NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31© Jaargang Ko. 9305 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 20 OCTOBER 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: PER DRIE MAANDEN: KIL 'jPjlll* JÊuffl Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom. der ijfö Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 JtAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. ^oSSSXd"witUntan' '.«Sm Redadie en Adrainistratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cost'er. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA AGENDA Dinsdag .21 October. Orgelbespeling iin die Groote Kerk van 1—2 uur. Schouwburg. Bioscoopvoorstelling. De Kroon: Concert Elly Ney-van Hoogstraten. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voorstol ling. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel ling. H i 11 e g o m; Gemeenteraadsver gadering. Stadsnieuws PENSIOENEN VOOR GEMEENTE AMBTENAREN. Door Mr. M. Slingonberg, lid van den Raad, is bet navolgende bij dat College ingediend Naar aanleiding van de op 1 Octo ber 1913 in waking getreden wet op do pensionneerirg van Gemeenteamb tenaren vragen B. en W. bij raad- stuk No. 3S7 aan Uwen Raad machti ging om aan-den Minister van Finan ciën schriftelijk te verklaren, dat de gemeente Haarlem bereid is om de pensioenen, welke ingevolge de „Pen sioenwet voor de gemeente-ambtena ren 1913 door de op 1 Mei 1913 in haren dienst zijnde ambtenaren later zullen worden genoten, de gedeelten voor den tijd, in haren dienst doorge bracht. jaarlijks vóór 1 Juli aan het londs, bedoeld in art. 50 dier wet, uit te keeren. Zuoals B. en W. in den voorioopeor reeds mededeelen, is aan de gemeen te bij bedoelde wet de keus gelaten om ten aanzien van de 1 Mei 1913 in functie zijnde ambtenaren de pen sion:! ecring tc regelen lo. door van de pensioenen, welke Ingevolge de „Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913" door die ambtenaren later zullen worden ge noten, do gedeelten voor den tijd in dienst der gemeente doorgebracht, jaarlijks aan het in art. 50 dlier wet beuoe.ue ioiiüs terug te betalen (art. 63;oi zo. uoor over den diensttijd nó, 1 October '1913 voor iederen ambtenaar per jaar aan' genoemd fonds te beta len 7 ten honuerü van den pensioen grondslag (art. 40) en door stoning ineens of in 40 annuïteiten (berekend naar den rentevoet van 31/2 pCt.) van 6en bedrag van 8 ten honderd van het totaal der gedurende den diensttijd van iederen ambtenaar vóór 1 October 1913 bij dc gemeente genoten belooningen (artfc. 63 en 64). De regeling sub 1 komt ongeveer neer op behoud van eigen pension- xieenng door de gemeente, voor de op 1 Mei 1913 in functie zijnde an to te naren, uu regeling sub 2 brengt met zich onmiddellijk en rechtstreeks aan sluiting bij het. Kijkspensioenfonds. vooi ue aiiifitenaieu kan het on verschillig zijn op welke wijze ue re geling wordt getroffenhunne belan gen zijn in heme gevallen op gelijken voet behartigd. De vraag is dan ook alleen, welke regeling is voor do gemeente Haarlem Jinancieiel liet 'voordeeligst Het wil don ondergeteekonde voor komen, dat B. en W. deze vraag in ltaadstuk 387 al to stiefmoederlijk be handelen.. Onder verwijzing naar een rapport van Dr. Turksma en naar hot advies van do Commissie van bijstand in het verleenen van pensioenen en on derstand,, wordt in gemeld raadstuk zonder verdere motiveering do rege ling sub 1 het meest aanbevelens waardig