ben in de drukke dagen van de schip breukelingen der „Volturno" dag noch nacht van rust "willen weten; zij hebben 2elfs vaak niet gegeten en niet geslapen, om de ongelukkige gasten in het Huis maar goed te doen. Een mooie mand bloemen van een onbekende aan hun adres is een welverdiende attentie geweest. Vader Helman, immers Rus van geboorte, zoodat hij haast met al die landver huizers in eigen taal kan spreken en vertrouwelijk zijn, hij zei het zoo hartelijk „ik heb hier geen familio, ben hier zelf vroeger vreemd geweest en overal vriendelijk behandeld; daar om begrijp ik ons volkje zoo goed, en kan ik prettig met hen omgaan." Heeft hij in dien drukken tijd niet een deel van zijn eigen logies aan schipbreukelingen afgestaan, en zwaklce stumpertjes van kinderen in zijn bed gelegd onder de hoede van moeder do vrouw De twee mazelen-patiëntjes in het Ziekenhuis maken het inmiddels goed. Toen is eerst de matroos Hans Magnowsky, schipbreukeling zelf van de Volturno", die nu in het hotel van de Uranium legeert, weer acht kinde ren in Montefiore komen brengen, die in Havre waren geland. Daar was Willem Grcenevcld onder, die nu bij zijn grootvader in Den Jlaag is. Vervolgens is er een beambte van do maatschappij uit diezelfde plaats aangekomen .met een ongeveer drie- Jarig meisje, dat daar eerst een paar dagen zwaar verkouden in het zieken huis heeft gelegen, en nu opgekweekt wordt in Montefiore. De dokter heeft het onderzocht. Het is een zwak kind, maar zonder gebreken, en wij zagen het aan tafel smakelijk mee-eten met een kleur van het spelen buiten in de zon. En toen is daar gisteren per slot nog weer een opvarende van de „Vol turno" uit Liverpool gearriveerd over Glasgow met nog vijf kinderen. Deze man, Ernest I-Iermanach, is in het pak gestoken, heeft zijn deel van de ingekomen giften gehad, en daarna is hij doorgereisd naar zijn woonstee in Westfalen. De kinderen zijn Abraham Mieli- ïcowsky, jongen van 15, en zijn broer tje Michael van 8 jaar; Maria Scym- czokiewicz, 8 jaar oud, met haar zes- Jarig broertje Bronislaw Helena, Genovcya en Franciszie Jijlkowski, 8, 6- en 2-jarige meisjes. Het driejarig meisje, dat alléén uit Havre hierheen gebracht werd, heet Verono Burgnon Dan zijn er de 11-jarige Helena, de 9-jarige Pelagia, de 7-jarige Valeria en haar 4- en 1-jarige broertje Antho ny en Roman Jablonetzksy. Een ambtenaar van de Uranium deelde ons mee, dat van Al deze kin deren' de ouders beleend en in leven zijn. Met het volgende schip vertrek ken zij dan ook naar New-York, om daar aan vader of moeder te worden teruggegeven. Alleen één man, die twee meisjes aan boord begeleid heeft, behoort onder de vermisten. I-Iaar fa milie woonde echter reeds in Amerika. Van een der nu uit Havre aangeko- •men jongens was het broertje juist weer met de „Camponello" vertrok ken. Hij herkende hem aanstonds van een foto. De funderen zijn in Montefiore alle maal terdege gereinigd door de leden yan het dames-comité toen zijn zij in 't nieuw gestoken, en vervolgens heeft een kapper hun het haar ge millimeterd. En zooals gezegd over het algemeen is het jonge goedje vroolijk en wel. Zij hebben het best in 't groote huis met den prettigen tuin. Een heel enkele maar verklaaru© te verlangen naar vader. Zij weten heelemaal niets van het gevaar eu de ellende w.aarin zij hebben verkeerd. En op Hollandsche appelen zijn zij allemaal dol 1 ACHT ONl'SNAPiE LEEUWEN. Uit Leipzig wordt geseind: Een wa gen van de electrische tram is Zondag nacht in de Bliiclieratras.