdbuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, sleohts t 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsche Iian- delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd heeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noeme'n, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze ridhting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie oommissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze oommissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeeno Middenstands be langen en ls er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, dee te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij liaar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang., HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCCXCII. Zoek in Van Dale de beteekenls van het woord „protocol" op en ge vindt „Een getrouw verhaal, waarin door een aangesteld en beëedigd persoon wordt opgeteekend, wat in zijne te- gejrwoordighend is voorgevallen" iets dus in den trant van een proces verbaal. Die definitie gaat niet op, wanneer men de betrekking wil kenschetsen van den hier dikwijls belachen heer Mollard, die onlangs" benoemd tot minister van Frankrijk aan het Luxembourg, zijn uierkwaardige be trekking vaarwel zegt van directeur van het Protocol. Wat is dat dan, dat Protocol, waar van men directeur kan zijn? Alge meen bekend schijnt het niet te zijn, te oordeelen naar een Fransch ge dichtje, dat ik in proza vertaald weer geef: „Is het een man? Een dier? Een ding? Een hypothese? Mep. zegt, tusschen twee haakjes, dat het etn abnormaal monster is. Ik weet er niets vanjou is het onbekend. Er zijn menschen, die beweren uem ge zien te- hebben, opgedirkt, verguld, voorzien van honderd klinkende me dailles." Zóó wonderlijk is het Protocol neg niet, Memschen met diplomatieke be trekkingen weten te vertellen, cat het Protocol is„het geheel van be leefdheidsformules, waarmede een brief eindigt, de ceremonieele regels in de geschriften van eiken aard, ge bezigd in de officieele betrekkingen tusschen de Stalen als tusschen de ministers. Het behelst de kwalificaties en de titels, die toegekend worden aan souvereinen en aan publieke mi nisters, zoomede de vormen van hoofschheid, die in politieke docu menten in acht dienen te worden ge- Die formules en regels zijn geredi geerd geworden onder het ministerie Waddington. Ze zijn in prachtig rond- schrift gecopiëerd op een groot pa pier, dat de directeur van het Proto col steeds bij zich heeft en aan geen sterveling toevertrouwt. Ziedaar eerst een met de uiterste zorg be waard geschrift, dat minder uiercan- tieele waarde heeft dan het onuoozel- ste couponnetje. En de betrokken schatbewaarder, tol voor eenige da gen monsieur Armand Mollard, thans monsieur William Martin, geniet een zéér hoog salaris. Gesteld dat men minister-president van Frankrijk is en men wil een brief richten tot ccn buitenlandsch mo narch. Dan mag men dat niet doen op papier van eigen keuze, hoe fraai het ook zij. Neen, dat moet precies gaan volgens de regels van net be langrijke Protocol. Het papier moet van bepaalde afmetingen en op snee verguld zijn. En als slotzin moet de minister schrijven; „Ik ben met eer bied, Sire, van Uwe Majesteit, ae zéér nederig en gehoorzame die naar," zelfs wanneer de beide landen mei elkaar aan het bakkeleien zijn. Dat. is nu de befaamde protocollisclio hoofschheid, welker geheimen Armand Mollard beter kent dan ieder ander menschelijk wezen op aarde. Vlak die kennis niet uit! Voor den ex-president Armand Fal- lïères was Armand Mollard onmis baar. De protocollist moest den bur gerlijken en vergeetachtigen presi dent herhaaldelijk inlichten omtrent „de betrekkingen van préseance en van beleefdheid tusschen de vreemde Staatshoofden en den president der Republiek, tie organisatie van alle recepties, alle officieele