NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang $To. 9307 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 22 october 19j3 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÈN: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)- 1-30 Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GdUustreerd Zondagsblad, "voor Haarlem 1 ap Redacfl< CB Gr00te ««"«raat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. tliS Drukkerij: Zuider Buitenspadrne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DU NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 23 OCTOBER'. Orgelbespeling in de Groote Kerk Van 23 uur. Schouwburg: Principes. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel ling. KI. Vereenigiug: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws OmOns Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Reisherinneringen" (slot), in de ru briek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. DE PENSIONNEERING VAN GEMEENTEAMBTENAREN. De hoeren Louis J. C. Poppe en A. Nagtzaam hebben twee amendemen ten voorgesteld op het ontwerpbesluit inzake pensioenen en weduwen- en weezen pensioenen der gemeenteamb tenaren. Ten eerste stellen zij voor om, even min als op de in dienst zijnde ambte naren zal geschieden (volgens het concept) het in de Pensioenwet be doelde reclii van verhaal der gemeen te toe te passen op hen die vóór 1 Oc tober jL den gemeentedienst hebben verlaten. De gemeente moet voor di« ex-ambtenaren 8 pCt. van hun in to taal genoten belooningen aan het Rijksfonds betalen, en B. en W. stel len voor daarvan 3 pCt op hen te ver halen, zooals de wet dat toestaat Verder stellen de beide leden voor om sub IV en V uit het voorstel van B. en W. te laten vervallen, en daar voor te lezen IV. Op de ambtenaren, die op 1 Oc tober 1913 in dienst der gemeente wa ren of op of na dien datum in dienst der gemeente zijn of zullen worden aangesteld, wordt het aan de gemeen te toegekende recht van verhaal in gevolge de „Weduwenwet voor ge meenteambtenaren 1913" tot zoodanig bedrag toegepast als zij verschuldigd lijn, namelijk 5 pCt van den pen sioengrondslag, doch na aftrek van pet bedrag voor de. eerste f C00 van bet salaris. B. en W. antwoorden in een uitvoe rig schrijven op de door den heer Slingenberg gemaakte bedenkingen tegen hun voorstel. Do heer Slingenberg heeft becijferd dat de- door hem voorgestelde rege ling jaarlijks aan de gemeente zal kosten le. 7 pGt. van den pen sioensgrondslag van alle ambtenaren, 'dus van 545.000. is ƒ28.150 (dit moet. zijn ƒ38.150). 2e. een 40- Jariae annuïteit tot inhaling van den achterstand, welke annuïteit kan worden gesteld op ƒ19.610. Totaal dus 57.760. H ij stelt daartegenover het op de begrooting voor 1914 uitgetrokken be drag van ƒ60.627, waaronder de ge meente nog vele jaren gebukt kan gaan. terwijl bij zijn systeem de ge meente na 40 jaar vrij zou zijn van de inkoopsom en daarna slechts ƒ28.150 (dit moet. zijn 38.150) per jaar zou hebben te betalen. B. en W. noemen dit niet geheel Juist, opmerkend dat, de bedragen on der volgnrs. 217 en 217a der begroo ting zich verheffen in dezelfde ver houding als waarin ïi'&t sub le. van 's hoeren Slingenbergs voorstel ge noemd bedrag zal vermeerderen. De vermeerdering van dat bedrag hangt alleen al vaa het totaal der jaarlijks uit te betalen loonen en blijft in de zelfde verhouding of er alleen premie aan het Rijksfonds óf ook gedeelte lijk aan het gemeentefonds wordt be taald. liet, verschil tusschen de stelsels van B. en W. en den heer Slingen- herg is alleen de wijze waarop de achterstand zal worden ipgohaald. De heer Slingenberg gaat uit van de gedachte, dat de gemeente nog meer dan 40 jaren zal moeten door gaan met net betalen van de an nuïteit van 25.408. B. en W. merken op dat zeker hetzij in het bedrag der annuïteit, hetzij in den tgrmijn ha- rec betaling, wijziging zal komen. H. i. heeft