© in botsing gekomen met een wagen vour dieren transport van het circus Barnum, I)e transportwagen w.rd \erbrijzeld, Acht leeuwen ontsnapten. Onder het tal rijke publiek ontstond een; vreeselijke paniek. Eén der leeuwen sprong door de deur van het hotel Blücher en liep de trap op, tot groeten scltrik van al- leu, die in het hotel aanwezig waren. Een Fransche gast, die reeds te bod was gegaan, hoorde aan zijn deur een hevig gekrabbel. Hij stond op, opende de deur en zag voor zich een dier, dat hij slaapdronken eerst voor een kaif hield, totdat hij doodelijk verschrikt, bemerkte dat het een leeuw was. Een dame, die juist haar schoenen buiten de deur zette en het dier zag, viel haast in onmacht. De 8 leeuwen zijn ten slotte door de politie doodgescho ten. Menschen hebben geen letsel be komen. Over do tragikomische leeuwen jacht in de straten van Leipzig wor den de volgende bijzonderheden aan de N. R. Ct. geseind Door een botsing tusschen de tram en een menagerie-wagen van den cir cus van Barnum stonden om even voor twaalven 's avonds plotseling acht leeuwen en een tijger op straat. Een oogenblik stonden de dieren be- duusd, maar toen gingen ze in de Blü- cherstraat op avontuur uit. Alleen een leeuw en een tijger konden onmid dellijk weder in hun kooi getrokken worden. De dieren waren radeloos van angst dooi' de jacht, die de op-j passers, de. politie en brandweerlie den, geholpen door moedige voorbij gangers, spoedig op 'touw zetten. Zij brulden om het hardst met het ang stig gegil van het publiek. Intusscheu opende de politie een snelvuur op de vluchtelingen, waaraan reeds spoe dig vier leeuwen ten offer vielen. Een der gedoode leeuwen moet door niet minder dan '150 schoten getroffen zijn. De overgebleven dieren spron gen door een groote ruit van een ho tel en veroorzaakten daar een paniek onder gasten en keilners. Terwijl de politie alle uitgangen bezet hield, ge lukte het een der radclooze diereu Weder op straat te komen. Het dier viel op de bespanning van een meu belwagen aan, die echter spoedig door de jagers ontzet werd. Intusschen was men stelselmatig het hotel binnengedrongen. De twee overgebleven leeuwen moesten de wijk nemen na-ar den zolder, waar men er zelfs in slaagde, er een op te sluiten in een closet. Daar werd hij gisterenmorgen om zeven uur door oppassers uit de diergaarde met net ten gevangen. Uit de verhalen van toeschouwers blijkt, dat er een waanzinnige ver warring geheerscht heeft. De kal ru sten hadden uit een gesloten tramrijtuig, dat ruim een nalf uur opgehouden werd, de gebeurtenissen aangezien, maar velen waren uit de wagens gevlucht en hadden op straat de verwarring eri het epectake] nog vermeerderd. Er hing een dikke mist. De politie-macht deed niets anders dan schieten en daar tusschen door brulden de leeuwen en gilden de menschen. De dieren sprongen overal rond, waar .zij een schuilplaats meen den te kunnen vinden. Koetsiers schreuwden en sloegen waanzinnig op hen los om ze van hun paard on af to houden. Tusschen dat alles door liep de dierentemster in vertwijfeling rond en smeekte de politie haar die ren niet dood te schieten. Men moest haar later met geweld van de vijf doode leeuwen vandaan halen, die de politie ten slotte verzameld had. Het schijnt wonderbaarlijk, dat on danks de verwarring en het geschiet in den dikken mist alles zonder on gelukken voor menschen afgeloopcn is. Vooral in het hotel moet de ont steltenis groot geweest zijn, omdat eenige gasten, gewekt door het geraas, nog slaapdronken de deur van hun kamer openden en plotseling de leeu wen tegenover zich zagen. De schadevan dezen Bewogen nacht wordt op tusschen de 60.000 tn 90.000 mark geschat. Stadsnieuws Buitenlandsch verlof. Door den Minister van Oorlog is aan den adspirant-vaandrig P. Rozen- daal van de 10de Infanterie Brigade, vergunning verleend zich tot 1 Sep tember 1914 in Duitschland op te hou den. Ontslaguit den dienst. Aan den fourier Komen van het 10e regiment infanterie alhier is op zijn verzoek door den Minister van Oorlog vervroegd ontslag uit den militairen dienst verleend. AANBESTEDINGEN Gisternamiddag is duo het cellege van regenten over de strafgevangenis sen, alhier in de Strafgevangenis in het