NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang iNo. 9306 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 21 OCTOBER 1913 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RTENTI N: PER drse maanden: 'spilil? ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1:65 v£> $!!■-. 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Cö'Iiusfreenf Zondagsblad, 'voor HaWem' I Redactie eB Administratie: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Uil NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 22 OCTOBER. Gemeenteraadsvergadering, hall 2. Schouwburg: Biosc. voorstelling. De Kroon: Optreden Haart. Tooncel- Vereen. Jacob van Lennep. Proveniershuis: Moederoursus. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apolio-Theater: Biosc. vooirstclling. Velsem: Gemeenteraadsvergadering. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tvveede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Waterverspilling", in de rubriek Om Ons Heen. Hst politietoezicht op Bosch en Vaart. De heer J. W. Keerüint te Amster dam, die onlangs in. een ingezonden Bt.uk klaagde over Ik onvoldoende po litietoezicht kom t, na het antwoord dat wij plaatsten, in een uitvoerig stuk op de zaak terug. Niet enkel de lengte, maar ook de toon van 't stuk maakt, het voor plaat- ging ongeschikt. De inhoud komt hier op neer, dat de inzender bij zijn mee ning blijft. Zelfs wist hij niet, dat de toestand zoo erg wast Zeven aanhou dingen! Maar deze redeneering is niet heel Mllijfe, want uit die aanhoudingen blijkt toch wel, dat er politietoezicht Is. Inzender weet precies wat wij had den moeten doen, een wakkeren re porter zenden om de waarheid op te sporen. Door aan de huizen aan te bel len bijvoorbeeld? Wij willen hem even wel te gemoet komen en stellen daar om deze vraag aan de bewoners van het Bosch en Vaartkwartier: Hebt gij wel eens last ondervon den van onveiligheid en onvol doend politietoezicht in liet kwar tier? Zoo ja, wilt liet ons dan me dedeel en, dan zulle'n wij daaraan in tie courant, natuurlijk, zonder Uw naam te vermelden, publiciteit geven. HET ONGEVAL AAN DE E. S. M. Zooals reeds kort medegedeeld is, had Maandagmiddag omstreeks 12 uur aan (1e E. S. M. een ernstig on geluk plaats. De conducteur C. Kllnke, die reeds van den aanvang der exploitatie van de E. N. E. '1'. af, dus ruim 14 jaar,' in dienst der maatschappij is, zou door het vasthouden van het touw, dat bevestigd is aan den stroombeu- gel, zorgen dat die beugel niet in de electrische draden verward geraakte, 3aar 3e tram even 'eruit moest rijden. Dat de tram achteruit rijden moest kwam doorda t aan de Baan een uit de Tempeliersstraat naar Amsterdam gaande tram defect was geraakt. Die tram kon niet verder, en nu zouden de naar Amsterdam gaande trams vertrekken over het spoor, waarover anders de trams uit Amsterdam aan komen. Dat. gebeurde, maar op den hoek van de Baan en den Kleinen Houtweg kwam de tram naar Am sterdam de tram komende van Am sterdam, waarop de conducteur Klin- ke dienst deed, tegen. De van Amsterdam komende tram moest nu achteruit gezet worden, om o.p den Kleinen Houtweg in de rich ting van het Paviljoen op de Ceïn- tuurüaaif te rijden. Bij het achteruit zetten zou de con ducteur het beugeltouw vasthouden, hij sloeg ihet louw een paar malen om de hand. De beugel geraakte evenwel tusschen de draden in, sloeg om en er kwam zóóveel spanning op te staan dat het beugeltouw drie vingers van Klinke gedeeltelijk afsneed. Zooals we reeds meldden is de ge wonde door dr. Steffelaar verbonden. De gewonde heeft veel pijn, maar maakt het overigens redelijk wel. U i t v o e r i ng. De Gymnastiek- en Schermvereeni- ging „Bato" zal een uitvoering geven tor herdenking aan het 17 1/2-jarig be staan der vereoniging, in hot Bronge bouw, onder leiding van den heer Direijer en mej, Michels, o.a. zullen marmol-groepen