lutLEM'S Itt&U TWEEDE BLAD Dinsdag 21 October 1913 OM ONS HEEN No. 1826 Waterverspilling. Met jaarverslag van. onze gemeente lijke duinwaterleiding maakt wel molding Tan buisbreuken in de hoofdleiding, maar geeft geen statistiek van lekken,, die bij de verbruikers zijn waargenomen; He begrijp eigenlijk niet recht, waarom niet. Als bet publiek eens te' weten kwam dat er ieder jaar, ja ieder kwartaal en zelfs elke maand water- verlies voorkomt tengevolge van lek ken in de leiding, dan zouden de inensohen misschien wat voorzichti ger worden en wat beter op hun wa terleiding gaan letten, dan ze nu doen. Want wie houdt er nu, als gewoon particulier, een oogje op zijn water meter? Geen twee van de honderd. De menschen vertrouwen het wol en heel stilletjes gezegd, 'als ze het niet ver trouwden .zouden ze waarschijnlijk toch liet verbruik niet een.? van don meter kunnen aflezen. Dat is .ook een kunst, waarin' do waterverbruiker nooit les krijgt en die hij derhalve ook niet verstaat, Toch zou het niet kwaad wezen, als wij dat toestel, dat daar zoo weggestopt slaat in een hoekje van het huis, liefst buitenshuis wordt opgesteld, ai en toe eens controleerden, omdat dan zou kun nen blijken, of het stilstaat, dan wel te veel aanwijst. Stilstaat ja zeker, het komt voor. Wanneer de meter wat oud geworden as en zich aanzetting van watcrafval daarin gevormd heeft, dan kan het, bij héél langzaam water aftappen ge beuren, dat hij niet aanwijst. Maar het is heel zeldzaam en wanneer het een enkele maal .voorkomt hebben do meter-opneme-rs bet natuurlijk den eersten k-eér al in 't oog en vervan gen fluks den mater. De kans op kos teloos duinwater is dus wel heel klein. Veel grooter is het gevaar, dat d© verbruiker betalten moet voor water, waarvan hij geen nut of voordeel ge had heeft. Een lek kan licht ontstaan. Gemakshalve zal ik de lekken verdoe len in twee soorten, de hoorbare en de onhoorbare beide soorten zijn natuurlijk ook zichtbaar, naóiélijk op den meter, maar daarvan spreek ik niet, omdat we het. er immers over eens zijn. dat de verbruikers op bun meter niet. letten. De hoorbare dat zijn bijvoorbeeld de lekken bij closets: Het komt voor, dat ook wanneer hel toestel niet ge bruikt wordt, een zacht, gestadig rui- schen wordt vernomen. Dadelijk een bericht naar de waterleiding of an ders de stopkraan dicht. Sommige menschen doen geen van beide, maar laten het water rustig doorstroomen, denkende dat zij ér niet mee te maken hebben omdat ze het tooh niet aftap pen Naderhand vernemen ze wel anders. De onverbiddelijke waterme ter registreert eiken kubieken meter water, die passeert en zoo ontstaan er bijrekeningen, waar de menschen van schrikken, omdat ze nooit gedacht hadden, „dat het zoo'n vaart zou loo- penMaar water dut niet tegenge houden wordt loopt ik,"' door, altijd maar, altijd maar door. En dan kan er in 24 uur heel wat door een klein gaatje verdwijnen 1 Misschien is het niet nou dig, met de menschen die closteflekken of andere hoorbare lekken hebben, veel mede lijden te voelen. Ze moeten dan maar naar hun omgeving luisteren. Duikt het naar gas in huis, dan sturen ze om den fitter, klinkt er op den zol der oen voetstap, die er niet hoort, om de politie; ongemotiveerd ruisciien moet dan maar gevolgd worden door Feuilleton (Nadruk vol-bodenj. W1AA1, €9) En waar woont zij mu? Dat weet ik niet. Heeft zij u haar nieuwe adtres dan niet gegeven. Misschien heeft zij Parijs wel verlaten. Dat was voor Laurent de genade slag. Hij verliet met wankelende schreden de woning van den portier, liep de straat op als een beschonken©, zon der te weten waarheen, en stamelde