NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD. en tt te 31e Jaargang No. 9311 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 27 OCTOBER 1913 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE A1AANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfcr. Directeur J. C. PEEREBOOM. DAGBLAD ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cfs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels fl.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 28 OCTOBER. Orgelbespeling in de Groote Kerk, Van 1—2 uur. Café Brinkmann: Verg. N. V. Maat schappij tot Exploitatie van onr. goe deren ,,De Amstel." Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apóllo-Thcater: Biosc. voorstelling. Stadsnieuws DE GEVONDEN ARMBAND. Men schrijft ons: In verband, me: het staltje „Een toe val" voorkomende ih uw geëerd blad van'Zatordag jl., neem ik, als vader van de twee jongedames in dit be richt bedoeld, de vrijheid tegen deze mededecling ten sterkste te protes teeren, daar het publiek (en bij UEd. is dit waarschijnlijk ook liet geval) bij het lezen van dit bericht onwille keurig de gevolgtrekking zal maken, dat deze jonge dames bij het laten taxeeren in de val zijn' geloopen, en door dit toeval het gevondene wat rij zich wilden toeëigenene aan de recht- inatige eigenares moesten afstaan. Het tegendeel Meivan zal UEd. bij het lezen van het volgende duidelijk worden. De dag volgenden op het vinden der armband (in Den I-Iaag) beeft mijn dochter aan het bureau van politie al hier kennis gegeven van vondst, en tevens het adrés gevraagd van hel Haagsche politiebureau, waarheen zij direct heeft geschreven. Daar ik en mijn dochters het niet eens va ren over hei gehalte der armband (ik dacht aat het koper of doublé, zij dat het goud was) zijn ze naar den heer De Jong, Lange Veerstraat, gegaan en vertelden aan genoemden heer dat de armband door ben in Den Haag was gevonden, en verzochten hem hen te willen zeggen of het ding waarde had. De heer De Jong taxeerde den arm band op phn. f 95.dus een kost baar voorwerp. Intusschen kwamen nit Den I-Iaag eenige brieven van da mes die eeu armband verloren haddon, doch geen der opgaven kwam overeen met het gevondene. Eeveneems was het met de armbandverlorene-dames hier het geval. Ongeveer 3 weken hierna kwam ie mand uit de Haarlemmermeer bij den lieer De Jong en vertelde hem dat zijn vrouw een armband in Den Haag ver loren had, en wel een van groote waarde. De heer De .Tong, met mijn adres bekend, heeft ons van deze zaak ken nis gegeven, en na een paar dagen is de rechtmatigen eigenaar ten mijnent' geweest en heeft den armband in ont vangst genomen. De heer De Jong was geenszins de leverancier van den armband geweest, zooals gemeld werd. Tot zoover de mededeeling, die wij natuurlijk gaarne plaatsen. Bij ons was geenszins den indruk op gewekt, dat de jonge dames, zooals de inzender het zelf noemt, „in den val" waren geloopen. Dit" tot zijne geruststelling. Wij willen er alleen op wijzen, dat voor de familie al de last voorkomen zou zijn, wanneer de politie zelf den. armband had bewaard, zooals haar plicht is. Waarom schuift zij die taak op het publiek? Kiekjes uit ds Rechtszaal. Een moeder. Een vrouw die een donker zwer versleven leidt een leven zóó triest, dat 't niet gaat om 't te belich ten stond voor de rechters. Od haar zwerftochten is de vrouw in een der slaapsteden in onze stad gekomen. Zc kwam daar met twee kinderen,* stumpertjes van 2 en 4 jaar. Ongemerkt verdween de vrouw, maarze liet haar kindertjes ach ter. 't Wetboek van Strafrecht noemt dit feit „kinderen in hulpbehoevenden toestand onverzorgd achterlaten" en stelt 't ook strafbaar. PresidentWaarom hebt u de kia- deren alleen achtergelaten? Beklaagde: Ik had niets meer voor de kinderen, overal had ik- om steun aangeklopt, maar geen hulp gekre gen. 