IlilüN's Dagilad TWEEDE BLAD Donderdag 23 October 1913 OM ONS HEEN No. teas Habstracliting van dsn Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft besloten om éen officieel Ilaadsverslag te laten Tnaken, als proef, voor dg» tijd van een jaar. Hoewel al de sprekers zich .vriendelijk uitlieten over de versla gen, die in de dagbladen worden ge geven, deden daarna allen een aan merking hoeren, al waren een paar spiekers wel zoo vriendelijk, een reden voor onze tekortkomingen 1e zoeken, De heer Breda Kleijnenberg, oud-collega en die als zoodanig in een hoekje van zijn hart nog een zwak voor ons heeft, betoogde, dat wij niet genoeg van de stukken te zien krijgen en dat de verslagen wel beter zouden wezen, wanneer wij maar beter ingelicht waren. In 't algemeen Is dit natuurlijk wel juist ten Cpzichto van zaken, waarin geheime stukken zijn gewisseld of waarover de Raad in comité heeft vergaderd daardoor ontstaan in het debat mo menten, die voor den buitenstaander eveui zoovele duisterheden zijn. Toch moet dankbaar erkend worden, dat ons in de laatste jaren, buiten de ge drukte z.g'. voorloopers om, gelegen heid is gegeven, kennis te nemen van menig stuk, dat ons vóór dien onthou den zou zijn. De heer Van Styrurn zocht de reden tot critiek ergens anders, namelijk in de snelheid, waarmee die verslagen samengesteld en, op den dag zelf nog, aan het publiek afgeleverd worden. De opmerking is zeer juist. Vroeger verschenen ze 24 uur later, zoodat er gelegenheid was, de aanteekeningen van de vergadering rustig uit te wer ken tot een verslag tegenwoordig maakt do verslaggever het relaas op de vergadering, tijdens de debatten, terwijl de kopyjongen, opgejaagd door den meesterknecht, achter hem staat i.e wachten. De waarde van een verslag 'is in 't algemeen omgekeerd evenredig aan de snelheid, waarmee het wordt samengesteld en als men mij nu vraagt, waarom dan de raads- verslagen niet een dag later verschij nen, dan moet het antwoord zijn, dat het publiek het nu zoo verlangt. Aan de wijsgeeren blijvo de quaeslie ter oplossing overgelaten, of de uitgevers het publiek verwend en bedorven heb ben in onderlingen wedijver of dat het publiek in zijn nieuwshonger de •uitgevers tot dien spoed gedreven heeft. Mijn opinio daaromtrent wensch ik voor mij te houdèn. De officieele verslaggever komt in beier conditie. Hij zal natuurlijk wel den noodigen spoed moeten betrach ten (vooral wanneer de raadsvergade ringen elkaar wekelijks blijven opvol gen), maar zóó gehaast als de gewo ne raadsverslaggevers zal hij niet zijn. Indien hij het dus beter doet dan tij. zal hem dat kwalijk als een ver dienste kunnen worden aangerekend, in weike opmerking men geen spijtige hatelijkheid mag zien. Ik wensch hier alleen vast-te nagelen, dat wanneer de gewone courantenverslagen niet altijd geheel voldoen, de reden daar van grootendeels gelegen is in de on gunstige omstandigheden waaronder de verslaggevers werken. Vooreerst de liaast en vervolgens de plaats. In onzen Raad is de acous- tiek niet best, sommige Raadsleden zijn op de ©one, weer andere op de andere persplaats nauwelijks t© ver staan, zoodat den officieelen verslag gever, wil hij zijn werk naar belmo ren verrichten, wel een betere plaats uiag worden aangewezen. Zooals wel te verwachten was, werd de behandeling van het voorstel over F is i S S t 8i (Nadruk verboden). Wil AAK. 71) Zij was er op voorbereid en toch wankelde zij en werd doodsbleek, toen deze slag liaar trof. Ah, hij gaat trouwen. Nu reeds, nu reeds. Zij viel eensklaps bewusteloos neer. Gaurne snelde haar te hulp. Ei, mompelde hij, daar