voortdurend: Verdwenen, verloren voor mij, ik zie haar nimmer weer. Zijn smart was des te grooter, daar hij-nog altijd niet begreep, welk doel het^ meisje met die handelwijze had. Nog altijd stuitte hij op dat ondoor grondelijke. geheim. Het wilde er .riet bij hem.in, da.t Morie-Rose trouweloos' en baatzuch tig was, dat zijn lmtefee hem alleen uit eerzucht,: om.gravin te'wonden, had wil,en trouwen, neten 5 met' zulk een vermoeden zon hij haar onrecht een weite boodschap haar dé Water leiding., Gevaarlijker zijn dus de onhoorbare lekken, waardoor ondergronds het dure duinwater voor je goeie dub beltjes wegvloeit. Die worden stellig niet ontdekt voordat de meter-opne- mer komt en het abnormale verbruik bespeurt. Dat kan dus zijn pas een maand nadat het lek ontstond. Van het een en het ander is ont stemming en protest het gevolg. Ben ik wel ingelicht, dan heeft de duin waterleiding een soort van dubbel, tarief voor die rampzalige lekken in- gèvoerd een hoorbaar lék betaalt den hoog sten, een onhoorbaar den laagsten prijs. Daar schuilt iets gé- moed el ij k-billij'ks 'in. En ik kan me begrijpen, dat een waterdrinker, ge heel-onthouder, toen hij behalve het gewone contract, betalen moest voor 600 kubieke meters uit een lek wegge stroomd water, in wanhoop uitriep „wat had ik dódr oen dorst voor kun nen, hebben 1" Wie ons dus beschermt tegen lek ken, bewijst ons een grooten dienst. De.heer SIuij fors, meterhersteller van onze duinwaterleiding, heeft een apparaatje daarvoor uitgedacht en mij dat getoond, liet. is verbonden aan een alarmsignaal, dat belt wan neer er wafer door den meter gaat. Daaruit volgt, dat het overdag niet te gebruiken is, omdat anders de bel onophoudelijk zou overgaan, wat niét goed uit te houden is., Het is dus de bedoeling,- dat het toestalletje in werking wordt ge bracht, wanneer de familie naar bed gaat en geen water meer afgetapt wordt. Belt het dan, zoo bestaai er een lek' en kan dte stopkraan worden dicht gedraaid, totdat den volgenden och tend de fitter van de waterleiding kan ontboden .worden. Wanneer men dus voor gewoonte houdt om 's avonds bij het naar bed gaan het stopcontact van de electrische bel in lc schake len, evengoed als de knippen op de deur worden gedaan, dan wordt het lek spoedig verraden. Zelfs is het mo gelijk'een contact te maken op het nachtslot, zoodat het alarmsignaal om zoo te zeggen automatisch zou worden ingeschakeld. Maar als de familie naar bed gaat, hoe zal zij in haar slaap de alarm bel dan hooren 7 I-Iet bezwaar* is weldra beantwoord. Reeds nadat vijl' liter* is weggestroomd klinkt liet eer ste sein en dan slapen do menschen nog nietdaarna wacht het signaal 11 liter en vervolgens doet het zich weer hooren, zoodat dte bel zesmaal klinkt voor een waterverlies van hon derd liters. Wanneer nu geen van die noodseinen in een huis waar het stil geworden is, tot de bewoners door dringen, is het tijd dat ze zich onder de behandeling van een oorspeciali teit stellen. Het toestelletje is heel eenvoudig, kan dus bij' massa-aanmaak niet kostbaar wezen en werkt ook ónder water.. Dó heer Sluijters heeft zijn vinding te. koop geboden aan het ge meentebestuur, dat zich. daarover nog beraadt, Hoe het practiech bruik- ■baar gemaakt zou moeten worden is een zaak van later zorg. Natuurlijk kan een particulier bet zicli aan schaffen en op zijn meter laten aan brengen. Maar algemeen© versprei ding zou het dan eerst vinden, wan neer de gemeente het bij den meter leverde en daarvoor de meterhuur met een kleinigheid verhoogde. Immers, er zijn in deze zaak twee belanghebbende partijen de verbrui kers, die liever geen water