IlllEl'S OafiBLi u IfllAfi. regenbui ophield was het alleen maar om gevolgd te worden door een, die nog natter neerplenste. Cooks rondrij-, wagen werd afgezegddat zou maar een verdriet geweest zijn. En zoo slip ten we in de droge momenten de stad in en keken, trots het slechte weer, ons de oogen uit aan die mooie go- bouwen uit vroeger eeuwen, waaraan Neurenberg zóó rijk is, dat haast geen straat ze mist. Zoo iets eigen aardigs kan niemand beschrijven, of hij zou er prentjes bij moeten doen en dan is het nog niet voldoende, omdat de kleur van afzonderlijke gebouwen en de samenvoeging van 't geheel vaak zoo merkwaardig zijn, Is Neu renberg als monument van oude bouwkunst eigenaardiger dan Frankfort? I-Iet is niet te zeggen, maar dit is zeker beide hebben ze ontzaglijk veel belangrijks en wie ooit langs Neurenberg komt slappe even uit en ga de ,stad zien hij zal daarvan een treffenden indruk in zijn herinnering meenemen. Zelfs wanneer hij liet oude kasteel bezocht en daar de IJzeren Maagd gezien heeft, het vreeselijko marteltuig, waariu ter dood veroordeelden wer den gezet en die haar met ijzeren punten bezette armen over hen sloot, in een doodelijk-wreede omhelzing. Nu was de pret uit en begon d© terugtocht naar huis. 's Avonds te acht, uur schoof aan het Neurenberg- sche hoofdstation de trein voor, dien we niet vóór den volgenden morgen elf uur zouden verlaten, 't Lijkt lang, vooraf bekeken, maar het gaat gauw genoeg voorbij, vooral voor wie, zoo als wij, niet den nacht in de gewone coupé behoefde door te brengen, maar plaatsen in den slaapwagen be sproken had. Het is inderdaad niet zoo aardig, in de coupé, zoo moge- lijk gedrukt in een hoekje, misschien ook niet-, te trachten te slapen, zon der dal het lukken wil, althans zon der verder te komen dan een hazen slaapje, waar het fluiten van den trein, het schijnsel'van een doorge vlogen station,'het slingeren over een. wissel, een ontijdig einde aan maakt. En toch glijden de uren zachtjes voor bij, haast onmerkbaar, omdat het be wustzijn telkens wegdoezelt in de -een tonig rommelende geluiden van den trein, totdat eindelijk de komende dag zijn eerste bleeke lichtstrepen zendt in de grauwe gezichten van de dommelende reizigers. Wel had het voordeel van de be sproken slaapwagen-plaatsen ook een nadeel. De.grimmige conducteur zag ons niet graag in de gewone coupé zitten. Daar moest plaats ge maakt worden, wij hoorden in den slaapwagen thuis. Een gemoedelijk betoog, dat men toch niet om half tien naar bed kon gaan, had op zijn knorrigheid weinig invloed: het beste middel was er verder geen notitie van te nemen en den gezeJligen kout of de lectuur voort te zetten. Toch werd het tegen elven ernst, zocdat we met bagage en al naar den slaap wagen verhuisden en daar door een anderen official begroet werden, die zijn vak. althans zijn wereld, beter verstond. Overruim leken de compartimen ten van den slaapwagen niet. Elk bevatte vier bedden, twee beneden, twee boven de laatste waren be stemd voor hen, die het minst van hun gymnastiek hadden vergeten, liet smalle gangetje dwong tot achterëen- volgens uitkleeden en de ruimte voor berging van klcedingsliikken moe.st. met groot© zorg en eerlijkheid onder ling worden verdeeld. Er ging dan ook een liolf uurtje mee heen, voor dat het gezelschap.op zijn plaats was cn een ,,wel te rusten" wisselde, in de verwachting, dat die rust allicht zoo volmaakt niet wezen zou. Want is de ligplaats ook tienmaal beter, dan het leunen in die coupé, dat je stijf en koud maakt, de slaap wagen haalt niet bij het eigen bed thuis en ook niet bij het hótelbed, De couchette is smal en