'k Was ten einde raad... Maar zoo zei 't Openbaar Mi nisterie dan laat men tdch z'n kinderen nog niet in den steek. Uit den eisch bleek evenwel, dat Mr. Hoyer ook medelijden had met 't treurige leven der vrouw, want de eisch luidde slechts 5 gulden boete of 10 dagen hechtenis. Vooral had Mr. Hoyer medelijden met de kindertjes, die in dit milieu opgroeien voor „galg en rad". Dorissie moet er weer herrie van komen? Zoo is 't refrein van een nieuw Speeuhoff succesliedje. Bij dezen Doris is er herrie van gekomen. Hij werkte in een expedi teurszaak, kreeg ruzie met den zooii van den patroon, een anderen knecht bemoeide er zich mede en 't slot was, dat Doris dien anderen knecht een pak slaag gaf. Nu Werd tegen Doris wegens mis handeling een gevangenisstraf van 14 dagen geëischt. Een „Kindcr"wet-zaak. 't „Kind", een slungel van bijna 18 jaar, was gedagvaard, maar niet gekomen. Een inspecteur en een re chercheur trokken er op uit om hem te zoeken, want bij kiiiderwetzakeri moet de beklaagde tegenwoordig zijn. 't „Kind" slenterde op de Boter markt. Iii optocht met veel me delijdende kornuiten van 't „kind" trok uien naar 't Paleis van Justitie. 't O. M. eischte tegen 't „kind" een half jaar gevangenisstraf. Daar er nog meer zaken tegen 't „kind" aanhangig ziju, heeft de recht bank tevens zijn gevangenneming ge last. Dat viel 't „kind" niet meel L a s t c r. Een vrouw had in Juni 1912 tegen buurvrouwen heel leelijke diugen van een andere buurvrouw verteld. De kwaadspreekster was nu ge dagvaard wegens laster, maar ze was niet verschenen. Als getuigen waren opgeroepen de beleedigde vrouw en drie buurvrou wen. Een buurvrouw verzekerde de las terpraatjes gehoord te hebben, maar de twee andere buurvrouwen ontken den, dat zc daarbij tegenwoordig ge weest- waren. Over dit verschil van meéning kre gen de getuigen en de beleedigde vrouw ter zitting bijna ruzie. 't O. M. meende, dat 't bewijs toch geleverd was. De eisch luidde 10 gul den boete. Een vechtpartijtje. Twee Zandvoorters hebben elkaar in de haren gevlogen. De een kreeg de meeste klappen en de ander later een dagvaarding we gens mishandeling. 't O. M. eischte tegen den meester- klappenuildeeler 20 gulden boete. Beklaagde: Kan 't niet wat minder, ilc moet hard voor m'n geld werken. Een lastige Volendammer. Een Volendammer visschersknecht hij kwam in nationale kleeder dracht in 't beklaagdenbankje staan heeft tijdens 't Onafhankelijkheids- feest den rijksveldwachter Asjes ge slagen. 't Was geen nummer van 't feest programma. De Volendammer was dronken. Hij zei tegen (Jen veldwachterMet jou wil ik vechten, ik geef je nog twee sla gen voor. Nu was de Volendammer zoo zacht als een lammetje. De drank had me te pakken zoo zei hij ik had thuis onaangenaamheden gehad, toen met 't feest wat gedronken en zoo werd ik dronken, ik was verstande loos, ik was een onmensch. Alles behalve mooi I zoo merk te de president op. 't O. M. stelde de rechters voor den Volendammer te veroordeelen tot 10 gulden boete. Beklaagde: Ik ben een arme vis schersknecht met een groot huishou den, spaar me KEES. UITSLAG der veiling van onroerende goederen in het Verkooplokaal „de Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 25 October 1913, des avonds na 5 uur. 1. Een huis, erf en tuin aan de Wilhelminastraat, get. no. 33, Char les Cohen, f 8300. 2. Een huis en erf aan de Gedempte Raamgracht, get. no. 16. Opgehouden f 4200. 3. Een huis en erf te Schoten aan de Brand tstraat get. No. 27, 4. Als voorgaand, get. No. 29. Perceelen 3 en 4 gecombineerd, E. J. Klop, f 45S0. 5. Een 'koetshuis met stalling en ert en twee afz. opg. bovenwoningen aan den Wagenweg, get. No. 36, 36 A en 36 B., Opgehouden f 8000. 6. Een heerenhuis en erf en tuin aan den Jausweg get. No. 51, IT. v. Niel, f 8100. 