ben ik misschien te ver gegaan. Hij riep zacht haar naam en klopte haar in do handen.. Mejuffrouw, juffrouw Marie- Rose. Komaan, een weinig moed ge houden, alles is toch tusschen u geëin digd. U heeft het immers zelf gewild. Zij kwam niet tot bewustzijnZij was zoo bleek en onbeweeglijk, dat dé agent zich ongerust maakte. Maar ik zal haar toch niet ge dood h ebben, dat arme kind mom pelde hij. Dat zou wat moois we zen. Maar het is niet mogelijk. Juf frouw Marie-Rosel Hij had liever niemand er bij wil- .Jen roepen, met haar alleen willen blijven, maar nu stond hij toch op het punt hulp te gaan halen, toen het meisje zich bewoog en de oogen open de. Hij nam haar op met zijn sterke armen en droeg haar naar de canapé. Toen wachtte hij tot zij geheel bij gekomen was. Zij sloeg geen acht op hgjn. Hel was zelfs alsof zij niet wist, dat hij er Duidelijk herinnerde zij zich ailes, wat zij vernomen had en eensklaps barstte zij in een krampachtig snik ken uit. Gaurne, die achter de canapé stond, wreef zich vergenoegd de handen. Zeer goed, zeer goed, mompel de hij. Dat alles had hij ongetwijfeld ver wacht. Hij liet haar weenen en dacht wel, dat haar moed spoedig verdwenen zou zijn en zij zich zonder verdoren tegenstand aan hem zou overleveren, Zacht zeide hij, terwijl hij ziclh over haar heenboog U bemint hem dus nog altijd Haar tranen stroomden nog over vloediger, zij snikte geweldig. Onverbiddelijk ging hij voort Wat doet het er toe, nu u toch ook gaat trouwen? Laten wij eens verstandig praten. Het betreft hier slecht eigenliefde. Het verwondert u, dat mijnheer De Soulaïmes u zoo spoedig vergeel en u zou willen dat hij u nog altijd bleef beminnen, ter wijl u hem niet meer bemint. Toen riep zij, met door tranen ver stikte stem, zenuwachtig uit Maar ik bemin hem nog altijd, ik bemin hem 1 Ais u hem bemint, waarom heeft u dan met hem gebroken? Waarom verbergt ge u voor hem? Waarom gaat u trouwen Zij herhaalde slechts Ik bemin hem, ik bemin hem I Dan geeft u heui daar toch zon derlinge bewijzen van, O mijnheer, mijnheer, wat is u toch wreed. Hij kwam naast haar zitten en nam haar hand. U heeft ongelijk, mij niet als vriend to beschouwen, en mij niet ©enigszins te behandelen alsof ik uw vader was. Ik kan u nog wel tot iets nuttig zijn, wanneer u openhartig jegens mij wilt wezen. Helaas, waartoe zou dat dienen? Laurent is toch voor mij verloren. Wie zegt u dat? Dat huwelijk. Daar is geen sprake van, ten minste nu nog niet. Dus u heeft gelogen? Ja, mejuffrouw. Met welk doel? Omdat ik wel ©enigszins ver moedde, dat u mijnheer De Soulai- mes nog altijd beminde, dat u tegen de inspraak van uw hart handelde, dat u eigenlijk een slachtoffer was van uw eigen liefde. Maar waarom heeft u mij dan zoo gemarteld Waartoe kan het u dienen te weten, dat het. niet uit vrijen wil wa.s, dat ik beloofd had van Laarent te zuilen afzien en mij voor hem to verbergen Voor het oogenblik weet ik niet, of het mij tot iets dienen zal, maar voor de toekomst, misschien.... Ik heb uw eed, mijnheer. Nooit zal u aan Laurent zeggen, waar ik mij verberg en wat ik mij zooeven liet ontvallen? Nooit, mejuffrouw. Maar zeg mij nu ook, nog altijd onder het- zegel van geheimhouding, wie u van mijn heer De Soulaimes heeft verwijderd? Zijn moeder en zijn broeder. En welke reden hadden zij daar voor Zij gaf nu een getrouw verslag van het gesprek, dat er tusschen haar, de markiezin De StpiJaimes en haar zoen Michel gevoerd was, en welke belofte zij hun liad gedaan. Toen zij geëindigd was. voegde zij er bijI U weet, dat Laurent door een rijk meisje wordt bemind. Jenny