vooral te kort, alleen kleine menschen kunnen zich or vrij in uitstrekken, de middelmaat ligt er bekrompen in en de lange 1 moet zich maar dubbelvouwen. Dat Itnn natuurlijk de maatschappij niet helpen, het is de schuld van de spoor- wijdte. En het linnen is schoon en frisch, wat veel vergoedt. Zal ik zeggen, dat ik in deze lucifers doos zoo ongestoord geslapen heb als thuis? Het zou onwaar wezen. Reeds het besef, dat je onmogelijk rechtop kon gaan zitten, zonder je heftig te stooten aan de matras van den bo venbuurman, neemt de onbevangen heid weg, zonder welke ongestoorde rust ondenkbaar" is. Het waren dus weer hazenslaapjes, gehouden vlak hoven de wagenwielen, die maar rol den en rolden en rolden, tot ze op een wissel schenen te schrikken en op zij rukten, naar rechts en dan weer rolden, rolden..;.. 's Morgens vertelde een onzer van de klucht, dat hij midden in den nacht naar 't einde van den wagen waar zich de toiletten bevinden, was gewandeld en, terugkeerende, radeloos stond voor de deuren van de compartimenten, alle zoo gelijk en gelijkvormig, dat zijn compartiment er niet uit te herkennen was zoo- 3at hijv den nacht in de gang had moeten doorbrengen, wanneer niet de Conducteur was komen opdagen en hem, zwijgend, met een glimlach, de goede deur gewezen had. Maar 's morgens om een uur of zés, toen hij ons opklopte, waren we toch tamelijk frisch en na een wel wat ge brekkige waschpartij kon het er mee door en toen wc in den koelen morgen een kop koffie hadden genoten, werd de slaapwagen geprezen. Een uur of wat later rommelden we, in een anderen trein, de Spaarne- spoorbrug over, de „parapluie" voor bij, het slation Haarlem binnen. De reis was aan een eind. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DBaSkaftvejEkaan Oostenrijk en Servië. Serviö heeft, zooals te verwachteu was, aan den cïsch van Oostenrijk toegegeven en aan de troepen last ge geven zich van Albaneesch gebied te rug te trekken. In militaire kringen te Belgrado en in de pers protesteert men heftig en men verzekert, dat in een conferentie tusschen den koning, den kroonprins, minister-president Pasjits en den minister van oorlog, deze laatste de verantwoordelijkheid van de veiligheid der grensgebieden afwees, indien de strategische punten zouden worden ontruimd. Serviö geeft toe, omdat het niet anders kan tegen over den grooten buurman, tegen wien het zeker op geen steun van bul ten af zou mogen rekenen. De Weensche bladen wenschen Ser vië geluk, dat het een bewijs heeft ge leverd van groote bedachtzaamheid en raden de bevolking thans met volle energie zich te wijden aan de zware taak om. het gebied' tot ontwikkeling en bloei te brengen. Arbeid is vrucht baarder dan' uitputtende twisten. Als Servië in die richting werkzaam is, heeft het van Oosteprijk niets te vree- Het „Deutsche Volksblatt" besluit zijn commentaar aldus; Wij wen schen niet de vernietiging van Ser vië, doch verwachten, dat het met open vizier zich ten opzichte van ons gedragen zal, zonder eenig voorbe houd. Dan zal het kunnen rekenen, niet alleen op de vriendschap van Oostenrijk, maar van het geheele Drievoudig Verbond, welks gemeen schappelijke actie dit keer met ver rassende snelheid de oplossing bracht. Het „Fremdenblatt" wijst erop, dat niettegenstaande alle hinderpalen. de Oostenrijksche diplomatie nimmer tijdens de langdurige Balkancrisis na liet te trachten het gevaar voor een verstoring van den Europeeschen vre de af te wenden. Ook thans kan do monarchie zich vleien door haar hou ding den vrede groote diensten te hebben bewezen, door het gevaar voor nieuwe moeilijkheden uit den weg te ruimen. Want