BAKKERSACTIE. De gezellen aangesloten bij de fe deratie le Amsterdam, voeren een ac tie tol verbetering der arbeidsvoor waarden. De eischen zijn voor volwassen werklieden 117 (de patroone willen 11Ü geven). De verdere eischen der gezellen wa ren GO uur arbeid per week in het grootbedrijf en G5 in bei kleinbedrijf. Volgens de voorstellen van de pa troons moesten de gezellen 72 uur in de bakkerij doorbrengen, den schaft tijd inbegrepen. Ook houden de pa troons vast aan een werktijd van 18 uur op Zaterdag in het grootbedrijf. Woensdagmiddag werd een verga dering van bakkersgezellen gehouden, die de volgende motie aannam: „De vergadering enz. gehoord de besprekingen, over de gestelde eischen en daarop gevolgde voorstellen der patroons, „spreekt als hare meenirig uit, dat die voorstellen in geen enkel op zicht voldoen aan de gestalde eischen der gezellen, „van oordeel dat die eischen ui terst billijk zijn en ook best door voerbaar, „spreekt de wenschelijkheid uit dal de patroonsvereeniglng alsnog aan deze eischen meer tegemoet zal ko men en tot een collectieve overeen komst met de federatie zal overgaan. Zij draagt derhalve de besturen op met kracht en klem aan de gestelde eischen te blijven vasthouden en gaat over tot de ordo van den dag." CHR.-NATION'LE WERK MANSBOND. Do 19de algemcene vergadering van* den Christelijk-Nationalen Werk mansbond werd Woensdag en heden, Donderdag, te Amsterdam gehouden, onder leiding van den heer P. J. Na- huiizen. De bondsvoorzitter sprak het wel komstwoord tol de talrijke aanwezi gen (ruim 60 afdeelingen waren ver tegenwoordigd) waarin hij mededeel- do, dat in het afgeloopcn jaar vele nieuwe afdeelingen mochten worden bijgeschreven. Speciaal welkom \Vërd gehecten dr. J. Th. de Visser, de eere- voorzitter van den bond. Een telegram van hulde werd ver zonden aan II. M. do Koningin. Er werden verschillende jaarversla gen uitgebracht. Aangenomen werd met algemeen© stemmen een motie, waarin de vvensch wordt uitgesproken, dat het wetsontwerp ten behoeve van do land arbeiders zoo spoedig mogelijk tot wet zal worden, na aanbrenging van de gewensclit© wijzigingen. Deze motie zal ter kennis van de Regeering wor den gebracht. KWAADWILLIGHEID? Dezer dagen ontdekte men, dat op het spoorweg emplacement bij de pe- troleurn-haven te Amsterdam een rail dwars over het spoor log. Op het ter rein wordt een nieuw spoor aange legd; en hiervan was de rail afkom stig. Naar alle waarschijnlijkheid is hier kwaadwilligheid in het spel. De politie is van het feit in kennis ge steld. ONDERWIJS AAN INLAN.D0CHE MEISJES, Onlangs is melding gemaakt van do oponng dor Kar tini-school te Se- rnarang. Thans verneemt men dat de pogingen om het Ncderlandsche pu bliek in ruimen kring op te wekken tót deelneming aan do VereenLging Kartini-fonds, die het verleeman van kleun aan goede scholen voor inland- scho meisjes in Indië ten doel heeft en dan ook lot de oprichting dor school te Scroarang medewerkte, krachtig worden voortgezet. In een lo 's-Gravenhage (onder pre sidium van inevirouw de Baronesse van Hogendorps'Jacob) gehouden vergadering van belangstellenden uit verschillende streken van ons land, werd de grondslag van de voor ge noemde vereeniging te voeren propa ganda vastgesteld. In tal van steden vormden zich reeds commissies van dames en hooien,, die zich zullen be ijveren om het streven der vereeni- ging bekend te.makeu en tol deelne ming op te wekken. INSLUIPERS TE ZWOLLE. In het huis van dr. VPelk- wljkpark, le Zwolle, werd gisteren avond door de dienstboden iets ver dachts bemerkt. Men meende n.l, dat er een vreemde in huis was godron gen. Dr. V. was juist naar een vergade ring en toen die thuis kwam, werd onmiddellijk de politie gewaar schuwd. Deze nam dadelijk de meest uitgebreide maatregelen en zette de gcheele