betalen, dat nutteloos is weggevloeid en de ge meente, die er belang bij heeft, dat haar duinwater komt tot nuttig ge bruik of het weggevloeide water haar betaald wordt is een zaak van ondergeschikt belang. Zeker zal nu wei spoedig iets van de plannen van 't gemeentebestuur vernomen worden., J. C, P„ aandoen. Maar wat er dan van. te denken? Hij begreep het niet. Een flauwe stroai van. hoop bleef hem nog over. Misschien had liet meisje vergeten haar adres iu de straat Vintimille achter te laten. Dan zóu zij dat verzuim nog wel herstellen. lederen dag kwam hij bij den por fier, maai' hij vernam niets van de afwezige. Zij bad geen spoor achter gelaten. Zij was verdwenen,' en met haar het geluk van Laurent Hij sloot zich dagen achtereen in zijn kamer op en ginig niet uit. Ten slotte kwam Gaarne hem opzoe ken. Do arme Laurent was zoo veranderd, zoo bleek en treurig, dat de agent er door getroffen was. Wat is er? vroeg hij. Slechte; tijding? Lament had er belioefte aan, iemond zijn vertrouwen te schenken. En tot wien zou hij zich wenden, in zijn leed? Door zijn familie was Marie-Rose verstoeten. Bij Michel en zijn moeder kon hij dus geen troost gaan zoeken. Vrienden liad hij niet meer, sedert het schandaal op do club; alleen noig Bertignolles. Maar ondianks zijn goedheid, on danks-zijn vriendschap' voor Laurent, Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan 't Ultimatum van Oostanrijk- Hongarüo aan Servie. 't Is Ooslenrijk-I-Iongarije ernst, blijkens 't gezonden ultimatum adn Servië. Volgens médedeelihgen door de bla den te Rome ontvangen, zou de Oos- tenrijkscho regeering niet hebben wil- j len luisteren naar den raad uit Ro me en Berlijn om de zaken niet te overhaasten _cri eerst niet. alleen de resultaten af te wachten van de her haalde vertoogen te Belgrado, maar ook de diplomatieke actie van de mo gendheden der Triple Entente. In alle kringen te Roriie is men gunstig gestemd voor het. denkbeeld van - een internationale actie, die ten doel zou hebben Servië te nopen tot aanvaar ding van een pplossing, die door .ge zond verstand en' voorzichtigheid 'wordt voorgeschreven. Toch blijkt uit alles dat de Driebond eensgezind is, want Duitschland en Italië steunen de Balkan-politiek van de Donau monarchie. In haar weekoverzicht verklaart de „Nordd. Allgem. Zeitung"„De stich ting van den zelfstandigen staat Al banië is geschied volgens een besluit van de groote Europeesche mogend heden, dat eerst genomen werd na langdurige onderhandelingen. Alle mogendheden hebben er belang bij, dat dit door hen tot stand gebrachte werk behouden blijft, OostenrijkTIon- garije en Italië.echter wel in de eerste plaats. Het spreekt derhalve van zelf, dat Duitschland opkomt voor de on verkorte handhaving van het door de Londensehe conferentie genomen be sluit. De Duitsche regeering heeft in de laatste" dagen een even welge meend als nadrukkelijk vertoog ge richt tot de Servische regeering, om deze te bewegen hare troepen ten spoedigste terug te trekken uit Al banië en zich ten volle te houden aan de te .Londen getroffen afspraken. „De Servische regeering, die her haaldelijk bewijzen van politiek be leid en juist inzicht in de toestanden heeft gegeven, heeft het thans in ha re hand om door onmiddellijk toe to geveD, een einde te maken aan den onzuiveren toestand. En zij kan dit te eerder, daar de mogendheden haar volle aandacht wijden aan de .toe-- standen in Albanië." De Driebond staat in deze actie o,olc tegenover de Drievoudige Entente. Frankrijk, Engeland en Rusland, de Drievoudige Entente, staan buiten de maatregelen,' die Oos tenrijk- thans mc-ent te moeten ne