er had zeer goed opnieuw een moeilijke toestand uit voort kunnen komen, welke evenmin beantwoord zou hebben aan de verwachtingen van de mogendheden als aan de be langen van Servië. Oostenrijk vond hij zijn streven volkomen steun bij zijn beide bondgenooten. De Albaneesche quaesties. Do ambassadeursconferentie te Londen, die het autonome Albanië in het léven heeft geroepen, heeft het geen der betrokken partijen naar den zin kunnen maken, den Albaneez'en evenmin als den Serviërs en Grieken. De pogingen, van Servische zijde op eigen houtje aangewend om dc grens regeling te corrigeeren, zijn geëin digd door een machtwoord van Oos tenrijk, de Grieken echter doen nog alle mogelijke moeite om de genomen besluiten ongedaan te maken. Wij deelden vroeger reeds het een en ander mede omtrent de vorming van de „heilige bataillons", die even tueel zich gewapenderhand zullen verzetten tegen de aansluiting van Noord-Epirus bij Albanië. Voorloopig worden nog slechts vredelievende mid delen toegepast. De pan-Epirotische commissie voor nationale verdediging wachtte Maandag te Koryza de Inter nationale commissie af, die belast is met de definitieve afbakening der grenzen van Albanië en stelde deze een memorie ter hand, waarin gepro testeerd wox-dt tegen de houding, door Europa aangenomen tegenover de bewoners van Epirus, die, nadat zij eindelijk bevrijd zijn van 't Turk- sche juk, door Europa, waarop zij al hun verwachtingen hadden ge bouwd, thans aan een nog erger ti rannie worden overgeleverd. En later werd de Italiaansche ge delegeerde van de commissie staande gehouden door vrouwen, die ver klaarden, dat hun zonen Grieken wa ren, die vroeger voor Italië hadden gestreden, maar zich thans zouden verdedigen tegen de Italiaansche on rechtvaardigheid. Te Erseka vond de commissie de geheele stad versierd met vlaggen met Gricksche opschriften, terwijl een tal rijke menigte op een der pleinen op een open bijbel een eed aflegde zich te zullen opofferen voor het vader land, Turkije en Griekenland. Men bracht, van Sartakli te Salonl- ki 25 Turken binnen, beschuldigd van samenzwering tegen de Grieksche re geering. Zij zullen terecht staan Voor den krijgsraad. Een geheim verdrag tusschen Turkije en Bulgarijel In over het algemeen goed ingelich te kringen te Sofia loopt een, toch on der voorbehoud te aanvaarden, ge rucht, dat tusschen Bulgarije en Tur kije een geheim verdrag zou zijn af gesloten, bepalende dat Bulgarije in de toekomst afstand zal doen van de bezetting van Dedeagatsj en Gurnoel- djinain ruil zou Turkije zich ver plicht hebben tot terug'geving van Ca- valla en Serres. Een Slavische samenzwering Volgens berichten uit Fiume, zou de politie een wijdvertakte or ganisatie hebben ontdekt, meest bestaande uit studenten, die ten doel had de vorming van een Slavischen staat onder souvereiniteit van de re geering te Belgrado. De organisatie strekte zich uit over Bosnië, Herzego- wina, Dalmalië, Fiume, Kroatië, Is- trië, Triëst. Tal van arrestaties moe ten reeds hebben plaats gehad. Serviërs en Bulgaren. Volgens een officieus Bulgaarsch communiqué heeft een Servische com pagnie, die op weg was van Sultane- tepe naar Devebirb, in het arrondis sement Kustendil, een aanval gedaan op de Bulgaarsche post te Bojdritza en deze met bommen beworperi. Er volgde een gevecht; de Bulgaarsche wacht moest echter wegens haar ge ringe sterkte terugtrekken. De Ser viërs bezetten de post. Allsflsl Onlusten in Portugal. Uit -Madrid wordt geseind Er gaat een gerucht, dat ernstige onlusten in Portugal zijn uitgebro ken. Een nader telegram uit Lissabon meldt Groepen opstandelingen deden een