de heer Slingenberg dus hier een onjuiste vergelijking ge maakt. Verder achten B. en W. het voor- Btel-Slingenberg financieel nadeeliger In plaats van voordeeliger dan het hunne, en toonen dat aan met een lobale berekening, waaruit blijkt dat et voorstel-Slingenberg jaarlijks aan de gemeente ruim 5800 méér zal testen. Een eventueel overschot in de pen sioenfondsen komt ook In T systeem van B. en W. ten goede aan de ge meente, eenvoudiger schijnt het voor stel-Slingenberg hun niet, omdat toclï de pensioenen van hen, die niet onder de pensioenwetten vallen, nog ten laste der gemeente blijven. Tenslotte zijn de woorden des heeren S. „daar mede is de gemeente ten aanzien van het Rijk van alles af" juist toepasse lijk op het door B. en W. gekozea systeem. De gemeente betaalt dan juist, wat de pensioenen barer ambte naren zullen kosten, en bij het systeem-Slingenberg is de kans niet uitgesloten dat zij meer betaalt. Volgens de pensioenwet zal in een eventueel tekort van het Rijksfonds voorzien worden op nader vast te stellen wijze. Hoe minder de ge meente nu in het Rijksfonds is be trokken, des te kleiner zal ook haar aandeel zijn in het te betalen tekort. INBRAAK. Dinsdagnacht heeft men getracht in te breken bij den heer Stokman, een rustend veehouder wonende aan den Schal kwijker-weg; voor het keuken raam was aan de binnenzijde een zet- luiik geplaatst, dat bij de pogingen om het te verijderen, (na het uitsnijden der ruiten) viel en nog wel op een lamp die op een tafel voor dat keuken raam stond. Daarop zijn de dieven op den loop gegaan en zijn waarschijnlijk later ge zien door den zoon, die zich naar den veldwachter begaf en drie personen passeerde. Becrafeni*. Hedenmiddag te 12 uur is op de be graafplaats aan den Schoterweg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den 6-jarigen knaap Pïeter van Dijk, door een val uit het zolderraam in het huis zijner ouders doodelijk getroffen. Er was veel belangstelling, zoowel aan 't sterfhuis in dè Voorzorgstraat, als op de begraafplaats. Vijf kransen dekten de lijkbaar, geschonken door de buien, kinderen uit de buurt en door de broertjes en zusjes van Piet. Een krans was voorzien van het por tret van den knaap. Aan het graf is het woord gevoerd door den heer J. ten Hove, godsdienst leeraar der Vrijzinnig Hervormden. Hij sprak een woord van troost tot de ouders en verdere familie. Daarna werd nog een enkel woord gesproken door een broeder van het knaapje, rtie tevens de aanwezigen bedankte voor de betoonde belangstel ling. Ook was op .de begraafplaats aan wezig ma' Van Breemenr onderwij zeres aan de school van den heer Saeys, alwaar Piet ter school ging. Zij strooide bloemen op het graf. Vele aanwezigen waren zeer onder den indruk van de droeve plechtig heid. Te water. De sergeant le klasse Haagen, van het 10e Reg. Inf., wilde hedenmorgen bij het gaan naar de kazerne bij de Amsterdamsche Poort met zijn rijwiel voor een kind uit wijken, raakte daardoor het stuur kwijt en raakte te water. Spoedig was hij met zijn fiets weder op den wal en reed naar huis om zich van droge kleeding te voorzien. TELEFOONSTATIONS BIJ DE INFANTERIE. De Tweede-luitenant A. K. Steup, dc sergeant H. Hos, benevens de mili ciens Maarse en Tymden van het 10e Reg. Inf., alhier in garnizoen, zijn heden naar Utrecht vertrokken, ten einde bij het Regiment Genietroe pen opgeleid te worden in de behan deling van de telefoonstations. Kiekjes van 't Kantongerecht Ondeugende fietsers. Er was heden weinig variatael De zitting stond in 't teek en van de on deugende fietsers en fietstere. De nol vermeldde niet minder dan.., 203 za ken betreffende de Motor- en rijwiel- wet! Fietsers die 's avonds zonder licht reden, fietsers die peddelden zonder bel, fietsers die BtOedne jongens op een éénpersoons-rijwiel meevoerden, fiet sers.., Kortom al'le mogelijke overtre dingen waren vertegen