lunar: Onus W'MAAM. TWEEDE BLAD Zaterdag 25 October 1913 Haarlemsche HandeSsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij KoninkL besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. s Bureau: Jansweg 11, geopend ail© werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging bier ter stede opge richt met liet doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel ol bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van informatiën en het incasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen slelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen doo" de vereeniging geind 3 pet. pro visie wordt geheven. In Juli en Augustus 1913 zijn 44 vorderingen tot een bedrag van 1 1495.55 betaald; 18 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen zijn. uitgesteld. Bovendien hebben de leden het reönt op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereerriging, de hceren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in proceduren en faillissementen gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering der rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 cent voor- porto worden gevoegd, terwijl vnn de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. II.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de siad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of teleplionisch© in li un- tnig, verlangt men de informatie scluiftelijk dan wordt 25 ct. berekend,, terwijl voor informatica op bulten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. por to vergoeding moet werden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons a 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen, van hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven persouen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarieu, waarop zij persoonlijk informatie» kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van .Onderl. lnfor. en Sohuldmvordering- bureuux en Haudelsvereenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in formation kosten 25 ct. Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed informee- ren, vooral naar nieuwe cliënten ecne bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamst© plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene t.weemaan- deiijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat uien met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven cn die als waarsoiiuwingsiniddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, sleöhts f 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker eeoi zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet Set eenige is wat de llaarlemsche Han- delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, (lie hare leden in 't bijzonder en onze gemeente dn 't algemeen betroffen en altijd Uneeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze riobting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissie» gevormd en is daarvoor het bestuur uilgebrc-id. Van deze commissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene M'iddenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeen U>- belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te woiden, het werk, dat zij doet ea waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Ilaarlemsche llaudelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Van de Residentie en haar hewoners. CCXXIII. In de afgeloopen week hebben we hier de grooie protestvergadeiing ge had van hot Indiërs-comité, in welke vergadering Douwes Dekker en" zijn beide lotgenooten optraden. Als geheel is deze vergadering tegen gevallen. Zeker bij een deel van het publiek hadden de woorden van D. D. de andere sprefters laat ik buiten beschouwing omdat zij meer optraden omdat ze verbannen wavep, niet om dat z© iets te zeggen hadden veel succes bij liet Indisch deel van hel i publiek. Wonder dat het zoo warm liep bij de ontzettende gemeenplaatsen, die D. D. als even zoovele nieuwigheden te koop bood. Als geheel stond de vergadering niet