aanval op posten van de politie en de republikeinscke gardezij werden echter teruggeslagen. Én groot aan tal personen (volgens een ander tele gram zelfs 100) is in hechtenis geno men. Naar bericht wordt, zijn pogin gen gedaan om de gevangenen te be vrijden. De regeering is echter den toestand meester. Binnenland ARGENTIJNSCH VLEESCH VOOR HET LEGER. Met ingang- van 1 Januari a.s. is aan de afdeeling Argentijnech bevro ren vleesch, van de f;*-mn Wed. Mul ler en Co., te Heek van Holland', de levering van dit vleesch opgedragen voor liet geheele Nederlandsclie leger. Bijna tweem&al per week komt hier liet st. Vill© de Lyon, met een lading bevroren vleesch aan, dat dan direct TWEEDE BLAD Woensdag 22 October 1913 OM ONS HEEN No. 1827 Reisherinneringen. (Slot). "fmsprück ia maar een kleine plaa's, 'doch met de talrijke hotels en groote taa.gazi,inen, waaruit duidelijk blijkt, dat het van de toeristen bestaan moei. Zoo zijn er zooveel plaatsen in Duitsohiand en Oostenrijk en. ik her inner me zelfs, dat iemand, die in ■Zwitserland gereisd had, bij rijn te rugkeer in l-Iaarlem verklaarde: „En- gclschen, Duitscbers, Franschen, Ne derlanders heb ik in Zwitserland ont moet, maar Zwitsers zoo goed als niet". 'Als do stroom van vreemdelin gen weg is, in den winter, moeten al deze plaatsen er wel heel anders uit zien'.- Jammer maar dat het Imsprücksche tv oer ons inderdaad al aan dien win ter deed denken. De berg, waarop men anders uit de hoofdstraat zoo'n mooi gezicht heeft, was in dikken mist gewikkeld en hoewel de zon tel kens haar best deed' om er doorheen te boren, gelukken deed het haar pietwe moesten het met Baedekers verzekering voor lief nemen. Intus- schen was er geen. nevel, die de Inn [voor ons oog verbergen kon, zoodat .wii een kijkje gingen nemen van deze groene en snelstroome-nde rivier op een gezellige wandeling door de stad. Natuurlijk werd een bezoek ge bracht aan de Franciscaner kerk, gebouwd op last van keizer Maxirni- Iiaan I en waar diens prachtig graf monument geplaatst is, omringd door 28 bronzen beelden, voorstellend /fin voorvaderen en tijdgenooten. Een merkwaardigheid van gan-sch ande- "ren aard is het gouden dak. Dezelfde Maximiliaan bouwde op het stads plein den Fürstenburg met een mooien marmeren erker en een dak van verguld koper. Lang vóórdat we het in 't oog kre gen hadden we er al prentkaarten van .gekocht, waar het dak in fonke lend verguld was opgedrukt hot origineel viel naderhand niet mee. Weer en wind hébben den glans niet weinig benadeeld en eon nette Hol- landsche huismoeder zou zeggen, dat bet aan een opknappertje toe is. Meer dan een vluchtig doorwande len van deze toch wel mooie stad Veroorloofde de tijd niet. We waren helaas alweer- aan de terugreis toe, voor de moésten jag de taak van allen dag op nieuw klaar. Maar onderweg zou den we nog eenmaal afstappen, in 'Neurenberg, stad van het speelgoed en van de mooie gevels. De trein bracht er ons na een bij uitstek ge- zeüigen rit en de stad bereidde aan ■wie er voor 't eerst kwamen dezelfde verrassing, die Duitsche steden wel meer aan de bezoekers bereiden. Er zijn zoo van die namen, waaraan geen gedachten van groot en weidsch verhonden schijnenmen stapt die steden binnen, denkende slaperige •plaatsen te zien, wel sierlijk en mooi, snaar dan toch ietwat doodsch. Die veronderstelling past niet op Neuren berg, dat mot zijn druk station, ruim stationsplein, reeksen huurauto's eu levendig verkeer in het teeken staat van de moderne stad. Maar het regende er geducht. Als een spiegel glom het asphalt van het altijd maar n-eerstralende vocht. Toch kon dien avond nog, door het water- gordijn heen, een uiterst karakteris tiek stuk van de oude wallen met een voormalige poort bewonderd worden en voor de rest spitste men zich maar op den volgenden dag. Helaas, wel was de zonneschijn ons vorige dageu gunstig geweest, maar nu had zijn goedheid een eind genomen. Als oen Feuilleton (Nadruk verboden). 