openbaar aanbesteed: De'levering gedurende 1914 van ver schillende levensmiddelen, brandstof fen, enz. Leveren bespannen rijtuig: Amsterd. Rijtuig-Maatsoh.f 648. Kruidenierswaren J. Meijnhout, Haarlem: rijst f 0 18 2/90, zout 0.06 3/10, Peper 0.78 per KG.; azijn 0.12 per L., groene zeep 0.15 8/10, soda 0.04, Koffieboon-en 1.06, Chioorei 0.23.7 Witte suiker 0.52 stroop 0.18, alles per KG. G. M. van Maas, Haarlem: Rijst 0 17 9/10, zeep 0.14 8/10, grove soda 0.83 9/10 Chioorei 0.25 1/2, Koffieboonein 1.05, Stroop 0.17 8/10, zout 0.06 175/100, pe per 0.76 per KG. Sch'rij f behoef ten G, D, Groeneveld f 0.25 .par liter schrijfinkt, pennen 0.50 per gram., potlooden 0.40 per dozijn, penhouders 0.25 per dozijn, foliopapior 3.75 per riem, idem, idem f 2.90 per riem, school- en bibliotheekboeken 10 kor ting van den geldenden prijs. Getxr. Kotrsljens, Haarlem: Gelijnd papier: no. 8109 f 2.90, no. 8108 2.75, 8195 1.90, 113 350, alles per riem; pennen per gros 0.51. id. no. 185 ,0.43, pptlotodleui Fnber, 0.49, idem Mahr 0.40, idem Reslam 0.33, penhou der 50 0.40, 212 0.20, 85r 0.09 213 0.23, al les per dozijn; inkt 0.29 per flsech van 700 gram, 10 korting op alle hoeken bibliotheek. De Haan Zoon, te Haarlem. Boeken te leveren 10 beneden den prijs. Lees- en bibliotheekboeken. N. V. Droste Co., Haarleminkt 0.30 per flesch, pennen, 120, 0.54 p., gros, potlooden ƒ0.40 per dozijn, Fu- ber potlooden /0.50 per dozijn, pen houders 10.30 per dozijn, griffels ƒ0.20 per '100 st., griffels Faber ƒ1.20 per 100 st., breed fol. schrijfpapier 4 per riem, id. 2e kw. ƒ3 per riem. Voor boeken 10 particulieren prijs. II. de Klein, Schoten: A. inkt ƒ0.25 per flescb, B. inkt ƒ0.20 per flesch, C. inkt ƒ0.30 per fiescn, pennen 0.54 p. gros. Faber potlooden 0.48 per do: zijn, griffels A 0.22 per dozijn, idem B 0.20 per dozijn, merk Faber C ƒ1,per dozijn.penhouders A 0.22, id. B 0.24, id. C 0.22, alles per do zijn, geünieerd papier ƒ3.80 p. riem. Ligstroo1-1. T. Paaien, Haarlem, ƒ.36.80 per 1000 K.G. H. Kolderie Hbz., 35.30 per 'lUOO K.G, Kruidenierswaren Firma J. Pel, te Leeuwarden, zach te groene zeep, 0.13 per K.G. H. G. J. v. d. Sant, Arnhem, zachte groene zeep 0.161/10, koffie 1.06 1/10, chi- corci 0.22 9/10, stroop 0.17 4/10, zout 0.06 9/10, soda I (J.Ui 3/10, peper 0.79, rijst 0.189/10, alles per K.G. Azijn f 0.111/10 per Liter. Firma D. II. Draijer, Delft: koffie 1.03 8/10, cichorei 0.25 8/10 p. K.G. Brood. De Haarl. Brood en Meelfabr.Rug- ge brood 0.7 24/1000 p. K.g., tarwebrood 0.09 99/100 K.G., wittebrooden 0.12 99/100 por K.G. Wed. J. de Jonge, Amsterdam: Rog gebrood 0.07 35/100 K.G., tarwebloem 0.09 45/100 K.G. wittebrood 0.12 95/100 pér K.G. Melkinrichting Hartelust, Haarlem, Volle melk 0.US, karnemelk 0:035 per L. ld. De Sierkan, zoete melk 0.08 2/10 per liter, karnemelk 0.04 2/lO per L„ boter 1.60 per K.G?, eieren 0.06 1/4 p. stuk. M .A. Verdel, 1-la.ale mVolle melk f 0.08 per L., eerste 3 maanden, April tot en met Sept. f 7.50 per 100 L., laat ste kwartaal f 8.50 per 100 L., karne melk f 3.75 p. 100 L.roomboter f 1.60 Vleesch. Wed. J. Booij Cz., Haarlem, var- kensvléesch f 0.895 per K.G., spek f a695 nar K.G. H. E. Hölsken Jr., Haarlem, vet. spek 0.73 per K.G., varkensvieesch f 0.93 per K.G., J. Ilartel, Haarlem, sclienkelvieesch f 0.568 per K.G. rundvleesch f 1.10 per K.G. Is van onwaarde als zijnde niet ge zegeld. M. Miiller, Haarlem, varkensvleeseh f 0.93 per K.G., spek f 0.76 per K.G. P. II. Har lei, Haarlem, rundvleesch f 0.895 pet' K.G., schenkel vleesoh 0.54 8/10 per K.G. T. de Graaf, Haarlem, schenlcel- vleesch 1 0.58 8/10 per K.G. Aardajjpelen en groenten. J. Verkeek, Haarlem, f 3,70 per 100 K.G. A. van Dam, Haarlem, f 2.96 per 100 K.G. II. Reitsma, Leeuwarden, f 162 per 50 K.G. of f 3.24 per 100 K.G. A. Vermeer, Haarlem, f 3,19 per 100 K.G., groenten f 7.45 per 100 K.G. II. Bakkenhoven, Haarlem, groen ten f 0.06 99/100 per K.G. Vanwege den Raad van Beheer der Ned.