wijk af. doorzocht het huis en constateerde, dat er iemand in huis moet zijn geweest, maar blijkbaar in zijn voornemen verhinderd, via het meidenkamertje over de veranda is ontkomen- Behalve cenig ziiverge., (nog geen gulden), wordt nieta ver tuist. T Geval gaf in de buurt een heele opschudding, zoo meldt de Tel. KERMISVREUGD J De Tel. meldt: De kermis te Tiel zette dit jaar zich minder rustig in dan men dat in de laatste jaren gewoon is. Hier eu daar werd flink geklopt. Dit is vermoede lijk aanleiding geweest, dal de poli tie scherp toezag. Niet minder dan 13 vechllustigeu brachten den eersten kerrnisnacht op het politiebureau door. VERPLEGEND PERSONEEL. Het hoofdbestuur van Nosokómoa, Nederlandsche Vereeniging tot bevor dering der belangen van verpleegsters en verplegers, hoeft dep minister van Binnenlandse he Zaken verzochl om: lo. als overgang tot den 8-uren dag in alle Rtjtke-inirichtingen voor zieken cm krankzinnigenverpleging een werktijd van 10 uren te willen in voeren; 2o. om aan de verploegstersjgers) tijdens hun vacantia minstens f 1 daags te vergoeden voor kost en inwo ning; 3o. alles te willen aanwenden, op dat een wet, regelende de opleiding en examens der verpleegsters zoo spoedig mogelijk tot stand ikome. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: De 71-jarige mevrouw v. E., te Bre da, die tijdens haar bezoek bij een fa milie op de Baronielaan te Breda door het openen eener verkeerde deur, in den kelder viel, is aan de gevolgen daarvan in liet Diaconessen huis over leden. De 17-jarige J. de Nooy, werkzaam aan de chocoladefabriek der firma Casper Flick te /Amsterdam, had gis teravond het ongeluk tusschen een machine te komen; waardoor hij deerlijk verwond werd. Hij werd naar het Wilhelrninagasl- huis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek overleden te zijn. De 79-jarige Teunljc van Veen. die in den nvond van den 14den dezer In de Hoveniersstraat te Rotterdam door eenige hardloopende personen was omvergeloopen en in haar val een ge broken arrn en dijbeen bekwam, is Dinsdagnamiddag in liet ziekenhuis overleden. Terwijl de lé jarige De .T. op de ma rinewerf te Den Helder bezig was met het schoonmaken der goten van een der gebouwen* raakle hij met den natten bezena een der draden van do electrische centrale en greep, om door don schok niet tc vallen, in den schrik den draad vast, met het nood- lollig gevolg, dat hij op slag gedood werd. Het lijk i? naar hel mnrlne- hösmtaal vervoerd. GEVOLGEN VAN EEN TWIST. Men meldt aan de Tol. Te Tilburg is een leurder, Beek man, bij een twist zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij in levensge vaar verkeert; de vermoedelijke da der. Van der Kloot genaamd, is ge arresteerd. Dr. KUYPER EN HET RGODE KRUIS. De .,Tel." meldt De minister van Slaat, dr. A. Kuy- per, voroenigde gisterenmiddag aan een diner tn den liuiselijkon kring verschillende heeren, met hunne da mes. die op eenïgerlei wijao in betrek king hebben gestaan lot de- ambulan ce van het Nederland scho Roodo Kruis naar Konstantinopol, van wel ke ook dr. Kuypör's dochter deel heeft uitgemaakt. O. a. zaten aan met de familio Kuy- per, jhr. Rcpelaer van Driel, penning meester van het hoofd-comité van het Ronde Kruis en waar nemend onder voorzitter kapitein ter zee Guópin, die indertijd als commandant van Br. Ms. Gelderland" de ambulance aan boord ontvangen heeft dr. Ling- beek, chef der ambulance dr. Steen van Ommeren, die tot do ambulance behoorde; de Turksche gezant te Den Iïaag,»Avistarchi Bey, en de Neder- landsche consul-generaal te Singa pore, de lieer Spakler. ERNSTIGE MISHANDELING. Dinsdagavond ontstond er een twist in het logement van Van 1-Iam, in dc Anna Paulownastraat te Tilburg, waarbij Van Beek door de andere logeergasten werd buitengezet. Later word hij In de