70) Dat meisje is niet rijk, dacht Gaume. Zij moet van haar lessen leven en zeker zal zij niet veel over gespaard hebben. Dus zij moet toch iets doen. Heeft zij haar pianolessen afgezegd, dan zou zij nieuwe leerlin gen moeten zoeken, en dc aanbeve ling van de familiën, waar zij vroe ger les gaf, noodig hebben. Dezeji zouden mij dan wel inlichtingen ge geven hebben, maai" men heeft; mij niets gezegd Dan blijft oom Gelestin iVelladier nog over. Het is mogelijk, dat zij daar een schuilplaats gezocht heeft. Dat kan ik gemakkelijk te we iten komen. Twee dagen later wist liij het wer kelijk. Hij had zich niet bedrogen. Marie-Rose was bij haar oom in de straat Beaubourg. Hij ging or heen en vroeg haar to spreken. Op het kaartje, dat hij haar liot bezorgen, had hij geschreven: „U heeft niets van mij te vreezen. Ik zal, wanneer u het wil, het geheim van \iw schuilplaats eerbiedigen, dat zweer ik u." De dienstmeid liot hem in een klei- ne^ burgerlijk gemeubileerde kapier. Terstond daarop trad Marie-Roso het vertrek binnen. Wat was zij bleek, de lieve lente- fee, hoe treurig stonden haar oogen en welk een pijnlijke trek lag er om baai' mond. Zij ging gebukt onder haar leed. Gaume had haar nog nooit gezien, maar hij herinnerde zich het portret, dat hij verscheiden© malen ».p do schrijftafel van Laurent bad zien staan. Hoe was zij veranderd. Mijnheer, begon zij, ik ken u, want mijnheer Laurent de Soulai- mes heeft mij meermalen van u ge sproken en altijd voel goeds van u ge zegd. Ik weet ook, dat u hem veel vriendschap bewijst en dat u hem bij zijn nasporingeh met al uw kracht en scherpzinnigheid ter zijde staat. Ik kan er dus op rekenen, -tot u 'vertrouwen in mij zal stollen, mejuf frouw? vroeg hij, door deze inlei ding op zijn gemak gebracht. Zij viel hem met een gebaar in do rede. Ik heb u nog niet alles gezegd. Ik heb niet mijnheer De Soulainies gebroken. Alle betrekkingen tusschen ons hebben opgehouden te bestaan. Wanneer u komt om die weer aan te knoopeu, mijnheer, dan zeg ik u vooruit, dat. uw moeit© te vergeefs is, en i'k verzoek u hem niet te zeggen, waar ik mij verberg. Dat heb ik u beloofd, mejuffrouw. Dit scheen.haar gerust te stellen. Ik haast mij er bij te voegen, hernam de agent, dat ik mij mot geen enkele zending heb belast en dat mijnbeer De Soulaimes zelfs niet weet dat ik hier gekomen ben. Mag ik u dan vragen, mijnheer, wat u hierheen voert Dat zal ik u zeggen, mejuffrouw, j Het zal u niet verwonderen te verne men, dat mijnheer Laurent diep be droefd is over de scheiding van u. Be droefd is eigenlijk het ware woord niet, hij is wanhopig. Bedenk eens. mejuffrouw, hoe eenzaam hij zich moet gevoelen, want buiten zijn fa milie had hij niemand dan u., Hij zal zich wel spoedig troosten. Denkt u dat Zij antwoordde niet. Wanneer u het denkt, dan beoor deelt u hem verkeerd, want hij heeft u van gauscher harte lief. Daarmee vertel ik u niets nieuws. Marie-Ros© trachtte haar ontroe ring te verbergen. Is u hier gekomen om zijn be langen to bepleiten vroeg zij. Neen, mejuffrouw, ik kom om uw vertrouwen te winnen in uw le- lapg en dat van mijnheer De Soulai mes. Hoe dat Was het wel uit vrijen wil, dat u dit droevige besluit ik geloof zoowel voor u als voor hem geno men heeft, zonder raadgevingen of bedreigingen Ik begrijp niet waarom u