men en de met zooveel moeite te Lon den verkregen eensgezindheid blijkt weer een® verstoord te zijn. Uit Parijs wordt aan-de „Voss. Ztg." .geseindOostenrijk's houding tegen Servië wekt in het Franscbe ministerie van buitenlandsche. zaken onrust. Men vreest, dat te Weenen' weer dezelfde etroomingen de over hand verkrijgen, die zoowel bij den- eersten als- bij -den tweeden Balkan oorlog merkbaar waren. Indien de lei dende kringen in Oostenrijk, geërgerd door de schérpe critiek, die in hinnen- en buitenland op Oostenrijk's Bal kan-politiek gedurende het laatste jaar geoefend is*, thans een poging willen doen1,'om het onvoldoende, ge handhaafde of verloren prestige -dóór een gewelddadige handeling te her stellen, -dan-zou daardoor een zeer gevaarlijke toestand ontstaan. Do dreigende stappen te Belgrado, gaan uitsluitend uit van de mogendheden van liet Drievoudig Verbond, dio de Drievoudig^ Entente volkomen ter zij de hebben gelaten. Servië houdt Pa rijs, Londen en Petersburg over alle bijzonderheden van het diplomatieke spel zorgvuldig op -de hoogte en han delt naar de adviezen, die het uit de ze drie hoofdsteden ontvangt. Servie's politiek is duidelijk voorgeschreven, ludien Oostenrijk onder bedreigingen eisciit, dat het onverwijld zijn troe pen uit dé grensgebieden' terugtrekt, die men in "Weenen tot Albanië re kent, dan zal Servië zien aan dezen wensch. moeten onderwérpen, dan echter aan alie mogendneden van Drievoudig Verbond zoowel als van Triple Entente verzoeken, zelf er voor te willen zorgen, dat de veiligheid van Servië du.or de Albaueeschc beu- den niet wordt bedreigd, daar mén het niet vergunt' dat met eigen kracht te doèn. Ih de- plaats van de Servische troepen, die iiet Albaneesche gebieü ontruimen zouden dan'de strijdkrach ten komen van de zes groote mogend heden een oplossing die te Weenen zeker niet in den smaak zal vallen." Uit Belgrado werd aan de „Friinkf., Ztg." geseind; Met het oog op net ern stige karakter van den stap van Ous- lion hij ook voor Bertignolles zijn hart niet uitstorten, want deze zou zich verheugen in een ongeluk, dat voor zijn dochter het veld vrij liet-. Up dit oogenblik scheen Gaiiino hem toe als het eenigte wezen tor we reld. dat wérkelijk belang in Item stelde, Under een stroom van tranen ver telde hij den agent, welke ramp hem had getroffen, OP HET RECHTE. SPOOR, Met levendige belangstelling' boor de Gaume deze vertrouwelijke -niede- tfèelingen- aan, I-Iij. wist aut Jenny Bertignolles een vurige liefde, koesterde voor den graaf De Soulaïmes en nu Marie-Rose zoo eensklaps met. Laurent brak, wek te 'dat in hoogte mate zijn nieuwsgie righeid op. Hij zei voor zich Jenny heeft inderdaad alle kans do vrouw van Laurent te worden, en hij die voor haar heeft gewerkt, was wel voor .zijn taak berekend. Deze gedachte voerde hem terstond tot een andere, Maar' wel beschouwd, is die scheiding zeer buitengewoon, onver klaarbaar zelfs. Zou men het toeval niet een weinig gel#3lpen hebben? Hij tuurde - peinzend vooi* zioli uit en zweeg, J-Iet yermondeu yaii .een nieuw geheim kwam bij hhm op* tenrijk wordt in politieke kringen de' meëii'iiig geuit, dat Servië ;den eisch vaii Oosténrijk-Hongarije zal inwilli gen, daar bet een verdere vérsch'er- ping van de grcnsqüaestie wensebt' te voorkomen. Dat was te verwachten. Nu Oostenrijk begint te dreigen, moet: Servië wel toegeven. Een militair op treden van Oostenrijk zou waarschijn lijk' Turkije én Bulgarije ook weer aanmoedigen om een poging' te doen het verdrag van Boecharest te her- zién. Roemenië zou een tégen de staatkunde van hc-t Drievoudig Ver bond gerichte, politiek niet