geaoht. Ilot zij mij veroorloofd tegenover deze adviezen to pluatsenlo. do conclusien van dezelfde Commissie en van denzelfden Dr. Turksma d.d. April ioiu, en zo. de hierna volgende besciiouvvingen. Yveuve xvscting is financieel het voordeeligst Bij uo utsbetreffonde becijferingen neem ik tof, grondslag het rapport van dr. Turksma van April 1913 en de ontwei',p-begrootmg 1914, volgnummer 217a, memorie van toelichting pag. m ij uiten beschouwing blijven de ge- rn e en te beu rij ven, waarvan de pen sioensbij dragen afzonderlijk worden berekend en dan ook niet bij do be staande regeling op volgnummer 217a worden gebracht. Bij do aanvaarding van het voor stel van B. en W. blijft do begrooting bciast met. den post f 60.627, zio volg nummer 217a. Dit bedrag kan verminderd wor den, indien er een nieuwe weten schappelijk© balans wordt opgemaakt, doch daarnaast zal zich vcffbeffeii in nagenoeg dezelfde verhouding volg nummer 217, thans uitgetrokken op 1, zijnde 7 pCt. premie voor nieuw aan te stellen ambtenaren. De som van beide volgnummers zal evenwel gedurende lange jaren 60.627 blijven, respectievelijk nog verhoogd naarmate de salarissen der ambtenaren stijgen. Immers ook B. en W. schijnt het noodzakelijk, bij aanvaarding van hun systeem te blijven voortgaan met de vorming van het eigen pensioen fonds voor gemeente-ambtenaren. (Zie raadstuk 387 pag. 1, onderaan). De hierboven bedoelde stortingen zuilen moeten doorgaan, totdat de laatste ambtenaar, op 1 Mei 1913 in functie, zal zijn uitgestorven. In elk geval is het hoogst onzeker en dén Raad geheel onbekend, wan neer en met welk bedrag deze post bij aanvaarding van het systeem van B. en W. zal worden verminderd. Wat zijn daarentegen (te financieel© gevolgen van de regeling sub 2 a. de gemeente moet betalen aan het rijk 7 pCt. van den pensioens grondslag van alle ambtenaren na 1 October 1913. Volgens de begroeting 1914 bedroegen de pensioensgrondsla gen 1 Juli 1914f 545.0007 pCt. hler- vaii is ƒ28.150; b. de gemeente moet betalen, ter in haling van den achterstand, 8 pCt. van de totaal uitgekeerde beloon ju- gen aan de '1 October 1913 in functie zijnde ambtenaren. Volgens Dr. Turksma kan dit percentage worden vastgesteld op 3/4. gedeelte van het totaal bedrag aan pensioensgrondsla gen, zijnde dus 3/4 van f 545.000, is 40.875. Het bedrag kan worden betaald in 40 annuïteiten, voor het eerst te be talen 31 December 1915. Volgens mij van deskundige zijde verstrekte in lichtingen maakt dit een jaarlijksche annuïteit van 19.609.35, rond ƒ19.610 (rentevoet 3 1/2 pCt.). Dit stelsel aanvaardende, betaalt de gemeente dus gedurende 40 jaren ƒ28.150, plus ƒ19.610, is'/47.760; daar na slechts ƒ28.150. Daarme de is de gemeente ten aan zien van het Rijk van alles af. Alleen is hierbij in het oog tc vat ten, dat dit cijfer, evenals het cijfer bij de regeling door B. en W. voorge steld, eeriigszina zal stijgen naarmate de salarissen der ambtenaren stijgen, immers bedoeld cijfer is gecieei Lelijk een percentage dier salarissen. Bovendien zijn dan nog door de ge meente te betalen de reeds verkregen pensioenen van de thans gepension- nee-rde gemeente-ambtenaren. Dezen kunnen echter ruimschoots worden voldaan uit de bestaande pensioenfondsen der gemeente. Immers' deze fondsen be vatten thans ƒ369.600 Hierbij komt nog storting 1914 25.408 Ik heb mij veroorloofd, deze be schouwingen. aan Uw Raad sohrifte- lijlc aan te bieden, omdat het moeilijk