moderne MANTELS en MANTELCOSTUUMS Steeds voorradig ruime keuze Kindermantels. J. H. W. GKÜNDEMMN Onze serteering ins is onovertroffen! Speciale afdceSing DamcsMeeding naar maat» Koningstraat b. h. Verwulft. en doelmatigste kennismaking met de corpsleden? 4. Vindt gij den groentijd vernede rend of héeit hij gunstig op uw ka rakter gewerkt? 5. Kunt gij liet groenloopen aanbe velen? Wij geven luier in het kort de sta tistiek van de antwoorden; De eerste vraag werd door 13 be vestigend beantwoord, de overigen lieten zich meer gereserveerd uit, op één na die „neen" invulde. De ant woorden op de tweede vraag zijn zeer verdeeld. Drie antwoorden beslist ontkennend. Van de 22 achten er 14 den groentijd de vlugste en doelma tigste (kennismaking, 2 staan daar vlak tegenover. De vierde vraag wordt door de helft ontkennend be antwoord wat het eerste deel betreft, achten hem rniii of meer gunstig voor hun karaktervorming. De 5e vir-aag wordt onverdeeld gunstig beantwoord door 16, onverdeeld ontkennend door één. Het N. v. d. D. meukt op: Uit dit alles de slotsom te trekken, dat de eindconclusie gunstig mag heeten voor den groentijd, is nog al eteik. Wie, die eenigszins bekend is met de omstandigheden, zal waarde hechten aan de uitspraken van deze jongelui? Ken statistisch bewijs, voor of tegen, (kon deze enquête onmogelijk opleveren, alleen reeds door de wijs en het tijdstip waarop de vragen ge steld werden nog daargelaten dat niet de helft der gevraagden heeft, ge antwoord, dat jongelui die tegen woordig zich aan den groentijd onder werpen, natuurlijk bereid zijn, door alles heen te bijten, en dat het ant woord op de eerste vraag geheel af hangt van do min of meer erge voor stelling, die men er zich van gemaakt had. Dit moot toch voor iedereen dui delijk' zijn. Maar er is wel iets vermeldens waardigs in die antwoorden. Eén ant woordt, mat kostelijke naïveteit: ,,De groentijd heeft me geleerd, vast op mijn stnk te blijven staan en mijn principes te verdedigen." Een ander: Vernederend is de groentijd in vele gevallen meer voor de ontgroeners dan voor de groenen." Een derde zegt, volkomen juist; „Of de groentijd de vlugste en doelmatigste kenmsma- king i3, weet iik niet, maar het is wel een vlugge en doelmatige kennisma king van novieten met de studenten." EEN ZEVENTIGJARIGE. DE TOEVLUGT VOOR BE110EFTI- GEN TE AMSTERDAM. Men schrijft ons: Zeventig jaar... Dat is voor velen liet sein om te gaan rusten. Men is te oud, niet waar, om nog den strijd des levens te voeren... Doch dat geldt niet van de zeventig jarige, die we hier hulde brengen. Ze is nog zoo krachtig, zoo welgemoed, al heeft ze bijna haar heelen levens tijd niet zorg te kampen gehad ook nu nog! De Toevlucht voor Behoeftigen daukt haar ontstaan aan de werk loosheid, die zich in den „goeien ou den tijd" heel sterk deed gevoelen. In 1841 ontwierp mr. J. Buys het plan, het grachtwater van Amsterdam door verdamping drinkbaar te ma ken en de benoodigde brandstof voor een deel te doen betalen door een in richting van liefdadigheid, die, partij trekkende van de opgewekte warmte, in een warm lokaal koffie en brood tegen geringe vergoeding verkrijg baar zou stellen. Deze onderneming slaagde niet. No taris Bruno Tideruan werd niet de vereffening der zaken belast. De groote werkloosheid en het onrustba rend aantal behoeftigen in dien tijd brachten hem op het denkbeeld, de nog voorhanden zijnde middelen en werktuigen, bestemd voor de drink- baarmaking van het grachtwater, dienstbaar te maken aan eon welda dig doel: onder zekere bepalingen, gedurende den winter, armen studge- nooten de behulpzame hand te bie den. Dit denkbeeld, door de medewer king der lieerou 11. Pörtener, jhr. A, Salvador, E. li. Rubens en W. Bruy- nesteyn, als secretaris, tot rijpheid ge bracht en door krachtdadige onder steuning van eenige welgezinden ver wezenlijkt, vond don gevvenschten bij val. Op deze