straat buiten bewust zijn gevonden en naar hot politiebu reau vervoerd, waar dr. Proot hem geneeskundige hulp verleende aan liet hoofd, waar hij een diepe snede had, en zijn toestand als bedenkelijk ver klaarde. Woensdagmorgen was hij nog niet lot bewustzijn gekomen. Als vermoedelijke dader is gearres teerd v. d, K., zoo meldt de „'a-Hert. CrL". GENOOTSCHAP VOOR NATUUR-, 11EEL- EN GENEESKUNST. Woensdagmiddag werd in do Aula van liet Universiteitsgebouw te Am sterdam, de jaarvergadering van bo vengenoemd gei ooi schap gehouden. De voorzitter, jirof. dr. M. Straub, heette dc- aanwezigen welkom. Daar na herdacht spr. de in het afgeloopen jaar door den dood aan liet Genoot schap ontvallen leden. Vervolgens vermeldde spr. het af traden van den algemeenen secretaris dr. C. C. Del prat. die sedert het over lijden van prof. v. Haren Neman de centrale man in het bestuur is ge weest. Uit erkenning van zijn groote ver diensten, maar ook om van zijn zoo ge waardeerde voorlichting ook In liet vervolg nog partij te kunnen trekken, heeft lfet bestuur voorgesteld den heer Delpral te lie noemen lot honorair lid bestuurder van het Genootschap. Nog deelde spr. mede, dat liet be stuur als nieuwe leden van het Ge nootschap heeft voorgedragen: projf. dr. A. J. van der Hoeve. 1e Groningen.; prof. dr. P. Ehrenfest, te Leiden, en prof. dr. J. H. F .Kohlbrugge, te Utrecht. Daarna gaf spr. het woord aan prof. dr. H. A. Lorenlz voor hot. hou den van zijn voordracht- Nieuwe rich tingen in de Natuurkunde. Na deze rede werden verschillende sediovergtader 1 ngen gehouden. Tot nieuwe leden zijn benoemd: lo 3eetie dr. P. J. Mbntagne, con servator Chemisch Laboratorium, Leiden; <lr J. G. Elias, assistent Tey- ler, Haarlem; dr. W. I.ulofs. directeur gemeentelijke electric Ltei tswerken Amsterdam; dr. H. R. Kruyt, lector aan do Universiteit te Utrecht; dr. W. P. Keesom, conservator physisch Laboratorium, Lelden. 2e sectie: L. Kaiser, arts. Amster dam; If. J. Overbeek, arts, offic. v. goz le kl., Amsterdam; dr. W. M. v. d. Scheer; arts, Meorenberg; A. J. A. Koêiesmid, arts, offic. van gcz. "2o kl.. Utrecht; dr. B. Brouwer, arts, onder directeur Hérefentnslituul, Amsterdam 3e sectie, dr. H. W. MiUock Hou wer. arts. Amsterdam; dr. J. J. van Bergen, arls, Amsterdam; dr. J. Loon- liard van dor Hoeven, arts, Amster dam; dr. L. C. Wortman, directeur Gern Gen. Dienst, Amsterdam; dr. P. H. G. van Gilse, arts, Haarlem. 4e sectie: dr. A. H. Blaauw, conser vator Ned. Bol. Vereoniging, Haar lem; dr. A. L. Hagedoorn pivaat-doc. ijks-univesiteit. Utrecht; dr. B. C. P. Jansen, assistent pliysiologisch labo ratorium, Amsterdam; dr. E. tor Kui- le, assistent pliysiologisch labo ra to- .rium, Amsterdam; dr. T. Kuiper, arls, geneesheer Krankzinnigengesticht, Castricuni. Letteren en Kunst Het Tooneel STADSSCHOUWBURG AMSTERDAM. Theatre du Vaudeville, Paris. „La Prise de Berg-op-Zoom", C.0- niédie eri 4 actes, de M. Sacka Guilry. Een tooneelschrijver, die levens ac teur is en de hoofdrol vervult in zijn eigen stuk't geeft een bijzondere bekoring van een voorstelling: we krijgen het gevoel, dat aan de bedoe ling van den schrijver ten volle recht wordt gedaan. Ten minste, wanneer de auteur tevens een acteur van be- teekenis is. Sacha Guitry, die gisterenavond in zijn stuk „La Prise de Berg-op- Zoom", de hoofdrol speelde, is'onge- twijfeld als acteur van grooter betee- kanis dan als schrijver, hoeveel succes zijn verschillende comedies in Parijs ook gehad hebben. Voor een groot deel is dat succes mogelijk wel toe to schrijven aan zijn bekendheid als ge vierd tooneclspeler. Zijn stukken zijn luchtige dingetjes, waarin gewaagde situaties geestig worden behandeld; nu en dan zakt de geestigheid af naar het bas coml- que, dan woer komt or plotseling een verteedering in of licht er een