is in een mondeling debat de waarde van cijfers te overzien. Het ware mij aangenaam geweest, indien ik ze in ©ene vergadering van de Commissie van bijstand in het beheer der ge- meente-financiën had kunnen te l>erde brengen, doch de betrokken wethou der verklaarde mij desgevraagd, dat er geen termen waren, d'eze zaak in die commissie te brengen. Naar mijn oordeel heeft deze zaak echter een bij uitstek financieel be lang voor de gemeente en behoud ik mij dan ook voor, zoo noodig bij de behandeling in den gemeenteraad voor te stellen, aA*oog het oordeel te vragen van bedoelde Commissie van Bijstand. Mocht de Raad van oordeel zijn, dat het door mij voorgedragen stelsel de voorkeur verdient boven het stelsel van B. en W., dan zal ie eerste alinea van het ontwerpbesluit, vervat in raadstuk 387, moeten worden afge stemd. Wordt toch de daarin bedoelde ver klaring niet afgelegd, dan treedt van rechtswege in .werking het stelsel, door mij aanbevolen. HET KLEINE TOONEEL. In het verslag van de voorstelling van Het Kleine Tooneel, Vrijdagavond gegeven" is een zetfout g-eslopen. De pauze eindigde niet te 10.4Ü maar te 10.10. De rustpoos had dus 40 minu ten geduurd. BRUTALE INBRAAK. Zaterdagnacht is ingebroken in de Oatheduaal St. Jan, te 's-Hertagen- bosch. Verschillende voorwerpen van waarde zijn gestolen, vooral voorwer pen van oudheidkundige waarde. Een treurig ongeluk. Zaterdagmiddag was het 6-ja'rige zoontje van Van Dijk. (magazijmfcnecbt bij de firma Van Birederode, wonende Vooi'zorgstraat 33) op den" zolder aan het spelen. Het kind is uit het zolderraam van 3 '1/2 meter hoogte gevallen etn te recht gekomen op het binnenplaatsje. Ernstig aan het hoofdgewond (sche delbreuk) is de jongen naar t St. Eli- sabeths-Gast'nuis gebracht, waar hij spoedig daaropt zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. Terwijl het ongeluk gebeurde waren de ouders wegens werkzaamheden af wezig. Piet en zijn twee zusjes wa ren alleen thuis. De meisjes speelden beneden en hooiden onverwachts een plof, waar op zij hun broertje vonden. De droevige gebeurtenis heeft In He buurt algemeene deelneming verwekt. Piet van Dijk was de jongste van het zestal 'kinderen. Z ALS'MAN-A V ON D, De eei-ste Zalsmanavond zal aan 't einde dezer maand plaats hebben. Het belooft een zeer belangrijke avond te worden, aangezien dan een Bach-avond gegeven, zal worden. Als solisten zullenoptreden: de heer Georg' A, Waiter, tenor, Berlijn, me vrouw Elsa Walter-Haas, pianiste, Berlijn, en mevr. Jeanne Vogelsang, violiste te Utrecht. De heer Walter zoowel als zijn bei de medewerkstera, mochten met dit programma in het- buitenland reeds veel succes oogsten. 395.008 De contante waarde van de hieruit te betalen pensioenen bedraagt vol gens rapport Dr. Turksma d.d. April 1913 ƒ358.630, er is dus een surplus van bijna ƒ40.000, dat óf na liquidatie aan de gemeentekas ten goede komt, öf wel in 40 annuïteiten in het credit .van de jaarlijksche gemeentebegroo- ting kan worden gebracht. De door mij voorgestelde regeling is aoji te bevelen lo. Omdat zij financieel voordeeli- ger is voor de gemeente 2o. Omdat de gemeente dan precies weet, wat er te betalen valt 3o. Omdat het systeem veel eenvou diger is; 4o. Omdat de gemeente met 40 jaren 1 vrij is van de inkoopsom, terwijl bij het systeem B. en W. de gemeente er nog vele jaren onder gebukt kan gaan. De vraag zal wellicht worden ge daan, waarom leggen dan toch de meeste groote