dat vraagt, mijnheer. En ik, mejuffrouw, kan er u geen duidelijker opheldering van ge ven. Uw antwoorden, wanneer u mij die openhartig wilt geven, zullen ze ker eenig licht verspreiden over som mige duistere punten. Niet zonder doel heb ik gezegd, mejuffrouw, wan neer u mij die openhartig wilt geven, want als u mij wantrouwt en als u mij, evenals aan mijnheer De Soulai mes, alle opheldering weigert, dan is mijn poging vruchteloos, Niemand heeft mij iets aangera den, zeide Marie-Rose. Dat komt mij toch vreemd voor. Niets deed uw handelwijze' verwach ten. Den vorigen dag was u nog even tee.der en, vergun mij die uitdrukking, eten verliefd, en den volgenden dag vond mijnheer De Soulaimes u terug, zooals ik u nu vond, koel en onver schillig. Vanwaar toch die plotselin ge verandering Omdat ik zekerheid had, dat ons huwelijk niet zou plaats hebben, daar i mevrouw De Soulaimes zich er tegen iu de daarvoor gemaakte vrieskel ders opgeslagen wordt. Dit stoomschip voert het vleesch van Londen naar hier in de opslagplaats, zoo meldt de Tel. OVERREDEN, Men seint ons uit Gorinchc-m: To Arkel is gisteravond de 15-jarige zoon van den heer M. de Hartog, wo nende te Gorinchem, door een auto overreden. De ongelukkige bekwam een sche delbreuk, terwijl hem eveneens dc bei de beenen werden verpletterd. Hedenochtend is hij aan de gevol gen overleden. ONDER DE TRAM. Men meldt ons uit Amsterdam: Hedenmorgen werd een plrn. 50-ja- rige juffrouw aan het Weespcrsplein door een tramwagen van lijn 7 aan gereden. Met bloedende hoofdwonde werd zij in het wachthuisje der tram binnengebracht en verbonden. In de Weesperstraat geraakte een plm. 45-jarige man onder een tramwa gen. Hij werd ter verpleging naar het Israëlitisch gasthuis vervoerd. EALDADIGEN hebben te Valkenswaard den vijver van een karperkweekerij laten leeg- loopen, door een toevoersloot af te dammen, en de omwalling door te steken. De kostbare visschen vond men in den modder spartelende. EEN KOSTBARE TURF. Men schrijft uit Kuinre aan „De Tijd"Het zal wel niet vaak gebeu ren, dat men in een turf wat bijzon ders vindt. Een vrouw in de buurt van Steenwijk had een turf in de kachel geworpen en zag iets glinsteren aan den rand. Toen de turf er weer uitge nomen en gebroken werd, viel er een goudstukje uit. De directeur van 's Rijks Munt- en Penningkabinet te 's-Gravenkage, wien bet gezonden is, beschrijft het als volgt: De munt Is een goudgulden van Bazel. Voorzijde: „Moneta Nova Basiliensis", staande Maria met het Kind; onder het beeld het wapen van Weinsberg. Keerzijde; „Fredcricus Romanorum Imperator" Rijksappel waarop kruis. Dc munt is geslagen in 't einde van de 15de eeuw. AMSTERDAMMERS IN DEN VREEMDE. Voor eenigen tijd vertrok een aan tal Amsterdamsche sigarenmakers naar Boston. Te Amsterdam waren ze allen lid geweest eener zangvereeni- ging; kort na hun verblijf te Boston ontmoetten zij daar onzen voormali- gen landgenoot, den heer B. PCler, die daar als musicus gevestigd is. Van deze ontmoeting was het gevolg de op richting van een zangvereeniging met den heer B. Piller als dirigent. Spoe dig is te Boston een concert te wach ten van uitsluitend Nederlandsclie koorwerken. ONGELUKKEN. Maandagavond is in de Raadhuis straat te Amsterdam een uit de Spui straat komende bestelwagen van achteren aangereden door een motor wagen van de gemeentetram. Door den schok viel de besteller van den bestelwagen van den bolc, zonder let sel te bekomen. Een .12-jarige jori- gen, die op den bestelwagen was ge klommen, viel daarvan af en kwam met zijn linkerbeen onder den motor wagen terecht, waardoor hij een vleeschwonde en een dijbeenbreuk