schijn van levensphilosofie doorheen. Zoo is ook „la prise de Berg-op- Zoom". Wie naar den schouwburg ging in do verwachting, een stukje uit de geschiedenis van ons land te zullen zien, kwam bedrogen uit. De inneming van Bergen op Zoom heeft alleen in zoover met het stuk te ma ken, dat Guitry verklaart, het idee gekregen to hebben, na het lezen der geschiedenis van dio inneming. Ton minste, dit zal de bedoeling zijn van een schrijven, door hem gepubliceerd vóór do première in Parijs, toen hem naar don inhoud was gevraagd. Hij vertelt hierin, hoe Borgen op Zoom verscheidene malen tevergeefs belegerd was, doch steeds de belege raars tot terugtrekken dwong, totdat in 1747 de graaf van Louendahl het stadje innam, waardoor hij den maarschalkstaf won. En verder ver telt Guitry„Bergen op Zoom is eon mooi stadje, dapper en fier cn de graaf 'van Louendahl was in 't geheel geen onbekende vóór den beroemden dag, waarop hij B. o. Z. innam." Die koene kapitein was 'n fijne geest. Hij had zich er mee tevreden kunnen elcllen, man van de wereld te zijn én een veelgeliefd auteur. Hij wilde meer en beter. Hij stelde als 't ware 20 maal zijn kracht op de proef o.n op een mooien dag riep hij uit: „Ik wset, wat lk noodig hebt" En toen vormde hij 't plan om Ber gen op Zoom in te nemen, llij wilde liet onmogelijke. Als men hem gezegd had: „Maar de stad behoort aan een an der," zou hij geantwoord hebben „die ander ia haar niet waard". En verder zou bij zeggen: „Bergen op Zoom zal mijn slad zijnl" Weldra werd het een idóo fixe bij hem. „Bergen op Zoom! Bergen op Zoom 1" Ilij Icon er niet meer van slapen. Met wijsheid, met beleid, met voor zichtigheid, bereidde hij voor, wat voor hem het begin moest zijn van oen mooie carrière. En toen hij het groote uur van zijn leven in zich voelde slaan, spande hij zijn energie, zijn intelligentie en zijn wil tot het uiterste in. „Bergen op Zoom was genomen!' En zooals de graaf van Louendahl B. op Z. nam, weet Charles Hério, de hoofdfiguur uit Guitry's stuk, Pau- lelte Vannaire te veroveren, de vrouw, die hij liefheeft, doch die on neembaar schijnt. En in het geloof, dat hij overwinnen zal, ruimt hij alle moeilijkheden uit den weg en profi teert hij van elk gunstig moment. Hij beweert in een soort fataliteit te gc- looven, doch helpt het noodlot een handje als het niet spoedig genoeg zijn wenschen vervult. Trouwens, zoo heel moeilijk valt het Hério niet de overwinning te behalen zijn tegen stander toch is een prul van oen vent, die ten slotte niet eens verlangt, óe vesting tc behouden. Zooals ik at zeideliet stuk is vol komieke situaties, woordspelingen en bon mots, die door de Franse he ac teurs en actrices tot hun recht ge bracht werden. Do drie hoofdrollen werden door dezelfde artisten als in Parijs ver luid, n.l.Guitry, Baron fils en Char lotte Lysèsde overige rollen waren door anderen bezet, en daar vele hij- rollen in het geheel niet bezet waren, moesten in het tweede bedrijf eenige scènes geschrapt worden. Dit bedrijf speelt in de couloir van den schouw burg achter de loges en we zien in de cnlre'acte verschillende toeschouwers uit de loges naar buiten komen en liooren ze geestige en minder geestige gesprekken voeren. Dit va-et-vient van verschillende schouwburgbezoe kers was in de voorstelling hier ver vallen het spel bleef bepaald bij de hoofdpersonen. Guitry vervulde dc rol van Hério geestig, levendig en boeiender ging charme uit van zijn spel, vooral in de derde acte, de sterkste van het stuk. In dit bedrijf, dat bijna geheel gaat tusschen Hório en Paulette, was Guitry's spel vol fijne trekjes, die dedeii zien, hoe hij ook in 'n stuk van meer beleckenis, sterk spel zat kun nen geven. (Dat hij 't kan, weten we trouwens uit do Parijsche tooneclhe- richte.n in onze bladen.) Zoo'n mo mentje van fijn