7. Een bergplaats en erf aan de Twijn derslaan, get. no. 37, J. W. G. Drosto q.q., f 2165. 8. Een huis met tuin aan de Jan Steenstraat, get. no. 67. 9. Als voorgaand get. no. 69. Perceelen 8 en 9 gecombineerd, W. T. van Vastenhoven, f 4050. 10. Een boerenhuis met erf en tuin aan de Alexanderstraat, get. no. 10, opgehouden f 12000. 11. Een huis, erf en tuintje aan de Lange Boogaardstraat, get. no. 9. Opgehouden f 1900. 12. Het zomer- en winterverblijf Ei gen Haard aan den Heytluiizemveg, get. no. 13, opgehouden f 16800. 13. Een huis en erf met tuintje aain de Lange Poellaan, get. No. 14. Uit de hand verkocht. TOYNBEE-VEREENIGING. Op de Zaterdag gehouden ledenver gadering der Haarl. Toynbee-vereeni- giug werd verslag uitgebracht over liet o.fgeloopen jaar. Hieruit, bleek, dat het aantal cursus-leerlingen pl.m. 260 bedroeg en de resultaten van het onderwijs, o.a. ook blijkens dankbare berichten van leerlingen, zeer bevredi gend waren. Dank zij het stedelijk subsidie en het batig saldo van een voorstelling door een tooneelclub ge geven, vermeldt het financieel verslag een ontvangst van f 1810.10, tegen f 1759.70 1/2 in uitgaaf. Het ledental ging door vertrek en overlijden ach teruit. Als bestuurslid was aan de beurt van aftreden mej. L. de Clercq van Weel,, <lie zich niet herkiesbaar stelde; mevrouw Schuit—Braakman en de heer mr. D. H. Andreae werden lot bestuursleden gekozen. Jubileum. Zondag herdacht de heer J. Braa- kenburg, seinhuiswachter 1ste klasse aan liet station der 1L IJ. S. M. al- bier den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de maatschappij in dienst trad. Zoowel van superieuren als van ka meraden ontving de jubilaris veel blijken van belangstelling, zoodat dit jubilé niet onopgemerkt voorbijging. Het Tooneel SCHOUWBURG JANSWEG. Het Nederlandsch Tooneel kwam hier Zondagavond met „Daarvandaan komt alles" en „Kwartjesvinders". Verleden week na de première in Amsterdam gaf ik reeds een bespre king van stukken en spelde voor stelling hier bood weinig verschil met die eerste opvoeringalleen zagen wij den heer Schwab in plaats van den heer Lobo als den oudste van het dorp in de comedie van Tolstoï. In „Kwartjesvinders" stond hu Mevr. Blokzijl als Rosa in het buffet in plaats van Mej. v. d-Hilst. Het publiek was goed opgekomen op de goedkoopere rangende duur dere waren leeg, zeker omdat 't geen „usance" is op Zondagavond naar de comedie te gaan. Toch was deze voorstelling zeker een volle zaal waard: 't is in het algemeen geno men een der beste van het nieuwe sel zoen. Tolstoi's tragische comedie pakte blijkbaar wel; vooral de prachtige zwerversfiguur van Louis de Vries hield de aandacht vast. Om „Kwartjesvinders" werd harte lijk en voluit gelachen, wat het stuk en vooral het levendige, kleurige spel dan ook verdient. Ik neem deze gele genheid waar, een paar drukfouten te vöTbeteren, die in mijn vorig ver slag waren geslopen, en breng een compliment aan de heeren Van der j Hilst en Fernantsen, (in het vorige stond van der Helst en fer n e n t s e n) voor hunne uitbeelding van den pseudo-burgemeester en zijn handlanger in het inbrekersgilde. Aardig, dat stijve bewegen van Ro van Dijk als de president: volkomen de deftige heer op leeftijd, die lang niet ongevoelig is voor de bekoring van een bakvischje. Wat mevrouw Lobo zoo'n figuurtje pittig weet te maken I De heer Van Gasteren belooft voor aanstaanden Zaterdag een voorstel ling van de Rotterdammers met „777/10; renbaanklucht in drie rit ten". Een fameuse titel, die zeker wel publiek zal trekken I ANNA VAN GOGH—KAULCACH. Vergadering a f d. Haar lem Bond van Nederl. Onderwijzers. Op de Zaterdag j.l. gehouden ver gadering werd medegedeeld, dat aan Burg. en Wet'h. een adres was ver zonden naar aanleiding dei- uitvoe ring van