reizen, enz.". Bij officieele gelegenheden kon men soms protocollist Armand president Armand snel zien naderen en dezen iets in het oor zien fluisteren. Wel-, licht werd er dan gemurmeld „Nu moet u links staan", of„Vier passen voorwaarts, rnon président" alle maal belangrijke aanwijzingen, niet waar, die zelfs oorlogen zouden kun nen verhoeden. Zoo was Armand Mol lard een hoogst gewichtig personage in het gevolg van den vorigen presi dent der Republiek, waardoor hij iet wat opdringerig werd en zich een zekere préséance verschafte, die men niet vergde. Rayrnwiu Poincarè, die zelf een hoogst representabel en representa tief man is, moet uit den aard der zaak niets hebben van des heeren Mol- iard's overdreven ijver en beeft hem diensvolgens een andere plaats aan de staatsruif aangewezen. „Ministre de Franco au Luxembourg" sapris ti dat is wel een titel om de uiter lijke ïjdelheid van vader Mollard te bevredigen. De nieuwe directeur van het Protocol, de heer William Martin, gewezen onder-directeur van de kan selarij, zal den heer Poincnré wel weer aan zijn eigen lot overlaten, ver trouwend, dat Raymond la Conscien ce, zooals onze president wel eens wordt genoemd, de ingewikkelde re gels der hof-eticjuette voldoende kent, althans te dien opzichte geen bokken zaï tcnioion Trouwen», ue nieuwe titularis zal zerf wel nog liard moe- ton studeeren in de nooge weten schap van den „Pot colie (lijmpotj, gelijk niets ontziende schalken het gausche samenstel van uiplomatieke vu ruien kunstjes plegen te noemen. ik geloot niet, uat ue journalist Francois Delouele doordrongen was van net protocolliscn presuge, tucu hij Zondag laatstleden het volgende schrijven tot den minister van Finan ciën richtte: „Mijnueer de minister, „Ik verneem, dat sommige banken zich voorstellen, binnenkort een Ser- viscn© leeüihg op de parijsche geld markt uit te schrijven, terwijl Servië nog niet definitief vrede met 'Turkije heeft gesloten en er verwikkelingen zijn, in staat om het Koninkrijk in be roering te brengen en de Fransche spaarpenningen in gevaar., „Ik heb de eer mij tot u te richten met het vertrouwen in uw hooge tus- schenkomst, om, in overeenstemming met uen neer minister van Bmteu- iandscne kaken, de maatregelen in uw macht te treffen, noodig tot het uitsi/sileu van deze leening, en ik lm- houd mij voor, u te interpelieeren, in dien, tegon mijn verwachting in, deze maatregelen onmachtig blijken om de uitschrijving op te schorten." Volgens Frarujois 0elc-~c ie heeft Servvê, alvorens r ran rijn dat land zijn geldmarkt mag openstellen, zijn verschillen èn met Turkije èn met1 Oostenrijk te regelen. Ja, ook met Oostenrijk, want Servië is in oncenig- heid met het 'kabinet te Weenen ter zake wan de Spoorwegen van het Oosten, dat wil zeggen de spoorlijnen, die Servië op de Turken beeit veroverd en zich voorstelt te behouden ais spoorwegen van den Servische» Staat, die dan daarvoor een schade vergoeding toekent aan da betrokken maatschappij. Doch Oostenrijk', dat zich het meerendeel der aandeelen. van bedoelde maatschappij heeft ver zekerd, ten einde de tarieven te hand haven, die het débouché van Salonica waai borgen, heeft geen zin om die aandeelen aan Servië te verkoopen, waarom het dan ook besloten heeft, dat alle lijnen moeten blijven onder de particuliere administratie van meer gemelde spoorwegmaatschappij. Met dit besluit heeft Oostenrijk Servië' op duidelijke, besliste wijze in kermis ge steld, en zoowel te Weenen als te Belgrado vreest men, naar aanleiding van deze kwestie, ernstige moeilijk beden tusschen de beide landen. En onder d'ie omstandigheden zou den de Fransch en geld leenen aan de Serviërs? Francois Delouele althans tracht het te verhinderen. Maar... als de hoeren bankiers al bezig zijn... En dan, waarde collega Framjois De louele: ministers dreigt men niet met interpellaties. Ministers