spel was er o.a. toen Paulette was heengegaan, na zich half gewonnen te hebben gegeven. Jlério brengt haar tot de deur en komt dan terug. Guitry stond toen een oo- genblilc stil met de handen voor de oogen, alsof hij nog in het geluk van de vorige oogenblikkcn leefde. Charlotte Lysès was een bekoorlij ke Paulette, Baron fils gaf een uit stekend type van den dommen, la- waaiigen man vol eigenwaan, die Léo Vannaire heet. Geheel het samenspel was vlot en luchtig zooals hij den geest van het stuk paste, en we kregen een keur van elegante Parijsche toiletten te be wonderen,Wat een genot op zich zelf Hot publiek, goed opgekomen, niet tegenstaande de verhoogde entreé-j prijzen, toonde zich zeer voldaan, voorul na het derde bedrijf, toen Guitry en Charlotte Lysès verscheide ne malen voor het voetlicht werden geroepen. ANNA VAN GOGH—KAULBACH. K. V. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Za loixlag zal de Kon. Ver. Het Ned. Tooneol to Amsterdam, de eerste voor stelling geven van: liet Geheim, too- neelsprl in drie bedrijven van Heniry Bernstein, uit het Fransch (Le Secret) vertaald door dr. J. L. Walch. Mevrouw Munn—Bouwmeester, her steld van een gelukkig niet ernstige ziekte, heeft de hoofdrol in handen. DE ON AFH A NK ELI JKEN. Door de vereeniging van beeklende kunstenaars De On afban k el ij k en zal op Zaterdag 8 November a.s. te Am sterdam een tweede internationale jury-vrije tentoonstelling worden ge opend. De tentoonstelling omvat ditmaal: schilderijen, teefoeniïigen, aqua rellen, pastels, grafische kunst, beeldhouw werken, toegepaste kunst en archi tectonische werken. Zij hlijift 4 5 weken geopend. Pers-Overzicht PREVENTIEVE HECHTENIS EN INDIVIDUEELE VRIJHEID. Bij de mogelijke niet zoo heel ver meer verw ij derde behandeling van een nieuw Wetboek van Strafvorde ring zal, zegt liet Weekblad van liet Recht, ongetwijfeld de regeling der preventieve hechtenis een der belang rijkste piraten van bespreking moeten vormen en ernstig worden overwogen of de ontworpen regeling de indivi dueel© vrijheid op voldoende wijze be- schennt tégen mogelijk verkeerd ge bruik van hare rechten door de justi tie. In varband daarmede moet allo aandacht worden geschonken aan de wijze, waarop de thans gefldemde be palingen door do justitie worden toe gepast. Bijzondere ingenomenheid daarover .schijnt vooral in den lnait- sten tijd in vele kringen niet ie ha- staan. Het Weekblad wijst op het bericht,, dal ©enigen, t.ijd geleden iemand een vijftal weken van zijne vrijheid be roofd wordterwijl thans mag worden aangenomen, door de bekentenis van dien vermoedelijk schuldige, clat de eerstbedoelde persoon niet schuldig was. Dit heeft aanleiding gegeven tot ongerustheid en ©matig protest. Op een ander geval wijst het Week blad: In liet Zoeuwsche blaadje Luctor et Emerge wordt, onder den titel „Poli tie en burgerrechten" ernstig geklaagd over de houding van den inspecteur van politie te Terneuzen en den bur gemeester van die gemeente, als ge volg waarvan een onderwijzer onder de aanklacht van mishandeling met doodelijk gevolg van. één zijner leer lingen gevankelijk naar Middelburg werd overgebracht. De verdachte werd reeds den volgenden dag uit do hechtenis ontslagen; vermoedelijk was slechts een bevel van voorloopige aan houding uitgevaardigd. Uit de latere liehandoling bleek, dat liet oorzakelijk verband tusschen de beweerde mis handeling en den dood ontbrak en ten Slotte werd de beklaagde door de recht bank to Middelburg vrijgesproken. Het verbaal in de genoemde courant geeft don indruk, dat de burgemeester, ver moedelijk hulpofficier van justitie, bij nauwkeuriger onderzoek onmid dellijk had kunnen welen, dat voor aanhouding een voldoende grond riiet aanwezig was. De redactie meent, dat het in het belang van onze rechten als burgers