de nieuwe salarisverorde ning. Met algenieenc stemmen ver klaarde men zich voor het houden eener algemeene vergadering. Voor het kindercongres werd 5 uitgetrokken en er werd goedgevon den, de voorstellen 13, 6 en 36 van den beschrijvingsbrief te steunen. S t o r m. In den Hout en de Bolwerken zijn eenigo takken van boomen afge waaid. Verder hebben geen ongeluk ken plaats gehad. Oefening. Hedenmorgen rukte de depolcom- pagnie va nhet 10e. Reg. infanterie al hier uit om onder leiding vus den eer ste Luitenant bun Tienhoven van het korps een velddienstoefening te hou den in de omstrekes van Santpoort en Velsen. Trouwe dienst. Aan den sergeant-chrijver K. de Vries, werkzaam ten bureele van den Majoor, Provinciale Adjudant in N.- llolland alhier is de broszes gesp voor 18-jarigen trouwen dienst, tooge- kesd. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij t Mevrouw Heerkens Thijssen, Wll- sonsplein 15, een armband. Bureau v. Politie, een portemonnaie, een ring met sleutels. Uilenbroek, Kamper- straat 2£, een portemonnaie en een verslag van een Redding-Mij. D. la Pierre. Hustenburgerlaan 12, een kruisje. A. Leurs, De la Reystraat 5, (Schoten), een handtaschje met In houd. C. Terpoorten, Gortesteeg 4, een plankje waarop snaren. P. Vis, Kla- renbeekstraat 41 zwart, eenige mu ziekstukken. Vroom en Dreesman, L. Veerstraat, een zakje waarin geld. G. van Zon, Pres. Steijnstraat 28 (Scho ten), een zweep. A. Brandes, Kerklaan 45 (Heemstede), een sjaal. C Lub bers, Heerensingel 129, een jas. II. Breedveld, Schouwtjeslaan 17, een zakdoek. H. Verbruggen, 2e Zuidpol derstraat 27, een kerkboek. M. v. Vel sen, Brouwersstraat 108, een hals band. E. Boting, Rozenpriéelstraat 33 rood, een rouwband. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken ZANDVOORT. Feestcommissie. Zaterdag hield Zandvoorts Feest commissie hare jaarvergadering, waarin de verslagen van den secreta ris en den penning-meester werden uitgebracht. Uit het verslag van den penningmeester vernamen we, dat door do vereeniging dit jaar behalve het feest ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin ook het op 7 Augustus alhier gehouden onafhanke- lijkheidsfeest werd georganiseerd, welk feest als zeer goed geslaagd mag worden beschouwd. Tot nazien van de bescheiden en kas van den pen ningmeester werd eene commissie be noemd die op de eerstvolgende verga dering verslag zal uitbrengen. Tot secretaris en penningmeester werden resp. herkozen de heeren J. L. de Haas en S. Visser en tot archivaris werd gekozen de heer P. J. van de Sande. SANTPOORT. Herkozen. Tol leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen do heeren A. Hazevoet en II. Smit. HEEMSTEDE. De vaste stopplaatsen van de stoom tram zijn ingevoerd. De bordjes zijn aan de lantarens bevestigd, wat han dig is en practisch, omdat ze daardoor ook 's avonds te vinden zijn. Wanneer nu de tram maai zorgt dat ze aan die vaste stopplaatsen ook op len vastgestelden tijd aankomt, is de zaak in orde, maar dot laat wel wat te wenscheu over. Althans de treinen die uit Leiden en Hillegom ko men, zijn vaak over tijd. Daarentegen kunnen wij onszelf en de Haarlemmers geluk wenschen, dat eindelijk het wachthuisje in den Hout gebouwd wordt. De grondslagen lig gen er al. Het komt vlak naast de electrische tram, wei een stap oi' wat van onze stoomtram af, maar op een plaats waar liet 't verkeer niet hindert BLOEMENDAAL. TOCH NOG EEN O X AF H A N IC E LIJ K - HEIDSFEEST Het Bloeiuendaalsch Weekblad geeft den moed nog niet op. De redac tie zet liet volgende naschrift hij een ingezonden stuk: „Wij verzoeken allen die gevoelen voor het denkbeeld, om op 30 Novem ber a.s., den eigenlijken dag der her denking, ons dorp van de tram af tot de kerk te illumineeren, met een avondconcert en kleinen fakkelop tocht naar Overveen (van ouds het Raadhuis) en terug, ons ommegaand hun naam op een kaartje of brief op te geven. Leve de kreetBloemendaal voor uit 1" Sport en Wedstrijden VOETBAL. V. V. E.