Bertignolles. Ja. I Welnu, ik zie dat men Kern zacht zich over enkele quaes Lies in zake deze grondexploitatie zal moeten uitspre ken. O.a. zal een goede spoorwegverbin ding gemaaid dienen to worden. In tusschen is een goede verbinding tusschen de beide oevers van het IJ voor het rij- en voe(verkeer van even veel, zoo niet van meen- belang, voor de ontwikkeling van dc indusirie ter plaatse dan een spoonvegvorfnndiug. Hoewel hieromtrent thans nog geen beslissing behoeft te worden genomen, achten B. en W. liet. niettemin ge- wenseht bij deze gelegenheid enkele beschouwingen daarover mede te dee- len. Bij hel maken van eon vaste ver binding door middel van een brug, zou deze op zoodanige hoogte moeten warden gebouwd, dat do meeste bin nenschepen or vrij ondar door kunnen gaan. Voorts zou boven de vaargeul een draaibaar gedeelte gemaakt moe ten worden van gelijke doorvaarts- wijd'te als bij de Kembrug. Bij een hoogte van de rij voering van 20 M. boven A. P. en hellingen van de afrit ten van 30 op X, zou de brug aange bracht kunnen worden ter plaatse als op bij de voordracht bohoorende teelt en lug is aangegeven, waar bij de De Ru ij terkade alsdan ongeveer 15 Meter zou dienen te worden veatbreed. Dat deze brug hin derlijk zou zijn voor de schepen, die van het Noordhollandsch kanaal uit westwaarts willen gaan, kan niet wor den ontkend. Oofo zou de groot© hel ling van de brug een "groot bezwaar zijn voor het rijverkeer met paarden. Dit laatste bezwaar zal zich even zeer voordoen bij een- tunnel, omdat daarbij hetzelfde hoogteverschil zal moeten worden overwonnen, tenzij aan de beide uiteinden liften worden aangebracht. Een tunnel biedt het voordeel, dat de scheepvaart niet wordt gehinderd, en dat de exploitatiekosten zich beper ken tot de kosten van verlichting, van drooghouden en van het onderhoud. Het malen van een tunnel echtar is Ln onzen slappen bodem een zeer moeilijk technisch vraagstuk en dc kosten van den bouw zouden buiten gewoon groot zijn. Ook zou een belangrijke, hoewel niet afdoend© verbetering in de communi catie tusschen de beide oevers Ikiimnen verkregen worden door een zweef- brug. Een dergelijke inrichting heeft het voordeel, dat de verplaatsing snel geschiedt en dat de exploitatiekosten betrekkelijk, gering zijn in vergelij king tot die van de ponten. B. en W. vreezen evenwel, dat bij een eenigs- zins diruk verkeer de scheepvaart daardooir ernstig zou worden belem merd en dat de aanleg): osten, hoewel deze minder zouden bedragen dan dl© van een vaste brug of van een tunnel, toch nog uitermate hoog zouden zijn. RESIDENTSBEN ÖEMIN GEN INDIë. Naar de N. Ct. verneemt, zijn vol gens ontvangen telegrafische, berich ten benoemd tot resident van Besoekt die heer J. A. E. van Deventer, thans assistent-resident van Bliter, en tot resident van Djokjakarta de heor B. Schagen van Soelen, thans resident van Pasoeroea.lL MET DE NOORDERZON' VER TROKKEN. De burgemeester van Edani ver zoekt aanhouding van Edmond La- gaert, zich noemende Edmond Verloot, Edmond de Vos, enz., z.g. kunstschil der, leeftijd 46 jaar, lengte ongeveer 1.70 M., grijzend, kortgeknipt haar. donkerachtóge knevel (bruin-zwart) en litteeken op de linkerwang met blau we hoeken, spreekt Vla,amsch, Hol- landsch en vloeiend Fransch. Hij heeft van einde Augustus tot einde Septem ber vertoefd te Edam, onder den valschen naam van Edmond Verla6t. zonder- betaling van zijn pension en met plegiug van verschillende oplich terijen. In zijn geboorteland, Beigió, heeft hij reeds elf veroordeelingen ge had wegens oplichterij en opgeven van valsche namen. Ook daar wordt hij