steunen, en' weer opnieuw zouden alle resulta ten van de bloedige oorlogen in gé vaar worden gebracht. Want dat1 Frankrijk of Rusland dok gewapen derhand Servië zouden willen steu nen, is zeker niet te denken om de Sèrviseh-AIbaneesChe grens zal een wereldoorlog niet uitbreken. "Toege ven is -dus de boodschap en dan af waclitén wat de diplomatic van Triple Entente en Drievoudig Verbond ver- dér zal weten tot stand te brengen. Servië zal wel-voor de bedreiging moeien zwichten, zoo. wordt verzekerd. Er komen be richten uit Belgrado, waaruit blijkt, dat de energieke stappen van de Oos- tenrijksche regeering, die door. do Duitsche en Italiaansche regeeringen krachtig ondersteund werden," op de. Servische regeering grooten indruk gemaakt hebben. Men gelooft, dat binnen den tijd, dóór de Oostenrijk- sche regeering in het ultimatum ge- npenid, de ontspanning tusschen Ser vië en Oostenrijk ingetreden' zal zijn Servië en de mogendheden. Uit Belgrado wordt aan de „Mor gén" geseind, dat Servië waarborgen blijft .eischen, dat de Albaneezen dé grenzen zullen eerbiedigen. Slechts op die voorwaarde zou. een terugtrek ken: van troepen plaats kunnen heb ben. Aan de Parijsche bladen wordt uit Belgrado geseind, dat de Servische regeering de gezanten der mogendhe den heeft verzocht aan hunne regec- ringen een nota te doen toekomen, waarin wordt verklaard, dat Servië aan Europa overlaat om op het ter rein zelf definitief de grens van Al banië nauwkeurig vast te stellen. Ook wordt uit Belgrado geseind» De secretaris-generaal van buiten landsche zaken deelde den Oosten- rijk-schen zaakgelastigde mede, dat aan de troepen bevel is gezonden lot ontruiming van hel Albaneesche ge bied. Allerlei De Franschen in Marokko. De Duitsche professor dr. G. Kampffmeyer, die herhaaldelijk stu diereizen in Marokko maakte en daar ook thans weder vertoeft, begint in bet- (Berliner Tageblatt" een reeks artikelen over de wijze, waarop de" Franschen Marokko tot ontwikkeling en beschavingbrengen, nu zij door het sluiten van het Fransch-Duitsche verdrag van 1912 de vrije hand heb ben gekregen. In zijn thans verschenen eerste ar tikel brengt deze Duitscher warme liul-de aan de Fransche methoden. Hei ié ongelooflijk, schrijft hij, wat daar in het-laatste jaar tot stand is ge-- bracht-: de Franschen hebben hun taak-met groote kennis van zaken en bekwaamheid ter hand genomen, zoo- Mat -reeds thans een groot succes bé- iireikt is. Met klem komt prof. Kaïnpff- "mfiyev tegen de gestadig in Duitsche bladen, tgrugkeérende bewering op, dat Marokko voor Frankrijk een „wespennest" zou- zijn. Ook prijst hij de -wijze: waaróp militaire en polil-ie- ko- actie hand in hand gaan. 'i Arbeidsconflict in Dublin. De pogingen om den vrede te Du blin te herstellen, zijn alweder mis lukt. Zooals men weet, bad een com missie onder leiding van prof. Kettle onderhandelingen geopend met werk gevers én arbeiders om een bemidde ling. lot eland te brengen. Maar du werkgevers hebben geweigerd de 'voorstellen van -deze vrcdescominissié in óverweging te nemen. Voor bemiddelingsvoorstellen, al dus is bet standpunt der werkgevers, is het nuodig dat er aan arbeiders zijde een verantwoordelijk lichaam is,, waarmee overeenkomsten kunnen wórden gesloten en zulk een. iicnaaiu beslaat er niet, daar de iersche craus- pui'tarbeidersbond en zijn bestuur niet vertrouwbaar zijn. Een poging lui bemiddeling zou dus uopeloos 'zijn,', Men schijnt dus van plan te zijn iden strijd tot het bittere einde- - uit te vechten, l-iitueschon doet het conflict 'zijn nuodiotiigen invloed meer en meer gevoelen. Het scheepsver keer, met Londen staat vrijwel