wijze werden de eerste grondslagen gelogd voorde ..Toevlugt voor Behoeftigen," die in 1844 werk zaam was in huurhuizen, en begon met des winters in een verwarmd ver- trelki tegen vijf cents te verstrekken: een broodje met een kop warme kof fie of tegen den middag een bord boekweitegort met stroop. Dit laatste geschiedde voornamelijk ten gevolge van do vreesol ijke aardappelenzielkte in 1847, waardoor de prijzen der eerste levensbehoeften aanmerkelijk in waarde stegen en in Groningen een aardappelen-oproer uitbrak. Eenige zalen werden ook ingericht om voor een stuiver een stroonachtleger te verschaffen. Van de hulp van De Toevlngt werd nog gretiger gebrullli gemankt, toen bij de groote slapte in handel en ne ring tusschen 1845 en 1850 zich voeg- do de werkloosheid na den brand der Suikerraffinaderij ,,Het Zwarte Paardshoofd van de heeren J. II. Rupe en Zn., op de Keizersgracht bij deWes- termarkt, eene werkloosheid, die zóó sterk toenam, dat door de stad een strooibiljet verspreid werd „om de be hoeftigen en menschen zonder wenk op te roepen, zich den 24en Maart 1848 op den Dam to verzamelen", wal tot een straatrumoer aanleiding gaf. Het nut. dat „De Toevlngt" in dien bonarden tijd stichtte, opende de i>eurzen van velen, zoodat de bestuur ders huii pogingen 'reeds in zooverre bekroond zageu. dat zij de oude ge timmerten waarin de inrichting gehuisvest was met den ondergrond konden aanknopen, ten einde er een nieuw gebouw neer te zeilen, geheel ingericht overeenkomstig de behoef ten, die rnen intiusschen al meer en meer had loeren kennen. De eerste steen van het nieuwe gebouw werd gelegd 11 Mei 1850. Sinds is liet groote huis aan de Pa3seerdergracht duizenden ten ze gen geweest. Wij herinneren slechts hoe in den tijd toen volK;sbadhuizen een ongekende weelde waren, de „Toevlugt" een badgelegenheid be zat, waar kleine iuyden niet alléén een flinke reiniging konden onder gaan, doch waar tijdens het baden de klcoderen door een stoominrich- birig gereinigd en gedroogd worden. Bekende Amsterdammers vormen liet bestuur, (mr. Alex. II. Wertheam is voorzitter). De leiding van de in richting is toevertrouwd aan een jonge wakkere vrouw, kleindochter van den notaris Bruno Tideman, den stichter van de „Toevlugt". Mevrouw II. G. van Campen—Verschuur weet den moed er in te houden, zelfs bij tekorten dit jaar is er maar even tjes een deficit van f 2400, terwijl nog een duizend gulden bovendien noodig is voor noodzakelijke reparaties. Men moot liet de directrice hooren zeggen: ..Dit jaar reikten we in vijf maanden 66.053 porties voedsel uit en we verstrekten aan 2S.360 personen een nachtverblijf. Kunt u zich voor stellen wal hiervoor noodig is?" 's Middags tusschen 1 en 2 uur kan het druik zijn in dat huis. als de kou zich doet gevoelen. Dan zitten de gas ten in de liohlo eetzaal, lekker warm, en doen zich te goed aan d<: gel ijken kost, bruine boonen met jus, stolkvisch rnet rijst, erwtensoep of wat de pot schaft. Stadsnieuws ONDERZOEK LANDWEER. Bepaald is de tijd waarop het on- derzoak erver de verlofgangers der Landweer moet geschieden. lu ons vorig nummer hebben wo de lijst voor Haarlem opgenomen, hier volgt die voor de omstreken: Zandvoort, gymnastieklokaal school B Schoolplein, Infanterie, Ve9ting- Artillene, Genietroepen, Pontonniers, Hospitaalsoldaten, Administratietroe- pen. 1907, 1908, 1909. 1910, 1911, 1912 en vroegere lichtingen, 3 November v.m. 9 1/2 uur. Idem 1913, 3 November nam. 1 uur. Heemstede, Openbare Lagere school Voorweg no. 26, id. 1913, 4 November v.m. 8 1/2 uur. Idem 1911, '1912, 4 November nam. 1 uur. kiem., 1907, 1908, 1909 en vroegere lichtingen 5 November v.m, 8 1/2 uur. Heemstede, Openbare Lagere school Voorweg no. 26, voor Heemstede en üeniiebrodk, Infanterie, Vesting-Ar tillerie, Genietroepen, Pontonniers, IiospilaaIsoldaten, Administratietroe pen, 1910, 5 November nam. 1 uur. idem 1913, 5 November v.m. 9 uur. Idem 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912 en vroegere lichtingen, 5 Novem ber nam. 1 uur. Rloemendaal, Verkooplokaal van den lieer A. Overa-kker, Bloemendaal- schen weg, idem, 1913, 6 November voonn. 