boven het gehalte van een bijeenkomst iu de verkiezingsdagen op een dorpje aan de grenzen. Een paar van de argumenten van D. D. zal ik hier laten volgen, „liet [verbanningsbes]uit was uitgegaan van den Gouverneur-Generaal, dus niet de eerste de beste, of juister wel <le eer ste, mau,r niet de beste." Daverend applaus. Als bij liet debat aan D. D. gevraagd wordt eon bewijs aan fo voeren voor zijn bewering, dat de Regeering Chi- neezen en inlanders tegen elkander opzet, antwoordt hij..Er zijn dingen 1 die men niet bewijzen kan. Zoo zou men mij kunnen vragen: bewijs waarom de debater geen lid van de Tweede Kamer geworden is En als het applaus en gejuich wat bedaren, roept ccn der aanwezigen „hij hoort thuis op de beste kamer", wat op nieuw een storm van toejuiching ont ketent. D. D. zegt niets to begrijpen van de verbanning, want volgens hem is hij uitgezet om een drukpers-delict en den laatsten tijd had hij juist weinig fels geschreven. In het debat wordt hem duidelijk gemaakt, dat zijn uit wijzing met het drukpers-delict niets te maken heeft, en hij zwijgt daarop. Grooie propaganda maakt hij uit de omstandigheid, dat hij uit de ge vangenis afgehaald is door 40 solda ten en geeft geweldig op van de macht van de 40 uiillioen inlanders. En 'oen werd gevraagd,, hoe die macht zoo groot kan zijn, indien een paar duizeud soldaten voldoende blij ken cm 40 miLlioen menscJien in toorn te houdenzwijgt hij. Zoo zou ik nog kunnen voortgaan, maar meen met gencernde gevallen te kunnen' volstaan. In verkiezingsargu- memiten is D. D. heel sterk. In liet voorstel tot wijzigiiig van de politieverordening, welk voorstel den raad dezer dagen bereikte wordt o.a. voorgesteld het op- en afspringen van trams, die nog niet stil staan te ver bieden. Vermoedelijk zullen slechts weini gen daar bezwaar tegen hebben en ib vindt het zoo eigenaardig dat zoo iets niog verboden moet worden. Het sprin gen van ©en electrisuhe tram in volle .vaart" is misschien niet levensgevaar lijk, gevaarlijk is het in ieder geval. En het klinkt daarom uiiin of meer komisch' dat het 'den mensch'en verboden moet worden uit pure lief hebberij een ongeluk te krijgen. Waar de overheid zoo vol zorg blijkt voor het lichamelijk wel van de inwoners hud een hoedenspelddopjes- vooi'f,thrift niet mogen ontbreken. Het dragen van onbeschermde hoofd- z waar den is minstens even gevaar lijk als het springen van trams, waar bij niet vergeten mag worden dat men met die springer ij alleen zich zelve, mét de pennen alleen anderen letsel kan toebrengen. Verder zal het verboden worden door de straten te rijden met wagens van meer dan 8 meter lengte. Voor een vreemdeling is dit wellicht al een heel groot getal, een Hagenaar weet beter. Hij is gewend aan de lange toe stellen op wielen, die eenige biosco pen en Scala gebruiken om reclame- biljetten op te plakken. In een beetje smalle straat stoppen ze het verkeer en daar de voerman midden lusschen de borden zit cn noch links, uucb rechts zien kan, komen aanrijdingen aanhoudend voor. Het pleit wel voor de gemoedelijk heid van de overheid dat ze met een voorstel tot verbieden, gewacht heeft tot de periodieke herziening van de poli'tie-verorüemng. Een drietal ja ren terug maakte de moderne praets- donter de straten al onveilig, maar niet een Haagsche kalmte is uotitie ge nomen van alle aanrijdingen en on gelukken, zonder dat er aan gedacht werd, de slraatnionsters te verbieden. Eindelijk zal het daar dan toen toe komen. SINTRAM. BEURS-OYERZICHT van do Firma E. SASSEN en Co., Parklaan 14 B, Telef.r.o. 2061, 18—24 October 1913. Factoren die op de algemeen© markt- sbemming invloed bonden uil oefenen, kwamen in de afgeloopen weck niet zoodat' de internationale beurzen, met uitzondering van die te New-York, nog steeds een lustelooze houding te zien gaven. Houders vgn Ameiükaan- sclie waarden werden in het midden der week verrast door een plotselin ge wïlligte. welke te danken was aan verschillende berichten, welke echter bij nader inzien bleken nu niet direct van