stil do haven van Dublin ligt vul scnepen, -die op lossing of lading wacnten. De ellende onder de arheidende bevol king der stad neemt schrikbarend toe. Laurent, geheel onder den indruk vau liet verdriet, waaronder hij go- bukt ging, merkte deze verstrooidheid niet op en vroeg dus ook niet naai* de leuen er van. Ik moet. Marie-Rose terugvinden, dacht de agent. Maar hij hau zeker zijn reden om het voor Laurent, te verbergen, want :h!j zei: Weet u al, dat wi.i ons niet be- j drógen hebben omtrent dien Lazaro Beerman 'r- Hoedat? Hij is de -moordenaar, daarop.zou ik durven zwerep. Maar,..-.. Uw broeder heeft mij adressen opgegeven van firma'ste Chicago, New-York en Philadelphia, waarvan Laiuro Beerman aanbevelingsbrieven had. Welnu Ik heb terstond naar di© firma's getelegrafeerd. En wat -hebben zij geantwoord? Dat Lazare Beerman hun volko men onbekend was. Dat is inderdaad zeer ernstig. Zoo- ernstig, mijnheer De Sou laïmes, dat, wanneer ik dien man ontmoette, ik niet zou aarzelen hem zonder nadere bewijzen in -hechtenis te doen nernien, en ik verzoek u, het zelfde ,to doen. Zeker. Laten wij hu eens over iets an- Binnenland Jhv. 'Mr; VICTOR DE S'TÜERS 70 JAAR. Nader kan nog gemeld worden: De'Koningin benoemde jhn*. ma*. Vic- tor do Stuers tot commandeur in de orde vaii dern Nederlandschen Leeuw, waarvan het insigne hem' door den Minister van Binnenlandschte ZaJken, vergezeld door den Minister van Bui tenlandsche Zaken werd overhandigd. De Minister van Binnenlandsche Zaken liield bij de overhandiging van de koninklijke onderscheiding slechts een kor to toespraak-. Hij sprak zijn voldoening er over uit, 'dat de gezond heidstoestand van jhr. De Stuers toe liet, .dat 'hij spieker en zijn.ambtge noot van. Buitenlandsche Zaken 'kon ontvangen. De Minister verheugde zich, dat hij thans uit naani v-an de Koningin en: in haar opdracht zijin ou den „.academievriend" op.deze wijze' kon éei'ëh voor zijn gjpóotó verdiensten jegens het .vad erland. Jhr. De Stuers was zeer bewogen en verzocht den Minister zijn hart- grondigen dank aan de Koningin over te brengen. De ministers Cort van der Linden, en Loudon war-en de gasten van de familie. De Stuers. Aan het dejeuner was gelijk men weet van persoonlijke aanbieding van huldeblijken afgezien. Een uitzondering werd gemaakt voor d'r. Cu y pers, die namens 503 deelne mers het -door Toon Dupuis vervaar-, digde borstbeeld van den. jubilaris kwam aanbieden. Bij d-it prachtige -huldeblijk, was gevoegd een-mooi ge Gall-igrafeerdo opd-rachit met de na men der deelnemers. Een keurig be werkte oorkonde, vervaardigd op de patron aatstee ken sol rooi te Maastricht, bevat, een heden door het Limburgsohe genootschap v-oor geschied- en oudheid kunde aan den jubilaris aangeboden hulde, Het gemeentebestuur van.Maas tricht zond zijn gel uk,wc n schende teelten- en industrieschool te Gorin- chern een adres met de meded-eeli-ng, dat op deze school een geschenk voor jhr. Do S'tutere wordt vervaardigd. „Airelulecluru" heeft een De S'tuers- mimrner uitgegeven. Op het titelblad, het portret. Dan, als tekst, allereerst een extract uit een opstel, indertijd door den. heer Van Riemsdijk voor Woord en Beeld geschreven. En daar na bijdragen voor het weekblad van: Dr. Cuypers, Mr. J. B. Kan,, Prof. Jhr. J Six, Jan Brom, prof, C- L. Duke, II. P. Beriage Nan., Jac. van Gils, E. A. von Saher en J. Ingenohl. De laat-, sto getuigt: „liet jubileum van Victor de Stuers moest, een feestdag zijn voor alle Nederlanders -met kunstge voel. Dit zal echter niet het geval zijn; het meerendeei staat te ver van hem af, om. zijn beteékemis voor -kunst" en volk te omvatten. Tooh zal niet licht ovarschat kunnm worden wat hij. vooral in den hope- loozen tijd van zijn officieel-en werk kring, voor zijn land is geweest." Heilage schrijft; „Ilij kende in den strijd voor wat hij meende dat schoon was geen vrees. Prof. Six rijmt: „Fanatiek, despotiek, choleriek.