9 1/4 uur. Idem, 1907, 1908. 1909 en vroegere lichtingen, 6 November v.m. 11 uur. I<lem 1910, 1911, 1912, 6 November nam. 1 uur. Schoten, gymnastieklokaal dor school aan de Soendaslraat, Infante rie 3o compagnie, 1913, 7 November voorin. 8 1/2 uur. Idem 1907 en vroegere lichtingen, 7 November v.m. 10 1/2 uur. Idem 1908, 7 November nam. 1 uur. Idem 1909, 7 November nam. 2 uur. Infanterie le compagnie 1913. 8 No- vemb. v.m. 8 1/2 uur. Do Israëlieten op 7 November v.m. 9 uur. Schoten, gymnastieklokaal der School aan de Soendnstraat, Infante rie le compagnie 1907, 1908, 1909, 1910 en vroegere lichtingen, 8 Nov. v.m. 10 uur. De Israëlieten op 7 November v.m. 9 uur. idem 1911, 8 November nam. 1 uur. De Israëlieten op 7 Nov. v.m. 9 uur. Vesting-Artillerie 1907, 1908. 1909, 1910 en vroegere lichtingen, 10 Nov. v.m. 8 1/2 uur. Idem 1911, 1912, 1913, 10 November v.m. 10 uur. Genietroepen, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912, 1913 en vroegere lichtin gen, 10 November nam. 1 uur. Pontonniers id. 10 November nam. 1 1/2 uur. HospitaalsoldatenAdministratie- tiooperi, idem, 10 November nam. 2 1/2 Infanterie le compagnie 1912, 11 November v.m. 8 1,2 uur. Infanterie 3e Compagnie, 1912, 11 November v.m. 10 1/2-uur. Idem 1910, 1911, 11 November nam. Velsen, gymnastieklokaal van liet gebouw der Rijksnormaallessen, In fanterie 2e compagnie, 1913, 12 Nov. v.m. 9 uur. Idem 1907, 1908 en vroegere lichtin gen. 12 November nam. 1 uur. Idem 1909 13 November v.m. 9 uur. Idem 1910 13 November v.m. 10 1/2 uur. Velsen, gymnastieklokaal van hel gebouw der Rijksnormaallessen, In fanterie 2e Compagnie, 1911, 13 Nov. n.m, 1 uur. Haarlemmermeer, groote vergader zaal hotel „De Landbouw", Hoofd dorp, Infanterie 2e comp., 1913, 14 November v.m. 9 uur. Idem, 1907 en vroegere lichtingen, 11 November n.m. 11/2 uur. Idem, 190S, 15 November v.m. 9 uur. De Israëlieten op 14 Nov. n.m. 1 uur. Idendi 1909, 15 Nov. v.m. 11 uur. De Israëlieten op 14 Nov. n.m. 1 uur. Idem, 1910, 15 Nov. n.m. 1 uur. Df Israëlieten op 14 Nov. n.rn. 1 uur. Vesting-Artillerie, 1913, 15 Novem ber n.m. 1 uur. De Israëlieten op 14 November n.m. 1 uur. Infanterie 2e compagnie, 1911, 17 November v.m. 9 uur. Vesting-Artillerie, 1907, 1008, 1909, 1910 cn vroegere lichtingen, '17 Nov. 'n.ïn. 1 uur. Infanterie 2e compagnie, 1912, 18 November v.m. 9 uur. Vesting-Artillerie, 1911, 1912, 18 No vember n.m. 1 uur. Genietroepen, Pontonniers, Hospi taal-soldaten, Administratie-troepen, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912, 1913 en vroegere lichtingen, 18 November n.m. 1 uur. Velsen, gymnastieklokaal van het gebouw der Rijksnormaallessen, 2e compagnie Infanterie, 1912, 19 Nov. v.m. 9 uur. Vesting-Artillerie, 1913, 19 Novem ber v.m. 9 uur. Genietroepen, Pontonniers, Hospi taalsoldaten, Administratietroepen, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912, 1913 en vroegere lichtingen, 19 November n.m. 1 uur. Vesting-Artillerie, 1907, 1908, 1909, 1910 en vroegere lichtingen, 20 Novem ber v.m. 9 uur. Idem, 1911, 1912, 20 November n.rn. 1 uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN fi 30 Cts. per regel. ft£e©mf U dagelijks een likeurglaasje Dr. waan MEL'S Haemoto- gon onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd I Uw eetlust wordt flinker, uw zeunw- •tolaei versterkt, da loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing I Men vcrlange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Pers-Overzicht DE SOCIAAL-DEMOCRATEN EN HEI MINISTERIE. Hot Volk schrijft over liet onderwijs vraagstuk: Bovendien: krachtig en zelfbewust medewerken aan de opruiming van liet struikelblok, dat thans