zooveel gewicht te zijn als de koersloop op dien dag wel zou doen vermoeden. In hoofdzaak werd de be tere stemming toegeschreven aan de toestemming dor Interstate Commerce Commission tot een tariefsverhooging voor het vervoer tusschen aan de Missouri gelegen plaatsen. Men leid de hieruit af dat de houding dezer commissie wat tegemoetkomender be gint te worden en er nu meer ftans bestaat dat de door de spoonvegen op touw gezette beweging ter verkrijging van een algemeene verhooging der vervoerstarieven met 5 toegestaan zal worden. Waar echter later bleek, dat (le verhooging s'.e-chis op een hoo- ger ontvangst van 100.000 dollar voor de betrokken scoren zou neerkomen en bovendien de gevraagde verhoo ging van 20 voor de tarieven van plaatsen aan de Mississippi en. de Missouri naar hel Westen geweigerd was, werd de opgewonden stemming spoedig sterk bekoeld. Ook werikte het bericht dat Presi de ni Wilson aan verschillende wen- schen der bankiers in zake wijziging der nieuwe baukwet tegemoet zal komen gunstig, daar dit dc hoop deed ontstaan dat overeenstemming tns schen alle betrokkenen verkregen zal worden. Na deze gunstige berichten, die merkwaardig genoeg alle tegelijk ■kwamen en waarvan de uitwerking op de koersen door geen ongunstig nieuws werd te tuet gedaan, werd den volgenden dag weder meer aandacht aan de, voor een oogenblik op den achtergrond geschoven, ongunstige factoren geschonken. Ter zak© van de toegezegde tegemoetkoming van president Wilson bij de behandeling den wet, op de geldmiddelen werd thans weer 'bericht dat hij had 'te ken nen gegeven, alles te zullen doen om de contróle over de geldmiddelen uit de handen der speculatieve belangen te houden, hetgeen de vrees deed ont staan, dat de vele beperkende bepalin gen waartegen zooveel oppositie is ont staan, toch gehandhaafd zullen blij ven. Vervolgens had een Interview met den heer Schwab, die beweerde dat op de staalmarkten van Amerika, zoowel als van Europa, een depressie heerscht en naar zijn meening nóg zal aanhouden, een grooien drang lot verkoop van staal waarden ten gevol ge, waardoor de, den vorigen dag be haalde, koerswinsten, weder geheel te niet werden gedaan. Volgens den hoer Schwab moeten in verschillende staalfabrieken de werkzaamheden sterk verminderd zijn. In Gary alleen zouden -4000 man ontslagen zijn. Ook liet overzicht in het vakblad Iron-Age", waarin ge zegd werd dht, ofschoon do inzinking in het bedrijf der staalfabrieken een niet bepaald uitgesproken karakter j draagt, de achteruitgang van het be drijf toch iedere wec-k grooter wordt, had begrijpelijkerwijze een ongunsti ge» invloed op staal waard en. Dat de staalprijzen verdei' omlaag zijn geloopen, terwijl de algemeene stemming met zuu bemoedigend is, daar de vooi uitzichten op een aan zienlijke koopbeweging zelfs op de tegenwoordige prijzen kleuter zijn gé worden, was mil ue mededinging van liet buitenland in het vooruitzicht, te verwachten. Van meer belang is ech ter het ontslaan dei- werklieden. Wan neer deze beweging algemeen wordt, of wanneer, hetgeen ook zeer waar schijnlijk is, in een algemeene loons verlaging een vergoeding voor de lagere prijzen moet gevonden wor den, zou het wel eens kunnen blijken dat de benadeelden, die de schade in direct aan het bewind van president Wilson zouden te danken hebben, op een of andere wijze hun ontevreden heid te kennen gaven. Nu schijnt do democratische regeering nog popu lair te zijn, doch wanneer ook de werklieden van het bewind nadeel zouden ondervinden, zou de regee ring wel genoodzaakt worden, water in den wijn te doen. Het heeft er allen schijn van, dat de groote belanghebbenden in deze richting wenschen aan te sturen. Bij de daarbij noodzakelijk te verwach ten botsingen van belangen zouden nog vele moeilijkheden to overwinnen zijn, doch daar de industrieele bedrij ven in de eerste plaats in het belang der aandeelhouders moeien handelen, zouden zij zich waarschijnlijk niet door philantropische overwegingen Jalcn weerhouden, hun wil door te drijven. Is