vvoordigd. Gelukkig voor den Magistraat wa ren niet a 11 e 203 beklaagden tea' zit ting gekomen, anders zou Z.E.A. ei- morgen nog zitten! Onder de weinige verschenen on deugende fietsers was een jonge ty piste. Kantonrechter: U hebt 'e avonds te 10 3/4 uur op een fiets aan den liee- rehweg gereden, zonder dat uw rijwiel voorzien was van een brandende lan taarn? Typiste (schuchter): Ja, dat is zoo. Kantonrechter: Maar nu komt het ergste, toen de politie gelastte dat u moest afstappen, bent u doorgereden. Typiste: Ik. heb de veldwachters niet gehoord en ook niet gezien. Kantonrechter: Bent u niet een beetje hardhoorand van dat voortdu rende getik der schrijfmachines? Typiste: Neen, dat niet. Kantonrechter: Toen u niet wilde afstappen zijn de veldwachters u na gereden. Typiste: Ja, een der veldwachters is een beetje onvriendelijk tegen me op getreden. Kantonrechter: Er staat in 't pro ces-verbaal, dat een veldwachter u bij deh arm genomen heeft. Typiste: Daarvan heb ik niets ge voeld... Kantonrechter: Dan zal 't ook wel niet erg geweest zijn! De Ambtenaar vam liet Openbaar Mi nisterie eischte tegen de typiste: twee geldboeten van drie gulden. Kantonrechter: Dat is zes gulden. Typiste (heel bedrukt kijkend) zes gulden... Kantonrechter: Hoeveel verdient- een typiste? Typiste: 30 gulden in de maand. Kantonrechter: Dan is het wat veel. Misschien doe ik er iets af, maar dan voortaan niet meer zonder licht rijden en beter luisteren naar de politie! Typiste: Als ik de veldwachters had hooren roepen, dan zou ik misschien hog niet afgestapt zijn. De kantonrechter (verwonderd): En waarom niet? Typiste: Benige dagen geleden reed ito met eonige kennisssen op den Wa- genvrag. Er werd toen geroepen: Halt! afstappen! politie!" En we stapten af en toen waren 't in het geheel geen politiemannen, maar meh'schen die 't ons lastig wilden maken. Kantonrechter: Ja, dat is een ge vaar waaraan u dan bloot staat. Meestal heeft de politie evenwel een uniform aan. Typiste: Maar deze veldwachters' waren heelemaal verscholen in groote capes. De Arbeidswet. De hakker had een knechtje van. 14 jaar 4 weken lang ellken nacht om 3 uur laten aanvangen met het werk. Bovendien had hij geen arbeidslijst of arbeidskaart. Het 0. M. vond het eerste feit al heel erg, daarvoor luidde de eisch 25 gul den boete en voor de twee andere fei ten elk 3 gulden boete. Een barbier had een knecht die „moest opkomen." Terwijl de lands verdediger 't vaderland diende, zat de barbier zonder hulp. Toen heeft hij zijn 12-jarig zoontje 's avonds laten inzeepen. Kantonrechter: Hei feit is niet heel erg, bet werto niet zwaar, maar de wet wil het niet. Het. O. M. vond dit ook en eischte een kleine geldboete. I De Leerplichtwet. Eehige Leerplichtwetzaken wenden behandeld. Een vader uit Beverwijk stond te recht voor een Leerplichtwet-overtre ding, gepleegd bij derde herhaling. Nu eischte het O. M. 10 gulden boe te, er op wijzend, dat bij derde her haling reeds hechtenisstraf mag wor den opgelegd. De beklaagde verzekerde, dat zijn vrouw de schuldige is, die zorgt er niet voldoende voor, dat het toiind de school bezoekt. De hoofdonderwijzer gaf ook de hoofdschuld aan de vrouw. Kantonrechter: 10 gulden boete is veel voor je, zeker je gehe-ele week loon. Beklaagde: Ja. Kantonrechter: Er helpt niets aan, je zal je vrouw tot andere gedachten moeten brengen, ze moet meer eerbied hebben voor de Leerplichtwet, Slechtvleesc li. De ex-slager, die, toen hij nog in zaken zat, ongekeurd en bedorven vleesch in zh winkel had gehad, le heden door den kantonrechter ver oordeeld tot 20 gulden boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. Het O. M. had den ex-slager 6 dagen hechtenisstraf willen opleggen. KEES. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan P. S., te Haarlem, overtreding Kies wet, 1 boete of 1 d. hechtenis. J. H. M. P., te Heemstede, overtre ding Drankwet, vrijgesproken. P. L., le Schoten, overtreding Jacht wet, f 10 boete of 8 d. h. J. K„ P. van T., J. A. G„ G. v. d. B., A. S-, W. H. B., S. H„ H. E., A. O., en C. A. II., te Haarlem, en N. W., te Bloemendaal, overtreding Arbeids wet, no. 1 f 10 boete of 3 d. h-, no. 2 3 maal f3 boete of 3maal 3 d. h., no. 3, 4, 5 en 6 f 3 boete of 3 d. h,; no. 7 f2 boete-of 1 d.h.,uo. 8, 9 en 10 fl boete of 1 d. h., no. 11 £0.50 boete of 1 d. h, B. S., te Haarlem, vrijgespro ken. H. M. S„ te Haarlem, overtreding Trekhondenwet, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. W. J. C. K., te Bloemendaal, over treding Spoorwet, fl boete of 1 d, h. F. D., te Schoten,, geen tijdige ge boorte-aangifte doen, fl boete of 1 d. hechtenis. J. P., te Schoten, en 2 anderen, loo- pen op verboden grond, no. 1 f 1 boete of 1 d. h,, de anderen f3 boete of 3 dagen hechtenis. L. P. van v., en M. C. II. van R„ ie Haarlem, overtreding Vle&schveror- dening Haarlem, beiden 2 maal 110 boete of 2 maal 3 d. h. J. H. B., en K. D.,te Haarlem, over treding Melkverordening Haarlem, no. 1 ontslagen van rechtsvervolging, no. 2 f3 boete of 2 d. h. S. G., te Haarlem, overtreding Po litieverordening Haarlem, vrijgespro ken. P. V., te Bloemendaal, overtreding Politieverordeniug Velsen, f 5 boete of 3 d. h. C. C. J. B„ en G. H. P., te Haar lem, en 4 anderen, overtreding V'er- keersverordening Bloemendaal, no. 1 en 2 f2 boete of 2 d. h., de anderen fl boete of 1 d. h. A. D„ te Heemstede, overtreding fon-ieverordening Zanctvoort, i i boete of 1 dag hechtenis. E. A. V., te Bloemendaal, en 4 an deren, overtreding Motorverordening Haarlemmerliede, no. 1 f 10 boete of 5 d. h., de anderen f5 boete of 3 d. h. J. C. S. G., te Bloemendaal, overtre ding Motor- en Rijwielwet, 2 maal f 5 boete of 2 maal 2d. h. A. B., en S. K., teBloemendaal, rij den zonder licht en valschen naam opgeven, 12 en 13 boete of 2 en 3 da gen hechtenis. E. II. J. M„ te Heemstede, rijden zonder licht en niet op vordering der politie stilhouden, 2 maal 12 boete of 2 maal 2 d. h. C. de V., te Bloemendaal en L. K„ te Heemslede, en 17 anderen, over treding Motor- en Rijwielreglement, no. 1 f 3 boete of 3 d. h., no. 2 12 boe te of 1 d. h., deanderenf 2boete of 2 dagen hechtenis. Voorts werden er nog 26 pensonen .veroordeeld wegens openbare dron- j kensehap tot 21 en 14 dagen hecht., 'flO boete of 3 d. h„ 13 boete of 3 d. li., en f3 boete of 2 d.h. Bedankt. De le voorzitter van. de adsplrant- afdee-lbig der afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typogra fen bond, de heer J. J. Wesselius, heeft als zoodanig, we gens drukke werkzaamheden, be dankt. In de binnenkort te houden verga dering der afd. zal in de vacature worden voorzien. GEMEENTELIJK ARCHIEF. Ons stadsarchief, dat met zijn ruimte moest woekeren, heeft meerde re ruimte gdkiregen door 't in gebruik nemen van een der lokalen van het vroegere museum. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal vergaderen op Donderdag 23 Oct. a.e, n.m. te 71/2 uur, ter behandeling van de navolgen de onderwerpen Ingekomen stukken. Behandeling van het verzoekschrift der maatschappij tot bevordering der bouwkunst. Praeadvies op het verzoekschrift der vereeniging van gemeente-perso neel. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de legesheffiug. Vaststelling van een reglement op de geneeskundige behandeling en van het verzoekschrift van het Witte Kruis om subsidie. Aankoop van een paard voor de gemeente-reiniging, Benoeming van een gemeente werkman. Reclames tegen den Hoofdelijken Omslag. IJMUIDEN. 