van een vrij en beschaafd land beslist ontkennend moet worden bsantwoor^ de vraag, of de politie en justitie mogen optreden op eene wijze als liier zou zijn geschied. Eindelijk wijst het Weekblad op een hoogst eenvoudig geval, dat in liet Handelsblad van 10 October is ver nield. Een 19-jorigo smid en een 22- jarige bankwerker pleegden ten ua- ileele ran bun patroon een on bedui den den diefstal. Zij werden vijf weken geleden gearresteerd en bleven iu hechtenis. De eisch luidde 4 maanden gevangenisstraf ouder aftrek van de preventieve hechtenis. De raadsman van een dei beklaagden wees er op, dat zijn clicnt dc kostwinned was voor zijn moeder, dat niets verder ten zijnen nadeele was gel),eken en dat hij s.ochts 25 cents voordeel uit den dief stal had genoten. De rechtbank beval de onmiddellijke invrijheidstelling van beide beklaagden. Waarom was liet noodig deze beide jonge mannen aan te houden en ge vangen te zetten! Was er vrees voor herhaling, ernstige vrees voor vlucht, eene andere gewichtige reden van maatschappelijke veiligheid? Mis schien gold voor de rechtbank toen zij de gevangenhouding beval, ook bier do reden, dio wel meer schijnt te gelden, dat de beklaagden beter af waren indien zij, eenmaal aangehou den, in hechtenis bleven, daar immers de preventieve hechtenis kan worden afgetrokken, dan dat zij tia to zijn in vrijheid gesteld, later weer voor hel ondergaan van de straf moesten wor den gevangen genomen. Deze opvat ting, al moge zij nog zoo humaan lij ken, is loch zeer zeker in strijd, met hot doel van liet instituut der preven tieve hechtenis, die niet bestemd is als onmiddellijk ingaando straf le wer ken. Da.rbij wie waarlxwgt dat do vonnisvellende rechter de hechtenis zal aftrekken? DE REGEE1UNG EN DE S. D. A. P. Mr. P. J. Troelstra echrijft nog in Het Volk- Intusschen is het waarschijnlijk, dat de Regeering zich niet voorstelt, rnet onzen steun de militaire minis ters te doen regeeren. De vrij libera len zijn over het rechtsche systeem ln dezen niet zoo slecht te spreken voor hen is Colijn een voorganger, dien zij gaarne volgen. De Troonrede bevat niets, wat aan hervorming of bezuini ging iu onzen geest doet denken. Het slagschip voor Indië, op kosten van Indië, wijst eerder den anderen kant uit, al kan over de „dekki ngsvraag" de vraag, wie de kosten tullen moeten betalen eerst goed worden geoor deeld, als het bekend is, of de Regee ring den moed heeft, die gelden door de werkelijke belanghebbenden, <L i. de Indische kapitalisten, te doen op brengen. Voorloopig is het tc vreezen, dat dit slagschip moet worden bezien in het licht van het rapport der Indi sche Commissie, als de eerste van een reeks dreadnoughts, als begin der ver wezenlijking van een program, dat den liberalen handelsknpitalislen even lief is als aan rechts. Welnu, de regeering kieze Wit zij on3 mee hebben, dan ons dit moge lijk gemaakt door te zorgen dat de 6tem, die zij noodgedrongen van ons vraagt voor de paar militaire begroo tingen, die zij in dit overga ngstijd- tïngen.die zij in dit overgangstijdperk kan worden verdedigd voor de arbei ders en voor onze kiezers als een daad, die in werkelijkheid niet het militarisme bevorderde, maar erger militarisme keerde en als concessie ter wille van algemeen kiesrecht en ouderdomsrente du3 door on3 kari worden verantwoord. Meent de regee ring, hiertoe onmachtig tc zijn, dan gezorgd, dat rechts worde gedwongen, haar voor deze zaken te steunen en zich van dien steun niet kunne afma ken met een beroep op de houding der vrijzinnigen zelve. DE PROV. STATEN-VERKIE- ZING IN AMSTERDAM V. Het Volk schrijft: Wij willen het niet verhelen, dat deze uitslag ons een teleurstelling is. Natuurlijk, niemand onzer had vor- wacht, dat de cijfers van Juni zouden worden gehaald Bij een tusschen- tijdsche verkiezing