voor industrieele bedrijven toe passing van dit middel mogelijk, de spoorwegen zullen echter moeten be rusten in het uitkeeren van hooger loon en het berekenen van tarieven, die geen voldoende winst meer laten, zoolang de Interstate Commerce Com mission nog niet overtuigd is, dat een matige vorhnoging als billijk erkend moet worden. Met dit al lijkt het dan ook niet waarschijnlijk, op hoe een aantrekke lijk laag peil de meeste fondsen ook reeds zijn aangeland, dat er spoedig een algemeene koopbeweging zal in treden. De koersverheffingen zijn per saldo voor industrieele fondsen ter beurze van Amsterdam niet onbelangrijk. Amolgamatiscli kwamen van 715/16 tot 74 9/16 op, Comm. Steels van 54 tot 56 13/16. A mal a giamatcds profi teerden van don, tengevolge der bij de 15io Tinto uitgebroken staking, stij genden koperprijs Car en foundrys ste gen van 4113/10 tot 44 1,8 op groote besttellingen van wagens door do spoorwegen. Am. Smeltings werden in hun rij zende beweging tegengehouden door de verlaging van de" loodprijzen en de troebelen in Mexico; zij kwamen van 62 '1/8 tot 63 3/4 op. In spoorweg-fondsen was de rijzing slechts van voorbijgaande» aard. Comm. Unions verbeterden eerst van 148 3/8 tot 154 lï8, doch reageerden daarna weder tot 150 7,8, South Pa cific noteeren 85 3,8, 8815/16, 87 3/8. Ateh. Topeka noteeren 93 tegen 90 3/4, Ei-ies kwamen van 25 4/16 tot 27 3/16 op. Kansas City South verbeterden 3/4 pet., Denvers bijna 1 pet., Mïs- souris van 19 3/4 tot 20 3/4, liock Is land, die aanvankelijk door het be richt der toegestane taiicfsverlioo- ■ging, als direct belanghebbende, gun stig werden geïnfluenceerd, stegen, na van 135/8 tot 12 9/16 te zijn terug- geloopen, tot 15 1/16, doch reageerden weder tot 14. South Rails monteerden van 213,8 tot 22 9/16. Wabashwaar- de.n waren tijdelijk sterk gevraagd, waardoor de koers der preferente aandeden van 9 7/16 tot 13 kon opko men, om echter later weder tot 11 5/8 in tc zakken- In tegenstelling met de aandieelen.' vuren do obligiatiën der Amerikaansche spox-en lager, hetgeen- wel wijst op de weinige betrouwbaar heid der beweging, daar toch steeds wanneer een betere tendenz intreedt op goede gronden, de obligatie-markt liien'uii in da eerste plaats profiteert. Zoo noteeren 4 pet. 2 Hyp. Missouri 74 1/2 tegen 75. 4 pc. Chic. Rock Island 50 9,16 teger. 51 5/8. üp de locaio markt was de stem ming van ©bewaarden opgewekt. Aandeelen Koninklijke liepen van 623, na verscheidene fluctuaties tot 634 1, 4 op. Gecot.solideerdo van 228 1, 4 tot 230 7/8. Dordische van 183 tot 387, Intern. Rum. Petr. daarentegen rea geerden van 123 tot 121, Schibaieff monteerden van 76 tot 79 1/4, Russian Gen. Oil waren 4 1/2 pet., lager. Rubberwaarden waren aanvanlce lijk, op het voorbeeld van Londen, hooger doch zakten later, eveneens ln navolging van die plaats, weder in. De betere stemming was te danken aan de hoogere prijzen in Mincing La ne besteed, doch daar de besprekin gen in een jaarvergadering van een der voornaamste rubbermaatschappij en niet dat gevolg hadden wat men er algemeen van verwacht had. zakten de koersen weder in. In deze vergade ring werd een motie aangenomen waarbij de bond van rubberplanters wordt uitgenoodigd voorstellen uit te werken, om op de een of andere wijze een bond van producenten van plata •gertibber te vormen. Men had, naar gemeld wordt, blijkbaar drastische maatregelen verwacht, doch waarin deze dan zouden moeten bestaan wordt niet gemeld. Toch schijnt men algemeen overtuigd te zijn dat samen werking der rubbex'producenlen noo dig is en het laat zich dun ook aan zien dat wanneer op een of andere manier overeenstemming is verkre gen. de rubberprijs hiervan den gun- stïgeri invloed zal ondervinden. Am sterdam Rubber kwamen van 127 3/4 tot 1311/2 (na 138) op, Bandar van 56 7/8 tot 60, Kendang Leuiboe van 127 3/4 tot 140, Deli Batavia van 991/2 tot 107, Rotterdam Tapanoeli van 123 tot 128, Serbadjatie Sum. van 120 9/16 tot 126* Scheepvaarlaandeelen bleven goed prijshoudend en groote