worden vertoond. Een bal besluit den avond. LEANÜER SCHLEGEL Maandagavond is de bekende musi cus Lean der Schlegel in zijn woning aan den Zijlweg te Overveen ploise- ling overleden. Gisteren voelde hij zicli nog heel wel, was zeer opge wekt, ging er ook nog op uit en zat des avonds in zijn kamer te werken. Toen hem zijn avond eten gebracht werd vond de dienstbode hem nog rus tig in zijn stoel zitten. Tien minuten latei kwam een der huisgenootcn op zijn kamer en vond hem dood. De heer Leander Schlegel werd 69 jaar oud. Met hein is een op muzikaal gebied zeer bekend en verdienstelijk man heengegaan. Hij werd den 2en Februari 1841 te Oegstgeest geboren. Zijn vader was professor te Leiden. Hij was een der oprichters van Bach, en werd daarvan later eerelid en vervolgens lid van verdienste. Op 18 Januari 1910 werd hier in de groote concertzaal van De Verecni- ging een Schlegel concert gegeven, uilsluitend aan zijn compositiën ge wijd. Er was een comité voor ge vormd, waarvan Jlir. Mr. F, VV. van Styrum voorzitter, de heer Fr. de Witt I-luberts secretaris en de lieer Orest D. Emrilt penningmeester was. Medewerkenden waren de componist, mevrouw Anna Stronck-Kappel, me vrouw Baresse van Asbeck-Kluit, Christiaan Timmer, Willem An dries- ecu en een koor van Haarlemschc da mes. In het toen verschenen program ma schreef de heer Fr. de Witt Hu berts een inleiding over Schlegel en zijn werk; van wat hier volgt is een gedeelte aan die inleiding ontleend. Op vierjarigen leeftijd verbaasde hij zijn vader ook al door de overtui gen de bewijzen van een uitstekend muzikaal gehoor (zijn juiste opmer kingen over het al of niet zuiver stemmen van de snaren eener gitaar, die zijn moeder bezat). Prof. Her mann Schlegel was zelf een goed di lettant fluitspeler, maar geen pia nist. Toch gaf hij den jongen Leander het eerste klavicronderwijs, na zich zelf eerst de voornaamste methodes te hebben eigen gemaakt een ener gie, waarvoor men respect moet heb ben 1 Op zijn tiende jaar werd Leander leerling iu de viool- en violonoelklasse en voor koorzang aan de Leidscue Muziekschool van de Mij. voor Toon kunst, Zijn begaafdheid voor viool bleek zoo groot, dat hij na een paar jaar studie in het openbaar debuteer de met een technisch zeer moeilijke fantasie over „II Pirate". Op zijn 12e jaar speelde hij de 2e vioolpartij in de jaarlijksche vier kwartet avonden van de heeren Wetrens en de Graaf. Van 1858—1860 was hij leerling der Koninklijke Muziekschool in Den Haag. Nicolaï en C. van der Does wa ren daar zijn leermeesters. In I860 werd hij in Leiden leeraar voor viool aan de Muziekschool, maar vergat zijn geliefdst instrument, de piano, niet. In 186G begonnen zijn reizen in het buitenland als klaviervirtuoos. In de concertzalen van Parijs, Leip zig, Wiesbaden, Brunewijk en andere steden werd hij gehuldigd, in 1871 kwam hij terug en aanvaardde het di recteurschap van de zangvereeni- ging en de muziekschool der Haar- 1 lemsche Toonkunst-afdeeling. Van 1871 tot zijn dood woonde hij hier, trad in 1889 af als directeur van Toonkunst cn stichtte de „Inrichting voor onderwijs in dc beoefening van muziek". Tot het laatst heeft tjij daaraan lessen gegeven, en als mu ziekleeraar had hij hier grooten naam. Maar in het Ilaarlemsche mu zikale leven speelde Leander Schle gel-trouwens over 't algemeen een belangrijke rol. Ilij trad jarenlang op als dirigent, als solo-pianist of als be geleider bij concerten. Door zijn vriendschap met groote buitenlandsche kunstenaars wist hij hen voor geringe honoraria als so list der aanvankelijk kleine Bachver- eeniging te winnen, en trad zelf als pianist op hare concerten op. Met Ernest Appy en Cramer vorm de hij een trio, dat in hotel Fun older kamermuziek séances gaf. Röntgen en Bosnians hebben ook wel hun me dewerking aan die séances verleend. Met de uitvoering zijner werken hadden o,a. de