hebben, vol gens voornoemd Protocol, recht op de „trés haute consideration" van de bur- 1 gerij, met inbegrip van de jouraalis-1 tem Niets is den laatsten meer heilig. j Zelfs met Raymond la Conscience wordt op allerlei manieren den draak j gestoken. Zoo heeft La Batte een ge-1 fingeerd dagboek van den presid ent der Républiek gepuKFIcë&Td, waaruit ik het volgende overneem: „Vrijdag. Laat me samenvatten... Ik heb 44 redevoeringen aangehoord, ik heb er 29 gehouden; Ik heb 118 kleine meisjes, 21 mannen, 8 vrouwen, 4 Auvergnaten gekust; mijn vrouw heeft 13 koffertjes en 83 kazen ont vangen. Ik stel me voor, hoe de Deschanels daarvan zullen sbaan te kijken. We zijn te Tulle, lief land, ik kom ei' terug op de fiets. Maandag. Gisteren heb ik mijn joyeuse intrede te Périgueux ge daan... Ik omhels en kus 43 meisjes, 17 .grijsaards, 29 gendarmes; mijn vtouw ontvangt 36 koffertjes, 8 me ter saucijs en 44 kazeu. Périgneux is een inderdaad repu- blikeinsclie stad.' Oneerbiedig, niet? Intusschen ge loof ik, dat deze persiflage 't essenti eels dier presidentiele reizen vrij ge trouw weergeeft. OTTO KNAAP. Vaa flo Residentie ea haar bewoners. CCXXII. Den Haag heefl alweer een nieuwen wethouder gekregen. Werd eenige we ken geleden voorzien in de vacature, in hei college ontstaan doordat de wethouder van financiën hij de perio dieke verkiezingen niet meer cauni- daat gesteld werd, thans moest een keuze plaats hebben, omdat de heer Lely tot minister van Waterstaat be noemd. was, wat openbare werken hoofdloos deed worden. Tot wethouder is gekozen de heer Jurriaan Kok en wel met vrij groote meerderheid,, toen hij tenslotte met "n socialist in herstemming kwam. De heer Kok was dadelijk de candid-rat van de Unie- en van de Vrij liberalen, maar is dat niet zonder strijd ge worden. Niet dat hijzelf getraent heefi invloed op zijn medeleden uit te oefenen, ik weet daar niets van, maar eenige leden hadden 'n anderen uitverkorene, mr. Romeijn, oud-hoofd commies van Publieke Werken te Amsterdam. Het bezwaar tegen mr. Romeijn was hoofdzakelijk dat hij op denzeif- den dag waarop hij als raadslid geïn stalleerd zou worden, den titel van wethouder zou ontvangen en dit be zwaar woog ten slotte zoo sterk dat ee liberale raadsclub met algemeens stemmen besloot den heer Kok te can- di deer en. In den wethouder heeft de gemeen te be&list iemand van smaak. Als di recteur van de plateelbakkerij Rozen burg heeft hij daar meer dan eens be wijzen van gegeven. Niet dat hieruit volgen moet dat op dit aardewerk nimmer terecht aanmerkingen ge maakt zijn ik zou het niet gaarne beweren, maar de lieer Kok heeft door zijn fabriek toch ook getoond dat hij gevoel heeft voor esthetica en dat is voor een wethouder van open bare werken al veel. Zijn voorganger, dr. Lely, onge twijfeld een man, die zijn gelijke in handigheid niet gauw zal vinden, heeft meer dan eens duidelijk loten zien dat bij hem die liefde voor stads schoen niet in gelijke mate ontwik keld vvae als de routine waarmede hij lastige vragers naar huis stuurde. Zoo ben ik er van overtuigd dat liet plan van Fellner en Hellmer door den heer Kok nooit zou zijn ingediend, alleen omdat het zoo'n foeiieelijke gevel had. Overigens is de heer Kok iemand die van groote werken houdt. Het maken van de nieuwe verkeerswegen heeft hij krachtig verdedigd; het plan tot het leggen van een dam in de Hof vijver bestreden en daartegenover gesteld het voorstel tot arnoveeren van de aangrenzende huizen. 