-Indische Spoorweg Maalschap- pij te 's-Gravenbago werd gisteren aanbesteed liet bouwen van een ad- n is* ra tie gebouw met oonrtercewoning op een terrein aan den Wassenaar- se hen weg te 's-Gravenhage. Minste inschrijvers de hoeren H. Schiphorst en J. Philips, te Haarlem, voor 226.000. NIET GOED GEREGELD. De maatregel door het bestuur van „Haarlem" genomen om twee ingan gen te stichten van bet voetbalveld aan deo Schoterweg, ia uitstekend, maar levert bij het vertrek van de be zoekers geen nut op. Althans Zon dag, na den wedstrijd I-I. F. C.—Haar lem, was vlak bij den uitgang de vrije passage niet alleen versperd door een wagen met vruchten en een ijswagen, maar ook en nog veel meer door een reeks van rijtuigen en auto's, besteld of op avontuur gekomen, die bet den men- schenstroom onmogelijk maakten, on gehinderd in de richting van Haar lem te gaan. Er heerschte dan ook bij den uitgang verwarring, opstop ping en gedrang, nog verergerd door een enkelen brutalen koetsier, die zijn vracht binnen had en nu verkoos, dat de wandelaars voor zijn gespan zou den uitwijken, terwijl dit onmogelijk was. Als dé Schotensche politie niet van oordeel is, dat de voetganger in dezeii tijd een rechteloos wezen is, dan moet zij den toestand bij het vertrek ken van de bezoekers van 't voetbal veld heel anders inrichten vooreerst geen kooplui met wagentjes bij den uitgang dulden en bovendien auto's en rijtuigen een standplaats aanwij zen ten noorden van de uitgangen, zoodat de voetgangers, die bijna al len naar Haarlem gaan zich in die richting ongehinderd kunnen bewe gen en niet tusschen paarden, die in beweging komen en ronkende au to's moeten doorglippen. Laat men dezen anarchistische» toestand bestaan, dan komen er vast en zeker ongelukken. PLAATSELIJKE KEUZE. Zóoalsbekend is, zal dezen winter 'n actie plaats hebben voor een petitio- nemont voor plaatselijke keuze, of ook wel genaamd Local Option. De hand- teekeningen zullen worden verzameld van 15 Januari tot 15 Maart 1914. Aan het landelijke werk wordt deelgeno men door de vereeni,gingen Sobriëtas, Enkrateia, Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholh. dranken, Ned. Onder- \vij7Xïrs-Propagan-da club, Internat. Orde of Good Templars, Ver. v. Go- heel Onthouders onder spoor en tram wegpersoneel, en de Neutrale Orde van de Goede Terr.pe! leren. Door de lai delijke commissie, be staande uit de heeren F. U. Schmidt, voorzitter, dr. J van Dorp, secretaris, mej. Th. Wiegerink,, penningmeeste- resse, zal het plaatselijke werk wor den opgedragen aan bestaande plaat selijke commissies of op te richten Voor Haarlem zal de leiding van het petitionement worden opgedragen aan het comité van dranlcbestrijdende vereenigingen, waarbij de reeds go- noemde vereerigingen bijna allen zijn aangesloten. Door de niet bij het centraal comité aangesloten geheel onthouders vei-ee- niging Nieuw Leven, is reeds besloten dezen winter deel te nemen aan deze actie. Nog zal getracht worden een plaat te verkrijgen, en zal het comité po gingen doen tot het verkrijgen van een strooibiljet, wat dan eerst "ver spreid wordt, en daarna huisbezoek wordt gedaan, ter verkrijging van Ixandteekenirigen. Dus op dezelfde wijze, als indertijd, geschiedde met de actie voor bot volkspetitionnement voor bet algemeen kiesrecht, door de Soc. Dem. Arbeiders Partij gehouden. Door bet centraal comité te Haarlem zal deze week vergaderd worden tor bespreking van een en ander. Examens. Geslaagd voor 't examen vrije- en ordcoefenin'gen tc Amsterdam de heeren J. II. Boerstra en G. den Bes ten te Haarlem. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: P. F. de Nijs, Z. Polderstraat 68, een medaillon; L. Emau, KI. Hout straat 99, een portemonnaie met in houd; E. van den Berg, LeiiLscbe straat 96, een medaillon. N. van Walyvijk, Nieuyvo Kruisstr. 