beroemde Weensche pianiste Lucilla Tolomeï en Henri Marteau veel succes. Zijn strijkkwar tet in G-dur (opus 17) werd door het Marteau kwartet te Berlijn en door het Triëster-Strijkkwartet te Weenen met groot succes ten gehoore ge bracht. Hij componeerde tal van wer ken voor piano, Ballades, Suites, Fan tasieën, Characterstücke, een Rliap- sodie, Passacaglia, verschillende or kestwerken en talrijke liederen en ee- nige koren. Zijn opus 20, „Deutsche Liebeslieder", werd aan de pianiste mevrouw van Asbeck—Kluit opge dragen. Zijn wijze van componecren werd door Franz Dubitzky in de „Allgemei- ue Musik Zeitune" met die van Schumann vergeleken, zonder dat hij evenwel als nabootser beschouwd werd. Integendeel werd zijn origina liteit geroemd. De Brahms kenner Mac Kalbeek vond verwantschap in muzikaleri aanleg tusschen de wer ken van Brahms en Schlegel. Hugo Nolthenius noemde zijn kunst ,,de uiting van een wel zeer fijn be snaarde ziel". Schlegel's rijk muzikaal gemoed werd iri zijn jeugd ontwikkeld do.or een geleerden vader en door den om gang in het ouderhuis met beroemde en wetenschappelijk-hoogstaande man nen als Prins Charles Lucien Bona parte, von Siebold, Prins Max von Wied, von Raumer, Junghuhn en an deren. Dikwijls treft Schlegel in zijn werk door onverwachte wendingen tn op het eerste gehoor ongewoon klinken de modulaties, om dan weex te beko ren door heerlijke melodieën en streelendc motieven Nu weer zouden Elly Ney—Van Iloogenstraten en Anna Ivappel com posities van hem uitvoeren, en Don derdag pas had Schlegel zich nog ver heugd over een mededeeling van Wil lem Ilutschenruyter, die van plan is een van Schlegel's sytnphonieën met het bekende Utrechtsck Stedelijk Orkest te gaan uitvoeren. Nu heeft plots de dood den grooten kunstenaar uit den kring der zijnen en der velen, die hern achtten en waardeerden, weggenomen. De beaarding van het stoffelijk overschot heeft a.s. Vrijdag te Leiden plaats. R ij wicldiefstal. Tusschen Maandagmorgen 6 3/4 en 91/2 uur is uit een pakhuis aan de Bur-retstraat no. 6 een heeren rij wiel gestolen, ten nadeele van A. K. WEER EEN SPOORWEG DIEFSTAL Uit een pak sigaren afgezonden per H. IJ. S. M. van Eindhoven naai Haarlem, zijn 100 sigaren gestolen. ORGELBESPELING in de Guoole- of St. Bavokerk alhier., op Donderdag 23 Oct. 1913, des nam. van 2—3 uur, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Toustüek No. 1. Niels W. Gade. 2a. Sarabande, li. Mélodie, Edv. Grieg. 3. Abend gebet, Gustav Hilgg, 4. Sonatina, Sigtrid Karg-Elerti, Allegro moderato, Ciaco- na, Tripel fughetta (eerste uil voering). Militaire zaken. Do ritmeester den- cavalerie van het O. I. lezer .T. G. Koon man. !p gedeta cheörd bij de depots liuzarén te Haar !em, zoo meldt Het Vad. Cursussen. Door bel bestuur der Soc.-Dem. Arbeiders-partij zullen dezen winter verschillende cursussen worden ge houden voor Raadsleden en adspirant- laadsleden. Voor Haarlem worden deze cursus sen. gehouden te Amsterdam. Uit Haarlem volgen een 6-tal leden der aid. Haarlem dezen cursus, wel ke duurt tot Februari en eiken Zon dagochtend gehouden word1!. O.a. zal onzo stadgenoot, de heer J. Gerritsz, in. een drietal cursussen behandelen, het Gemeenterecht, o.a. de bevoegdheid van het Gemeentebe stuur, de Raadscommissie, do ge meente-inkomsten en uitgaven, enz. enz. Uitbetaald. Naar men olis niededee.lt.. werd Za terdag 1.1. aan het personeel van de Ilaarlemsche Machinefabriek! v/h. Gehr. Figee, 'het verzuim van den middag van Dinsdag 30 September uit betaald. Benoemd. Tot onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs 2e klasso te 's-Gravenhage is benoemd de heer J, Odink, onderwijzer te llaar lem. Be gr.oo ting. Woensdag 29 dezer ik© int in den Raad do gemeentebegrooting aan de GEMENGD KOOR POLYHYMNIA, liet koor Polyhymnia zal Donder dag in het gesticht Mee ren berg een concert geven met medewerking