't Arbeidsgeschil. In eene vergadering van de Zee-, mansvereendging „De Volharding" werd naar aanleiding van hei aanbod der reeders de volgende incite aange nomen: „De openbare vergadering door de Nederlandsche Zee mans-v ©reen iging De Volharding gehouden op Dinsdag 21 October 1913 te Umuidsn, gehoord: de aanbieding van de Poeders om van bedragen boven f 9000, f 19500 en 12000 per drie maanden te besommen, 1/4 percent per man te betalen, dat daaraan de voorwaarde van plichtsbetrachting is verbonden, dat. daarnaast de rec-ders het recht ver langen, zeelieden die hun schip laten Liggen, te kunnen bestraffen met kor ting van f 3 aan te goed aan loon, vaststellende dat deze aanbiedingen van de reeders geen verbetering van eenige beteekenis in de arbeidsvoor waarden der zeelieden inhoudt. dat geen enkele vakveieeniging, hoe wel zich ikeerende tegen plichtsver zaking van de arbeiders, in principe het recht van süraf of boeteoplegging door den werkgever kan aanvaarden, dat de reeders, in den loop der on derhandelingen, willekeurig en ei genmachtig, de kwestie waarover de onderhandelingen zouden loopen, heb ben gewijzigd, dat immers in besluit van reeders- Wergadering was overwogen dat er vi- geerende usantiën bestonden, waar bij de kwestie der voeding werd ge noemd, dal.door de uitschakeling van deze door hen genomen besluiten, de ree ders het voeren der onderhandelingen en een bevredigende oplossing ten zeerste bemoeilijken, dat de oplossing van het hangende geschil is gelegen in verbetering van het voedingsgeld, Besluit: de aanbiedingen van ie reeders als zijnde geheel onvoldoende terug te wijzen, draagt het bestuur op, op den grond slag: verbetering van het voeding-geld, opnieuw de besprekingen met de ree ders te voeren, en den lsten 'November 1913 of zoo veel eerder, als het bestuur noodig oordeelt, wederom in vergadering bij een te komen ter verneming van de resultaten der gevoerde besprekingen met de reeders-commissle en het ne men van de besluiten die dan noodig worden geacht. Men seint ons: Verschillende stoom trawlers vertrokken hedenochtend on gehinderd na rui- zee. Pers-Overzicht DE HANDEL EN HET GIRO- VERKEER. We lezen in het tijdschrift Han delsbelangen De naam „Giro" toont alreeds dui delijk aan zijnen Itaüaanschen oor sprong, het werd overgenomen uit Italië, in den tijd, dat men ook daar omzag naar andere hulpmiddelen, om goldsohaarschle te voor Komen, om geldcirculatie, om den omloop van middelen in het algemeen, ie heper- geld, van metaahniddelen, dus geld- ken. Het giroverkeer heoogt in hoofd zaak het verleenen harer bemiddeling voor betalingen met de cliënten der bankinstellingen., bij wijze en door middel van af- en bijschrijvingen in de boeken dier instellingen, dus in het algemeen om betalingen tusschen de clientèle der kassiers te vergemak kelijken. Zooals het in den huldigen tijd in zwang is, kan men er van ge bruik maken door middel van giro biljetten en door girobnefkaarten. Het resultaat, dat men zich bij het giroyerkeer voorstelt, te behalen, is door den bekenden financier, mr. G. Vissering, in zijne bespreking over het giroverkeer bij de Javasche Bank, als mede in zijn boek over „Het Girover keer" als volgt weergegeven: le. Men wil daarmede in toepassing brengen eene wijze van betaling of overmaking van gelden, welke zéér eenvoudig is en welke noch voor den ontvanger, noch voor den betaler of verzender ook maar ebnise risico me debrengt. Verlies van geld, verlies van bankbiljetten door kwijtraking, ontrouw, ongelukken onderweg, die tleve berekening bij het uittellen, wor- voor kunnen komen, mogelijke fou- den daordoor geheel en al vermeden.. Tevens wordt geheel en al overbodig gemaakt specificatie der te verzenden waarden, de aangifte van waarde met dientengevolge de dikwijls dure assurantiekoslen, en al is het reerd, de lasten daaraan verbonden,1 corespondentie en porto's worder aanzienlijk minder. 