- „Maa-r kwiek, energiek in den grond sympathiek". Dr. BV E, van Gelder beslui/t een opstel in hel I-Ibld, over De Stuers: „Die lcr-oo-n, 'dat zou wezen de invoe ring der wettelijke bescherming ónzer monumenten, e'n het wil mij voorko men, d-at geen huldebetuiging, geen eerbetoon aan De Stuers aangenamer en w-clkomer zou zijn, dan eené toe zegging der regeering hem zou wezen, dat zij zoo speed ig mogeiijlk het ont werpen van zulk eene monumenten wet zal ondernemen. Daardpor toch eerst zou blijken dat al zijn prediken en al zijn vechten., al zijn vuur, al zijn kracht Holland verder hebben' ge bracht op den weg van waard earing voor de kunst en piëteit voor de his torié. 1-Ict is haar gemakkelijk ge maakt-, immers onder voorzitterschap van Do Stuers, met medewerking van mannen als Gratama, Molengraaf/ en Kalf heeft eene commissie uit den Oudheidkundigen bond de bouwstof fen en richtlijnen voor zulk een wet geving ontwou-pen. In 1910 zijn zij der regoaring aangeboden. Laat 'Nederland bet jubileum van „Holland op zijn smalst" mogen vieren met de belofte tegenover De Stuers afgelegd, dat het eindelijk als alle undero, zelfs kleine ders spreken. Hetgeen u mij omtrent uw scheiding met mejuffrouw Marie- Rose heeft verteld, bedroeft mij, maar verwondert mij nog meer. Ik geloof nooit aan zulke onbegrijpelijke -rngen, want door mijn beroep en uil gewoonte ben ik wantrouwend van aard. Daar steekt meer achter. Waar denkt u, dat mejuffrouw Marie-Rose zien heeft verborgen'? Ik weet hei niet. Wat wilt u doen Haar opsporen. Maar u moet mij helpen. Helaas, wat zou- dat haten Goed, goed, dat is mijn' zaak. Die plotselinge scheiding komt mij te onwaarschijnlijk voor, ook daarvan moet ik het naadje van de kous wé ten, en het zou voor u altijd een vol doening zijn, wanneer u de ware oor zaak daarvan kende. Marie-Rose zal tocli niét van haar besluit terugkomen. Gaume schudde het hoofd. Mogelijk, mompelde hij, maar ik moet weten, waaraan ik mij ie houden heb. Eu daarbij verbindt u dat tot niets. Komaan, wees toch een maninplaats van zoo door uw smart terneer gedrukt te zfjn, moest u bedenken, dot wij op liet*' réchte spoor zijn van onzen falsaris eh moor denaar.. Ja. Gaumé, daaraan alléén moest ik deiik-en; ma-ar het ongeluk "heeft mü zoo verpletterd, dat ik geen -en. In onze oogen haIf-barliaarsche, Europeesche statten, zijn monumenten» wet bezitten zal I MIDDERNACHTZENDING. Bij gelegenheid van het 25-jarig be staan dér Middernachtzending zal er op Dinsdagavond 13 Nov. a.s. eene groote openbare vergadering gehou den worden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, onder leiding van dr. J. Lamm erts van Buercn, waar als spre kers hopen op te treden, de heer A. S. Talma, oud-minister en ds. G. Wisse. Genoemde heeren hebben indertijd ook deelgenomen aan den practisehen arbeid der Middeniachtzending. Tevens zal op 19 en 20 November op de bovenzalen van Park-zicht een ba zaar gehouden, worden. VERHOOGING DER INKOMSTEN BELASTING TE AMSTERDAM. Naar de „Tel." verneemt is bij de a.s. behandeling der-gemeentebegroo- ting-vair de zijde van enkele lib-erale 'raadsleden een voorstel t-e wachten, .waarbij den Raad verzocht wordt zich uit. to spreken tegen het voorne men van B. en W. om het percentage der gemeentelijke inkomstenbelasting te brengen van 51/4 op 5 3/4 procent. WEER