opnieuw door de justitie gezocht- se dort Januari 1912, mede wegens op lichterij. Deze Lagaert is vergezeld van een Belgische dame, met wie hij zegt gehuwd te zijn en die genaamd is Sérapliine Dams, eene jonge vrouw van ongeveer 24 jaar, middelmatige lengte, gele gelaatskleur, donker haai en blauwe oogen; trekt met het linker oog. Ook zij spreekt Vlaamsch. Ilol- landsch en vloeiend Fransch. Zij heeft medegenomen een lichtbruine boa, gevoerd met bruine zijde. Hare aanhouding wordt verzocht. Beiden zijn einde September met de noorder zon vertrokken. HET FRIESCH BUITEN FRIESLAND Enkele weken na de zoo goad ge slaagde jaarvergadering in Baam de eerste Friezen dei" wendde zic-h het hgnfflbesluur van het „Boun feu Frysk© Selskippcn om litens" tot dr. Bui tennist Hcttema te Zwol!©, met de vraag, of hij genegen was colleges te geven aan niet-studenten in de Frj«- sehe taal en letteren, in enkele van de vooraamste plaatsen van Holland. Deze verklaarde zich bereid doze Uni- versity-Extension-lecrgangen te hou den in de selskippen. die bij het ,,Rotm" waren aangesloten. Het. hoofd bestuur organiseerde nie', vaardige medewerking van het bestuur van het Se!skip „FryslfLn" in Utrecht het eerst deze zaak. Een dertigtal leden hebben zich daar aangemeld en a.s. Vrijdag avond zal hot, eerste college plaats hebben, waarbij de voormannen van de Friesche beweging tegenwoordig zullen zijn. Ook in Den Haag is men liezig, deze zaak te entamesren. De leiding daarvan is opgedragen aan en bereid willig op 'zich genomen door het In stuur van het Frysk Selskïp „Sljucht en Rjucht'. In andere plaatsen worden planneu gemaakt, die misschien eerst den volgenden winter tot uitvoering zul len komen, zoo meldt de L. Ct, SPOORWEG ARNHEM-APET.DOORN Dinsdag vergaderde te Arnhem bet comité voor den ontworpen spoorweg Arnhem-Apeldoorn, met zijtak Hoen der! oo-Lunteren (Éde). Uit de mede- deelingen van den voorzitter en uit de ingekomen stukken bleek, dat de kansen op het tot standkomen ion dit voor de geheel© streek zoo lielang- rijk verkeersmiddel gunstig stonden, mits alle belanghebbenden de handen ineenslaan. DE STAKING OP DE SEEEPBOOTEN Men meldt ons uit Rotterdam: In een gehouden conferentie tus schen de firma Roeiofs en dc btakers heeft de firma Roeiofs de velgeode te genvoorstellen gedaan: De booten zullen niet voor 's mor gens S uur te Amsterdam worden aan gemaakt. Te Rotterdam zal alleen dan eerder aangemaakt mogen worden, indien 6 uur nachtrust vooraf gaat, terwijl nachtarbeid met f 0.25 per uur voor den machiinist en kapitein cn f 0.15 voor den dekknecht zal betaald worden. Het weekloon voor kapitein en ma chinist zal yau f 14 tot f 1G bedragen, voor dekknecht en stoker van f 8 tot f 10= Zaterdag na 3 uur zal geen sleep meer afvaren. Slepen onderweg mo gen gecompleteerd worden. Na 3 uur zal voor een boot bemand met 4 per sonen f 15 extra en voor een boot met 3 personen f 12.50 extra worden be taald, terwijl een opzegtermijn van ministens 8 dagen -voor het nieuwe personeel wordt ingesteld. MINISTER BOSBOOM EN DE A.S. PENSIONNEERINGEN. Men schrijft van welingelichte zij de aan de Tel. •- In militaire kringen wekt hei op treden van den nieuwen minister van Oorlog groote verbazing, vermengd met ergernis. De nieuwe titularis toen heeft de generaals Tonnet, Bruce, Kléinhens en Fabius, resp. comman danten van de 2e en 3e divisie, der nieuwe Hoiluiidsohe Waterlinie eil stelling van Amsterdam, voorgeschre ven, dat zij met 1 November don dienst met pensioen moeten verlaten. Dit optreden is te meer bevreem dend, daar al deze opperofficieren 'n zeer goeden