variaties kwa men niet voor, Ned. Scheepvaart Unie verloren 11/2 N. Am. Stoomv. Mij. 7 lu tabaksaandeelen ging niet veel om en daar nieuwe gezichtspunten vuorloopig zullen ontbreken, toonen ook de koersen niet veel verandering. Deii Mij. kwamen van 597 tot 605 op. Medan van 212 tot 224 3,4. Delï Bata via liepen van 461 tot 453 terug. Mijnwaarden waren belangrijk hoo ger voor (Juyuna Goud, waarvan de gewone van 36 1/4 tot 41 3/4, de prefe rente van 61 1/2 tot 741/8 opkwamen. Ook Oost Borneo-waarden werden eenige procenten hooger afgedaan. Singkep tin noteeren 2911/2 tegen 2931/4. Great Cobar 313,4 tegen 3015/16. Van Cultuurwaarden waren Vor stenlanden ruim 2 lager. Staatsfondsen voor Russen iels be ter, Turken echter gevoelig lager, de 4 van 1881 noteeren 81 tegen 821/4, Brazilianen voor de 5 fun dings 5/8 hooger, 5 Oostenrijk pa pierrente 84 5/8 tegen 8615/16, Ned. Werk. Schuld zonder noemenswaardi ge verandering. Geld-op prolongatie 41.2 a 5%. Binnenland TWEEDE KAMER. Het plan van werkzaamheden der Tweede Kamer is om op 4 November, dag van hervatting der werkzaamhe den, aan de orde te stellen de behan deling van eonige spoedetschende ont werpen de volgende 5, 6 en 7 Novem ber te bestemmen voor aldeelings- onderzoek en Dinsdag 11 November de beraadslaging over óe Indische be grooting 1914 aan te vangen. Iu deze week zijn verschillende rap porteur-commission over hoofdstuk ken der Staatsbegrooting bijeen ge weest. De samenstelling van het afdee- lingsvei'slag over de algemeene be-j schouwingen vcreischt dit jaar lang durige voorbereiding. HANDELS-HOOGESCHOOL. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden, is voornemens don 8sten November de Nederlandsche Handels-IIougeschool te Rotterdam te openen. NIEUWE VOLKSTI.1NEN TE AMSTERDAM. De mogelijkheid bestaat dat het co mité voor volkstuinen reeds met 1914 wederom een nieuw complex tuinen zal kunnen openstellen, al zal dit aan vankelijk niet zoo uitgebreid zijn als dc beide bestaande groepen. Het terrein zal dan ditmaal bij een andere volkrijke buurt, zijn gelegen, onder wier bewoners zeker ook tal rijke liefhebbers van tuintjes zullen zijn. namelijk bij de Kostverioren- vaart, de De Clercqstraat en den De Ruyterweg. STAKING TE ROTTERDAM. Na een conferentie tusschen de hee- ren Gebr. Roclofs en liet hoofdbestuur van den Bond van Machinisten en Stokers en het dekpersoneel en na een duarop gehouden etakersvergadering Ls een overeenkomst getroffen en in de stakersvergadering goedgekeurd. - Onze Lachlioek VADER EN DOCHTER.. liet was aan een dxnxk spoorweg» station. De trein hield stil aan het hoofd perron, de portieren werden openge rukt en de reizigers stapten uit; op gewacht door familie en vrienden, voor zoover zij werden verbeid. Dit bleek ook het geval te z-ja met een reeds bejaard heer; onverhoeds kwam eene jonge dame hem tegemoet, sloeg de armen om zijn hals en gaf hem een fornien zoen. O, papa, is u daar! riep zij' uit. De oude heer drukte haar aaxx zij-n hart; maar toen zij hem nader in liet gelaat zag, deed ze verschrikt eeu stap achteruit. O foei, wat heb ik mij vergist! sprak zij. U is mijn papu niet. Dat ben ik wèl! gaf de oude heer, tot haak groote verbazing, ten ant woord. Maar, meneer Mijn lang verloren gewaande dochter ben je. En hij hield haar stevig vast, Toen zij nu krachtige pogingen aan- wendde, om zich los te rukken, veran derde zijn toon en hij beet haar toe: Stil ié: laat je niet gaan* voor er een politie-agent komt. Toen de agent toeschoot, vond bij de diamanten dasspeld van den c-u- den heer in den zak van de j'ongo dame. ARMENDOKTE R-R A ADSLID. Bi de gemeente Anloo, gelegen tusschen de Drentse he hoofdstad c-u de Groningsche gemeente Wilder vonk, is de verhouding tusschen do bewoners vun enkele geineenledeelen niet te best. Het veengedeeKe en het zandgedeelte hebben verschillende be langen, die zich niet te best met el kaar verdragen. Daarbij komt nog dot in de hoofdplaats van de gemeente, te Anrien, zeer dikwijls ongenoegen be staat tusschen den