1-Iet was een rede van hem, over stadsuitbreiding, die aanleiding werd tot het opdragen van liet ma ken van een uitbreidingsplan aan Berlage. Grondpolitiek voeren, het is een van de geliefkoosde bezigheden van den nieuwen titularis. Groot vc vinding geleerd heeft, dat de direc teur van ons tweede llaagsche too- neelgezelsclmp niet afkeorig is van reclame. Niet dat ik hero dat kwalijk zal nemen! Verre van dat. Tooneel zonder reclame is dood nog voordat een voorstelling gegeven werd, maar juist omdat dit zoo is, sta ik eenigs- zins gereserveerd voor dergelijke me- dedeelingen, die uitnemend stof geven voor gesprekken en daardoor liet nieu we gezelschap in spraak brengen. Einde van deze maand zal de eerste voorstelling in den Kunstkring plaats ■vinden. Op liét oogenblLk wordt in het zaaltje vrij hard gewerkt. Aardig zal het be&list worden. Daar staat de naam va nden architect voor borg ea daarvoor is de heer Verkade een te handig exploitant. I>e Dieren fuinzaal heeft een algéhee- le gedaante-verwisseling ondergaan. Ze is gerestaureerd, neen, dat eigen lijk niet, Ze is omgebouwd en zoo kon de holle ongezellige ruimte tot een aardig zaaltje worden. Of het echter publiek trekken zal? De Dierentuin zaal staat nu eenmaal in een slecht blaadje bij t uitgaand pu bliek. „Men" gaat er niet heen en dus- En voordat de neiging om altijd mot „men" mee te gaan overwonnen is, zal nog wel eenigen tijd duren. Daarbij komt dat door het tooneel- gebouw worden van liet specialïlciten- theater Flora en bet verbouwen van den Kunstkring voor Verkade's troep, da behoefte aan toon eel ruimte er niet grooter op geworden is. Als de Dierentuin-directie haar zaal eens een jaar vroeger had1 laten ver anderen. SINTRAM. aau den stok gehad, voordat het be drijf tot ontwikkeling kwam. Thans begint er eenigg belangstelling te ko men; het getal erfpachten groeit niet onaanzienlijk aan en het is mis schien niet te boud hier de veronder stelling uit te spreken dat bet. grond bedrijf onder den nieuwen wethouder, wel geen gulden, maar dan toch een betere toekomst tegemoet gaat. Een paar dagen geleden stond in verscheidene Haagscue blaueu te le zen, dat Verlcade in den zomer naar Indië wil gaan! Gelooven doe ik dat voorloopig nog niet, omdat de onder- BESJRS-OYEPiZIGHT van de Firma E. SASSEN Co. Parklaan 14 B. Telef. no. 2061. 11—17 October 1913. De factoren die in den laatsten tijd de stemming beheerschten, hebben ook in de afgeloopen acht dagen op nieuw tot een lustelooze houding op de internationale beurzen bijgedra gen. Tot de voornaamste van deze re denen, die reeds zoo lang zulk eeri onbehaaglijke stemming ter beurze hebben gaande gehouden, kan in de eerste plaats de onbevredigende ont wikkeling der geldmarkt gerekend worden. In plaats van een algemeen terug vloeien der geldmiddelen, waarop na het beëindigen van den oorlog in het Oosten gerekend was, valt overal een terughouding en bovendien een sterke vraag naar nieuw kapitaal te consta- teeren, waaraan onder de tegenwoor dige omstandigheden niet anders dan onder zeer bezwarende voorwaarden kan worden voldaan. In afwachting van nog aantrekkelijker beleggingen welke mogelijk nog zullen komen, schijnen beleggers nog weinig lust te gevoelen op de aanbiedingen die hier en daar worden gedaan in te gaan, met het gevolg dat de commissiehui zen met het grootste gedeelte der lee ningen- blijven zitten. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat door onbevooroordeelde vakmenschen in Londen, nu de beleggingsmarkt van, zoo weinig absorba tie vermogen, blijk geeft, met klem tegen een ver dere, niet in verhouding tot het aan bal staande- kapitaalvraag, waarschu wen daar anders ernstige moeilijkhe den op de leeningsmarkt te vreezen zouden zijn. Met deze gegevens voor oogen en de groote vraag van de zijde der Balkanstaten in het vooruitzicht, t zou het lang niet tot de onmogelijk heden behooren dat de Bank van En geland, ter voorkoming -van een ern stige gelderisis, zich genoodzaakt zag, het disconto opnieuw te verhoogen. Niet alleen in Londen wordt deze toe stand druk besproken, ook te Parijs, j voor welke plaats de tegenwoordige geldschaarschte, in verband met het beroep dat de geldbehoevende stalen aan de beurs denken te doen, zeer