op liep. OPENING ZUSTERHUIS BOERHAAVE-KLINIEK. Met eenige plechtigheid is het nieu we zusterhuis van de Boerhaave-kli- niek op het Museumterrein te Am- sterdam geopend. EEN VOLKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ernstige plannen bestaan, naar de ,,N. Gr. Crt." mededeelt, om tot het stichten van een Groningsche Volks universiteit over te gaan, in den geest, zooals er reeds een te Amster dam is opgericht. EEN PERMANENT TEN TOONSTELLINGSTERREIN. Men meldt ons uit Amsterdam i Te Amsterdam heeft zich een com missie gevormd, welke doende is om een permanent tentoonstellingsterrein te exploiteeren. Men tracht voor dit doel de beschikking te krijgen over de terreinen en enkele gebouwen van de E, N. T. O. S, Het gemeentebestuur van Amsterdam zou niet onsympathiek te genover deze plannen staan, zoodat er eenige leans is dat Amsterdam eer lang een permanent tentoonstellings terrein zal hebben. Reeds zijn er on derhandelingen gaande met een comi té, dat zich voorstelt het volgend jaar van het voormalige ENTOS-ter- vereette. Dan heeft u den moed wel spoe dig verloren, mejuffrouw. Zacht en met bevende stem zeide zij Het kan zijn, dat ik van mijn kant een ernstig aanzoek heb ontvan gen, dat er zich een betere toekomst voor mij openstelde. Dus, u gaat trouwen Misschien. Gaume haalde zijn schouders op en dacht Zij liegt, maar ik zal wel 'achter de waarheid komen. Luid hernam hij Hetgeen u mij daar zegt, mejuf frouw, maakt mijn zending veel ge makkelijker. Zij zag hem met verbazing aan, en hij hernam: Ja, zooeven heb ik het ware doel van mijn bezoek voor u verborgen. Dj© bedoeling is tweeledig. Vooreerst wilde ik weten hoe u er over denkt en ten tweede of u mijnheer De Soulai mes niet meer bemint. U bemint hem niet meer, nietwaar Neen, zeide zij moedig. Goed. Als dat zoo is, dan behoef ik geen voorzorgen meer te nemen. Wat is er dan, mijnheer vroeg zq angstig. Mijnheer De Soulaimes zou niet gaarne gezien hebben, dat u de tij ding uil andere brcane^ vernam, uit rein gebruik ie maken om daarop een tentoonstelling te houden van land bouwwerktuigen, Ook bestaat de mo gelijkheid dat er een automobiel ten toonstelling wordt georganiseerd, MELKOORLOG. 't N. v. d. D. meldt Te Delfzijl liggen de huismoeder» overhoop met de melkboeren, die <len prijs van de melk van 7 op 8 cent per liter hebben gebracht. In een verga dering van de vrouwen, die door een zestigtal hutsmoeders werd bijge woond, is besloten de melk te betrek ken uit een naburige melkinrichting. Onder gezang ging de vergadering uit een. Gisterenmorgen klopten de melk boeren bijna overal tevergeefs bij hun vroegere klanten aan. BEVROREN VLEESCH UIT ZUID-AFRIKA. De Chartered Company te Rhode sia heeft volgens de N. R. Ct. be sloten op groote schaal vee te fokken. De bijzonderheden van het plan zijn nog niet bekend gemaakt, maar liet schijnt dat een groote uitgestrektheid land voor de veeteelt zal worden be stemd en dat men verscheidene spoor lijntjes zal aanleggen om hel vleesch over Kaapstad en Cairo naar Europa te zenden. Het kan langs dien weg de Europeesche havens zeven dagen eerder bereiken dan het vleesch uit Argentinië. Een maatschappij met 'n kapitaal van een millioen pond ster-, ling is voor het beoogde doel gevormd. Ook Amerikanen hebben reeds een bod gedaan naar landerijen. AFSCHAFFING VAN WEG- TOLLEN. B. en W. der geqi. Wildervank (Gr.) stellen den gemeenteraad voor, in te genstelling met hun advies van voor enkele weken, om te besluiten met I Mei 1914 definitief de beide gemeeute- lijke wegtollen af te schaffen. Deze brachten nevens het salaris der beide gaarders, samen f 5500 per jaar op. Zij waren voor het drukke verkeer een ware plaag. n. M. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. Vernomen wordt, dat H. M. de Ko ningin het voornemen heeft op het einde dezer week gedurende een twee tal dagen niet officieel te Amsterdam te kouier. Hare Majesteit zal daarbij onder anderen een bezoek brengen aan de Koloniaal Aardrijkskundige Tentoonstelling, aan het stoomschip „Gelrïa" van den Kon. IIoll Lloycl en aan de Toevlucht der Vereenigïng „Hulp voor Onbehuisden". Onze vorstin stelt zich voor, eenige heeren, zoowel uit de provincie N-- I-Iolland als uit Amsterdam, ten palei- ze te ontvangen. Het schijnt in bet voornemen van Hare Majesteit tc lig gen, deze ofxicieuse bezoeken te her halen, zich bij die gelegenheid om trent verschillende belangrijke onder werpen te laten voorlichten en duav toe telkens verschillende heeren ten paleize uit te noodigen. POSTPERSÖNEEL, Door den directeur-generaal is aan de betrokken vakvereenigiingen het volgende schrijven gezonden: In verband met de voorgenomen wij ziging van d6 grondslagen van Iiezol- digbig van het personeel van logeren rang bij posterijen en telegrafie, ligt liet in de bedoeling, eene commissie te benoemen, welke gegevens zal bob ben te verzamelen en te rangschikken aangaande woninghtnu" .belasting, duurte der levensmiddelen, kosten van onderwijs, geneeskundige behan deling, enz. voor bedoeld personeel in de verschillende plaatsen van ons land In deze commissie zullen zifting hebben twee afgevaardigden van eiken aligemeenen hond en een afgevaardig de van eiken categoralen hond. terwijl door de heeren inspecteurs dor poste rijen en telegrafie uit elke inspectie een afgevaardigde en door den heer inspecteur der spoorwegpostkantoren een afgevaardigde uit het personeel, werkzaam op de spoorwegpostkanto ren, zal worden aangewezen. DE OUDERDOMSRENTE. De Standaard beweert, dat de Tijd overdreven cijfers omtrent do pen sioenaanvragen gegeven heeft. liet zouden er tot dusver niet ruim 90.000 maar nog geen 50.000 zijn. RADIO-TELEGRAPHISCHE GEMEENSCHAP TUSSCHEN NE DERLAND EN NED. OOST-INDlü. In „De Ingenieur" komt een artikel over bovengenoemd onderwerp voor van prof. C. L. van der Bilt, hoogleer aar te Delft. Na een korte toelichting omtrent den tegenwoordigen stand der radio- tclegraphie over lange afstanden, wijst schr, op het feit, dat na bet be kend worden van het voorstel der Britsche regeering tot 't tot stand bren gen van een radio-telegraphische ver-, binding met de koloniën in het voor jaar van 1912 oen comité hier tc lan de de mogelijkheid van een dusdanigé de couranten bijvoorbeeld. Welke tijding, mijnheer Hij meende dat, hoe uw houding jegens hem in den laatsten tijd ook geweest is, hij verplicht was, wegens de liefde, die u zoo lang verbonden heeft, u door een vriend te laten voor bereiden» Ik bid u, mijnheer, zeg mij toch wat u bedoelt. Raad u het niet, mejuffrouw? Door zelf die verbintenis af to breken, heeft u de geheime wenschen van mijnheer De Soulaimes bevredigd, want de eer verbood hem de beloften te breken, welke hij u had gedaan. Zij begon hem te begrijpen. Hijgend luisterde zij naar liem en het zenuwachtig beven barer handen verried het angstig kloppen van haar hart. Het gaat goed Het gaat goed mompelde Gaume. Met een glimlach o,p de lippen ging hij voort Mijnheer De Soulaimes heeft toe gegeven aan de wenschen zijner fa milie, aan hetgeen zijn belang vor derde en daarbij ook eonigszins de inspraak van zijn hart gevolgd, 1-1 ij gaat trouwen. Sedert eenige minuten verwachtte zij dit te zullen hooren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5