burgemeester Rö- mefingh en den arts Borerua. Beiden zijn ze nog slechts weinige jaren iu Annen, doch de dokter is er reeds in geslaagd zich er populair te maken. De; gemeente bouwt hem nu een wo ning. Wegens het overlijden van een raadslid was er onlangs een lus- schentïjdsche verkiezing. Eu men bracht als candidate»den burge meester en den dokter. In het zuide lijke gemeentedeel Elset heeft men warm voor de candidal nir-RSmelingh gestreden. Doch de andere dorpen waren machtiger en.. de dokt- r ■won het pleit. Op den stemmingsdag kwamen eenige ingezetenen van het veengedeelte vernemen hoe de totaal- uitslag was, maar dc burgemeester joc-g hen, onder wie een raadslid was, van het gemeentehuis, waarin de bur gemeester woont. In de raadsvergade ring, die volgde, interpelleerde het raadslid Hiddiugh over deze bclcedi- ging, maar de burgemeester weigerde antwoord en verwees hem naar de Justitie. De dokier moest nu zitting nemen. Maar hij was gemeentegeneesheer en had een instructie, die hem aan d-.n Raad ondergeschikt deed zijn. Dr. Bo rema vroeg den Raad al datgene to doen wat noodig was om hem in staat te sielleri zitting le nemen. De burgemeester waarschuwde, niet alles op losse schroeven te zetten. De gemeente betaalt j 890 salaris. Maar een der Raadsleden kwam up het idee dr. 13. ongevraagd eervol om slag te geven en de urmenpractijk voor ƒ100 minder aan hem „op te dra gen". Doodschouw en vaccinatie kan dan voor dat bedrag aan dr. Fxeie van Zuid Laren worden opgedragen. En aldus besloot de Raad, Maar de burgemeester gaat van 't raadsbesluit tot ioela'.ing van den dokter tol raadslid iu beroep bij Gcd. Staten. De dorpsbewoners wachten nu met spanning af wie het pleit zal winnen hun dokter of nun burgemeester. EEN STUKJE DRE.NTSCHE POëZIK AAN HET VERDWIJNEN. Uit Drente schrijft men aan het „X. v. d. D." De schapenhouderij neemt in deze provincie sterk af. Nog iu 1898 vond uien in 25 gemeenten 80.000 heide- scliupen, iu 1900 was dit getal reeds gedaald tot 60.000. Bij liet oude land- bomvstelsel had men vele schapen noodig voor de mestproductie. Nu de schapenniesi meer on nicer wordt ver vangen door kunstmest, heeft men op tal van plaatsen bij volksstenuxA g besloten lot algeheele afschaffing der öieideschapcn, en zoo zijn geheel© koppels tegelijk verkocht voor den prijs van 20 en meer per stuk F u i I i e t o n •.Nadruk verboden). 73) Bei'tignolles keerde naar zijn ka mer terug. Op hetzelfde oogenblik trad Jenny binnen. Zij was zeer opgewekt en vroolijk. Ham oogen straalden. Welnu, Jenny, hoe slaat het met de toebereidselen Zeer goed, vader, over eexi uur zal -illes gereed zijn. De bloemen wor den gebraclit. De salons zijn klaar. Er blijven nog slechts over de groot© zaal, de galerij en de trappen, Zijl gij niet vermoeid Welncen, vadex-. Waarom zijl go zoo gelukkig O, vader, vraagt u dat nog 7 Zij leunde met haar lieve kopje te gen de borst van liaar vader. Ik zal hem weerzien, een gehee- Xen avond bij hem zijn. met hem dansen, zijn stem liooren, en nog vraa.gt u mij waarom ik zoo gelukkig ben Go licht gelijk, vertrouwen in mij te stellen. Waarom zegt ge dat, vader'? Stii, ik kan er u noj nie:s meer van zeggen. U, vader, ik bid u, spreek 1 Neen, zei hij glimlachend. Vader, u doel mij verdriet aan. Ik kan u nog niets zeggen. Dan houdt u niet van mij. Foeil i i - Spreek, spreek, of ik ga schrei en., Welnu, ca- wacht u vanavond een groot geluk. O, vader, wat is u toch goed Jenny kuste haar vader hartelijk. Wat sullen de uren mij lang val len Tot vanavond, zei zij. Zij snelde heen. Bertignolles bleef midden in de kanier staan, hij glimlachte en keek naar de deur, waardoor zij was heen gegaan. Ja, alles werkte mee om zijn plan nen (e doen slagen. Zijn haat en zijn eerzucht werden bevredigd. Bovenal zou zijn dochter gelukkig zijn. Daarom glimlachte hij. Eensklaps deed een licht gedruisch hem de oogen naar de kamer van Do main Goux wenden, een geluid als een pijnlijk© ademhaling, een diepe zucht. Met doodsbleek gelaat stond Re main Goux aan