on gelegen komt, schijnt men zicli niet al te gerust te voelen. Achter de sclier- men wordi reeds fiink gewerkt om S Rusland in ieder geval eerst gelegen- i heid te geven een beroep op de geld- markt ie doen. Daarom schijnt dan j ook besloten te zijn» dat eerst het aan- deel der verschillende Balkanstaten I in de van Turkije over te nemen i Staatsschuld moet worden bepaald al vorens een nieuwe leening van een dezer staten aan de beurs zal worden toegelaten. Frankrijk ziet zich natuur lijk genoodzaakt, om de oude leenln- i gen waarbij het Fransche publiek reeds zulk een groot belang heeft, niet in gevaar te brengen, zoowel Rusland I als de Balkanstaten van nieuw kapi taal te voorzien en daar nu blijkt dat de Fransche kapitalisten de laatste ja ren ook niet van verliezen verschoond zijn gebleven en de opgave dc-r spaar banken bovendien een beduidende ver- Feuilleton (Nadruk verboden). 97) Marie-Ros© leed onbeschrijfelijk, wanneer liet nog langer duren moest, dan zou zij zich verraden. Hij stond op. Ik ga been. Marie-Rose. Hij verwachtte, dat zij hem terug zou houden, maar zij sprak geen en kel woord. Met bitterheid hernam hij: Ik vraag u verschooning, Ma- rie-Rose, dat ik gekomen hen, want ik zie wel, dat ik u stoor en dat gij met ongeduld verlangt, dat ik zal heengaan. O, Laurent, Laurentl Zij greep zijn Land en hield hem terug. Tranen verstikten haar stem. Vergiffenis, Marie-Rose, vergif fenis, zei hij. Maar is het mijn schuld, dat ik zulk© harde woorden moet spreken? Eenige dagen geloden, toen ik de laatste maal hier was, be minde gij mij nog, ik was er zeker Tan. alles h»wees het ïnii. nw ooiren uw glimlach, uw zoete woorden, en heden, ik weet niet waarom, is het mij of gij niet meer bemint, men zou zeggen, dat er tusschen ons een kloof ontstaan was sedert mijn laatste be zoek. Waarom? Ik herken u niiet. Neen, Marie-Rose, ik geloof niet wat gij gezegd hebt omtrent laster, d'ie u en mij zou treffen. Boven zulke klein geestigheden zijt ge verheven en bovendien, Marie-Rose, wanneer ge eenmaal mijn vrouw zult zijn, dan wordt aan al die laster het zwijgen opgelegd. Neen, neen, dat is liet niet, wees openhartig, Marie-Rose, ge hebt mij altijd in uw hart laten lezen, gij hebt altijd een afschuw gehad van leugen en veinzerij. O, waarom liegt ge, en veinst ge thans? Met zwakke stem antwoordde zij: De toekomst zal u misschien loe ren, Laurent dat ik uw verwijten ndeti verdien. Hij liet ontmoedigd het hoofd han gen. Er was in zijn blik niet alleen smart. Vaarwel dan, Marie-Rose, daar gij mij wegzendt. O, mijn Laurent, riep zij wan hopig uit. Heb ik u weggezonden? Waarom zijt ge zoo hard tegen mij? Ik zal je a!le dagen schrijven dat ill je bemin, Maine, en hoeveel verdriet, gij mij heden hebt aange daan. maar ik zal hier niet terutr ko men. Neen, neen, ik zal wachten lot gij' berouw hebt over uw koelheid, tot gij mij roept, eerst dan zult gij nnj weerzien, Mario-Rose, vaarwel. Zij had de kracht niet te spreken en hij ging heen, hevig' ontsteld, zon der iets van haar gedrag te begrijpen. Toen hij weg was, barstte Murie- Rose in snikken uit. Eindelijk kwam zij weer een weinig tot kalmte en kon zij geregeld naden ken. Het is beter zoo, mompelde zij. Mia/rtine vernioed.de niet, wat er in liet hart van Marie-Rose omging. Wel vond zij, toen zij terug kwam, dat haar' meesteres zeer bleek, afgemat en terneergedrukt was, maar toch maak te zij zich niet ongerust. Marie-Rose had haar niet gezegd, wat de markiezin de Soulainies en haar zoon waren komen doen; Mar ti ne had die bezoekers wel goten,, maar zij kende hen niet. Marie-Rose had haar niets willen vertellen, uit vrees dat Laureait haar uit zou hoo- ren en een onvoorzichtig woord van Martine kon haar edele, heldhaftige zelfopoffering nutteloos maken. Zij schreef denzelfden avond aan de markiezin: „Mevrouw! Ili heb Laurent gesproken;, en