EEN INBRAAK TE AMSTER DAM. De „Tel." meldt In het Museum lew art ier, een eldo rado voor inbrekers, dat zoo langza merhand het record is gaan slaan op het gebi-ecl van onontdekte inbraken, is alweêi* een insluiper aan het wérk geweest Tusschen 8 en 9 uur hadden de ge zusters Rijntjes Zondagavond hunne woning, Roelof Hartstraat 160, bo venhui^ verlaten.' En daarvan maak te een insluiper of insluipers gebruik er een bezoek te brengen. Toen men thuis kwam, v-ond men in het zijka mertje der eerste verdieping een schrijfbureau geforceerd. Eeuige sie raden, zooals gouden oorbellen, drie gouden kruisjes, enz., waren verdwe nen, benevens eenig geld. Ook de andere vertrekken had men ■bezocht; o. a. eenige kamers der commensalen, waar kasten geopend en doorzocht -zijn. Uit een der kasten werden zilveren lepeltjes gestolen. Daar in het zijkamertje de thee nog gereed stond, moe-ten de onwelkome bezoekers in de meening hebben ver keerd, dat men spoedig zóu terugko men. Vandaar dat hun onderzoek zeer „vluchtig" is geweest FETROLEUMCONCESSIES IN DJ AM BI. Uit Den Haag wordt aan de „Tel." gemeld Wij vernemen, dat de Minister van Koloniën voornemens is, onmiddel lijk na de behandeling der Indische begrooting, -zich bezig te houden met de kwestie der uiterifto van petroleuui- concessies in Djamhi. De verwachting is, dat de beslissing over daartoe strekkende wetsontwer pen nog- in dit zittingjaar zal worden genomen. EEN NIEUW BANKGEBOUW TE AMSTERDAM. Zondagmiddag werd in het nieuwe bankgebouw van de Rotterdarnschö Bankvereeniging aan het Roxin een gedenksteen onthuld, welke ter gele genheid van het 50-jarig jubileum de zer instelling aan de directie werd aangeboden. Tegelijkertijd werd teen klein aantal geno-odigden iin de gelegenheid gesteld. het nieuwe bankgebouw te bezichti gen; in begin November zal het in ge bruik genomteu worden. DE BAKKERIJTENTOON'STELLLNG TE AMSTERDAM. Het uitvoerend comité der Bakkerij tentoonstelling, welke in Juni 1914 op het terrein van de tentoonstelling Do Vrouw of in het Paleis voor Volksvlijt gehouden zal worden, heeft een prijs vraag uitgeschreven. Vijf en twintig gulden wordt uitgeloofd voor den mooisteu naam voor deze tentoonstel ling, waarvan de beginletters een ge makkelijk en bruikbaar woord vor men zooals E.iN.T.O.S. en I.G.T.A, De tentoonstelling zal internationaal zijn en wordt georganiseerd door de broodbakkeirs-patroonsvereeiniging De Voorzorg, ter gelegenheid van haar 70-jarig bestaan. Het voorJioopïg bu reau is gevestigd Spuistraat, 280. ACTIE SCHILDERSGEZELLEN TE AMSTERDAM. Do afdeeling Amsterdam van den Ned. Schildersgezellenbond heeft aan de patroonsvereeniging een concept coiieciief contract gezonden waarin, een uurloon wordt vermeld van 33 ct._ Kracht en geen moed meer heb. Vertel mij eens, mejuffrouw Marie-Rose gaf pianolessen, niet waar Jta Ként u de namen en adressen van haar leerlingen Sommigen wei. Noem mij die O, daaraan zal Marie-Rose wel gedacht hebben. Om elk spoor uit te wissehen zal zij haar lessen wel heb ben 'opgezegd. Dat is hoogstwaarschijnlijk. Had zij familie te Parijs Zéker, een o'om.' Celestin Vella- dier, eeii handelaar "uit de straat Beaubourg. Goed. Is dat alles, wat u mij kan zeggen Helaas, ja. Het is weinig, maar misschien toch wel genoeg. Vaarwel. Gaume, wat wilt 'ge doen Wanneer ik geslaagd bon, zal ik liet u zeggen. Meer opheldering wilde hij niet geven, maar hij ging terstond aan liet werk.' Het was zooals beiden vermoed had den. Marie-Rose had haar lessen afge zegd en niemand wist wat er van haar "gewórden was. (Wordt vervolgd).:

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5