2e. Door een stelselmatig doorvoe ring van het zoo uitgebreid mogelijk giroverkc-er vermindert vanzelve de is dus minder contant geld noodig en behoefte aan gelden ln circulatie. Er minder papier in omloop, waardoor eveneens het gevaar voor vervalsching tot een minimum wordt terugge bracht en slijtage dan ook in veel mindere mate zal plaats vinden. Wat zal daarvan natuurlijk het gevolg zijn? Dat de gelden, die anders nutte loos en renteloos ïri de kasten en trommels van zoo benigeen lagen, dan bij hoopen zullen gaan vloeien naar de kassen der bankhuizen. Daar door ontstaat dan groot ere ruimte van geld. waardoor de bankiers van hun kant dan ook wederkeerig ge makkelijker credieten zullen kunnen verleenen en den rentevoet zoo laag mogelijk houden. Behalve door giróbüjetten en giro- briefkaaiten kan men van het giro systeem gebruik maken door het af geven van wissels en kwitanties, pro- messen en elkander handelspapier, dat den cliënt tot eenigerlei betaling verplicht. Het is dan ook best te begrijpen, dat het hoofdbestuur der reeds boven genoemde Maatschappij van Nijver heid met het oog op dit alles in zake het giroverkeer tot de volgende con clusie komt I. dat het giroverkeer nuttig is door het vereenvoudigen van admi nistratie en het besparen van papie ren. gouden en zilveren ruilmiddelen; II. dat het betalen door middel van chèques en overboeking dient te wor den aangemoedigd en de groote ban ken en kassiers daarbij het voorbeeld dienen te geven III. dat in verband hiermede met ingenomenheid i3 kennis genomen van hetgeen zoowel de Nederlandsche Bank als een drietal Amsterdamsche kassiersinstellingen op dit gebied reeds hebben gedaan IV. dat de Staat, en de openbare li chamen hunnerzijds beJiooren mede te werken tot uitbreiding van dit ver keer, door o. a. belastingbetaling door middel van chèques of overboeking te veroorloven V. dat krachtige uitbreiding van het chèque- en giroverkeer ook door de bemiddeling van de posterijen in Nederland gewenscht is." Ja, ook door bemiddeling der pos terijen, al zijn de deskundigen het daarover niet heelemaal eens. Zoo acht bijv. Mr. G. Vissering, di recteur der Nederlandsche Bank, en ongetwijfeld een schrijver van groot gezag, de Nederlandsche Bank de eenige, die gerechtigd is het giro verkeer in te voeren.. De Nederland sche Bank is volgens hem de aange wezen geldcentrale. De vraag echter, dio zich hierbij voordoet, is, of een Rijksbank of een particuliere instel ling de aangewezen instelling is. En daarom komt ons juister voor de meening van Mr. Tetterode, die zegt „Duizenden en duizenden ontwik kelden zijn er, die er geen kassier op nahouden. Toch heeft de Staat die duizenden door de Rijkspostspaar bank tot. zich welen te trekken. Wel nu, de Staat zal er ook in slagen, die duizenden tot liet giroverkeer (e brengen. De overigen kunnen door hun kassier de vruchten van 't giro verkeer plukken." Dit is nu de oenig juiste en meest practische oplossing. Men moet eene zaak als het giroverkeer niet tot de een of andere instelling, tot een kring of kringetje beperken, maar haar zoo algemeen mogelijk maken. Eerst dan' kan dit verkeer populair worden en in de practijk tot de vruchtbaarste resultaten leiden. Zien wij nu eens hoe zich in Duitschland het giroverkeer ontwik keld heeft. De hoofddader van het giroverkeer in Duitschland treft men te Hamburg aan, welko stad getrouw bleef aan de heilzame werking der Ilainburger Girobank. Daar gaat voor 5 pCt. in contant geld of bankpapier, maar voor niet minder dan 95 pCt. aan giro. om. In Hamburg neemt zoowel sla ger. bakker, kruidenier, modiste, als fabrikant, notaris, dokter, advocaat, leeraar, officier en diverss, ambtena ren aan dit verkeer deel. En dat, de kleinhandel ook niet succes gebruik maakt van de betaling met chèques en door giro blijkt o. a. zeer sterk bij de Oldenburger Spar- und Leihbank, Daarbij waren in 1D9G aangesloten 492 kooplieden, 285 arbeiders, 503 be ambten, doktoren, leeraren, militai ren. 52 boeren, 137 vereenigingen, 71 renteniers en..,. 399 dames. Sedert do kleinhandel er bij betrok ken is, steeg de omzet bij de Olden- burger alleen op de chèaue-rokening

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1