van den hear Kaptijn, 'viool en liet Man- nenkwartet Euphonia. SCHIETEN. Tn den nacht van 11. Zondag op Maandag tusschen 1 en 2 uur is ten huize van F. de Vries, wonende Hee rensingel nr. 129 o, e-ene ruit inge schoten, vermoedelijk met een flobert of karabij'n. De kogel is vervolgens ge- a door een schilderij in de voorka mer en terecht gekomen in een hou ten balk gaande door de bedstede die in de achterkamer gelegen was en grensde aan de voorkamer. In die bedstede sliep het echtpaar De Vries. De Vries heeft twee schoten gehoord, maar wist niets van liet gebeurde te zijnen huize, hetgeen des morgens door de vrouw werd ontdekt. Aan wraakneming moet niet worden ge dacht. De buien, die even tè voren tehuis varen gekomen, heblien vier personen .an den overkant van de Heerenvest zien staan, die hevige ruzie hadden. Vermoedelijk zal een dezer personen aan het voorval schuldig zijn. De po litie doet onderzoek. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken ben, houdende klachten over den toe stand van de Beekkade, dee l em B. den W. mee, dat in de aangeboden ge meentebegrooting voor 1914 een post ls opgenomen voor de rioleering van de Vinkelaan, met welke rioleering tevens een verbetering der afwatering bij de polvoetbrug wordt beoogd. B. en W. stelden voor enkele verbe teringen aan te brengen in de O. L., school. Voor zoover deze kosten niel door het rijk betaald worden, stelden B. en W. voor een geldleening van hoogstens f 750 aan te gaan. De raad beslist daartoe. B. en W. steldeii voor het riool in len Stationsweg dooir te tretotaen tot de ophaalbrug. De raming is f 750, waar van f 360 zal worden betaald door den heer G. v. d. Vlugt, aan dien weg wo nend. Dit voorstel werd aangehouden. Hierna kwam de pensioenregeling voor gemeente-ambtenaren aan de orde. B. en W. boden een ontwerp-be&luit aan, bepalende lo. van de bijdrage 2 1/2 van den pensioengrondslag te verholen; 2o. het recht van verhaal niet toe te passen op ambtenaren die in vasten dienst Ikornen; 3e. 2 het totaal der als tijdelijk ambtenaar genoten belooningen niet meer don 20 van de in tijdelijke.n dienst ge middeld genoten belooningen te ver halen ten aanzien van de ambtenaren, die in tijde!ij ken dienst, der gemeente en in vasten dienst van een andere gemeente zullen komen, met nog' 4 an dere bepalingen omtrent deze aange legenheid. Dit ont.worp-besluit werd eenigszins gewijzigd aangenomen, Een amendement tot progressief ver haal werd ver-worpen. Een© voorloopige regeling der pen sioengrondslagen van de gemeen te- ambtenare,n wier belooningr-n door den raad worden vastgesteld werd daarna overgelegd. Ook dit voorstel werd aangenomen. B. en W. stelden verder voor het raadsbesluit van 11 Maart 1913 tot het aangaan vau een geldleening, groot f 11,000 in te trekken, en voorts tot dekking van andere kosten een leening aan te gaan, groot effectief f 14.800, ai te lossen gedurende de eer ste 10 jaren met f 725 per jaar, de vol gende 5 jaren f 625, de volgende jaren f 575 en de laatste 20 jonen f 7.50 per jaar, te beginnen met 1914. De" rente is 5 Dit voorst-él werd aangehouden. Vakonderwijs. Gisterenavond is de Rijkstuinbouw- wintercursus alhier in het voormalig Raadhuia geopend. De heer C. Geiten beek Jr. sprak een woord van welkom namens de commissie vaji toezicht. Daarna hield de Rijkstuinbouw- BENNEBROEK. Bij konin'kil. besluit is tijdelijk be noemd, met ingang van 1 November 1913, tot directeur der tuchtschool te Haren, de heer J. A. Gerth van Wijk, predikant bij de Nederduitsch Ilen'. gemeente te Bennebroek. Mij. tot Nut van 't Algemeen. In een Maandagavond gehouden algemeene vergadering van de afdee ling Bennebroek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd verslag gedaan van de werkzaamheden der afdeeling in het afgeloopen vereeni- gingsjaar en o. a. behandeld de toe stand van het Werkverschaffings