gemeenten de verkla ring af, die B. en W. ook door Haar lem wenschen te doen afleggen? Het antwoord hierop is. omdat vele groote gemeenten geen, althans geen voldoend, eigen pensioenfonds heb ben, omdat veie van die gemeenten niet het stelsel van fondsvorming, maar het zoogenaamde omslagstelsel bij hnnne pensionneering hebben toe gepast. Haarlem verkeert echter in de ge lukkige omstandigheid, een belang rijk pensioenfonds te hebben, waarin juist de laatste jaren extra is ge stort. Vandaar dat Haarlem zich in het voorjaar 1913 niet zoo ongerust be hoefd© te maken voor de bekende wetsontwerpen, als vele groote ge meenten. (Zie rapport Dr. Turksma en advies pensioen-commissie April 1913). Vandaar echter ook, dat Haar lem thans geen gebruik behoeft te maken van de tegemoetkoming, wel ke de regeling van art. 68 der Pen sioenwet gaf aan die gemeenten, wel ke het omslagstelsel toepasten., Be heer F. LIEFTINCK. Zondagmiddag te 5 urn' is in de So ciëteit Trou moet Blijcken het ge schilderd portret van den Keizer, den heer F. Lieftinck, geschenk van de leden tot herdenking van zijn 25-jarlg keizerschap, aangeboden. De heer A, van Rossum, Prins, voerde daarbij het woord en bood In een aardige rede, die zeer werd toe gejuicht, den heer Lieftinck het kunstwerk aan. Het werd duor den Keizer dank baar aanvaard met een pittige toe spraak, zooals uien die van dezen stoe- ren man kent. Een groot aantal leden woonden de plechtigheid bij en natuurlijk ook de schilder, de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals-Mu seum.. Hoewel de belichting niet vol maakt was, daar men op dit uur het gaslicht had moeten ontsteken, was er slechts één roep over het voortref felijke schilderstuk. Men vond de ge lijkenis treffend, een oordeel trou wens, dat reeds vroeger door den heer Lieftinck zelf en zijn familie werd uitgesproken. De heer Gratama, die vroeger in den Haag veel portret schilderde, verwerft zich door dit kunstwerk ook in Haarlem den naam van voortreffelijk portretschilder. De leden van Trou stelden het zeer op prijs, dat hun Keizer zich had doen afbeelden met liet insigne van de So ciëteit op de borst. Het portret blijft een" paar dagen in de Sociëteit hangen, opdat de leden het daar ook bij daglicht kunnen zienindien de heer Lieftinck daar voor toestemming wil geven zou liet zeker gewaardeerd worden, wanneer het daarna nog bij een kunsthandel werd geëtaleerdde heer de Bois op den Kruisweg zai dat zeker gaarne doen. Dc schilder zelf. de heer Gratama, heeft de vriendelijkheid gehad een teekening voor ons te maken naar zijn portret, die wij niet toestemming van den lieer Lieftinck hier opnemen. Dat ook deze teekening slechts een zwak denkbeeld kan geven, van het schilderij spreekt van zelf. Kiekjes uit de Rechtszaal. Een auto-botsing. Een chauffeur uit Amsterdam is in dertijd door den Kantonrechter te Haarlem veroordeeld tot zeven dagen hechtenis, wegens het ais automobiel- bestuurder bij het passeeren en voor bijrijden van een andere automobiel, niet voldoende naar links uithalen. Het voorval had indertijd plaats aan de Amsterdamsche Vaart. Van Haarlem naar Amsterdam reed een verhuurde automobiel van de Simplex Maatschappij te Amsterdam. Behalve de chauffeur zaten vier dames in den wagen, Hoewel de Simplex-auto een goede vaart had, werd bij achterop gereden en zelfs voorbijgereden door een an dere automobiel. Juist bij het pas seeren werd ue automobiel van de Simplex op zij