8, een halsketting; Hoefman, Spa.arnwouderstraat 33, een broche; G. Kol, Voorbeliristraat 15 rood, een broche; H. Vissai-s, Da Costastraat 30, een oorbelletje: H. He era, W Heeren straat 23, een borduurlap. M. v. d. Moor, Souf,mar.straat 42, een kinder- mantel. E. Sitters, Klaren beekstraat 50 rood, een docsje sigaretten, A. v. d. Hoes, v. d. Hu 1st straat 7, oen ro zenkrans, E. Brinkman, M. v. Heeiïis- korkslraat 81, een handtasch met in houd. F. Heek, Warmoesstraat 22, eon pop, F. Strijboseh, Vooruilgangstrnat 110, een handvat van een rijwiel, J. Hoedmer, Amsterdamschevaart 21, een portemonr.aie, Brederode, Groote Markt, een rijwiel, B. Kleefman, Pa- tientestraat 9 rood, een boezelaar. Rubriek voor Vragen üeabonneerdeu hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in tc zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven cn zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken, VRAAG: Wat is de béste monter om muggen uit de kamer te houden of te verdrijven? ANTWOORD: Muggenkaarsjes bran den. VRAAG: Wat is het beste middel óm muggen-en vüegenvlaklcen uit lancas ter gordijnen te krijgen? ANTWOORD; Met lauwe zeepsop van Sabniakzeep. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen op welke manier ik een konijnenhuid moot prepareeren? ANTWOORD: Met aluin. Uit tie Omstreken BLOEMENDAAL. In een stukje over het niet door gaan van de onafhankelijkheidsfe-is- ten te Bloemendaal, vraagt het BI, Weekblad: „Hebben wij niet, o schande, een Bloementlaalsch Raadslid heel deftig zien tronen in een rijtuig voor Haar lem's feeststoet?" Wij antwoorden: ..Neen, dat heeft u niet, want het „Bloemendualsche Raadslid heeft don „optocht niet meegemaakt. Het was. dat is juist, wel de bedoe ling dat hij het doen zou. Intusschen is de becloeüng van liet stukje in hoofdzaak om te wijzen op het gebrek aan samenwerking, dat bij deze gelegenheid in Bloeraendaal is gebleken. Tusschen de ingezetenen onderling en tusschen hen en het ge meen teebstuur. Onze medewerker Fi- delio heeft daarover al het een en ander gezegd en wij willen nog even er op terugkon: en. Het dageHiksch bestuur van een ge meente, en vooral de burgemeester, kunnen veel d.oen, vooral in een ge meente van overzichtelijke grootte, om een uiting van de burgerij te steu nen. We zouden zeggen, dat zij daar toe verplicht zijn, wanneer die uiting redelijk is. wanneer wie zich daarvan aan hef hoofd «toben -v&rtrouwbnre lieden zijn en wanneer het gevraagde de kracht der gemeente financieel en in ander opzicht, niet te boven gaat. Om die receren hadden B. en W. o. i. de wenschen van Bloemendaal Vooruit moeten inwilligen. Het colle ge wenschte aan de schoolkindér- tjes voor een herinnerin.gsfeert niet vrij te geven", omdat ze al vacant:© hodden gehad voor de I-Iaarlemscbe feesten. Wij zouden zeggen: Wat doet dat er toe. Sluit het eene het andere uit? Immers neen! En liet intellectuee- le peil van de Bloemendaal sch© schooljeugd zou door dien eonen (misschien lialven) vacantiedag, waarlijk niet zijn gedaald! Het hoofd der gemeente, aangezocht om als voorzitter op te treden, ant woordde met een l>eschouwing over de geringe neiging tot feestvieren in de gemeente en met een afwijzing der aangeboden eer. Dit was, meenen wij een vergissing. Juist 'net feit, dat do gemeentenarer- mceilijk in vuur te brengen waren voor een feest, had den burgemeester aanleiding moeten geven het toch op zichzelf zeer rede lijke plan tot feestvieren te steunen, door de eereplaats aan het' hoofd der commissie wel te aanvaarden. Al licht zou de zaak heel anders geloo- pen zijn en Bloemendaal een aardig feest gehad hebben. Nu er stechts ontstemming gewekt en yvrevel. Ifet is jammer. Bloemendaal is een maal een eigenaardig samengesteld© gemeente door haai' bevolking, die ge deeltelijk in de plaats geboren