—TREKVOGELS, 5—2. Zaterdagmiddag te 2 uur werd de eerste match van de nieu wopgerichte voetbalclub V. V. E. gespeeld. In den beginne waren de partijen vrijwel tegen elkander opgewassen, maar al spoedig namen de V. V. E.'ers het spel in handen. Na ongeveer een kwartier spelen wist V. V. E. dan ook door een goed gericht schot de leiding te nemen (l-=0.) Nu volgde ook gauw no. 2, waarna de Trekvogels 1 goal wisten te maken. Rust ging in .met een 2-1- vorosprong voor V. V. E. Na rust zetten de Umuidensctie Trekvogels er alles op om gelijk te ma ken. En het gelukte hun nog een goal bij te maken. V. V. E. scoorde nog driemaal en won verdiend met 5—2. WEST. Ie KLASSE. De competitiestand is nu: d g, g - 5 2 1 t> ta O p 3 3 0 0 5—0 6 2.— H. V. V. 3 2 1 0 8-6 5 1.G6 Sparta 2 1 1 0 5—i 3 1.50 Haarlem 3 2 0 1 9-5 4 1.33 H. B. S. 3 2 0 1 7-4 4 1.33 D. F. C. 2 1 0 1 6-3 2 1.— 11. F. C. 2 1 0 1 5-6 2 1.- Quick 3 0 0 3 3-9 0 0.- U. V. V. 2 0 0 2 1-5 0 0.- Ajax 3 0 0 3 1-8 0 0.- DE ZWALUW IR. C. H. III, 8-1. Dadelijk na aftrap komt R. C. H. opzetten en het duurt ook niet lang of de rechtsbuiten weet inet "n mooi schot te doelpuuteVi (0—1). Maar de Zwalcw geeft den moed niet op en berngt nog voor rust den. stand o-p 3—1. Na rust speelt R. C. II. tegen wind. Nu heeft de Zwaluw gemakkelijker spel, zoodat ook na elkaar nog 5 doel punten volgen, te danken aan goed samenspel cn vooral aan den midden voor. De wedstrijd eindigt met 8—1 in het voordeel van de Zwaluw. 3e kl. IT V. B. GEEL-WIT II—V. W. II, 2—1. Als het tijd om te beginnen is, zijn er van V. W. slechts 8 spelers, waar na pas om 2.15 iwee complete el Rallen tegenover elkaar staan. G. W. trapt af tegen wind in, neemt spoedig den bal mee, maar het levert niets op. Bei de partijen wegen vrijwel tegen el kaar op en deen om beurten een aan val. Voor rust weet geen van leiden te doelpunten. Als weer is begonnen heeft V. W. tegenwind, en Geel-Wit dringt haar dan ook op haar helft te rug. Geruimen tijd echter blijft de score blank. Er is nog slechts 20 mi nuten te spelen als Geel-Wit door breekt en met een mooi schot de lei ding neemt. V. W. zet nu ook flink op en zij heeft geluk als een G. W.-backs den bal met de hond aanraakt, binnen het be ruchte gebied. De daardoor ontstane strafschop wordt onhoudbaar ingezet. Geel-Wit breekt herhaaldelijk door en een paar minuten voor tijd weot haar linksbuiten het winnende punt te ma ken. HOCKEY. 2e klasse. R IJ 3 W IJ K-BLOE MEND AALT, 0-11. Bloemendaal I opende haar seizoen met een wedstrijd, tegen Rijswijk. Even over tweeën zien we de elftallen zich opstellen, op een „veld" met een bespeelbaren geul in het midden. Rijswijk telt één, Bloemendaal vier invallers. Reeds dadelijk is de B. H. C. in de meerderheid en weet dit spoedig uit te drukken, wanneer Kui pers snel opbrengt en Geljl de score opent. De voorhoede der gastheeren knoeit Verschrikkelijk, waardoor hun achter hoede banderol werk heeft. Vooral de rechtsback speelt bier een goede par tij horkey, maar alleen kan hij niet verhinderen, dat de score langzaam rijst. Rust 5—voor Bloemendaal. Na half time is het een saaie vertooning. Bruynstecn heeft- zijn tegenstanders volkomen in bedwang. Aan de ande re zijde valt nu het uitstekende keepen: van den Rijswijkschen doeiverdediger op. Buiten zijn schuld dan ook moet hij bij tusschenpoozen den bal uit ztjn. net halen. Wenkebach maakt met no, 10 de dubbele cijfers en Kuipers legt er nog eentje op. Alzoo einde li—0. Over de spelers durven we na dezen wedstrijd nog geen beschouwing ge ven. Geijl scoorde zesmaal.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1