gedreven, sloeg om en kwam op de tramrails terecht. De vier dames en de chauffeur beland den in de sloot naast den weg. Aan de Simplex-automobiel was ©en scha de van ongeveer 450. De chauffeur van de Simplex be weerde door de passeerende automo biel aangereden te zijn, De chauffeur van die aanrijdende automobiel werd te Amsterdam opge spoord. Hij ontkende aangereden te hebben. Ue Kantonrechter achtte de aanrij ding bewezen, alsook de schuld van den chauffeur daaraan. Tegen dit vonnis had de chauffeur hpoger beroep aangeteekend. Voor de Haarlemsche rechtbank werden verschillende getuigen deskundigen gehoord, deskundigen van het Openbaar Ministerie en van den verdediger Mr. Van Gigeh Jr. uit Amsterdam. Het bleek, dat de Simplex-automo biel eau lichte wagen was, de pas rende automobiel daarentegen een zware wagen voor zes personen. Ter zitting was aanwezig een dop van een wiel van den Simplex-wagen, welke dop vervormd was. als het ge volg vai'i een aanrijding. Het Openbaar Ministerie had beves tiging van het vonnis van den Kan tonrechter gevraagd. Mr. Van Gigch meende, dat be klaagde moest worden vrijgesproken. De rechtbank, heden vonnis wijzen dc, gelastte een nader verhoor van deskundigen, over de vraag of bij een aanrijding van twee automobielen de naafdop aldus beschadigd kan wor den aJs de naafdop die in beslag, ge nomen is, alsook over de vraag of zoo'n aanrijding mogelijk is zonder dat de spatscliermeu beschadigd worden. Dit nader onderzoek zal plaats heb ben op Maandag 3 November te 101/2 uur. Als deskundigen zullen dan nog gehoord worden de heeren J. Inpijn en J. W. Koopman te Haarlem. UITSPRAKEN. M. van K., zonder beroep, te Haar lemmermeer, mishandeling, een maand gevangenisstraf. J. A. K., paardenslager, zonder be kende woonplaats, oplichting en ver duistering, een maand gevangenis straf. P. G., vroeger te Haarlemmermeer, mishandeling, 15 boete of 5 dagen hechtenis. H. C. B., los werkman te Schgten, mishandeling, ƒ10 boete of 10 dagen hechtenis. H. P,, koopman te Amsterdam, we- derspannigheid en beleediging van ambtenaar, 20 boete of 10 dagen hechtenis. H. G., zonder beroep of vaste woon plaats, bedelarij, 2 maal 4 dagen hechtenis. B. H., schipper te Purmerend, mis handeling, 10 boete of 7 dagen hech tenis. J. H.j arbeider te Purmerend, mis handeling, f 2 boete of 10 dagen hech tenis. W. J. J. van Z., sjouwerman, te Wormerveer, appél, niet voldoen aan bevel der politie, ontslagen van rechtsvervolging. DE GLADHEID VAN DE HOUTBRUG Zaterdagmiddag is een paard ge spannen voor een steenkotenwag-an van de Perquin aan de Hou tbr ug door de gladheid van de belraling gevallen en uitgegleden. Do wagön kwant tegen een lantaarn paal terecht, die daardoor gebroken is. Had de lantaarnpaal daar niet ge staan, zou hol paard en de wagen waarschijnlijk in den theewinkel de Toko terecht gekomen zijn. 50-JARIG HUWELIJK. Het echtpaar Huizinga, wonende in een zijstraat van de Leliestraat, viert zijn gouden bruiloft. Zondagavond hadden de buren voor muziek gezorgd een vevsïerd draaiorgel. Af en tóe werd ook Bengoalsch vuur ontstoken. Het was een heele drukte. HET ASPHALT IN DE ANEGANG. Zaterdagmiddag is de asphalteerlng van de Anegang gereed gekomen en voor het verkeer opengesteld, tot groo te vreugde van de bewoners. Niet al leen slaken zij de vlag uit, maar ook schonken zij aan de arbeiders een extraatje en aan den baas een kistje sigaren. Natuurlijk is het feit voor tien dan