en ge togen is, anderdeels bare voornaam ste belanden elders (vooral in Amster dam) heeft en dus de gemeente meer beschouwt als een aangenaam samen stel van bosch, duinen en vergezicii- tem, dan als een dorp, waarvan zij mededorpeüngen zijn. Zulle een ge heel te besturen moet niet gemakke lijk wezen, maar op cle wijze van B. en W. bij de feestplannen is het toch niet goed gedaan. In d© plaats van een onnoodige zwaartillendheid aan den dag te leggen, bad men de feest plannen met vrooiijke opgewektheid moeten steunen, wat den band tus schen gemeentebestuur en feestvie rende burgerij zeer zou hebben ver sterkt. SCHOTEN. S. D. A. P. In de Maandagavond gehouden le denvergadering van de afdeeling Schoten van de S. D. A. P., werd me degedeeld, dat sinds de vorige verga dering 9 nieuwe leden zijn toegetre den. Inzake dé bezwaren bij de Kroon ingediend tegen de uitspraak van Ge deputeerde Staten omtrent de gemeen teraadsverkiezing Is nog niets verno men. Een commissie is benoemd voor het nazien der rekening en verantwoor ding van de Federatie Beverwijk. Ook is ©en commissie benoemd voor het inzamelen van vrijwüigen steun voor het partij fonds. In de maand Novem ber zal de heer Loopuit, uit Amster dam, in 4 cursusvergaderingen spre ken over de beginselen van de sociaal democratie. Sport en Wedstrijden VOETBAL IN ENGELAND. De Zaterdag in Engeland gespeelde wedstrijden in de hoogste afdeeling hadden do volgende uitslagen: E e r st e di v i s ie. Blackburn Rovers—Bradford City 0-0 Bolton Wanderers—Aston Villa 3—0 BurnleyTottenham Hotspur 31 ChelseaLiverpool 30 E verton—Derby County 5—0 Manctiester U.Preston N. E. 3—0 Oldham Athletic—Newcastle U. 3—0 Sheffield WedMiddlesbrougli 2—0 Sunderland—Manchester City 0—0 West Biomwieh A.Sheffield U. 21 SCHIETEN. BLOEMENDAAL COMMANDO. De uitslag van den zomerwedstrijd is: A. Hekker 42, D. C. Houtgraaf 42, J. Lindeman 40, J. G. v. Ivessel 40, C. Lindeman 29, J v. Buggenum 39, B. Vader 38, J. Barnhorn 38, W. Floor 37, C. Luijckman 37, Fr. v. Bugg|c- num 38, Stompliorst 36, H. de Vries 36, F. v. Nobelen 35, F. Berree 35, D. Vader 35, A. van der Flier 35, F. Va der 34, II. A. Tweehuijzen 32, Mej. Schroder 32, II. Kramer, A. van Bug genum, F. Houtgraaf, N. J. Doemen, W. Kodlemeij, Zwemmer, A. Krupp, W. Floor Jr., J. Kuijl, H. Vader, Kok kelkoren, Spalteholtz, R. Fireenen. Vrije Baan: D. Vader, 30 punten, D. C. Houtgraaf 29, J. G. van Kessel 29, J. Lindeman 28, J. v. Buggenum 28, F. Berree 28 (loten); Stachelhauser28, A. ICruup 28, (loten); J. Barnhorn 27, B. Vader 27, H. de Vries 27, II. Vader 2-7, C. Lindeman 27, (loten); König 26, R. Preenen 26, F. v. Nobelen 26 (loten). Eerewedstrijd: D. C. Houtgraaf 99 p. J. G. v. Kessel 97, J. Lindeman 95, J. v. Buggenum 94, C. Lindeman 92, J. Barnhorn 92, D. Vader 92, B. Vader 91, H. do Vries, 90 p. Kerk en Sskoo! NED. IIERV. KERK. Beroepente Tholen, A. v. d. Sluis, te I-Iuizcn; te Outlega en Kolderwol- de, S. Goverts, cand. te Veenendaal; te Enkhuizen, F. J. VV. v, d. Poel, te Nijchaske; te Oosterwolde, P. de Loo- ze, te Waarder (Z.-H.); te Surhuister- heide, It. Hesseling, cand. te Klïjn dijk, gem. Odoorn. Aangenomen: naar Maartensdijk, door H. Doorn veld, te Oudewater. GEREF. KERKEN. Bedankt: voor Houwerzijl, door E. C. vau der Laan, te Driesum, VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Maandagmiddag drceg de aftreden de rector Prof. Anema het rectoraat der Vrij© Universiteit over aan zijn opvolger Prof. Diepenhorst met een rode over „De Bronnen van het Pri vaatrecht". Rechtszaken SCHADEVERGOEDING VOOR EEN HOND. Een wagen poetser dier gemeente Amsterdam, werd in den winter van 1912 door een grooten hond, die uit ©en café Bilderdijkstraat hoek Kwakers- plein kwam loopen, omvergegooid. De reeds bejaarde man moest naar ee-n ziekenhuis worden vervoerd, werd daar eenigen tijd verpleegd en werd