den ingang van zijn kamer. Zijn borst zwoegde geweldig. Het was ais een dreigenden storm, dien men in de verte hoort aanko men. Wat doet gij daar vroeg Bertignolles. Ik wilde deze deur sluiten. Hij zweeg en drukte zijn hand te gen het hart. Welnu, wat wilt gij Wat schoeit gij lit zweer u, dat ik. u niet be spiedde, ik had geen vermoetlens, ik luisterde niet, en toch heb ik alles ge hoord. Bertignolles wendde zich met mis noegd gelaat al Alles? Ja, zei Rornain Goux met een schokkende stem. Sedert wanneer staat gij. daar Sedert mejuffrouw Jenny hier kwam Bertignolles balde de vuisten. Hij voorzag een heftig tooneel. Het geheim, dut hij had willen ver bergen. was door een toeval aan dien man vox raden. Wat zou hij doen, de man, met wiens leven, geweien en eer hij drie maanden lang had gespeeld? Bertignolles wilde er ineens een eind aan maken. Ga naar vnv kamer terug, zei- hij ruw. Romaiu schudde het hoofd. Neem Wat verlangt gij dan Ik heb nu geen tijd om u aan te hooren. Ik heb zooevc-n alios begrepen bij sprak zooeven met uw dochter over een man, dien zij bemint liet kwam niet in Bertignolles op om te liegen, Ja. Wat gaat u dat aan Ik wil den naam van dien man kennen, En wat zoudt gij dan doen? Zijn naam, mijnheer Bertignol les. zijn naaml De vader van Jenny huulde de schouders op en antwoordde niet. Ilij iiad een uitbarsting verwacht, maar nu hij zag, hoe kalm Romaiu Goux was, vatte hij weer moed. Maar de stem van Rornain klonk zoo zonderling, en er schitterde zulk een vreemd© glans in zijn oogen. Mijnheer Bertignolles, ik heb zooeven begrepen, dat het niet alleen liefde betreft, maar ock een huwe lijk. En wanneer het zoo eens was? Een huwelijk, dat door u wordt goedgekeurd, dat u toelacht eu dat gij zelf hebt bewerkstelligd. Ik geloof,dat gij mij onder vraag. Ja, cn ik beveel u, mij te ant woorden. Bertignolles lucide vol minachting. Romain Goux had zich voor de schiijitalel geplaatst, waaraan Ber tignolles zat, en had de urmen ow ernaar geslagen. ■Het kostte nem zichtbaar moeite, kalm te blijven. Mijnheer Bertignolles, gij hebt ongelijk u niet om mij te bekomme ren ge hebt ongelijk, dut gij mij niet vreest. Aan de wijze, waarop ik uw bevelen ten uitvoer heb gebracht, hebt gij wel gezien, dat ik tot heel wat in slaat ben, want op een wenk van u, om u te dienen, heb ik gestolen en gemoord. Welnu, werk mij niet te zeer tegen, drijf mij nkt tot het uiter ste, want xk zweer u, dat ik in uw plaats zou vrcezen. Voor mij zed vroc-g Bertig nolles met verachting. Voor u zoowel ais voor haar. Bertignolles sprong van zijn stoel op. Zijn hoog© gestalte scheen nog grooter, zijn breede schouders nog breeder te worden. Zijn oogen waxen met bloed doorloopen en fonkelden als die van een roofdier. Langzaam naderde li ij en kwam recht voor Romain Goux te staan. Deze wachtte hem kalm af. Hij schoen gereed, den schok te doorstaan. De zware hand van Bertignolles daalde mot kracht op don schouder van den jongen man neer. Een ander zou gewankeld hebben, een zwak rnaQ ware zelfs ineengestort, maar Romain Goux bewoog zich niet. Zijn oogen waren oji die van zi n meester gericht. Zij bleven een oogenblik tegenover elkaar staan, zagen elkaar strak in de oogen en geen van beiden sloeg den blik neer. Hun krachten stonden gelijk. Wat nebt gij daar gezegd, ellen deling vroeg de meester. Ik heb gezegd, dal wanneer dit huwelijk zal voltrokken worden, er een ongeluk zal gebeuren. W anneer gij mijn-dochter aan raakt, wanneer gij haar zolfs één traan doet storten, dan zal ik u doo- den als een hond. Ik zou mij niet laten dooden. Zij bleven tegenover elkaar staan, als twee doodsvijanden, die op 't punt slaan elkaar aan te vallen. Gij hebt mij bedrogen, mijnheer Bertignolles. Waarmee Door mij te doen gelooven, dat gij u niet tegen mijn liefde voor Jen ny zoudt verzetten. Ik heb mij daar niei tegen ver zet. Maai- gij scheent mij zelfs aan te moedigen, terwijl gij wist, dut hel lia.rt uwor dochter niet meer vrij was,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5