is de belangstel ling altijd minder groot dan bij den strijd over heel de linie. Maar in den regel hebben do burgerlijke par tijen meer van die lauwheid der kie zers te lijden dan wij. In V was het gisteren echter omgekeerd. Daar ging onze partij relatief en positief het sterkst achteruit. Zoo sterk, dat wij zelfs uit de herstemming zijn ge drongen door de coalitie. Maar wat zijn de redenen? Voor eerst gelooven wij, dat men hier te doen heeft roet een nawerking der portefeuille-weigering op sommige groepen der kiezers. Maar daarnaast moet het gezegd worden, dat onzo partijgenooten van V de zaak lcelijk hebben laten liggen. Op een heel en kele uitzondering'na, hebben- zij.geen hand uitgestoken. Dat is een kwaad ding. Op liet Zwol-sche congres hebben de afdeelin gen der groote steden beloofd, dub-, bel hard te zullen werken, om even- tueeje schade die het weigeringsbe- sluit ons wellicht aanvankelijk zou kunnen toebrengen, in te halen. Die belofte had men in V moeten nako men. Dat men hot niet deod, moet men nu ellendig berouwen. Moge het een waarschuwend voor beeld zijn. De Kamer-verkiezing in 111 staat voor de deur. Daar dient ge werkt te worden met man en rnachi. Op den eersten oproep behooren alle hens aan dek tc zijn. Dan is er uit het verlies van Dinsdag nog winst te halen. Stadsnieuws EXAMEN VRIJE FN ORDEOEFE- N ING EN. To Amsterdam zijn geslaagd do hoe ren D. BlarJcsma en A. H. F. Brodo- meïjer, te Haarlem, en de dames E. J. van don Berg en. H. do Boer, te Haarlem, on W. Blanke voort to Bloo- mendaal. Rubriek voor Vragen Oeabonneerdcn hebben bet voorreclit, viagen op vorschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zonden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naara en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Zoudt u mij ook oen ige titels en namen van schrijvers kunnen opgeven, die behandelen liet onder werp: „Psychologie mui het Onbe wuste". en wat zijn de piijzen onge veer van deze werken' ANTWOORD. Bij de firma \V. Versluya. te Amsterdam, verschijnt een maandschrift over philosophic, waarin u het verlangde wel zult vin den. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Benoeming. lXoór B. en \V. is Iténoenwl tot commies-redacteur ter gemeen te-se- cratarie, alhier, de heer N. Vos, ad junct commies ter gemeente-secreta rie te VeisaV. Z ANDVOORT. Het Olympia Palace zal openbaar verkoeld worden in ceri veiling, te Amsterdam in November re houden. Koloniën CHOLERA. Uil Soe"kaboomi werd aan het Soer. Hdsbl. geseind, dat onder de man schappen van hel opleidingsdopot der gewapende politie te Soekalhoemi. wóar titans duizend man zijn gele gerd., cholera uilgebvokén was. F,r hadden zich reeds 4 gevallen voorge daan. DE GOUVERNEUR VAN ATJEH. Naar aanleiding van liet bericht over een vermoedelijk aftreden van gouverneur Swart schreef het Bal, Nbl. o.a.; Wij kunnen met zekerheid ver Ma ren, dat dit bericht onjuist is, daar generaal Swart nog op geeneriei wij- zo zijn voornomen heeft kenbaar ge maakt om het bestuur over Atjeh, dat hij nu reeds ruim vijf jaren met core voert, neer te leggen, terwijl van do centrale negeering niet te verwachten is, dat zij den generaal tot aftreden zal noodzaken cn daardoor in dezelf de, bijna misdadige fout van dertig jairen geleden zal vervallen, toen zij generaal Van der Heijden van Atjeh terugriep om dat gewest, in st rijd met den feitelijiken toestand aldaar, voor gepacificeerd to kunnen verklaren. Hot bestuuT in Atjeh is in uitnemende handen; er bestaat niet dc minste re den om de resultaten van lang en moeizaam werken door poütiekea bluf in gevaar te brengen. INDIë OP DE TENTOONSTELLING TE SAN FRANCISCO. Naar aanleiding van liet bericht, betreffende een opdracht aan den schilder Dake voor do tentoonstelling fe San Francisco, schrijft bet Bat. Nbid.dat de opdracht uitging niet van de regeering, rrnar van de com missie, die de inzending van Ned.