reeds vermoedt hij, dat er iets ge beurd is. Ik héb hem veel verdriet aangedaan en wat mij betreft, ik kan u niet zeggen, hoeveel ik lijd Marie-Rose". De markies las dezen brief aan zijn moeder voor, terwijl Gilberts afwe zig was. Arm kind', zei de blinde, ik heb bijna berouw over hetgeen wij ge daan hebben. En ik, moeder, zei de markies treurig, vrees, dat, wanneer het offer gebracht en Laurent met Jenny Bertignolles getrouwd zal zijn, dat meisje in haar wanhoop een einde aan haar leven zal maken. En toch kunnen wij niet anders handelen. De markies antwoordde niet. Beiden, moeder en zoon, bogrepen hoeveel smart, en wanhoop zij veroor zaakt hadden, zonder te vermoeden, dat luist Bertignolles, de man, dien zij als hun redder beschouwden, hen daartoe gedwongen had. Het huwelijk alleen kon hen red den. Toen Marie-Rose den volgenden morgen uit wilde gaan om haar lessen te gevenontving zij een brief van Laurent. Zij beefde, toen zij het cou vert open brak. Zij verwachtte ver wijten te zullen lezen. Manr neen, Het was alsof dat pijnlijk onder houd van den vorigen clag ndet plaats had gehad, of het slechts een booze mindering der gestelde sommen aan- toonen, is liet niet aan te nemen dut de vraag naar nieuwe beleggings waarden toereikend zal zijn om auu den geldhonger die tot in de 4500 mil- lioen francs moet beloopen, getnakice- I lijk te voldoen, Is dus de stemming voor beleggings waarden niet gunstig, voor spe culatieve fondsen waarop in de eer ste plaats duur geld belemmerend werkt, is de animo al zeer gering. Hierin zal, naar het zich laat aan zien, wel geen blijvende verbetering komen voordat de geldmarkt weder haar normaal aanzien heeft bekomen, de obligaties ais gevolg daarvan we der meer gevraagd worden en -e vraag van dien aard wordt, dat ook geld voor nieuwe ondernemingen be schikbaar kan gesteld worden. Ook in de Unie gaat de marlet nog steeds gebukt ouder den druk van duur geld en de gevreesde riadeelige gevolgen der tariefher-zieuing. Over den invloed van deze laatsie loopen do meeningen zeer uiteen. Sommigen zien in het nieuwe tarief oen stimn- lans voor den. handel, anderen ge looven aan een, per saldo heilzaam werkende conjuctuurteruggen g. Even. zoo gaat het bij het oordeel, over de b ankwetgeving. In deze tegenstrijdi ge meeningeir ligt de grond voor do tegenwoordige onbestemde markten. Doch den koersloop nagaande moet men tot de conclusie komen dat zij die bij de leiding der markt den loon aangeven niet aan een gunstige wer king van deze proefrniddelen geloo ven en waar de ervaring leert dat markt steeds wonderwel de te ver wachten gebeurtenissen verdisconteert zou men geireigd zijn aan te nemen -dat ook ditmaal de markt het aan het rechte eind heeft. Althans geldt dit thans reeds voor het prijsverloop der staal artikelen. Werd eenige maanden geleden door belanghebbenden bij den staalhandel als bun verwachting uitgesproken dat de staalindustrie van het nieuwe ta rief geen nadeel zou ondervinden, nu blijkt dat de Bteel Corp. uit vrees voor buitenlandsc.be mededinging den prijs van staten staven plotseling met 6 dollar heeft verlaagd en ook andere artikelen in prijs zijn gedaald, blijkt achteraf dat de aandeelen dér Steel Corp niet zonder grond zoo ge voelig zijn gedaald. Do hoop dat de spoorwegen spoedig groote orders zouden plaatsen blijkt ook nog steeds niet in vervulling te gaan. Wel wor den door enkele maatschappijen flin ke bestellingen gedaan, doch deze zijn enkel aan hoogst noodzakelijke ver nieuwingen te danken. Voordat in de hangende kwestie over de verb oo giris der vrachttarieven nog geen uit spraak ls gedaan, zal van deze zijde wel geen al gemeena Loopbeweging intreden. In de eerste plaats zou deze toeneming de sporen meer directe voordeelen bezorgen en bijgevolg nok in staat steller, meer aan verbeterin gen ten korte te leggen, doch ook zou