naam hebben, en dat hun ontslag geschied is zonder mede weten of goedkeuring van dcu chef van den staf, generaal Snijders, en de twee eerste bovendien pas erva ringen als divisie-commandanten bij de manoeuvres hebben opgedaan. Men meent dan ook, dat het minis ter Bosboom vooral te doeu is ge weest om generaal Snijders te dwars- boomen. De minister, hoewel geen onbe kwaam officier, heeft de, vooral voor een hoofdofficier, lastige eigen schap, geen meëiiing naast de zijne ta kunnen duiden. Een interpellatie in de Tweede Ka mer over deze zaak zal dan ook wel niet uitblijven, NEDERLANDSCHE KOLONIE TE LONDEN. Dinsdagmiddag werd het gebouw der Nederlandsche Vereeniging in Sackville Street voor de eerste maal bezocht door onzen nieuwen gezant-, jhr. mr, R. de Mairees van Swindc-ran.- Op 15 November zal den gezant en mevr. De Murees van Swinderen een wolkomst-dln-ar aangeboden worden in het Hyde Park Hotel; dat feestmaal zal tevens bedoelen een herdenking van Nedsrland's onafhankelijkheid. het ambtenaarspensioen tot later ver-' schoven er waren amendementen en beschouwingen over Ingekomen, waardoor de overzichtelijkheid van deze, toch al ©enigszins ingewikkelde, zaak verminderd was en nieuwe stu die noodig. Hoewel B. ep W. zelf dus het geheel© punt van de agenda na men, ontstond daarover toch nog een gedachtenwisseling. Mr. Slingenberg erkende de rekenfout in zijn stuk ge maakt en vroeg, de geheel© zaak nog eens in handen te stellen van de rechtsgeleerde commissie. Daartegen werden bezwaren geop perd, omdat de oommissie voor d© pensioenen er al over heeft geadvi seerd. Het gewicht van dit bezwaar zal aan velen niet duidelijk zijn, maai- de waarde van het advies der Commissie van financiën evenmin er was iets komieks in den tegenzin van den voorzitter en een der leden., Mr. Ileerkens Thijssen, om het in die Commissie te behandelen. Kwam dat, omdat uit Mr. Slingenbergs woorden al op te maken was, dat de bijeen komst ©en steekspel zal worden tus schen den spreker en den wethouder, met beider systeem als inzet? Hoe het zij, de Raad, altijd mild met verwijzingen naar commissies, gaf Mr. Slingenberg zijn zin dc Com missie van Financiën zal er, nolens volens, de tanden aan dienen t© wetten. Moeten er vervolgcursussen Inge steld worden op de avondschool voor handelsonderwijs? D© afd. Haarlem van de vereeniging Mercurius drong er op aan. Wou de gemeente het niet zelf doen, dan was de afdeeling be reid het op zich te nemen tegen een subsidie van f 300, plus vrije beschik king over de noodige schoollokalen. Wie is het ook weer geweest, die de verzuchting slaakte, dat welhaast de wereld uit niets dan examinandi en geëxamlneerden zou bestaan Er is iets zenuwachtigs, iets gejaagds in, dat op jongelui, die pas een avond school met vrij wat werk (meestal na een dag gewoon kantoorwerk) achter den rug hebben; alweer geloerd wordt voor een vervolgstudie. Laat ze, zou men zeggen, even adem halen. En nu weet ik wel, dat de Haorlemache af deeling van Mercurius de beste be doelingen heeft en te werk gaat naar de ervaring, dat men tegenwoordig overal naar diploma's- vraagt, maar men kan alles overdrijven en er zijn toch altijd nog wel menschen, die meer hechten aan het getuigschrift van een patroon over de practisch© bekwaamheid van een sollicitant, dan aan een diploma, dat toch niet meer beduidt dan een, altijd eenigszins vluchtig, onderzoek naar zijn theore tische bekwaamheid. Bovendien is de vraag, of voor wie deze diploma's willen behalen, deze vervolgcursus noodig is. Summa sum marum lijkt het wel practisch, dat de Raad op dit oogenblik niet op