fonds en het kraamvrouwenfonds. De rekeningen van deze beide fondsen, alsmede de kas der afdeeling werden door p^n commissie onderzocht en in orde bevonden. Voor het Werkvérschaffingsfonds zal wederom iri den komenden winter een loterij worden gehouden. Tot, leden van het bestuur werdén herkozen de heeren Dr. A. Kouwe- naar, voorzitter, P. Bakker, vice-voor- zitter, èn J. D. Kohier, secretaris. Een viertal lezingen zullen weder-1 om in het winterseizoen worden ge houden. In samenwerking met het departe ment Haarlem zal worden medege werkt aan de behartiging van de be langen van het openbaar onderwijs. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan de le den voor hun tegenwoordigheid. BEVERWIJK. Kiescollege. Bij de Zondag gehouden verkiezing van leden van liet Kiescollege der N'ed. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren M. Donkeren G. Niessen, -- candidaten der vrijzinnigen, bene- j leeraar, de heer K. Volkersz, te Lisse, vens L. P. v. d. Waal. candidaat der 0611 toespraak, waarna nog het hoofd richten voor den grooten Raadpensio naris te 's-Gravenhage. Men wil daarmede vooral den staatsman eeren in de plaats zijne-r staatkundige werkzaamheid, ook nu nóg het mld^ delpunt van het staatkundig leven in Nederland. De bedoeling is om het standbeeld te doen verrijzen' in het hart van de stad, dicht bij het tooneel van zijn voornaamste werkzaamheid, de vergaderzaal der Staten. Voor elk dezer plannen voegden zien eem imntal personen uit het' ge- heele land te zanien. Deze twee Comi- té'fc hebben samenwerking gezocht en verkregen. En thans wenden zij zich, met handhaving van hunne'zelfstan digheid, te. zamen voor het tweeledig doel tot allen, die voor hunne denk beelden gevoelen, en verzoeken door invulling van een inteekenbiljet blijk' te geven van belangstellng. 'Men besterame zelf zijn gift voor het Haagsche of voor liet Dordtsche plan giften zonder een dezer beide bestemmingen zullen gelijkelijk tus schen de Comité's worden verdeeld. BRANDSTICHTING. De vorige week Woensdag ver brandde te iN'eede het woonhuis van den molenaa-i' S. Naar de Alk. Ct. verneemt., is de molenaar, op grond van enkele door hem gedane uitlatin gen, als verdacht van kwaadwilligheid bij dezen brand, door de maréchaiis see aangehouden, POTLOODDOP INGESLIKT. De potlooddop, die door het zoontje van den heer H., te Hengelo, werd doorgeslikt, is te Amsterdam verwij derd. De toestand van den jongen is, naar men verneemt, gunstig, zoo meldt- de Zw. Ct. ONGELUKKEN, De Tel. meldt: Gisterenmiddag werd een 10-jarig meisje op het ÖndkerVh/if te Utrecht door een fietsrijder aangereden. Het 'kan l werd bewusteloos opgenomen cri, per brancard naar de R ijksklinieken vervoerd, daar men vermoedde, dat zij door den val een schedelbreuk op geloopen heeft. EFFECTE N-DIEFSTAL. Men herinnert zich, dat maanden geleden een vijftal personen ter be- schikliig van de justitie werden ge steld, in verband met een te-Slliiplui- den geplcegdeu belangrijken effecten- diefstal. De Tel, verneemt dat de in structie in deze zaak nog niet. geslo ten is, doch dat, in afwachting daar van drie van de verdachten in vrijhek zijn gesteld. Tegen twee anderen, B. en M., die zich mede in voorloopige hechtenis bevinden, in verband met een te Rrn.ssel creplec-gden diefstal van effecten, duurt de instructie nog voort WEGGELOOPEN. De knapen E. en K., 16 en 17 iaai oud, zijn van hun ouders uil Gouda weggeloopen. Opsporing en aanhou ding wordt verzocht, zoo meldt de Tel. orthodoxen. Twee vrijzinnige cand daten komen nog in herstemming met twee orthodoxen. Teraardebestelling. Maandagmiddag 12 uur werd het stoffelijk overschot van het zoo plot seling overleden raadslid den heer B. Sluiter op de openbare begraaf plaats ter aarde besteld. De geheele Raad met den burgemeester, benevens verschillende colleges waarin de overledene zitting had; en een groot aantal belangstellenden waren op het kerkhof aanwezig. Bij de geopen de groeve sprak burgemeester Strick van Linschoten een woord van waar deering, en schetste het werkzaam leven van den te vroeg heengeganen medeburger. Een familielid dankte voor de laatste eer, den overledene bewezen. HILLEGOM. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam he den, Dinsdagmorgen, bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Wentholt. Er is één va-cature. Aan den he or W. Hofman werd ver gunning verleend om bij het bouwen van een woonhuis in- de Weefi-estein- straat af te wijken van art. 30 der Ro u w v-er o rd e ru ng 'De jaarwed-de van de onderwijzeres mej. J. H. van Honsiede werd met f 50 verhoogd. Aan den heer B. de Wree-de werd bij het maken van een ijzeren hetfcl voor zijn perceel aan de Leidsche- vaart, afwijking toegestaan van de rooilijn. Op een adres van den heer J. Her van den cursus, de heer J. Beumer, te Sassenheim, een hartig woordje- tot zijn nieuwe leerlingen richtte. Behal ve deze heer treden als leeraar op de heeren C. II. J. Cunaeus te Leiden en J. Braun te Noordwijk. De deelne ming aan den cursus is dezen keer zeer groot, ongeveer een 30-tal. waar onder ook velen, die niet meer tot de jeugd behooren. Een verblijdend ver schijnsel, dat dezen het onderwijs nog weten te waardeeren. Binnenland Ter- DE WI'I T-HERDENKING. In een rondsohrij ven wordt klaard In Oen laatslen tijd is van meer dan één zijde een streven gebleken om een t© lang verzuimden plicht te ver vullen jegens een der groote Neder- landsehe staatslieden uit den bloei tijd van onze Republiek, aen onver- saugdeu bestrijder van Engelaud's en Frankrijk's aanslagen tegen onzen staat, den voortreffelijker! financier en diplomaat, den geleerden wiskun dige. den oilomkoopbaren Raadpen sionaris, den unvermoeiden organisa tor onzer vloot, het toonbeeld van Oud-HoUandsche degelijkheid en een voud, Johan de Witt mag niet langer ontbreken onder hen, die in marnier of brons door ons volk zijn geëerd. Plannen voor een standbeeld voor Johan de Witt, reeds vroeger lol een begin van uitvoering gekomen, rijpten onlangs te Dordrecht, zijn geboorte stad, maar' naast Johun wil men daar ook zijn bloeder Cornells eeren, wijl hij in de regeering dier stad een be langrijk aandeel heeft gehad en als vertegenwoordiger van de Staten op "s lands vloot een algemeene bekend heid heeft verworven. Onafhankelijk van dit voornemen ontstond het plan om een beeld op te Letteren en Kunst HET FR A SC ATI-F. NS F M BLE ONTBONDEN. De volgende avonden zal Speenhoff'sJ Klein Tooneel optreden in den Fras- c-ati-schouwburg te Amsterdam. liet voormalig tooneclgezelschap. dat tót, nog toe, onder directie van de heeren Ch-rispijn en "Van Biene den schouw burg liespeelde, is ontbonden. Tilly Lus, Cor Ruys. Annie van Ees en Henri van Ec-s zijn verbonden aan het gezelschap von Verkade in Den Haag. Mevrouw Bouwmeester—Cler mont is in onderhandeling met de directie van het operette-gezelschap, dat den Hollondschen Schouwburg bespeelt. Chrispijn Jr. is aangezocht door de directies van eenige tooneel- gezelschappen, o.a. door den heer Heijermnns. Wat er gebeurt met de andere altistenwier contracten loo- pen tot 31 Mei 1914, is nog niet be kend, IN I-IET STEDELIJK MUSEUM. Men meldt uit- Amsterdam aan de „N. R. Ct.": Wijlen jhr. Hartsen heeft de Vereo niging tot het vormen van een open bare verzameling van hedendoagsehe kunst, een legaat vermaakt groot /25.Ö00, benevens zijne collectie schil derijen. Ter plaatsing in het Stedelijk Museum zijn daarvan aanvaard: een Jozef Israels, twee Bosbooms, een Pé- rault, oen Verschuur, een Sado© en een Van de Sande Bakhuyzen. De heer G. van .Hulzen legt met November a.s. de redactie van Hol land Express neer en gaat zich weder geheel aan de litteratuur wijden.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1