dit een aanmoediging kunnen zijn om het publiek tegenover de spoorweg- obligaties, welke door de mindere ontvangsten en «Ie steeds minder wor dende zekerheid zeer in discredit zijn geraakt, wat tegemoetkomender te maken. Waar eerst in November deze kwes tie in behandeling wordt genomen en de Interstate Commc-roe Commission steeds veel neiging aan den dag legt om- de uitspraak in dergelijke geval len zooveel mogelijk te verschuiven, zijn de verwachtingen over een gun stige decesie niet al te hoog gespan nen. Ter beurze van Amsterdam was, hl navolging van New-York, de stem ming voor industrieele waarden verre van opgewekt. Amalgarnateds daalden van 73 7/8 tot 715/16 op de verwachting dat bij de algemeen heerschende malaise ook de vraag naar koper eer zal ver minderen dan. toenemen, onder welke overweging de gunstige cijfers der koperstatistiek niet voldoende tegen wicht konden vormen. Comm. Steels reageerden van 56 3/4 tot 54, Car Foundry van 44 1/2 tot "42. Am. Can. Comp. van 34 1/8 tot 30 5/8, Am. Smelting verloren ruim 2 pCt., waartoe ook de ongunstige berichten uit Mexico bet nootiige bij droegen. Meer nog dan de industrieele markt had deze week de spoorweg-u (dueling onder groot aanbod te lijden. De on gunstige ontvangsten, welke, vergele ken bij 't vorig jaar, toen de ontvang sten tengevolge van den overvloedi- gen oogst gunstig waren, zeer afste ken, gevoegd bij nieuwe leeningsplan- öén, welke door sommige maatsc-oap- pijen worden uitgewerkt, en aan de regeering toegeschreven vervolgings- plunncn tegen de South. Pacific over het bezit der Central Pacific, waren hoofdzakelijk de factoren, die de da ling in do hand werkten. Comm. Unions verloren 8 1/4 pCt., Southern Pacific 4 5/8, Atchison To- peka 4 pCt., Balt. Ohio 1 7/8, Mis souri's liepen van 20 3/4 tot 19 3/4, da-oom was geweest, want Laurent maakte er niet de minste toespeling op Zijn brief was, zooals altijd, vol liefde en vertrouwen. Zij las hein op straat en haar oogen werden gedurig door tranen bene veld. Zij had wel gelijk gehad, toen zij vreesde dat een plotselinge scheiding haar zelfopofering onmogelijk zou maliën. Zij moest dus antwoorden op zijn brieven, die zij nu geregeld eiken mor gen ontving en waarin hij haar nooit eenig verwijt deed. Maar hoe ireantwoordde zij die brie ven. Koel en stroef., zonder een enkel woord, dat van liefde getuigde. Zij weende, wanneer zij ze overlas. Iloe. zal het hem liet hart breken, mompelde zij telkens. Inderdaad, Laurent was diep ter neergedrukt. Wat. had hij dan toch gedaan, om de liefde te verliezen van een meisje, dat hij meer dan zijn eigen leven lie- minde? Zeker, eenmaal had hij zich haar liefde onwaardig gemaakt'. Zijn misslagen van vroeger hadden hem kunnen scheiden, dat wist hij, maar hij wist ook, dat zij hem die vergeven had. Zij had hem opgebeurd en aange moedigd. Slechts uit liefde voor haar had hij afgezien van- zijn besluit, zich. te do oden. En nu verliet zij hem. Waarom toch beminde zij hem don niet meer? Zou zij een medeminnaar hebben? Ijverzucht folterde hem. Wie kon die medeminnaar dan zijn? Terstond echter wierp hij die ge dachte, als belachelijk en beieeili- gend voor Marie-Rose weer verre van zich. Neen, zooiets mocht hij niet den ken. Maar des te onverklaarbaarder werd het gedrag van zijn lieve lente fee. Moest hij dan geloof slaan aan hetgeen zij had gezegd? Hoe dié laster het zwijgen op te leggen? Door een huwelijk met Marie-Rose. Dat huwelijk was hem evenwel ver boden, on hij had te veel liefde en oor- bied voor zijn moc-der, om tégon liaar in verzet te komen. Ook Marie-Rose zou dat niet willen. O, hoe dikwijls las en herlas hij die koele brieven van het arme meis je. Zijn hoofd gloeide en loom welde in hem op. Zij schreef slechts op een alledaag- scbon toon. Geen enkel woord van liefda (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5