het voorstel inging. Wat is een onderneming, zelfs een gemeentelijk bedrijf, toch aan velerlei wisseling onderhevig 1 Indertijd werd op het terrein van onze lichtfabrieken de fundeering gelegd voor een derden gashouder en thans, nu de heer De Braai dien wou laten bouwen, om aan het geheele personeel Zondags rust te kunnen geven, kwam daar tegen verzet omdat de jaurlijksche meerdere uitgaven bijna dertigdui- j zend gulden zouden beloopen. Is dan indertijd, gelijk de heer Nagtzaam meende, ietwat lichtvaar- j dig tot het maken van die kostbare fundeering besloten Volstrekt niet. Maar het bedrijf was toen anders, verreweg het grootste debiet viel in den avond en thans, door de gewijzig de omstandigheden, levert de fabriek haar meeste gas overdag aL Overigens had liet voorstel-De Braai weinig kans van slagen. Zelfs de 'grootste voorstander van algemeen© Zondagsrust aan de gasfabriek moest wel tegen da aanzienlijke kosten op tornen en dat des te meer, omdat in middels een nieuw middel gevonden schijnt, om aan de arbeiders Zon dagsrust te verschaffen. Hoe dat zijn zal vernemen we stellig te zijner tijd. Nu trok de heer De Braai zijn gas houder-motie eigenhandig in. Indertijd zou de heer Bregouje een interpellatie richten tot B. en W. over een onderwijs-aangelegenheid. Den eersten keer bleef die achterwege, omdat de wethouder van onderwijs er niet wasde tweede maal zag de heer Bregonje er van af, de vraag te doen omdat het al bijna zeven uur was geworden en hij niet meer reken de op aandacht bij den Raad den derden keer was de heer Loosjes af wezig en gisteren, de vierde maal, Was de heer Bregonje zelf er niet. Over een week (de vijfde maal) zal er geen gelegenheid zijn, omdat dan de begrooting aan de orde komt. Het beste zal wezen, er maar eens een' speciale Raadsvergadering voor tebe-i leggen. Door den heer Poppe werd een vraag .gedaan in 't belang van een arbeider van de gasfabriek, die doop ziekte inderdaad in moeilijke omstan digheden schijnt te verkeeren. De Voorzitter beloofd© de volgende week antwoord, maar verzocht toch, derge lijke zaken, die geen algemeen belang raken, liever met hem, burge meester, persoonlijk of met den wet houder af te doen.. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht D@ Batkanvulkaan Servië haalt geheel bakzeil! Uit Belgrado wordt aan de „Siid- slavische Korrespondenz" geschreven: „Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de bewering, dat Servië aan de mogendheden een nota zou hebben doen toekomen, waarin een reeks be zwaren tegen de onjuiste en onlogi sche grensregeling van" Albanië wor den opgesomd, en een waarborg voor de veiligheid der grenzen wordt ge- eischt, niet met de feiten overeen komt. De Servische regeering heeft geen nota aan de mogendheden ge zonden in verhand met de verklaring, dat de troepen uit Albanië moesten worden teruggetrokken. Het kabinet van Belgrado heeft zijn vertegen woordigers bij de groote mogendhe den alleen opgedragen, tegelijk met de med'edeeling van het besluit der re geering, mondeling uiteen te zetten, welke redenen de Servische bevelheb bers genoopt hebben de grenzen van Albanië te overschrijden Aan de gezanten was opgedragen daarbij erop te wijzen, dat de Servi sche regeering volstrekt geen uitda ging in den zin had en geenszins plan had Albaneesch gebied bij het hare te voegen, daar Servië thans reeds groot genoeg is." Montenegro en Albanië. Generaal Vekovitsj, de bevelhebber van de Montenegrijnsche strijdkrach ten, kreeg van de regeering opdracht de plaatsing na te gaan van de ver schillende grensposten en die welke op Albaneesch