nog de de finitieve ontbinding der Coalitie do-ri weg staat: de schoolkwestie. Het streven der regeering naar een door alle partijen te aanvaarden compro mis ondersteund Op die manier de baan vrij gemaakt voor een burger lijke partijvorming en -groepcorinr die rekening houdt met de ©enig w. zeul ijke tegenstelling in het volk, die van arbeidersklasse en kapitalisten- klasse zij het ook, dat zij slechts de overgang naar die moderne anti these zal zijn. Wij komen hior tot een punt., dat menig partijgenoot eenige onaange name oogenbli leken zal bezorgen, doch waar hij zich maar flink door heen moet slaan, omdat er nu een maal toch niets aan te doen is. Als ooit de onuitvoerbaarheid, het reac tionaire karakter van de leuze: ver plichte neutrale staatsschool is geble ken, dan thans. Indien onze partij in dertijd die leuze had aanvaard, zou zij thans verplicht zijn haar te laten vallen, wilde zij in staat zijn aan de opruiming van het oude struikelblok, aan de voorbereiding van den nieu wen politieken toestand, dien vooral de a rbeidersklass© noodig heeft, mede te werken. Hoe in een tijd als dezen het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers nog kan (komen met het voorstel, om vanwege den Bond aan te dringen op een wet die zelfs de bijzondere, de confessioneels scholen verbiedt wij begrijpen het alleen, als wij aannemen, dat deze paedagogische opvatting en een voor alle richtingen en burgers geldend wettoiijk gebod niet voldoende hebben doordacht. Dat vaknienschen niet steeds de beste politici zijn, ziet men ook uit dit optreden, gespeend als het is van elk rekening houden met de al gemeen© eischen eener vooruitstreven de politiek in deze periode. En dit, hoewel één blik op de programs van alle politiek© partijen die dien naam verdienen, hun kan leeren daf deze hun vaak geuite wensch door die par tijen niet wordt aanvaaid. Niet kan worden aanvaard, zonder zich daar mede te stellen buiten de werkelijk heid; zonder de uiteenvallende Coa litie plotseling nieuw leven in te bla^ zen; zonder ons politiek leven;, door liet opwekken van een nieuwen Cul tuurstrijd, vijf en dertig jaar terug te schroeven. Onze partij heeft steeds getoond, dit punt te kunnen zien in liet geheel© verband van ons streven en van de politieke -geschiedenis van ons land en onze Groninger motie is steeds meer voor. alle partijen de uitdrukking ge worden van het beginsel, dat de ge lijkstelling van de bijzondere met de oporibu re school moet bepalen. DE SOCTAAL DEMOCRATEN EN DE REGEERING. In „Het Volk" is in een drietal ar tikelen de houding van de sociaal-de mocraten tegenover de regeering be sproken. (In óns Persoverzicht gaven we daarvan uittreksel Red. H. D.). 't „Alg. Handelsblad" schrijft thans Hieruit blijkt wel duidelijk, dat de ze sociaal-democraten uit het gebeur de van dezen zomer niets geleerd heb ben. Zii begrijpen niet. -u. /.ij er prijs op stelden mede op den re- geeringskoers invloed te oefenen,me de te regelen welke zaken liet kabinet voor zijn verantwoording wil doen uitvoeren, zij den moed hadden moe ten toonen oolc mede de verantwoor delijkheid te dragen. Voor die verantwoordelijkheid te rug te deinzen en dan tot -de regee ring te zeggen: wilt gij een Iinksch program uitvoeren, dan moet gij steunen op ons, dan moet gij ons ter wille zijn en „die paar jaren" ons 'n militair program geven dat de geest verwanten van de „geen man en geen cent"-politiclcers kunnen goedkeuren dat gaat niet aan. Wij hopen dat de regeering niet naar het gekir der vriendelijke soci aaldemocraten zal luisteren. De so ciaal-democraten hébben geen zitting in hel kabinet. Nu moet hel kabinet, dat de verantwoording draagt, zon der vrees voor politieke intriges, doen wat het meent dat zijn plicht, is. Goe de zorg voor onze weermiddelen te land en ter zee acht deze regeering, goddank, haar plicht, reeds thans is dat zeker. Welnu, dan mag en zal dio plicht niet verzaakt worden, omdat do sociaal-democraten dreigen 1-Iarer Majesteits deloyale oppositie in het verwerpen van de begroetingen voor landsverdediging behulpzaam te zullen zijn. En als dan dit linksche ministerie valt, dan kunnen en zullen wij dat be treuren, doch dan zal eik liberaal troost vinden in de overtuiging, dat de regeering krachtig en standvastig haar plicht heeft trachten te doen. Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. BEVALLEN J. W. Herben, geb. Van der Veldt, z. B. Koopman, geb. Stoltenborg, z. OVERLEDEN: C. ICleijn, 73 j. L. Schlegel, 69 j. N. J. H. van Daalen, 81 j. J. Ch. Schaaf, 19 j. A. Meijer, 60 j. SCHOTEN. ONDERTROUWD.: J. van Dusschoten en J. M. vun Loevesijn. B. Loerakker en A. O'ij. P. W. van Uden en J. van der Lin den. A. M. J. Bakker en J. M. van Rijswijk. BEVALLEN J. M. Verhappen, geb. Böhm, z. G. W. Terreehorst, geb. Van Vuurst, d. OVERLEDEN G. I. Hoogewoonïnk, 2 mud. WIJK AAN ZEE EN DUIN. GEHUWD P. Rijper en G. M. de Wildt J. Wariiienhoven en G. Freijer. G. Schellevïs en C. Paap. BEVALLEN M. Smit. geb. Freiioriks, z. J. P. Wokke, geb. Punt, d. Kerk en School NED HERV. KERK. Beroepen te Bovensmilde, A. J. Bor ger, eand. te Delltshaven te Nieuw- land bij Leerdam, A. E. van Baaien, cand. te Utrechtte Piershil (toez.d B. N. J. Roskott, te Oud- cn Nieuw-Ga© tel. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor docto raal examen wijsbegeerte Th. C. van Stockuin (cum laude). Leiden. Geslaagd doctoraal examen scheikunde de heer Th. Figee. Utrecht. Gesl. kerkcl. voorber. ex. de heer R. Bartlema. („U. D.") Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het candidaats-examen in de Nederlandsche letteren door den heer C. J. J. de Graaft. Amsterdam (Vrije Universiteit) Be vorderd tot doctor in de theologie de heer B, B. Keet, op proefschrift „Do theologie van Ernst Troelrek". Leiden. Geslaagd voor het artsexa men eerste gedeelte de heer E. H. la i -.„Hifi. Bevorderd tot doctor in de wis- cn natuurkunde op proefschrift: „Over Bronn'sche bewegingen in het stra lingsveld, en waarschijnlijkheids-be schouwingen in de stralingstheorie", de heer A. D. Fokker, geboren te Buitenzorg. Stoomvaartberichten STOOMV.-MI.T, NEDERLAND. Het.st. Koning Willem I (thuisreis) vertrok 23 Oct- van Colombo. Het st. Rembrandt (thuisreis) pass. 24 Oct. Kaap del Armi. Het st. Bali (uitreis) arriv. 23 OcL te Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Palembang (thuisreis) vertr. 23 October van Marseille. Het st. Samarinda arriveerde 24 Oc tober van Rotterdam te Batavia. Het st. Tabanan (thuisreis) vertrok 23 October van Batavia. Het st. Tainbora (uitreis) is 23 Oct. Finisterrc gepasseerd. Het st. TernaLe (thuisreis) vertrok 24 Oct. van Port Said. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Gorredijk, van Rotterdam naar Cuba. Mexico en New-Orleans, arriv. 21 Oct. te Tampico. Het st. Soestdijk, van Rotterdam n. Quebec cn Montreal, vertrok 23 Oct. van Hamburg. Het st. Zaandijk, van Rotterdam via Hamburg naar Savannah, arriv. 23 October te Fernandina. Het st. Rijmdam. van New-York: n. Rotterdam, passeerde 2-4 Oct. 12 uur iani. Itevezier. KON. HOLL. LLOYD. it st. Gooiland (thuisreis) pass. héden Dungeness. Het st. Eemland vertrok 23 Oct. vaD Santos naar Amsterdam met 48 500 bn. koffie. Het st. Kennemerlarid vertrok 24 October van Amsterdam naar Buenos Ayres. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Willem I vertrok 24 Oct. van Amsterdam naar Paramari bo. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Orestes, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Obt. Gi braltar. Het st. Den of Kelly vertrok. 24 Oct. van Batavia naar Amsterdam. Het st. Idomenens vertrok 19 Oct. van Hankow naar Rotterdam. Het st, Oanfa vertrok 21 Oct. van Shangha© naar Londen en Amster dam. Illoases Castnum pokken

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10