vervolgens als ongeschikt voor den dienst afgekeurd. Terwijl de man i 13.50 per week verdiende, wanen nu zijn inkomsten tot f 4 per week ver minderd; De man diende een eïsch tot scha devergoeding tegen den koffiehuishou- der, den eigenaar van den hond, in en Maandag werd deze door de Recht bank veroordeeld tot het betalen van f 13.25 met rente wegens verplegings- kosten en tot een schadevergoeding van f 1400. Tevens werd de koffiehuishouder veroordeeld in de kosten, aan de zijde van eischer begroot op f 150. INGEZONDEN Van ingezonden stokken, geplaatst of hiet geplaatst, wórdt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. HET TRAMPERSONEEL. Mijnheer Reducu-ux! In uw blad avn 16 October i.l. is aan liet woord de heer N. N., die daar bij blijk geeft to begrijpen de inspan ning, welk© van den wagonveerder eencar electrische tram wordt gevor derd. Hij onderstelt dat der Redactie het wel en we© van Haarlem en zijn in woners wel zoo na aan het hart zullen liggen, dat in het blad een klein plaatsje zou kunnen overschieten, waarvan uwe redactie dan ook blijk heeft gegeven, zoodat ik- mijnerzijds het vertrouwen heb ook .niet te ver geefs om eenigo ruimte te zullen aan kloppen. Mijnheer N. N. vinctt dan dat d© in spanning van een wagen voerder al reeds groot genoeg is, en zou wel wenschen, dat de voetbe-1 kon worden vervangen door een ander signaal- instrument, dat te bedienen zou zijn zonder aanhoudend op één been to moeten staan, hetgeen de heer N. N. terecht zeer vermoeiend acht. Het zal het tram wegpe rsoneel zeker aangenaam aandoen, dat hier open lijk een stem uit het publiek blijk geeft te beseffen, dat er zeer v©el in spanning van dit personeel wordt ge vorderd; te meer omdat men in zeer grooten kring nog altijd geneigd is de ze betrekking te beoordeelen naar den. uitcrlijken schijn, waarvoor dan als maatstaf wordt genomen, dat men toch maar heeft te staan en zichzelf en de kleoding gedurende de werkzaam heden in behoorlijken staat kan hou den. Het aldoor inspannende, het her haaldelijk schrikken. Het pogen om in vastgestelden tijd den afstand af te leggen, het honderden malen, tot stil stand brengen van de tram, waarvoor de uiterste ikirachtsinspanning menig maal noodig is, die zich merkbaar sa menperst in de beenen, het zijn alle mot elkaar factoren die de hoogste ze nuwinspanning en geleidelijke afmat ting ten gevolg© hebben. Of nu do voetbei te vervangen zou zijn door een ander systeem is een zoo technische aangelegenheid, dat ik slechts ter loops als mijn meening te kennen wil geven, dat bet toch nim mer een systeem zou kun neb zijn wat door d© handen bediend moet worden, omdat het eigenaardige in deze is, dat waar het belgeluld hoog noodig is, het ook noodig is dat men met een hand de handrem en mot de andere de electrische rem altijd klaar heeft. Op dit oogenblik komt het mij voor, dat het fluitsignaal, aangebracht op de manier als op de P. M.-wagons naar Amsterdam, ter voorkoming van altijd op één been te moeten staan 't beste is, te meer wanneer gezorgd wordt, dat het'instrument wordt aan gebracht ter plaatse waar de wagen- voerder staat, en niet. eenige centime ters vooruit r'' -"':'3e van hem, wat juist het vermoeiende is. Hoezeer de vervanging van do voet- bel alsdan een middel zou kunnen zijn om het lichaam te doen rusten op beide beenen, de heer N. N. houdt mij ten goede, zijn goed doel oin het -ram- personeel tegen inspanning te be schermen, zou alsdan slechts nog in dezelfde mate zijn bereikt als wan neer men 'n hevig uitslaanden brand met één emmer water wil blusscoen. Zooals ik reeds boven schreef, cr zijn zoovele factoren die het ..rawper- soneel doen afmatten, terwijl zclf3 het aanhoudend staan, dag aan dag, gemiddeld 10 uren per dag, zelfs al zou het lichaam op beide beenen rus ten, op zich zelf al zoo afmattend is, dat klachten over pijn in de