gebied mochten zijn geplaatst, over te brengen op Monte negrin nsch gebied. De ongeregeldheden in Portugal. Volgens de „Mundo" was het op roer van Maandagnacht te Lissabon en elders in Portugal zonder eenigen twijfel het werk van monarchisten. De zaak was blijkbaar reeds sedert geruimen tijd voorbereid; aan de grens stonden n.l. benden, vermoede lijk onder aanvoering van kapitein Continho, die de vorige week uit Frankrijk is vertrokken,te wachten op het eein, dat te Lissabon en te Porte een omwenteling was uitgebroken, om onmiddellijk daarna op te ruk ken naar die steden en te trachten een opstand te verwekken in de noor delijke provincies. In verschillende plaatsen waren depots van wapens en munitie aan gelegd. De overheid schijnt van de zaak geweten te hebben en kon daardoor het oproer reeds bij den aanvang den kop indrukken en degenen, die aan het hoofd der beweging stonden en zelfs hen, die, volgens haar mee rling, eventueel misschien aan het op roer zouden hebben deelgenomen, in hechtenis nemen, in vele gevallen-in hun eigen woning. Overigens zijn er nog niet veel bij zonderheden uitgelekt, de censuur schijnt weer duchtig te wérken. Volgens de Patrio" werd de oproe rige beweging geleid door twee co- mité's, een burgerlijk en een rnili- j tair. Het plan was allereerst do mi- ulsters en de noodige ambtenaren 'ovér de kling te jagen, Daarna' zou den drie afdeelingen gewapenden, geformeerd in de voorsteden van Lis sabon, de hoofdstad binnen mar- cheeren en de rest van het werk doen. Afgesproken was, dat tegelijkertijd de revolutie zou uitbreken te Porto, Briga, Evora en Vianna, De regeering te Portugal schijnt den toestand nog niet buitengewoon zorgwekkend te achten. De te Parijs vertoevende Portugeesche minister van buitenlandsche zaken, Antonia Macier, deelde n.l. aan een journalist mede, dat hij met den minister-presi dent had afgesproken, dat deze hem onmiddellijk zou terugroepen, wan neer dit noodig mffcht zijn. Hij bad echter na 't gebeurde van Maandag en Dinsdag een telegram ontvangen, dat hij zijn verlof niet behoefde te onderbreken. Hed'en wordt nog geseind: Te Vianna is het vijfde regiment ar tillerie aan het muiten geslagen. Een kapitein is gedood. Allerlei De vioolbouw in Engel-and en Duitschland. De Duilsche regeering is niet van plan in te gaan op het voorstel van den Engelschen minister van marine Churchill om wat minder haast te maken met den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen. In een blijkbaar officieus schrijven uit Berlijn aan de „Köln. Zeit." wordt daaromtrent verklaard„Wat men ook zeggen moge van de onmogelijk heid om het plan van Churchill te verwezenlijken, aan de goede bedoe lingen van den Engelschen minister van marine en aan zijn eerlijkheid mag niet getwijfeld worden. Churchill heeft geen woord gezegd, dat de vriendschappelijke ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Duitsch land en Engeland in gevaar zou kun nen brengen. Doch al willen wij dat gaarne erkennen, wij moeten toch openhartig verklaren, dat de weg, dien Churchill wil inslaan om te ko men tot beperking van den vlootbouw, onmogelijk binnen afzienbaren tijd tot het door hem beoogde doel zal kunnen leiden." Uit Mexico. De gepantserde Franscbe kruiser Con dé" kreeg order zich naar de Mexicaansche wateren te begeven, om zoo noodig de Franscbe belangen te beschermen. Felix Diaz is zonder eenïgo verhin dering te Vera Cruz aangekomen. Bïiiüenlaai •HET BEZOEK VAN H. AL DE KONINGIN AAN AMSTERDAM. H-M.de Koningin zal Vrijdag om 10 u. 22 min. aan het Centraal-Station aanlkiomen en 'b Zaterdags om 3 u. 35 min. weder naar Apeldoorn vertrek ken. TWEEDE-KAMERVERKIEZING AMSTERDAM III. D© S. D. A. P. stelde tot candida-at (vacature II. Polak) den heer J. Oude- geest, die 204 stemmen kreeg togen den heer C. Thomassen 63. CARBID-ONTPLOFFING. Gisteravond had bij den heer J. Lute, fietsrepurateur te Castricum, een zoodanige ontploffing der oarbid- installatie plaats, dat het schuurtje waarin deze opgesteld was, geheel uiteenvloog en in de omgeving tal van ruiten werden gebroken. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, hoewel eemige kinderen in de onmid dellijk© nabijheid speelden. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is benoemd tot no taris to St. Odiuliënberg, P. Tijesen, candidaat-notaris aldaar. Door de arr.-rechbank te Maas tricht is ter vervulling dei- vacature van griffier bij ha ar college de navol gende alphabetisclie lijst van aanbe veling opgemaakt: Mr. E„ M. Driebeek, griffier bij het kantongéreoht te Gouda; mr. H. Pley- te, griffier bij d© arr.-rechtbank t© Zioriksee; mr. Ch. J. M. H. Roebroeck subsi -griffier bij de arr.-rec-htbank te Maastricht. EXPLOITATIE VAN DE GRONDEN AAN DE NOORDZIJDE VAN HET IJ TE AMSTERDAM. Bij Raadsbesluit van 10 Januari 1906 werd besloten de terreinen, gele gen binnen de Gemeente ten noorden van het IJ (met uitzondering van die in den Noorder IJpolder) te bestem men gedeeltelijk voor de vestiging van industrieel© ondernemingen, gedeel telijk voor den aanleg van woonkwar- tieren. B. en W. hebben thans een uitvoe rig schrijven tot den Raad gericht, waarin zij verklaren, dat de Raad tot dat huwelijk wil overhalen, zoo zacht zelfs en met zooveel tact en voorzichtigheid, dat ik niet zou we ten hoe hij aan dat huwelijk zou ont komen. Gaurne dacht langen tijd na, Er kwam een vermoeden bij hem op, dat de rampen, welke sedert drie maanden de familie D© Soulaimes hadden getroffen, slechts één doel haddenihet huwelijk van Jenny met Laurent tot stand t© brengen. Waarom anders was Laurent ont- eerd geworden Waarom was Michel op den rand van een bankroet ge bracht? Waarom die diefstal, gevolgd door den moord op Jactel Nog tastte hij ln het duister rond, nog koesterde hij slechts vermoedens, waaraan elk bewijs ontbrak, maar hij was eenmaal op het spoor, op het rechte spoor, en dat zou hij zich niet laten ontglippen.. Toen Laurent de eerste maal na de verdwijning van Marie-Rose bij zijn broeder kwam, verzocht, de markiezin hem, dicht bij haar te komen zitten. Hij gehoorzaamde. Mijn zoon, zeide zij, ik heb u iets ernstigs t© zeggen. Ik moet een bed© tot u richten. Wat dan, moed.er? G© hebt nilj lief, nietwaar? O lieve moeder, Jio© kunt u dat nog vragen Goed. En ge zouclt mij ook geen verdriet willen doen? Gij hebt reeds zooveel om mij geleden, dut ik u, ten kost© van mijn leven, een enkel© traan zou willen be sparen. Het 1b niet uw leven, dut ik van u vraag, mijn zoon, en toch iets, wal daarmee gelijk staat. Het is een z©er Sroot offer, het vergeten van '-en room, die door de vervulling van ten duren plicht onmogelijk wordt gi> maakt. Spreek, moeder, u kunt alles van mij eischen. Ge hebt aan uw broeder ©en rijk, goed en edelmoedig man voorgesteld.: Mijnheer Bertignolles. Ja. die man kan ons redden, en hij alleen. Zijn di© zaken dan niet tusschen mijn broeder en hern geregeld? Allss was toch al geregeld'? Hij had aamulj zijn hulp beloofd. Is hij van gedachte veranderd Ik geloof het niet. Welnu dan, moeder? Hij zal morgen, op het bal mas qué, waartoe hij u en uw broeder heeft uitgenoodigd, aan Michel zijl) antwoord doen weten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5