ook van groot belang, niet enkel om dat zij daardoor ontslagen worden van een belemmering, die voor hunne zaken nadeelig moet zijn geweest, maar omdat de Anegang nu gewor den is een straat, waar men guarne zal komen winkelen en wandelen en etalages kijken, waarvan dan ook weer koopen komt. Voor ieder, die er door moet gaan is het gemakkelijke plaveisel, <iat door de firma Stein en Takken zeer goed gelegd is, een groot gerief. Zaterdagsavonds is Liet altijd druk in de Anegang, nu was het er met dien feestelijken vlaggen tooi en de genoeglijk voortwandelende bezoe kers,. buitengewoon gezellig. We zijn met de bestraling van on ze binnenstad op den goeden weg het volgend jaar komen Kruisweg, Kruisstraat en Groote Iloutstraa' voor asphalteerlng aan de beurt. EEN INGEWIKKELD ONGELUK. Zondagavond raakte de automo biel van den heer D. Bos in de Kruis straat defect. Er werd een lorry ge haald en de auto werd door levende paardenkrachten weggebracht. Maar op 't Spaarne is e lorry in elkaar gezakt, juist op de trambaan der E. N. E. T. "t Duurde wel een uur voor de tramlijn weer vrij was. De auto en de lorry zijn daarop zonder nieuwe te genspoeden naar een stal in de Spaarnwouderstraat gebracht. Begin van brand. Tijdens de voorstelling heeft Zon dagnamiddag omstreeks half vier uur in de Apollo-Bioscoop. Bartejorisslr. ©en begin van brand plaats gehad op' een bovenkamer (bewoond door de ox- plieatrice) ontstaan door het in brand, geraken van een gasslang. De brand werd gezien door een dochtertje van den concierge, dat ging schreeuwen en gillen,, hetgeen in de zaal een klei ne paniek, veroorzaakte, waarbij een paar dör aanwezigen de zaal verlie ten. Het vuur werd echter dadelijk ge- bluscht door de vrouw van den con cierge, die in de kamer aanwezig was. De voorstelling is daarop zonder ver dere stoornis verloopen. Geen wonder dat nu de buren van de Anegang als op een kolfbaantje gaan, de bewoners van de Warmoes- straat hun plaveisel ook eens extra aangekeken hebben. Dat schouwspel viel niet mee. Van een goed trottoir is noch aan den westkant, noch aan dc oostzij spra ke, de rijweg verkeert in. slechten toe stand en is bovendien nooit goed ge weest. omdat deze soort porphyrkeien veel te glad is en daardoor gevaar oplevert voor mensch en dier. De paarden hebben er ontzaglijke moeite mee. Daarom steken de Warmoesstraters de hoofden bij elkaar. Asphalt zulten ze niet vragen, maar wel geschikter rijweg-materiaal en goede trottoirs. G 6 v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: A. Scha af sir a Oostvest 50, een. medaillon; J. Jas pers, L. Vlamingstraat 3, een duim stok. A. Pauten, Rozenstraat 8, een kinderpantoffel; P. Zwart, iNassau- laan 34 E, eene reticule. A. Roeien, Amsterdamsche vaart 8, eene porte- monnaie; G. v. Slooten, Holsteeg 14, een lorgnet; J. Duin, Jansstraat 16, een handtaschje; J. Klok, Badhuisstr. 19, eene portenionnaie; S. van Blok land,, Zuid Brouwerssstra at 50, een zakdoekje. J. Nuijeais, Kruisweg 27 rood, een boodschappentasch. J, Klok, Badhuisstraat 19, een zwarte dames- portemonnaie. S. van Blokland, Z- BropfWensstraat 50, een gekleurd zak boekje. W. Bakker, Duvenvoorde- sfcraat 1, een cepuchon. C. v. Dijk, Zuidpolderstraat 1, een ijsmuts; M. v. Herwaarde, L. Poellaan '10, een me- daljon. C. Braaiju Voorultgaugsiraat. 28, eo n rozenkrans. C. Becus, M. van Heemskerkstraat 1, eeu damesbont)©.1

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1