- indié op die tentoonsteil<ing vooiiie- roidt. Wat de opdracht zelve betreft), schrijft laatstgenoemd blda, dat die 't schilderen van drie diorama's, eik groot 12 bij 7 meter, omvat, waarop de cultures van onze koloniën zullen worden afgebeeld, naar liet voorbeeld dat Canada voor zijn vruchtencuituur op de Gentsche tentoonstelling gaf. Op die diorama's zullen vrijwel alle cultures worden afgebeelt, naar het Men zal bijv. langs de helling van een berg achtereenvolgens verschillen de producten zien groeien. Dan gaat het diorama over in een panorama en ziet men een theefa briek, een suikeronderneming van blik of dun hout. die aan den voet van hot doek wordt opgesteld, waar na men de producten, die men op het dook in bloei ziet afgebeeld in den toestand zooals zij in don handel ko men vóór het geheel© tableau op een tafel ziet opgestapeld. Zoo zal het eerste diorama thee-, koffie- en kir a-cultuur laten zien; het tweede de cultuur van suiker, rubber, cassave, rijst-sawah's, enz.; het dorde zal een afbeelding voorstel len van 's lands plantentuin met d« gebouwen van het departement van landbouw er bij. Alles meet gereed zijn vóór 1 Au gustus 1914. Voor het vervaardigen der diora ma's krijgt, de lieer Dake f 12.000. Verder zal hem het volgend jaar Sep- temlter nog ©an bedrag van f 3000 ter hand worden gesteld als honorarium 'om zich riaar San Francisco te bege ven voor het overbrengen en opstellen aldaar der doeken. EEN ERNSTIG ONGELUK. DM Bandoftng werd aan het Bat. Nbl. bericht: Er had een explosie op de pyrotech- n.ische werkplaats alhier plaats. Den sergeant-pyrotechnist Fizaan werd het hoofd verbrijzeld. I-Iij was op slag dood. De oorzaollfl van de ontploffing is on bekend en zal vermoedelijk wel in het duister blijven daar sergeant Fizaan alleon in de werkplaats was. Hij was reeds jaren belast met den dienst in de slagsas afdeeling, waar bij groote voorzichtigheid veneischl wordt, daar dit sas bij den minsten stoot ontploft. Rechtszaken VERDUISTERING VAN MILITAIRE GOÉDEREN. Een 28-ja.rig los werkman zonder vaste woonplaats had zich voor de Rechtbank to Amsterdam to verant woorden ter zake van verduistering van militaire kleeren on ultrustings- stukiken, toebelioorendo aan don Slaat der Nederlanden. Beklaagde had bij do vestingartille rie te Naardon als milicien in dienst gelegen. 1 Maart 1911 waren hom do militaire kleeren en uitrustingsstuk ken door een sergeant-majoor ter hand gesteld eu het is volgens dien sergeant-majoor regel, dat, als do miliciens met groot ver lof gaan, hun gewezen wordt op hun verplichting tot onderhoud en bewa king der militaire goederen, die zij onder zich hebben. Beklaagde was, met groot verlof uit den dienst, komende, naar oen oom en tante gegaan zijn oudeis waren al vijf jaar dood cn had bij hou do goederen geborgen. Nadat ze daar eon poos gelegen hadden, bleek er geen plaats meer voor to zijn. Hij informeerde echter uiel bij do au toriteiten of iiij ze naar do kazerne kon brongen, maar toen hij goen be vredigend antwoord ontving, liad hij zo naar oen vriend gebracht. Later de goederen bezichtigend, kwam hij tot de orrtdekilHing dal de muizen In de goederen hadden huisgehouden on dat die nagenoeg waardeloos waren ge worden. Werkeloos eu zonder geld zijnde, had hij vervolgens de goederen omstreeks October, 'November of De cember bij een opkooper verkocht voor... f 0.65! Voor de herhalingsoefeningen opge- iroepeo, verscheen liij niet. Hij werd gehaald en kreeg wegens desertie een maand gevangenisstraf Ter zalke van het verduisteren dear militaire goede ren zat hij twaalf dagen fn voorarrest, maar werd ten slotte in vriiheid ee--

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6