beenen, duizeligheid, gebrek aan eetlust, voor al dadelijk na afloop van den dienst geen zeldzaamheid is. Wat de heer NT N. dus weitscnt zou een kleine, een heel kleine tegemoet koming zijn. De groote oorzaken der afmatting zouden zonder meer blij ven bestaan. Het spreken van den heer N. N. heeft voor het tramweg personeel veel meer waarde dan de vervanging van" de voetbei zonder meer, als dat spreken de eerste stoot mocht zijn tot meer publieke aan dacht en sympathie, wanneer dat tramwegpersoneel streeft naar den eenigen 'en meest doeltreffenden maatregel ter voorkoming van over spanning en dat is de verkorting der diensttijden. Nog al te veel wordt de diensttijd van bet tramwegpersoneel vergeleken met dien van andere groe pen van arbeiders en dan komt men menigmaal tot de conclusie, dat bet tramwegpersoneel wel meer dienst uren kan maken dan andere groepen van arbeiders omdat het staan op zoo'n tram immers toch geen inspan ning zou kosten. Münho-" Redacteur, üe.r uede zal ik eindigen in de overtuiging, dat ik reeds veel plaats van u noodig zal hebben. Nu echter een stem werd ge hoord om het tramwegpersoneel te gemoet te komen, nu achtte ik net- noodig er voor te waarscuuwen, oat men zich geen gruote illusies moet malten vuu de ze legeinoeiKurning, &I zou liet eenige verbetering bevatten, en wil liever een poging duen om net publiek een kijkje te geven op üe vele en andere oorzaken, die de inspan ning en afmatting bevorderen, die tui een minimum kan worden terugge bracht door verkorting van don dienstdag, welke spoediger zat to rnen met dan zonder den puolieuen. steun eu die vooral nu nuttig zou zijn, nu bij do a.s. Waterstaatsüegruouug de positie van het tramwegpersoneel zeker een belangrijke plaats zal inne men. Met harte! ij ken dank voor de plaafc- sing. Stoomvaartberichten S1UOMV. M* "'.ci-cFIJ NEDERLAND. Het stoomscnip Banna (thuisreis) is 20 October Perini gepasseerd. Het stoomscnip Koningin der Ne derlanden arriveerde 19 October van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Lirakaiau vertrok 19 October van Amsterdam naar Ja- va». Het stoomschip Sumatra arriveerde 19 October- van Amsterdam te Bata via. Het- stoomschip Timor (thuisreis) is 19 October Gibraltar' gepasseerd. Het stoomschip Zeelandia (thuis reis) vertrok 18 October van Monte video. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Met stoomschip Jan van Nassau vertrok 18 October van New-York naar West-Indië. Het stoomscnip Prins Maurits arri veerde 20 October van Suriname te Amsterdam. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Den of Kelly ver trok 15 October van Tjilatjap naar Amsterdam. Het stoomschip Theseus arriveerde 19 October van Penang te Rotter dam. Het stoomschip Yangtsze arriveer de 20 October van Java te Amster dam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Besoeki (thuisreis) passeerde 19 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Bogor (thuisreis) vertrok 18 Oct. vau Sabang. Het stoomschip Goentoer (uitreis) arriveerde 19 October ie Colombo. Het stoomschip Malang (uitreis) passeerde 18 October Dover. Het stoomschip Merauke (uitreis) passeerde 19 Oct. Sagres. Het stoomschip Sauiarinda (uitreis) arriveerde 19 Oct, te Padang. Het stoomschip Tambora (uitreis) arriveerde 19 October te Southamp ton. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomchip Bellasco arriveerde 19 October van Rotterdam te Fer- naiidina. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, van Rotterdam naar New-York, pas seerde 19 Oct. Prawlepoint. Het stoomschip Soestdijk, van Rot terdam naar Quebec en Montreal, riveerde 19 Oct. te Hamburg. Het stoomschip Themisto arriveer de 19 October van Savannah te Rot terdam. KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Frisia arriveerde 20 October van Buenos Ayres te Am sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7